Gespleten westen tegenover het dreigend oosten De toestand grens langs de Israëlische Staffere maatregelen in Argentinië De communistische partijen en de critiek op Stalin Jaarvergadering Bond voor Staatspensioen Hst onderwijs in de V.S, ZATERDAG 7 APRIL 1956. 11e Jaargang Nr 3734 WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Rijverbod voor zwaar verkeer op zon- en feest dagen in Duitsland storm Tegen dulles MONUMENTENZORG Terugtrekking van de Sowjettroepen uit Midden-Diutsland DE TOESTAND IN ALGERIE Opstandelingen leden zware verliezen Verklaring van Zuid-Viet- riamese regering Nieuwe ouderdomswet een belangrijke positie verbetering voor bejaarden STAKING IN ADEN Havenarbeiders wensen loonsverhoging van 30 pCt Tienduizenden kinderen worden onderwezen door mensen, die zelf onvol doende onderwijs hebben genoten Een commissie van 34 leden heeft na een beraad van 16 maan den president Eisenhower een rapport over het onderwijs over handigd. WEERBERICHT HOOGWATER ZON EN MAANSTANDEN SNEEUW EN KOU IN EUROPA HET WEER treskerlng bij abonnement Ter neuzen •Oirecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55—57 Terneuzen tedactie-adres Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs5,35 per kwartaal; per 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct Verschijnt dagelijks Uitgee.fster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pm. advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L- iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrt* Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Op het Midden-Oosten blijft de bijzondere aandacht gevestigd. Op verlangen van Amerika Is de Veiligheidsraad bijeengekomen en men heeft besloten, op Amerikaans voorstel, secretaris-generaal lïammarskjoald naar het Midden-Oosten te zanden met de opdracht binnen uiterlijk een maand afdoende maatregelen ter beveiliging van de vrede te nemen. De verwarring in het .Midden- Oosten neemt toe naarmate dui delijk wordt, dat via het secreta riaat-generaal van de Arabische Unie te Cairo de Arabische sta len zijn betrokken bij de weer stand in Algiers. Frankrijk heeft er zijn troepen versterkt; de mi nisterraad echter is onderling verdeeld hoe ver men daarmede kan gaan. De gouverneur-gene raal Lacoste heeft 100.000 man gevraagd; Mollet, ook met hec oog op de gevoelens van zijn par tijgenoten, wil 25.000 man oproe pen, maar zelfs daarover is geen volledige eenheid in de minister raad. Er is een luchtbrug ge vormd om de Senegalezen zo spoedig mogelijk van West-Afri- ka naar Algiers te krijgen en zo doende is er reeds versterking. De Franse vloot, in samenwer king met het leger, heeft langs een deel van de kust een soort veldslag geleverd, waarbij uiter aard de opstandelingen in de min derheid waren. Voor de rust in liet Middellandse Zee-gebied waar het belangrijke eiland Mal ta heeft verkozen krachtens volksstemming om direct deel te zijn van het Engelse koninkrijk, aan te gaan, maar hij voegt er aan toe, dat hij zich niet tot En geland beperkt. Duitsland geeft te kennen, dat het in deze ontwapeningsplannen wil gekend worden, gezien de bij zondere positie, die het thans in neemt. Overigens kan men niet strijd om de candidatuur in heide onlkennen, dat een zekere malai- partijen woedt natuurlijk alleen §5 'i? u ,u 5®. ?uw. vc\r" bij de democraten. Truman heeft °.u mer,c sP slng voor de verkiezingscampagne vrUzlnmge partij, die moeilijk zijn steun toegezegd, hoewei nog meer ongedaan kan worden ge- geenszins uitgemaakt is of hij maakt In Parijs zjn de ogen ge- Stevenson en geen ander zal vestlSd °P het Prcfes der stemmen. De eerste primary is re geheimen van twee jaar gele een overwinning van Kefauver P.0i'„,ie^ e^n geworden, die Stevenson stukken heeft geslagen. WEGEN VRIJ VOOR DE ZONDAGSRIJDERS l»r Westduiitsa regering Heeft Vrijdag bekendgemaakt, dat van t mei af op zon- en feestdagen pscn zware vrachtauto's en trai lers op de wegen in de Bondsre publiek zullen worden toegelaten. Dit geldt ook voor buitenlandse auto's en de aangrenzende landen zijn er van op de hoogte gesteld, dat alle zware verkeer aan de grens zal worden tegengehouden. Het verbod heeft, naar een woordvoerder der regering mede deelde, ten doel de wegen vrij te maken voor de zondagsrijders. Het geldt voor alle vrachtauto's met een geladen gewicht van meer dan IV2 ton en voor alle t railers. Deze wagens zullen zich op zondagen en feestdagen tussen middernacht en 22.00 niet op de Duitse wegen mogen bevinden. Alleen voor essentiële voedsel- transporten en het vervoer van j zaak oordeelt, goederen voor West-Berlijn wordt een uitzondering gemaakt. In alle Westduitse landen zal met grote strengheid op de na leving van het verbod worden gelet. Alle overtreders zullen worden vervolgd. is geheel deze militaire beweging niet aanbevelenswaardig. Daarbij komt, dat Foster Dul les, van zijn reis teruggekeerd, een nieuwe sterk anti-koloniale politiek wil voeren. Daarmede komt hij uiteraard in conflict met zijn twee grootste Europese bond genoten: Engeland en Frankrijk, die geen van beide van plan zijn om zonder meer het nog tot hen behorende overzees gebied de door Amerika zo geprezen onaf hankelijkheid te geven. Dulles is zodoende in minder vriendschappelijke verhouding gekomen en tot Engeland wegens Cyprus, èn tot Nederland wegens Indonesië. Nu blijkt wel, dat Ame rika zijn anti-communistisch op treden niet opgeeft, want het heeft overal beslag laten leggen op het communistisch bezit in de V.S. Het blijkt ook, dat Amerika, tegenover vriendschappelijke op merkingen van Canada, zijn standpunt aangaande het lid maatschap Ver. Naties van China niet wijzigt. Amerika geeft ver zekeringen! van vriendschap, ook jegens Nederland, hetgeen daar uit blijkt, dat in deze zelfde da gen een nieuw traktaat van vriendschap en handel door ons met Amerika is ondertekend Washington blijkt ook geens zins genegen om aan het Japan se verzoek gehoor te geven en de Voortzetting van atoomproeven in de Stille Zuidzee te staken. Maar de Griekse koning zelf heeft nu bij de eenjarige strij'd van de Cyprioten een hen bemoedigende rede voor de radio uitgesproken en de Nederlandse gezant heeft nader overleg met Dulles ge pleegd. Inmiddels maakt zich in Ame rika de verkiezingsstrijd reeds kenbaar. Er is een bepaling in de grondwet, dat wanneer de presi dent buiten staat geraakt de rege ring waar te nemen, de vice-pre sident zijn plaats inneemt. Best, maar nergens staat bepaald wie uitmaakt of de president al dan niet in staat is het gezag uit te oefenen. Dank zij de spoedige be terschap van Eisenhower is dit deze keer geen vraagpunt gewor den, maar het feit, dat men over wijziging van de grondwet peinst, doet zien hoe ernstig men deze VAN VERERING TOT VERGUIZING. De verkiezingsstrijd is inmid dels begonnende voorlopige Rond Rusland blijven de open baringen over Stalin nog aan de orde van de dag. De „Prawda" heeft een groot artikel gewijd a.an Stalin's terreurmethoden. De Chinezen hebben daarvan een deel overgenomen. De satellietstaten bevinden zich in moeilijke omstandigheden, die duidelijk tot uiting komen in Hongarije, waar nu de nagedach tenis van de opgehangen Rajk wordt gezuiverd en in Tsjecho- slowakije, waar men ten opzichte van Slansky en Clementis het zelfde wil doen. De Franse C. P. heeft de veroordeling van Stalin botweg overgenomen; Togliatti in Italië aarzelt nog. De C.P. ir. Oost-Duitsland heeft haar jaar lijks congres gehouden; Grote- Ai'ohl heeft er de vrouwelijke mi nister van Justitie, Rode Hilda, de les gelezen en tevens uitgaven tot 3 miljard mark aangekondigd ter uitbreiding van leger en vloot. Zelfs werd door heen in Berlijn een soort parade afgeno men! Inmiddels maakt Engeland zich op om bezoek van Chroesjtsjef en Boelganin te ontvangen. De politie-generaal Serow heeft enke le dagen in Londen doorgebracht om regelingen te treffen; hij is er niet vriendelijk ontvangen en heeft zijn vertrek verhaast. Anders dan Malenkof, die bij zijn ontvangst door labourleden heeft te kennen gegeven, dat men nu in Rusland er weer een eigen mening op mag nahouden. NAAR ONTWAPENING? Men verwacht van het Russi sche (bezoek te Londen bevorde ring in het ontwapeningsvraag- stuk. Naast de Engels-Franse voorstellen is er nu een Ameri kaans, dat vrijwel neerkomt op de reeds vroeger door Eisenho wer uitgesproken gedachte, en een Russisch, dat zich tot het ver minderen tot 1% miljoen man van de legers van Rusland, Ame rika en China beperkt; voor Frankrijk en Engeland zou dit 650.000 man zijn. Een stap voor waarts acht men het, dat Rus land erin heeft toegestemd om d ontwapeningsvoorstellen te be spreken, zonder reeds dadelijk verbod van de A-bom te eisen. Pandit Nehroe heeft bekend ge maakt, dat hij op het punt staat met Engeland een overeenkomst voor het leveren van wapenen groter rol gaat spelen. En in het noordwesten zijn de economische strubbelingen aan de gang; nau welijks is in Finland de staking bedwongen of Denemarken lijdt er onder terwijl zowel Noorwe gen als Zweden economische moeilijkheden ondervinden. VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden.) Volgens een Israëlische woord voerder hebben de Egypte naren vrijdagochtend het vuur geopend op Israëlische stellingen in het gebied van Kissufim. Kissufim is een Israëlische ne derzetting aan de grens van de door Egypte bezette strook van Gaza, waar donderdag reeds he vige botsingen plaats hadden. In een Israëlische verklaring voor de pers wordt gezegd, dat 't vuur van vrijdagochtend in fla grante strijd is met de wapenstil standsovereenkomst, die donder dag nog was bereikt. Het ziet er naar uit, aldus de verklaring, dat de Egyptenaren vast besloten zijn, om een broeiende sfeer te handhaven. Men bevindt zich weer in de toestand van de laat ste vier maanden, waarin de Egyptische „dictator" weigerde zijn troepen instructies te geven om de order tot staken van het vuren van de Verenigde Naties in acht te nemen. Volgens Egyptische functiona rissen hervatten de Israëlische artilleriestellingen bij Gaza om oNBiPEamE gahanb acht uur in de ochtend de zelfde (iid waaroP volgens de Israëliërs iüiiililtlltüi de Egyptenaren het vuur zouden tA-ZET fabriek en te ZEVENBERGEN hebben geopend) de beschieting. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de (voorlopige) Argentijnse regering een besluit heeft opgesteld, waarin wordt be paald, dat „Iedere militair, die aanzet tot opstand, deelneemt aan een samenzwering of onder gronds bedrijvig is, te velde door een krijgsraad zal worden be recht, hetgeen zal geschieden ■;an de hand van het in oorlogs tijd geldende militaire regie ment". Het besluit zal binnen kort worden uitgevaardigd. De regering is voornemens permanente krijgsraden samen te stellen, die zich, op aanwijzing van de president of één der mi nisters voor de strijdkrachten, door geheel Argentinië zullen verplaatsen. De regering heeft tot het bo- De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft een subsidie verleend voor de restauratie van het pand „St. Seibastiaan", kade A 65 te Veere. Dit pand heeft een trapgevelfrag ment uit de 18e eeuw, zandstenen hoekblikken en twee geprofileer de waterlijsten. Vóór het huis is een hardstenen stoepbank. venstaande besloten na de (ge melde) ontdekking van een uit gebreide ondergrondse Peronis- tische organisatie te Mendoza, die officieren en onder-officieren onder haar leden telde en zich toelegde op het saboteren van verbindingswegen en het aanzet ten van de garnizoenen in de provincie Mendoza tot opstand. Van dezelfde zijde wordt nog vernomen, dat de huidige, onbe vredigende gang van zaken in het Argentijnse leger ook tot uiting komt in de regeringsmaat regelen tegen twee populaire be velhebbers, de generaals Eduardo Senorans en Leon Bengoa. Eerstgenoemde heeft zestig dagen arrest gekregen, opgelegd i.v.m. een toespraak, die hij had gehouden bij de teraarde bestel ling van generaal Eduardo Lo nardi, de „man die Peron ver dreef". Een aan generaal Bengoa, on der de regering-Lonardi minister voor het leger, is voor 10 maan den de provincie Chubut, 1200 km ten Z. van Buenos Aires, als verblijfplaats aangewezen. De „Frankfurter Allgemeine" meldt uit gewoonlijk goedinge- lichte politieke kringen in Oost- Berlijn vernomen te hebben, dat nog in de loop van dit jaar begon nen zal worden met étappe-ge- wijze terugtrekking van de Sow- jetrussische troepen uit Midden- Duitsland. In verband daarmee zou de opbouw van het „nationale volksleger" versneld worden. Volgens waarnemers zou het terugtrekken der troepen de mo gelijkheid tot toenadering tussen beide delen van Duitsland moeten bevorderen, daar na het vertrek der Sowjet-troepen de betrokken zone van Westelijke zijde niet rneer als bezet gebied zonder sou- vereiniteit -beschouwd zou kun nen worden. Bij verschillende militaire ope raties in Aigerië zijn donderdag tenminste 40 opstandelingen ge dood. In de havenstad Nemours, Westelijk Aigerië, werd in de nacht van donderdag op vrijdag mortier- en machinegeweervuur gehoord. In de omgeving van deze stad waren Franse troepen slaags geraakt met een bende op standelingen die eerder op de avond zeven burger-vrachtauto's in een hinderlaag had laten lo pen. De zeven auto's kwamen in een ravijn terecht, terwijl een van de inzittenden door geweervuur pm het leven kwam. Een van de inzittenden werd gewond. De an deren konden zich in veiligheid langen. In een artikel in Prawda, het orgaan van de Sowjet-Russische communistische partij, zijn enige partij-leden er van beschuldigd dat zij „tegen de partij gerichte beweringen" hebben gedaan op plaatselijke bijeenkomsten, waar op de besluiten van het jongste partijcongres zijn behandeld. Eén van de beschuldigden is L. Jarosjenko, een employé van het bureau voor statistiek van wiens opvattingen over de economie Stalin in 1952 zei, dat zij overeen kwamen met die van Mikolai Boecharin, de voormalige Sow- jet-leider die in 1938 werd te rechtgesteld. Jarosjenko heeft blijkbaar die kritiek van Stalin overleefd en waarschijnlijk dacht hij nu vrij uit te kunnen spreken. Waar nemers zijn van mening, dat de mensen, die nu door Prawda schuldig geacht worden aan „vergissingen", laster, gebrek aan discipline en anti-Leninisme, waarschijnlijk hun partijlidmaat schap zullen verliezen, In dit ver band wordt opgemerkt, dat Prawda in goedkeurende zin schreef over het breken van „de oppositie van de aanhangers Van Trotsky, Zinovief, de opportu nisten van de rechtervleugel, de bourgeois-nationalisten en ande ren" een oppositie die in de strijd om de macht na 1924 door Stalin werd gebroken. Waar nemers geloven, dat de partij zich voor een dilemma ziet ge plaatst. Enerzijds zou zij willen terugkeren naar het beginsel van de vrije meningsuiting binnen de partij, die tijdens Lenin be stond, maar aan de andere kant wil de partijleiding niet, dat de eenheid verloren gaat en er weer talrijke groepen ontstaan zoals dat onder Lenin het geval was. Dat dit laatste een belangrijke overweging zou zijn, blijkt ook uit berichten over Oost-Duits land. Volgens het anti-commu nistische voorlichtingsbureau „West" hebben Oostduitse com munisten, die op een partijbijeen komst een motie hadden inge diend met kritiek op Ulbricht wegens diens Stalinistische ver leden, te verstaan gekregen, dat zij hun motie moesten intrekken en „zelfkritiek" betrachten. Hun werd verweten, dat zij handel den tegen een resolutie van het centrale partijcomité, waarin vertrouwen in de Oostduitse par tijsecretaris werd uitgesproken. De Italiaanse communistische partij, de grootste in West-Euro pa, heeft donderdag haar eerste grote bijeenkomst sinds het par tijcongres te Moskou beëindigd zonder dat de ommezwaai ten aanzien van Stalin en alle andere kwesties die te Moskou zijn be sproken, aan de orde zijn geko men. De 1200 afgevaardigden schijnen deze vraagstukken te willen laten rusten tot na de plaatselijke verkiezingen, die eind mei in Italië worden gehou den. De enige keer dat secretaris Togliatti en andere sprekers het Moskouse congres zijdelings ter sprake brachten, was toen zij verklaarden, dat nu de weg voor de communisten openstaat om met andere „progressieve en de mocratische krachten" samen te werken. De regering van Zuid-Vietnam heeft vrijdag verklaard niet de demarcatielijn tussen Noord- en Zuid-Vietnam te zullen schenden niet toe te zullen treden tot enig militair bondgenootschap noch enige militaire bases te zullen toestaan aan buitenlandse mo gendheden. In een verklaring over het standpunt van de regering met betrekking tot de komende te rugtrekking van de Franse troe pen in het land, wordt verder ge zegd dat de regering de samen werking met de internationale bestandscommissie zal voortzet ten doch de ibestandsovereen komst van Genève niet zal erken nen. De verklaring werd gegeven door president Ngo Dinh Diem, die er verder nog aan toevoegde dat zijn regering zal trachten de hereniging van geheel Vietnam te verkrijgen „met vreedzame mid delen, hoofdzakelijk door middel van vrije democratische verkie zingen zodra de toestand daar voor geschikt is". Volgens een Syrische verkla ring is donderdag een Israëlisch detachement, dat de grens over gestoken was, teruggedrongen. Twee Syrische militairen zouden zijn gewond. Syrië heeft bij de ge mengde Israëlisch-Syrische wa penstilstandscommissie 'n klacht ingediend. Generaal-majoor Burns, hoofd van de wapenstilstandscommis sie der Verenigde Naties, heeft zijn vertrek naar Rome, waar hij de secretaris-generaal der Ver enigde Naties, Hammarskjoeld, op diens reis naar het Midden- Oosten zou ontmoeten, uitgesteld. Een woordvoerder van het Is raëlische ministerie van Buiten landse Zaken heeft verklaard, dat de Israëlische troepen op ver zoek van de voorzitter van de gemengde Israëlisch-Egyptische bestandscommissie (een functio naris van de Verenigde Naties) order hebben ontvangen, om het vuren te staken. Indien Egypti sche troepen echter wederom de wapenstilstandsovereenkomst zouden schenden, aldus de woord voerder, en op Israëlische stellin gen zouden vuren, zou het vuur beantwoord worden. Volgens waarnemers heeft het wisselen van vuur zich echter naar meer plaatsen uitgebreid sinds de woordvoerder boven staande verklaring aflegde. Een communiqué van de be standscommissie der V. N„ uit gegeven te Amman, zegt, dat in de ochtend van vrijdag opnieuw gevechten uitgebroken zijn bij het Egyptische vliegveld ten Z. van Gaza. Door het optreden van de V. N.-voorzitter van de Is raëlisch—Egyptische wapenstil standscommissie, kolonel Bayard, was hieraan een einde gekomen. Eerder had een woordvoerder van de V. N. meegedeeld, dat ook op andere plaatsen van de strook van Gaza werd gevochten. Een Israëlische militaire woordvoer der noemde in dit verband be halve Kissufim de gebieden van Beeri, ten Z.O. van Gaza. Radio-Cairo deelde mee, dat de Israëlische artillerie om half elf de beschieting van Egyptische stellingen staakte. In Cairo heeft een Egyptische militaire woordvoerder vrijdag- De bond voor staatspensione- ring heeft vrijdag in Krasna- polski te Amsterdam zijn alge mene jaarvergadering gehouden^ die door vele leden en vertegen woordigers van de 500 afdelin gen werd Ibijgewoond. In zijn openingsrede zeide de voorzitter, de heer L. Steenhuis uit Zuidbroek, ojm. dat de nieuwe ouderdomswet een belangrijke positieverbetering voor de be jaarden betekent. Maar het door de bond gestelde ideaal: Een pre- mievrij staatspensioen, is hier mede nog niet volledig verwezen lijkt. „Wij denken er nog niet aan de strijd te staken", aldus de voorzitter. De bond heeft nog een belangrijke taak te vervullen. Hierbij kan een groeiend leden tal de 'bond telt op het ogenblik ruim 165.000 leden een grote steun (betekenen. Er zijn nog vele wegen te bewandelen om het le ven van degenen, die de pensioen gerechtigde leeftijd hebben be reikt, te verrijken. De voorzitter zeide voorts dat aan de minister van Sociale Zaken namens de bond van staatspensionering een telegram was gestuurd, „waarin de minister dank wordt gebracht voor de totstandkoming van de nieuwe ouderdomswet, hoewel 't ideaal van een premievrij staats pensioen nog niet is bereikt". Be sloten is op korte termijn een ver kiezing, werden de aftredende heren J. H. Kaastra en S. Sytema herkozen. Na de middagpauze hield de heer C. J. van Lienden een inlei ding over het nieuwe wetsont werp. In het Britse protectoraat Aden zijn 2000 havenarbeiders in sta king gegaan voor een loonsver hoging van dertig procent, aldus meldt 't Arabische nieuwsagent- gadering te beleggen, waarop de schap. te voeren propaganda en acties De werkgevers hebben een zullen worden besproken loonsverhoging van 20 procent aangeboden. Volgens het nieuws- Na het behandelen van de agentschap ondervindt de scheep- agendapunten en de bestuursver- vaart geen last van de staking. avond verklaard dat donderdag bij de Israëlische beschieting van Gaza 59 burgers om het leven zijn gekomen en 93 werden ge wond. Verder werden vier mili tairen gedood en negen gewond Bij de gevechten van vrijdag is een Egyptische soldaat om het leven gekomen, aldus de woord voerder. De directeur-generaal van hel Israëlische ministerie van Bui tenlandse Zaken, Eytan, ver klaarde vrijdag op een persoon f eren tie, dat Egypte in het ge bied van Gaza driemaal zoveel troepen heeft als toegestaan is volgens de bestandsovereen komst. In de afgelopen twee maanden hebben de Egyptenaren 34 maal Israëlisch gebied aange vallen. Israël heeft generaal Burns gewaarschuwd, dat op de duur de toestand niet meer te beheersen zal zijn, zo voegde Eytan hieraan toe. Een andere hoge Israëlische functionaris ver klaarde vrijdag naar aanleiding van vragen over het grote aan tal slachtoffers onder de burger bevolking bij het incident van donderdag, dat de Egyptenaren artillerie en militaire stellingen in bewoonde gebieden hebben. A.F.P. meldt uit Cairo, dat de telefoon- en telegraafverbindin gen met Gaza sedert 36 uur ver broken zijn. De verbindingen tussen Egypte en Gaza door de lucht werden vrijdag bemoeilijkt door zandstormen. In officiële Egyptische kringen verklaarde men vrijdag, dat de Israëlische artillerie donderdag systematisch het gebied van Ga za, Deir El Ballah en Khan Yoe nes, waar veel Palestijnse vluch telingen verblijven, beschoten heeft. Dat verklaart het grote aantal slachtoffers onder de burgerbevolking, zo zei men. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Sjaret, heeft vrijdag besprekingen gevoerd met de Amerikaanse en de Fran se ambassadeur in Jeruzalem. Vrijdagmiddag heeft zich nog een incident aan de Israëlisch- Jordaanse grens voorgedaan. Volgens Israëlische berichten beschoten Jordaniërs Israëlische boeren ten Zuiden van het meer van Galilea. Een arbeider werd gedood. Zij heeft vastgesteld, dat tien duizenden Amerikaanse kinderen worden onderwezen door mensen, die zelf onvoldoende onderwijs heicben genoten. Aanbevolen wordt de uitgaven voor het onderwijs in de komende tien jaar te verdubbelen. Het zal volgens de commissie op de duur nodig zijn de salarissen van de onderwijzers te verdubbelen om het goede soort aan te trekken. Met de rassenscheiding en de federale steun voor plaatselijk gefinancierde scholen, de twee meest omstreden kwesties, is het rapport voorzichtig. De commissie is van gevoelen dat de meerderheid van het volk medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van zaterdagoch tend tot zaterdagavond. Iets mbider koud. Geleidelijk toenemende bewol king, maar geen neerslag van be tekenis. Zwakke tot matige wind, draaiend naar zuidelijke richtin gen. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. ZONDAG 8 APRIL Brëskens Terneuzen Hanswee rt Walsoorden v.m. 0:47 0.44 1.24 1.34 n. m. Uil' 1.08 1.48 1.58 MAANDAG 9 APRIL. v.m. n.m. Breskens 0.4? 1.11 Terneuzen 1.22 1.46 Hansweert 2.02 2.26 Walsoorden 2.12 2.36 ZON MAAN op onder 1 op 0 Cilei April. 8 6.01 19.28 4.35 16.45 9 539 19.29 4.55 17.58 10 5.57 19.31 5.15 19.14 de rassenscheiding op de scho len zo spoedig mogelijk afge schaft wil zien, maar meent dat dit probleem „door elke gemeenschap op haar eigen wijze moet worden opgelost zonder in conflict te komen met de wet". Wat de federale steun betreft was de commissie zo verdeeld, dat geen aanbeveling is gedaan. Tenslotte wordt een grote toe loop van leerlingen en een ernstig tekort aan lesruimte geconsta teerd. De winter is vrijdag in Europi teruggekeerd en heeft in ver scheidene landen sneeuw ge bracht. In de Italiaanse Alpen woedden vrijdag zware sneeuwstormen. In Rome daalde de tempera tuur 's middags tot vier grsden Celcius. Ook in de Zwitserse en Oosten rijkse Alpen is veel sneeuw geval len. Voorts is melding gemaakt van sneeuwbuien in West-Duitsland en Frankrijk. Zelfs op Corsica viel sneeuw. Ons land bevond zich vrijdag in een noordelijke luchtstroming waarmee polaire lucht werd aan gevoerd. In deze lucht kwamen verschil lende buien voor, afgewisseld door opklaringen. Ondanks het tamelijk grote aantal buien, dat er gevallen is, vielen de neerslag hoeveelheden mee. Voor vrijdag overdag noteer den geen van de waarnemings stations sneer dan 1 mm regen. Intussen zijn er aanwijzingen, dat er verandering komt in de algemene luchtdrukverdeling. Britse eilanden lag neemt in be tekenis af. Boven Scandinavië en onze omgeving daarentegen ko men nu luchtdrukstijgingen voor. Voor het weer in ons land heeft deze ontwikkeling tot gevolg, dat aan de aanvoer van koude lucht uit het noorden een einde komt. Voor vandaag zijn daarom de

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1