Uit de Provincie «t DOUWE ORCAM de pittige zware shag! Binnenlands nieuws Sr i 5 Het geheim van de zeven schoorstenen TERNEUZEN. BIERVLIET MIDDELBURG. A(TurG S -s gmm ZAAMSLAG agenda. AXEL SLUISKIL. Dajaks slaags aan Indonesisch-Britse grens in Borneo De strijd in N.-Afrika EINDEXAMENS 1956 VOOR MIDDELBARE SCHOLEN. Het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de data bekend gemaakt, waarop de eindexamens voor de middel bare scholen en gymnasia wor den afgenomen. Voor de Zeeuws-Vlaamse mid delbare scholen zal dat zijn te: Hulst, Janseniuslyceum. Afd. H.B.S. B. 21, 22, 23 en 25 juni. Rijksge committeerden: ir C. v. Drooge, Delft; mej. W. H. ten Bosch, Utrecht, en ds J- H. Engel, Rot terdam. Afd. gymnasium: 26, 27 en 28 juni. Gecommitteerden: dr S. W. J. Teeuwen, Nijmegen; prof. dr J. F. Röttger. Nijmegen; prof. dr J. M. Bijvoet. Utrecht. Oostburg. Koningin Wilhelminalyceum. Afdeling H.B.S.-A: 26 en 27 juni. Gecommitteerden: O. Elseman, Bergen op Zoom; mr J. D. J. E. van den Berg, Dordrecht, en me vrouw J. Boogerman-Gravelotte, Den Haag. Afd. H.B.S.-B: 14,15 en 16 juni. Gecommitteerden: ir C. v. Droo ge, Delft; mej. W. H. ten Bosch, Utrecht, en ds J. H. Engel, Rot terdam. Afd. gymnasium21 en 22 juni. Gecommitteerden: prof. dr W. Ji Verdenius, Zeist; prof. dr. H. L. M. van Rooyen, Leiden; dr A. F. Monna, Den Haag. Temeuzen. Openbaar lyceum. Afd. H.B.S.- A: 22, 23 en 25 juni. Gecommit- eerdenO. Elseman, Bergen op Zoom; mr J. D. J. E. van den Berg, Dordrecht, en mevrouw J. Boogerman-Gravelotte, Den Haag. Afd. H.B.S.-B: 18, 19 en 20 juni. Gecommitteerden: ir C. v. Droo ge, Delft; mej. H. W. ten Bosch, Utrecht, en ds J. H. Engel. Rot terdam. Schoondijk»'. R.K. H.B.S. „St-Eloy!'. Afdeling A: 20 en 21 juni. Gecommiteer- den: O. Elseman, Bergen op Zoom; rpr J. D. J. E. van den Berg, Dordrecht, en mevrouw J. Boogerman-Gravelotte, Den Haag. Openbare lessen muziekschool. Tn aansluiting op hetgeen wij in ons zaterdagnummer hebben vermeld omtrent het uit te voe ten programma door de leerlin gen van de muziekschool op don derdag en vrijdag a.s. zij nog ver meld, dat aan deze avonden in totaal door 180 leerlingen wordt deelgenomen, t.w. 60 A.V.M.O. leerlingen, piano 33, viool 7, har monium 8, blokfluit 27, blaasin strumenten 14, guitaar en man- toüne 30 en accordeon 12 leerlin gen: Door de A.V.M.O.-leerlingen wordt in een korte les tot uiting gebracht hoe zij spelenderwijze de beginselen van de muziek le ren en al zingende hun gehoor en liefde voor de muziek ontwik kelen. Hel optreden van piano- en harmoniumleerlingen is hoofdza kelijk solistisch. De vioolleerlingen zullen klei ne voordrachtstukjes ten gehore brengen begeleid door pianoleer lingen. De leerlingen blokfluit, guitaar, mandoline, accordeon en blaasinstrumenten treden in groepsverband op. Tot slot zal door een groep van 60 A.V.M.O. leerlingen het school lied gezongen worden, begeleid met groot orkest van 40 leerlin- Hanimond-organist Onder auspiciën van de geza menlijke personeelsverenigingen zal de hammond-organist de heer Jos Carpay met zijn ritmische staf, bestaande uit een gitarist en een slagwerker, hedenavond in 't Concertgebouw een muzikale uit voering verzorgen. Het bestuur van de gezamenlijke personeels verenigingen heeft tot nu toe het bewijs gegeven steeds iets bijzon ders voor de leden te brengen. Ook deze avond maakt daar geen uitzondering op. Bij de samenstel ling van het programma is er voor gezorgd dat iedere aanwezi ge zijn favoriete muziek te horen krijgt. Zo zullen er diverse dans- nummers ten gehore worden ge bracht met daarnaast iets meer ernstige en melodieusere muziek zoals een operetten-potpourn, het bekende slavenkoor uit Nabuco van Verdi, de Czardas van Mon ty enz. Er is dus alle reden om een verzorgd programma te verwach ten. Het witte schaap van de familie. Met het blijspel van L. Su Gar de Peach en lan Hay heeft de R.K. toneelgroep „Crescendo" haar toneelseizoen besloten. Ge durende twee avonden genoot 'n opgetogen en zeer talrijk publiek intens van dit allergeestigste blij spel (welbekend door radio en televisie). Pastoor Van Campen dankte de spelers die onder de leiding van Herman Bruggen het hunne bij dragen tot het culturele leven in de parochie. Hij heette de jury welkom, daar „Crescendo" met dit stuk meedingt in het Zeeuw se Landjuweel, de clubs uit de omgeving en tenslotte de geeste lijk adviseur van het Werkver band Katholiek Amateurverband pater Gonzaga uit Sluiskil. Op de eerste plaats heeft „Cres cendo" een goede beurt gemaakt met de keuze van het stuk. Daar naast hebben zij op een verant woorde wijze het stuk gebracht. De ene rol was beter dan de an dere maar er werd minstens een behoorlijk peil bereikt. De moge lijkheden van het uiterst kleine en moeilijk toneel waren tot het laatste toe benut, de décors wa ren fris en voornaam; de kleding was buitengewoon smaakvol en de grime zéér goed. De prestaties van de overige mededingende toneelgroepen in het Landjuweel niet kennende, is het niet mogelijk een voorspel ling te doen wat betreft de uit slag. Maar dat deze opvoering ho ger zal worden aangeslagen dan die van het vorig Landjuweel is welhaast zeker. De voorzitter van „Crescendo", de heer Koulen, bood de dames bloemen aan en dankte de firma IJsebaert-Temmerman voor de smaakvolle toneelaankleding en de heer Wijffels voor het beschik baar stellen der „juwelen". Finse zeelui vernielden auto. In de nacht van zaterdag op zondag, even na middernacht, zag een viertal onder de invloed zijnde opvarenden van het in de westelijke kanaalarm liggend Fins stoomschip „Hildegaard" in de Nieuwstraat een geparkeerd staande auto. In een minimum van tijd zaten zij in de niet afgesloten auto en een hunner zag kans, hoewel 't contactsleuteltje ontbrak, de auto op gang te brengen. De rit duurde maar kort, want reeds in de Westkolkstraat kwam de slin gerende auto terecht tegen het muurtje bij de woning van de Rijkshavenmeester, waarna de auto met grote vaart tegen een lichtpaal van de PZEM terecht kwam, en zodanig werd vernield, dat een kraanwagen van het ga ragebedrijf der firma Kerckhaert de auto moest wegslepen. Door de politie werden twee Finnen, waaronder de „chauf feur", achter slot en grendel ge- Z0t. De materiële schade aan de auto werd geschat op 2500. Humanistisch Verbond. Voor de plaatselijke Gemeen schap sprak vrijdag j.l. dr B. W. Schaper over het onderwerp: De arbeider en het humanisme. Spreker begon met de stelling, dat in de oude socialistische be weging een sterke brok humanis me leefde. Immers de bewogen- Nederland, een vergelijking met de Nederlandse Antillen, waar de grote bron van inkomsten de olie raffinaderij is. Hierna ging hij breed in op het structuurprobleem van de Neder landse volkshuishouding. In ver band hiermede gaf hij een over zicht aan de hand van bestaande statistische gegevens en merkte op: „Wij hebben te letten op de toename van onze bevolking, in vergelijking met de omliggende landen. De beroepsbevolking neemt elk jaar met ongeveer 40.000 mensen toe, die aan arbeid moeten worden geholpen, terwij] er elk jaar ongeveer 50.000 over bodig zijn door rationalisatie. De Nederlandse regering tracht de werkgelegenheid te verruimen door uitbreiding en investeringen ten opzichte van de industrie. Met het oog op die kleine 100.000 mensen per jaar, die er over 10 jaar 1 miljoen kunnen zijn, dient een politiek van bevor dering der werkgelegenheid op lange termijn te worden ge voerd". Spreker bracht de vraag naar voren: „Hoe kan onze stijgende beroepsbevolking aan arbeid wor den geholpen?" „In de landbouw zijn er geen mogelijkheden", zo ging spreker voort. „Door verbetering van de arbeidsmethoden zijn er minder arbeiders nodig, "vandaar de drang naar uitbreiding der in dustrie. Hoewel Nederland arm is aan grondstoffen en dus veel moet betrekken van andere lan den, staat men in het buitenland verbaasd over de snelle economi sche ontwikkeling in de afgelo pen 10 jaar. Buiten onze grenzen wordt dit dan ook aangeduid als het wonder van Nederland. Dit is ogenschijnlijk allemaal mensenwerk, maar wij zien hier Gods leiding in, Die heeft gewild, dat Nederland zich zo spoedig herstelde. In de hoogconjunctuur, die we nu beleven, ligt de verleiding om de ogen te sluiten voor minder goede tijden. De regering en het bedrijfsle ven moeten samen een rol spelen. Nederland heeft behoefte aan af zetgebied in het buitenland. Eer ste voorwaarde is om producten te vervaardigen, die de belang stelling hebben in het buitenland en de tweede voorwaarde is: con currerende prijzen. Voorts moe ten loon- en prijspeil tegenover elkander zijn afgestemd. Bij dit alles hebben we te bedenken, dat achteruitgang van de export werkloosheid betekent. Opvoe ring van de export is dus nood zakelijk en minister Zijlstra stelt dit probleem zeer sterk. Arbeidsschaarste mag nimmer loonsverhoging tot gevolg heb ben. De Nederlandse regering heeft te waken voor prijsverstar- ring en zij doet dit ook; denk maar aan het kartelbesiuit. On dernemersovereenkomsten zijn een groot gevaar voor het Neder landse prijspeil". Tenslotte spoorde spreker aan, in verband met de te voeren loon- en prijspolitiek, op een hechte samenwerking tussen de werk gevers- en werknemersorganisa ties. Het Vrije van Sluis. Bij K. B. is benoemd tot gezwo rene van het waterschap van Het Vrije van Sluis burgemeester A. P. Kostense. Koninklijke onderscheiding. Bij Koninklijk Besluit is be noemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de heer L. Ver- bost te Middelburg, waterbouw- S? - E 16 - <- v-. %i00fy ytyt, ""«WW*' gelegen langs het fabriekspad, is de nog kort geleden geheel gere viseerde 40 m lange loopbrug, waarop de kraan is gemonteerd, ingestort. Met een oorverdovend lawaai werd de ijzeren constructie als een lucifersdoosje in elkaar ge drukt en bleef er een grote rava ge over. De cabine met hefarm is naar de zijde van het fabriekspad ge lopen en daar van de stoel achter- uitgeschöven op een hoop cokes. Hieraan is het te danken dat de cabine geen grote buiteling heeft gemaakt en de kraanmachinist er met de schrik vanaf is gekomen. De verwrongen ijzeren con structie is door de omheining ge lopen en ligt gedeeltelijk in het fabriekspad. De aangerichte ra vage trok gister veel belangstel ling. Fotocursus. Onder leiding van de heer But uit Terneuzen is alhier voor de leden der afd. Zaamslag van de L.J.G. en.Z.P.M. een foto-cursus gestart, waaraan een groot aan tal leden en ook leden van de Bond van Plattelandsvrouwen deelnemen. De eerste van de vier lessen omvattende cursus bestond uit 'n bespreking van de diverse foto toestellen, waarbij de heer But een technische toelichting over de werking gaf. In de pauze werd de cursisten de gelegenheid geboden een flits- opname -te maken, welke op de tweede les zullen worden ontwik keld en afgedrukt. Vervolgens vertoonde de heer But een aantal door hem opgeno men fraaie kleurenfoto's, welke hij aan een bespreking onder wierp. Na afloop van de cursus zullen de cursisten het geleerde in prak tijk kunnen brengen bij de onder linge fotowedstrijd, waarvoor enige prijzen beschikbaar zijn ge steld. heid met het lot van de mens kundige van de rijkswaterstaat, (hier de arbeider van die dagen) maandag 9 APRIL. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Napoleon". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Mambo". Gemeentehuis, 10—17 uur: Expositie van oude Zeeuwse prenten. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „De hel van Dien Bien Phoe". DINSDAG 10 .APRIL. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De gevangene van het Vreemdelingenlegioen' AXEL: Gemeentehuis, 1016 uur: Expositie oude Zeeuwse Drenten. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Always in my heart". ZAAMSLAG: Hotel Van de Veke, 2 uur: Publieke verko ping van twee woonhuizen. was de drijfveer van het sodalis me. De 19e en 20e eeuw hebben de ontvoogding en een grote ma te van menswaardigheid ge bracht, doel van ieder humanis tisch streven. Thans zijn er tal van dreigingen, die opnieuw een aanslag trachten te doen op het mens-zijn. Hier bedoelde de spre ker de mechanisatie van het pro- duktie-apparaat (lopende band). De mens dreigt een onderdeel van de machine te worden. Wan neer bij het werk geen arbeids vreugde wordt ondervonden komt er een onbewust verzet en o.a. vlucht in de droombeelden van Hollywood enz. Waarom voe len de jonge arbeiders zo weinig voor hun oude organisaties en waarom lopen soms stakingen volledig uit de handen der vak bonden? Daarbij komt nog, dat in Nederland na de bevrijding 'n verzakelijking in de politiek is op getreden. De socialistische be weging streeft bewust naar con crete maatschappelijke doelein den en velen zijn geestelijk dak loos geworden. Deze leemte op te vullen zag spreker als de grote taak van een sociaal getint hu manisme. Het kan daarbij recht streeks aansluiten bij het huma nisme van „de oude beweging" en hier ligt de mogelijkheid voor de arbeiders om samen met an dere maatschappelijke groeperin gen ook de geestelijke bevrijding te veroveren, zoals dat op maat schappelijk terrein reeds eerder is gebeurd. Propaganda-vergadering Anti Revolutionnalre Partij. Vrijdagavond hield de Staten- centrale Hulst der Anti Revolu- tionnaire partij een openbare pro- paganda-vergadering in de Chr. kleuterschool aan de Ds Jan Scharpstraat, onder leiding van de heer F. de Koeijer te Zaam slag. In deze goedbezochte vergade ring sprak het lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de heer H. van Eijsden, over „Eco nomische politiek in deze tijd". Spreker maakte aan het begin van zijn betoog, met betrekking tol de smalle welvaartsbasis in Bedrijfsongeval. Op de Cokesfabriek heeft zich zaterdagavond te 10 minuten over 10 een bedrijfsongeval voor gedaan, dat zeer goed is afgelo pen, daar slechts één arbeider, een zekere F. B. uit Stekene, die ter plaatse werkte, een hersen schudding opliep en ter verple ging in het St Elisabeth zieken huis is opgenomen. Zijn toestand is gelukkig bevredigend. De ma teriële schade is echter groot. Tijdens het verladen van cokes met kraan 5 in het z.g. cokespad, 250 leden van de Iban Dajak stam, die in Serawak wonen, heb ben de Indonesisch-Britse grens in Noord-Borneo overgestoken en een aanval gedaan op de leden van dezelfde stam, die op Indone sisch grondgebied leven. Volgens in Djakarta ontvangen berichten gebruikten de aanvallers gewe ren, echter blijkbaar alleen om hun slachtoffers angst aan te jagen, want zij schoten alleen in de lucht. Met de bedreiging, dat zij met duizenden zouden terug komen lieten zij hun stamgeno ten achter, na hen van 10.000 rupiahs te hebben beroofd. De aanval was voorafgegaan door een schermutseling tussen leden van de stam, die aan beide zijden van de grens wonen. Gevreesd wordt, dat de Indo nesische Dajaks een tegenaanval zullen inzetten, indien de rege ring niet onmiddellijk maatrege len neemt. JONGETJE NA AANRIJDING OVERLEDEN. Vrijdagavond is in het zieken huis Westeinde te 's-Gravenhage het 8-jarige jongetje J. L. K. uit de Duivelandsestraat overleden aan het letsel dat hij 's middags bij een ongeval had opgelopen. De jongen kwam met enige vriendjes stoeiend uit een garage ingang en liep de Sportlaan op tegen een voorbijrijdende auto, die bestuurd werd door de 54-ja- rige O. J. P. uit de Van Neck- straat. HAAGS POLITIEAGENT STAL UIT AUTO'S. De 35-jarige politie-agent L. P. zit sinds 31 maart j.l. in voorlo pige hechtenis omdat hij tijdens zijn nachtelijke surveillancedienst voorwerpen, o.a. een foto- en een filmtoestel stal. Hij heeft bekend zes van dergelijke diefstallen te hebben gepleegd. Enige weken geleden zijn twee hoofdagenten van het Haagse korps, de 34-jarige T. van der S. en de 31-jarige J. J. wegens het zelfde misdrijf gearresteerd. De than.; gearresteerde agent was niet .rokken bij de praktijken van de beide hoofdagenten. De laatste maal, dat hij uit auto's had gestolen, zo heeft P. ver klaard, was eind vorig jaar. De misdrijven van de agent waren aan het licht gekomen tijdens 'n disciplinair onderzoek. De gestolen goederen, die de agent had verkocht, zijn achter haald. WINKELIER AANGEHOUDEN, Zaterdagmorgen is voor de of ficier van justitie te Rotterdam geleid te 52-jarige winkelier A. P. R. uit Katendrecht. Woensdag nacht kwam een burger de poli tie waarschuwen dat er bij de winkelier zou zijn ingebroken, omdat een voorruit vernield was. Van een inbraak bleek echter geen sprake te zijn. Wel vond de politie in de winkel van R. 4.5 kg Indische hennep. In verband daarmede is hij aangehouden. MARIHUANA. Woensdag heeft de marechaus see in de trein bij Zevenaar twee Amerikaanse militairen aange houden, verlofgangers, die in het bezit waren van een hoeveelheid marihuana. De Amsterdamse po litie kreeg deze zaak in eerste in stantie te behandelen en hield in verband hiermee een Amsterdam mer aan, de 33-jarige A. E. F., maar bij het verhoor bleek dat deze zaak zijn oorsprong in Rot terdam had. Daarom wordt F. naar Rotterdam overgebracht. Hier hield de politie vrijdag nog twee mannen aan. namelijk de 27-jarige zeeman Th. P. A. en de 19 jarige zeeman H. K. F. F. Deze zouden hun bemiddeling hebben verleend bij de verkoop van marihuana aan de Ameri kaanse militairen. VRACHTWAGEN RAMT PERSONENAUTO Op de Stationsstraat in Amers foort is omstreeks het middaguur een personenauto geramd door een militaire vrachtwagen, die slippend de bocht van de Snouc- kaertlaan nam. De bestuurder van de personenauto, de heer M. D. N. uit Amersfoort kwam ach ter zijn stuur beklemd te zitten en werd zwaar gewond. Zijn 54- jarige vrouw liep ook ernstige verwondingen op. Zij is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleden. De chauffeur van de vrachtwagen kreeg een shock. Hij is in een militair hospitaal opgenomen. TENTEN VOOR LIBANON Het Ned. Roode Kruis heeft enige tientallen tenten ter be schikking gesteld van het Libane se Roode Kruis die ze zal opstel len in de gebieden van Libanon waar onlangs hevige aardschok ken voorkwamen. De tenten die in twee en veertig zakken zijn verpakt, vijfduizend gulden waard zijn en tezamen circa vier honderd kg wegen, zullen door de K.L.M. gratis naar Beiroet wor den vervoerd. De vertegenwoor diger van de K.L.M. aldaar zal het geschenk aan 'n afgevaardig de van het Libanese Roode Kruis aanbieden. WETHOUDER MAAKT I'KAAMVAAKT MET PERS De wethouder van Openbare Werken van Den Haag, de heer D. W. Dettmeijer, heeft in samen werking met de directeur van de gem. plantsoenendienst, de heer S. G. A. Doorenbos, vertegen woordigers van de Haagse pers 'n rondvaart, met bezoek asm het eiland, in de Hofvijver aangebo den Het doel van deze tocht was aan de journalisten duidelijk te maken dat de Ibeplanting en be schoeiing van dit eilandje in een zodanige staat van verval verke ren, dat vernieuwing en verfraai ing van deze historische plaats noodzakelijk is. Wethouder Dettmeijer deelde nog mee, dat men, om te zijner tijd een paar ooievaars aan te kunnen trekken, zal zorgdragen voor een deskundig toebereid nest compleet met paal en wagen wiel op het eiland en de nodige kikkers van elders zal betrekken. Het gezelschap keerde behouden op de vaste wal terug. VROUW OVERLEED IN GEËLEKTRIFICEERD BADWATER. Een 59-jarige inwoonster van Amsterdam, P. van L„ is zater dagavond, terwijl zij in haar wo ning aan de Weesperzijde een bad nam. overleden. Het straalkachel tje waarvan zij bij het baden ge bruik maakte, viel in de kuip, en elektrificeerde het badwater. De vrouw moet onmiddellijk dood zijn geweest. 82) Nadruk verboden. „Dank je," zei Anthony. „Pret tig dat ik het weet. Ik heb van het eerste ogenblik af het gevoel gehad dat je probeerde me er in te laten lopen. Over het geheel genomen, heb ik niet veel stom miteiten begaan, maar dat voort durend op je qui vive zijn is bui tengewoon vermoeiend." Battle lachte grimmig. „Dat is de manier waarop we bij Scotland Yard ons wild van gen, meneer. Door ze aldoor wakker te houden, dag en nacht nacht en dag. Vandaag of morgen worden hun zenuwen hun de baas en dan heb je ze!" „Een sympathieke methode, Battle. Wanneer denk je mij zo ver te hebben?" „Vrijheid van beweging geven, meneer", haalde de politiebe ambte aan. „Vrijheid van bewe ging geven, dat is ons motto." „En ondertussenvroeg An thony, „ben ik nog steeds assi stent-detective?" „Als u wilt, ja, mr. Cade." „Dat wil zeggen, ik Watscn, en jij Sherlock, hè, Battle?" „Detective-verhalen zijn voor door AGATHA CHRISTIE het grootste gedeelte onzin," oor deelde Battle zakelijk. „Maar ze zijn toch amusant," ging hij voort „en nuttig". „Nuttig?" vroeg Anthony ver wonderd. „Ja... ze versterken de alge mene opvatting, dat de politie een verzameling sufkoppen is. En dat is bij zeker soort amateurs misdaden, zoals moorden, zéér nuttig." Anthony keek hem zwijgend aan. En Battle keek, onbewege lijk in zijn stoel, met zijn groot, breed gezicht, een masker van uitdrukkingloosheid, terug. Toen dit blikken-duel 'n paar minuten geduurd had, maakte de recher cheur, door opstaan, er een einde aan. „Niet meer de moeite waard om naar bed te gaan," zei hij. „Ik moet lord Caterham hebben. Zo gauw hij op is, zal ik hem te spreken zien te krijgen. De qua rantaine is opgeheven. Ieder, die weg wil, kan gaan. Maar- ik zal onze gastheer vragen, het gehele gezelschap tot nog wat blijven /e pressen. U doet het, meneer, ;n mrs. Revel ook." „Heeft u de revolver gevon den?" vroeg Anthony opeens. „De revolver waarmee prins Michael doodgeschoten is? Nee. En toch moet die ergens in de buurt zijn, in het huis of in het park. Ik zal maar eens gebruik maken van wat u me verteld hebt en een stel jongens recru- teren, om nestjes uit te halen. Als we die revolver te pakken konden krijgen, zouden we een heel eind opschieten. Die revolver en het pak brieven. U zegt, dat er één bij was, met „De Schoor stenen" vóór de datum niet! Dat was de laatste, daarvan kunt u op aan. De aanwijzingen voor het vinden van de diamant staan, in geheimschrift, in dien brief." „Wat is uw mening over het vermoorden van Giuseppe?" vroeg Anthony. „Volgens mij was de man een beroepsdief en als zodanig werd hij gebruikt, óf door koning Vic tor óf door de Broederschap van de Roode Hand. Het zou mij niets verwonderen als koning Victor en de Broederschap in dezen samenwerkten. Die Rode Hand organisatie heeft geld en macht te veel, maar verstand en vin dingrijkheid te weinig. De zaak van Giuseppe was: de mémoires te stelen ze kunnen niet ge weten hebben, dat u de brieven hadt trouwens, het is aller merkwaardigst, dat u ze had." „Ja," zei Anthony. „Het is on gelooflijk, als je het je goed in denkt." „In plaats van mémoires vindt Giuseppe de brieven. Heeft in het eerst heftig het land. Maar ziet het uitknipsel van de fotopagina en besluit de brieven voor wat extra bijverdiensten te gebrui ken. Van de ware betekenis van die epistels heeft hij natuurlijk geen idee gehad. De Broeder schap komt er achter, dat hij wat in zijn schild voert, ze nemen het op als hoogverraad en veroor delen hem ter dood. Terechtstel len van verraders is een gelief koosde tijdpassering van hen. Het heeft iets melo-dramatisch en dat trekt hen aan. Die revol ver met Virginia er op is het eni ge waar ik geen raad mee weet. Het is te geraffineerd voor de Broederschap. Biljetten met de Rode Hand erop rondstrooien angst en ontzetting verspreiden onder de pseudo-verraders, dat is meer in hun lijn. Nu, daar zal koning Victor wel de hand in ge had hebben. Maar wat hij daar mede voorgehad heeftdat weet ik niet.... Het lijkt op een po ging om mrs. Revel voor die moord te laten opdraaien, maar, oppervlakkig beschouwd tenmin ste, heeft dat geen raison." „Ik had, wat die kwestie be treft, een keurige theorie opge bouwd," zei Anthony. „Maar tegen de feiten houdt die het niet uit." (Wordt vervolgd.) DURE DUBBELE BONEN. De tuinder G. van der Mark uit de Tuinstraat in De Lier heeft aan de veilingvereniging ,,Wes terlee" aldaar de eerste dubbele bonen aangevoerd. Zij brachten 6,10 per kilo op. DE EERSTE PRINSESSEBONEN Door de Wateringse kweker G. v. d. Voort zijn de eerste pri-n- cesséboontjes ter veiling aange voerd. Er werd ƒ7,50 per kilo gram voor betaald. EEN DODE EN VIER GEWONDEN BIJ ONGEVAL MET DUITSE AUTO. Zondagmiddag omstreeks 12 uur is op de Zutphensestraat te Apeldoorn een Duitse personen auto met volle snelheid tegen 'n boom gereden. Omtrent de oor zaak van het ongeluk tast men nog in het duister. Er was name lijk verder geen verkeer op do weg. Men vermoedt, dat de be stuurster van de wagen, de 56 jarige mevr. E. A. Geseher uit Freiburg, even van de rijbaan is afgeraakt en daardoor de macht over het stuur verloor. Bij de botsing werd één der inzittenden op slag gedood, terwijl de vier andere inzittenden werden ge wond. De heer G. E. Spreter uit Freiburg, 65 jaar oud, en leraar van beroep, kwam om het leven. Gewond werden de bestuurster, alsmede de 28-jarige B. Spreter Gescher, en de 34-jarige B. Spre ter, zijn 23-jarige vrouw I. VV. Spreter-Gescher, en de 34-jarige A. F. W. E. Bianzano. De gewon den werden allen naar het zie kenhuis overgebracht. Een tragische bijzonderheid bij dit ongeluk is, dat het jonge echt paar op de huwelijksreis was. Zij werden vergezeld door zijn vadei en haar moeder, alsmede door 'n vriend. VORSTSCHADE IN DE OMGEVING VAN NIJMEGEN. Door de nachtvorst van vrijdag 1.1. is in de omgeving van Hees Neertbosch ongeveer 80 procent van de groenten en jonge planten op de koud grond bevroren. 0»k de opkomende tulpen en hyacin then hebben van de vorst gele den. BOKRDERIJBRAND TE SINDEREN. Zondagmorgen omstreeks vijt uur is de boerderij van de land bouwer Bulsink te Sinderen (hij Varsseveld) tot de grond toe af gebrand. De brand werd ontdekt door één der kinderen, die wakker werd door het geluid. Het achterhuis stond toen al in lichterlaaie. De brandweren uit Varsseveld en Silvolde hebben het vuur ge bust, doch zowel het achterhuis als het woongedeelte waren toen geheel uitgebrand. Twee zeugen met biggen en een kalf kwamen in de vlammen om. De huishoudelijke inboedel kon voor 'n deel worden gered. Door dat de brand vrij laat werd ont dekt, had het gezin de grootste moeite om zich in veiligheid te stellen. De landbouwer was verzekerd. De oorzaak van de brand is ver moedelijk kortsluiting. TWEEDE SLACHTOFFER MOTORONGELUK OVERLEDEN In het ziekenhuis te Nijmegen is dezer dagen overleden de heei F. Prins uit Velp, die op Tweede Paasdag bij een verkeersongeval ernstig was gewond. Op de Graafseweg te Nijmegen reed die dag een motor, die dooi de heer Prins werd bestuurd. De motorrijder moest plotseling uit wijken voor een meisje, dat de weg overstak, waardoor de motor met zijspan omsloeg. De in hét zijspan zittende inwoner van Velp, de heer A. C. ten Holt werd evenals de heer Prins ernstig ge wond en is reeds de volgende dag overleden. Bij hevige gevechten hebben vrijdag en zaterdag zowel de Franse troepen als de opstande lingen zware verliezen geleden In het Nementsjagebergte zijn zaterdag, naar men gelooft, twee Franse officieren en 22 man schappen gesneuveld bij een over val van circa 200 rebellen op een patrouille van het leger. Vrijdag sneuvelden 64 rebellen en 7 Fran se militairen bij een treffen nabij Nedromah in West-Algerië. Bij andere gevechten zijn vrijdag 39 opstandelingen gesneuveld.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2