Ir J. Volkers bespreekt de hoofdlijnen van het Deltaplan BINNENLANDS NIEUWS Gratis naar de psychiater! Indonesië Welke invloed had de op de landbouw vorst BEURSO VERZICHT ZWEMMEN Voor de Zondag AGENDA. DE VERKIEZINGEN OP CEYLON Bandaranaike premier Internationale fondsen lager DERDE PRIJS UIT DE LOTERU! Als het abnormale „heel gewoon" wordt. 4/4 5/4 6/4 202.09 295.57 291.92 170.99 171.85 171.33 171.17 171.91 170.80 152.58 152.58 152.42 145.24 144.24 143.70 223.10 224.85 222.86 GENERAAL SEROF NIET NAAR GR.-BRITTANNIE Aangevallen door de Britse bladen R azzia s in Parijs De hoofdlijnen van het Delta plan werden door ir. J. Volkers, hoofdingenieur-directeur bij de Deltadienst in oprichting, bespro ken tijdens een lunchvergadering van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel afd. Den Haag in de Marijkezaal van het grand hotel „Central". Ir. Volkers doorliep met de vele zeer geïnteresseerde deelne mers aan deze lunch eerst de voorlopige traceringen van de te zamen 30 km lange primaire af sluitdijken met de afwaterings- sluizen in de Haringvlietdam. Deze sluizen, 17 stuks van elk 60 meter lang bij 6 meter diep, zul len in een droge bouwput van bijna 1,5 km lengte worden ge bouwd. De put hoopt men, te be ginnen in dit of het volgende jaar, in twee jaar gereed te heb ben. De bouw van de sluizen zal pLm. 5 jaar en de bouw van de toeleidingsdammen eveneens vijf jaar vergen. Terwijl de dammen gebouwd worden, zullen de slui zen openstaan, zodat de moeilijk heid van sluitstukken ontgaan wordt. Tussen de secundaire Greve- lingendam en de dam aan de mond van het Brouwershavense Gat heeft de oesterteelt wellicht kans een nieuw tehuis te vinden. Het ministerie van Landbouw doet er onderzoekingen. Indien de mogelijkheid gerealiseerd kan worden, zal de buitendam een doorlaat voor zout water moeten hebben. De buitendammen zullen waar schijnlijk gesloten worden met Lezen: Matth. 10 1642. Vreest niet voor degenen, die het lichaam doden en de ziel niet kunnen doden. Ook de haren uws hoofds zijn alle geteld. Matth. 10 28, 30. „Vreest niet", sprak de Heiland bij zo menige gelegenheid tot Zijn jongeren. „Vreest niet, Ik ben het", heette het op de koken de golven. „Vreest niet", als Pe trus ontzet is over Zijn wonder macht. „Vreest niet", tot de be droefde Jaïrus, wiens dochtertje gestorven was. „Vreest niet", tot Zijn discipelen en allen, die in Hem zouden geloven, „indien de wereld u zal vervolgen en marte len ten dode toe. Ik heb de dood overwonnen, uw ziel zal men niet kunnen doden, die behoort Mij". Ook tot ons komt dit Zijn woord, al verheffen zich voor ons niet langer brandstapel en martel paal. Deze grote Heiland heeft ook voor de kleine dingen een oog en een zorgvol liefdehart. „Vreest niet", klinkt het over ons leven, met zijn kleine verhoudin gen en zijn andere maar daar om niet altijd gemakkelijke le vensstrijd. „Ook de haren uws hoofds zijn alle geteld". Zo groot is Mijn lief dezorg, zó waak Ik over alles. Zelfs geen onvriendelijk woord kan u worden toegevoegd, geen liefdeloze behandeling uw deel worden, geen lasterwoord u tref fen, of Ik weet het alles, en Ik houd er rekening mede, en Ik waak over u! Vrees alleen de zonde, die u zo lichtelijk omringt. Vlied met elke verzoeking tot Mij, Die niets te gering vindt om er Mij mee te bemoeien. Lieve Jezus! houd mijn harte U nabjj in elke strijd, Dat ik onder vreugd of smarte Rjjpen moog' voor d' eeuwigheid! (Uit 't Nieuw Bijbels Dagboekje..) AUTO OP BRUG GESLIPT. In de nacht van donderdag op vrijdag omstreeks één uur is, ver moedelijk door de gladheid van de weg, een auto met drie inzit tenden in volle vaart tegen de hangers van de brug over de Noord bij Alblasserdam gebotst. rijen vierdelige 40 meter lange uepcaissons, cue op dammen van stortsteen geplaatst moeten wor den in de geulen met de grootste stroomsnelheden. Het ziet er naar uit, dat de traditionele zinkstuk- ken vervangen zullen kunnen worden door plastic-doek, bezet met mijnsteen tn stortsteen. Zolang de toeleidingsdammen naar de caissons in aanbouw zijn, zullen de kleppen der caissons open staan. De constructie der kleppen is zodanig, dat ze te be stemder tijd door de vloed ge sloten kunnen worden en auto matisch vergrendeld. Ook hier ontloopt men dus het moeilijke probleem van de sluitstukken. De inpoldering van de Bies- bosch zal volgens ir. Volkers moeten wachten op de afsluiting van het Haringvliet in verband met de berging van vloedwater. Hij is van mening, dat het leg gen van een havenbekken voor de uitwaterings- en ontijzings- sluizen in het Haringvliet uto pisch zal blijven, omdat de daar toe noodzakelijke diepte slechts door het leggen van pieren van 10 tot 12 km lengte en blijvend kostbaar baggerwerk verkregen en behouden zal kunnen worden. De nieuwe dijkshoogte zal 5 meter plus N.A.P. bij Hoek van Holland zijn. Rekening is gehou den met hogere stormvloeden dan ooit zijn waargenomen, met 15 tot 30 cm per eeuw verminderde hoogteverschil tussen land en zee en met tal van andere fac toren. De dijken van de Wester- schelde en van de mond van de Waterweg zullen verhoogd en versterkt worden. Zelfs al vol voert Rusland een plan om met atoomenergie de Noordpool te ontdooien, dan nog zal voldoende basis voor dijksverhoging aan wezig zijn. Bijzondere aandacht besteedde ir. Volkers aan de voordelen, die het Deltaplan zal opleveren. Om te beginnen wordt de veiligheid bevorderd terwijl men de ver- ZATERDAG 7 APRIL. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Napoleon". Concertgebouw, 8 u.: „Min of meer". Terrein W. Bolwerk, 4 u.: Tern. Boys I—A.Z.V.V. I. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Drums op Tahiti". Gemeentehuis, 1017 uur: Expositie van oude Zeeuwse prenten. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „De hel van Dien Bien Phoe". ZONDAG 8 APRIL. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Napoleon"; 1.30 uur: „Min of meer"; 4 uur: „Na poleon". Concertgebouw. 8 u.: „Min of meer". AXEL: Het Centrum, 4.15 u.: „Drums of Tahiti"; 8 uur: „Mambo". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 2.30 u.: „Bloedwraak der Navajo's; 5 en 8 uur: „De hel van Dien Bien Phoe". „IJZEREN LONG" VOOR ARGENTINIë. zilting en de verdroging tot in midden Brabant kan opheffen. De Zeeuwse eilanden zullen in het landverkeer worden inge schakeld met alle mogelijkheden tot ontwikkeling van dien. De binnenscheepvaart zal aanzien lijk veiliger worden door gebrek aan stroom en tij. Voorts zullen 10 tot 15.000 hectare land kun nen worden aangewonnen, zal het Zeeuwse meer een prachtig zoetwaterbekken zijn en zullen recratie en watersport aanzien lijk ruimere mogelijkheden krij gen. ue verwezenlijking van het Deltaplan zal het ook mogelijk maken, mede door de kanalisatie van de bovenrivieren meer zoet water ter beschikking te krijgen voor de aangrenzende landbouw gebieden, voor de IJselsireek en voor het bekken, dat tussen de inpolderingen van het IJselmeer zal ontstaan. Dit bekken zal voor- ai voor de landbouw in het noor den des lands van zeer grote be tekenis kunnen zijn. Technisch, zo zeide ir. Volkers bestaat het Deltaplan nog slechts in schets, ook al is men een heel eind met denken en ontwerpen gevorderd. Waterstaat werkt gaarne zo nauw mogelijk met het bedrijfsleven samen en is dank baar voor reeële suggesties. De Deltawerken zuilen moeten worden gecoördineerd met de Zuiderzeewerken, ook al om geen spanningen op de arbeidsmarkt te veroorzaken. De bij de werken te betrekken arbeiders zullen be ter, dan tot nu toe mogelijk was, moeten worden ondergebracht, waarbij de sociale verzorging goed moet zijn en de mogelijkhe den tot ontspanning voldoende. De waarnemend voorzitter van de Mij. van Nijverheid en Han del heeft ir. Volkers dank ge bracht voor diens voordracht en hem geluk gewenst met zijn be- tij van premier Kotelawala mins- langrijke taak, die hem vooraan tens zeven zetels verloren. (Adv.) Sensationeel spaarsysteem. De ABC (Algemene Bon Cen trale) stelt alle Bleekertje ge bruikers in de gelegenheid om te sparen met 50 en zelfs met 100 <Vo winst. Vraagt 'n formulier bij Uw kruidenier. Diplomatieke waarnemers in Colombo verwachten dat de op positieleider Bandaranaike de vol gende premier van Ceylon zal zijn. Zijn verenigd volksfront heeft donderdag, hij de eerste van de drie étappes van de algemene verkiezingen, zeker 25 zetels be haald. Volgens de nog onvolledige uitslagen heeft de anti-oomimu- nistische verenigde nationale par Op initiatief van de Argentijn se industriële onderneming „In- sud" heeft een Duitse fabriek (Hanomag) een door haar ge maakte „ijzeren long" ter be schikking gesteld van de Argen tijnse regering. In Argentinië zijn, zoals is ge meld, onlangs vele gevallen van AUTOBOTSING. Één dode en één zwaar gewonde. Een auto uit Assen, bestuurd door de 50-jarige H. H.. is vrij dagmiddag om half twee op het kruispunt Kerkstraat-rijksweg te Zuidbroek tegen een auto, be stuurd door de heer M. uit Fin- srerwolde gebotst, kinderverlamming voorgekomen D.e heer H. werd op slag ge en men kan er ijzeren longen" T nlepa®sagler' de 52" goed gebruiken voor de verple-1 Ge^.endam' eveneens ging van patiënten die door kin-h 'academisch*1ziekenhuis derverlamming werden getrof-1 academisch ziekenhuis j i te Groningen gebracht. De auto s rie K.L.M. heeft aangeboden werden zwaar beschadigd, de „ijzeren long" van Hamburg I w FFRSTF tomatfn in naar Argentinië gratis te ver-DE ^ESTLAND voerenhet apparaat was ver-1 pakt in acht kisten, zes daarvan 1 Zowel in De Lier als in Pijn zijn met de lijndienst naar Ar- acker werden donderdag de eer- gentinië verzonden en twee die ste tomaten van het seizoen ter te groot waren voor het vracht- veiling aangevoerd, ruim van de passagiersmachine Aan de veiling „Westerlee" bij zijn met de vrachtdienst naar j De Lier, was het de tuinder L. New York vervoerd. Deze twee Overgaag van de Leeweg, die de kisten zullen van New York met primeur had. De tomaten brach- een vrachtvliegtuig van een an- ten daar 38 cent per stuk op. andere luchtvaartmaatschappij In Pijnacker was aan de Coöp. worden getransporteerd. De ge- veilingvereniging „Pijnacker en hele zending weegt circa 300 kg. Omgeving" G. A. aldaar de kwe- plaatst in een levend volk. dat oouwt aan zijn toekomst. Na sluiting van de beurs heeft Kon. Olie donderdag de mijlpaal van 750 bereikt. In het ofriciële verkeer is het zover nog niet ge komen ,en vrijdagmiddag bleef 't hoofdfonds er zelfs vijftien pun ten onder. Overeenkomstig de no tering in New Yorw trad name lijk een daling in tot 735, hetgeen een verlies van tien punten bete kende ten opzichte van donder dagmiddag. De andere internatio nale fondsen werden door deze flauwere stemming meegetrok ken. Dat speciaal naar Philips de belangstelling uitging, kon na de publikatie van het jaarverslag worden verwacht. Met voldoening nam de beurs kennis van de grote activiteit en van de door het Con cern toehaalde resultaten, maar aan de andere kant kon men enige löezorgheid beluisteren om trent de mogelijkheid van nieuwe kapitaalsbehoeften in de toe komst. Dientengevolge viel ook voor Philips enig aanbod waar te nemen, zodat de koers een vijftal punten inzakte. Ook Unilever was aangeboden en AKU kon zich evenmin aan de zwakke stem ming onttrekken. Waar boven dien de affaire zeer matig bleef, had de markt, wat deze vier grote fondsen betreft, een ongeani- DERTIENJARIG ZWEMSTERTJE 3IAAKT WERELDTIJD Bij de Amerikaanse zwemkam- pioenschappen voor dames die te r\ - T) L. In l~* „li 1 r\ iimc. meerd verloop. Ook later trad nauwelijks enige verbetering op. In de scheepvaarthoek was de stemming lichtelijk in mineur ook voor Maatschappij „Nederland" die weer iets moest inboeten van de donderdag behaalde winst. Cultures ongeanimeerd en zwak voor Verenigde Deli. Onder in vloed van de vele jaarverslagen en dividendaankondigingen voor binnenlandse industriëen viel hier en daar in deze sector enige fluc tuatie te bespeuren. Zowel Van Gelder als Buhrman werden la ger geadviseedd. Staatsfondsen prijshoudend. Prolongatie 3 procent. Daar zou u toch denkelijk ook van opkijken wanneer u in een loterij een prijis trok die bestond uit een week gratis verpleging in een. krankzinnigengesticht! Wat zou je daarmee moeten doen als je een gewoon, nor maal, gezond mens bent en aan zulk een omgeving met bijbehoren de behandeling helemaal geen behoefte hebt? Nu heeft deze merkwaardige gebeurtenis gelukkig (nog) niet plaats gevonden in de werkelijkheid. Maar het zit in de lucht Dit onzinnige bedenksel is alleen (nog) maar voortgekomen uit onze eigen verbeelding. Dat dit niet zonder reden is, moge blijken uit het hier volgende. Bandaranaike wil dat Ceylon, een Brits dominion, een onafhan kelijke republiek binnen het Britse gemenebest wordt, zoals Wij zijn er al lang aan gewend een in Kopenhagen bekend psy- tndia en Pakistan. waarnemers (jat loterijen en prijsvragen chiater, bleek bereid ook iets aan acnten net mogelijk, aat mj net steeds weer nieuwe vondsten op- de prijzen „te doen". Zo kwam defensiebondgenootschap zal op- ieveren orn aan gojj te komen of het. dat men als derde prijs in de zeggen dat Engeland lucht- en 0m reel;: me te maken. bedoelde loterij een gratis con- Zo .:.jn wij vertrouwd met suit bij de zenuwarts bon winnen, „stunts" als zonnige landhuizen, Iets dergelijks kan niet meer be- vloottoases op Ceylon geeft. Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Ind fondsen Algemeen BEURSINDICES NABEURSKOERSEN. Kon Olie: 737—742 Unilever: 371—372 slot 737 735 V2 (371 MD buitenlandse reizen, kapitale tele visietoestellen en vierdeurs per- sonenautomotoielen. Ook kennen wij als prijzen uit de loterij radio's, bromfietsen, gramofoons, naai- en schrijfma- chine's, de vulpennen en de dameskousen. Daar is nu volgens de laatste berichten weer iets nieuws bijge komen. Iets wat tot dusver nog niet is vertoond: het gratis con sult bij de psychiater! TEKEN AAN DE WAND Alhoewel er voor het heel vreemde van deze prijs bij nadere beschouwing nog wel een aanne melijke verklaring te vinden is, menen wij hier toch met 'n zeer bedenkelijk verschijnsel te doen hebben. Het komt ons voor dat dit een soort teken aan de wand is: een min of meer openlijke er kenning van hoe treurig het wel met de geestelijke gezondheid van de mensen gesteld is Generaal Serof, hoofd van de geheime politie der Sowjet-Unie zal geen deel uitmaken van de Sowj et-delegatie, die met het be zoek van premier Boelganin en partij-secretaris Chroesjtsjef een bezoek aan Groot-Brittannië zal brengen, zo heeft het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. Toen Serof kort geleden Lon den bezocht om met de Britse autoriteiten de veiligheidsmaat regelen bij het bezoek te be spreken, werd hij door de Brit se bladen fel aangevallen. ,01*! der meer noemde men hem „moordenaar" en „Iwan de verschrikkelijke". De Russische delegatie zal be-Maar nu eerst de feiten. In de staan uit 44 personen onder wie Deense hoofdstad bevindt zich 'n tie? Zullen onze kinderen gezond, 15 leden van de lijfwacht. De laat-school waar men een liefdadig- sterk, gelukkig en evenwichtig sten staan onder leiding van ge-1 heidsloterij heeft georganiseerd 'zijn? Of zullen ze allemaal, zon- neraal-majoor Zakharof. De vader van één der leerlingen, der uitzondering, de spreekuren rusten op een speelse aardigheid van ouders of leerlingen. Welk gezicht moet iemand trek ken die naast de zelfgebakken taart grijpt en die deze prijs trekt? Wordt hij verondersteld zenuwlijder te zijn, omdat heel West-Europa toch met zenuwlij ders is bevolkt? Of gaat de ontwikkeling der dingen die kant op, dat nog wel niet iedereen uit z'n geestelijk evenwicht is, maar dat dit zeer binnenkort zeker het geval zal zijn? Waarmee men dan daar in Ko penhagen alleen z'n tijd maar een kleinigheid vooruit is en waar men de harde werkelijkheid open hartig in de ogen kijkt. NIET AAN FLARDEN Voor de volwassenen is hier persoonlijk nu niet zoveel lering meer uit te trekken. Volgroeide mensen zijn zoals ze zijn en ze veranderen niet zo gemakkelijk meer. Maar de volgende genera- ker G. Droppert van de Keulse- weg de eerste. Zijn tomaten brachten 16 cent per stuk op. BIJ HET LICHTEN VAN EEN OFFERBLOK GESNAPT Twee jongens hebben donder dagmiddag getracht het offerblok van de Sint Gummaruskerk te Steenbergen te lichten. Zij wer den betrapt door een werkster en voor een verhoor naar het bureau van de rijkpolitie te Steen bergen meegenomen. De jongens, beiden ongeveer twaalf jaar oud, zijn afkomstig uit Breda en lo geerden bij familie in Steenber gen. ZUURSTOFCYLINHER VLOOG DE LUCHT IN. In de Claes de Vrieselaan te Rotterdam, waar voor asfalte- ringswerkzaamheden de tram rails weggetakeld worden, is vrij dagmorgen een takelwagen ach teruitrijdend tegen een zuurstof- cylinder tereentgekomen. De auto raakte precies de afsluit- kraan van het apparaat, zodat de zuurstof met grote kracht ont snapte. Blazenu en sissend vloog de cylinder als een raket pijl snel de lucht in, schoot over de Middellandstraat en viel in de Witte van Haemstedestraat mid den op de rijweg neer. Wonder boven wonder werd er niemand gewond. Er werd zelfs geen enkele schade aangericht, behal ve dan aan de cylinder zelf. WRAK VAN VLIEGTUIG GEBORGEN. Uit de Eems bij Delfzijl is een in de oorlog neergeschote2i Ame rikaans vliegtuig geborgen. Het wrak werd tijdens een patrouille vaart over de Eems ontdekt door personeel van de douane-recher cheboot uit Delfzijl op een on diepe plaats. Een onderzoek wees uit, dat een vliegtuigwrak bij laag water te zien kwam. Het bleek afkomstig te zijn van een in 1943 gebouwd Amerikaans jachtvliegtuig, dat waarschijnlijk in 1944 door Duits afweergeschut werd neergeschoten boven de Eems. Volgens inmiddels ver kregen inlichtingen heeft men destijds de bemanning van dit toestel geborgen. Door twee visservaartuigen zijn de wrakstukken boven wa ter gebracht en naar Delfzijl ver voerd., Door kruiend ijs schijnen deze wrakstukken weer boven de slijklaag te zijn gekomen. TWEE WOONHUIZEN TE ZAANDAM UITGEBRAND Aan de Westzanerdijk te Zaan dam zijn vrijdagmiddag twee on der één kap staande woonhuizen van de heren A. Veldhuys en P. Vijzelaar totaal uitgebrand. Geen der bewoners was aanwezig toen een vermoedelijk oververhit ge raakte schoorsteen zoveel warm te uitstraalde, dat het achterhuis van de heer Veldhuys weldra in lichter laaie stond. Omwonenden en voorbijgangers poogden in den beginne met emmers watei h.et vuur te (blussen, anderen trachtten voor zover dat nog mo gelijk was enig meubilair uit de beide huizen te halen. Hoewel de brandweer van Zaandam snel ar riveerde kon van de inboedels weinig worden behouden. Op zol der bij de heer Veldhuys stond o.m. een uitzet van zijn dochter, die op het punt staat te trouwen. Dit alles ging door de vlammen verloren. Belde bewoners waren voor ongeveer 6000,verze- De auto werd totaal vernield: Daijtona Beach in^hforrnë wor- Hij kwam met de achterbumper |den gehouden, heeft het 13-jarige op de brugleuning terecht. Van zwemstertje Sylvia Ruuska de de inzittenden is de heer K. van 4x 100 yards wissels ag Pfrsoon- K. uit Ridderkerk, oud 49 jaar lijk afgelegd in 5 min. 149 sec. an gehuwd, overleden. De twee De oud-wereldrecordhoudster op andere inzittenden, twee tuin- j dit nummer, Shelly Mann, werd ders uit Ridderkerk, zijn ernstig tweede in 5.21.9. gewónd opgenomen in de Corne- Het wereldrecord 4 x 100 yards fis Vroegekliniek te A'lblasser- wisselslag persoonlijk is in het dam opgenomen. Voor hun leven bezit van Mary Kok en staat op wordt gevreesd. 5 min. 10,5 sec. PEKING WEIGERT DEEL TE NEMEN AAN CONFERENTIE IN BANDUNG. De Chinese volksrepubliek heeft geweigerd deel te nemen aan de conferentie, die in Bandung ge houden wordt door de commissie voor Azië en het Verre Oosten van de internationale kamer van koophandel, omdat nationalis tisch China bij de besprekingen ls betrokken. Shu Tsu Ching, een waarnemer van de Chinese volksrepubliek bij het vijfde congres van de „Cafea" heeft in een onderhoud dat twee uur duurde, deze voor waarde besproken met de voor zitter van het congres, de heer H. Kano (Japan), die echter niet tot inwilliging bereid was. Hij zette daarbij uiteen, dat nationa listisch China uit hoofde van zijn lidmaatschap van de Cafea ge rechtigd is aan het congres deel te nemen. De conferentie, die vrijdagavond zou worden beëin digd. heeft inmiddels haar eerste resolutie aangenomen, waarin de aanbeveling is vervat, dat de in ternationale kamer van koop handel elk land in Azië en het Verre Oosten zal verzoeken zijn belastingstelsel te herzien en dat alle middelen dienen te worden aangewend om het vrijwillig spa ren door de bevolking te bevor deren. In de resolutie wordt gezegd, dat kapitaalsvorming in de in ontwikkeling achtergebleven landen van Azië en het Verre Oosten zeer langzaam is geweest en dat de conferentie er van over tuigd is, dat effectieve werkwij zen dienen te worden aange wend om het sparen en de kapi taalsvorming aan te moedigen om aan de behoeften van de zich uitbreidende economische stel sels van deze landen te voldoen. In vele landen is een billijk be lastingstelsel gebleken bevorde- lijk te werken voor het vrijwillig sparen, waardoor de beschikbare geldmiddelen zijn toegenomen, aldus de resolutie. Nu de vorstperiode rrfeer dan een maand achter de rug is kan de invloed van de vorst op de landbouw getaxeerd worden. Met name de invloed op de te velde staande gewassen is pas nu met voldoende nauwkeurigheid te be palen. De berichten uit België en Frankrijk deden ook voor Ne derland het ergste vrezen. Hoe wel hier en daar individuële landbouwers een niet te onder schatten schade geleden hebben, valt de schade voor de landbouw als geheel erg mee, zo deelt het ministerie van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening mee. Voorzover er van vorstschade ge sproken kan worden, wordt deze in het zuiden van het land ge vonden en wel vooral in het Zuid-Westelijk zeekleigebied. DE TE VELDE STAANDE GEWASSEN. De te velde staande gewassen hebben in het noorden van het land betrekkelijk weinig geleden. Hoe verder we naar het zuiden gaan, hoe meer schade de vorst veroorzaakt heeft, zonder dat er ergens van een calamiteit ge sproken kan worden. Van de wintertarwe bleef in 't gehele land meer dan de helft staan. In het noorden is er nau welijks een betekenisvolle opper vlakte uitgevroren, terwijl in het zuidwesten ongeveer driekwart van de oppervlakte omgeploegd is of nog zal worden. Van de wintergerst welke voornamelijk in het noorden ge teeld wordt heeft een vijfde van de oppervlakte een zodanige invloed van de vorst ondervon den, dat ze wel omgeploegd zal moeten worden. Van de grote oppervlakte kool zaad, die verleden jaar ingezaaid werd, zal ongeveer vier-vijfde blijven staan, in het zuidwesten, waar de oppervlakte uitzonder lijk groot was, zal net als bij de wintertarwe minder overblijven. Van de ruim 10.000 ha klaver, die verleden jaar gezaaid werd, zal verreweg het grootste deel blijven staan. Alleen in het zui den zullen hier en daar klaver percelen omgeploegd worden. Het gras heeft evenmin als de winterrogge een betekenisvolle schade ondervonden, terwijl ook het karwijzaad vrijwel helemaal behouden gebleven is. Het is vooral de droge dooi ge weest, die veroorzaakt heeft dat de schade niet groter is. Van „op- dooi", dit gewoonlijk de grootste schade toebrengt hebben de ge wassen ditmaal geen last gehad. De omgeploegde oppervlakten zullen voor de normale zomer gewassen gebruikt kunnen wor den, waardoor de schade aan de te velde staande gewassen be perkt blijft tot de kosten voor ploeg- en zaaiarbeid en zaaizaad van het uitgevroren gewas. DE VOORRADEN. Voordat de vorst inviel waren de meeste voorraden uien al af gezet. De in kuilen bewaarde consumptie-aardappelen zijn er over het algemeen goed afgeko men. Hier en daar is een klein beetje bevroren, wat in de mees te gevallen nog geschikt is voor veevoeder. Het snel invallen van de strenge vorst veroorzaakte in de eerste dagen in sommige aardappelkoelhuizen enige scha de, maar de bedrijfsleiders kon den snel maatregelen nemen om verdere schade te voorkomen. De in glazen poterbewaarplaatsen kerd. De schade is nog niet ibe- van de psychiaters bevolken en i kend, doch zal waarschijnlijk het dolgelukkig zijn met zo'n lot uit verzekerde bedrag overtreffen. bewaarde aardappelen zijn in en kele gevallen voor een deel be vroren, maar dank zij flink sto ken is ook hier de schade be perkt. De in kuilen bewaarde voeraardappelen en voederbieten bleven vrijwel overal goed, de schade hieraan was feitelijk niet groter dan in elke vorstperiode voorkomt. De beperkte schade, die de eerste vorstdagen toege bracht werd aan de voorraden, is dus gelukkig niet noemenswaard te noemen. DE MELK- EN EIER- PRODUKTIE. Doordat men vaak niet bij de kuilen kon komen is men in vele gevallen noodgedwongen overge gaan Op een ander veevoeder rantsoen. Bovendien was het in de stallen hier en daar te koud. Niettemin blijkt, dat tijdens de vorstperiode de totale hoeveel heid geproduceerde melk niet minder is dan in andere jaren in februari het geval was. De eierproduktie liep wel iets terug, wat voor de boeren even wel weer goedgemaakt werd door een hogere eierprijs. SAMENVATTING. m De meeste schade is geleden in dc eerste dagen door het snel in vallen van de strenge vorst. Bo vendien kwam de sneeuw pas na de eerste vorstweek, zodat de kale vorst een deel van de ge wassen deed doodvriezen. Als ge heel is echter de schade betrek kelijk gering, hoewel voor som mige landbouwers het komende jaar veel goed zal moeten maken, aldus het overzicht van het mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. de loterij, waarop ze daar eens gratis heenmogen? Daarop kunnen ouders en op voeders als ze dat willen nog wel enige Invloed uitoefenen. Wan neer men gewoon doorgaat ze te laten opgroeien in ongeloof, lui heid, ontevredenheid, hebzucht, angst en egoïsme zien wij het somber in. Nu zijn deze minder gunstige eigenschappen ook vroeger wel aanwezig geweest, maar ze wer den toen nog niet versterkt door (bioscoop, ijsjes, swing, radio, snelverkeer, cola, televisie en straaljagers. Maak van uw huis een rustpunt voor (le kinderen, in een jachten de wereld waarin iedereen alles wil hebben, waar iedereen overal aan mee wil doen, Waar iedereen voor alles en nog wat in angst zit. Breng in uw gezin een gemoe delijke, aangename en rustige sfeer, opdat het geestelijk leven van uw kinderen niet reeds op jonge leeftijd aan flarden wordt gescheurd. Zij kunnen later dan een stootje hebben. Nadruk verboden.) MOSSELSEIZOEN GESLOTEN Met ingang van 7 april is 'het mosselseizoen 1955/56 gesloten, al krijgen de handelaars tot 21' april gelegenheid hun voorraden op te ruimen. Dit seizoen werd begon nen terwijl men wist dat de voor raad Nederlandse mosselen te klein was om de cliëntèle in Bel gië en Frankrijk te bedienen. Men is toen overgegaan tot het ver handelen van Duitse en Deense mosselen maar de prijs daarvan was hoger dan van het eigen pro- dukt. De in februari ingevallen vorst maakte e«yi einde aan de mosselhandel, maar vele kwe kers hadden toen al geen voor raad meer. Vandaar dat de meesten niet ten volle hun contracten hebben kunnen afwerken. Agenten van de Franse contra spionage hebben donderdag te Parijs dc kantoren doorzocht van het anarchistische weekblad „Le Libertaire'' cn een drukkerij. Zij namen documenten in beslag, doch verrichtten geen arresta ties. De razzia geschiedde op groryi van artikel 76 van 't wet boek van strafrecht, dat is ge richt tegen handelingen, die het moreel van het leger kunnen schaden. Volgens de politie zijn geheime vlugschriften in ge noemde drukkerij vervaardigd. De Franse politie doorzocht ook de drukkerij van het Trots kistische weekblad „La Vérité" en nam de éditie, die vrijdag zou verschijnen, in beslag. Deze be vat artikelen over wreedheden, die door de Franse troepen in Noord-Afrika zouden zijn bedre ven. KASJMIR Indische plannen om de Moslim-bevolking uit dit land te drijven De Pakistaanse premier, Mo hamad Ali, heeft in de grondwet gevende vergadering verklaard over gegevens te beschikken, die wijzen op Indische plannen om meer niet-Moslims in Kasjmir te vestigen, teneinde de huidige Moslim-tbbvolking uit dit land te drijven. India had kennelijk het plan, om na verkiezingen in Kasjmir een fictieve constituante in te stellen, die zou moeten verkla ren, dat Kasjmir een deel van India is geworden. Pakistan noch de Veiligheids raad der Verenigde Naties zijn gebonden door welk besluit dan ook van India of de zogenaamde grondwetgevende vergadering van Kasjmir, aldus Mohamad Ali. Kasjimir heeft thans een Mo hammedaanse meerderheid en Pakistan eist dit gebied daarom op.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2