aan De toestand de israëlisch-Egyptische grens blijft gespannen H. M. de Koningin op Keukenhof De positie vanTsjervenkof Sultan Ben Joessef in Spaans-Marokko Ook in Tsjecho-Slowakije strijd tegen persoonsverering Het bezoek van Boelganin en Chroestjtsjef aan Engeland DINSDAG 10 APRIL 1956. 11e Jaargang Nr 3736 Aanvallen op Israëlische nederzettingen en installaties 1 ISRAEL i EGYPTE\ NIEUWE 3H PROCENT STAATSLENING Groot 400 miljoen Koers 99 procent Looptijd 30 jaar H.M. de Koningin ontving voorzitsters van R.K. vrouwenorganisaties Boodschap aan generaal Franco H. M. de Koningin bezoekt „Porgy and Bess" Nieuw tweetal voor tweede voorzitter Anti-Revolutionaire Partij De Amerikaans-Chinese besprekingen te Genève De luchtvaartdiensten in Amerika Hammarskjoeld in audiëntie bij de Paus HET WEER WEERBERJCHT. HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN jits»* «ring bij abonnement Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 cl; iminimur» patt advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels f V- iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uui Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P J. van de taande, Terneuzen. u-ecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55—57 Terneuzen (tedactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nd 5 uur uitsluitend 20(3 Gironummer 38150 Abonnementsprijs5,35 per kwartaal; pa maand 1.80; per week 43 cent. Losse nrs 8 c Ken Israëlische woordvoerder heeft (maandag in Jeruzalem liekcndgemaakt, dat Egyptische conunandrfs hebbdi redaan bp Israëlische nederzettingen en installaties. Een israëlische arbeider werd daarbij gedood, drie Israëliërs hepen veivvoiidingen op. Voorts is een Egyptenaar gesneuveld en eed gewonde Egyptische militair gevangen genomen. Ben Egyptische militaire woord voerder" in Cairo maakte maan dagochtend bekend, dat Egypte- naren en Israëliërs zondagnacht in het grensgebied van Gaza een vuurgevecht van drie kwartier geleverd hebben. Hij zei niet of er slachtoffers gevallen zijn. Volgens de berichten zijn sinds woensdag bij de incidenten aan de Arabisch-Israëlische grenzen t ot dusver 10 Israëliërs en 68 Ara- Weren om het leven gekomen. Bij Gaza is het zondag rustig ge- Berichten uit Beiroet Damas cus en Amman, die in Cairo zijn ontvangen, gewagen van ver scherpte defensiemaatregelen aan de grenzen van de Arabische lan den met Israël. De Egyptische minister van staat, luitenant-kolonel Sadat. heeft maandag in een artikel in het blad „Al Gomhoeria" ver klaard, dat Amerika, Engeland en Frankrijk „wraak op Egypte" willen nemen. Zij tonen „open lijk een onverzettelijke vijandig heid", aldus Sadat, doch „er is in ieder geval een grote mogend heid. de Sowjet-Unie, die onze revolutie eerbiedigt." Men zal nu wel zeggen, dat de Sowjet-Unie met haar hulp streeft naar uitbreiding van het communisme in het Midden-Oos ten, doch wij Arabieren zijn, na de jongste samenzwering in naam van de vrede en veiligheid, in staat uit te maken wie voor ons zijn en wie tegen ons. Wij kun nen niet anders dan vijandigheid ionen tegenover onze tegenstan ders en vriendschap voor dege nen die ons welgezind zijn. aldus de minister. Volgens de laatste berichten zijn door het optreden van Egyp tische commando's sedert zater dagavond vijf Israëliërs gedood en 21 gewond. Uit Tel Aviv zijn maandag cir ca 900 onderwijzers vertrokken, die zich vrijwillig hebben gemeld voor werkzaamheden aan ver sterkingen en voor wachtdiensten in grensnederzettingen in de Ne- gef (Zuid-Israël). Eten Israëlische militaire woord voerder heeft medegedeeld, dat maandagochtend bij grensgevech ten tussen Egyptische en Israëli sche patrouilles zeven Egyptische militairen zijn gedood en twee gewond en gevangen genomen. E.n Israëlische militair is ge sneuveld. Een Israëlische militaire woord voerder heeft verklaard, dat er systematisch wordt getracht de Egyptische commandotroepen, die in Israëlisch grensgebied ope reren, gevangen te nemen. De Amerikaanse ambassadeur in Israël is voor overleg naar Washington ontboden. In Cairo is meegedeeld, dat Is raëliërs maandag een Egyptische buitenpost hebben beschoten, waarbij een man gedood werd. Ben Israëlisch vliegtuig had het Egyptische luchtruim geschon den. Het was zelfs tot in de Suez-kanaalzöne doorgedrongen. Naar de woordvoerder van het State Department, Lincoln White, maandagavond meedeelde, heeft de Amerikaanse regering haar ambassadeurs in Caïro en Tel Aviv contact laten opnemen met Egyptische en Israëlische leiders, ten einde de pogingen van gene raal Bums om een staken van het vuren tot stand te brengen, te steunen. Egypte erkent bestaan van „zelfcnoordcoinmando's Nadat radio-Caïro haar uit zendingen enige malen had on derbroken om „een belangrijk bericht" aan te kondigen, werd tenslotte meegedeeld, dat een groot aantal „zelfmoordcomman do's" op Israëlisch gebied opere ren. Het was de eerste maal, dat Egypte het bestaan van derge lijke groepen officieel erkende. j Volgens een Israëlische mili taire woordvoerder is in het ge bied van Lachisj, nabij de Jor daanse grens, nog een Egypte naar gevangen genomen. In to taal zijn vier leden van Egypti sche commandotroepen gedood en negen gevangen genomen. Twee gevangenen hadden in tegenwoordigheid van waarne mers der V.N. meegedeeld, dat zij opdracht hadden, „bruggen op te blazen, mensen te doden en op wegverkeer te schieten". Ook hadden zij instructie naar het ge bied van Gaza terug te keren of, als dit te moeilijk bleek, door te trekken naar Jordaans gebied. GRENSINCIDENT BIJ GAZA MIDDELLANDSE y NlRAM TEQUM deih el balah -MAGEN r unis RAFAH J 1 M GEVULOT cRUZALtM ODE ZEE USRAEL; \Ncgcb j £L ARrSH Blijkens mededeling van het ministerie van Financiën is de minister voornemens over te gaan tot de uitgifte van een 3Yz pet 30-jarige staatslening groot 400 miljoen, waarvan reeds bij rijksfondsen zal zijn geplaatst 100 miljoen. De lening zal wor den uitgegeven tegen een koers van 99 pet. Onder voonbehoud van ver sterkte of algehele delging zal de lening, te beginnen op 1 mei 1957, worden af gelost in 30 jaarlijkse termijnen en wel afwisselend 3 pet, 4 pet en 3 pet per jaar. zodat telkens in drie opeenvolgende en een beeld van Yencesse ge- jaren 10 pet der lening wordt ge- toond. Hare Majesteit sprak haar Maandagmiddag om half vier heeft H. M. de Koningin in ge zelschap van Prins Chula Cha- kralonge van Thailand en diens echtgenote een onaangekondigd bezoek gebracht aan de bloemen tentoonstelling Keukenhof te Lisse. Hare Majesteit heeft de tentoonstelling bijna onopge merkt door het publiek kunnen bezichtigen. In de kas waar vele tulpen in bloei staan, heeft het gezelschap ongeveer een half uur de vele variëteiten bewonderd. De ijlings gewaarschuwde voorzitter van de tentoonstelling, de heer T. M. H. van Waveren, heeft de konink lijke bezoekers daarna het zater dag gearriveerde nieuwe beeld van Zadkin „De Boodschapper" Sinai Een Israëlische militaire recht bank heeft zondag een zekere Mohammed Hassan Kafrag tot twintig-jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Hij zou deel hebben uitgemaakt van een Egyptische stoottroep. Hij werd acht maan den geleden bij een gevecht met Israëlische patrouilles in het zui den van Israël gevangen geno men. Na afloop van een onderhoud, dat generaal Burns, het hoofd van de organisatie der V. N. voor het bestemd in Palestina, zondag met de Israëlische premier, Ben Goerion, heeft gehad, is in een communiqué van de organisatie der V. N. medegedeeld, dat gene raal Bums met premier Ben Goe rion de middelen besproken heeft om een verergering van de toe stand langs de demarcatielijn om de kuststrook van Gaza te voor komen en middelen om de vei ligheid in het gebied te herstel len. Volgens welingelichte kringen te Jeruzalem heeft Burns, Ben Goerion medegedeeld, dat als het bewijs geleverd ls, dat de jongste incidenten bij Gaza op last van de Egyptische regering zijn uit lokt, Egypte zich in de positie van agressor zal plaatsen. In af wachting van de afloop van het onderzoek, dat is Ingesteld om de verantwoordelijkheid voor de in cidenten vast te stellen, had ge neraal Bums de hoop uitgespro ken, dat Israël geen enkele of fensieve actie zou ondernemen. Premier Ben Goerion had in zijn hoedanigheid van minister van Defensie verklaard, dat Israël zich zijn vrijheid van handelen voorbehoudt totdat Egypte on dubbelzinnig en onvoorwaarde lijk de verzekering zou hebben gegeven, dat het, overeenkom stig de wapenstilstandsovereen komst, geen enkele vijandige daad zal begaan. Bij het onderhoud, dat door generaal Burns was aangevraagd was de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Mosje Sja- ret. aanwezig. delgd. De rente gaat in op 1 mei 1956. De coupons zullen verschijnen halfjaarlijks op 1 mei en 1 novem- ber. De storting op de toegewe zen schuldbewijzen zal moeten ge schieden op 1 mei 1956. Schuldbewijzen in de nieuwe lening zullen worden afgegeven in stukken van 1000 terwijl deel neming in de lening in de vorm van schuldregisterinschrijvingen zal kunnen geschieden tot bedra gen van ten minste 100.000. Het ligt in de bedoeling de in schrijving open te stellen op don derdag 19 april 1956 van 9 tot 16 uur, bij het agentschap van het ministerie van Financiën te Am sterdam. De opneming van deze lening in de notering ter beurze van Amsterdam en Rotterdam zal worden bevorderd. Het prospectus van lening zal binnenkort, vermoedelijk op 13 april a.s. verschijnen. bewondering en waardering voor Hare Majesteit de Koningin heeft gistermorgen, naar aanlei ding van het tienjarig bestaan van het centrum van de Neder landse Katholieke vrouwenbewe ging, ten paleize Soestdijk ont vangen: mevr. M. van Nispen tot Sevenaar geboren jonkvrouwe Ruys de Beerenbrouck, presiden te van het centrum, mevr. Witte- veenHiemstra, voorzitster van de Nederlandse R.K. boerinnen- Ibond, juffr. C. Stringa, voorzit ster van de Katholieke vrouwen organisatie en mevr. Severijnsen- Cals, vooratster van het R.K. vrouwengilde. Bij een borstoperatie in Mün- ohen bleef het hart van de pa tiënt stilstaan. De chirurg begon het dadelijk te masseren, tot het na zeventig minuten weer begon te werken. De patiënt, die een voorspoedig herstel doormaakt, zegt zich niets te herinneren van zijn unieke ervaring. Sultan Sidi Mohammed Ben Joessef van Marokko is maandag per vliegtuig op het vliegveld van Tetoean. in Spaans-Marokko, aangekomen. Hij kwam uit Span je, waar hij, als gemeld, met het Spaanse staatshoofd, generaal Franco, overeenstemming heeft bereikt over het opnemen van Spaans-Marokko in één verenigd, onafhankelijk Marokko. Duizenden Marokkanen hebben de sultan een uiterst geestdrif tige ontvangst bereid. Kanonnen losten 101 saluutschoten, toen het vliegtuig van de sultan land de. Nadat de sultan was uitge stapt, inspecteerde hij vliegers en afdelingen Marokkaanse troe pen uit Tanger. Delegaties van twee grote Marokkaanse partijen, de Istiklal en de democratische onafhankelijkheidspartij, maak ten hun opwachting. Bevelheb bers van de strijdkrachten in Spaans-Marokko en een comité, dat de Joodse gemeenschap in Totoean vertegenwoordigde, wa ren voorts ter verwelkoming aanwezig. Toespraak van de sultan. Later hield de sultan op een plein in Tetoean een toespraak, waarin hij zei: „Thans begint on ze periode van opbouw en wij moeten ons voor ogen stellen, dat onze verantwoordelijkheid aan zienlijk is. Wij moeten dammen en grote fabrieken bouwen, een leger en een luchtmacht in het leven roepen, wetten opstellen en scholen bouwen. Onze regering zal hiernaar streven. Dit uur on zer onafhankelijkheid, die wij met trots begroeten, brengt plich ten en werk met zich. Wij mis sen het recht om te rusten. Wij moeten samenwerken met de landen, die qnze vrienden zijn, in de eerste plaats Frankrijk en Spanje. Zij hebben hun plaats in Marokko en zij zullen ons helpen door onze soevereiniteit volledig te eerbiedigen". Sultan Ben Joessef vertrekt heden per auto uit Tetoean naar de Marokkaanse hoofdstad Rabat. Boodschap aan generaal Franco. Voordat de sultan maandag uit Sevilla naar trok, zond hij de volgende bood schap aan generaal Franco: „Wij danken u voor de scherpzinnige, van goede wil en vertrouwen ge tuigende wijze die volledig door ons worden beantwoord waarop uw regering de onder handelingen heeft gevoerd, die leidden tot de verklaring, waar in Spanje de eenheid en onaf hankelijkheid van Marokko er kent. Wij zijn er zeker van, dat deze geest ook onze toekomstige be trekkingen zal beheersen". Volgens berichten uit Sofia, die in Belgrado ontvangen zijn, maakt de Bulgaarse premier, Tsjervenkof die gekritiseerd is wegens persoonsverheerlijking, een goede kans zijn functie te be houden. Men meent, dat de premier, die (bekend staat als een sterke per soonlijkheid, de steun van enige vooraanstaande communistische leiders, zoals Todor Zjivok, se cretaris van het centrale comité, en Anton Joegof, lid van het Po litieke ibureau, heeft behouden. Zijn tegenstanders zijn, naar men meent, niet eensgezind en hun activiteit niet gecoördineerd. Men merkt op, dat in de ver klaring van het centrale comité Tsjervenkof slechts eenmaal met name is genoemd in verband met de persoonsverering. Indien het gehele comité tegen hem was geweest, zou de veroordeling veel krachtiger zijn geweest. Portretten van Tsjervenkof en Stalin hebben nog steeds een pro minente plaats in Sofia. Voorts is de voormalige vice- premier Kostof, die wegens ver raad was terecht gesteld, nog niet gerehabiliteerd. Aan de andere kant komt de naam van Tsjervenkof in officië le verslagen over openbare ge beurtenissen thans op de onder ste plaats van de lijst van leden van het politieke bureau voor. Hij heeft ook talrijke politieke leiders uit de gevangenis moeten vrijlaten, zoals Petko Koenin, voormalig lid van het politieke bureau, en twee medebeklaagden van Kostof, Ivan Stefanof en Kikola Pavlovic, die beiden tot levenslange gevangenisstraf wa ren veroordeeld. Tegelijkertijd komen politici, die van Titoïsme waren beschuldigd, weer op de voorgrond. Drie werklieden, die zaterdag jl. door steenval in een onder aardse gang van een krachtsta tion nabij Martigny, in Zwitser land, van de buitenwereld wer den afgesneden, zijn maandag ochtend, na meer dan 54 uur ge ïsoleerd te zijn geweest, onge deerd bevrijd. deze beelden uit. 'Om ongeveer half vijf verliet het gezelschap de tentoonstelling. H. M. de Koningin cn Z. K. H. Prins Chula Chakrabongse in „Madurodam". H. M. de Koningin heeft maan dagmiddag incognito met Z. K. H. Prins Chula Chakrabongse ook een bezoek gebracht aan „Madu rodam" te 's-Gravenhage. De Koningin en haar gast hebben tijdens dit korte bezoek de gehele miniatuurstad bezichtigd. Nader deelt men ons mede, dat ook de gemalin van Z. K. H. Prins Chula van Thailand in ge zelschap van H. M. Koningin Juliana „Madurodam" heeft be zichtigd. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Irene helbben gisteravond in gezelschap van Z. K. H. Prins Chula Chakrabongse van Thai land en diens gemalin de opvoe ring van „Porgy en Bess" in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Den Haag bijge woond. Prinses Irene kwam met een van haar vriendinnen en mej. A. Broers, de verzorgster der Prin sessen eerder bij 't Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen dan de Koningin. Hare Majesteit en haar gasten arriveerden tegen acht uur. Zij werden verwelkomd door de directeur van de N.V. Getbouw voor Kunsten en Weten schappen de heer M. L. Deinum. In het gevolg van de Koningin (bevonden zich jhr D. G. de Graeff, ceremoniemeester van H. M. de Koningin en mevr. De Graeff. Prins Chula Chakrabong se was vergezeld van zijn adju dant. In de pauze is de manager van de „Everymen Opera-company" uit New Yoyk die de opera produ ceert, Robert Dustin, aan de Koningin en haar gezelschap voorgesteld. De heer Dustin heef de eerste dirigent van het orkest Alexander Smallens, en de hoofd rolspelers en vertolksters van de hoofdrollen van „Porgy en Bes?' voorgesteld. De heer J. van Eybergen heef' zich niet beschikbaar kunne' stellen voor het tweede voorat terschap van de Anti Revolutie naire Partij. Daarom is bet ptp tij convent van de AJL-partij gisteravond opnieuw bijeen ge weest voor de samenstelling van een nieuw tweetal, waaruit de de putatenvergadering binnenkort een tweede voorzitter moet kie zen. Het partijeonvent hechtte goeu keuring aan het voorstel van het centraal comité van de A.R.-par tij en stelde hls nieuwe tweetal mr A. B. Roosjen en mr dr E. P Verkerk. Ook werd een nieuw tweetai voor lid van het centraal comité opgemaakt, n.l. J. van Eyberge en C. van den Heuvel. Vertegenwoordigers van de Verenigde Staten en communis- tisch-China zijn maandag voor cle 43ste maal in Genève bijeengeko men om de besprekingen voort te zetten die verleden jaar Augus tus zijn begonnen. De besprekingen, die in een im passe zijn geraakt door de kwes tie van het verminderen van de spanning in het gebied rondom Formosa, worden gevoerd dooi de Amerikaanse ambassadeur in Tsjecho-Slowakije, Alexis John son, en de ambassadeur van com munistisch-China in. Polen, Wang Ping Nan. •De bijeenkomst van maandag duurde een uur en 10 minuten. De volgende zitting zal op 19 april worden gehouden. De Pan-American World Al ways en de Tranworld Airline hebben, naar eerstgenoemd-.' maatschappij maandag bekend maakte, bij de raad voor het bur- gerluchtvaartverkeer der Ver. Staten een verzoek ingediend om toestemming voor het uitvoeren van vluchten voor het vervoer van passagiers, post en vrachl rechtstreeks van de Amerikaans? westkust over het Poolgebied naar Europa. Deze vluchten zouden voorlo pig te Londen eindigen, doen later ook tot andere Europese steden worden uitgestrekt. Op deze wijze zou de tocht met 5 tot 15 uur worden bekort. De secretaris-generaal van ie Verenigde Naties, Dag Hammar- Noord-AfrikT&ver- skjoeld, is maandagmorgen door Paus Pius XII in audiëntie ont vangen. Naar wordt vernomen is op de audiëntie gesproken over de al gemene vooruitzichten voor de vrede en over het ontwapenings probleem. Aangenomen wordt dat de Paus ook de hoop tot uitdruk king heeft gebracht dat een einde zal worden gemaakt aan de ern stige spanningen tussen Isriaël en de Arabische landen. Dag Hammarskjoeld bevindt zich Ln Italië op doorreis naar het Midden-Oosten. Anthony Novotny, de eerste secretaris van de Tsjechoslowaak- se communistische partij, heeft tien dagen gelegen in een rapport aan het centrale comité gezegd dat aan wijlen Klement Gott- wald, de eerste communistische president van Tsjecho-Slowakije, „verdiensten zijn toegeschreven, die aan de partij en de -massa be horen". Dit is maandag-in Praag ■bekend gemaakt. Novotny zou verder hebben ge zegd: „Dit heeft geleid tot een sfeer van ongenaakbaarheid ron dom Gottwald, en tot een ver zwakking van het collectieve lei derschap in de partij, omdat men ging zeggen: „Gottwald denkt voor ons". Een woordvoerder van het Foreign Office heeft maandag verklaard, dat het „pertinent on waar is te beweren dat de Brit se regering nauwer contact tus sen de Russische leiders en het Britse volk bij het komende be zoek wil verhinderen". Volgens deze woordvoerder zijn op de tweede conferentie van Ge nève belangrijke verschillen tl opvatting gebleken op het gebied van de internationale politiek. De Britse regering heeft daarom op 18 februari jl. voorgesteld om het bezoek van de Russische leiders te wijden aan „ernstige bespre kingen". Dit voorstel zou door de Sow- jet-regering met warmte be groet zijn. „Het programma dat daarna is opgesteld, voorziet in 'n zo groot mogelijk aantal bezoeken en gele genheden tot contact met het Britse volk, waarbij echter reke ning is gehouden met het feit dat het nodig is zeer veel tijd te be steden aan belangrijke politieke besprekingen. Dit programma is op 4 april door de Sowjet-regering goedge keurd", aldus de woordvoerder. „In ieder geval is het uitgeslo ten dat het programma thans nog veranderd wordt", aldus de woordvoerder van het Foreign Office. Ook is er nog geen spra ke van geweest dat de Russische leiders na hun officiële bezoek nog enige tijd als particulieren in Groot-Brittannië verblijven zou den". Hij voegde hier nog aan toe dat er een bezoek aan de „Britse Industries Fair", aan de atoom centrale „Calder Hall" en aan het atoomcentrum „Harwell" op het programma staan.y Het enige punt waarover nog onzekerheid bestaat is de door de Britse regering voorgestelde persconferentie, waar de Russi sche regering zich nog niet defi nitief akkoord mee heeft ver klaard Radio-Warschau heeft gemeld dat in Polen „tientallen perse nen, wier onschuld is bewezen'' op vrije voeten zijn gesteld. On der hen bevindt zich de voorma lige onder-minister van Lands verdediging »Spychalski, die in 4951 'wegens ..titoïsme" werd ver oordeeld. Novotny zei dat de partij sinds 1953 (het jaar van Gottwald's dood) gestreden heeft tegen de persoonsverheerlijking, maar hij drong er op aan alle nog reste rende (blijken van en dergelijke houding te laten varen. Ook zei hij dat het een „wangebruik" was borstbeelden en afbeeldingen van nog levende personen ten toon te stellen en fabrieken, stra ten en scholen naar levende per sonen te noemen. Waarnemers wijzen er op dat borstbeelden van de huidige pre sident, Antonin Zapotoky, een alledaags gezicht zijn in kantoren, scholen en andere openbare plaat sen, en dat vele mijnen en fabrie ken genoemd zijn naar huidige en vroegere leiders van de com munistische partij. Li zijn rapport verklaarde No votny verder, dat er mensen zijn, die zich afvragen of er nu niet een nieuwe cultus die van Lenin in het leven wordt ge roepen, doch deze opvatting kon z.i. niet staande worden gehou den. Niet alleen door het optreden van Stalin, maar ook door de ac tiviteit van Beria waren de ver houdingen in Tsjecho-Slowakije scheefgetrokken. Zo hadden eni ge functionarissen van de staats- veiligheiddienst en het ministerie van Justitie de verkeerde opvat ting gekregen, dat zij de belang rijkste macht in de klassenstrijd vertegenwoordigden en niet de arbeidersklasse, geleid door de communistische partij, aldus de partijsecretaris. Het politieke bu reau had intussen een aantal maatregelen tegen deze metho den genomen. Tussen een samengesteld lage drukgebied bij de Azoren er. een hogedrukgebied, waarvan het centrum maandag boven het we? telijk deel van ae Middellandse Zee werd aangetroffen, bleve zuidelijke tot zuidwestelijke win den zachte lucht over de Goif van Biskaye en Engeland naar onze omgeving aanvoeren. In -deze lucht kwamen wolkenpartijen, maar, vooral in het zuiden van het land, ook opklaringen voor. De maximumtemperaturen ne pen uiteen van 8 graden langs de Wadden kust tot 15 graden in hei zuiden van het land. Langs de Waddenkust kwamen tegen de avond van zee uit mistbanken binnendrijven. Over Noord-Schot land bleet minder zachte lucht het noordelijk deel van de Noord zee opvloeien. ln liet overgangs gebied tussen beide luchtsoorten kwam maandagavond ten westen van schotiand een kleine storing voor, die, vergezeld van een re gengebied, woog. naar het oosten be- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van dinsdagoch tend tot dinsdagavond. Dezelfde temperaturen. Droog weer met veranderlijke bewolking, en vooral in het zui den van liet land, flinke opkla ringen. Overwegend matige Wind tussen west en zuid. Weinig v er andering in temperatuur. WOENSDAG 11 APRIL. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.53 2.28 3.08 3.18 n.m. 2.16 2.51 3.31 3.41 ZON M AA N op onder op Oï.déf April. 10 5.57 19.31 5.15 19.14 11 5.55 19.33 5.39 20.31 12 5.52 19.35 6.07 21.49 13 5.50 19.36 6.42 23.03 14 5.48 19.38 7.26 15 5.46 19.40 8.22 0.10 16 5.43 19.41 9.29 1.06

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1