Uit de Provincie Binnenlands nieuws r Eric de Noorman - De Romeinse Heim Nederlandse bond van bouwondernemers in bondsvergadering bijeen TERNEUZEN Luchtramp ternauwernood vermeden Demonstraties voor verenioing van Noord- en Zuid-Marokko Het aftreden der Cambodjaanse regering AXEL BOSCHKAPELLE. OVERSLAG. SCHOONDIJKE. STOPPELDIJK. ZUIDZANDE AGENDA. AMSTERDAMS ECHTPAAR GEVONDEN. Sowjet-treiler gezonken AAN GEVOLGEN VAN VERKEERSONGELUK OVERLEDEN. Geslaagde B.B.-contactavond De maandagavond in de boven zaal van café „La Belle Vue" alhier georganiseerde B. B.-con- tactavond kan bijzonder geslaagd genoemd worden. Niet in 't minst werkte hiertoe mee het B.A.C. .gezelschap uit Sluiskil; maar ook de sfeer en de tjokvolle zaal. De avond werd ingeleid door het H.B.R., de heer K. Reinders, die in 't bijzonder de burgemees ter mr P. H. W. F. Tellegen en de Sluiskilse gasten verwelkom de en in 't kort wees op de ver antwoordelijke taak van de nood- wachters. Hierna was het woord aan de programmaleider en eonieren- •ier, de heer Hailegraaf, waarna in vlot tempo een non-stop caba- retprogramma door het Sluiskil- se gezelschap werd afgewerkt, dat, getuige het hartelijk applaus zeer in de smaak viel. Na afloop bracht de heer Rein ders het gezelschap, dat reeds eerder blijk gaf de B.B. een goed hart toe te dragen, dank voor haar medewerking aan de avond en bood hij de leden van 't gezel schap een verrassing aan. Tot besluit werd het eerste cou plet van het Wilhelmus gezongen. Zestig jaar Nederlandse Blindenbond. Gisteravond herdacht de Neder landse Blindenbiond in de boven zaal van hotel „Des Pays Bas" haar z-estigjarig bestaan. in zijn openingswoord wees de burgemeester er op dat er in de aestig voorbije jaren heel veel, en gelukkig ten goede, is veranderd in het leven der blinden. Het Js de pKcht van allen er voor zor gen dat zij kunnen worden inge past in ons maatschappelijk be staan. De burgemeester besloot zijn inleiding met een dankwoord aan alle medewerkers. De heer Joh. van den Berg, de blinde bondspropagandist van de Nederlandse Blindenbond, hield een rede waarin hij getuigde van grote dankbaarheid en vreugde iver het lange fDestaan van de bond en over hetgeen is tot stand gekomen. Hg herinnerde eraan hoe in 't verleden de blinde een verstoke ns was, die gedoemd was in een zaamheid te leven en te sterven. TWee gebeurtenissen in de ge- sdhiedenis zijn van groot belang geweest, aldus de heer Van den Berg, Louis Braille, die in 1829 het blindenschrift uitvond, waar door voor de blinden een wereld van cultuur en wetenschap open ging en de samenkomst van een negental blinden op 27 mei 1895 in Den Haag onder leiding van Gerard Jan Kolf. Spreker schet ste het ontstaan en de ontwikke ling van de bond en noemde de namen van Willem en Victor van Thienen en Nieolaas Schilk, na men onverbrekelijk aan de eman- De piloot van een Elizabethan ran de British European Airways met 23 passagiers aan boord op veg van Belfast naar Londen, heeft door een steile duik nog maar juist een botsing met een Vampire straaljager kunnen ver mijden. De passagiers werden door de onverwachte manoeuvre uit hun stoelen geworpen en los se voorwerpen vlogen door het toestel. Bij aankomst in Londen bleek dat verscheidene passagiers •at de beide stewardessen hulp todig hadden. Volgens inzitten den van het vliegtuig was de .Vampire" na eerst evenwijdig net de Elizabethan gevlogen, te rebben, ploseling op het passa gierstoestel afgekomen. Er wordt een onderzoek ingesteld. 600 Marokkanen uit de Spaan se zóne zijn maandag in Rabat ■aangekomen. Htm tocht is be doeld ais een bewijs dat sultan Mohammed V rekenen kan op de steun van alle Marokkanen nu hij op het punt staat aan Spanje erkenning van de Marokkaanse eenheid te vragen. Men verwachtte dat zij dinsdag sn het paleis van de sultan ont vangen zouden worden. De leider van de gnoep zei: ..Wij hopen dat er over enkele dagen geen sprake meer zal zijn ran eon noord- en een zuidzóne, naar dat geheel Marokko ver enigd aal zijn onder de keizerlijke troon". De regering van Cambodja heeft, zoals gemeld, zaterdag jl. haar ontslag bij koning Soemarit, ■de vader van premier prins Siha- aoek, ingediend. (Het is nog niet bekend, of de koning het aange- .boden ontslag zal aanvaarden). Thans wordt in de Cambod jaanse hoofdstad Pnompenh ver nomen, dat de weigering der Cambodjanen, om belasting te betalen, een van de redenen voor ■de ontslagaanvrage door het ka binet is geweest. Een andere reden zou de druk zijn geweest, die de Cambodjaan se buurstaten Thailand en Zuid- Vietnam op de Cambodjaanse politiek zouden willen uitoefenen. Gemeld is, dat Thailand en Zuid-Vietnam hun grenzen met C&mbodja hebben gesloten. De Thailandse regering heeft ver klaard dat dit geschied is, om dat Cambodjaanse grenstroepen en -politie in het grensgebied aanvallen uitvoeren. cipatie van de blinden vertoonden. De heer Van den Berg wees op hetgeen de blinden bereikt heb ben het pntstaan der Braille bibliotheken, de mogelijkheden om een blinde in het maatschap pelijk leven in te schakelen door dat hij (of zij) in de blindeninsti tuten van Bussum, Zeist of Grae- ve tot een volwaardig mens wordt opgeleid, die evenals een ander, b.v. uitstekend kantoor werk kan verrichten. Een filmpje toonde de bezoe kers welke 'n bijzondere aandacht er o.a. wordt besteed aan de lichamelijke opvoeding en ontwik keling. De film „Eén van ons" gaf een beeld van een jongeman, blind geworden, die zich weer 'n plaats in de maatschappij moet veroveren en slaagt. In de pauze verzorgden de heer en mevr. Zoutewelle-Moermand het muzikale gedeelte met de cel lo-sonate in Bes dur van Antho- nio Vivaldi; het Adagio voor cel lo en piano in G. dur van Joh. S. Bach; de sonate in D mol van A. Corelli en „Le Cygne" van Ca- mille Saint Saëns. De uitvoerenden mochten als dank uit handen van burgemees ter Tellegen een bloemstukje in ontvangst nemen. De heer Van den Berg droeg 'n tweetal gedichten voor van Ada- ma van Scheltema: „Moed" en „Het geluk". Tot besluit dankte de burge meester voor het welslagen van deze avond en wenste de Neder landse Blindenbond nog vele ja ren van vruchtbaar werk, daarbij de hoop uitsprekend, dat het nu geen vijf jaren zou duren alvo rens weer een avond werd ge geven. Jaarvergadering „Oranje- kwartier". In het Jeugdgebouw aan de Kerkhoflaan hield de buurtver eniging „Oranjekwartier" haar jaarlijkse algemene ledenverga dering. De opkomst was niet erg groot. Nadat de voorzitter, de heer P. Muilwijk, de aanwezigen had verwelkomd, gaf de secretaris een overzicht over het afgelopen jaar en bracht de penningmees ter zijn jaarverslag uit. Namens de kascommissie deel de de heer W. Blok mede, dat de boekhouding op keurige wijze was verzorgd, waarna de penning meester decharge werd verleend. De secretaris, de heer L. Sbolk en de penningmeester, de heer Frelier, werden als zodanig her kozen. De zomerreizen voor de kinde ren is telkenjare weer opnieuw een punt van uitvoerige discus sies. Over het algemeen zit het bestuur met de moeilijkheid dat de 15-jarigen overal buiten vallen. Voor dit jaar is er een voorstel ingediend, dat ook werd aange nomen, om de kinderen van 6 t/m 10 jaar een 'kleine reis te la ten maken era de kinderen tot en met 15 jaar een grotere reis. Dit voorstel werd met algemene stemmen aangenomen. Het be stuur is hiertoe moeten overgaan omdat de reizen steeds meer geld gaan kosten en vooralsnog niet gedacht wordt aan contributiever hoging. Uitvoering Spaarfonds. De laatste avond, welke door het Spaarfonds O. en O. werd gegeven, was in het kader van het 50-jarig toneeljubileum van Aaf en Herman Bouber. Het was het bekende Amster damse toneelspel „Zeemansvrou wen" waarvan de opvoering voor Axel weer een groot succes is ge worden. De grote concertzaal van „Het Centrum" was dan ook tot de laatste plaats bezet, toen de voorzitter, de heer A. van Gink, het welkomstwoord sprak. Het is onnodig te vermelden, dat de aanwezigen geheel met de ver wikkelingen van dit van begin tot het eind boeiend toneelspel medeleefden, hetgeen ook bleek uit het hartelijk applaus aan het einde van elk bedrijf. Toen de heer Van Gink aan 't slot van de avond op het toneel kwam om het gezelschap te be danken, bloemen gaf aan Aaf Bouber en een schip met een stuurrad voor Herman Bouber, werd dit met een daverend ap plaus door de zaal onderstreept. Vele aanwezigen bleven nog lange tijd gezellig bijeen op de tonen van „The Four Hads" van Dolf Schoot. Lezing Z. V. U. „De grote trek naar het Wes ten", was het onderwerp dat door mevr. A. Rutgers van der Loeff- Basenau behandeld werd voor de Z.V.U. te Axel. Deze trek naar het Westen is wel het meest fascinerende deel der Amerikaanse geschiedenis en de spreekster benaderde dit onderwerp geheel van de mense lijke zijde. Zij schetste het harde leven van de pioniers en ook de romantiek welke b.v. van de gro te Missisippi steeds is uitgegaan. De Spanjaarden zochten in het Zuiden naar goud, de Fransen naar avontuur en de Engelsen was het om grondstoffen te doen. Bevredigd heeft het hen geen van allen, want de pioniers vonden niet wat zij zochten. In het Zuiden, waar de aarde rood is, waren het de planters, welke met behulp van negersla ven de grond bewerkten, terwijl de negers hun liederen van heimwee zongen. De pioniers van het Noorden waren energieker, maar hoewel zij de slavernij zelf niet voor stonden, vonden zij het toch wel in overeenstemming met hun mo raal om de produkten van het Zuiden te kopen welke daar met behulp van de slaven goedkoop werden voortgebracht. Na de vrijheidsoorlog was de jonge staat dikwijls een speelbal van de grote Europese staten, die altijd op de een of andere manier met minder edele bedoelingen de Amerikanen tegen elkaar uit speelden. De trek naar het Westen bleef aanhouden en deze bracht voor de betrokkenen een zee van ellen de. De kloof tussen blank en bruin werd steds groter. Onder tussen industrialiseerde het Oos ten zich. De bestemming van het Amerikaanse volk voltrok zich, maar ook werden de tegenstellin gen tussen Noord en Zuid gro ter en de arme neger betaalde 't gelag. De vreselijke burgeroorlog welke in 1861 uitbrak, werd ten gunste van het Noorden beslist. De spreekster liet de aanwezi gen meeleven met de ongekende hardheid en taaiheid waarmee de trekkers naar het Westen te ma ken hadden. Met* ongelooflijke taai heid hebben deze pioniers zich zelf een bestaan, maar ook Ame rika, dat nu voor ons zoveel be tekent, opgebouwd. Biggen gestolen. Bij de landbouwer O. V. wer den des nachts uit een varkens hok een tweetal biggen ont vreemd. Door de rijkspolitie is een onderzoek ingesteld, maar tot nu toe ontbreekt van de dader (s) elk spoor. Dodelijk ongeval. Toen de 26-jarige R. v. D. uit Moerbeke zondag met zijn motor huiswaarts keerde, kwam hij door nog onbekende oorzaak tegen een boom terecht, met het ge volg dat hij onmiddellijk ter plaatse overleed. Het slachtoffer is gehuwd en vader van één kind. Platte landsvrouwenvereniging Ceres" vergaderde. Dinsdagmiddag kwamen de plattelandsvrouwen van West Zeeuws-Vlaanderen in hotel „De Zwaan" bijeen. Mevr. M. J. van Cruijningen- Erasmus sprak 'n kort openings woord. De verschillende excursies, wel ke deze zomer op het program ma staan, werden uitvoerig be sproken. Begin mei zal een ex cursie naar Engeland georgani seerd worden. 16 en 17 mei zal 'n excursie naar de Hoeksewaard worden gehouden, waar het 25- jarig bestaan van de vereniging aldaar herdacht zal worden. 29 mei zal een bezoek worden ge bracht aan het Milvakamp te Kijkduin. Voorts staan een ex cursie naar de Vogezen en één naar Frankrijk op het program ma. Voorts wordt te Breskens 'n pyriet-cursus georganiseerd, en te Oostburg een verkeefscursus. Mevr. C. Blomaard uit IJzen- dijke behandelde vervolgens de Lijdensgeschiedenis Mevr. Verhage-Risseeuw uit Cadzand verzorgde hierna een uitstekende causerie over de mo derne woninginrichting. De heer Baardmans, kunst schilder te Bergen op Zoom, ex poseerde verschillende van zijn schilderijen, waaronder enkele prachtige landschappen van het Zwin te Cadzand. Na de pauze, waarin loten wer den verkocht voor een reserve fonds voor de diepvriesinstallatie, werden enige films vertoond over de opening van de installaties te Schoondijke en Aardenburg. Hierna had de trekking plaats van de verloting, met als hoofd prijs een schilderij van de heer Baardmans. Mevr. Van Cruijningen dankte de inleidsters voor hun interes sante uiteenzettingen waarna zij de vergadering sloot. Telefoonkantoor doorlopend geopend. Binnen zeer korte tijd, waar schijnlijk al begin april, zal het telefoonkantoor te Stoppeldijk ook des nachts geopend zijn. Een en ander houdt verband met aan tal aangeslotenen op 't telefoon net Stoppeldijk, dat thans de hon derd heeft overschreden. Voor de geabonneerden zonder door verbinding, die tot nu toe slechts tot negen uur des avonds van de telefoon konden profiteren, bete kent deze openstelling voor dag en nacht wel een mooie verbete ring. Met de omleiding van twee nachttelefonisten is reeds een aanvang gemaakt. Ingebruikneming van nieuw brandweermateriaal. In tegenwoordigheid van de gemeenteraad en het brandweer personeel werd tijdens een korte bijeenkomst op het gemeentehuis te Zuidzande zaterdagmiddag het nieuwe brandweermateriaal aan het personeel der vrijwillige brandweer in gebruik gegeven. Burgemeester H. P. Everwijn herinnerde aan de lange weg die moest worden gegaan om tot deze dag te kunnen komen. In 'n klei ne gemeente moet echter 'n uit gaaf die voor de aanschaf van het thans aangekochte materiaal wordt gevergd, terdege worden bezien en het deed speker bijzon der genoegen thans de mooie combinatie van trekker-man- schappenwagen en motorspuit namens het gemeentebestuur in gebruik te kunnen geven. De burgemeester zeide te ho pen dat het nieuwe materiaal weinig voor het blussen van branden zal behoeven te worden gdbruikt, doch dat het daarente gen voor het brandweerpersoneel een stimulans zal zijn om de pa raatheid en geoefendheid zo hoog mogelijk op te voeren, zodat de gemeente over een goed brand weerkorps kan beschikken. Hierna gaf de burgemeester door het overhandigen van de contact-sleutel van de trekker - manschappemwagen aan de com mandant der brandweer, deze het nieuwe materiaal in gebruik. De commandant, de heer A. J. van Lare, sprak namens het per soneel een woord van dank voor het in hen gestelde vertrouwen, om zulk kostbaar materiaal be schikbaar te stellen. Na afloop van deze bijeenkomst werd door het brandweerperso neel een oefening gehouden met het nieuwe materiaal, bestaande uit een tot manschappenwagen tevens trekker omgebouwde volkswagen-toestelauto en een motoiterandspuit, type Kronen burg „Junior". Met deze kombinatie, die een zeer grote bedrijfszekerheid heeft, mag de brandweer van Zuidzande zich rekenen tot de best uitgeruste korpsen van West Zeeuws-Vla an deen. WCUNSDAG 23 MAART. TERAHJZEN: Luxor-Theater, uur; „De Wereldzee". AXEL: Het Centrum, 8 uur; „The Racers". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Magdalena". DONDERDAG 29 MAART. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8. uur: „De wereldzee". De voorzitter van de Nederland se Bond van Bouwondernemers, de heer C. van Gelderen, heeft op een gisteren te Utrecht gehouden bondsvergadering eraan herin nerd, dat de bouwondernemers op talrijke congressen hebben laten horen hoe zij menen, dat door hen de beste bijdrage tot leniging van de woningnood kan worden geleverd. Hoewel de door ons geuite sug gesties in de raadzalen van ons parlement in bespreking worden gefbracht wordt echter, aldus de heer'Van Gelderen, de door ons aangegeven werkgroep niet in alle kringen op de juiste waarde geschat. Hij meende zelfs dat de wek roep wordt misduidt en in een verkeerd licht gesteld wordt. Dat men zich ontpopt als een bestrijder van particulier initia tief vinden wij minder erg dan dót een misverstand zich blijft voort zetten dat wij als een taai onge rief van de ergste soort willen betitelen, zo meende de heer Van Gelderen. Het baat niet als men in Neder land willens en wetens om de kern van de zaak heen danst en in allerlei uitvluchten en in aflei dingsmanoeuvres de hoofdver antwoordelijkheid ontloopt. De particuliere bouwonderne mers, aldus de heer Van Gelde ren, wensen finaal te breken met de gevolgde en aarzelende huur politiek, doch daarin een vaste koers te zeilen, die vertrouwen geeft. De subsidiëring van de nieuw bouw dient erop gericht te wor den, dat de particuliere onderne mer weer voor de grootste groe pen van de bevolking huurwo ningen kan fabriceren die voor beleggers een volwaardig beleg gingsobject betekenen. De particuliere woningbouw, op deze wijze in staat gesteld tot bouwen over te gaan, dient vol gens de heer Van Gelderen los gemaakt te worden van enige contingentering en ook niet ge bonden te zijn aan een budgetair kwantum. Dit zou volgens hem gedurende drie jaar mogelijk moeten zijn, desnoods met een jaar op proef. De heer Van Gelderen consta teerde tot zijn spijt, dat de wegen, die alom worden aanbevolen om uit de woningnood te geraken, vrijwel zonder uitzondering leiden naar- door de overheid gebouwd of gefinancierd huizenbezit, ter wijl in normale tijden het parti culiere initiatief voor circa 85 procent in de woonbehoefte voor zag. Er is geen naarstig streven, aldus de heer Van Gelderen, naar de bevordering van dat vroeger zo machtig gebleken particuliere initiatief, doch veeleer een afbre ken daarvan. Steeds blijkt vol gens spreker de zucht het parti culiere bedrijf in een zo ongun stig mogelijk daglicht te stellen. Hij herinnerde eraan dat minis ter Witte todj de behandeling van Wederopbouw en Volkshuisves ting in de Eerste Kamer, zich niet ontzag met negatie van de door de particuliere bouwers gestelde en bij hem bekende suggesties het zo voor te stellen, dat de bouwondernemers, op deze wijze vrij gelaten, er wel voor zouden zorgen binnen drie jaar binnen te zijn. Daar, aldus de heer Van Gelde ren, onze actie voor ieder een open boek is, kan het oordeel over de juistheid van zo'n aanval in alle gerustheid aan ieder die lezen en toegrijpen wil, worden bvërgelaten. Dit alles, aldus spreker, ont neemt de particuliere bouwer niet de overtuiging dat in de actie doelbewust en volkomen oprecht het onverkorte lands- en volksbelang wordt nagestreefd, waarbij een bejegening als nu op Zo'n hoog niveau wordt gedaan, volgens hem onverdiend is. Als Nederlandse Bond van Bouwondernemers, zo besloot de heer Van Gelderen, zullen wij niet nalaten onze stellingen op de deur van het volksgeweten te blijven timmeren, hoe vervelend dat gehamer ook in de oren van menigeen vallen zai. WEDUWE DOOR ZOON IN VLAAG VAN WAANZIN VERMOORD In alle vroegte is gistermorgen de ongeveer zestig jarige we duwe H. uit Wonserweeren, een klein Fries plaatsje tussen Wons en Makkum, vermoord door haar ongeveer dertigjarige, oudste, zoon, die in een vlaag van waan zin handelde. De weduwe woonde met twee zonen op een klein boederijtje. Haar oudste zoon, was reeds eni ge tijd onder behandeling van een zenuwspecialist. Toen het stoffe lijk overschot van zijn moeder gistermorgen werd gevonden is de jongeman gearresteerd en overgebracht naar de psychiatri sche inrichting in Franeker. DE COMMISSARIS KREEG EEN BRIEF Commissaris P. F. J. van Mul- bregt, van de Delftse politie, kreeg maandag een brief, welke ondertekend was door „een ge detineerde". De schrijver van de brief deelde mee, dat hij kort ge leden in Delft een fiets had weg genomen, welke hij op dat mo ment dringend nodig had. Het was echter niet zijn bedoeling ge weest om te stelen en dit bewees hij, door het stallingsbewijs in te sluiten van de stationsrijwielbe waarplaats te Schiedam en een gulden om de stallingskosten te betalen De politie heeftde fiets direct gehaald en teruggegeven aan de rechtmatige eigenaar, die weldra kon worden opgespoord. ÉÉN LIJK VAN VERMIST Het stoffelijk overschot van de 59-jarige mevr. Hoogerwerff uit Amsterdam, die op 16 februari jl. met haar echtgenoot niet terug keerde van een wandeling in het Amsterdamse bos, is dinsdag morgen door een zandschipper in de Nieuwe Meer drijvende ge vonden. Dagenlang werd destijds in het besneeuwde bos en op de toegevroren Nieuwe Meer naar sporen gezocht. Vlakbij de plaats waar de politie op het ijs voet afdrukken vond is dinsdagmor gen het lijk aangetroffen. Reeds kort na de vermissing werd aan genomen, dat het echtpaar over het ijs naar de stad had willen wandelen en daarbij door het ijs was gezakt en verdronken. Er zijn volgens mededeling van de politie geen aanwijzingen voor misdrijf. De rijkspolitie te water blijft in de omgeving waar het lichaam van de vrouw is gevonden dreg gen, omdat men aanneemt, dat daar ook het lijk van haar echt genoot zal worden gevonden. ZESJARIGE JONGEN NA AANRIJDING GESTORVEN. Maandagavond om half zes is de zesjarige jongen E Janssen uit de Eksterstraat te Haarlem bij het oversteken van die straat in botsing gekomen met een pas serende personenauto, die met een snelheid van ten hoogste 25 km reed. De jongen is met een bekkenfractuur en andere ver wondingen naar het St. Joannes de Deo-ziekenhuis vervoerd, waar hij dinsdagmorgen is overleden. BRAND IN DEKENTABRIEK TE LEIDEN. Ongeveer twintig minuten, ha- dat dinsdagmiddag brand was uitgebroken in de bankwerkerij en smederij van de dekenfabriek van Wijk aan de Kanaal weg te Het Britse kabelschip „Ariel" heeft geseind, dat een Russische treiler op Unst, het noordelijkste eiland van de Shetland-groep, is gestrand. De kapitein van de „Ariel" heeft een sloep uitgezon den voor een onderzoek. De be manning van de treiler weigerde het schip te verlaten. De Sowjet-treiler „Bedtasound", die bij de Shetland-eilanden aan de grond was gelopen, is gezon ken na pogingen om 't schip vlot te slepen. Alle bemanningsleden waren eerder reeds aan boord van drie andere Sowj et-schepen gegaan. 27. Vóórdat Eric zijn positieven weer wat bij elkaar heeft, is hij al omsingeld door tal van krijgers. Vliegens vlug wil hij nog over eind springen, mam de aanvoerder drukt hem terug met zijn speer. „Komaan," grijnst de man, „ik geloof, dat we daar een goe de vangst hebben ge daan Als ik me niet vergis, ben jij de aan voerder van die bende zeeschuimers. Ik zou je kunnen doden; het lijkt me echter beter je eerst eens aan de tand te voe len." Dan stijgen allen te paard, waar bij op een kort bevel van de hoofd man het grootste deel van de troep onmiddellijk weg rent. Een paar krijgers komen naar voren en Erics handen worden op zijn rug gebonden, waarop de aan voerder de Noorman dwingt tus sen twee krijgers te lopen. Erics paardje is in geen velden of wegen meer te bekennen. Zo komen ze tenslotte op Tugwals burcht aan. Op een niet al te zachtzinnige manier wordt Eric naar binnen ge sleurd, een lange trap af. Hij ziet, dat ze hem voorbij een soort ker ker slepen tot bij een luik in de grond. Met een voldane grijns opent de hoofdman het luik en comman deert „Hier zit je goed opgebor gen, vooruit, spring De Noorman kijkt in het donkere gat beneden hem en doet onwille keurig een stap terug. Dan krijgt hij eensklaps een har de duw in de rug en Eric tuimelt voorover in de duistere diepte. Nog heeft hij de tegenwoordig heid van geest zich in zijn val zo danig om te wenden, dat hij schuin op zijn schouder terecht komt. Hij voelt, hoe hij in een muf ruikende hoop stro terecht belandt, terwijl boven hem het luik met een har de klap dicht valt. Leiden werd de Leidse brand weer gewaarschuwd. Binnen, tien minuten was deze reeds ter plaat se. Zij werd begroet met 'n enor me explosies, die kort daarna door nog vier explosies werd ge völgd. Met zes stralen werden de vlammen bestreden en drie kwartier later, om half vier, had de brandweer, die met twee autospuiten was uitgerukt, de brand onder controle en was ge vaar voor uitbreiding geweken. Inmiddels had het vuur echtei een grote loods, waarin de bank werkerij en de smederij was ge vestigd, geheel verwoest en was zelfs het treinverkeer op de lijn Leiden—Utrecht twintig minuten gestremd geweest, omdat men aanvankelijk nog meer explosies had verwacht. De verbrande loods staat ach ter het fabrieksgebouw „Krone stejjn". Door gebruik te maken van nevelspuiten, wist men een tweede loods, die naast de eerste stond, voor het vuur te behouden, doch een ontploffende cilinder is dwars door de wand gevlogen en heeft daardoor schade aange richt. De cilinders zijn door de brandweer onschadelijk gemaakt Tengevolge van de explosies is de glazen pui van het gebouw, waar de dekenfabrikage ge schiedt, geheel vernield. De brand is ontstaan toen als gevolg van het gebruik van een benzinebrander in de loods aan wezige benzine in brand raakte. Behalve de loods zijn ook de daarin aanwezige gereed schappen verbrand. De loods werd gebruikt als bedrijfswerk plaats voor de weefgetouwen. Er zijn geen voorraden afge werkte produkten verbrand. Het bedrijf was op beurspolis tegen brand verzekerd. OP EEN NA OUDSTE INWONER VAN ONS LAND 104 JAAR. Op 30 maart a.s. Goede Vrij dag zal de heer P. van Stuy- venberg te Bussum zijn 104de verjaardag vieren. „Ome Piet", zoals de heer Van Stuyvenberg wordt genoemd, is opvolger in jaren van opa Kip, die vorige week 105 jaar is geworden. De heer Van Stuyvenberg is de laat ste tijd slecht ter been en zit daarom de gehele dag op zijn stoel. Ook het krantenlezen heeft hij moeten opgeven. Het feest zal in intieme kring worden gevierd, omdat de oude heer niet meer in de publieke belangstelling wil staan. Maandagmiddag omstreeks half zes is op het kruispunt Prof. B. M. Telderweg en Scheveningse- weg te 's-Gravenhage een perso nenauto aangereden door een motorspuit van de gemeentelijke brandweer, die met sirenegeloei op weg was naar een brandje in struikgewas in het vlakbij gele gen park Zorgvliet. De bestuur der van de personenauto, de 72- jarige L- H. uit 's-Gravenhage, verleende volgens de politie geen voorrang aan de motorspuit. De echtgenote van deze bestuurder, de 65-jarige mevrouw S. J. H.-B., kreeg ernstige verwondingen. Zij is naar het ziekenhuis Bronovo overgebracht en daar dinsdag ochtend vroeg overleden. De personenauto werd geheel vernield. AANRIJDING OP ONBEWAAKTE OVERWEG. Maandagavond is een vracht auto, beladen met heipalen, ep de onbewaakte overweg tussen VIaardingen en Schiedam dooi een trein gegrepen. De auto, die zwaar werd be schadigd, kwam op het andere spoor terecht. De trein werd licht beschadigd. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Enige treinen moesten ten ge volge van het ongeval over enkel spoor worden geleid. Om kwart vóór negen werden beide sporen tijdelijk buiten dienst gesteld, opdat men de vrachtauto kon wegslepen. Enkele treinen tussen Schie dam en Maassluis moesten door deze stremming worden opge heven. Omstreeks half tien was het spoorwegverkeer weer normaal. CULEMRORG WIL WONINGEN BOUWEN VOLGENS NIEUW SYSTEEM. Burgemeester H. A. J. M. van Koningsbruggen van Culemborg, de wethouder van sociale zaken, de gemeentesecretaris en een raadslid van deze gemeente heb ben maandag te Vlissingen een demonstratie bijgewoond van de aldaar door de Zuidnederlandse Bouw- en Handelscombinatie ge bouwde systeemwoningen, die in zeer korte tijd opgetrokken kun nen worden. Een en ander xal voor B. en W. aanleiding zijn de raad voor te stellen aan deee onderneming tegen zeer lage prijs bouwgrond te verkopen voor de bouw van 100 van deze wo ningen te Culemborg. Dit onder voorbehoud van de vereiste toe stemming. Aanvankelijk was on derhandeld over de bouw van 270 van deze systeemwoningen in Culemborg, maar dit aantal achtte men toch te hoog. Als de plannen doorgaan zul len de huizen, die vier kamers bevatten en een huur zullen doen van ƒ9,65 per week, gebouwd worden in de wijk „Achter de poort", waar nog 12 winkels en 28 woningen met halve premie volgens het nieuwe systeem zul len verrijzen.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2