Uit de Provincie Eric de Noorman - De Romeinse Helm RECHTSZAKEN KERKDIENSTEN VOETBAL PAARDENSPORT Nederlandse stuwstraalhelikopter vliegt Beursoverzichl TERNEUZEN BQSCHKAPELLE. ELLEWOUTSDIJK. GOES. OOSTBURG. SLUIS ZAAMSLAG De Goede-Week plechtig heden te Jeruzalem Herdershonden als „postillons d'amours SCHOONDIJKE. gereformeerde kerk. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Soldaten bouwden een kerk Binnenlands Nieuws AUTO REED TEGEN BOOM, CHAUFFEUR GEDOOD Leeftijd der kleuters op kleuterscholen COOP. VRUCHTENVEILING ZEEUWSCH-VLAANDEREN Gemeente Terneuzen Op zoek al zaterdagmorgen de jeugd zijn want het bestuur van „Ter- neuzen Klimop" zal, evenals ver leden jaar, op Paas-zaterdag in verschillende delen van de stad gekleurde stenen genummerde eieren verstoppen, welke zater dagmiddag tussen 4 en 5 uur in het café ,,'s Lands Welvaren" in geleverd kunnen worden tegen een groot chocolade Paas ei. Een waarschuwing. De aandacht van de jeugd wordt er op gevestigd dat de ste nen- eieren niet verstopt zijn in le plantsoenen, in de voortuin tjes van de woningen, op de rij weg of langs de waterkant. Vlocht de politie of het bestuur van Klimop een jongen of meis je op deze plaatsen zien zoeken, dan krijgt hij of zij, ook al heeft men reeds een ei gevonden, in geen geval een chocolade Paas-ei daarvoor ln ruil. Langslapers moeten zaterdag morgen maar in bed blijven, want het zal voor vele vriendjes of vriendinnetjes vroeg dag zijn! Benoemd. Tot hoofd van de R. K. jongens school te Temeuzen is met in gang van 1 september 1956 be noemd, de heer A. Luijten te 's-Hertogenbosch. Ford-filmavond. Er was gisteravond een zeer behoorlijke belangstelling voor de Ford-films, die op initiatief van de official Ford-dealer vöor Temeuzen, de heer W. van Put ten jr, in het Concertgebouw werden vertoond door de Ford- filmdienst onder leiding van de chef dezer dienst, de heer G. de Weerd. De heer Van Putten jr heette de talrijke aanwezigen van harte welkom en de heer De Weerd gaf een korte en duidelijke uiteenzet ting over hetgeen er vertoond ging worden. De heer De Weerd voorzegde het reeds en in de films was dit zeer duidelijk waar te nemen, dat sen zeer uitgebreide staf van de Fordfabrieken er als het ware dag en nacht naar streeft het rij den in een Ford-auto niet alleen -omfortabel te maken, maar ooral veilig te doen zijn. Diverse andere films toonden liet alleen wat Ford allemaal doet en nog van plan is te gaan doen, maar gaven ook een zeer goed beeld van Amerika, de Ame rikanen en het Amerikaanse le ven. In de pauze kregen de bezoe kers gratis een kop koffie aan geboden en werd een gratis ver- dting gehouden. •Jaarvergadering K. A. B. De plaatselijke afdeling van de K. A. B. hield in het parochie huis haar jaarvergadering, die druk bezocht werd. Uit de jaar verslagen van de secretaris en van de penningmeester bleek wel, dat de afdeling zowel wat het iantal leden ais wat het finan- iële gedeelte aangaat er gunstig voorstaat. Het aantal leden nam in 1955 met acht toe en bedroeg ■>p 31 december 200. De aftredende leden van het pestuur werden allen herkozen. Na de bestuursverkiezing had een gratis verloting plaats, waar voor uit de afdelingskas prachti ge en nuttige prijzen waren aan gekocht. Jongetje verdronken. Gisteravond is het 5-jarig zoon tje van de heer Meulbroek, wacht meester der rijkspolitie, in de haven te water geraakt en ver dronken. Omstreeks 6 uur miste men het' knaapje. Men ging op onderzoek uit en aan de rand van de haven vond men de step van het jongetje. Onmiddellijk werd met het dreggen begonnen en na een poosje gelukte het het knaapje op het droge te bren gen. Pogingen om de levens geesten op te wekken, bleven helaas zonder resultaat. Onderscheiding. Bij K. B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau: J. J. Huissoon, hoofdcommies-wnd gemeentesecretaris en chef van de le afdeling ter gemeente secretarie te Goes. Eerste vrouwelijke brandweer- groep van Nederland. Op initiatief van de „Bescher ming Bevolking" te Goes, is een vrouwelijke brandweergroep, de eerste in Nederland, opgericht. Enkele dames hebben zich reeds beschikbaar gesteld. Indien het vereiste aantal van vijftien leden aanwezig is, zal de ploeg geheel zelfstandig optreden onder lei ding van een vrouwelijke com mandant. De opleiding, waarmee reeds begonnen is, verloopt zeer gun stig. Het is de bedoeling, dat de voltallige ploeg bij een wijkpost wordt ingedeeld. der de heer C. Hoek, districtsbe stuurder van 't N.V.V., welkom heette. Uit het jaarverslag der secre taresse bleek, dat de vereniging een gezonde activiteit ontplooit. Een belangrijk onderdeel van het werk is de actie voor het t.b.c.- fonds, waardoor jaarlijks een 1500 aan het fonds kan worden afgedragen. De altredende bestuursleden mevr. S. van Roo-Deseijn uit Groede en mevr. M. Hensen uit Breskens werden bij acclamatie herkozen. In de plaats van mevr Een groep Nederlanders is er stuwstraalmotor, die geen bewe- na jarenlange arbeid in geslaagd gende delen heeft, in ons land een helikopter te bou- Deze bijzonderheden zijn aan wen, die., naar de vliegproeven de openbaarheid prijs gegeven aantonen, succesvol vliegt. Deze door ir C. F. Verhage, één der groep heeft die arbeid zoveel mo gelijk in het geheim verricht. Zij werd aangevoerd door de heer T. van Houwelingen, oiul-directeur- generaal van de P.T.T., oud-voor N. van der Velde, werd mevr. J. van de stichting hefschroef Paasveemarkt Woensdagmiddag werd alhier de jaarlijkse Paasveemarkt ge houden. De aanvoer bleef ver be neden de verwachting. Er waren slechts 32 stuks aangevoerd, als mede een aantal graskalveren en nuchtere kalveren. De heer A. P. Modder wethou der te Oostburg, wees if zijn wel komstwoord dan ook op de te leurstellende aanvoer. Spreker vroeg zich af, of men niet al te snel overgaat tot het scheuren der weiden, daar de veestapel, mits goed opgefokt, de boer een goed rendement kan geven. De uitslag was als volgt: Kampioen dikbil: eig. Gebr. Van Gijs te Groede (beker); res. kampioene: eig. M. Maljaars en Vermeulen te Schoondijke. Kampioen vaars: eig. Gebr. Van Gijs, vnd; res. kampioen: eig. C. v. d. Dries te Souburg. le pr. graskalf dikbil: eig. M. Maljaars en Vermeulen, vnd; le pr. graskalf: eig. C. Pijfferoen te Eede; 2e pr.: eig. C. v. d. Dries, vnd; 3e pr.: W. Vereraeye te Aardenburg. Groep graskalveren: le pr. eig. C. v. d. Dries, vnd; 2e pr. eig. W. Vercraeije, vnd. Keuring van volbloedstieren. van der Walle-v. d. Hooft, beiden uit Schoondijke, gekozen. In de plaats van mevr. E. den Hollan der uit Aardenburg werd voorge steld mevr. S. Commelin uit Aar denburg. Uit het jaarverslag van de pen- ningmeesteresse bleek, dat aan inkomsten en uitgaven een be drag van 469,56 werd geboekt, met een batig slot van 111,75. Het ledental groeide het afge lopen jaar met 44 personen. Na de pauze gaf de heer C. Hoek een uiteenzetting over de problemen rond de „Huurwet". De voorzitster sloot na 'n aan tal mededelingen deze vergade ring. Uitreiking verkeersdiploma's. In het parochiehuis werden de diploma's uitgereikt aan de cur sisten die hadden deelgenomen aan de verkeerscursus voor bromfietsers te Sluis. In totaal namen er 28 candidaten aan het examen deel en slechts één can- didaat moest worden afgewezen. De leiding van de cursus be rustte bij de heren G. U. M. Ul- tée en J. C. Beusenberg, wacht meesters bij de rijkspolitie, en de heer J. de Bruine, wegenwach ter van de A.N.W.B. Deze laatste had het technisch gedeelte voor zijn rekening genomen. De cursisten boden, bij monde van de heer Lako, aan het eind van de avond een boekwerk aan de leiders aan. Gesproken werd nog door de adjudant van de rijkspolitie, de heer L. Meertens, en door de burgemeester van Sluis, de heer P. F vtfh fTbotegem. De*b«te cursisten kregen nog een extra onderscheiding en als eerste kwam hierbij uit de bus mevr. M. Vercauteren-van Dam me, onmiddellijk gevolgd door haar echtgenoot de heer F. Ver- cauteren. vliegtuigen en voorzitter van de daaruit voortgekomen stichting vocir de ontwikkeling en bouw van 'n experimenteel hefschroef- vliegtuig (SOBEH). De Nederlandse helikopter, „Kolibrie" genoemd, is een zeer eenvoudig toestel dat verschei dene vindingen van Nederlandse geest in zich verenigt. Het heeft 'n zgn. zelf instellende hefschroef, die het een voor helikopters on gekende stabiliteit geeft. Het heeft aan elk uiteinde van de tweebladige hefschroef een Feest- en pro pagan da-avond van „Volksonderwijs" afd. Zaamslag. In de bovenzaal bij de heer R. J. v. d. Veke hield de afdeling Zaamsiag van „Volksonderwijs" dinsdag een feest- en propagan- da-avond. Het hoofd van de o.l.s., de heer Brakman, verheugde zich erover dat zovelen aan de uitnodiging tot bijwoning van deze avond ge volg hadden gegeven. Een bijzon der woord van welkom richtte hij tot de ere-leden oud-majoor Heijboer en J. C. Kayser, en ds Jansma. Spreker deelde mede Woensdagmiddag werd alhier d.at ledental van de afdeling, een keuring gehouden van vol- evenais elders, stijgende is. Het bloedstieren. De kwaliteit was, was ai iang geleden dat het eer- vergeleken met de voorafgaande s^e leerjaar met zo'n groot aan- jaren, enorm vooruitgegaan. ,al leerlingen was begonnen. Hij De uitslag was als volgt: wekte de ouders op hun kinderen Geboren vóór 1 maart 1955: het openbaar lager onderwijs te Alleen in Jeruzalem zullen de plechtigheden van de goede week «iet volgens de dit jaar ingaande nieuwe richtlijnen gehouden kun nen worden, aldus een medede ling van de Vaticaanse radio. Dit houdt verband met de bij zondere omstandigheden ter plaatse, waar een bepaalde over eenkomst geldt voor de volgorde der plechtigheden der verschillen de godsdienstige gemeenschap pen in de basiliek van het heilige ,raf en andere heiligdommen. Verandering van de R- K. plech- tigheden zou de orde der anderen ln het gedrang brengen. Een verloving in operettestijl wordt gemeld uit Sankt Wolf gang ..am Wolfgangsee". De 36-jarige Josef Christoforet :L eigenaar van een reisbureau leerde zijn aanstaande bruid on »eveer twee jaar geleden kennen Sindsdien hebben zijn 2 prach tige herdershonden Juno en Jet- to haar iedere dag een mandje rozen gebracht. Ook de afkomst van de bruid is in overeenstem ming met het operette-thema: zij een rasechte prinses, Stepha- aie Windisch-Graetz, achterklein dochter van keizer Franz Josef. Na het huwelijk zal zij een axpresse-bar leiden die Christo- fforetti ln Sankt Wolfgang denkt in te richten. pensioengeldigheid bezettingstijd CAPITULANTEN. In verband met de inwerking- treding van de wet pensioengel- digheid bezettingstijd capitulan- ten heeft het ministerie van Oor- iog thans aan de gewezen capi- tulanten een schrijven doen uit gaan, waarin hen wordt medege deeld dat gedurende de bezet- xing 'met groot verlof doorge brachte tijd op hun verzoek pen- sioengeldig kan worden ver klaard. De indieningstermijn voor deze verzoeken sluit 1 juli 1956. le pr. Paula's Adema, eig. Th. Dierikx te Schoondijke; 2e pr. Annie's Blanco, eig. Gebr. Van Gijs te Groede; 3e pr. Adema 3 van Cathalijnhof 39647 S, eig. A. C. C. Swartilé, IJzendijke. Gebaren na 1 maart 1955. la pr. Bernard, eig. J- A. Pro voost te Cadzand; lb pr. Blanco, eig. J. de Rijcke te Sluis; lc pr. Rudolf Juweel, eig. J. Risseeuw de Bruijne te Cadzand; 2a pr. Leo van Elske, eig. Gebr. P. en R. Aernoudts te Sluis; 2b pr. Dora s Bernard, eig. J. F. C. Temmer man te Hoofdplaat; 3a pr. Amy Athleet, eig. Gebr. Van Gijs, vnd; 3b pr. Rudolf, eig. Gebr. Van Gijs, vnd. Jaarvergadering Vrouwenbond N.V.V. In de zaal van de heer De Dob belaere vergaderde dinsdagmid dag de vrouwenbond N.V.V. fede ratie West Zeeuws-Vlaanderen. De voorzitster, mevr. M. S. Dijk-Langstraat uit Biervliet, sprak een kort openingswoord, waarin zij allen en in het bijzon- doen volgen. Nadat de heer Brakman de leerlingen had gecomplimenteerd met het winnen van een zilveren ibeker bij het „Veilig Verkeer"- examen, voerden de kinderen het toneelstuk ln 5 bedrijven „Het Rozenprlnsje" op. Tussen het tweede en derde bedrijf werd een geslaagde verloting gehouden. Na het einde van het vijfde be drijf ging er een daverend ap plaus op voor het door de kinde ren op boeiende wijze voorgedra gen stuk. De heer Brakman betuigde hierna zijn dank aan allen, die hun medewerking aan deze avond verleenden, in het bijzonder aan het bestuur der oudercommissie. Namens deze commissie sprak de heer H. W. Houg een dank woord tot de heer en mevr. Brak man, mevr. Solleveld-v. d. Peijl en dé vele anderen voor het vele werk vóór de uitvoering verzet. Als blijk van dank werd aan de dames Brakman, Solleveld en DeenhoutsHoug een bloemstuk- je aangeboden. De afd. Zaamslag van „Volks onderwijs" kan op een zeer ge slaagde avond terugzien OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. VRIJDAG 30 MAART. (Goede Vrijdag.) NED. HERV. KERK. Axel: 7 uur Ds. P. J. Pennings. Hoek: 6.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. (Bed. H. Avondm.) Hontenisse: 10 uur Ds. K. Ver beek. (Bed. H. Avondmaal.) Hulst: 19.30 uur Ds. J. Homan. (Bed. H. Avondmaal.) Philippine: 4.30 uur Ds. A. C. Hon- ders. (Bed. H. Avondmaal.) Sas van Gent: 7.30 uur Ds. G. Jansma, van Zaamslag. (Bed. H. Avondmaal.) Terneuzen: 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt (Bed. H. Avondmaal)7.30 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt (Bed. H Avondmaal en Dankz.) Sluiskil: 7 uur Ds. A. C. Honders, van Sas van Gent. (Bed. H. A.) Zaamslag: 5 uur Ds. G. Jansma. (Bed. H. Avondmaal.) GEREFORMEERDE kerk, Temeuzen: 7.30 uur Ds. H. Pest man. Terneuzen: 7 uur Ds. C. J, Breen. 'M WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. VRIJDAG 30 MAART. NED. HERV. KERK. (Goede Vrijdag.) Breskens: 7 uur Ds. J. H. van Beusekom. (Bed. H. Avondm.) Biervliet: 7.30 uur Ds. W. S. Even huis. (Bed. H. Avondmaal,) Cadzand: 7 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 7 uur Ds. M. de Jong. (Bed. H. Avopdmaal.) Hoofdplaat: 7 uur Ds. J. Ejjgen- daal. (Bed. H. Avondmaal.) Nieuwvliet: 7.30 uur Ds. J. van de Graaff. (Bed. H. Avondm.) Oostburg: 2.30 uur Dienst sterfuur van Christus (Stille Dienst)7 uur Kruisafname en graflegging Ds. W. S. Hugo van Dalen. Retranchement7.30 uur Ds. J. B. van Bork. (Bed. H. Avondm.) Schoondijke: 7 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer (Bed. H. A.) Sluis: 7.30 uur Ds. L'. P. W. Groenveld (Bed. H. A.) St. Anna ter Muiden: 6 uur Ds. L. P. W. Groenveld. (Bed. H. Avondmaal). Waterlandkerkje: 7 uur Ds. W directeuren van de eind 1955 op gerichte Nederlandse helikopter industrie N. V„ op de in 'het Groothandelsgebouw te Rotter dam gehouden eerste landbouw- luchtvaartdag. Deze dag was ge organiseerd door het instituut voor plantenziektenkundig onder zoek te Wageningen. Ir Verhage heeft een summiere technische beschrijving gegeven van deze stuwstraalhelikopter en opgesomd, wat de .Kolibrie' niet heeft: geen motor in de romp, geen transmissie, geen vrijloop, geen cilinders, geen zuigers, geen kleppen, geen carburator. Elke motor aan het uiteinde van elk der 2 bladen van de hefschroef, heeft maar één bougie en deze wordt alleen maar bij de start gebruikt. Het toestel heeft een brandstofpomp, maar ook deze wordt alleen bij de start gebruikt. De motoren lopen op huisbrand Soldaten van het eerste batal jon van het kon. Australische re giment, die Korea gingen verla ten, hebben voor de bevolking van 'n door de oorlog geteisterd dorp aan de 38ste breedtegraad als afscheidsgeschenk een nieu we kerk gebouwd. Zij brachten een vierduizend gulden bijeen voor de aanschaf fing van materiaal en voerden het werk met eigen handen uit ondanks de vrieskoude. Bij de plechtige overdracht van het gereedgekomen gebouw aan de bevolking zei luitenant-kolonel Jackson, de commandant van het bataljon, te hopen dat de kerk de Koreanen zou helpen om in vrede en rechtvaardigheid te leven. Woensdagmorgen heeft men een personenauto gevonden aan de linkerkant van de weg bij de MM. Imelkfabriek te Reijmerstock- petroleum, maar desgewenst ook Gulpen. De auto was blijkbaar in op gasolie', kerosine en benzine. volle vaart tegen een boom ge- Het toestel kan twee personen reden. In de wagen vond men het en lading vervoeren over korte stoffelijk overschot van de 36- afstanden. De snelheid is onge- jarige taxi-chauffeur J. Erkens veer honderd kilometer per uur. uit Maastricht. De man was ge- Het brandstofverbruik is, door huwd en vader van drie kinderen, de stuwstraalmotoren, hoog, p>e auto had hij gehuurd van een maar de brandstof is goedkoop. I taxibedrijf in Maastricht. Het Bij K.B. van 23 maart is be paald, dat kinderen, die een kleu terschool bezoeken, deze moeten verlaten, zodra zij de leeftijd van zeven jaren höblben bereikt. In afwijking hiervan mogen kinderen, die blijkens een schrif telijke verklaring van een ge neeskundige nog niet geschikt zijn voor het volgen vah gewoon lager schoolonderwijs, maar die gegronde verwachting geven, dat zij door langer bezoek van een kleuterschool dat wel zullen wor den, op de kleuterschool blijven, tot datzijl de leeftijd van acht jaren hebben bereikt. Normaliter zullen de kleuters aan het einde van het cursusjaar, waarin zij de leeftijd van zes ja ren hebben bereikt, de kleuter school verlaten. Krachtens de leerplichtwet vangt de leerplichi aan, zodra het kind de leeftijd van zeven jaren heeft bereikt. In «ovengenoemd koninklijk besluit is daarom deze laatste leeftijd aangehouden, als uiterste leef tijdsgnens. De uitzondering op de regel is gewenst voor die kinderen, die, zonder zwakzinnig te zijn, nog niet rijp rijn voor de eerste klas sen der lagere school. Deze kin deren zullen na enigszins langer dan normaal een kleutershool te hebben bezocht, in vele gevallen het lager onderwijs met meet vnioht kunnen volgen. De tweebladige hefschroef be staat uit gelijmde, metalen bla den. Deze constructie is in sa menwerking met Fokker ontwik keld en door Fokker uitgevoerd. Het is een zeer eenvoudig hef- schroefvliegtuig dat, naar wordt verwacht, een derde kost van de prijs van helikopters die nu aan de markt zijn en die een zelfde laadvermogen hebben. De motoren zijn ook goedkoop. De vliegkosten van de „Koli brie" zullen per uur, naar men aanneemt, de helft bedragen van die van een helikopter met zui germotoren en tweederde van een hefschroefvliegtuig met tur binestraalmotor. Doordat er zo weinig onderde len aan de „Kolibrie" zijn, is het onderhoud gering. Een motor kan in tien minuten worden ver wisseld. Naar A.N.P. van de Nederland se helikopter industrie N. V. te Ove ue nader verneemt, ver lopen de vliegproeven met het prototype van de Nederlandse helikopter „kolibrie" uitermate bevredigend. Men verwacht dat het spoedig voor de produktie geschikt zal rijn en het in juni vliegklaar te hebben. De „Kolibrie" is Europa's eer ste stuwstraalhelikopter. stoffelijk overschot is overge bracht naar het St. Joaefrieken- huis te Gulpen. ONDERZOEK NAAR DE SPREEUWENSTERFTE TE AMSTERDAM. Veertien dagen geleden zijn op de Weteringschans en in het wa ter van de Stadhouderskade te Amsterdam duizenden dode spreeuwen aangetroffen. Een onderzoek, dat de Sophia vereni ging tot bescherming van dieren heeft laten instellen, heeft aan getoond, dat het loodgehalte van de levers der dode vogels 7,6 mm per kg bedroeg. Aangenomen wordt dat de vo gels door het een of ander bestrij dingsmiddel gedood zijn. Nader zal worden onderzocht waar dit kan zijn geschied. EERSTE KIEVITSEIEREN CN BRABANT. Woensdagmorgen rijn aan de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant de eerste in Nrd- Brabant gevonden kievitseieren aangeboden. De eerste vinders waren de 13-jarige van Gennip uit Maarheeze en de 17-jarige zoon van burgemeester Schram uit Chaam. VIJFTIEN JAAR GEËIST WEGENS DOODSLAG OP ECHTGENOTE. De advocaat-generaal bij het gerechtshof te 's-Hertogenbosch, mr. W. de Vries, heeft woensdag middag tegen de 33-jarige opper man M. J. van der V. uit Eind hoven, wegens doodslag op diens echtgenote een gevangenisstraf van 15 jaar geëist. Deze eis is ge lijk aan het vonnis van de recht bank te 's-Hertogenbosch. Zowel verdachte als het O. M. hadden beroep tegen het vonnis van de rechtbank aangetekend. Er wer- den zestien getuigen k charge ge- B. Bergsma. (Bed. H.Avondm.) ^oord. jer zitting verklaarde ver dachte, volkomen onschuldig te IJzendijke: 7 uur Ds. C. Blomaard. (Bed. H. Avondmaal.) Zuidzande: 7.30 uur Ds. H. Kuijl- man. (Bed. H. Avondmaal,) TERNEUZEN. Veiling van 28 maart. GROENTEN. Per kg (in centen)Waspeen afw. 1013; Koolrapen 47; Rode kool 1620; Breekpeen II 711; Prei A II 45, B II 2023; Knol selderij afw. 3—12; Uien II 15— 26; Witlof A II 70—85, B II 35— 56. AARDAPPELEN. Per 100 kg: Bintjes I 14,90— 18,50. FRUIT. Per kg: Appels: Goudremetten K 4447 ct, F 31-33 ct, Jona than F 37 ct. zijn aan het hem ten laste geleg de. Het gebeurde heeft zich afge speeld in de loop van de avond van 9 oktober 1954, toen de vrouw van verdachte hevig bloe dend werd aangetroffen in een steeg nabij de Boschdijk te Eind hoven. M-st een mes was haar een ernstige borstwonde toegebracht, tengevolge waarvan zij korte tijd nadien overleed. De harmonie in het huwelijk van verdachte met het slachtoffer had ernstig gele den. De man werkje niet meer en tengevolge daarvan koos de vrouw, zoals de advocaat-gene raal het in zijn requisitoir uit drukte, het oudste vrouwelijke beroep om zodoende tenminste nog enig geld voor zich en haar drie kinderen te verdienen. Van deze omstadigheden profiteerde ook verdachte, die regelmatig des avonds naar het café ging, waar zijn vrouw vertoefde, om bij haai drinkgeld te gaan halen. Er ont stond een relatie tussen verdach te en een andere vrouw en naar de mening van de advocaat- generaal is hieruit de psycholo gisch verklaarbare spanning ont staan, waardoor verdachte im pulsief tot de doodslag werd ge leid. In rijn requisitoir stelde mr De Vries, dat het door de recht bank gevelde vonnis in alle op zichten juist moet worden geacht en dat verdachte terecht als de dader werd aangewezen. De ad vocaat-generaal bouwde zijn re quisitoir op aan de hand van het gestelde in het psychiatrisch rap port van prof. dr. Baan te Utrecht en concludeerde, dat verdachte was een onrijpe per soonlijkheid, impulsief en met een neiging tot enige bravour, die in een uitbarsting van woede en wrok de doodslag pleegde. de Vries kritiseerde met een enkel woord het vooronderzoek in deze zaak, dat naar rijn oordeel niet zo degelijk geweest was als het had moeten zijn. De raadsman, mr. P. Scheef hals uit 's-Hertogenbosch meen de dat geen bewijs in deze zaak was geleverd en dat het requisi toir feitelijk alleen op veronder stellingen steunde. Volgens hem heeft de advocaat-generaal slechts aangetoond, dat verdach te het gedaan zou kunnen heb ben, maar niet, dat hij het inder daad gedaan heeft. Hij vroeg vrijspraak en onmiddellijke in vrijheidstelling van verdachte, waartoe het hof geen termen aanwezig achtte. Over veertien dagen zal het hof arrest wijzen Voorl. Ned. elftalPartizan I3. De voetbalwedstrijd tussen het voorlopig Nederlands elftal en de Zuid-Slavische ploeg Partizan, in het Olympisch stadion te Am sterdam gespeeld, is geëindigd in een 13 overwinning voor de Zuid-Slaven. De ruststand was 1—2. .EEN TON VOOR WIE MIJN PAARD VERSLAAT'. De Amerikaanse kolonel Larry Mac Phall heeft de eigenaars van renpaarden uitgedaagd, hun die ren in Frankrijk te laten lopen tegen zijn vierjarige „Hafiz" op een afstand tussen de 1600 en 2000 meter. Mac Phail wil 100.000 gulden betalen voor ieder paard, dat Hafiz verslaat, ook wanneer het er verscheidene tegelijk zou den rijn. De Amerikaan, die een fokkerij bezit te Bel Air in Ma ryland. heeft Hafiz onlangs ge kocht van de Aga Khan. Het paard zal op 14 juli deelnemen aan de „Eclipse stakas" in Enge land. 28. Zodra Eric wat is bijgekomen kflkt hij eens in het rond, doch het is aardedonker om hem heen. Alleen van boven uit de trechter vormige opening, waardoor hij naar be neden is gegooid, is een zwakke lichtbun del te zien. „Ik moet eerst mijn handen zien vrij te krijgen," mompelt hij. Direct begint hij de stevig geknoopte koor den tegen de muur te schuren, hoewel hem dit danig pijn berok kent. „Ze zullen me toch wel doden, dénkt hij, „maar dan zullen ze er voor moeten vechten!" Terwijl hi) even uitrust hoort njj ineens een vreemd geluid, dat uit een hoek van het hol schijnt te komen. Het is een hees hijgen en ademloos luistert de Noorman STEMMING ENIGSZINS GEDRUKT. Het koersverloop in Wallstreet blijft een dominerende factor voor de ontwikkeling op de Am sterdamse effectenbeurs. Nu New York dinsdag lager sloot ging hel ook op het Damrak de beneden waartse richting in, waarbij Kon Olie de leiding had. De orders bleven echter beperkt én hef hoofdfonds verliet de markt met een verlies van ruim 8 punten Philips heeft woensdagmorgen dè over 1955 behaalde winstcijfers- bekend gemaakt en tevens een onveranderd dividend van 14 pet aangekondigd. Men had deze cij fers pas na Pasen verwacht. Hoe wel men de behaalde resultaten zeer fraai noemde, stelde het dividend toch enigszins teleur Philips opende dan ook tien pun ten lager op 338, doch herstelde «zich later tot 341. Ook AKU en Unilever moesten zich een ver lies getroosten, dat echter vooi beide fondsen beperkt bleef tot circa vier punten. Ook elders was de stemming enigszins gedrukt en bleef de ac tiviteit beperkt. De scheepvaart afdeling gaf voor de actieve soor ten verliezen te zien van 2 3 punten. Bij de cultuuronder■- nemingen ging H.V.A. voorop met een daling van ongeveer 4 pun ten. Verenigde Deli vormde ech ter een uitzondering en was een van de weinige papieren die njet lagor noteerden. Gisteren stond de inschrijving open op de emissie van de che mische fabriek Naarden, zodat de claims voor het laatst verhandeld werden; er werd een onveran derde adviesprijs opgegeven van ƒ31—. Ook claims Riva waren onveranderd. Guldensbeleggingen verwaar loosd doch op peil. Prolongatie 3 pet. j* NABEURSKOERSBN Kon. Olie: 719—728 slot 726 (716% AKU.: 324%^326% (323%) Philips: 4 341343 (340% Nvr Philips 335—338 (335) Unilever. 371—374 (371% misschien een dier, denkt hij. Ge spannen wacht hij af en hoort dan een fluisterende stem: „Is daar iemand?" Met een schok dringt het tot Eric door, dat het een vrouwenstem is. Ogenblikkelijk schuift hij door het vieze stinkende stro naar de hoek, waar de vrouwenstem van daan kwam. Een hand strekt zich uit en even later onderscheidt Eric in het schemerig duister het bleke, smal le gelaat van een meisje. „Wie zijt ge en hoe komt ge in dit hol terecht?" vraagt hij even eens fluisterend. „Ben je gewond „Ze schoten me neer, toen we de vlucht namen," antwoordt ze, ter wijl het ademen haar moeilijk valt. Ik geloof wel, dat de jonge krij ger en de slaaf met de helm zijn ontkomen." „De helm?" vraagt Ericy die nu begint te vermoeden, dat die jonge krijger niemand anders is dan Axe. „De Romeinse helm? Maar hebt gij' er dan ook al mee te maken?" „Ik ben Orisia, dochter van Per- tasus, de Romeinse Centurio, fluistert het meisje. „De helm was van mijn vader." OPHALEN HUISVUIL. Op vrijdag 30 maart en maan dag 2 april 1956 zal geen huis vuil worden opgehaald. Overige dagen blijft de diépst ongewijzigd.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2