Nederlands Elftal verslaat Rode Duivels Wat brengt de Radio? RECHTSZAKEN Eric de Noorman - De Romeinse Helm Vuloennen WIELRENNEN SCHAKEN KORFBAL ATHIETIEK Grote subversieve organisatie ontdekt in Argentinië Soc. internationale tegen samenwerking met communisten. De bewapening van West-Duitsland Britse officieren veroor deeld wegens mishandeling Gevechten in Tunesië What You call I De Argentijnse politie heeft een grote subversieve organisatie van Peronisten en communisten met verbindingen door het gehele land ontdekt en opgerold, aldus is zaterdag in een communiqué van de politie te Buenos Aires meegedeeld. De politie heeft een groot aantal arrestaties verricht en een grote hoeveelheid wapens en propagandamateriaal in oe- slag genomen. De „socialistische internationa le" verwerpt het denkbeeld van toenadering tussen socialisten en communisten. Het bureau van de „socialisti sche internationale" heeft zater dag. na een vergadering in Lon den, een communiqué uitgege ven waarin verklaard wordt, dat het socialisme en het communis me niets gemeen hebben. De „in ternationale" is tegen alle poli tieke samenwerking met „partij en van de dictatuur". Wel is zij voorstandster van samenwerking tussen regeringen om een vreed zame regeling van hangende kwesties mogelijk te maken. De verloochening van Stalin door hen die zonder meer of uit vrees voor hun 'leven vroeger aan diens misdaden hebben deel genomen, heeft het karakter van het communistische regiem niet fundamenteel gewijzigd", aldus het communiqué. „Zelfs met col lectief leiderschap blijft het com munisme een dictatuur". Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft mee gedeeld, dat West-Duitsland een aanzienlijke hoeveelheid militai re uitrusting van de Verenigde Staten zal krijgen. Hij Wilde even wel geen nadere bijzonderheden bekend maken. De woordvoerder zei dit naar aanleiding van een bericht uit Bonn, dat West-Duitsland aan de Verenigde Staten aanvullende hulp tot een bedrag van twee miljard dollar voor de Westduit- se strijdkrachten heeft gevraagd. In Bonn is op de ambassade van Amerika, Engeland, Frank rijk en België een nota overhan digd over de kwestie van de Westduitse geldelijke bijdrage voor de legering van de geallieer de troepen in Duitsland. De regeringswoordvoerder die dit bekend maakte, wilde geen nadere bijzonderheden geven. In gewoonlijk betrouwbare kringen verklaarde men niet te verwach- ten, dat de nota veel zal bijdra- gen tot oplossing van het ver schil van mening dat over de kwestie bestaat. N.V. Fa. P. J. v. d Sande „ZWARTE PIET" VOOR DE DORDTSE RECHTBANK De officier van Justitie bij de Dordtse rechtbank heeft tegen de 29-jarige Rotterdamse koop man P. J- K. drie jaar gevange nisstraf met aftrek van de pre ventieve hechtenis geëist, omdat hij in de nacht van 23 op 24 janu ari een inbraak had gepleegd in een Dordts kledingmagazijn. K„ die in de Rotterdamse onder wereld bekend is onder de naam „Zwarte Piet", had bij die gele genheid dertien bontmantels ge stolen. De officier zei bewondering te hebben voor de nauwgezette wij ze, waarop hij deze inbraak had gepleegd, maar verder ging zijn waardering voor de persoon van „Zwarte Piet" toch niet. Behalve 3 jaar eiste hij ook nog vernieti ging van de werktuigen, met be hulp waarvan K. het gebouw was Uinnengekomen en van de auto, waarmee hij zijn buit naar Rot terdam had vervoerd. A.N.W.B.-WEGENWACHT BESTAAT 10 JAAR. Gestart met 7 man in 1946. De wegenwacht van de ANWB zal op 16 april tien jaar bestaan. Gestart met zes manschappen en één inspecteur is deze populaire en wel onmisbaar geworden dienst thans uitgegroeid tot een uiterst doeltreffend werkend hulpcorps bestaande uit 175 we genwachten en 11 inspecteurs, dat overal in het land automobi listen- en motorrijders-met-pech de helpende hand biedt. Van de ca 335.000 ANWB-leden zijn er thans bijna 200.000 tevens Wegenwachtlid en voeren dus de gele W.W.-plaquette op hun mo torvoertuig. De ANWB heeft gemeend, dat men gemotoriseerd Nederland 'n slechte dienst zou bewijzen, in dien op 16 april alle wegen van wegenwachthulp verstoken zou den zijn. Daarom verrichten op die dag de gele pechbestrijders normaal hun diensten. Hoewel dus dit jubileum niet officieel zal worden gevierd, zal er in interne kring wél aandacht aan worden gewijd. Twee Britse officieren zijn door een krijgsraad op Cyprus veroordeeld tot ontslag uit het leger. Zij werden schuldig bevon den aan mishandeling van een jonge Cyprioot en verstoring van de loop van het recht. Het vonnis moet nog door een hogere instan tie worden bevestigd. De beschul diging zei, dat zij „overmatige ijver" hadden betoond bij het op sporen van verzetsleiders in de heuvels van Cyprus. Een jonge Cyprioot, die ervan verdacht werd lid te zijn van de E.O.K.A., de verzetsorganisatie van Griek se Cyprioten, had verklaard door de beide officieren tijdens 'n ver hoor met een ketting geslagen en in het gezicht gestompt te zijn. Als getuigen 5 décharge traden op de superieuren van de beide officieren. Zij verklaarden dat 't bedwingen van de E.O.K.A. in de heuvels van Cyprus uitsluitend het werk was van kapitein O'Driscoll, een der beklaagden. Van de andere beklaagde, kapi tein Linzee, werd gezegd, dat hij 'n loyaal en kundig officier was. DINSDAG 10 APRIL. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 710 Gram.; 7.45 Morgengebed; 8 00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Water-" standen; 9.40 Lichtbaken; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 10.30 Pianorecital; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Gram.; 11.50 Als de ziele luistert; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouw- med.; 12.33 Amus. muz.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Lichte muziek; 13.50 Gevar. pro gramma; 15.00 Gram.; 15.30 Stu dentenkoor; 16.00 Voor de zie ken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.40 Beursberichten; 17.45 Regeringsuitz.; 18.00 Voor de jeugd; 18.20 Sportpraatje; 18.30 Lezing; 19.00 Nws; 19.10 Gram.; 19.15 Uit het boek der boeken; 19.30 Gram.; 20.20 Act.; 20.35 De gewone man; 20.40 Gr.; 2,1.35 Klankbeeld; 21.55 Orkest; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 7.50 Dagope ning; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Gym.; 9.10 Voor de huisvrouw; 9.15 Gram.; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram.; io.50 Voor de kleu ters; 11.00 Liederen van Italiaan se bergbewoners; 11.30 Sopraan en piano; 11.50 Gram.; 12.00 Or kest; 12.30 Land- en tuinbouw- med.; 12.35 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Med.; 13.20 Tiroolse muz.; 53.55 Beursberichten; 14.00 Gram. 34.40 Voor de jeugd; 15.00 Voor de vrouw; 15.30 Pianorecital; 16.00 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 17.20 Causerie; 17.30 Jazzmuz.; 17.55 Het Fide Candidatentour- nooi; 18.00 Nieuws; 18.15 Piano spel; 18.30 Beursberichten; 18.40 Prijsvraag ten bate van de 'Ver eniging Volksonderwijs; 18.55 Pa ris vous parle; 19.00 Voor de kleuters; 19.05 Pianotrio; 19.45 Filmj aatje; 20.00 Nws; 20.05 Ge- var. progr.; 22.00 De antwoord man; 22.15 Cello en piano; 22.45 Act.; 22.55 Causerie; 23.00 Nws; 23.15 New York calling; 23.20 Act.; 23.20 Gram. BRUSSEL (VI.): 12.00 Ritm. muziek; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Or kest; 14.00 Gram.; 16.00 Koersen; 16.02 Lichte muziek; 16.30 Orkest. 17.00 Nieuws; 17.10 Kamermuz.; 17.45 Boekbespreking; 18.00 Jeugd en muziek; 18.30 Voor de solda ten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 19.50 Causerie; 20.00 Voor ae vrouw; 21.00 Orkest; 22.00 Nws; 22.15 Orkest; 22.55 Nieuws De admiraal van de vloot van de Sowjet-Unie, Nicolai Kuzne- tsof, zou volgens gewoonlijk be trouwbare bronnen ontslagen zijn en vervangen door zijn plaatsver vanger, admiraal Gorsjkof. De vele duizenden, die het Ne derlandse legioen vormen, zijn naar de Sinjoren-stad getrokken om het Nederlands elftal een bij voorbaat als „zeker" aangeduide overwinning te zien behalen. In derdaad ging de zege naar Neder land, doch overtuigend was deze niet. Ook de derby-sfeer, kenmer kend voor de ontmoetingen met de rode-duivels hebben zij lange tijd moeten ontberen. Pas in de 12e minuut van de tweede helft kwam het in de „Hel van Deurne" voor het eerst tot een heftige ex plosie toen middenvoor Koopal uit een prachtige combinatie een even fraai doelpunt voor oranje maakte, dat het enige uit de wed strijd zou (blijven. Klaassens won de toss en ver koos met wind tegen te spelen. Reeds direct gingen de Belgen tot de aanval over. Bosselaar on derbrak deze eerste stormloop. Het plaatsen liet veel te wensen over en snel kwamen de gasthe ren terug. Tweemaal achter el kaar liet linksachter Kuys zich onnodig verleiden tot al te hard handig optreden tegen de tech nisch uitstekende Belgische rechtsbuiten Jurion, hetgeen de Nederlanders reeds in de vierde minuut op een wel wat blameren de waarschuwing kwam te staan. Stopper Van der Hart, wiens optreden in verband met een pas genezen blessure door velen met een angstig gemoed werd aan schouwd, toonde onmiddellijk zijn vorm en zijn klasse-spel was een struikelblok van de voorwaartsen van België. Gevaarlijk zijn de beide voor hoeden in de eerste fase van de strijd niet geweest. Slechts een enkele maal viel een schot te no teren. Dewael en Mermans poog den enkele malen De Munck op de proef te stellen, doch hun scho ten gingen over. In de 12e minuut kreeg Mer mans een kans. Een fout van Wiersma gaf hem vrij spel, een slap schot volgde echter en de bal rolde uit. Even later kreeg Mou- lijn de bal in gelijke positie, maar ook hij faalde. In het eerste kwar tier waren de Nederlanders, vóór de wedstrijd sterk favoriet, be slist niet sterker. De gastheren waren veel gevaarlijker, doch hun voorhoede was, als zo vele malen tevoren niet succesrijk. De eerste hoekschop was voor Nederland. De kleine Bosselaar nam hem, doch de bal kwam ach ter het doel. Orlans toonde hierna dat hij wel over schutters-kwah- teiten beschikte. Prachtig weefde De Munck af, doch bijna had mid denvoor Dewael zijn land de lei ding gegeven, toen het leder via de handen van de „zwarte pan ter" op het hoofd van de Ander- lecht-speler kwam. Deze kon niet goed richten en deze kans ging teloor. Ook de tweede corner was voor Nederland. Nu nam Moulyn hem zelf. Zijn voorzet was onzuiver en de Belgen konden gemakke lijk wegwerken. Gaandeweg wer den de rode-duivels sterker. Een algemene aanval, opgezet na goed werk van linksbuiten Orlans, bracht de Belgen opnieuw in ons strafschopgebied. Maar het bin- nentrio hield het spel te kort en de Nederlandse verdedigers kon den ingrijpen. Tegen de verwachting in bleek de Belgische ploeg in staat de orarfje-ploeg zijn spel op te leg gen. De zuiderburen bleven ster ker. Maar slecht schieten, alsme de goed verdedigen van Van der Hart en Wiersma, vormden de oorzaak dat doelpunten uitbleven. Telkens weer bouwde rechts half Huysmans een briljantei speler, die ondanks zijn geringe lengte het gehele middenveld be heerste de aanvallen op. De Nederlanders bleven betrek kelijk ongevaarlijk. Pas in de 33e minuut bracht Appel keeper Ger- naey in moeilijkheden. Een pass van Bosselaar bracht Appel vrij voor de Belgische doelman. Vóór de Fortuna-speler kon schieten, wierp de Belg zich voor hem. Appel bleef actief. Toen hij de bal voor de laag-koppende rechts achter Dries weg wilde tikken, raakte hij het hoofd van zijn te genstander en deze moest zich la ten vervangen door Diricx van Union-St Gilloise. Nog vóór rust kreeg rechtsbin nen Van den Bosch een gelegen heid tot scoren. Een dieptepass stelde hem in het bezit van de bal en slechts vallend kon Wiersma het gevaar bezweren. Tweede helft. Na de hervatting werden de keepers snel beproefd. Een schot van Mermans, die vooral in vrije positie nog verrassend gevaarlijk kan zijn, kon De Munck vallend bedwingen en Gernaey moest zich op de Dal werpen om Appel een scoringskans te ontnemen. Her haaldelijk toonde Mermans hier na nog wat hij kan. Na een fout van Kuys, die rechtsbuiten Ju rion langs de zijlijn even vrij spel gaf, kogelde Mermans op het Ne derlandse doel, waar hij De Munck op zijn plaats vond. Ook POLITIERECHTER MIDDELBURG. Terneuzenaar kocht voor 'n „prik" door kinderen gesto len horloge. De politierechter te Middelburg, mr P. van Empel, vroeg zich vrij dagmiddag af, of het te Terneu- zen de gewoonte is, dat kinderen van nog geen of amper tien jaar met horloges langs de deuren ko men en deze tegen geringe beta ling van de hand willen doen. Want de verdachte, de 34-jarige chef-machinist A. K. uit Terneu- zen, wist het niet, zo zei hij. Deze onwetendheid sloeg dan op het feit, dat het horloge, dat hem voor 7,50 werd geoffreerd, van diefstal afkomstig was. „Wie zegt nu tegen een kind; probeer eens een horloge te ver kopen zie maar wat je er voor krijgt!" kreeg verdachte van de politierechter te horen. Men doet zulks niet. Zeker niet met een horloge, dat een waarde van ƒ180 vertegenwoordigt. Maar voor K. was drie rijks daalders nog te gortig'. Aan de deur, waar de kinderen hadden gebeld, werd niet gekocht. Maar verdachte ging de kinderen 't gebeurdq op 15 december j.l. op de fiets achterna en bood 5,50. Het was goed. K. kon het meenemen. Maar K. had slechts 4,50 op zak. Als de kinderen er varen kooplieden waren geweest zouden zij op dit moment hebben gezegd: „Vooruit, we moeten los!" Het zal wel bij een knikje gebleven zijn. K. kon het horloge voor 4,50 meenemen. Beschamend" vond de politie rechter; de officier van justitie, mr J. L. Andreae vond het zelfs beneden alle kritiek, sprak van „schuldheling" en eiste een boete van 75 subs. 15 d. Het vonnis was conform. Om de koffie. Op 1 maart jl. hommelde en stommelde er een personenwa gen door de Hulster dreven op weg naar een pot straffe koffie. Want achterin lagen twee manne lijke passagiers, laveloos in hun dronkenschap. Zij veroorzaakten dit stumperig rijden niet. Dit deed hun kameraad, de woonwa genbewoner, de 23-jarige L. de V. uit Bergen op Zoom, die de wa gen bestuurde maar voor de rest ook dronken was. Een gelukkige omstandigheid was, dat de wagen spoedig werd opgenomen in de veilige schoot van de wegkant en langzaam in de berm wegzakte. „Ik drink nooit", zei verdachte, die inderdaad over een blanco strafregister beschikte, ,,ik heb een fout begaan". Het werd een week gevangenis straf en een ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van twee maanden. De eis was even eens een week, maar vier maan den ontzegging. Zeeuwsch Dagblad.) Bij een grote operatie tegen op standelingen in TTunesië, die vrijdag is begonnen, zijn in het gebied van Gafsa tot dusverre standelingen in Tunesië, die vier gevangengenomen. De strijd duurt nog voort. middenvoor Dewael maakte het de Nederlandse achterhoede en kele malen lastig. Een onschul dig duwtje in het strafschopge bied wilde hij eerst bestraft zien met een penalty, doch de één- armige Engelse scheidsrechter Bond, die overigens vrij zwak leidde en herhaaldelijk weifelde bij het nemen van beslissingen, liet terecht doorspelen. Daarna schoof hij met de bal tussen on ze backs door en vuurde van de rand van het strafschopgebied op de Nederlandse veste. Ook dit schot was onzuiver. In de 9de mi nuut kregen de Belgen hun eerste hoekschop. De bal daalde bij de tweede paal waar De Munck op springend het gevaar bezwoer. Koopal scoort. In de 12e minuut ging de linker vleugel van Nederland er tussen uit. Moulyn gaf een pass naar de Bruyckere, die afgezwenkt was naar links. Deze richtte een voor zet op 't Belgische doel. Moulijn, goed doorgelopen, stond klaar om in te koppen, doch hij moet ge voeld hebben dat één van zijn me despelers een hetere kans zou krijgen. Hij liet de bal gaan en Koopal ving deze met zijn linker been op, maakte een halve draai en vóór het leder de grond raakte schoot hij hard langs,keeper Ger naey (01). Fel trokken de Belgen hierna den de Nederlanders zelfs het ini- halves op. Gevaarlijk werden zij echter niet en na enkele minuten was de rust weergekeerd en kon den de Nedrlanders zelfs het ini tiatief nemen. Mouiijn passeerde naar Koopal, deze dreef langs de zijlijn en lan- j ceerde een voorzet, die echter te hoog was voor Appel en de bal I ging over de doellijn. Op rechts ging Appel er zelf even later van door. Hij kopte naar De Bruycke- re, wiens schot evenwel te'zacht I was om gevaar op te leveren. I De Belgische aanval bleef schot loos. Middenvoor Dewael en Mer- 1 mans werden zelfs uitgefloten toen zij verkeerd richtten. Ge vaarlijk werd het voor het Neder landse doel, nadat één van onze verdedigers de bal verkeerd ge raakt had en De Munck met moei- 1 te het leder uit de hoek kon j grabbelen. I Schoten van Jurion volgden. I Opnieuw was De Munck paraat. De Nederlanders bleven even eens ongevaarlijk. Eerst talmde De Bruyckere bij met onder con trole brengen van de bal, waar door hij deze kwijt raakte en even later was het Koopal die tegen Van Kerckhoven 'n duel verloor. Een voorzet van de VVV-er gaf de Belgen meer moeite, Appel sprong hoog op, maar miste. Een prachtige aanval Neder land volgde in de 36e minuut. Van de rand van het doelgebied schoot De Bruyckere in, toen hij de bal aangegeven kreeg van Bosselaar. Maar met een bliksemsnelle reac tie werkte Gernaey het schot tot corner. Hieruit kreeg Appel een kans en een hard schot volgde, doch dit ging voor het doel langs waarna de aanval werd afgesla gen. De Belgen stelden alles in het werk om het spel te verplaatsen en in de laatste tien minuten ging ook hun verdediging meer naar voren. Een interressant duel tussen stopper Van der Hart en de Bel gische linksbinnen Mermans volgde. Na veel omzwervingen over de rechtervleugel ontdeed de laatste zich van zijn vervolger waarna hij Jurion in staat stelde te schieten. De laatste minuten waren ge heel voor de rode-duivels. Aanval op aanval volgde. Een hoekschop van Van den Bosch werd door De Munck goed weggeslagen. Een schot van Dewael ging over. Even trokken de Nederlanders er tussenuit. Moulijn zette voor en Koopal schoot over. In het middenveld streed de kleine Bosselaar nog een duel uit met v. Brandt toen scheidsrech ter Bond het einde reeds had aan gekondigd. Van Brandt won en klemde de bal in zijn armen. Hij gaf het „souvenir" echter even "later met een royaal gebaar aan Van Kerckhoven. scheiden niveau bleef, moet voor enkele spelers toch een uitzonde ring worden gemaakt. Beide teams hadden één grote uitblin ker. Bij België was dat rechtshalf Huysmans, een spelertje dat ver rukkelijk kan goochelen met de bal en dat door zijn intuïtie voor het spel en voor de constructie van een aanval als het ware de spil vormde van de Belgische ploeg. Deze kleine Beerschot-man, een dreumes bijna, „droeg" in de eer ste helft al zijn teamgenoten, tot de reusachtige Mermans toe, die nog altijd een technisch bekwaam speler is, maar overigens toch diudelijk over het toppunt van zijn voetbalcarrière heen. Huys mans was in de eerste helft de ster van het veld. Maar deze kwalifikatie gold vooral na de rust evenzeer voor de Nederlandse stopper Van dei- Hart, die de debuterende midden voor Dewael in negen van de tien persoonlijke duels verre de baas bleef en die de Belg tenslotte zo tot wanhoop dreef, dat hij geen bal meer behoorlijk durfde aan te raken. Het kwam zó ver, dat Dewael door 't Belgische publiek woedend werd uitgefloten. DE WEDSTRIJDEN TUSSEN BELGIE EN NEDERLAND. Tilburg: Nederland BBelgië B 0—0; Turnhout: België JeugdNe derland Jeugd 4—1 (ruststand 3—1); AntwerpenAntwerpenRot terdam 44 (ruststand 22). VOETBALUITSLAGEN. ZONDAG 8 APRIL. HOOFDKLASSE A. RigtersbleekEBOH 50. EERSTE KLASSE B. Be QuickHelmond afg. EERSTE KLASSE C. VolendamZ war temeer 30; WilhelminaTOP afg.; Helmon- diaOldenzaal afg.; DHCHil versum 33; BrabantiaMau- rits 01. ONDERAFDELING ZEELAND. Z alerda gvoetbaJ EERSTE KLASSE. NieuwdorpRillandia 63; WemeldingeVCK 42; Ame- muidenKrabbendijke 10 (Ar- nemuiden kampioen). 4 TWEEDE KLASSE F. SVD 2—Spui 2'5—1. De stand in de eerste klasse: Twee uitblinkers. Hoewel het technische peil van deze 82ste ontmoeting tussen Ne derland en België op een zeer be- Arnemuiden 18 14 1 Nieuwdorp 17 13 0 Rillandia 18 9 4 Krabbendijke 71 9 3 Tern. Boys 16 8 3 Wemeldinge 17 5 4 Colijnspl. B. 18 6 2 VCK 18 6 1 AZW 18 5 2 Wolfaartsd. 17 2 0 3 59-23 29 4 67-33 26 5 45-37 22 5 49-32 21 5 38-39 19 8 37-57 14 10 40-55 14 11 36-51 13 11 38-56 12 15 21-54 4 MERMANS „VERSLOEG RAYMOND BRAINE. Jef Mermans, de ook in Neder land populaire speler van het Belgische elftal en van Ander- lechi, heeft de beroemde Belgi sche oud-international Raymond Braine „verslagen". Mermans heeft n.l. zondag tegen Nederland zijn 55ste interlandwedstrijd ge speeld en Braine kwam „slechts" 54 keer voor de Rode Duivels uit. Of Jef echter „recordhouder" Bernhard Voorhoof (62 inter lands) nog eens zal voorbijgaan, staat echter te bezien. De volgor de in anciënniteit van de spelers, die zondag tegen het Nederlands elftal uitkwamen, was ais volgt: Mermans 55 internationale wed strijden, Mees 48, Van Brandt 33, Dries 20, Huysmans 18, Gernaye 14, Van den Bosch 7, Van Kerck hoven 6, Orlans 5, Jurion 3 en Dewael 1 interland. LOUISON BOBET WINT PARIJS—ROUBAIX. De Fransman Louison Bobet heeft de 54e wegwedstrijd Parijs Roubaix gewonnen met een tijd van 6 uur 1 min. en 27 sec. voor de 252 kilometer van 't parcours. Hij klopte in de eindsprint de Belgen Debruyne en Van Steen bergen en de Fransman Lauredi in deze volgorde. 36. Zodra ze op een flinke afstand van de achtervolgers zijn ge komen, zetten ze Tug wal weer op z'n paard. De man is gedurende de gehele rit doods benauwd geweest en smeekte voortdurend om genade. Van de brute wrede heerser is niets meer over. De twee krijgers van Tugwal komen nog niet veel dichterbij. De reden van hun aarzeling wordt hun al spoedig duidelijk als ze, omziende, bemer ken, dat er zich een ruitertroep heeft gevormd, die nu langzaam op hen terrein wint. Ze naderen nu de bosrand, waar Erwin zich bij hen voegt met de veel omstreden helm op het hoofd. Eric laat nu even halt houden en vlug stijgen de mannen van hun paarden af. De Noorman bijt de bibberende Tugwal toe: „Je denkt toch niet, 6W**1 F EATuftK-O"**) KANAALZONE TOURNOOI '56. Te Sas van Geqt vond de eer ste internationale ontmoeting op Nederlandse bodem plaats van "t kanaalzönetornooi 1956. In het prettige clublokaal van 't Witte Paard, hotel Modem', werden de deelnemende verenigingen toege sproken door de Sasse wedstrijd leider, de heer W. Garskamp. De ze sprak zijn voldoening uit over de inrichting van dit tornooi, ter wijl hij er tevens op wees, dat dit het eerste grote schaakgebeuren was dat ooit te Sas van Gent plaats vond. Hierna begon de strijd op de 64 velden, waarvan de gedetail leerde uitslag als volgt is: Temeuzen BJean Jaures B 13 DijselynckPaepens 01 Van der VeereThijs 0—1 BarentsenTeijs ■Vi Van CampenDe Winne *4 VSV BCol ie 1—3 DourleijnDe Corte 01 KrakerCriel 10 G. TacqBordeau 01 Van der HooftBaert 01 't Witte Paard—Het Volk 1—3 't GildeCackaert OI BockstaelTroch 10 SchiemanVan Hecke 01 HofmanWan te (VI Landau BRuy Lopez B Zi2*n PeetersFernande niet beslist JanssensMuikers 01 Den HamerVermeire 0I MatteléLippeloy 'At'A Aangezien Jean Jaurès reeds meer dan 4 bordpunten voorstaat is dit team reeds thans kampioen Jean Jaurès 6 1»% Ruy Lopez 6 13* Temeuzen 6 13 Landau 6 12* Het Volk 5 11 Edg Colle 5 10 VSV 6 8 't Witte Paard 6 6% Eén partij nog onbeslist EERSTE KLASSE. ScampoloOlympia 92; Tjo- baSwift II 44; Zeelandia De Volharding 14. TWEEDE KLASSE B. EKCElto 24Zuidwesters De Poel 63; LuctorSeam polo 2 73.. DERDE KLASSE A. Swift 4Vedo 62; AKC Animo 2 29. DERDE KLASSE E. Scampolo 3Voto 03; Vopo 2—Elto 2 5—5. dat we je voor je aangenaam ge zelschap hebben meegenomen, hè? Ik heb zo mijn eigen plannetje met jou en dat zal je spoedig ge waar worden. De krijgers zijn nu niet ver meer verwijderd en vlug worden Tug- wals handen op zijn rug gebonden en een gereedgemaakte strop om zijn hals gedaan, waarvan het an dere einde om een boomtak is ge slagen. De achtervolgers hebben deze toebereidselen duidelijk kunnen Waarnemen en als Eric zijn hand op steekt houden ze ogenblikkelijk halt, bevreesd als ze zijn voor het lot, dat hun koning bedreigt. Tugwal is buiten zichzelf van angst als Svein hem toesnauwt: „Leer om leer, makker. Denk eens aan dat handigheidje dat je ons hebt geleverd bjj het uitwisselen van de gevangene. De krijgers zien hoe de Noren het paard waarop Tugwal zit, in bedwang houden. Zij begrijpen al te goed, dat zodra het dier gaat lopen Tugwal verloren is. Deze probeert tevergeefs de No ren van hun plan af te houden en stamelt: „Wacht even, luister, ik geef U Met een bevelend gebaar legt de Noorman hem het zwijgen op. Wijzend op Tugwal schreeuwt hij de krijgers toe: „Breng ons het meisje Orisia en het leven van je koning zal gespaard worden. Internationale vvailencroes te Hulst. De R.K. H. A. Hulst heeft we derom een succesvolle dag ge kend. Onder zeer grote belang stelling werd de wallencross be twist. Voor deze wedstrijd was. een uitgelezen schaar van lopers aan de start verschenen, oadtr wie Frans Kunen uit Breda. Vanaf de start der A- en B-se nioren ontspon zich er zich een strijd tussen Kunen, H. Cujé van EMM (Middelburg) en G. Diele man van A.S. St Nicolaas, de win naar van vorig jaar. In de twee de ronde namen beide eerstge noemde lopers echter voor sprong, die in de volgende ron den tot enkele honderden meters werd vergroot. In een felle vin nige eindspurt zegevierde de Ne derlandse kampioen Kunen, vóór de Zeeuwse kampioen Hein Cujé. Bij de A-junioren werd het een overwinning voor de jonge veel belovende v. Aart. Deze won met enkele tientallen meters vóór zijn plaatsgenoot Schillemans. Bij de B-junioren werd het een Belgische aangelegenheid. Hier won E. Huygens uit Dendermon- de. Deze loper maakte ook de snelste tijd over een ronde, n.l. 2.24.6. Enkele seconden sneller nog dan de winnaar der senioren, Kunen. Hij won hiervoor een fraaie beker. In totaal namen er 30 senioren, 26 A-junioren en 39 B-junioren deel. De uitslagen waren: A- en B- senioren 1090 m) 1. Frans Kunen, Sprint (Bre da) 12.01.4; 2. Hein Cujé, EMM (Middelburg) 12.03.2; 3. G. Die leman, A.S. St Niklaas 12.38.2; 4. R. Ydens, KAV Dendermonde 12.50; 5. G. Dobbelaere, AS Rle- me 13.09. C-klassetrs: 1. J. Bostelaar, EMM 13.09.6. Dddassers: 1. J. Pica vet, Hulst [13.15.4. E-ldassers: 1. A. de Block, Hulst 15.12.4. Junioren A (2490 m): 1. G. van Aart, Olympia (Hal steren) 7.23.8; 2. J. Schillemans, Olympia 7.28.4; 3. N. v. Trooet, A.S. Rieme 7.35.5. JuStioren B (1600 m): 1. E. Huygens, KAV Dender monde 4.47.8; 2. J. Heyveert, Dendermonde 4.58.6; 3. L. van Kerkhove, Dendermonde 459A

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 3