Belangen het meest gediend door voorkomen van inflatoire beweging prijzen De verdediging van Indonesische infiltranten op Nieuw-Guinea De betrekkingentussen Nederland en de Verenigde Staten Het Landbouv/schap en de melkprijs Wetsontwerp inzake verbreking Nederlands-Indonesische Unie DINSDAG 27 MAART 1956. lie Jaargang Nr 3725 Uitgeefster N. V. v/h Firma P J. van de Sande, Temeuzen. S. E. R.-advies over vraagstuk vergeten groepen Protestactie tegen proces - Jungschlager Mededeling van het ministerie van Buitenlandse Zaken 44ste ZITTING IN DE ZAAK-SCHMIDT Noorse walvisvaarders laten beslag leggen op walvistraan van Onassis Demonstratie voor Cyprus in de Verenigde Staten Aardverschuivingen Santos m Soekarno installeert Indonesisch Parlement MAATREGELEN GEORGIE IN VERKIEZINGEN IN TUNESIE. HET WEER. WEERBERICHT. HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN CTMLkerlng bij abonnement Temeuzen atrpoteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 5557 Temeuzen Aedactie-adres Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per tnnand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum par advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regelfl X— iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adret Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Het vraagstuk van de zgn. „vergeten groepen" heeft in de afge lopen jaren in toenemende mate de aandacht getrokken en bij diverse gelegenheder is het ter sprake gekomen. Ook de S.E.R. iu?è« bij het opstellen van adviezen betreffende het vraagstuk dei- huren en dat van eventuele loonsverhogingen met dit probleem te maken gehad. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft de S.E.R. gevraagd vast te stellen, welke categorieën vian de bevolking tot de vergeten groepen kunnen worden gerekend, welke maat regelen aanbevelingswaardig worden geacht en in hoeverre het gewenst is de toe- en bijslager, krachtens de wet tot aanvulling van renten krachtens de Mvaliditeifcsiwet en de wjet tot aanvulling van cngevallenrenten ook na het bereiken van de 65-jarige leeftijd te verlenen. Het vraagstuk werd Ln lianden gesteld v,an ^dezelfde subcommissie tan de Commissie Lonen en Prijzen uit dd S.E.R., die ook het advies inzake een eventuele loonsverhoging heeft voorbereid. Het ont werpadvies is nu cloor de raad in zijn vergadering van 9 maart j.l. behandeld en vastgesteld. In de inleiding zegt de raad er zidh van (bewust te zijn, dat bij bepaalde categorieën der verge- ten groepen het advies een gevoel van teleurstelling zal wekken, wijst er eohter op, dat de wette lijke ouderdomsverzekering, wel ke algemeen gewenste voorzie ning voor de vergeten groepen van groot belang is, waarschijn lijk binnen korte tijd werkelijk heid zal worden en dat adviezen betreffende in invaliditeitsveize- jqering en een weduwen- en we zenvoorziening in voorbereiding zijn. Voorts is de raad van oor deel, dat de belangen van de ver geten groepen het meest gediend zullen zijn indien een inflatoire beweging van de prijzen wordl voorkomen. Na opgemerkt te hebben, dat .n vele gevallen niet zozeer van vergeten groepen" kan worden gesproken, dan wel van groepen, die „achtergebleven zijn in het maatschappelijk ontwikkelings proces", stelt de raad vast, dat hiervoor twee oorzaken zijn aan te wijzen, t.w. de in en na de oor log tot stand gekomen algemene stijging van het prijsniveau, waarbij de inkomens van de ver schillende groepen der bevolking een verschillende aanpassings snelheid vertoonden, waardoor bepaalde categorieën van inko menstrekkers door geldontwaar ding sterk werden getroffen en voorts een sociaal achtergeble ven zijn, waaraan slechts in een geleidelijk proces allengs wordt tegemoet gekomen door maatre gelen van sociale aard. Aan het slot van een diepgaan de beschouwing over het vraag stuk van de vergeten groepen komt de raad tot de conclusie, dat tot die groepen behoren: a. de gepensioneerden; b. de spaarders; 'c. de niet gepensioneerde ouden van dagen, de weduwen- en we zen; en d. de door fysieke of psy chische gebreken niet of niet-vol- iechg ingeschakelde arbeidskach- ten. PRIJSBEWEGING Aangezien voor de vergeten groepen de geldontwaarding een belangrijke rol speelt heeft de raad in zijn advies uitvoerig ma teriaal verzameld over de prijs beweging in het verleden. Ofn in de toekomst een inflatoi re prijsbeweging te voorkomen heeft de raad een aantal richtlij nen geschetst met betrekking tot <le te voeren financiële, monetaire en sociale politiek, o.a. door be heersing, resp. stabilisatie van 't prijsniveau, terwijl met kracht moet worden gestreefd naar een verlaging van het prijspeil in die sectoren waar dit i.vjn. relatief belangrijke produktiestijgingen mogelijk is. Internationaal bezien dienen loon- en prijspolitiek behalve op de ontwikkeling van de produk- tiviteit en de sociale verdeling o.a. mede te zijn afgestemd op eventuele wijzigingen van de ruil voet. In dit verband merkt de raad nog op, dat een belangrijke goud- en deviezenreserve en een intern sterke voorraad- en liqui- diteitspositie van de ondernemin gen voor een stabilisatiepolitiek van grote waarde zijn. SPECIFIEKE MAATREGELEN. Voorts zijn enige specifieke maatregelen onderzocht, welke voor de in de maatschappelijke structuur achtergebleven gfoe- pen getroffen zouden kunnen worden. Hierbij is gebleken, dat een aantal maatregelen, welke in de discussie naar voren zijn ge bracht, praktisch niet uitvoer baar blijkt te zijn. De raad is zich ervan bewust, dat dit advies voor sommige categorieën der verge ten groepen enig gevoel van te leurstelling zal opleveren. Met betrekking tot de zeer gro te groep bejaarden wijst de raad op de grote betekenis van de ko mende wettelijke ouderdomsver zekering. Wat de weduwen- en wezenvoorziening betreft, wordt verwezen naar een hieromtrent t.z.t. afzonderlijk uit te brengen advies, waarin mede ter sprake zal komen of de eventueel te ver strekken uitkeringen aan een loon- of prijsindex gebonden die nen te worden. Bij de raad is eveneens het vraagstuk van de invaliditeitsver zekering afzonderlijk in onder zoek, waarbij o.m. is betrokken de vraag of het mogelijk is de koopkracht van eenmaal verleen de pensioenen te behouden. Ove rigens moet in aanmerking wor den genomen dat wat betreft de uitkeringen op grond van de in validiteitswet reeds belangrijke verbeteringen zijn aangebracht. Voor de invaliden en gedeelte lijk invaliden, die niet onder de invaliditeitswet vallen wordt een verdere ontwikkeling van de so ciale structuur, w.o. complemen taire voorzieningen op het gebied van de sociale verzekering, wen selijk geacht, alsmede een vergro. ting van de mogelijkheden tot revalidatie. De geestelijke en maatschappelijke zorg voor de geestelijk of lichamelijk gehan dicapten dient, naar het oordeel van de raad, te worden uitge breid. Voor de ondersteunden krach tens de Armenwet geeft de raad in overweging bij de voorgeno men herziening van de Armen wet te doen nagaan of voor een aantal groepen speciale regelin gen getroffen kunnen worden. GEPENSIONEERDEN EN SPAARDERS. Ook voor de gepensioneerden en spaarders heeft de raad enige bijzondere maatregelen onder zocht. In verband met het aan hangig zijn van verbeteringen van de positie der door de over heid gepensioneerden in de cen trale commissie voor georgani seerd overleg in ambtenarenza ken, heeft de raad afgezien van een onderzoek ten deze. Met betrekking tot de onderne mingspensioenfondsen zou de raad het toejuichen, dat overal waar dit financieel mogelijk is, een aanpassing van reeds ver leende pensioenen tot stand wordt gebracht. Het blijkt op onoverkomelijke bezwaren te stuiten aan de moei lijkheden der spaarders tegemoet tè komen door een bijstorting op spaarbankboekjes ten laste van de overheid of een herwaarde ring van overheidsobligaties te doen plaats vinden. Een schade vergoeding, achteraf toe te ken nen aan bezitters van levensver zekeringspolissen blijkt eveneens onmogelijk te zijn. Bijzondere aandacht heeft de raad tenslotte geschonken aan de vraag in hoeverre met behulp van een beperkte toepassing van het indexprincipe voor beleggers de onzekerheid over de koop kracht van de in de toekomst te ontvangen bedragen zou kunnen worden weggenomen. Het door de afdeling 's-Gra- venhage van het Veteranenle- gioen Nederland genomen initia tief tot het organiseren van een protestbetoging Jungschlëger door middel van een korte, waar dige tocht in Den Haag op een nog nader te bepalen zaterdag middag, is overgenomen door een daartoe ingesteld protestcomité Jungschlager. Hierin hebben zitting genomen de generaal-majooé P. Scholten als voorzitter, mevr. J. P. Bah- nerth, de heer B. Bol, kolonel b.d. J. H. J. Brendgeh, mevr. M. EruckelBeiten, de heren A. W. Colijn, A. J. Doomeveld, P. J. G. A. Ego, mr. D. Huisman, J. W. Koekoek, ir. A .G. Koops Dekker, L. R. ICratzer, ir. R. C. A. F. J. van Lissa Nessel en J. V. d. Werf als leden. Uit dit comité is een werk comité samengesteld, bestaande uit de heren P. J. G. A. Ego, voorzitter; J. W. Koekoek, secre taris; L. R. Kratzer, penning meester, J. v. Bahnerth als leden. Het ministerie van Buitenland se Zaken in Den Haag heeft de volgende mededeling uitgege ven over de verdediging van de Indonesische infiltranten: „In de afgelopen weken en ook nog dezer dagen zijn van officië le Indonesische zijde verschillen de verklaringen afgelegd, ais zou de Nederlandse regering hebben geweigerd om Indonesische be klaagden, die in Nederlands Nw- Guinea werden berecht, te doen bijstaan door een Indonesische verdediger. Teneinde terzake de gewenste klaarheid te scheppen, kan wor den verklaard, dat in verband met de berechting te Hollandia d. Werf en mevr. van Indonesiërs, die in begin 1955 Maandag is te Djakarta de 44ste zitting in de zaak-Schmidt gehouden. Als getuigen werden gehoord Frits Baden en commissaris Su- kardjo, die het vooronderzoek in deze zaak heelt geleid. De volgende zitting werd be paald op 10 april, omdat de offi cier vóór die tijd wegéns vakan tie verhinderd zal zijn. Zuidvietnamese regerings troepen zijn ten westen van Sai gon tot de aanval overgegaan tégen de rest van de opstandige troepen van generaal Bacut, de leider van- de Hoa-Hoa-sekte. Autoriteiten in Washington heb- er geen aanleiding ben zondag gezegd, dat de hui- veronderstellen, dat dige verwijdering in de betrek kingen tussen Nederland en de Ver! Staten te wijten was aan een ongelukkige samenloop van omstandigheden. Zij legden er in het bijzonder de nadruk op, dat Het Noorse walvisvaardersver- bond heeft beslag laten leggen op negenduizend ton walvistraan, die in Hamburg gelost werd uit het tankschip „Olympic Sun" van de Griekse reder Onassis. Zoals bekend, wordt Onassis er van Noorse zijde van beschul digd, stelselmatig onjuiste inlich tingen te geven over vangstre sultaten van zijn onder Paname se vlag varende walvisvaarders. De Noorse regering^ heeft hier over reeds drie nota's aan Pana ma gericht. De waarde van de in beslag ge nomen traan wordt geschat op vijftien miljoen Noorse kronen (plm. 7V2 miljoen gulden). Aan genomen wordt dat dit ongeveer overeenkomt met het bedrag, dat de Noorse vangstmaatschappijen als schadevergoeding wegens de te grote vangsten van zijn sche pen van Onassis menen te kun nen eisen. Het beslag is zaterdagavond iaat gelegd. Volgens het Noorse blad „Ai- tenposten" hebben de Noren 'n soort bliksemactie ondernomen om dit resultaat te bereiken. Een week geleden kwam het Noorse verbond er achter, dat de 30.000 ton metende „Olympic Sun" met een lading van 22.000 ton traan het vangstgebied had verlaten. Dergelijke grote hoeveelheden traan worden slechts in twee Europese havens gelost: Rotter dam en Hamburg. De juridische raadsman van het verbond be sloot, toen hij eenmaal te weten was gekomen dat de „Olympic Sun" zijn lading over beide ha vens zou verdelen, in Hamburg toe te slaan. Op hetzelfde ogenblik dat het schip te Hamburg de kade raak te kwam bij het ..Landesgericht" in die stad het verzoek tot be slaglegging binnen. Om twaalf uur zaterdagmiddag willigde het Landesgericht dit verzoek in en des avonds om zeven uur werden bij het Duitse Veem Hansamatex in Hamburg, waar de traan in middels was gelost, zes tanks ver zegeld. De „Olympic Sun" heeft zon dagmiddag met de rest van de lading de reis voortgezet naar Rotterdam, zoals de bedoeling was. 25.000 Grieks-Amerikanen heb ben zondag de Griekse onafhan kelijkheidsdag in New York ge vierd. Zij werden toegesproken door de democratische burge meester van New York, Robert Wagner. Hij zei onder meer: „Ons hart gaat uit naar de Grie ken die op Cyprus vechten voor hun vrijheid, zoals ook wij het in dit land hebben moeten doen". Ongeveer 125.000 toeschou wers stonden langs Fifth Avenue opgesteld toen daar een optocht voorbij trok, waarin door mid del van versierde wagens met al legorische voorstellingen duide lijke commentaar op de toestand op Cyprus werd geleverd. Op" een der wagens werden Britse soldaten voorgesteld, die jonge Cyprioten met de bajonet bedreigden, op een andere waren Cyprioten achter prikkeldraad gesloten, bewaakt door soldaten. Ook werd er een grote afbeel ding meegevoerd van een laars en een hakenkruis, als symbool voor het Britse bewind over het eiland. Op banieren waren slagzinnen te lezen als: „Op Cyprus ont breekt slechts de gaskamer" en „Cvprus wenst de vrijheid of de dood". Ook in Chicago werd de Griekse onafhankelijkheidsdag gevierd met een bijeenkomst. Hier werden 5000 Grieks-Ameri kanen toegesproken door senator Dirksen, die zei dat de Britse ac ties op Cyprus „een verregaande domheid" waren, „die op geen enkele wijze verdedigd kunnen worden". was om te het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken haar politiek ten aanzien van Nederlands-Nieuw- Guinea zou veranderen ten gun ste van het Indonesische stand punt in deze. Voorts zeiden zij, dat de Ver Staten nauwkeurig het proces- Jungschlager volgen,, dat, zoals één van hen verklaarde, kenne lijk niet wordt gevoerd in over eenstemming met de juiste legale maatstaf. Diplomatieke kringen in Washington twijfelen er ech ter aan of zulke „achter de schermen" gegeven verzekerin gen de Nederlandse mening zul len bevredigen. Eén van de autoriteiten in Washington zei, dat de uitnodi ging van Dulles aan president Soekarno voor een bezoek aan de Ver. Staten reeds lang van te voren gedaan was en dat Dulles Indonesië niet bezocht zou kun nen hebben zonder deze uitnodi ging te herhalen. aan de Etnabaai in Nederlands Nw-Guinea infiltreerden, op 6 januari 1956 door de Nederland se hoge commissaris te Djakarta aan de minister-president van de republiek Indonesië een aide-mé- moire werd overhandigd van de hier volgende inhoud: „Verwezen moge worden naar de nota van het hoge commissa riaat aan het ministerie van Bui tenlandse Zaken van 3 maartl955 no 16333 gs 1245, betreffende de zogenaamde „Etnabaai-infil- tranten". Op 24 november 1955 verzocht de minister van Buitenlandse Za; ken van de republiek Indonesië aan de hoge commissaris der Ne derlanden tijdig te worden inge licht omtrent de datum, waarop de rechtszaak tegen bovenbedoel de infiltranten eventueel in ho ger beroep zou worden behan deld, terwijl tevens de wens werd geuit, dat aan een Indonesische advocaat gelegenheid zou worden gegeven, de veroordeelden rechts kundige bijstand te verlenen bij de behandeling van hun zaak ip hoger beroep. In deze rechtszaak werd op 22 november jl. door de landrechter van Manokwari, zitting houdende te Hollandia, uitspraak gedaan, waarbij alle beklaagden werden schuldig bevonden. De leider, J. A. Dimara, werd tot 8 jaar ge vangenisstraf veroordeeld; O. lauran tot 6 jaar; P. Mandatjan en O. Patiran ieder tot 5 jaar en alle overigen tot 3 jaar gevange nisstraf; alle straffen met af trek van de tijd in voorlopige hechtenis doorgebracht. Voor alle veroordeelden is ho ger beroep aangetekend. De be handeling van deze zaak in hoger beroep door het hof van Justitie te Hollandia zal vermoedelijk midden februari 1956 plaats vin den. Ter voldoening aan de hierbo ven weergegeven verlangens van de minister van Buitenlandse Za ken van de republiek Indonesië moge thans het volgende dienen. De Nederlandse regering kan zich ermede verenigen, dat over eenkomstig hetgeen werd be slist naar aanleiding van een ana loog verzoek van de zijde der In donesische regering met betrek king tot de zogenaamde „Fak- Fak-infiltranten, een Indonesisch advocaat wordt toegestaan aan de Indonesische „Etnabaai-infil- tranten" rechtsbijstand te verle nen. Alvorens tot toelating van een raadsman als hierboven bedoeld kan worden overgegaan, ware door de Indonesische regering tijdig te voren de naam van een Indonesische advocaat over te leggen, ter beoordeling of hij voor de Nederlandse regering aanvaardbaar is. De Indonesische advocaat zal in de uitoefening van zijn func tie algehele vrijheid genieten; voor zijn veiligheid zal worden ingestaan en hij zal voorts de vrijheid hebben het gebied van Nieuw-Guinea te verlaten. Het is wel verstaan, dat er op gerekend wordt, dat betrokkene bij verblijf in Hollandia, welke plaats zijn verblijfplaats zal zijn, geen politieke activiteit zal ten toon spreiden; dat hij uitsluitend voor de onderhavige zaak en niet voor andere aangelegenheden wordt toegelaten en dat hij uit Nieuw-Guinea zal dienen te ver trekken, zodra de behandeling van deze zaak is beëindigd. Te zijner tijd ware het pas poort van de betrokkene aan het hoge commissariaat aan te bie den, waarop de nodige aanteke ning voor binnenkomst en ver blijf in Nieuw-Guinea zal woi den aangebracht. Betrokkene zal in het bezit moeten zijn van een re-entrypermit voor Indonesië en een niet. overdraagbaar retour biljet. Het gouvernement van Nieuw- Guinea zal voor accomodatie te Hollandia zorg dragen". Ter toelichting hierop diene, dat op dit aide-mémoire door de Indonesische regering nimmer enig anwoord is gegeven. Ook niet, nadat daaraan door het Ne derlandse hoge commissariaat was herinnerd. Voor wat betreft de wens, dat een eventueel door Indonesië aan te wijzen verdediger, voor de Nederlandse regering aanvaard baar zou dienen te zijn, wordt op gemerkt, dat ook in de zaken Jungschlager en Schmidt, mr Van Empel door de Nederlandse regering eerst als verdediger was aangezocht, nadat de genoemde door de Indonesische regering als voor haar acceptabel was ge kozen uit een opgave van Neder landse verdedigers, welke desge vraagd door de Nederlandse re gering was overlegd", aldus liet ministerie van Buitenlandse Za ken. Als gevolg van een hevige wolkbreuk zijn in Brazilië's kof- fiehaven, Santos, zondag aard verschuivingen voorgekomen. Het aantal doden wordt op 50, onder wie 16 kinderen, geschat, terwijl er ongeveer honderd ge wonden zijn. De stad is in een modderzee herschapen, zodat de openbare diensten gestaakt moesten wor den. Rjeeds eerder deze maand vie len er 60 doden in deze stad ten gevolge van een hevige storm. Het Indonesische hoge ge rechtshof heeft gisteren aan pre sident Soekarno medegedeeld, 1 dat het het wetsontwerp ten aan zien van het verbreken van de Nederlands-Indonesische Unie, dat op 28 februari door het voor lopige parlement was aangeno men, geldig acht, aldus is giste ren door de regering medege deeld. President Soekarno had het tekenen van het wetsontwerp uitgesteld, hangende het advies van het hoge gerechtshof. „Met de verklamig van het hoge ge rechtshof is iedere twijfel over de geldigheid van de wet, die de opzegging van de unie regelt, verdwenen", aldus zegt de mede deling van de regering. Het wets ontwerp was op 28 februari door het voorlopige parlement aange nomen, nadat alle leden van de oppositie in het parlement de zit ting hadden verlaten. Tevoren had het parlement besloten aan het bespreken van het wetsont werp voorrang te geven boven een door de oppositie ongediende motie van wantrouwen. Dit be sluit had tot gevolg, dat die voor zitter van het parlement, dr Sar ton» van de in oppositie zijnde P.N.I., en zijn plaatsvervanger, Arudji Kartawinata van de Mo hammedaanse oppositie-partij, P.S.I.I. hun functie neerlegden. President Soekarno stelde het tekenen van het wetsontwerp uit, daar volgens de oppositie het be sluit van het parlement niet wet tig was, aangezien de voorzitter van het parlement was afgetre den, voordat de debatten over het wetsontwerp, dat door de rege- Opnieuw is de melkprijs onder werp van bespreking in het be stuur van het Landbouwschap geweest. Men blijft bezwaar hou den tegen het thans geldende stelsel en beschouwt dit ook als een voorlopige oplossing. Het Landbouwschap kan de tweeslachtigheid van zijn voor stel om de garantieprijs voor het zand 'te verhogen van 24,4 tot 24,9 cent per kg, zoals de minis ter dit stelt, niet inzien en maakt diens mening, dat deze verhoging onverbrekelijk verbonden zou moeten zijn met een garantieprijs voor de weidegebieden van 21,6 cent per kg (gelijk aan de gemid delde kostprijs) niet tot de zijne. De kostprijzen in de weidegebie den lopen uiteen van 19,5 tot 23,7 cent, terwijl het verschil in kost prijs op het zand hoogstens 2,1 cent per kg is. Dit laatste acht het Landbouw schap een representatief gemid delde. In de weidegebieden druk ken de kleiweidegebieden het ge middelde aanzienlijk, waardoor dit gemiddelde voor het weidebe- drijf op de laagveengronden niet representatief is. Daarom is het Landbouwschap niet op de sug gesties tot differentiatie van de garantie ingegaan. Ook ten aan zien van een iets minder ver gaande differentiatie ziet het landbouwschap geen gefundeerde mogelijkheid zolang de minister blijft vasthouden aan een diffe rentiatie binnen het raam van de landelijke gemiddelde kostprijs van 23,25 cent per kg. Het landbouwschap hoopt, dat de doorberekening van de in j februari ingevoerde loonsverho- gingen in de landbouw in de ga- rantieprijs en in de verrekenprijs j voor consumptiemelk spoedig be ring was ingediend, waren be- kend zullen worden gemaakt. Deze verhoging komt volgens het Volgens de oppositie zou het landbouwschap neei op 0,4 cent parlement eerst een nieuwe voor- Per kg melk. De verrekenprijs zitter hebben moeten benoemen, j voor consumptiemelk zou dan komen op 25.65, afgerond 26 cent per kg melk van 3,7 percent vet Het Landbouwschap heeft deze mededelingen uitvoerig kenbaar gemaakt aan de leden van de Staten-Generaal. Op 3 maart deelde Soekarno mede, dat hij in een Ibrief aan het hoge gerechtshof het oordeel van dit college in deze kwestie had gevraagd. Hij voegde hier echter aan toe, dat de inzichten van het hof niet bindend zouden zijn. Het wetsontwerp is nog niet getekend. President Soekarno heeft maan dag het eerste gekozen Indonesi sche parlement geïnstalleerd. In een plechtigheid, die gehouden werd in het gebouw, waar eens de Nederlandse officiersclub was gevestigd, ontbond de president het vijf jaar oude voorlopige par lement en installeerde de 260 leden van het parlement. Soekarno zei, dat de geschiede nis van Indonesië nu een nieuwe periode ingaat: een periode van plannen maken en van materiële en geestelijke investeringen. De plechtigheid werd bijge woond door vice-president Hatta, door leden van het nieuwe en van het pas afgetreden kabinet, leden van het corps diplomatique en hoge militaire en burgerlijke autoriteiten. De zitting werd voorgezeten door de oudste afgevaardigde in het parlement, de 81-jarige Sud- jono Prawirosudarso uit Madium. ..Zarya Vostoka" meldt dat de leider der communistische partij bij de staatsuniversteit te Tiflis, in Georgië, ontslagen en berispt is wegens „falen in partij- en politiek werk". Dit ontslag komt na berichten over betogingen in Tiflis en ande re Georgische steden na het be kend worden van de officiële kritiek op Stalin, welke op het jongste congres der Sowjetrussi- sche communistische partij is geuit. Het blad schrijft dat aan de universiteit ondisciplinair is op getreden. Het maakt melding van verzuimen bij het collegelbezoek. Zo woont ongeveer de helft van de studenten van de universiteit van Tiflis de colleges over het z.g. historisch materialisme, een studie der communistische filoso fie, die aan alle Sowjet-hogeseho- len verplicht is gesteld, niet bij. De „Zarya Vostoka" oefende ook kritiek op de leiders der com munistische partijorganisatie te Gori, Stalins geboorteplaats. Het schrijft dat „ernstige fouten" zijn gemaakt bij het opvoeden van de jeugd én het besluit: „De voor naamste taak van de partij wordt thans gevormd door de opvoeding der arbeiders en bovenal van de jeugd". In Tunesië zijn zondag voor bet eerst algemene verkiezingen ge houden voor een assemblée, die het land een grondwet moet ge ven. Tot dusver werd het land geregeerd zonder constitutie. De wetgevende macht berustte ge heel bij de bei van Tunis, Sidi Mohammed Lamine. Men verwacht, dat de gematig de nieuwe-grondswetspartij on der Habib Boefguiba een grote meerderheid zal krijgen. Boei- guiba heeft een zeer belangrijke rol gespeeld bij de onderhande lingen te Parijs, die vorige week leidden tot de ondertekening van een protocol inzake de Tunesi sche onafhankelijkheid. Ook maandag handhaafde zich boven ons land uitgestrekte wol kenvelden. Slechts op enkele plaatsen brak des middags de zon af en toe door het wolkendek heen. In het noorden van het land had zich des nachts mist ge vormd, die langs de kust van Groningen en Friesland vrijwel de gehele dag bleef hangen. De maximumtemperaturen lagen tussen 12 en 15 graden. In de kop van Noord-Holland, waar 'r koele zeewind stond, kwam het kwik niet hoger dan 9 graden. In Frankrijk steeg het kwik op vele plaatsen tot 18 grade:.. In West-Duitsland wees de ther mometer maandagmiddag om streeks 11 graden aan. Verder oostelijk in Duitsland 68 gra den en in Polen niet meer dan 3 tot 4 graden. De luchtdrukverdeling wijzigt zich nu zodanig, dat ons land in oostelijke winden terecht komt. Hierdoor stroomt heden iets koe lere lucht uit Duitsland ons lanrl binnen. Ln deze lucht komen en kele opklaringen voor, zodat er wat meer zon zal ziin. medegedeeld door het K.N.M.l. te De Bilt, geldig van dinsdagpeh tend tot dinsdagavond. Droog weer. Veranderlijke bewolking en droog weer, maar in de ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige oostelijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. WOENSDAG 28 MAART v.m. n.m. Breskens 2.46 3.12 Terneuzen 3.21 3.47 Hansweert 4.01 4.27 Walsoorden 4.11 4.37 ZON MAAK op onder op ondet Mrt. 27 6.29 19.07 20.49 6.21 28 6.26 19.09 22.02 6.45 29 6.24 19.11 23.12 7Ü3

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1