BINNENLANDS NIEUWS Uil de Sr BEURSOVERZICHT RECHTSZAKEN Hij DDtiiei m Het geheim van de zeven schoorstenen de grootste soep is de beste! fmcKm (S AGENDA. «s» WERVELSTORMEN IN DE VER. STATEN Groot aantal doden en gewonden Vrij veel schade Rustige markt op hoger niveau tèm&jétöum Gemeente Terneuzen TERNEUZEN. AXEL. TOCH CASSATIE IN DE ZAAK BEEKMAN Beide dames en Anneke zijn nog steeds voortvluchtig Vaste oeververbinding tussen het eiland van Dordt en de Hoeksche Waard VGORTHUIZEN HEEFT EEN OOIEVAARSNEST. Het staat er in ons land met de ooievaars niet erg rooskleurig voor. De stand van deze vogel loopt snel achteruit en als er niet spoedig wordt ingegrepen zal het niet lang meer duren of de ooie vaar is in Nederland geheel uit gestorven. Daarom is de vogel- beschermingswacht Zuid-West Veluwe begonnen met het plaat sen van ooievaarsnesten, tenein de de overvliegende uivers in de gelegenheid te stellen zich te nes telen en te broeden. Op het erf van de landbouwer T. van Laar te Voorthuizen is het -erste uiversnest dezer dagen ge plaatst Het is een oud wagen wiel dat op een 12 meter hoge eikenboom is gezet met behulp van de stalen ladder van de Edese brandweer. De familie Van Laar op Bouw- mans hoeve heeft geen gebrek aan belangstelling voor dit unie ke ui vershuis. „Boumanshoeve" 'igt voor een ooievaarsnest niet mgunstig. Weiland en sloten zijn Aanwezig en dichtbij in de heide Liggen kleine vennetjes en moe rassen. Langs de spoorlijn Amers foortApeldoorn is bovendien nog het Aanschotergat. Het grijze 'een ligt iets noordelijker. Niet alleen op de westelijke Veluwezoom in Voorthuizen zal een uiverpaar de gelegenheid «rijgen om een nestje te betrek ken, ook bij Rhenen en Renkum ral een dergelijk ooievaarsnest worden geplaatst. DODELIJK ONGEVAL TE 's-GRAVENHAGE. De 65-jarige wielrijder M. M., uit de Burg. v. d. Werfstraat te 's-Gravenhage, is woensdagmid dag door de aanhangwagen van een vrachtauto overreden en aan de gevolgen daarvan onmiddel lijk overleden. Hij bereed het rijwielpad van de Laan van Nieuw Oost-Indië en moest plotseling naar links uitwijken omdat een bromfietser, de 18-jarige C. A. G. S. uit de Stuyvesantstraat, hem geen (ver plichte) voorrang gaf. De wielrij der kwam te vallen op de rij baan. Het rechterachterwiel van de aanhangwagen van 'n vracht auto, bestuurd door de 37-jarige B. B. uit Munnikenzijl, reed over 'ijn hoofd. Het stoffelijk overschot is naar ïet ziekenhuis Zuidwal overge bracht OUDE DAGVAARDING WERD INBREKER NOODLOTTIG. De politie te Rotterdam heeft donderdagmorgen de 22-jarige ïiüparbeider M. de K. aangehou den. die in de nacht van woens dag op donderdag heeft ingebro ken in het gebouw van een coö peratie aan de veemarkt. Een oude dagvaarding is hem nood- .ottig geworden. Omstreeks drie uur hoorden agenten gestommel in het ge bouw. Zij gingen op onderzoek uit en zagen een man vluchten, die zelfs na enige pistoolschoten niet tot staan te brengen was. Hij verdween spoorloos. Een an dere agent vond donderdagmor gen evenwel een oude dagvaar ding vlak bij het gebouw. Daar men het niet uitgesloten achtte, dat de onbekende het papiertje verloren had, togen twee politie mannen naar het adres, dat op de dagvaarding stond. Zij her kenden de man als de vluchte ling en ontkennen hielp hem toen niet meer. SLEEPBOOT BIJ LEKKERKERK GEKAPSEISD. Donderdagmorgen om kwart vóór zeven is in de Lek bij Lek- kerkerk de slèepboot „Merwede V" na een aanvaring met de 358 ton metende olietanker „Olievos I" gekapseisd. Op de sleepboot, die aan een rederij uit Dordrecht toebehoort, bevonden zich twee opvarenden die zich beiden in veiligheid hebben kunnen stellen. Één van de mannen zag het on geluk aankomen en sprong bij tijds overboord. De andere, die zich in de stuurhut bevond, moest wachten tot de stuurhut geheel vol met water gelopen was om weg te kunnen komen. Het ongeluk gebeurde toen twee opstrooms varende sleepboten, de „Merwede IV'' en de „Merwede V" de eveneens stroomopwaarts vrende tanker „Olievos I" wilden inhalen. Er bleek hiervoor te weinig ruimte en de „Merwede V" raakte in de zuiging van de tankboot met het gevolg dat de sleepboot kantelde. De twee opvarenden van de ge kapseisde sleepboot zijn, nadat zij in het water terecht waren gekomen, gered door de beman ning van de op dat ogenblik daar varende veerboot. De redders waren de kapitein A. den Boer en zijn assistent C. van der Wal. örfr A Om dit te constateren hebtU geen duimstok nodig. In vergelijking met zijn wapenbroeders is hij beslist ct'e grootste, dat ziet U direct. Bij verpakte soep gaat het niet om de lengte, dan komt het aan op d^ smaak en die kunt U niet Zien die moet U proeven. Het is aan U om hier de verge- hiking te treffen en de beste soep ie kiezen Dat is heel eenvoudig Tractear Uw huisgenoten morgen eens op een bord heerlijke OXO soep (U kunt uit 7 soorten kiezen) en U zult het met ons eens zijn, dat OXO, wat smaak, geur en kwaliteit betreft, in het leger der verpakte soepen met kop en schou ders boven de andere uitsteekt. „.Chicken' -kippensoep, Torna tensoep, Juliennesoep, Cham pignonsoep. Vermicellisoep Aspergesoep, Bruinebonensoep HEITJE VOOR 'N KARWEITJE BEGONNEN OP DE DAM. De landelijke actie „een heitje voor een karweitje",'10 waaraan wordt deelgenomen dooi* alle leden van het Nederlands pad- vindstersgilde, de Nederlandse gidsenbeweging, de verkenners van de Katholieke jeugdbewe ging en de vereniging Nederland se padvinders, is donderdagmor gen op de Dam te Amsterdam begonnen. De directeur van de afdeling onderwijs van Amsterdam, mr. W. M. Morren las donderdagmor gen de samengestroomde padvin ders en padvindsters een schrif telijke opdracht voor van H.M. de Koningin, het startsein voor de actie. De opdracht hield in het verwijderen van tekeningen en krassen op het paleis op de Dam, die daar in de Paasvakantie door schooljeugd op zijn aangebracht. De actie werd ingeleid door mevr. J. van Nispen van Wely, presi dente van het Nederlands pad- vindstersgilde. Een afdelingsband van het N.P.G. zorgde voor mu zikale omlijsting. Omstreeks 9 uur werd met tromgeroffel het sein gegeven om „op karwei te gaan". Een 8-tal padvinders en pad vindsters gingen onmiddellijk met bezems de tekeningen op de paleismuren te lijf. 86-JARIGE BEZOEKT VOOR ZESDE MAAL ZIJN GEBOORTELAND. Onder de passagiers van de Nieuw-Amsterdam", die don derdagmorgen in Rotterdam aan kwam, bevonden zich o.a. de in Amerika wonende Nederlandse concert-pianist Willem van den Andel, de Amerikaanse musicus dr. Frieder Wiesmann en de Bel gische ambassadeur in Havanna (Cuba), Emil Rosier. Verder vermeldde de passa gierslijst de naam C. van Buren. Dit bleek een 86-jarige heer te zijn, die, zoals hij vertelde op 23- jarige leeftijd als tuinman uit Groede naar Amerika was ver trokken. Sins 1900 is hij Ameri kaans staatsburger. Hij bezoekt thans voor de zesde maal zijn geboorteland. Het laatst is hij hier in 1949 en 1951 geweest. „Ik ga heel Nederland door en wil alles bezoeken. Bij mijn laatste bezoek ben ik naar paleis Soest- dijk gegaan en heb aan de schild wachten de Koningin te spreken gevraagd. Hare Majesteit was toen in Engeland, zo zei men mij, maar ik heb het plan het nu nog eens te proberen," zei de 86-jari ge, die tot zijn 78ste jaar heeft gewerkt, het laatst als nachtwa ker bij een bank. ONTSNAPTE GEDETINEERDEN IN DEN HAAG GEGREPEN. De Haagse politie heeft don derdagmorgen vroeg de twee ge detineerden, die dinsdagmiddag uit het huis van bewaring te Haarlem zijn ontsnapt, gegrepen. De mannen werden gearresteerd bij een inval in een woning in de De Kockstraat te Den Haag. Een politieman had in 't huis woens dagavond twee mannen zien bin nengaan, die hem verdacht voor kwamen. Er werd verband ge legd met de ontsnapping te Haar lem en een inval werd beraamd. Bij de inval werden de ontsnap ten totaal verrast. Zij boden geen tegenstand. De aangehoudenen zijn de tim merman W. J. en de schilder W. R. Zij werden op transport ge steld naar Haarlem. VRIJDAG 6 APRIL. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Napoleon". AXEL: Chr. Kleuterschool, 7 uur: Openbare vergadering A.R.-partij. Gemeentehuis, 7.10 uur: Expositie oude Zeeuwse pren ten. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „De hel van Dien Bien Phoe". MIDDELBURG: Café-restau rant „De Eendracht", 11 uur: Aanbesteding van 2 houtlood- sen. ZATERDAG 7 APRIL. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Napoleon". Concertgebouw, 8 u.: „Min of meer". Terrein W. Bolwerk, 4 u.: Tem. Boys IA.Z.V.V. I. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Drums op Tahiti". Gemeentehuis, 1017 uur: Expositie van oude Zeeuwse prenten. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uür: „De hel van Dien Bien Phoe". Een serie wervelstormen, die tien Midden-Amerikaanse staten heeft geteisterd, heeft tot dusver re 49 slachtoffers geëist. Ten minste 325 personen hebben ver wondingen opgelopen en de scha de door storm en regen bedraagt miljoenen dollars. Het gèbied van Grand Ra pids in de staat Michigan is het zwaarst geteisterd. Twaalf wer velstormen hebben in dit ge bied 22 slachtoffers geëist. Bijna 200 personen liepen hier verwondingen op en 2000 per sonen zijn dakloos geworden. In alle geteisterde gebieden zijn 'hulpposten opgericht. Waar nodig wordt voedsel en kleding uitgedeeld. DRIE BOUWKETEN UITGEBRAND. Donderdagochtend zijn twee schaftlokalen en een cementkeet van het bouw- en betonbedrijf J. C. Bartels, staande op 't bouw terrein bij de Emmausweg te Limmel-Maastricht uitgebrand. De werkkleding van de arbei ders en alle gereedschappen gin gen verloren. De Maastrichtse Drandweer wist de naastliggende bouwwerken en de opgeslagen houtmaterialen voor het vuur te behoeden. De brand is te onge veer zeven uur ontstaan, nadat een nachtwaker de kachel in de keten had aangemaakt. In tegenstelling tot woensdag toen internationale fondsen me rendeels onder enig aanbod had den te lijden, kreeg gisteren een vastere stemming de overhand. Daartoe had Waiistreet de stoot gegeven waar de beurs na een on zeker begin een vast slot vertoon de Olie was in New York 1% dollar hoger en dientengevolge kwaim het hoofdfonds aan het Damrak woensdagavond reeds op een aanmerkelijk hoger peil, waardoor gistermiddag het ni veau van 't begin van deze week t.w. 745 weer werd bereikt. Dit betekende ten opzichte van woensdag een koersstijging van dertien punten. Algemeen wordt in de hoek echter geklaagd over de schaarste aan beschikbaar materiaal waardoor aan de vraag slechts tegen aanmerkelijk hoge re koersen is te voldoen. Daarte genover zou licht aanbod reeds tot een betrekkelijk scherpe da ling kunnen leiden. Hier uit volgt dat met fluctuaties in de oliehoek voorlopig rekening kan worden gehouden. AKU, Philips en Unilever wa ren enige punten in 'herstel maar speelden geen rol van (betekenis. Het jaarverslag van Philips wordt met grote belangstelling afgewacht. In de scheepvaart- hoek was de stemming verdeeld. Kon. Boot, die gistermorgen nog op 212% lagen, vielen in de mid dag met 'n koers van 209 geducht tegen. Ook Scheepvaart Unie viel nauwelijks op. Wel echter Maat schappij „Nederland" die aantrok tot bijna 220 ingevolge het gun stige verslag. Indonesische markt had een onbelangrijk verloop. In HVA ging vrijwel niets om. Rub ber- en tabakswaarden bleven on veranderd. Van de locale industrie waren Hoogovens beter op het jaarver slag evenals Zwanenberg Organ. Kon. papier reageerde nauwelijks op de jaarstukken. Ook in Am sterdamse ballast, waarvan de aandelen sterk in vaste handen zitten, viel weinig te bemerken. De rtiarkt sloot rustig. Staats fondsen kalm. Prolongatie 3 .procent. REURSLNDICES. 3/4 4/4 5/4 Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen 295.08 292.09 295.57 170.95 170.99 171.85 171.91 171.17 171.91 152.74 152.58 152.26 146.06 145.24 144.24 224.68 223.10 224.85 NABEURSKOERSEN. Kon Olie: 747-738 Unilever: 376 375 slot 738 (745%) (376) OPENBARE RAADSVERGADERIN G De burgemeester van Terneu zen brengt ter algemene kennis, dat een openbare vergadering van He raad dier gemeente is be legd tegen woensdag 11 april 1956, te 19.00 uur. Terneuzen, 16 maart 1956. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN. Raadsvergadering. Op de agenda van de a.s. woens dag a.s. te houden vergadering van de gemeenteraad komen o. m. de volgende punten voor: Voorstel van B. en W. tot het onbewoonbaar verklaren van de woningen Klaassenstraat 20 en Dr Buijzestraat 4; Voorstel tot aankoop van: a. eén perceeltje grond aan de Axelsestraatb. een dijk in de. Zuidlandpolder; Idem tot het nemen van een besluit, waarbij wordt bepaald, dat de vaststelling van een uit breidingsplan voor Sluiskil in voorbereiding is; Idem tot het verleggen van de watergang in het industrieterrein aan de voormalige staalfabriek; Idem tot het verlenen van een tegemoetkoming, ingevolge arti kel 13 van de lager onderwijswet 1920; Idem tot het verlenen van me dewerking, ingevolge artikel 72 der lager onderwijswet 1920 aan de vereniging voor christelijk la ger onderwijs voor het aanschaf fen van verduisteringsgordijn voor een lokaal van de school aan de Jozinastraat; Idem, inzake de instelling van een wijkraad; Idem, inzake het verlenen van een bijdrage in de helikopter- dienst; Idem tot het opnieuw vaststel len van een verordening op de keuringsdienst van waren; Idem tot het verlenen van scha devergoeding aan de pachter van gronden, gelegen in de Zeven Tri- niteitspolder; Idem tot ruiling van gronden. Expositie in het gemeentehuis. Door de firma Van Ben them Jutting uit Middelburg is een be langrijke expositie van oude Zeeuwse prenten in het Axelse stadhuis geopend. In zijn openingswoord dankte een der firmanten voor de mede werking van het gemeentebe stuur. Spreker wees op de gerin ge belangstelling vóór de oorlog voor deze prenten. Na de oorlog is de belangstelling echter enorm toegenomen. Dezelfde expositie in Middelburg genouden was een gror, icces. Zeeland met zijn oude i.storie mag zich verheugen in een groot aantal prenten van oude en zeer oude datum. Helaas is de grote verzameling van de heer Polley uit Goes na zijh dood versnipperd. Verschillende van deze stukken waren hier aanwezig. De gemeentesecretaris, de heer Maris, sprak namens het gemeen tebestuur er zijn vreugde over uit, dat deze expositie werd ge houden en hoopte, dat zij ook al hier door zeer velen zou worden bezocht. Op de expositie trof ons bijzon der een kaart van Zeeland in 9 delen. Tevens een oude zeekaart van zuidwest Zeeland. Ieder, die enige interesse op dit gebied heeft, moet beslist deze expositie, die slechts 4 dagen duurt, bezoe ken. Telkens komt men weer voor verrassingen te staan als men op een zeer oude prent be kende namen of huizen ontdekt. Lopende langs de verschillende tafels ziet men de wordingsge schiedenis van stad en land van onze provincie. Op de eerste mid dag was de belangstelling zeer goed te noemen. Uitvoering Arbeiders Spaar fonds. Tot een meer dan uitverkochte zaal van Het Centrum kon de voorzitter van het Arbeiders Spaarfonds zich met een wel komstwoord richten bij de aan vang van de avond met Johnny Jordaan. Het is volkomen te be grijpen, dat voor een artiest in dit bijzondere genre, die zo mid den in de belangstelling staat, een groot gehoor aanwezig was. Nu, de bezoekers hebben waar voor hun geld gekregen. Niet al leen het optreden van Johnny Jordaan was een. succes, maar ook de rest van het programma was niet zomaar franje, dat een populair artiest moest omlijsten, maar was werkelijk af en een succes op zichzelf. Vóór de pauze een sprookjes achtig toneel, de bollenvelden voorstellende. Wat bereikte men hierbij veel met de verschillende lichteffecten. Harry Jansen en zijn show orkest, de zangeresjes de Selvera's herinnerden aan ra dio-Luxemburg en dan was er Pierke, de muzikale clown met zijn Brabantse praatjes, die de zaal deed gieren van het lacher. Een niet aangekondigd nummer, dat zowel vóór als na de pauze was ingelast, bracht het optreden van de „Two Montains". Deze 2 goed op elkaar afgestemde arties ten brachten vlot hun liedjes, waarmede het publiek zich bij zonder vermaakte. En als laatste nummer voor de pauze trfcd dan Johhny Jordaan voor het voet licht, Hij werd met een orkaan van applaus begroet en in een zestal liedjes uit zijn overbekend repertoir hield hij de zaal gevan gen in de echte Jordaansfeer. Hij wisselde zijn nummers met ernst en pret, melancholie en Jordaan- pret. Hij werd goed begeleid door het orkest, dat het carillon van de Westertoren en de draai orgels voor onze verbeelding op riepen. Na de pauze traden eerst de Selvera's op in een Zuid Ameri kaanse show, tussendoor Pierke en tenslotte het gehele ensemble gezellig bijeen in een Frans esta- minet „lei Paris". Hier zong en danste men, maar toen Pierke 't maar niet eens kon worden met de garcon verbrak Johnny Jor daan de fantasie door te zeggen: „Geef mij maar Amsterdam". Dit werd direct door het orkest, me dewerkenden en bezoekers over genomen. De voorzitter F. d'Hont kon met recht van een geslaagde avond spreken, wat de zaal nog maals onderstreepte. Gemeenteraad. De agenda van de a.s. Dinsdag te houden vergadering van de ge meenteraad bevat o.m. de volgen de punten: Mededelingen. Naar aanleiding van de in de vorige raadsvergadering gestelde vragen delen B. en W. mede: Op de vraag van de heer D. J. Oggel over de verbetering van de Graaf jansdijk wordt medegedeeld dat nog geen antwoord van Ged. Staten is ontvangen. Aan de heer Kesbeke wordt me- ben. Dit is een door de bewoners uit die omgeving in gebruik ge nomen pao, dat eerstdaags moet vervallen wanneer dit terrein jn exploitatie wordt gebracht. Voorts delen B. en W. mede, dat naar aanleiding van een rond schrijven in de maand fel'aruari, aan het vaste en losse gemeente- personeel, dat tijdens de strenge koude onder vaak moeilijke om standigheden in de buitenlucht haar werkzaamheden moest ver richten, behoudens nadere goed keuring van de raad, een gratifi catie is toegekend van 25 per persoon. i Voorstel op de ontwerp-bezoldi gingsregelingen voor de gemeen te-secretarissen en -ontvangers in de provincie Zeeland. Voorstel cim aan het gemeente personeel een uitkering van 3 over 1955 te verlenen, en de va kantie-uitkering voor het gemeen tepersoneel 'voor het jaar 1956 té herzien, overeenkomstig Üe règo ling voor hét Rijkspersoneel. Voorstel tot betuiging van ad? haesie aan de motie van het ge meentebestuur van Ter neuzen iri- zake de vrije veren en de passa giersaecomodatie voor de 2e klas se op de veerboten op de Wester schelde. Voorstel tot het geven van na men van bomen aan de straten in plan Zuid. Voorstel tot vaststelling van de grondprijzen in plan Zuid en machtiging tot verkoop van grori den in plan West en Zuid. Voorstel tot aankoop van enige percelen in de Oude Wijk ten hé hoeve van de sanering in dat gé deelte der gemeente en aan de Kerkdreel in de Noord-Zuid-ver binding door de gemeente. Voorstel tot verkoop van grond vóór het perceel Prins Hendrik straat 56. Voorstel tot het onbewoonbaar verklaren van de woning Sassing P 11. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening op de keuring van waren. Voorstel tot het verlenen van een subsidie in de exploitatie van de h'elieopterdienst op Rotterdam Voorstel tot het beschikbaar stel len van gelden aan het bestuur der Chr. Nat. Schoolvereniging voor de aanschaffing van meube len en boeken ten behoeve van de U. L. O.-school. Voorstel tot het verlenen van een voorschot aan de besturen der Bijz. Scholen voor het jaar 1956, voor de instandhouding vEjn de diverse scholen. I Voorstel tot het aangaan vair degedeeld, dat het sintelpad ach- kasgeldleningen groot 500.000 ter de woningen in de Buitenweg en 100.000. opnieuw is bestrooid met sintels. Voorstel tot het rioleren van de Voorts wordt medegedeeld, dat Nieuwedijk Westzijde en daarvooi waarschuwingsborden zijn besteld'gelden te voteren. om deze te plaatsen nabij de di verse scholen. Aan de heer Hamelink wordt medegedeeld, dat, nu de bomen aan de Polenstraat zijn gerooid, aanplanting met struiken zal ge schieden. Vervolgens, dat de verharding van het pad van de Polenstraat langs het Gezellenhuis naar de Buitenweg niet kan plaats heb- Voorstel tot vaststelling van de wijziging der gemeentebegroting dienst 1955 en dienst 1956 en de wijziging begroting van de Vlees keuringsdienst, dienstjaar 1955. Voorstel op reclames tegen aan slagen in de Rioolbelasting. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der Grondbelasting. De eerste advocaat van de ge zusters 'G. M. L. van M. en E. M- van M., mr. M. M. G. Th, de Kort uit Bussum, heeft, naar eerst nu bekend wordt, cassatie aangete kend tegen het arrest van het gerechtshof te Amsterdam waar bij de dames resp. veroordeeld werden tot drie en zes maanden gevangenisstraf. Tegen de ex- pleegmoeder van Anneke Beek man, mevr. G. M. L. van M„ werd door het hof bevel gegeven tot onmiddellijke gevangenneming. Beide dames en het meisje zijn Het gemeentebestuur van Dord recht iieeft een commissie inge steld en deze belast met de be studering van de mogelijkheden van een vaste oeververbinding tussen het eiland van Dordt en de Hoeksche Waard. In deze com missie hebben zitting officials van rijkswaterstaat, de provin ciale waterstaat in Zuid-Holland, de planologische dienst van Zuid- Holland, het instituut stad en landschap van Zuid-Holland, de politie, de ANWB en het inge nieursbureau Van Hasselt De Koning te Nijmegen, dat door de gemeente Dordrecht is belast imet het instellen van een onder zoek naar de mogelijkheden voor het afdammen van het Mallegat. Er bestond reeds een plan voor een vaste oeververbinding tussen het eiland van Dordt en de Hoek sche Waard, maar in verband met de plannen tot afdamming van het Mallegat en de noodzaak de Hoeksche Waard een goede verbinding te geven op de, in het Deltaplan tussen Bergen op Zoom en Rotterdam geprojecteerde Zoomseweg, is nadere bestude ring van de mogelijkheden nood zakelijk gebleken. De commissie zal adviezen moeten verstrekken over de plaats van de vaste oever- verbinding, de aard er van (een i brug of een tunnel) en de bouw kosten. 80) Nadruk verboden. „Onze goedbedoelde interven tie kwam dus feitelijk ontijdig", zei Virginia nadenkend. „In zekere zin wel, madame. De man knipte zijn lantaarn uit en ik, omdat ik er niets voor voelde om mijn identiteit bekend te makenschoot op het raam af. Ik botste in het donker tegen de andere twee op en viel op de grond. Maar ik was dadelijk weer op en geen drie tellen daar na het raam uit. Mr. EVersleigh zag me voor zijn tegenstander aan en ging me achterna." „Ik ben u eerst achterna ge gaan", zei Virginia. „Bill ging pas als nummer twee van de plaats. „En de andere man was zo pienter om zich stil te houden tot de kust vrij was en toen de deur uit te sluipen. Een wonder, dat hij niet tegen de reddingsploeg opgebotst is." „Dat zou niets gehinderd heb ben,'' zei Lemoine. „Dan was hij een redder geweest, die vóór de andere beneden gekomen was anders niets." „Denkt u heus, dat die Arsène Lupin-imitatie ergens in huis was?" vroeg Eversleigh met schitterende ogen. door AGATHA CHRISTIE „Waarom niet?" zei Lemoine. „Hij zou met het grootste gemak voor een van het personeel kun nen doorgaan. Neem Boris An- choukoff, de lijfknecht van nu wijlen prins Michael bijvoor beeldmisschien is die het wel." „Het is een rare kerel," stem de Bill toe. Maar Anthony begon te lachen. „Dat is voor iemand als u geen gelukkige vondst, monsieur Le moine," zei hij kalmpjes. De Fransman begon eveneens te lachen. „U heeft hem nu als bediende in dienst genomen, niet, mr. Cade?'' vroeg hoofdrechercheur Battle. „Ik neem mijn hoed voor je af, Battle. Jij weet nu gewoonweg alles. Maar, dit moet ik nog even zeggen, tot juist begrip van de dingen: hij heeft mij geadop teerd, ik niet hèml' „Waarom zou hij dat gedaan hebben, mr. Cade?" „Weet ik niet", gaf Anthony luchtig ten antwoord. „Misschien omdat hij mijn gezicht zo sympa thiek vindtof om een derge lijke onzinnige reden, of omdat hij denkt, dat ik z'n heer ver moord heb en nu .een goede ge legenheid wil scheppen, om mij van kant te maken." Hij stond op, ging naar de -ter rasdeuren en trok de gordijnen open. „Het wordt al dag", zei hij ga pend. „We kunnen naar bed gaan. Voor vannacht is het uit. Lemoine stond eveneens op. „Ik ga nu weg," zei hij. „Al licht zien we elkaar nog later op de dag." Hij maakte een buiging voor Virginia en ging door de middel ste terrasdeur naar buiten. „Bedtijd", zei Virginia. „Zonde, dat deze nacht voorbij is. Vooruit Bill naar bed als een zoete jon gen We zullen vandaag' wel aan het ontbijt ontbreken." Anthony was voor de terras deur blijven staan en keek de vlug voortstappende Lemoine na. „Je zuo het niet zeggen, hè," zei Battle van zijn plaats bij de tafel. „Maar dat is nou de knap ste detective van heel Frank rijk." „Ik weet niet, of ik het niet zou zeggen," zei Anthony naden kend. „Ik zou het wél zeggen." „Zo! In elk geval hebben we het een en ander van hem ge leerd- O ja, dat wou ik u nog zeggen, mr. Cadeherinnert u zich nog, dat ik u verteld heb van een man, die zij bij Staines doodgeschoten aan de kant van de weg gevonden had den?" „Ja," zei Anthony. „Waarom?" „O, nergens speciaal om. Ze hebben hem herkend. Hij heet Giuseppe Manuelli en hij was kellner in het Blitz. Merkwaar dig, vindt u niet?" HOOFDSTUK XX. Battle en Anthony steken de hoofden bijeen. Anthony gaf geen antwoord. Hij bleef in dezelfde houding naar buiten staan kijken. Hoofd rechercheur Battle inspecteerde een poos lang de onbeweeglijke rug bij de terrasdeuren, zei dan: „Wel, goede nacht, meneer." Stond op en ging naar de deur. Anthony draaide zich om. „Een ogenblik, Battle." De politiebeambte bleef gehoor zaam staan. Anthony kwam de kamer in, haalde zijn sigaretten koker uit zijn zak en stak een sigaret op. Na een paar trekjes begon hij. „Die geschiedenis bij Staines lijkt je nogal te interesseren, hoofdrechercheur!" „Interesseren! Och nee, dat niet. Het is een ongewoon geval." „Wat denk je? Dat de man op de plaats waar de politie hem naderhand gevonden heeft, dood geschoten en zijn lichaam op de plek, waar hij lag, hebben neer gelegd?" „Ik denk, dat ze hem ergens anders hebben doodgeschoten en zijn lichaam daar naar toe ge bracht hebben," zei Battle. (Wordt vervolgd.) nog steeds voortvluchtig. Mr. De Kort is sedert 1948 ad vocaat van de gezusters Van M. door ziekte was hij verhinderd als hun raadsman (bij de behandeling der zaak voor de rechtbank op te treden. Toen en bij het hof trad mr. F. J. M. Nederveen uit Roer mond als hun raadsman op. Ook de derde veroordeelde in deze zaak, de vertegenwoordiger C. J. F. B. uit Voorschoten, de vroeger pater A. heeft tegen hel hem- opgelegde vonnis, twee maanden met aftrek, cassatie aangetekend. De procureur-gene raai la-ij het gerechtshof te Am sterdam is, gelijk al eerder werd bericht, niet in cassatie gegaan. De zaak zal dus over enige tijd voor de hoge raad der Nederlan den in Den Haag dienen. RECLAMESTUNT NIET IN CONFLICT MET LOTERIJWET De rechtbank te Rotterdam heeft donderdagmorgen de 42 jarige reclamechef J. A. H. uit Rotterdam ontslagen van rechts vervolging. H. had meegewerkt aan een prijsvraag van de Lever's Zeep maatschappij N.V. In folders, dié betrekking hadden op een was middel, waren enige zinnen uil gevallen. Onder degenen, die deze goed ingevuld hadden, wer den duizend paketten van vier lakens en twee slopen verloot. De kantonrechter had dit over treding van art. 2 van de loterij wet geacht en verdachte veroor deeld tot 25 boete. H. was hiervan in hoger be roep gegaan, maar de officiei; van justitie eiste bevestiging van het vonnis. De rechtbank daarentegen overwoog, dat in 'tonderhavigé geval de deelnemeriniet naar een winkel behoefde te gaan, waar het wasmiddel verkocht wend, zodat er geen kans bestond het te verkopen of aan te prijzen. Omdat een dergelijke verplich ting tot deelneming niet was ge: steld is het niet een loterij in de zin van de loterij wet. De recht bank merkte daarbij nog op, dat het doel en de strekking, van ée loterijwet is het in juiste banen leiden van de speelzucht van het pu'hliek en de exploitatie daar van, terwijl aan die strekking geen argumenten mogen worden ontleend om de economische concurrentiestrijd te beteugelen.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2