Uit de Provincie BINNENLANDS NIEUWS Eric de Noorman - De Romeinse Helm Diploma-uitreiking aan de leerlingen van de avondcursussen der Technische School te ierneuzen Gemeenteraad van Oostburg VOETBAL othene. Beursoverzichl ZAAMSLAG Baby slachtoffer van huisuitzetting Treinenhater gedood door trein i jas?I- ■-** -afet- CYPRUS Definancieei-economische toestand in Brazilië AGENDA. Door de voorzitter van het be stuur der Technische School, de heer J. de Klerk, en in aanwezig- beid van de overige bestuursle den e.i leerkrachten, werden gis teravond de diploma's uitgereikt aan de leerlingen, die met goed gevolg de avondcursussen 1955 1956 hebben gevolgd. De heer De Klerk constateerde met genoegen, dat weer vele di ploma's konden worden uitge reikt en zag daarin dat de jeugd 'hoewel er onder de leerlingen ook enige volwassenen zijn) toch wel belangstelling voor het am bacht heelt. Spreker wees daarbij op de op offering die sommige der leerlin gen zich getroosten, om deze les sen te volgen, want er zijn er zelfs bij die in Hontenisse wonen. De heer De Klerk betreurde het dat er veel meer absenten zijn (42) zijn geweest dan het vorige jaar (12). Ook de waarnemend directeur, de heer Smink, wees, na de jon gens en de ouders te hebben ge feliciteerd, er op dat er geen on beperkt aantal verzuimen kun nen worden toegestaan. Verder deelde .hij mede, dat degenen, die nu een getuigschrift hebben be haald, door het volgen van de in september aanvangende cursus, zich verder kunnen bekwamen. De cursussen werden begon nen met 191 leerlingen, dit getal groeide tot 197 en eindigde ten slotte met 188 leerlingen, waar van 42 niet bevorderd werden. A. -curses. Bevorderd tuiar de 2e klas Aid. Timmeren: W. P. M. Maas, Axel. \fdL Metselen: P. de Pooter, Zaamslag: H. C. van Tatenhove, Axel. Aid. Automontage: C. H. Meeu- sen, Temeuzen. Bevorderd naar de 3e klasse: ifi. Bankwerken/ScheepsbouwJ. vf. van Erjk en L. J. de Koeijer, Terneuten B.-cursus. Bevorderd naar de 2e klas Afd. Schilderen: W. J. van Doorn, Terneuzen en J. Duste, Oostburg. Afd. Timmeren: G. A. Christiaan- sen, S. P. v. d. Hooft en M. Jansen, Terneuzen J. C. Vos, Hoek. Afd. Metselen: J. A. Rouw en A. Oppeneer, Terneuzen; J. van Es pen en L. C. de Putter, Axel; H. Lootens, Sas van Gent; M. H. v. d. Branden, Westdorpe; W. E. Haers, Philippine; F. E. E. van Mossevel- de, Koewacht en A. C. Vermeulen, Hoek. Afd. Bankwerken: D. C. Quequier- re, P. den Hartigh en J. Jansen, Terneuzen; P. S. J. Engels en L. Verberkmoes, Axel; R. P. A. Gel derland, Sluiskil; W. A. C. Ka- moen, H. G. Neijt, A. C. Roegiest en R. Verstraete, Sas van Gent; K. G. Tollenaar, Hoek en J. F. Me\jer, Zaamslag. Afd. Bankwerken/SclieepsbouwG. A. Bogaart, Ossenisse. Afd. Elektrotechniek: E. E. Lau- ret en J. v. d. Werf, Terneuzen; M. C. van Alten, Axel en G. L. Se- gers, Philippine. Afd. Automontage: W. de Keizer en M. J. Lindhout, Axel; G. P. Ser- rarens, ZaamslagA. J. Boeting, Ossenisse; F. L. Dierikx, IJzendij- ke; E. J. A. Kouwijzer, Kuitaart; W. A. Vervaet, Biervliet en J. van Waterschoot, Walsoorden. Schee psbouwcursus. Bevorderd naar de 3e klasse: J. H. D. Dietrich, Sluiskil en J. W. Krijgsman, Terneuzen. Bevorderd naar hoger leerjaar: J. P. Riemens, Sas van Gent en L. v. d. Wege, Zaamslag. Vervolgcursus. Bevorderd naar hoger leerjaar: Afd. Schilderen: G. Th. van Hijfte en H. S. E. Boogaart, Sluiskil; J. Bruggeman, M. Wisse en P. W. de Zeeuw, Terneuzen; A D. de Die, Biervliet; J. de Koeijer, Axel; W. A. M. Buijsse, Hulst en Strobbe, Vogelwaarde. Eindles herhalingsculrsus E. H. B. O. De onder leiding van dokter Dorrestein voor het theoretisch gedeelte en de heer Van Vessem voor het practisch gedeelte staan de herhalingscursus E. H. B. O. werd woensdagavond besloten tiet de eindles, waarna de uitrei king van de diploma's plaats vond. Alvorens hiertoe over te gaan nield dokter Dorrestein een in leiding, waarin hij de overgang van de jeugd tot de rijpere leef- -ijd behandelde. Met voldoening constateerde hij, dat de cursisten getrouw de lessen hadden ge volgd, zodat aan allen het diplo ma kon worden uitgereikt. De heer F. Maas bracht na mens de cursisten dokter Dorre stein en de heer Van Vessem, die •eeds 18 jaar zich beschikbaar •ïtelt voor het geven van de prac- tische lessen, dank voor hun op offering om deze cursus te Othe- te houden. Hij sprak de hoop alt, «fat, wanneer over twee jaar A-eer een herhalingscursus zal A-orden gegeven, allen zich weer zullen aanmelden. Het herhalingsdiploma E.H.B.O. ontvingen de dames J. M. de Bruijne, L. S. de Bruijne, C. A. Suijzr- C. Dekker, G. J. de Feij- ter, J. van Fraeijenhove en C. de Zeeuw, en de heren D. den Deur waarder, J. de Feijter, L. Florus- sen, W. de Jonge, F. Maas, M. Maas, A. de Putter, F. P. Scheele en J- J. van de Wege. Diploma-uitreiking Veilig Verkeer. Dinsdagnamiddag had op het gemeentehuis de uitreiking van rle diploma's, insignes en wim pels plaats aan de leerlingen der scholen die geslaagd waren voor het schriftelijk en praktijk ge deelte van de verkeersexamens voor de schoolgaande jeugd. Behalve de kinderen waren aan. aanwezig burgemeester Trimpe, secretaris Kusee, de tooiden der scholen, de rijkspoli tie te Zaamslag en de groeps commandant, adjudant Van der Zasaöe uit Hontenisse. Burgemeester Trimpe sprak ajti voldoening er over uit, dat ïlle aan het verkeersexamen deelnemende kinderen het diplp- joa kon worden uitgereikt, ter- «111 het aantal behaalde insignes <m wimpels groot genoemd kan worden. Hij sprak de hoop uit, dat de kinderen het geleerde steeds in toepassing zullen we ten te brengen, waardoor 't aan tal verkeersongevallen in de toe komst. zelfs bij het toenemend snelverkeer, verminderd kan worden. Van de Chr. school te Othene verwierven de wimpel: de Bruijne, P. Florussen, Marie Pladdet en Adri Scheele. Van de school voor Chr. Volks onderwijs ontvingen het insigne: Chr Bakker, Jaap Dieleman, ftina Dieleman, Janny de Feijter, Truus de Feijter, Krijn Florus sen, Jan Jansen, Frans de Jonge, Koos van Langevelde, Gelein Lensen, Jan Leunis, Henk Mar- feusde, Francien de Ridder, Piet Verstraten, Trui Verstraten, Ma lde Van de Vrede en Kees van de Wege. wimpel verwierven: Jan Hamelink, Corn, de Putter, Din- «enus Verhelst, Lena Verhelst en Deny van de Voorde. Afd. Timmeren: F. Dekker, A. de Pooter en M. C. de Regt, Terneu zen; L. J. Wieland, Axel; J. Corne- lissen en J. F. Lensen, Zaamslag. Afd. Automonteur: A. L. Gom- mers, Sluiskil; J. 't Gilde, Terneu zen; M. A. de Lvjser en C. Maas, Hoek. Afd. Elektrotechniek: J. D. D. v. d. Bos, A, J. Rouw en M. de Feij ter, Terneuzen; D. M. Dieleman, A. J. A. v. Drongelen, H. A. 't Gil de en W. Ruijtenburg, Axel; G. A. A. de Bruijn, Sluiskil; J. P. M. Notschaele en E. J. P. van Passel, Westdorpe en G. Walle, Hulst. L. M. van der Van de School te Reuzenhoek behaalden het insigne P. Deur waarder en Jan Nijssen. De wimpel was voor Leuntje van. Doorn. Van de School in de Riemens straat werd het insigne uitge reikt aan Nelleke Bakker, Adri- aan den Hamer, Frans Hamelink, Maatje de Putter en Rinus Stof fels. De wimpel verwierven Piet de Blaay, Pieter Durink en Marietje Hamelink. Van de openbare school ont vingen 't insigne Jokie Bastinck en Rina de Vos. De wimpel verkregen Truus de Bruijne en Bas de Groote. Na de uitreiking der diploma's, insignes en wimpels dankte bur gemeester Trimpe de leerkrach ten der scholen en de rijkspolitie voor het verkeersonderricht, dat gegeven werd op een wijze, dat de schooljeugd er met enthou siasme aan deelnam. De adjudant der rijkspolitie Van der Zande feliciteerde de kinderen met hun diploma, insig ne en wimpel, daarbij wijzende dat het er nu op aan komt in alle omstandigheden de verkeersre gels in toepassing te brengen. De burgemeester deelde daar op mede, dat het de vijfde maal was dat dit verkeersexamen plaats vond en het gemeentebe stuur gemeend had bij dit lus trum enige extra prijzen beschik baar te moeten stellen voor de kinderen van elke school, die bij het verkeersexamen het minst aantal fouten hadden gemaakt. Dit waren van de School te Othene: Adri Scheele. School C. V. O.: Truus de Feij ter, Els Kusee, Gelein Lensen en Marie van de Vrede. School te ReuzenhoekPiet Roose en Attie Scheele. Openbare school; Rinus Maas. School in de Riemenstraat: Kees Getuigscliriten. A. cursus. Afd. Metselen: G. J. Stoffels, Ter neuzen en J. I. Kaas, Philippine. B.-cursus. Afd. SchilderenA. Koole en J. Wisse, Terneuzen; C. J. Kallemein, Hoek en W. P. van Tienen, Clinge. Afd. Timmeren: A. J. van Es, C. K. Hamelink, P. J. de Jonge en A. Wisse, TerneuzenK. P. de Koeijer en J. Hamelink, Axel, G. van Gef- fen, Zaamslag en Th. M. Meertens, Hoek. Afd. Bankwerken: P. J. 't Gilde, Terneuzen; A. Hamelink, Axel; M. C. de Pooter Hoek; J. J. de Brujjn, Sluiskil; C. J. Jansen, Biervliet en J. A. Kox; Sas van Gent. Afd. Automontage: F. SI de Blaeij, Terneuzen en J. G. Koekkoek, Axel; C. de Feijter, SintJansteen; B. H. van Hulle en L. A. Segers, Philippine en F. Vervaet. Biervliet. Afd. ElectrotechniekA. A. v. Houcke, E. F. R. IJsebaert, A. Deurlo en C. de Regt, Terneuzen; A. K. R. van Tatenhove, Axel; H. A. J. Rammeloo en J. A. N. van Hurck, Philippine en J. van Doorn, Zaamslag. ScheepsbouwcursusJ. Hamelink, Terneuzen. Verklaringen. Afd. Autogeen lassen (Hospitan- ten)A. Dees, N. de Vin en W. P. Pichal, Terneuzen; C. J. v. Krujjs- sen en F. Hamelink, Axel; P. E. v. Daele, Has van Gent en R. F. R. Lafort, fp|iskil. Afd. Elektrisch lassen (Hospitan- ten)P. F. Gelderland, C. J. Ha melink, A. C. Nieuwelink, J. D. Nieuwelink en D. v. d. Wege, Ter neuzen; M. J. Boerman, A. C. Die leman, J. Oppeneer en J. Strijdonk, Axel; A. M. Bouchout, Sluiskil en W. de Letter, Assenede (België). Afd. Automontage (Hospitanten) A. de Vries, Sas van Gent. Tenslotte dankte de heer De Klerk de leerkrachten voor hun opoffering van tijd en moeite en sprak zijn tevredenheid er over uit, dat de lessen nu weer op normale wijze konden worden gegeven. Een baby van anderhall jaar is het slachtoffer geworden van, een huisuitzetting in Warschau, aldus meldt een 'aldaar verschij nend communistisch blad. Het huisvestingsbureau had een van de twee door een gezin van vijf personen bewoonde kamers toe gewezen aan een fabrieksarbei der. Toen de ambtenaren de re geling kwamen uitvoeren, maak ten de bewoners bezwaar. De ambtenaren begonnen toen eige nerhand de bezittingen van de bewoners uit de ene kamer te verwijderen, waarbij een van hen, zonder er erg in te hebben, stuk ken huisraad opstapelde op een divan waarop een baby lag. Pas enkele uren later vond men het kind dood terug. De 84-jarige Italiaan Antonio Pappano heeft zijn leven lang een felle haat gekoesterd tegen treinen, zozeer, dat hij liever de duizend kilometer van Avellino, waar hij woont, naar Turijn liep om zijn dochter en kleinkinderen te bezoeken, dan de reis met de trein te maken. Vrijdag heeft een trein een einde aan zijn leven gemaakt. Hij wandelde bij het huis van zijn dochter in Turijn en werd, toen hij een spoorbaan overstak, door een trein aangereden en gedood. if De Zweedse premier, Tage El-lander, is in Moskou aangeko men voor een bezoek van twee weken aan de Sowjet-Unie. ,Hij werd verwelkomd door premier Boelganin en minister Molotof. if Zware sneeuwstormen heb ben de noordelijke delen van het middenwesten der Verenigde Sta ten geteisterd. In vele districten zijn de scholen gesloten en is het verkeer verlamd. BROMFIETS WERD TWEEMAAL GESTOLEN. Zaterdag deed iemand in Den Haag aangifte van diefstal van zijn bromfiets. Uit de gegevens der politie bleek, dat deze fiets reeds eerder was gestolen en nooit was teruggevonden. Een ingesteld onderzoek leidde tot de arrestatie van de 28-jarige kel ner P. J. F. Deze had de brom fiets indertijd gestolen en het rij wiel verkocht. De nieuwe eige naar had de bromfiets op zijn beurt weer van de hand gedaan en zo was het rijwiel in bezit van de huidige eigenaar gekomen. DE „OLYMPIC SUN" GAAT IN VLAARDINGEN VERDER LOSSEN. Het 18790 brt. metende tank schip „Olympic Sun", dat de laatste dagen in het nieuws is geweest, ligt voor de monding van de Nieuwe Waterweg te wachten om beloodst te worden. Het plan was nog gisteravond op te stomen -naar de olie-opslag terreinen van de „Nieuwe Matex" te Vlaardingen. Zaterdag jl. had de Noorse re gering in de haven van Ham burg, waar de „Olympic Sun" HEREN- EN JON GEN SKLEDING Tijdens de woensdagavond ge houden raadsvergadering infor meerde de heer E. Dekker naar de vorderingen van de plannen inzake de B.L.O.-school. De burgemeester zeide, dat er een commissie is benoemd, die een rapport zou opstellen over de B.L.O.-school. Dit rapport is nog steeds niet verschenen. De heer Dekker zei dat deze kwestie nu al 5 jaar aan de gang is, en men eindelijk tot overeen stemming dient te komen. De heer Dekker diende namens de gemeenteraad, die unaniem achter hem stond een motie in, gericht aan de vereniging van B., S. en O., waarin de verontrus ting van de gemeenteraad tot uitdrukking komt, en het college op korte termijn wordt uitgeno digd met haar plannen voor de dag te komen. Alvorens dit belangrijke punt ter sprake kwam, had de raad haar goedkeuring gehecht aan wen van een 400 woningen. Het is een 10 jaren plan, dat geba seerd is op de groei van Oost burg. O.m. zal uitbreiding ge zocht worden in de richting van de Veerhoek, over de Tragel, achter de Kroonwijk, en naar de zijde van Waterlandkerkje rond de Langestraat. Reeds zijn vele aarc m om bouwgrond bin nengekomen, doch men heeft praktisch geen bouwgrond meer in de gemeente. Voorts zal in deze jaren de noodwoningen ver vangen moeten worden. Vooral de houtennoodwoningen voldoen nauwelijks meer aan de daaraan te stellen eisen. Nadat het plan uitvoerig be sproken werd, nam de raad het besluit het zoals het was voorge legd vast te stellen. Van de heer De Meijer werd een perceel aangekocht tussen de Zandstraat en de Hogedijk voor de prijs van 10.000. De hui dige eigenaar gaat volkomen ak- het verlenen van een subsidie aan i koord met het voorgestelde, de Interkerkelijke commissie j Het agendapunt benoeming van voor Maatschappelijk werk. Hier- een onderwijzer aan de U.L.O.- voor werd een bedrag vanschool werd ingetrokken, daar 906,75 gevoteerd. j geen sollicitaties waren ingeko- Het ambtenaren reglement i men. werd gewijzigd, terwijl het ge-1 De huurverkoopovereenkomst lag, op 9000 ton door dit schip aangevoerde walvistraan beslag laten leggen, als waarborg voor een te betalen boete wegens in breuk op de internationale regle menten voor de walvisvangst. Woensdag jl. vertrok het schip geheel onverwacht uit Hamburg met het restant van de lading, dat op 12.000 ton werd geschat, naar de haven van Rotterdam. Naar verluidt zal dit restant thans in Vlaardingen voorlopig worden opgeslagen. De „Olympic Sun" vaart offi cieel onder Liberaanse vlag voor de South Atlantic Marine S.A. te Panama, maar in feite behoort ze tot de vloot van de Griekse reder Onassis. KUSTVAARDER DE WATER WEG BINNENGESLEEPT. De sleepboot „Maas" van L. Smit en Co's internationale sleepdienst heeft in de nacht van woensdag op donderdag om streeks 3 uur, ongeveer 35 mijl ten noorden van Hoek van Hol land, de Nederlandse kustvaar der „Njord", metende 374 b.r.t., opgepikt. Het schip had schade aan de stuurinrichting. De sleep boot „Maas" heeft de kustvaar der op sleeptouw genomen en naar de Nieuwe Rotterdamse Waterweg gebracht, waar hij donderdagmorgen om 7 uur bin nengekomen is. De eigenaar van de ..Njord" is P. van Wering. KIEVITSEIEREN VOOR GULDEN Gistermorgen werd te Barne- veld reeds een klein aantal kie vitseieren verhandeld. Er werden prijzen gemaakt van 0,90 1,10 per stuk. Naar schatting werd er in totaal een 60 stuks kievitseieren verhandeld. ONRENDABEL KERKHOF Het is kenmerkend voor het kleine Kootwijk op de Veluwe gemeente Barneveld dat zelfs het kerkhof er niet rendabel is. „Het is een jaar geleden, dat er voor het laatst iemand begraven is", werd er in de gemeenteraad verteld, waar deze aangelegen heid ter sprake kwam. Het Kootwijker kerkhof werd bij raadsbesluit van 3 september 1895 afgestaan aan de vereniging ,,De Kerkelijke Kas" der Gerefor meerde Kerk te Kootwijk. Daar bij werd o.m. als voorwaar de gesteld, dat „de lijken van alle gezindten naar een en hetzelfde tarief kunnen worden begraven en moeten worden toegelaten". Maar zelfs deze algemene toe lating heeft niet kunnen voorko men, dat het beheer van dit kerk hof de kerkeraad voor financiële moeilijkheden stelt, „omdat maar uiterst zelden een bijzetting plaats vindt", de kerkeraad vroeg het gemeentebestuur het kerkhof weer in beheer over te nemen. Daaraan heeft de raad voldaan en een der raadsleden kreeg toege zegd, dat er voor gezorgd zal wor den, dat er voortaan bij de be grafenissen ook een grafdelver aanwezig zal zijn. NEDERLANDIERLAND EN HET RODE KRUIS. Voor de wedstrijd Nederland Ierland, die op Hemelvaartsdag (10 mei) in het Feyenoordstadion te Rotterdam zal worden ge speeld, heeft de K.N.V.B. 8090 toegangsbewijzen ter beschikking gesteld van het Rode Kruis ter verdeling onder het publiek. Vergunning voor het verloten der toewijzingen werd reeds ver leend door de minister van Ju stitie. Een kaart kan per briefkaart met 50 cent extra postzegels v/orden aangevraagd bij het Rode Kruis, Den Haag. Aanvragen dienen uiterlijk op 17 april a.s. om 12 uur binnen te zijn. Per briefkaart kan slechts één toegangsbewijs worden aange vraagd. Na de trekking, waarvan dé datum is op 17 april des namid dags, ten overstaan van notaris Bouma, zullen degenen, die in aanmerking komen voor het ko pen van een toegangsbewijs, on middellijk bericht ontvangen op welke wijze zij de kaart in hun bezit kunnen krijgen. De helft van de opbrengst zal ten goede komen aan het Konin gin Wilhelminafonds. ANTWERPEN—ROTTERDAM OP 7 APRIL. De traditionele voetbalwedstrijd AntwerpenRotterdam wordt op 7 april te Antwerpen gespeeld De voetbalwedstrijd tussen Brus sel en Amsterdam, die voorheen aan de vooravond van de landen- ontmoeting BelgiëNederland werd gespeeld, doch om diverse redenen de laatste jaren geen doorgang kon vinden, zal ook ditmaal niet worden gehouden: Dees, Janny Herrebout en Piet Lokerse, De schoolprijs 1956, een zilve ren wisselbeker, voor de beste school (met gemiddeld het min ste aantal straf punten) werd be haald door de Openbare school. Het hoofd der school te Reuzen hoek, de heer Van Overbeeke, bracht het gemeentebestuur dank voor het beschikbaar stellen van de extra prijzen, waardoor dit bij 4e kinderen toch al populaire verkeersexamen, nog extra werd aangemoedigd. Namens het onderwijzend per soneel verklaarde hij, dat zij dit onderricht met veel genoegen had gegeven, temeer waar dit, als de kinderen het in hun verder leven in toepassing zullen weten te brengen, hen veel leed kan be sparen. meentepersoneel de extra va-kan tie-uitkering zal krijgen. Het sluitingsuur werd gebracht op 12 uur. Er zal strenger worden gekeken of de sluitingsuren wor den gehandhaafd, en voor ver lenging moet meer betaald wor den. Medegedeeld werd, dat Oost burg 2 z.g. migratie woningen heeft toegewezen gekregen, wel ke bestemd moeten blijven voor het persbneel der scholen. B. en W. stelden voor deze woningen zelf te bouwen aan de Veste. Met het voorgestelde ging de raad akkoord. met de heer Standaert inzake het Ledeltheater werd gewijzigd en volgens de wensen van G.S. opnieuw vastgesteld. De heer C. Vermeulen uit Groe- de wil de oude ambachtschool ko pen voor het uitbreiden van zijn aldaar gevestigd bedrijf. B. en W. stelden voor de school voor 25.000 van de hand te doen. Hiermede ging de raad akkoord. Tijdens 'de rondvraag vroeg de heer Leenhouts i.v.m. de nade rende verkiezingen art. 10 van de huurwet te wijzigen, zodat de mensen die dit wensen een pro paganda biljet voor hun ramen Een voorstel om toe te treden mogen hangen, tot de N.V. Bouwkas voor Neder- j De voorzitter voelde er niet landse Gemeenten ontmoette veel voor dit artikel te wijzigen, heel wat kritiek: jdoch verzekerde de raadsleden, Besloten werd zes aandelen te dat men met het gemeentebe kopen in deze onderneming van 250. Dit komt neer op een be drag van 0,40 per inwoner. Het uitbreidingsplan in onder delen kwam thans ter tafel. De voorzitter lichtte het plan uitvoe rig toe. Het voorziet in het bou- stuur geen last zal krijgen, als er aanplakbiljetten achter de ra men hangen. De heer Schippers vroeg of B. en W. tijdens de felle koude 'n extra kolentoeslag voor de be- hoeftigen hebben verleend. Aan de bewoners van het dorp Frenaros, ten zuiden van Fama- gusta, waar dinsdag twee Britse militairen zijn gedood, is een col lectieve boete van ongeveer 15.000 gulden opgelegd. Van Britse zijde is verklaard, dat de dorpelingen onvoldoende inlichtingen over degenen, die de militairen hebben doodgeschoten, hebben gegeven. Van de manne lijke dorpsbewoners zijn vinger afdrukken genomen. In een radiorede heeft de Bra ziliaanse president, Kubitschek, medegedeeld dat hij voornemens is tot een drastische verminde ring van de uitgaven over te gaan en tot herziening van de douanerechten en andere tarie ven teneinde het deficit op de Braziliaanse betalingsbalans van 26,5 miljard cruzeiros zo spoedig mogelijk te verminderen. Hij noemde dit deficit het grootste sedert het bestaan van de repu bliek Brazilië. OLIE IS WILLIG IN VASTE MARKT Na de lichte inzinking die Kon Olie woensdag vertoonde was de stemming voor het hoofdfonds van de Amsterdamse beurs gistermiddag aanzienlijk verbe terd. In Wallstreet noteerde Kon Olie woensdag dollar hoger en deze stijging werd hier gister morgen onverkort overgenomen Gistermiddag was de kooplust zeer aanzienlijk en Kon. OHe opende lietst 14 punten hoger op 730 en steeg daarna verder dooi tot 733%, een nieuw naoorlogs hoogtepunt. Ook de andere inter nationale soorten werden hier door meegetrokken en gaven koersver,beteringen te zien vaa 4 tot 6 punten. De handel -had eoh ter niet veel om het lijf, hetgeen begrijpelijk is daar er een laag weekeinde voor de deur staat De beurs blijft namelijk gesloten tot a.s. dinsdag. Ook de scheepvaart afdeling gaf van een vrij vaste stemming blijk. Hier was KNSM favoriet met een koersavance van 6 pun ten tot 213%. De andere actieve soorten 2 a 3 punten hoger. Vooi de cultuurafdeling geldt het# hetzelfde. Hier overheerste even eens lichte kooplust en de voor naamste soorten boekten een koerswinst van circa 2 punten. Claims Riva werden gisteren voor 'het laatst verhandeld en stegen circa vijf gulden tot 3R5 gulden VanNelle heeft na twee dividendloze jaren de uitkeriug hervat met een dividend van 6 proeent over het verstreken boek jaar. De aandelen werden ver nomen op circa 120 tegen woe*s dag 113. Guldensbeleggingen stil en on veranderd. Prolongatie 3 procent. NABEURSKOERSHN Kon. Olie 734—738 Unilever 376% slot 734 (732%) (377) BEURINDICBS 27/3 28/3 29/3 Int. concerns 294.74 290.93 29557 Industrie 170.52 170.00 170.65 Scheepvaart 170.80 168.95 17L73 Banken 152.58 152.09 152.74 Ind. fondsen 146.51 144.61 145.70 Algemeen 224.37 222.02 224.77 29. Het meisje zwijgt even en kijkt Eric met een onderzoekende blik aan. „Ge zijt een vriend van de jonge krijger, die ik hielp ontvluch ten?" vraagt ze dan. Eric knikt toestem mend. Hoewel het hem ver blijdt te weten dat Axe ontkomen is, ziet het er somber uit, niet alleen voor hemzelf, maar ook voor de krij gers, die nu aan Mo- ru's genade zijn over geleverd. „Wat is er toch met die vermaledijde helm?" vraagt Eric. Orisia gaat hier echter niet op in. „Draai U om," zegt zij, „ik zal uw handen losmaken." Na enige moeite slaagt zij er in de koorden te ontknopen. Eric, die begrijpt, dat ze over de helm niets wil loslaten, zwijgt er verder over. „Laten ze U hier zo maar aan uw lot over?" vraagt hij het meis je. „Ik ben een hele tijd buiten ken nis geweest. Er staat daar een kruik met water." Verontwaardigd balt Eric zijn vuisten. „De schurken barst hij uit. „Als ik hier nog uit kom, zal ik ze er dubbel en dwars voor laten boeten Orisia glimlacht mat. „Uw ver trouwen ij bewonderenswaardig," zucht ze, „maar denk niet, dat we hier ooit levend zullen uit komen. De barbaren zullen ons hier laten verhongeren als ze eenmaal weten wat ze van ons willen weten." „Maar ik weet immers niets1" roept Eric uit. „Dat begrijp ik," knikt de Ro meinse. „De enige, die het geheim van de helm kent, ben ik en wellicht Moru, want de Pieten hebben hem doodgemarteld om achter het geheim te komen. Ik heb m\j hier weten in te dringen Qm te proberen de helm te be machtigen, maar als slavin werd ik. nooit in het hoofdgebouw t«e- gëlaten. Ach, koh ik U alles ver tellen. Maar mijn mond is door een belofte aan .mijn vader ver zegeld". Het meisje steunt zachtjes. Op haar kleed is een donkere bloed vlek zichtbaar. „Als ik er in was geslaagd met uw vriend te ontkomen, zou ik hem rijkelijk hebben beloond. Het heeft echter niet zo mogen zijn." Zo godd hij kan, poogt Eric haar wat op te beuren en moed in te spreken. „Ge zijt een goed mens," fluis tert ze dankbaar. „Mijn vader zou U zeker zijn vertrouwen hebben geschonken, als hij U had gekend." Op dit moment horen zij het luik boven hen krakend opengaan. Een dik touw wordt neergelaten. Eric sluipt naderbij. Als er een van die barbaren naar beneden komt „Hé daar," buldert een barse stem. „Die vrouw zal je handen wel hebben los gemaakt, denk ik. Klim naar boven De Noorman verroert zich niet. Het blijft even stil. „We tellen tot vijf," snauwt de kerel. „Als je niet naar boven klimt, dan zetten we de hele boel onder water VRIJDAG 30 MAART. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Geen tijd om te'blo-, zen". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Diep in mijn, hart". ZATERDAG 31 MAART. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Geen tijd om te blo zen". Concertgebouw, 8 u.: „Kik vorsmannen"; 3 uur: Kinder voorstelling met „Assepoester" SLUIS: Kantoor der fabriek: Algem. vergadering aandeel houders N.V. Flandria. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „De koning der Zuid- 200." SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Diep in mijn hart". if De sneltrein Stockholm—Nar vik is donderdagochtend tussen Bollnaes en Kilafors ontspoord Er zijn één dode en zes zwaai gewonden.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2