Binnenlands nieuws Weinig aardappelen in aardappelrepubliek. Nog steeds een waas van geheimzinnigheid rond Otto John Het geheim van de zeven schoorstenen diefstal werd snel OPGEHELDERD. Manivald Rastas vertelt van Est/and's ellende. agenda. OPROEP TOT KORTE TOCHT IN DEN HAAG. Eisenhower vraagt geld voor meer atoom bommenwerpers. Programma bezoek Russische leiders. Russen in West-Duitslar d Frans dwergvliegtuig. Russische wapens voor Ocst-Duitsland. Pakistan protesteert bij India- De Arabische Liga en de Algerijnse kwestie. De ontwapenings- besprekingen te Londen. Produktiebeperking in de Engelse autoindustrie. Franse kabinet besprak toestand in Algerijë. Verkiezingen n Ceylon Tunesische regering afgetreden. Premier Ben Ammar zal ontslag aanbieden. MAN VERDRONKEN. De 62-jarige H. A. Wagenvoort ui* Deventer, patiënt van het stads- en academisch ziekenhuis te Utrecht, is zondagmorgen tij dens een korte wandeling, in de Singelgracht nabij de Bartholo- meüsbrug geraakt en verdron ken. Eten stationsbeambte heeft de man uit het water gehaald en kunstmatige ademhaling toege past, doch de levensgeesten wa ren reeds geweken. AUTO-ONGELUK BIJ OISTERWIJK. Één dode en drie gewonden. Zaterdagavond omstreeks kwart voor elf is op de Gemullehoeken- weg te Oisterwijk een personen auto in volle vaart tegen een boom gevlogen. Van de vijf in zittende" jongelui werd Van P. uit Haaren uit de wagen geslin gerd en op slag gedood. De da mes R. S. en T. van der B. bei den uit Oisterwijk liepen min of meer zware verwondingen op, evenals de heer W. D. uit Berkel- Snschot De chauffeur A. van der S. uit Berkel-Enschot. die met eigen wagen reed, bleef heel de nacht onvindbaar, zodat nog werd gedregd in het nabije Van Esse- ven. Zondagmorgen half zeven verscheen hij op eön geleende fiets bij kennissen. Hij werd daarna ter onderzoek opgenomen in het ziekenhuis te Tilburg, waarnaar ook de gewonden en de dode waren overgebracht. KIND GERED. De heer Matijsen, chef seinwe- zen van het spoorweg- en expe ditiebedrijf van de staatsmijnen, heeft door snel ingrijpen een kind van enkele jaren van een waarschijnlijke verstikkingsdood gered. De heer Matijsen was op "weg naar het seinhuis in Spaubeek, toen hij daar in de buurt een kind hoorde schreeuwen en een meisje naar buiten zag hollen om een dokter te waarschuwen. Zonder aarzelen trad de heer Matijsen de woning binnen en trof daar een kind aan dat geen adem meer kon krijgen. Door de kleine onderste boven te houden slaagde hij er in het levensge vaar te deen wijken. Toen even later een dokter kwam, bleek de knaap een manchetknoop te heb ben ingeslikt. WOONWAGENBEWONER HANTEERDE HET MES. In het woonwagenkamp aan de Loozerlaan te Den Haag ont stond dezer dagen wegens onbe kende oorzaak een ruzie. De 12- jarige koopman D. N. trok een mes en stak dit zijn tegenstander, .ie 27-jarige T. B. in de borst. B. is naar het ziekenhuis over gebracht. Zijn long is geraakt. N. is opgesloten. BOSBRAND. Maandagmorgen omstreeks elf uur ontstond op nog onverklaar bare wijze brand in de bossen ran de N.V. waterleiding maat schappij „Tholen" onder de ge meente Halsteren. De brand weer van de gemeente Halsteren was direct ter plaatse en werd geassisteerd dooc de brandweer van Bergen op Zd$xn en het par ticuliere brandweercorps van de dichting „Vrederust'' te Bergen op Zoom Om 12.15 was men de brand meester. Acht hectare jong mastbos ging verloren. OPGELOST. De Haagse politie heeft de 25- >arige chauffeur A. F. en zijn 19- jaxige broer, de bankwerker r G F. gearresteerd. De chauffeur was in dienst bij een groothandel aan de Piet Heinstraat te Den Haag. Hij had voor zijn patroon geld geïnd en bracht de tas met het geld naar het kantoor. Hij had er echter eerst 500 uitge haald. Zijn patroon plaatste de tas, waarin zich nog 900 bevond, in de Liftkoker en zeide tegen de chauffeur dat dieven deze daar wel niet zouden zoeken. In de nacht daarop volgend •ting de chauffeur met zijn broer naar de groothandel, sloeg daar een ruit in en liet zijn broer naar binnen gaan om de tas met geld te halen. Daar men vermoedde dat hier bekenden aan het werk waren geweest, werd de chauf feur gearresteerd en later diens broer. Het gc'd werd bij de chauffeur in beslag genomen. BRANDJES IN DEN HAAG. Het afgelopen weekeinde heb ben in Den Haag enige brandjes gewoed. In een hotel aan de Sta tionsweg brak brand uit in een kamer omdat een gast in bed had liggen roken. De schade aan de kamer bedraagt ƒ1500. In een hoteLaan de Lange Po ten brak brand uit tussen de vloer van de zolder en het pla fond van de bovenste étage. De oorzaak is onbekend evenals de schade. De brand kon spoedig worden geblust. In een waterstokerij aan de Wesselstraat veroorzaakte een brand, ontstaan door oververhit ting van het hout, een schade van ƒ500. Bij de Ruygehoek ging 5000 vierkante meter duinbeplanting in vlammen op. In een woning aan de Prinse straat richtte een brandje voor ƒ300 schade aan. 73-JARIGE VERDRONKEN. De 73-jarige rustende schipper H. Kallenkoot, die op een schip woonde dat in Zwolle ligplaats heeft, is om het leven gekomen. Vermoedelijk doordat hij in het donker te water geraakte. Zater dag werd zijn stoffelijk over schot drijvende in het Almelose kanaal bij Zwolle gevonden. EE ELESE SCHAAPSKUDDE. Het laatste verwachte lamme tje bij de schaapskudde op de Ginkelse heide te Ede is nu ge boren en daarmede steeg het aan tal geboren lammeren tot 145. De kudde is* de strenge winter uitstekend doorgekomen. Alleen heeft zij de stichting, die eigena resse van de dieren is nogal fi nanciële zorgen gebracht, want daar de schapen door de hevige koude en zware sneeuwval niet de heide op konden om hun maag te vullen, moesten aanzienlijke hoeveelheden voedsel in de kooi worden verstrekt. De kudde wordt nu geformeerd door 174 schapen en 145 lamme ren. De beste ooilammeren zul len voor selectie dignen, want men wil een zo goed mogelijk Veluws schaap fokken, een ge heel ander ras dan bijvoorbeeld het Texelse. De overblijvende en de hamel lammeren alsmede de oude scha pen, gaan straks ter markt. DIEFSTAL VAN GRAMOFOONPLATEN De Amsterdamse recherche heeft dit weekeinde een vijftal jongemannen gearresteerd, die inmiddels bekend hebben vele diefstallen van gramofoonplaten te hebben gepleegd. Zij opereer den steeds met zijn tweeën. De één leidde de verkoper af en de ander sloeg dan zijn slag. De recherche spreekt van een totale buit ter waarde van duizen den guldens. De jongelieden, wier leeftijden variëren tussen 20 en 22 jaar, waren liefhebbers van moderne jazzmuziek, maar behielden niet aüe platen. Een groot deel van de buit is naar opkopers gegaan. ONTPLOFBAAR MATERIAAL IN HOENDERLO In de bossen bij de stichting Hoenderlo is zondagavond een mortiergranaat ontploft, toen drie kinderen uit deze stichting ermee aan het experimenteren waren. De jongens hadden de granaat tijdens een gezamenlijke wande ling gevonden. Zij smokkelden het gevaarlijke voorwerp naar binnen en begonnen er na het eten mee te experimenteren. Een van de jongens, die het projec tiel blijkbaar niet vertrouwde, had z.cn ianguit'op de grondge- worpen. Dit was zijn geluk, want toen het ontplofte, vlogen de scnerven over nem heen. De 13-jarige vv. J. eenter werd door verscheidene scherven ge troffen. Hij werd ernstig, doch met levensgevaarlijk gewond in het Julianaziekenhuis te Apel doorn opgenomen. De 14-jarige B. P. kreeg een scherf in de rug, doch behoefde niet te worden opgenomen. Naar aanleiding hiervan werd in de ge- couwen van de stichting een on derzoek ingesteld, waarbij een grote hoeveelheid explosieven, waaronder een handgranaat, werd gevonden. PTT KEERT ONREGELMATIG HEIDSTOESLAG UIT Het PTT-toedrijf is de eerste der rijksdiensten, die een toeslag voor onregelmatige diensten aan het personeel zal versireKKen. Nadat in de vergadering van het informeel overleg der PTT overeenstemming werd bereikt, besloot de centrale commissie voor georganiseerd overleg zich bij dit advies aan te sluiten. Verwacht mag worden, dat bin nenkort de ui toe taling zal worden gedaan van de in een werkrooster voorkomende uren op werkdagen tussen 6 en 8 uur, maandag tot en met vrijdag tussen 18 en 22 uur, zatprdag tussen 13 en 22 uur en zondag en erkende feest dagen. De toeslag bedraagt voor de werkdagen 20 procent en voor zon- en feestdagen 40 procent. Voor de nacnturen werd een aparte regeling getroffen, omdat de huidige regeling bij PTT reeds een extra tijdvergoeding kent. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 25 tot en met 31 maart kwam voor één geval van paratyfus B. in Achtkarspe- len (Friesland) en werden twee gevallen van kinderverlamming gemeld in de provincies Zuid- Holland (Den Haag) en Limburg (Maastricht). In Zeeland werd een geval van lepra geconsta teerd. DINSDAG 10 APRIL. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De gevangene van het Vreemdelingenlegioen". AXEL: Gemeentehuis, 10—16 uur: Expositie oude Zeeuwse prenten. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Always in my heart", ZAAMSLAG: Hotel Van de Veke, 2 uur: Publieke verko ping van twee woonhuizen. WOENSDAG 11 APRIL. TERNEUZEN- Luxor-7 heater, 8 uur: „De gevangene van het vreemdelingenlegioen". Lunchroom Koene. 8 uur: Lezing voor de Postzegelver eniging „Zeèuws-Vlaanderen". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Always in my heart." Dr Otto John, de gewezen chef van de inlichtingendienst van de Bondsrepubliek, is nog steeds één van de 500 gevangenen in de gevangenis va,n Mannheim. Het mysterie van zijn vlucht naar Oost-Duitsland en van zijn opziênbarende terugkeer, zet zich voort in de behandeling van ziin „geval". Op 20 juli 1954 week John uit naar Oost-Duitsland. Er werden vele gissingen gemaakt naar aaa' leiding van zijn verdwijning, tot dat hij acht dagen later in een radiouitzending zelf verklaarde dat „hij de stem van zijn geweten gevolgd had". Hii verklaarde ervan overtuigd te zijn dat Adenauer's politiek moest leiden tot een herleving van het nationaal-socialisme en zelfs tot een nieuwe wereldoor log. In een persconferentie, enige weken later, sprak hij in dezelf de trant: hij zou vanuit Oost- Duitsland de nazi's willen bestrij den „die met hulp van de Ver enigde Staten in WestTHntsland weer aan de macht beginnen te komen". De Bondsregering noemde hem na zijn verdwijning een verrader, doch gaf verder weinig commen taar. Het was echter bekend dat zijn overlopen vooral ongerust heid verwekte omdat John, door ziin functie bij de inlichtingen dienst, in het bezit was van uiterst waardevolle gegevens. Vermoedelijk heeft het geval achter de schermen vele geesten koortsachtig bezig gehouden, doch het grote publiek werd eerst weer san John herinnerd toen hij op 13 december van het vorig jaar plotseling in de Bondsrepubliek verscheen, om zich bij de politie te melden. Zijn eigen verklaring is dat hij in 1954 door zijn vriend, Wolf gang Wohlgemuth, ontvoerd was. Sinds zijn terugkeer is hij echter omringd door een waas van geheimzinnigheid, en hoe wel hij gezond zou zijn en bijzon dere voorrechten zou genieten, wordt hij streng geïsoleerd ge houden. Het is nog steeds met bekend of hij wegens verraad te recht zal staan, doch wel is be kend gemaakt dat het onderzoek nog twee of drie maanden du ren kan, en dat er redenen zijn om te twijfelen aan John's ver haal dat hij in 1954 bedwelmd en ontvoerd zou zijn. Tot nu toe is hem borgtocht geweigerd, aangezien het gevaar voor zijn ontsnapping groot ge acht werd (hij schijnt vooral m Engeland vele vrienden te heb ben), maar zijn advokaat kan deze maand opnieuw een verzoek tot vrijlating tegen borg aanvra gen. De eerste Westduitse aankla ger heeft maandag de kritiek, dat John door de bondsregering „stilzwijgend in hechtenis gehou den wordt", van de hand gewe zen. Het vooronderzoek zou naar verwachting begin mei voltooid zijn, zo zei hij. Sinds de Russische stoomwals in de tweede wereldoorlog rolde over Polen, Estland, Letland en Lifhauen hebben wij over de vroeger onafhankelijke Baltische republiek weinig meer gehoord. Aan de noordwestelijke kant van de Sowjet republiek, ten zui den van Finland, ligt thans de kleine sowjetstaat Estland door de Russen spottend de aardappel-re publiek" genoemd. Niet lang geleden verscheen dit land plotseling in het nieuws toen een jonge Estlander, Manivald Rastas genaamd, naar Engeland ontsnapte. Rastas is 20 jaar en timmer man van zijn vak. Hij slaagde er in zich in het ruim van een Sowjet-schip te verbergen en na negen dagen op een beetje cho cola en een fles water geleefd te hebben, ongezien in Engeland aan wal te komen. Hij sprak geen Engels en zei, dat hij weinig ge legenheid had gehad iets over 't Westen te weten te komen. Dat hij desondanks het risico van zo'n gevaarlijke reis nam, toont wel aan hoe onplezierig het leven in zijn eigen land moet zijn. Over het algemeen weten wij of herinneren wij ons wei nig van het vaderland van Ras tas, waarschijnlijk niet meer dan hij over de landen aan deze kant van het ijzeren gordijn wist. Doch de geschiedenis van dit kleine Baltische land met zijn circa één miljoen inwoners is vol tragiek. Korte zelfstandigheid. In 1918 werd Estland onafhan kelijk Deze onafhankelijkheid werd'door het Sowjet-Estlandse verdrag van 1920 gegarandeerd. Een kleine 20 jaar later in juni 1940 kwam er echter een einde aan deze vrijheid. Na een reeks ultimatums,, waarbij de U.S.S.R. handelde overeenkom stig het Nazi-Sowjet pact van 1939, vielen de Russen Estland binnen. Er volgden zorgvuldig gecontroleerde verkiezingen met candidaten van maar één partij en er werd een marionetten rege ring opgericht, die „verzocht" om bij de Sowjet-Unie ingelijfd te worden. De Russen begonnen daarop meteen de kolonie te zuiveren. Met hen, die ervan verdacht wer den het niet met het communis tisch régime eens te zijn, werd korte metten gemaakt. Op deze wijze werden er in 1940 en 1941 ongeveer 10.000 mensen in Est land, Letland en Litauen om het leven gebracht, 170.000 mensen werden gedeporteerd en tiendui zenden kwamen om van ontbe- ring. Toen kwam de Duitse invasie in Rusland en gedurende 3 jaar had Estland een nieuwe meester. Doch tegen 1944 kwamen de Rus sen weer terug met een excuus voor nieuwe gewelddaden. De Estlanders, die de terreur van het Duitse régime hadden over leefd, werden ervan beschuldigd met de Nazies te hebben samen gewerkt en in grote aantallen gedeporteerd. In 1947 begon de Sowjet-regering met de collecti visatie van de landbouw en wie zich hiertegen verzette, werd eveneens weggevoerd. Nu deel van Rusland. Op deze wijze werden in 1949 een 50.000 mensen uit hun land verdreven en naar werkkampen in de Oeral, Siberië en noordwest- Rusland gezonden. In 1951 volg den nog meer massa deportaties en nog steeds vinden deze van tijd tot tijd plaats. De lege plaatsen werden opge vuld met Russische families. Deze kwamen uit de door de oor log verwoeste gebieden van Le ningrad, Smolensk en andere Russische steden. Zij gingen hier niet alleen wonen, doch men gaf hun de beste baantjes, zodat nu alle leidende functies bij de rege ring en industrie in handen van Russen zijn, terwijl alle belang rijke industrieën onder regelrech te controle van Moskou staan. Over de Russificering van zijn vaderland had Rastas een hele boel te vertellen. Op school leren de kinderen niet de geschiedenis van hun eigen land, doch die van Rusland en in het bijzonder die van de communistische partij. Hij zei, dat de twee nationaliteiten al van de schoolbanken af strikt van elkaar gescheiden worden gehouden. „En wij willen ook zo min mogelijk met hen te maken hebben", voegde hij eraan toe Diepe armoede. Rastas komt uit de stad en daarom wist hij waarschijnlijk weinig af van het leven op het platteland. In zover kon hij nog van geluk spreken. Want vooral de Estlandse boeren en vissers hebben het moeilijk. Vroeger was Estland een bloeiend landbouw- land met hogere produktiecijfers dan één van zijn nabuurstaten. Nu is dit echter alles anders ge worden. De industrialisatie en de kollektivisatie hebben de ekono- mie van het land vernietigd en de mensen die op het land arbeiden tot diepe armoede gebracht. De kollektivisatie in Estland is vrijwel voltooid. In 1951 was 95% van de boeren reeds in kollektie- ve boerderijen ondergebracht en de overgebleven 5% zal nu ook wel hiertoe behoren. Voorts be tekent deze strenge staatscon trole, dat Estland nu geen zeg genschap meer heeft over het verbruik van zijn eigen produk- tie. Recente pers- en radioberich ten melden ironisch genoeg dat slechts één op elke drie kol- lektieve model-boerderijen van de „aardappel-republiek" in staat is zijn eigen leden van aardappe len te voorzien (Nadruk verboden). JUNGSCHLAEGER. Het „protest comité Jungschla- ger" waarvan generaal-majoor b.d. van het K.N.I.L. Opschulden voorzitter is, heeft een oproep tot de bevolking van Nederland gericht inzake Jungschlager, Schmidt c.s. „Naast het betuigen van adhe- si met het „manifest van zeven" dient het gehele Nederlandse volk ten overstaan van de we reld op een rustige en waardige wijze een getuigenis af te leggen van zijn verontwaardiging over en tegen de rechtsgang in Indo nesië", aldus het comité, dat op roept tot een korte tocht op za terdag 21 april om 15.30 uur van het stadhuis, Burgemeester De Monchyplein te Den Haag, naar het Binnenhof. Een prominent Nederlander zal de deelnemers op het Binnenhof toespreken, al dus het comité. (Een en ander behoudens nadere goedkeuring van de burgemeester). De betoging wordt gesteund door het nationaal contact comi té Jungschlager. President Eisenhower heeft maandag het congres 547 miljoen dollar gevraagd als aanvulling van de defensiebegrotifig voor het begrotingsjaar dat 1 Juli aan vangt. Dit geld is voornamelijk be stemd om de produktie van B-52 bommenwerpers op te voeren en verder voor het aanleggen van bases voor deze vliegtuigen. 83) (Nadruk verboden). Hij vertelde Battle, dat Virgi nia de vermoorde man geïdenti ficeerd had. Batte knikte. „Ja, zijn identiteit staat als een paal boven waterWat ik zeggen wou, mr. Cade, die baron Zo-en-Zo heeft een geweldig ho ge dunk van u. Als hij het over u heeft, gebruikt hij voortdurend de overtreffende trap." „Buitengewoon vriendelijk van hem," zei Anthony. „Vooral om dat ik hem gewaarschuwd heb, dat ik alles in het werk zal stel len om de bewuste mémoires vóór woensdag weer in handen te krijgen." „Dat zal u niet meevallen," zei Battle. „Hm! Denk je dat? En waar zouden de brieven zitten? Ko ning Victor Co. hebben ze ze ker, niet?" Battle knikte. „Toen in Pont Street van Giu seppe afgenomen. Een buitenge woon smakelijk procédé, vindt u niet? Ja, ze hebben ze, ze hebben ze ontcijferd en ze weten, waar ze moeten zoeken." Ze stonden met hun beiden bij de deur. Battle had zijn hand al aan de knop. door AGATHA CHRISTIE „Hier?" vroeg Anthony met een hoofdbeweging naar het vertrek achter hen. „Juist hier! Maar ze hebben de dia.de hoofdprijs nog niet en 2e riskeren héél wat als ze pro- Deren hem te krijgen." „Hoofdrechercheur Battle heeft zeker al een plan om hun dit on mogelijk te maken?" polste An thony. Battle gaf geen antwoord. An thony had hem nog nooit zo bot zien kijken, als op dat ogenblik. Maar ineens, als een oase in die woestijn van apathie, gaf hij An- thpny een knipoogje. j,Mijn hulp nodig?" stelde An thony voor. „Jeu En de hulp vanmpg oen ander." i „Wie is dat?'1 „Mrs. Revel. Ik weet niet, of u het opgelet heeft, mr. Cade, maar mrs. Revel is een vrouw met bui tengewoon aantrekkelijke ma nieren." „Dat heb ik zeker opgelet," zei Anthony. Hij hief zijn hand op en keek op zijp armbandhorloge. „Ik ben het eens met jouw opi nie over 't naar bed gaan, Battle" zei hij- „Aan een kwartier zwem men in het meertje en een goed ontbijt hebben we op het ogen- Premier Boelganin van de Sow jet-Unie en partij-secretaris Chroesjtsjef hebb n in een ver klaring die zondag door het Sow jet-persbureau Tass is gepu bliceerd gezegd, dat er in Enge land „zekere machten" zijn, die „geen ruimer contact van Sow- jetleiders met het Britse volk willen toestaan." „De Russische leiders verklaren geen uitnodi gingen van „gastvrije Britse bur gers" gedurende hun aanstaande bezoek aan Eingeland te hebben kunnen aanvaarden omdat het door de Britse regering opgestel de program zulks niet toelaat. Hoewel hun verblijf in Engeland met twee dagen kon worden ver lengd stonden op het program toch geen bezoeken aan onder nemingen en instellingen in Wa les en Schotland en ontmoetin gen met de bevolking. Volgens de verklaring „wekt dit teleur stelling". De Sowjet-leiders, aldus de ver klaring, „hechten grote beteke nis aan de aanstaande bespre kingen met leiders van de Britse regering en andere openbare personen, maar zouden ook zeer gaarne gewone mensen willen spreken die in fabrieken en an dere ondernemingen werken, daar zij dergelijke ontmoetingen be schouwen als één van de belang rijke middelen tot het verstevi gen van vriendschappelijke be trekkingen tussen het Britse en Sowjetrussische volk. De inwonenden van een te huis voor ongehuwde inheemse arbeiders bij Johannesburg zijn in opstand gekomen om klach ten over slechte voeding kracht bij te zetten. Zij staken de ge bouwen in brand en vielen de po litie en de brandweer aan met ijzeren staven. In de gevechten werden vier van hen gedood. blik méér." Hij liep met twee treden tege lijk de trap op en ging zijn slaap kamer binnen. Onder het fluiten van een vrolijk wijsje trok hij zijn smoking uit, sloeg zijn ka merjas om, hing een grote bad handdoek over zijn arm en ging naar de deur. Maar opeens bleef hij stokstijl staan en staarde met grote ogen naar iets, dat op zijn tafel lag De eerste paar seconden kon hij zijn ogen niet geloven. Hij nam het op, bekeek het.... Ja, het was zo. hij had zich niet ver gist. Het voorwerp op het tafelkleed was het bewuste bundeltje brie ven, de geheimschriftbrieven, on dertekend: Virginia Revel. Ja, ze waren er alle acht. Er ontbrak geen enkele aan. Anthony liet zich, mét de brie ven in zijn hand. op een stoel neervallen. „Ik geloof, dat ik van mijn stokje ga," mompelde hij. „Ik be grijp er niets meer van.... de hele geschiedenis is me een raad sel. Waarom verschijnen die .brie ven nu weer.net, of het ver dwijnen niets dan hokus-pokus geweest is? En wie heeft ze op die tafel gelegd? Waarom zijn ze daar gelegd? Op geen van die vragen vond hij een bevredigend antwoord. HOOFDSTUK XXI. Het vaiies van mr. Isaacstein. In antwoord op een Sowjetrus sische nota van 9 maart jL, waar in werd verzocht om terugzen ding naar de Sowjet-Unie van „een zeer groot aantal buiten landse uitgewekenen van Sowjet russische afkomst", die „tegen hun wil in Westduitse kampen en gevangenissen worden vastge houden", heeft de Westduitse re gering maandag in een nota medegedeeld bereid te zijn 31 wegens misdrijven veroordeelde vreemdelingen", die zich in West duitse gevangenissen bevinden, op vrije voeten te stellen en naar Sowjet-Rusland terug te zenden. In de Westduitse antwoordnota wordt verder gezegd, dat de eni ge buitenlanders van Sowjetrus sische afkomst, die zich in West duitse gevangenissen bevinden, veroordeelde overtreders van de Duitse wetten zijn. Een Frans dwergvliegtuig, dat minder weegt dan een motor fiets, is zondag op ongeveer der tig liter benzine van Parijs naar Londen gevlogen. Het toestel is nauwelijks groter dan een ge middelde sportauto en ontworpen door Roger Druine. Het kan slechts één'persoon bevatten. De afstand van vleugeltop tot vleu- geltop bedraagt zeven meter. Het toestel heeft voorts een motor met een vermogen van 28 pk en een kruissnelheid van 110 fan pet- uur Het opstijgen en uitlopen kan binnen een afstand van 65 meter geschieden. De kosten voor de bouw van 't vliegtuigje wor den geraamd op 3000, Radio \yest-Berlijn heeft maan dag gemeld, dat de Sowjet-Unie aan -het Oostduitse volksleger wapens zal leveren ter waarde van 129 miljoen Oostduitse mar ken. De wapens zullen afkomstig zijn van het Russische leger in Oost-Duitsland. Over deze transactie is verle den maand tussen beide regerin gen een overeenkomst getekend. Pakistan heeft maandag tele grafisch bij India geprotesteerd tegen het samentrekken van In dische treopen aan de Pakistaan se westgrens „buiten hun leger plaatsen in vredestijd", aldus een mededeling van een functionaris van het Pakistaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, die niets naders over het protest mede deelde. - jy'j I> politieke commissie van de Arabische liga heeft besloten een speciale commissie in te stellen, die zich bezig moet houden mei het Syrische voorstel om Frank rijk naar aanleiding van de ge beurtenissen in Algerië econo misch, politiek en cultureel te boycotten. Naar van welingelieh te Arabische zijde wordt verno men, kan op deze wijze een be slissing over deze kwestie wor den opgeschort. Ook zouden de ledenstaten van de Arabische liga besloten hebben, de Algerijnse kwestie bij de veiligheidsraad aanhangig te maken. De Sowjet-Unie heeft maandag tijdens de conferentie van de sub commissie der V.N. voor ontwa pening, die te Londen wordt ge houden, een Frans voorstel van de hand gewezen, dat enige be langrijke punten in de verschil lende Westelijke en de Sowjetrus sische ontwapeningsplannen ztfl len worden gecombineerd om overeenstemming mogelijk te maken. Er werden geen verdere bijzon derheden gegeven. De 20 vakverenigingen, die leden hebben onder het personeel van de Engelse auto-industrie, hebben gisteren bij de regering aangedrongen op verlaging van de omzetbelasting en verzachting van de krediet- en huurkoopbe perkingen om kortere werktijden en overproduktie in de auto-in dustrie te voorkomen. Zij ver zochten de regering tevens on middellijk een onderzoek in te stelen naar de toestand in de auto-industrie. In de autofabrieken in de Mid lands werken thans ongeveer 16.000 arbeiders met verkorte ar beidsduur. Diezelfde morgen, om tien, za ten lord Caterham en zijn oudste dochter aan het ontbijt. Bundle keek voor haar doen heel ernstig. „Vader!" zei ze opeens. Lord Caterham was verdiept in een artikel in de „Times". Hij gaf geen antwoord. „Vader!" herhaalde ze, iets lui der en met iets meer nadruk. Lord Caterham keek van zijn artikel over een aanstaande ver koop van een aantal zeldzame, eerste-uit.gaaf-exemplaren geïrri teerd en tegelijk verstoord op. „Hè,' zei hij. „Zei je wat?" „Ja. Wie heeft hier vanmorgen ontbeten?" Ter verduidelijking van die vraag duidde ze, door een hoofd beweging, op een plaats die blijk baar al bezet geweest was. „O, die hoe-heet-ie-ook-weer." „Dikke Issie?" Vader en dochter kenden el kaar wel zó, dat ze de wederzijd se niet bepaald complimenteuse aanduidingen dadelijk begrepen. „Ja, die." „En wat heb je vanmorgen met die detective te bepraten gehad?" Lord Caterham zuchtte. „O, van allerlei! De vent wacht te me in de hal op. Ik vind het buitengewoon onaangenaam. De uren voor het ontbijt moesten iemand heilig zijn. Mijn zenuwen kunnen. Bundie viel hem onbarmhartig in de rede. „Wat had-ie te vertellen?" (Wordt vervolgd). Premier Guy Mollet van FYank rijk heeft maandag met de voor naamste leden van zijn kabinet de slechter wordende toestand in Algerië besproken. Volgens een woordvoerder van de regerimg zijn geen besluiten genomen. Dit zou morgen gebeuren tijdens een voltallige bijeenkomst van de mi nisterraad onder voorzitterschap van president Coty. Op de vraag of de radicale leider Pierre Men dés France, minister van Staat, of enige andere minister met af treden hadden gedreigd in ver band met de regeringspoli tiek t.a.v. het Algerijnse beleid en het oproepen van reservisten, Be woordvoerder was echter van mening, dat woensdag overeen stemming zal worden bereikt. De volledige uitslagen van ée twee eerste dagen van de verkie zingen op Ceylon tonen aan, dat het verenigde volksfront van Banaranaikes met 42 zetels de leiding heeft. De huidige rege ringspartij, de verenigde natiorra le partij, heeft de tweede dag geen enkele zetel behaald en heeft er nog steeds acht. De Trotskisten hebben tot dusver 11 zetels, de communisten en de on afhankelijken ieder twee. De Tunesische premier, Tahar Ben Aramar, heeft maandag aan de bei van Tunis het ontslag van zijn regering aangeboden. De bei heeft het ontslag aanvaard. Het ontslag volgt op de instal latie, zondag, van de nieuwe Tu nesische gondwetgevende verge - dering. Men verwacht, dat de bei oVor- leg zal plegen met Bourguiba, die zondag tot voorzitter van constituante gekozen is. de De Tunesische premier, Tiaar Ben Ammar. za] vandaag aan de bei van Tunis zijn ontslag aan bieden, aldus is zaterdag in Tu nis bekendgemaakt. Men gelooft dat Ben Ammar ontslag neemt om kandidaat te kunnen staan voor het presidentschap van de grondwetgevende vergadering, 'n functie die niet met het premier schap verbonden kan zijn. Men verwacht, dat de vice premier Ba hi Lagdham, die secretaris-gene raal van de nieuwe-grondwets- partij is, premiertfcal worden.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2