Uit de Provincie ~ff 1 OOUWE EGBERTS ORCAM cL de pittige zware shag! 0*CA Het geheim van schoorstenen de zeven EGBERT 5 AXEL SAS VAN GÊNT. SLUISKIL. SLUIS Bos-1 IJZENDIJKE DE ITALIAANSE POLIT.IEK STORM EIST DODEN IN SANTOS. Zwitserland treft maat regelen tegen ronselen van Algerijnen De Amerikaanse export van agrarische overschot- produkten AGENDA. De verkiezingen in Elfen MALENKOF DEELT SNOEPGOED UIT. Grootmoeder vliegt. Stalin en het Sowjet volkslied Bijeenkomst van premiers van Syrië en Libanon De Soedan overweegt aankoop van wapens uit Tsjecho-Slowakije EESTEN VAN ROMEINSE NEDERZETING OP SCHOUWEN GEVONDEN. De rijksdienst voor oudheidkun- <hg bodemonderzoek is deze week begonnen met de afgraving van een terrein in de gemeente Haam stede op Schouwen, de zogenaam de Brariers. Dit onderzoek heeft thans belangrijke zaken aan het licht gebracht, die mogelijk iets uit de oudste Zeeuwse geschiede nis onthullen. Bij een afgraving van 50 centimeter reeds, kwam een brandlaag voor de dag die er op wijst, dat hier resten van een Romeinse nederzetting liggen. Een groot aantal gevonden scher ven staaft dit bewijs, zodat be sloten is dit onderzoek intensief voort te zetten. Paasveemarkt. De Axelse Paasveemarkt is reeds een traditie geworden. Het zou zeker voor de handel een ge mis zijn, indien deze markt niet meer zou plaats hebben. De be langstelling uit handels- en land- bouwkringen was dan ook groot en de aanvoer was goed te noe men. Het marktplein, voor deze gelegenheid door het gemeente- personeel in orde gemaakt, bood al vroeg een „commerciële aan blik" en de rijkspolitie werkte mede, dat de aanvoer vlot kon verlopen. De organisatoren heb ben weer eer van hun werk ge had en ook was gelukkig (en dat niet alleen voor de Paasvee markt) het voorjaarszonnetje welwillend gezind. Jammer was het, dat de steeds zo actieve voor zitter de heer W. Koster wegens familieomstandigheden niet aan wezig kon zijn. De officiële opening werd nu verricht door de heer C. Meehiel pen, die de aanwezigen hartelijk verwelkomde, in het bijzonder 't uilege van B. en W., voor zover aanwezig. Het bestuur der vee markt dankte het gemeentebe stuur voor de steun, die van dit -ollege wordt ondervonden, niet alleen financieel maar ook op an dere wtjze. want het gemeente- personeel heeft het marktplein weer keurig in orde gebracht, waarvoor het bestuur zeer erken telijk is. De dierenarts, de heer De Putter, werd dank gebracht voor zijn veterinaire arbeid bij de keuring der aangevoerd dieren, ;n het politiekorps voor de vlotte regeling van het verkeer en de handhaving van de orde. De pers, en speciaal de vak pers, werd hulde gebracht voor het bekendheid geven aan deze Paasveemarkt. Ook zij die, al was het nog zo'n kleine bijdrage schonken ter bestrijding van de kosten aan deze markt verbon den, werden dank gebracht. Ten slotte werd een speciaal woord van hulde gebracht aan de heren Picavet uit Hulst, voor de uitzon- jÉërlijke collectie dikbillen, die zij hadder aangevoerd. Met de wens, dat deze dag in alle opzichten zou mogen slagen, verklaarde hij de Paasveemarkt 1956 voor geopend. Intussen had de jury haar ,verk gedaan en de prijzen als volgt toegekend: Vette runderen 6 tanden: le x. H B. Picavet en Zn, Hulst; iepr A Verbiest, Zuiddorpe; 3e pr. G. Verbiest, Zuiddorpe. Vette runderen 4 tanden: le pr. H. B. Picavet en Zn, vnd; 2e pr. P. Coene, Koewacht; 3e pr. H. B. Picavet en Zn, vnd. Vette rilnderen 2 tanden: le pr. V. Verbiest, vnd; 2e pr. G. Ver pest- vnd; 2e pr A en 3e pr. H. 1 Picavet en Zn, vnd; 3e pr. en •3e pr. A B. R. Blankert, Axel. Vette runderen zonder tanden: le pr. L. van Dorselaer, St Jan steen. Ossen met 6 tanden: le pr. H. B. Picavet en Zn, vnd. Ossen zonder tanden: le pr. A. van.WSck, Sluiskil. Oikbillen met 6 tanden: le pr. A, le pr. B. en 2e pr. H. B. Pica vet en Zn, vnd.. Dikbillen zonder tanden: le pr A. van Wijck, vnd; 2e pr. L. van Dorselaer. vnd; 2e pr. A E. en H. Picavet» Hulst. Vette koeien: le pr. E. Dumo- Irian. Philippine. Vette schotten: le pr. Gebrs Verstraten, Axel. Vet kalf: le pr. R. Blankert, vnd, DUcbil kalf: le pr. J. de Put ter, Axel. Kampioen vetvee en kampioen dikbillen: M. B. Picavet en Zn, vnd. Schoonste groep dikbillen en «hoonste groep vetvee: M. B. Picavet en Zn, vnd. AFDELING VARKENS. Schoonste vette varkens: le en 2e pr. A. Audenaerde, Axel. Schoonste vleesvarkens: le pr. X Audenaerde. vnd; 2e pr. R. Blankert, Axel. Beste zeugen: le pr. A. Aude- aaerd, vnd; 2e pr. Gebr. Gelder land, Sas van Gent. Zwaarste varkens: le pr. Geb. Gelderland, vnd; 2e pr. A. Aude naerde, vnd. Groep van 3 vleesvarkens: le pr. A. Audenaerde, vnd. Grootste aantal vette varkens: •7 stuks) A. Audenaerde, vnd. Goed afgelopen. Toen zondagmorgen de fa- arieksarbeider C. van T. met zijn bromfiets op de Zaaidijk reed, kwam plotseling een hond over dé weg gelopen. De heer Van T. kon de hond niet meer ontwijken, waardoor hij kwam te vallen. Met enige ontvellingen aan handen en knie en beschadiging san kleren kwam de bromfietsbe- rijder er af, terwijl zijn zoontje, dat achter op de duo zat, geluk kig ongedeerd bleef. Ontspanningsavond Nationale Reserve. In het „Gesellenhuis" te Axel werd een ontspanningsavond ge houden voor de vrijwilligers van de Nationale Reserve. Deze avond werd verzorgd door de „Bonte Avond Club" uit Sluis kil. Als propagandist en confe rencier fungeerde de 1ste luite nant de heer Hallegraaf. De heer Francke uit Axel opende deze avond met een kort welkomstwoord. Hierna zette hij het doel der Nationale Reserve uitvoerig uiteen. Wij dienen allen, aldus spreker, diep doordrongen te zijn van de noodzaak de vrijheid en onafhan kelijkheid van ons volk te Toehou den. Daarom wees spreker op de kritiek, die enige tijd geleden in een deel van de pers tot uiting kwam, ten zeerste af, daarbij ver wijzende naar de waardering van de minister-president en minister Luns. Een volk, dat zijn vrijheid niet weet te waarderen en te bewa ren, zal deze zeker verliezen, daarom wekte hij allen op toe te treden tot het vrijwilligers corps. Spreker bracht de vrouwen en verloofden van de manschappen dank voor hun offer om hun echt genoten of verloofden af te staan voor het bijwonen van de noodza kelijke oefeningen. Hierna volgde het bonte pro gramma door de B. A. C. Zij voer de de aanwezigen in muzikale ter men, de gehele wereld rond. Spe ciaal het Cuchoo-Lino-koor, The Natxpa Minstreels, en The Twin Sisters, boekten groot succes. John White, die enkele accor deon solo's ten gehore gebracht, gaf blijk van een groot talent. De muzikale parodie van de he ren Jurriëns en Neels, brachten daverende lachsalvo's. Mej. Marijke Lentze voerde op voortreffelijke wijze een vlinder- dans uit. Met het bekende slui tingsstuk van de B. A. C. werd deze avond besloten, waarna de aanwezigen tegen middernacht voldaan huiswaarts keerden. H [aSEEEEEmSEH tg c r E 17 Opening gemeentelijk ge bouwencomplex. Zaterdagnamiddag werd door burgemeester Den Boer aan de Kerkhoflaan een gemeentelijk ge bouwencomplex officieel ge opend, omvattende kleuterschool, badhuis, brandweergarage en ga rages voor gemeentewerken. Kleuterschool en badhuis zijn reeds enige maanden in gebruik, maar thans kon de burgemeester het complex in zijn geheel in ge bruik stellen. In een klaslokaal van de kleu terschool werden de genodigden toegesproken door de burgemees ter. Hij richtte zich vooral tot de bestuursleden van de vereniging tot instandhouding van een neu trale kleuterschool. Hij zeide een zucht van verlichting te hebben geslaakt toen dit complex gebou wen uiteindelijk klaar is geko men, zijnde het grootste complex gebouwen dat ooit in Sas van Gent tot stand werd gebracht. Spr. betreurde het dat de in- spectrice van het kleuteronder wijs, mej. Plas, wegens griep niet aanwezig kon zijn. Hij memoreer de in zijn toespraak de lijdens weg die de vereniging tot in standhouding van deze kleuter school heeft gehad, niet alleen geldelijk, maar ook zorgen voor huisvesting en onderdak. Hij heette ook welkom mevr. Vos en de heer Vermeer, oud-be stuursleden van de vereniging, en de diverse aannemers die het complex gebouwd hebben, en de heer Roelands van de Centra le Dienst voor Bouw- en Woning toezicht in Zeeuws-Vlaanderen» Hierna gaf de burgemeester de kleuterschool in bruikleen aan het bestuur van de neutrale school. Mevr. Horstmann, voorzitster van de vereniging tot instand houding van een neutrale kleu terschool, dankte het gemeente bestuur voor het in bruikleen ge ven van een ruime, zonnige, mo derne kleuterschool. Hoewel het bestuur soms de wanhoop nabij was, vanwege de trage gang van zaken, is men eindelijk tot deze prachtige kleuterschool geko men. Deze lange lijdensweg heeft wel eens een domper op de actie der vereniging gezet. Toen men het klaslokaal van de openbare lagere school weer moest af staan begon de lijdensweg van huisvesting. Dit had weer tot ge volg, dat het aantal kinderen, dat de kleuterschool bezocht, meer en meer daalde, zó zelfs dat, toen men op 1 december 1955 de kleu terschool in gebruik nam men slechts 24 kinderen in de school had over te brengen. Op 't ogen blik van de officiële opening zijn er 50 kinderen, dus in enkele maanden tijds een verdubbeling. Na deze officiële overdracht bestond er voor de genodigden gelegenheid de kleuterschool te bezoeken. Hierna begaf het gezelschap zich naar de brandweerkazerne, waar de manschappen in keurig uniform aangetreden stonden. De sporen van enkele uren hard zwoegen bij de brand op de cokesfabriek te Sluiskil waren verdwenen. Alleen stond er een ontluisterde brandweerwagen, want al het slangenmaterieel was op de cokesfabriek achterge bleven voor het blussingswerk en eventuele nablussing. Vanwege de opening van de kazerne had men, toen het ergste gevaar geweken was, toestem ming gekregen om te vertrekken. Na deze opening van de brand weerkazerne werden met korte toespraken de gargaes van ge meentewerken en het badhuis ge opend. Hierna werden door het ge meentebestuur verversingen aan geboden. in het leslokaal van de brandweer. Met deze opening is de gemeen te zeer zeker een nuttig complex rijker geworden. De kleuter school, de brandweerkazerne en het badhuis voorzien in een be hoefte. Het badhuis dat 1% dag per week geopend is zag zijn be zoek reeds stijgen van 370 baden in de eerste week van de opening naar 500, welk aantal thans tot ruim. 600 per 1% dag is gestegen. Voorlichtingsavond Qp verzoek van het interdeke- naal charitatief centrum werd in de (bovenzaal van café „De Brug" een voorlichtingsbijeenkomst ge houden om te komen tot de op richting van Levensscholen. Op deze bijeenkomst waren uit genodigd de R K. werkgevers, stand- en vakorganisaties en de K. A. J. uit de kanaalzone. Bij ontstentenis van de voorzit ter, burgemeester Van Hootegem uit Hontenisse, werd de bijeen komst gepresideerd door de heer G. van de Berg. Na het gebruike lijke welkomstwoord werd het woord gegeven aan de heer Wee- kenborg van de R. K. Stichting •voor Levensscholen uit Utrecht. Op aangename wijze schetste de heer Weekeborg de doelstel ling van de school. Het is een school die Ibestemd is voor jon gens van 14 tot 17 jaar. Het zijn voornamelijk die jongeren, die vanaf de school in de bedrijven worden geplaatst vensschool raadgevingen ontvan gen, aangepast op het bedrijfsle ven en het arbeidsmilieu waarin zijn geplaatst. Uiteraard der zaak zal dan ook de school ten nauwste met het bedrijf zelf verbonden moeten zijn. Reeds in verschillende plaat sen in Nederland werken de le vensscholen, die bestaan uit 2-ja- rige cursus, met succes. Na de uiteenzetting ontspon zich een geanimeerde gedach- tenwisseling en men zal nader bekijken om naast de reeds in deze omgeving bloeiende Mater Amalbilisschobl, die bedoeld is voor de meisjes, ook nog een Le vensschool voor jongens te reali seren. Een geslaagde bedrijifsslvow. De firma DiericksSmet, die in het jeugdgebouw „De Ark", 'n fraai ingerichte show had inge richt, heeft niet over belangstel ling te klagen gehad. De bezoekers hebben zich ten volle kunnen overtuigen van de grote service die de ondernemen de firma Dieriks haar diëntèle kan aanbieden. Haar pracht sor tering bromfietsen en de aller nieuwste snufjes op dit gebied van diverse toonaangevende mer ken, met daarbij passende lederen kleding, benevens de ruime col lectie gewone rijwielen bewijzen dat zij zich volkomen gespeciali seerd heeft. In de stand van de heer A. J. de Krijger was voor de bezoekers gelegenheid een verversing te ge bruiken. Kampioenschap Autoclub. De eerste kampioensrit van. de Sluisse auto- en motorclub mag ongetwijfeld als geslaagd be schouwd worden. Deze rit was 'n kaartleesrit in donker en werd over een afstand van rond veer tig kilometer verreden van Zuid- zande langs verschillende binnen wegen naar Sluis. Het klassement na de eerste rit luidt: 1. De heer en mevr. Risseeuw- Roosendaal, Zuidzande, 10 pun ten; 2. J. DuboisH. Everwijn,. Zuidzande, 9 p; 3. W. Ghijzels G. Tanghe, Sluis, 8 p; 4. E. A. A.. Buijze. Zuidzande, A. de Bruin. Sluis, J. Cortvriendt en H. F.. Bogaard, allen 7 p; 5. F. Cop- pensJ. de Potter, Sluis, 6 p; 6. Toussaint—De Lijzer, Cadzand» 5 p; 7. G. van de VijverP. de Wispelaere, 4 p; 8. M. Leenhouts W. Carels, Sluis, 3 p; S, De heer en mevr. Grahame, J. Smoo renburg en A. van Beijsterveldt, allen 2 p; De overige deelnemers allen 1 punt. Ontspanning op „Rozenoord. Voor het derde achtereenvol gende jaar gaf de toneelgroep van de E. H. B. O. uit Nieuwvliet op „Rozenoord" een ontspan ningsavond» waarvan het pro gramma voor de bewoners van de stichting „Rozenoord" spe ciaal was samengesteld. Het ge- bodene bestond uit zang, muziek, voordracht en pantomime en werd door de bewoners zeer op die In de le-1 prijs gesteld. De heer Wage, directeur van „Rozenoord", sprak woorden van dank, evenals de heer A. Brak man, een oud-dorpsgenoot van het gezelschap, thans een bewo ner van de stichting. Ook hij zit in de „Ossewei". De IJzendijkse schooljeugd heeft weer een drukke dag gehad. Gewapend met de nodige attribu ten als potdeksels, blikken bus sen en oude pannen, verzamelde zij zich aan de school. De oorzaak van dit alles was Rob de Bruijke- re, die zijn dertigste verjaardag als vrijgezel vierde ea volgens folkloristisch gebruik in de osse wei moest. Deze keer had het wel een zeer bijzonder tintje want de Neder landse televisiedienst was aan wezig om van dit gebeuren een reportage te maken. Onder oorverdovend lawaai, met de feestcommissie, voorop trokken zij met de stropop en de bijna een meter grote sleutel naar het huis van de jubilaris. Ook de pop was voor deze bijzon dere gelegenheid extra verzorgd. Onder het draaien der televisie apparaten overhandigde Ad Hen- drikse de sleutel aan de jubilaris en heette hem namens de „osse- wefb°« ers" van harte welkom in wei. Hij bewonderde de jarige dat hij, ondanks dat hij wel eens naar de meisjes loerde, ze hem toch niet hebben kunnen vangen. Hierna werd door de jubilaris de jeugd getracteerd op toffee's. Zaterdagavond om acht uur is deze televisiereportage uitgezon- d'em. Nieuwe Sowjet-nota over ballons. De Sowjet-Unie heeft in een nieuwe nota aan de Amerikaan se beschuldigingen tegengespro ken, volgens welke de Sowjet- Unie ballons had opgelaten, die in de V. S. en andere landen te recht waren gekomen. De Sow jet-Unie daagt de V. S. uit tot het organiseren van gelijktijdige ten toonstellingen van Amerikaanse ballons die in.de Sowjet-Unie zijn neergekomen en „Sowjetrussi- sche ballons, die de Amerikaanse regering in haar bezit beweert te hebben", aldus meldt het Sow- jet-persbureau Tass. De Sowjet-nota is 'n antwoord op een Amerikaanse nota van 1 maart j.J. De V. S. zeggen dat hun ballons uitsluitend bestemd zijn voor metereologisehe waar nemingen. De Sowjet-Unie, die reeds eerder tegen het overvlie gen van Amerikaanse ballons ge protesteerd heeft» zegt, dat deze „voor geheel andere doelen" be stemd zijn. De Amerikaanse ballons zijn uitgerust met automatische ca mera's en zenders. De V. S. heb ben reeds eerder een voorstel voor het organiseren van ten toonstellingen van Amerikaanse ballons afgewezen, daar de Saw- jet-Unie hiermee alleen propa gandadoeleinden zou nastreven. EERSTE KIEVITSEI VOOK H. M. DE KONINGIN. Zaterdagavond om zeven uur hebben de twee gebroeders Ex- terkate te Zeldam, post Goor, 'n kievitsei gevonden en dit bij de burgemeester van Goor, de heer C. P. van Essen, afgeleverd. Burgemeester van Essen heeft dit ei op het paleis Soesdijk aan H. M. de Koningin aangeboden. De twee vinders waren daarbij aanwezig. De Italiaanse regering heeft vrijdag formeel het plan laten varen om verandering te .brengen in de over de gehele wereld gel dende verdeling op basis half om half tussen de grote oliemaat schappijen en. de landen, waarin deze olie produceren. Vertegen woordigers van oliemaatschap pijen lieten echter blijken, dat zij even afkerig zijn v.an een nieuw wetsontwerp van de Italiaanse regering, welke een glijdende schaal voor de royalties in houdt. Het ontdekken van olie in twee Italiaanse gebieden in de afge lopen twee jaren, was voor de Italiaanse regering aanleiding in oktdber van het vorig jaar een oliewetsvoorstel in te dienen, dat een verdeling in de verhouding 60 tegen 40 in het foordeel van Italië beoogde. Dit leidde tot pro testen van de grote Engelse en Amerikaanse oliemaatschappijen, die van mening waren, dat daar mede een gevaarlijk precedent zou worden geschapen en dat de overeenkomsten met de aan olie rijke Arabische landen er door in gevaar gebracht zouden kun nen worden. Een woordvoerder van de gfo- te oliemaatschappijen verklaar de, dat het nieuwe Italiaanse plan voorzag in volkomen onrealisti sche belastingen van een om vang zonder weerga, en dat de hogere royalties en belasting de regering minstens 60 procent van het netto-inkomen' der maatschap pij zouden doen ontvangen. De Braziliaanse havenstad Santos is dit weekeinde, voor de tweede maal in één maand tijds, getroffen door een zware storm, die met hevige regens gepaard ging. Ongeveer 20 mensen zijn om het leven gekomen en 30 ge wond. Bij de vorige stormramp kwamen circa 60 mesen om het leven» In sommige straten van San tos stond zond&g het water drie meter hoog. door AGATHA CHRISTIE 711 Nadruk verboden, i voort, „die zijn goed voor mis- i dadigers in boekenNee, er Toch kunt u daar niet altijd zijn maar heel weinig mannen, - - - die je er in kunnen laten lopen, op af gaan, mr. Cade," zei Battle. „Ik herinner me een geval; een werkelijk knap meisje, dat een paar veranderingen in haar uiter lijk aangebracht had, kleur van haar veranderd, huid veranderd, goor en vlekkerig gemaakt, rode randjes om haar ogen gemaakt en, wat de radicaalste verande ring was, slechtzittende, smake loze kleren aangetrokken. En ik verzeker u, dat van de mensen, die haar in d'r vroegere „staat" gekend hadden, negen van de tien haar niet herkenden. Man nen hebben het zo gemakkelijk niet. Ze kunnen wat doen aan hun wenkbrauwen en natuurlijk bereik je met valse tanden ook heel veel. Maar je oren blijven dezelfde, en oren zijn verbazend karakteristiek, mr. Cade." „Kijk alsjeblieft niet zo naar die van mij, Battle!" verzocht Anthony. „Je maakt me gewoon weg zenuwachtig." „Een valse baard en grimeren en al dat soort dingen laat ik buiten bespreking," ging Battle de meeste worden onmiddellijk geïdentificeerd. Ik ken er maar één, die werkelijk geniaal in het vermommen is, en dat is koning Victor. Heeft u wel eens van ko ning Victor gehoord, mr. Cade?" De manier, waarop die vraag gedaan werd, was zó eigenaardig, bijna snauwend, kortaf, overrom pelend, dat Anthony het ant woord, dat hem op de tong lag, binnenhield. „Koning Victor!" herhaalde hij nadenkend. „Ja, ik geloof wel, dat ik die naam wel eens heb horen noemen". „Een van de beruchtste juwe- lendieven die er bestaan. Vader een Ier, moeder een Frangaise. Spreekt vijf talen. Heeft een tijd gevangen gezeten, maar is sedert een paar maanden weer op vrije voeten." „Zo! En waar is hij nu?" „Tja, mr. Cade, dat is juist, wat wij graag zouden willen weten." „De intrige wordt al gecompli ceerder," zei Anthony luchtig. „Geen kans, dat hij plotseling hier komt opduiken? Maar nee, een juwelendief interesseert zich voor juwelen, niet voor politieke mémoires." „Je kunt nooit weten," zei hoofdrechercheur Battle. Wie weet is hij al hier." „Vermond als een van de be dienden? Schitterend zou dat zijn! Je laat het hele personeel defileren, herkent hem aan zijn oren en overdekt jezelf met roem." „U houdt ervan om de dingen een tikje belachelijk voor te stel len, hè, mr. Cade? Maar nu wat anders. Hoe vindt u die geschie denis in de buurt van Stames?" „Stames?" herhaalde Anthony. „Een geschiedenisin de buurt van Stames! Wat voor een ge schiedenis?" „Zondagmorgen in de krant gestaan. Dacht, dat u 't wel gele zen had. Lijk van een man aan do kant van de weg gevonden. Een schot door zijn hart. Een buitenlander. Vandaag heeft het natuurlijk ook weer in de krant gestaan." „Ja, nu u 't zegt, iets heb ik er wel van gelezen," zei Anthony nonchalant. „Toch geen zelf- möord, hè?" „Nee. Geen wapen gevonden. Tot dusver is de man nog niet herkend." „Het lijkt u wel erg te interes- <Wk'. -ri1 De Zwitserse regering heeft de grensbewaking opdracht gegeven in het bijzonder aandacht te be steden aan Algerijnen, die het land verlaten. Haar is ter ore ge komen, dat zich in Zwitserland een organisatie bevindt voor het „aanmonsteren" van Algerijnse opstandelingen. Door de Algerij nen te ondervragen hoopt men op het spoor te komen van het hoofdbureau van de organisatie. seren, hoofdrechercheur," zei An thony met een glimlach. „U zoekt toch geen verband tussen dat en de moord op prins Michael?" Hij voelde zich volkomen mees ter van zichzelf. Het kostte hem geen seconde moeite om de blik van Battle rustig te doorstaan. Waarom keek de man hem dan zo eigenaardig aan? ,,'t Lijkt opeens wel een epede- mie hier in de buurt," zei Battle. „Maar het zal wel toeval zijn, af wachten maar." Met donderend geraas reed de sneltrein voor Londen het sta tion binnen. Battle keerde zich om en riep een kruier. Anthony haalde verlicht adem. Een paar minuten later begaf hij zich op weg naar „De zeven schoorstenen". Hij was voor zijn doen ongewoon ernstig; de laat ste woorden van Battle hadden hem tot nadenken gestemd. Op zettelijk koos hij door het park dezelfde weg als op die bewuste donderdagavond en toen hij uit het kreupelhout vandaan kwam en het grijze huis roor zich zag liggen, bleef hij staan en trachtte zich voor te stellen, waar hij, een paar minuten na het schot, het verlichte raam gezien had. Was hij er zeker van, dat het 't twee de van den hoek geweest was? (Wordt vervolgd.) De Amerikaanse minister van Landbouw, Benson, heeft vrijdag medegedeeld, dat de Verenigde Staten in het komende begro tingsjaar hun export van agrari sche overschotprodukten met een bedrag van 600 miljoen dollar zullen vergroten tot in totaal 2,6 miljard dollar per jaar. Hij voeg de daaraan toe, dat de grenzen van de export van agrarische overschotten dit jaar bijna be reikt werden. MAANDAG 26 MAART TERNEUZENLuxor-Theater 8 uur: Danny Kaye. SAS VAN GENT: Olympia- Theater 8 uur: Terug uit de Hel. DINSDAG 27 MAART. TERNEUZEN: Luxor-Theater 8 uur: De Wereldzee. AXEL: Het Centrum 8 uur: Terug uit de Hel. SAS VAN GENT: Olympia- Theater 8 uur: Magdalena. Aan de verkiezing van leden van een algemene commissie van advies voor EUten hebben zater dag 2074 kiezers mogen deelne men. Het aantal uitgebrachte geldige stemmen is 1487; 273 stemmen werden ongeldig ver klaard. De oorzaak hiervan moet worden gezocht in het Duitse systeem van kiezen. In Duitsland is men namelijk gewend achter de naam van de kandidaat een kruisje te zetten, terwijl thans een kruisje geplaatst moest wor den vóór de naam of een vakje rood gekleurd moest worden. Het percentage opgekomen kiezers bedraagt 84,86 procent. Lijst één, de lijst van de oor logsslachtoffers en rentetrek kers heeft drie zetels behaald; lijst twee, die van de werkne mers, vier en lijst drie, die van de middenstanders gecombineerd met de landbouwers, ook vier. Twee Nederlanders hebben elk een zetel gekregen, te weten een werknemer op lijst twee, en op lijst drie de plaatselijke kantoor houder van de P.T.T. De verkiezingen zijn een groot succes geworden. Bij stralend lenteweer kwam men in massa ter stembus, hoewel er voor de verkiezing geen opkomstplicht bestond. In de late middaguren is de Commissaris van de Konin gin in de provincie Gelderland, jhr dr C. G. C. Quarles van Uf ford, zelf een kijkje kornen ne men. Na een kort bezoek aan het raadhuis bezocht hij met de landrost, de heer Blaauboer, de beide stembureaux. De belang stelling van de zijde van de pers, zowel van de Nederlandse als van de Duitse was zeer groot. De stemming geschiedde in volkomen rust. Overal waar de Sowjet-minister voor elektriciteitsvoorziening bij zijn rondreis door Engeland komt, zoekt hij contact met óe •bevolking en deelt daarbij snoep goed en insignes met het woord „Wereldvrede" uit. In Blackpool liet hij zijn auto stoppen om op straat met kinde ren te praten. Tot de vader van een jongetje van drie-en-half jaar zei hij via een tolk, dat hij een kleinzoon van dezelfde leef tijd heeft, genaamd Peter. Daar op gaf hij het -kind een lolly. Een jong echtpaar, dat de dag tevoren was getrouwd, gaf hij 'n doos Russische chocolade. „Dit is voor uw toekomstig geluk, en voor het geluk, van de kinderen, die u zult krijgen", aldus zei de Russische oud-premier. Zes vrouwelijke leden van een communistische sportvereniging in Londen hebben op de Russi sche ambassade een chocolade Paasei en een pop voor Malenkof •bezorgd. De 62-jarige mevr. Bridgehs, die reeds grootmoeder is, heeft in Pretoria haar vliegbrevet be haald. Zij is thans volwaardig pi loot. Volgens haar collega's be stuurt zij haar toestel opvallend goed. Mevr. Bridgens is de enige in Zuid-Afrika, die ooit op deze leeftijd het brevet behaalde. De Sowjet-Russssche radio heeft de uitzending van de ge zongen tekst van het Sowjet Russische volkslied bij het begin van de dag vervangen door rntli taire muziek. In Westelijke krin gen te Moskou veronderstelt men, dat dit verband houdt met mogelijke wijziging van de tekst van het volkslied, waarin in het tweede couplet sprake is van „Stalin heeft ons verheven en de trouw aan het volk, aan de arbeid en aan verhevén daden bezield". Dit lied is met nieuwjaar 1944 voor het eerst in de Sowjet-Unie uitgevoerd ter vervanging van de Internationale, die het lied van de partij is gebleven» De premiers van Syria en Li banon, die te Beiroet Arabische problemen bespraken hebben be sloten tot gemeenschappelijke stappen om de geschillen tussen de Arabische staten te verklei nen, voordat enige beslissende actie ten aanzien van het Pale stijnse probleem wordt onderno men, aldus wordt in welingelich te kringen in de Libanese -hoofd stad meegedeeld. De premiers werden het er ooit over eens, dat gemeenschappelij ke stappen moeten worden ge daan om „Jordanië geleidelijk van alle buitenlandse bindingen te bevrijden". Generaal-majoor Ibrahim Ab- boed, waarnemend opperbevel hebber van de Soedanese strijd krachten, heeft verklaard, dat de Soedan een aanbieding van Tsje cho-Slowakije voor wapens over weegt. In Khartoem bevinden zich thans twee vertegenwoordigers van de Tsjeeho-Slowaakse minis teries van handel en oorlog. Waarnemers zijn van oordeel, dat indien de Tsjeeho-Slowaakse voorwaarden gunstig zfln, de Soedan wapens van Tsjecho-Slo wakije zal kopen.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2