Verrassend drukke Paas dagen De strijd in Noord-Afrika Paasboodschap van de Paus Vrijgelaten Syrische gevangenen doen hun beklag Het Russische ontwapenings voorstel Troonrede van koning Paul van Griekenland Poging tot bestrijding van Nederlandse perscampagne De toestand op Cyprus sa/ons sobbrt* Vier Duitse oorlagsmisda- digers in vrijheid gesteld Vliegtuigongeluk in Thaiiand Arrestaties in Argentinië De rassenscheiding in de Ver. Staten Jungschlager-acties worden gecoördineerd De gezant van Oostenrijk plotseling overleden De komende Egyptische verkiezingen Eerste minister van Malakka wijst aanbod van communisten af Ernstigongeval aan Rivtèra Dr Van Royen bij Foster Dulles Malenkof „bedreigd' Onbeheerde staaf goud op Orly gevonden De britse communisten HET WEER i De dood van Prins Alfonso WEERBERICHT. HOOGWATER ZON EN MAANSTANDEN arsmkerlng bij abonnement Terneuzen otrecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 - Terneuzen Aedactle-adres Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 ilronurnmer 38150 Abonnementsprijs5,35 per kwartaal; per muand f 1,30; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRUE Z DINSDAG 3 APRIL 1956. 11e Jaargang Nr 3730 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. var. de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pst advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L- iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of- Adre* Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Uit de strafgevangenis te Breda zijn zaterdag vier Duitse oorlogs misdadigers vrijgelaten. Zij heb ben tweederde van hun straftijd uitgezeten en zijn derhalve, zo als regel is, voorwaardelijk in vrijheid gestteld. Het zijn: Jurgen Hinrichsen, Emil Ruehl, Bernhard Siebens en Fritz Viebahn. De vier vrijgelatenen zijn zater dagmiddag naar de Nederlands- Duitse grens gebracht en bij Vaals aan de Duitse autoriteiten overgedragen. Na deze vrijlating bevinden, zieh in de gevangenis te Breda nog 35 Duitse oorlogsmisdadi gers. Zaterdag is een vliegtuig van de l^wilandse luchtmacht, kort ma feet opstijgen van een vlieg veld 400 km ten noordoosten van Bangkok, neergestort. De acht tien Inzittenden, onder wie offi- van het leger en de poli tie, een lid van de Nationale Ver- eering en vooraanstaande za- Keelên, zijn om het leven ge- bMM In de provincie Mendoza, N.W.- Argentinië, zijn tijdens het week- eiaade ongeveer 70 personen on der arrest gesteld wegens pogin gen om een militaire opstand te doen uitbreken, aldus is zondag op het hoofdkantoor van het mi litaire garnizoen van de provin cie meegedeeld. Verdere bijzon derheden zijn nog niet bekend gemaakt. De mogelijkheid bestaat, dat president Eisenhower speciale conferenties zal beleggen over rassenscheiding en burgerrech ten in de Ver. Staten, als het Congres geen maatregelen neemt. De president heeft dit za terdag verklaard in een brief aan de gouverneur van Florida, Collina, ih antwoord op een tele gram van de gouverneur, waar in deze een conferentie van gou verneurs en procureurs-generaal van zuidelijke staten voorstelde, om de huidige vraagstukken op het gehele gebied van de betrek kingen tussen de verschillende rassen te bespreken. In zijn boodschap over de „toe stand van de Unie" in januari jl. deelde de president mede, dat hij de oprichting van een studieoom- missie van democraten en repu blikeinen zou aanbevelen, die een onderzoek zou moeten instellen naar klachten over schending van de burgerrechten. De rege ring heeft het Congres nog niet haar aanbevelingen op liet ge- Wed van de burgerrechten toe gezonden. Functionarissen van bet ministerie van Justitie zou (ten bezig zijn met herziening van onderdelen van het rege ringsprogram. Tijdens een telefonisch verza- melgesprek tussen vertegenwoor digers van diverse Jungsehlager - eomité's in Nederland en andere personen, die men ter verbinding had opgeroepen, is de wens naar voren gekomen de acties, die op het ogenblik plaatselijk worden gevoerd, te coördineren. Het is namelijk gebleken, dat in ver schillende plaatsen acties worden gevoerd die elkaar doorkruisen. Besloten werd op 4 april, des middags om twee uur te Utrecht m hotel Smits een bijeenkomst te houden, waar vertegenwoordi gers der verschillende comité's ach zullen beraden over de op richting van een nationaal actie comité en plannen zullen uitstip pelen voor landelijke acties. Hier voor zal ook de commissie van zeven worden uitgenodigd. Ondanks guur weer: verras send drukke Paasdagen. Dat is de conclusie, die men na het ver zamelen van globale gegevens over vreemdelingenbezoek en be zetting van hotels krijgt. Het aantal Duitse bezoekers aan ons land is enorm groot ge weest. Zeer veel Ffansen hebben thans ook gehoor gegeven aan de roepstem van de A.N.V.V. en zijn vaak in gesloten autocolonnes naar- ons land, voornamelijk naar het strand en het bollengebied getrokken. Het aantal dagbezoe- ken van Belgen was niet veel groter dan op andere lente-zonda gen, dus toch nog zeer aanzien lijk. Voorts kwamen vrij veel De nen, Zweden en zelfs Italianen naar Nederland. Ook onze Britse overburen en» in Europa verblij vende Amerikanen lieten zich niet onbetuigd. Scheveningen kon zelfs bogen op gasten uit Pe ru, Brazilië, Zwitserland, Cuba, Panama en Iran. De Nederlanders zelve hebben in zieer vele gevallen de Veluwe Twente, het hart van Brabant en Zuid-Limburg opgezocht. De ho tels in deze streken waren be hoorlijk tot goed bezet. In Lim burg overheersten de Belgische en Duitse gasten. Aangezien het gure weer nu niet bepaald tot fietstochtjes lok te, was het autotoerisme verre in de meerderheid. Dat hebben de grensposten rnet Wernhout en Venlo voorop en voorts bijvoor beeld ook Nieuwe Schans danig kunnen merken. Zaterdagmor gen om zes uur moest te Venlo reeds assistentie aanrukken. Het leek wel, of de aangrenzende Duitse provincies leegliepen. Wachttijden voor de vier Verüose posten, zowel aan de Nederlandse als aan de Duitse kant, van een uurtje waren geen uitzondering. De grote stroom van het be zoek uit Duitsland heeft zich voornamelijk op Amsterdam ge richt. Het bureau voor vreemde lingenverkeer in de hoofdstad heeft een kleine 2500 mensen, die niet hadden gereserveerd, tijdens de Paasdagen ondergebracht. Men heeft zelfs naar 't Gooi en Haarlem moeten verwijzen, om dat Amsterdam zondagmiddag propvol zat. Ook werden partiku- liere adressen ingeschakeld. Rotterdam trok minder bezoe kers dan met Pasen 1955. De ho tels waren goed bezet, doch de lo- gies-informatiedienst van de VVV had geen moeite om onge veer 700 vreemdelingen onder dak te brengen. De bollenstreek miste de ge weldige stroom fietsers, die zich op mooie Paasdagen in kleur en geur komen vermeien. Het aan tal bezoekers per auto, voor het grootste deel buitenlanders, viel echter boven verwachting mee. Het geweldige grensverkeer van deze Paasdagen wijst er op, dat Belgen, Nederlanders, noch Duitsers noch Fransen zich veel gelegen laten liggen aan de voor schriften, die voor diverse landen geldig zijn. Zo eist ons land van de Fransen nog een paspoort, ter wijl deze in België-Luxemburg kunnen volstaan met hun identi teitskaart, evenals trouwens in Italië en Zwitserland, terwijl ook te Bonn overwogen wordt het vereiste paspoort voor Benelux- ers en Fransen af te schaffen. Ook van Duitse bezoekers wordt een paspoort geëist, doch in Duitsland schijnt het minder in gewikkeld te zijn zo'n document te krijgen dan in Frankrijk, waar er bovendien ongeveer 20 gulden voor wordt gevraagd. De stroom Fransen was desondanks verras send groot. Maandagavond waren nog maar heel weinig berichten over ongelukken en geen berichten over ernstige ongelukken binnen gekomen. Ondanks de grote drukte langs de grote wegen scheen het verkeer op rolletjes te lopen. Niet ailer aandacht richtte zich op de bekende toeristische evene menten. Tweeduizend personen De Franse strijdkrachten in Algerije hebben vrijdag de bloe digste gevechten geleverd sedert de opstand in noVemiber 1954 be gon. 137 rebellen werden gedood en 76 gevangen genomen. Minister Lacoste is, naar in betrouwbare kringen verluidt, van een inspectietocht in de om geving van Oran teruggekeerd mét de vaste overtuiging, dat de tweehonderdduizend Franse militairen in Algerije met 100.000 man versterkt moeten worden. Hij zou het land in vakken wil len verdelen, met een Franse eenheid in elk vakje, zodat on middellijk toegeslagen kan wor den als de opstandelingen ergens aanvallen, r In Parijs werden 3000 Noord- Afrikanen aangehouden, die van plan zouden zijn geweest een be toging te houden voor het ver lenen van onafhankelijkheid aan Algerije. Bij bushalten en uitgan gen van de ondergrondse werden zij opgepakt en in overvalwagens weggevoerd voor een onderzoek naar hun identiteit. Er deden zich geen incidenten voor. Een man, die een vlag van de Al gerijnse opstandelingen droeg, en vier anderen, die messen bij zich hadden, werden gearres teerd. namen deel aan de Paaswande- ling van de ANWB rond Ameron- gen. De Paasvuren hebben onder grote belangstelling weer overal vrolijk gevlamd, zoals te Giet hoorn, waar vdoral de jeugd vlij tig had gebouwd aan hoge „Paas- bulten", die door het schrale weer kurkdroog bleven. De Twentse vuren vlamden overal in de avonden, behalve te Borne, waar men zijn ongeduld niet kon bedwingen, waardoor zaterdag reeds het moeizaam aangesleepte materiaal in vlammen opging. Zo ging de Paasvreugd door geheel Nederland met een ver rassend omvangrijk toerisme ge paard. Het amusement in de openlucht is wellicht minder groot geweest dan anders, doch restaurants, theaters en bioscopen hebben over het algemeen „uitverkochte huizen" gehad. De Paashaas heeft dus voor 'n reeks verrassingen gezorgd, ook ai had hij er wel een lekker zon netje aan toe mogen voegen. it kopper roei hef oporto cochtt morkt [6 brouwer ij sfroaf 9 ferneuzert ook voor verzorgd kapwerk en voor betere toiletartikelen, aparte salon voor huidverzorging, depositair „lancome"-dr. payot" -„yardley". De gezant van Oostenrijk bij het Nederlandse hof, de heer Karl Wildmann, is zaterdagmor gen in de leeftijd van 57 jaar plotseling overleden. De gezant kreeg vrijdagmiddag in zijn residentie aan de Konin ginnegracht een hartaanval. Hij werd per ziekenwagen naar het ziekenhuis aan het Westeinde vervoerd, waar hij zaterdagmor gen om ongeveer 4 uur is over leden. Syrische krijgsgevangenen, die donderdag door de Israëliërs werden vrijgelaten, hebben tegen over de pers meegedeeld, dat zij „afschuwelijk mishandeld" wa ren. Zo hadden de Israëliërs hun De belangstelling voor de ko mende verkiezingen blijikt (bij de Egyptische vrouwen ontstellend klein te zijn, aldus meldt het Egyptische (blad Akhbar El Jom. Volgens de nieuwe Egyptische grondwet zijn alle mannen die ouder dan 18 jaar zijn, verplicht aan de verkiezingen deel te ne men en kunnen alle vrouwen stemmen als zij zich te voren la ten inschrijven bij de stembu- neanix. Over enkele dagen sluit de termijn van inschrijving, doch nog slechts 3.000 vrouwen heb ben zich gemeld, aldus het blad. De eerste minister van Malak- ka, Oengku Abdul Rahman, heeft maandag „met groot genoegen" een communistisch aanbod van de hand gewezen om opnieuw een serie vredesonderhandelingen te voeren. Hij zei de communisten alleen te willen ontmoeten als zij er mee instemmen zich onvoor waardelijk over te geven. Het communistische aanbod voor nieuwe vredesonderhandelin gen werd zondag gedaan in een brief van de communistische lei der Tsjin Peng. In december verleden jaar zijn reeds vredesonderhandelingen ge voerd met de communisten doch deze zijn op niets uitgelopen. Aan de Franse Rivièra zijn za- teravond bij een verkeersongeval zes personen om het leve ngeka- men. Bij Gagnes-sur-Mer reed 'n verhuiswagen bij het inhalen van een andere auto in volle vaart in op een tegemoet rijdende Zwit serse autobus. Vijf inzittenden van de bus en de chauffeur van de vrachtwagen werden gedood, terwijl de mede-chauffeur van de bus en zes toeristen werden ge wond. zeven dagen geen voedsel gege ven en niet laten slapen ten ein de zo militaire geheimen van hen te wéten te komen. De Syriërs waren echter gedwongen ge weest voor de Israëlische radio te verklaren, dat zij goed werden behandeld. Zoals gemeld, liet Israël don derdag 45 Syriërs, onder wie 35 militairen, vrij, terwijl Syrië vier Israëlische militairen en één bur ger uitleverde. Een woordvoerder van het Is raëlische ministerie van Buiten landse Zaken ontkende, dat de Syriërs zouden zijn mishandeld. Waarnemers van de Ver. Naties, die de gevangenen regelmatig hadden bezocht, hadden verze kerd dat de behandeling overeen komstig de conventie van Ga- nève was. Op zijn beurt beklaagde de Is raëlische woordvoerder zich er over, dat de Israëlische krijgsge vangenen niettegenstaande een besluit van de gemengde be standscommissie van januari 19d5 ruim vijftien maanden door Sy rië waren vastgehouden. De eer In een radiorede tot de wereld heeft Paus Pius 12 op Eerste Paasdag een beroep gedaan op de staatslieden, een einde te ma ken aan „de wedloop naar de af grond" door afschaffing of be perking van kernwapens. Dé tachtigjarige Paus sprak vanaf een balkon van de Sint Pieter. Ongeveer 200.000 menserl luisterden op het plein naar de woorden van de Paus. De Paus waarschuwde, dat de wereld „bijna de hoop verliest om de zelfvernietigende dwaas heid van een wedloop met kern wapens tot staan te brengen." Cm deze verschrikking nog te vergroten, aldus de Paus, waren er thans bestuurbare projectielen bijgekomen, die reusachtige af standen konden afleggen en door middel van een atoomlading de totale vernietiging van mensen en dingen met zich meebrachten. In twee voorgaande Paasbood- schappen en in zijn jongste kerk rede heeft de Paus eveneens ge waarschuwd tegen de verschrik kelijke gevaren van een atoom oorlog. Zondag heeft de Paus de christenheid ook aamgespoord, zich in acht te nemen voor „de vijanden van Christus." Hij ver oordeelde in het bijzonder die christenen, die „hetzij misleid of door vrees gedwongen" zouden samenwerken met „betwistbare stelsels van materiële vooruit gang, die verloochening eisen van de bovennatuurlijke beginselen van het geloof en van de natuur lijke rechten van de mens." De Paus vervolgde: „De kerk De Nederlandse ambassadeur in Washington, dr J. H. van Royen, heeft maandag een onder houd gehad met de Amerikaanse minister van Buitenlands zaken, Foster Dulles. Het onderhoud, dat plaats vond op verzoek van de Amerikaanse minister, duur de bijna een uur. Na afloop verklaarde dr Van Royen: „Ik heb de heer Dulles gezegd, dat mijn regering onaan genaam verreist is over het feit, dat hij slechts bemoedigende woorden over Indonesië -gespro ken heeft, en dat hij' geen enkele toespeling gemaakt heeft op de eenzijdige opzegging van de ron de-tafelovereenkomst en de drei gende rechtsweigering in de zaak Jungsehlager". De ambassadeur weigerde bij- heeft niets van of in de wereld te vrezen, daar voor haar het mysterie van Pasen, met zijn be moedigende boodschap, die te vens de boodschap is van de op gestane Redder, namelijk „vrede zij met u", te allen tijde levend is. Door de machtige hulp van Christus heeft de kerk, evenmin als in het verleden, iets te vrezen, noch van tyrannen, noch in de vorm van hinderpalen, die in haar weg van moedig voortschrij den worden opgeworpen. Zij heeft de moed en de kracht zich met de oplossing der neteligste vraag stukken, waartegenover de mens heid zich thans ziet gesteld, zo als dat van het tot stand doen komen van een waarachtig sa menleven der mensen in waar heid, gerechtigheid en liefde, be zig te houden. Onwankelbaar vertrouwen is een onontbeerlijke voorwaarde voor de zegepraal van de vrede. Zij, die zich buigen voor een pessimisme, dat op geslepen wij ze in de wereld wordt verbreid, waarbij de goedkope slagzin luidt „Het geloof leidt toch tot niets", zijn niet de ware partij gangers van de vrede", aldus de Paus. Toen de Sowjet-minister voor de Elektriciteitsvoorziening, Gecr- gi Malenkof, zaterdag zijn hotel in de zuidengelse badplaats Brigh ton wilde binnengaan, werden er plotseling twee revolvers op hem gericht en hem werd toegeroepen zijn handen hi de lucht te steken. De minister bleef echter onbe wogen. Hij pakte de twee aanval lers twee jongetjes van zes en zeven jaar in cowboy-pakken beet en draaide hen snel trhet het gezicht naar de muur. Vervol gens liet hij zich met de jongens fotograferen. De kleine ..oorlogs ophitsers" kregen evenwel nie' een „vredesinsigne", zoals ande re kinderen die Malenkof bij zjjn rondreis door Engeland heeft ont moet. Het escorte van de Russische gast had nog 'n emotie te verwer ken, toen de minister een bezoek wilde brengen aan een warenhui* en in de dichte menigte van iwin kelende mensen verdween. De Russische ambassadeur in Lob den, Malik, die de minister bege- i leidde, wiste zich later bet voor- j hoofd af en verklaarde: „De hee Malenkof dacht, dat de Engelsen 'afgemeten waren, maar nu is M 1 van mening, dat zij zeer emnotk - I neel zijn". ste tijd waren zij in aparte cellen i ondergebracht. Eén van de vijf zonderheden te verschaffen over krijgsgevangenen aan wie ge- de wijze waarop de heer Dulles zegd was dat zijn kameraden j de kritiek van de Nederlandse waren terechtgesteld, had toen regering opgevat heeft. Wel zei zelfmoord gepleegd. De overge j hij er tevreden over te zijn, dat bleven vier waren later in een j hij met Dulles diens reis door kleine cel in Damascus opgeslo- j het Verre-Oosten had kunnen be ten. I spreken. Koning Paul ran Griekenland een volk waarmede Griekenland heeft maandag de nieuwe volks- j altijd verbonden is geweest door vertegenoordiging toegesproken, j handen van traditionele vriend- In deze troonrede zei hij onder schap". andere: „De Griekse nationale Over betrekkingen tot Grieken- kerk zal vastberaden volharden lands buurlanden zei de koning, in haar eisen inzake Cyprus". Hij beschreef aartsbisschop Ma- karios als „een schitterende ver dat met Zuidslavië nauwe vriend schappelijke betrekkingen aange knoopt worden, maar dat met 'n tegenwoordiger van de Griekse ander buurland helaas de banden traditie van vrijheid en democra tie". Verder verklaarde hij, blijk baar doelend op de Grieks-Britse betrekkingen„Griekenland is diep gegrieft door de gebeurte nissen die een verstoring teweeg gebracht hebben in de vriend schappelijke gevoelens, die het land voelt voor de regering van Naar het A.N.P. uit betrouw bare bron vernam, heeft de Indo nesische regering haar vertegen woordigingen in het buitenland geïnstrueerd de nodige stappen te nemen om te voorkomen, dat de Nederlandse perscampagne in de zaak-Jungsehlager aan de goe de naam van Indonesië en zijn rechterlijke macht schade zal be rokkenen. De regering wenst de Indonesische vriendschappelijk gezinde landen tot voorzichtig heid te manen en zich niet door de Hollandse perscampagne te laten beïnvloeden. Volgens uit Nederland ontvan gen berichten, heeft het Neder landse dagblad „De Telegraaf" zich tot de Indiase ambassade in Den Haag gewend met een ver zoek om bemiddeling te verlenen bij een poging om de pers in In dia te doen deelnemen aan een perscampagne in de zaak-Jung sehlager. De Indiase ambassade heeft dit verzoek met kracht van de hand gewezen. Volgens bedoelde berichten, is „De Telegraaf" voornemens een campagne te voeren in de Ver enigde Staten, Canada, Australië, Frankrijk, India en in Pakistan. Indien de couranten in deze lan den niet bereid mochten zijn de campagne te steunen, is „De Te legraaf" van plan advertenties in dagbladen te plaatsen. In dit verband wijst de Indone sische regering er met nadruk op, dat de zaak-Jungsehlager ge heel in handen van de Indonesi sche rechterlijke macht berust. Op het Parijse vliegveld Orly is door een sjouwer een staaf goud van een kilo gevonden, die onbeheerd op een overigens lege vrachtauto lag. De staaf was in een stuk verkreukeld bruin pa pier gewikkeld. De politie wilde alsnog niets over haar onderzoek meedelen. losser werden, hierbij waarschijn lijk doelend op Turkije. Over de troonrede zal geen debat gevoerd worden. De vice-voorzitter van de Brit se communistische partij, Palme Dutt, heeft zaterdag op het con gres van de partij in Londen ge pleit voor samenwerking met La bour. Volgens hem stemmen mil joenen Labourleden in met het socialisme dat de communisten nastreven. De communistische partij zal altijd bereid zijn met de socialis ten een verenigd front te vormen bij landelijke of plaatselijke ver kiezingen, aldus Dutt. Het nieuwe Russische ontwa peningsplan plaatst de westelijke landen voor netelige problemen, want het bevat verschillende voorstellen, die zij zelf eerst heb ben ingediend, maar nu hebben laten vallen of gewijzigd hebben, zo wordt van officiële westelijke zijde te Londen vernomen. De opzet van het Russische plan vermindering van de conventionele bewapening als in leiding tot volledige ontwape ning, ook op het gebied van de kernwapens is in hoofdzaak als door Engeland voorgesteld. De Britse regering heeft nu ech ter haar volledige steun gegeven aan een Frans plan. Frankrijk wil gaarne ook het afschaffen van kernwapens dadelijk zien vastgelegd. Het Russische plan komt wel tegemoet aan de wensen van Amerika, dat bezwaar tegen het Franse plan heeft gemaakt, om dat het zich niet bij voorbaat wil verplichten geen atoomwapens te gebruiken. Het door Rusland voorgestel de ten aanzien van het toezicht op de ontwapening vereist nog veel toelichting, aldus wordt van genoemde zijde verklaard. Op het eerste gezicht, zo meent men, gaat het Russische plan niet ver der dan wat de Russen al eerder hebben voorgesteld en dat door het Westen onvoldoende werd ge acht. Het maken van geheel Duits land tot een soort .neutrale zone is vorig jaar al door Eden voor gesteld. Men heeft het laten val len omdat het naar Westduits inzicht de gedeeldheid van Duits land zou bestendigen. Een verbod van kernproeven, zoals door de Sowjet-Unie voor gesteld, is voor Engeland onaai vaardbaar. Dit land is bezig met de ontwikkeling van een H-bom en wil daar proeven mee nemen. In diplomatieke kringen ge looft men, dat de beperking van de strijdkrachten van de Sowjet- Unie en Amerika tot 1.500.000 man, als door de Sowjet-Unie voorgesteld, voor de Ver. Staten onaanvaardbaar is. De Ameri kaanse afgevaardigde op de be wapeningsconferentie, Stasseh had een beperking tot 2.500.00* man voor de Sowjet-Unie en cie Ver. Staten voorgesteld Voorts verwacht men o.rr> Westduitse bezwaren tegen het Sow jet-voorstel om de strijd krachten van andere landen dar de Sowjet-Unie, communistic n China, de Ver. Staten, Frankrij t en Engeland, tot 150.000 200.000 man te beperken. Volgens de P; rijse akkoorden kan West-Duits land 500.000 man op de been brengen. Het stoffelijk overschot van de 14-jarige prins Alfonso van Bour bon, de jongste zoon van de Spaanse troonpretendent, die i door een ongeval om het leven kwam is zaterdag op het kerkhof van Cascais, een badplaats nabij Estoril (Portugal), ter aarde be steld. Het ongeluk schijnt zich als volgt te hebben voorgedaan. De prins was, na ter communie te zijn geweest, met zijn oudste broer Juan Carlos, en een zoon van ex-koning Umberto van Ita lië, prins Vittorio Emanuël, in de recreatiezaal van de villa van zijn vader gaan oefenen met een pistool, dat hij juist had gekre gen. Op een gegeven moment ketste het wapen. Toen de prins trachtte het euvel te verhelpen, ging het schot af en de kogel trof hem in het voorhoofd. Korte tijd later bezweek hij aan de ver- I wonding. Cyprische vezetslieden hebben in de hoofdstraat van Limasol een Britse burger doodgeschoten. De gedode Brit liep te wande len, toen hij (van achteren) werd aangevallen. Een Cyprische vrouw, die zich ter plaatse bevond, toen de ver zetslieden de Brit beschoten, is gewond naar een ziekenhuis over gebracht, ic De Z.O.K.A., de ondergrondse werkende Cyprische organisatie, die vereniging van het eiland met Griekenland wil, bestond zondag één jaar. In het jaar van haar optreden zijn 71 personen een gewelddadi ge dood gestorven, terwijl er ruim vierhonderd werden gewond. De 71 doden waren: 22 Britse militairen, een Engelse politie- sergeant, acht Cyprische politie mannen en veertig Cyprische burgers. Er werden 418 personen ge wond, waaronder 203 Britten - 181 militairen en 22 burgers en enkele vrouwen en kinderen. Zondagochtend hebben verzets lieden drie bommen geworpen naar een Britse patrouille te Fa- magusta. Drie Britse militairen werden gewend. Twee van hen ernstig. Het koude Paasweer m vrijwel geheel Europa komt op rekening van een gebied met hoge barom- terstanden, dat zich tijdens de Paasdagen van Schotland naar Zuid-Engeland verplaatste en daar sterk aan 'betekenis inboet te. Dit hogedrukgebied hield de wind in de noordwesthoek, waar door vooral in ons land de tempe» raturen zeer laag Weven. Bovendien' dreef er van de Noordzee vrij veel bewolking bin nen, zodat de zon maar schaar s geschenen heeft. Op verscheidt i ne plaatsen in ons land steeg hel kwik Tweede Paasdag niet hoger |dan 5 graden, terwijl Eindhoven een maximum meldde van maar 4 graden. Een zonnige Pasen was het in Ierland en grote delen van Enge land en Schotland. In Schotland bijvoorbeeld wees de thermame- jter op sommige plaatsen 18 gra den, hetgeen daar ongewoon hoog is voor deze tijd van bet jaar. Een depressie die over Scandi navië naar het zuidoosten is ge trokken heeft de wind bij ons naar westelijke richtingen doen draaien, daarmee wordt nu zach tere lucht van de Britse eilanden, waarin minder bewolking vóór komt, in de richting van Neder land geblazen, zodat vandaag meer zon en hogere temperatu ren verwacht mogen worden dan gisteren. medegedeeld door het K.N.M.l. te De Bilt, geldig van dinsdagoch tend tot dinsdagavond. Zonnige perioden. Droog weer met opklaringeE en hogere middagtemperature» dan gisteren. Matige, later af en toe vrij krachtige westelijke wind. WOENSDAG 4 APRIL Breskens Terneuzen Walsoorden Hansweert v.m. 8.06 8.41 9.31 9.21 n:m. 8.38 9.13 10.03 9.53 April 3 4 ZON MA op onder op 6.13 19.19 2.36 6.10 19.21 3.07 6.08 19.23 3.34 AN onder 11.08 12.11 13.17

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1