n Dulles brengt verslag uit over zijn reis door Azië Grote brand op de Cokesfabriek te Sluiskil De begrafenis van prins Starhemberg De Franse «Zaak der lekken» V.S. wijzen Japans verzoek af De „Washington Post en de verklaringen van Dulles salons sobèrt" PRAWDA OVER DE AMERIKAANSE HULP AAN t BUITENLAND GRIEKENLAND EN DE KWESTIE-CYPRUS GENERAAL SEROF IN ENGELAND Pineau vóór samenwerking met C. U. bij steun aan min der ontwikkelde gebieden. Banken in Frankrijk des Zaterdags gesloten. Franse tegenspraak. TWEE AMERIKANEN NAAR DE AUCA'S Twee verdachten uit voorarrest ontslagen. Libanese overval op Israëlisch dorp. De Oosf Zeeuws-V laamse brandweer wist het vuur te localiseren, waardoor een ramp is voorkomen STAKINGEN IN BELGIE Studentenbetoging in Athene. HET WEER. WEERBERICHT. GEVECHTEN IN DEENSE HAVEN. HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN „..t.rlnj b» aboonbb.-n. Tmm.D ^eur-HooIdredactbUr I. db&nde Noordstraat 55—57 1 er neuzen Jtedactle-adres: Telefoon 2073 en2510 NA 5 uur uitsluitend -Oij Gironummer 38150 ^tcrarvte- f 5,35 per kwartaal; per ^ndT 180 week 43 cent. Losse nrs 8 ct Verschijnt dagelijks MAANDAG 26 MAART 1956. 11e Jaargang Nr 3724 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de tóande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels f L~ iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 mit. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Het dagblad van de Russische communistische partij, Pravda heeft verklaard dat de recente voorstellen van Pre®ide"t hower betreffende de hulpver Ie ning aan het buitenland aantcv nen dat „leidende kringen inde Verenigde Staten openlijk stre ven naar een verdere uitbreiding van de bewapeningswedloop in de eehele wereld". In een artikel, wa^^". ^aSs houd door het persbureau T^ss naar het buitenland weid overge seind verklaarde Pravda, dat i de nieuwe voorstellen de militai re toewijzingen verdrievoudigd zijn terwijl de economische hulp ninder dan 12% omhoog gaat. Meer dan de helf van de militai reToewijzingen zijn bestemd wam de landen van Azië en het Mid den-Oosten, die Ud zijn van de mi litaire samenbundelingen, ge steund door de Verenigde Staten ermee verbonden", aldus Pravda. Griekenland heeft de commis sie der Verenigde Naties voor de rechten van de mens verzocht de kwestie-Cyprus op haar agenda te nemen, daar de rechten van de mens bij de jongste gebeurte nissen op het eiland geschonden zouden zijn. De struiken van de Sowjet ambassade in Londen werden in de nacht van vrijdag op zaterdag „versierd" met caricaturen van Boelganin on Chroesjtsjef en wol door jonge leden van de .matm- Minister Dulles heeft gevraagd om een „nieuwe houding" tegen over de verscheidenheid in ras en cultuur in Azie In een verslag voor radio en televisie over zijn jongste reis door Azië, waarbij hij tien landen heeft bezocht, zei de minister, dat „verschillen van ras en cultuur geen maatstaven zijn voor meerder- of minderwaardig- htlDe toekomst behoort aan onafhankelijkheid, niet aan overheer sing, aan vrijheid en niet aan slavernij, aan verscheidenheid en niet aan gelijkvormigheid. Aanvaarding van dit feit zal tussen de Aziaten en ons 'n hechte basis voor broederschap scheppen aldus de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Ook drong de minister aan op aanvaarding van het door Lisen- hower ingediende program voor hulpverlening aan het buitenland. „Op grond van mijn reis", zei de minister, „ben ik meer dan ooit overtuigd van het belang van dit program Minister Dulles verklaarde, dat hulp aan de economisch minder de V erenigde Staten de vrije lan- ontwikkelde gebieden. nale vereniging van Russische solidaristen", een vereniging van anti-communistische Russen. Volgens één van de „overval Iers" hadden Sow jet-beambten van de beveiligingsdienst hen be dreigd met 20 jaar gevangenis straf als zij de demonstranten ooit in handen zouden krijgen. Volgens de ,,DeiHy Mail heelt de leider van de Sowjetrussische veiligheidsdienst, generaal Seroi, gevraagd om 100 gewapende le den van de beveiligingsdienst in Groot-Brittannië toe te laten voor de bescherming van Boelganm en Chroesjtsjef. Volgens een ander blad zullen de Sowjet-leiders ongeveer 90 beschermers hebben. Vijftig hun ner zullen dan echter Britten zijn. Generaal Serof heeft een Ame rikaanse film gezien in één van de Londense theaters. Hij weiger de bij terugkeer op de ambassade te zeggen, welke film het was geweest. Studentexistaking in Tiflisr Volgens de „New York Times" hebben studenten van Tiflis ge staakt uit protest tegen de ver oordeling van Stalin op het 20 ste partijcongres. De universiteit zelf werd gesloten. Volgens het blad is een derge lijke actie zonder voorbeeld in de moderne geschiedenis van de Sow jet-Unie. In 1920 verzetten vgle studenten zich tegen Stalin. Zij steunden Trotsky. den van Azië moeten helpen. „Anders vallen zij in de klauwen van de machten van het despo tisme", zo zei hij. Hij waarschuw de dat Formosa het gebied is waar de grootste dreiging voor 'n conflict in het Verre-Oosten be- St3L8lt Hij zei dat in Azië „een oprecht verlangen naar vrede" heerst en dat men zich er daar van bewust is dat een moderne oorlog met grote verwoestingen geen oplos sing brengt voor welk probleem dan ook. Dulles gaf een uitgebreide uit eenzetting van de houding der pas onafhankelijk geworden Aziatische landen ten opzichte van de Westelijke mogendheden en gaf uiting aan zijn vertrou wen dat deze landen in staat zuk len zijn hun onafhankelijkheid te behouden. Hij zag een belangrijke taait voor Japan in het tot ontwikke ling helpen brengen van de met- communistische landen in Azie. „Japan", zo zei hij, „is de enige Aziatische natie die de weg naar industrialisatie heeft gevonden Hij verklaarde in Azie een groot verlangen naar ontwape ning te hebben gevonden, in het bijzonder als het geld dat hier door zou worden bespaard, zou kunnen worden besteed voor De minister verklaarde „be moedigend" van zijn reis te zijn teruggekeerd. Natuurlijk, zo zei hij, vormt de Russische en Chi nese economische taktiek een gevaar, „een nog groter gevaar wordt gevormd door hun taktiek van het opwekken van haat tus sen de vrije landen, doch ik ben van H. K. H. PRINSES BEATRIX i DEEI) BELIJDENIS. H. K. H. Prinses Beatrix heeft zondagmorgen in de Nieuwe Zijds Kapel te Amsterdam, teza men met een veertigtal catechi santen, openbare belijdenis des geloofs afgelegd, waarna zij be vestigd is tot lidmate van de Ne derlandse Hervormde Kerk. Ds J. H. Kater, Nederlands Hervormd predikant in- de hoofd stad, hij wie de Prinses op de be- lijdeniscatechisatie is geweest, leidde de dienst in deze kapel. Hij preekte naar aanleiding van Richteren 6 14: „Ga heen in de2e uwe kracht". De predikant hield zijn catechisanten voor, geen Chr isten te zijn voor de kerk alleen. „Wees Christen voor de wereld", zo luidde zijn woord aan de nieuwe lidmaten, waarbij hij hen wees op de strijd die de Christen in de wereld heeft te voeren. De dienst werd bijgewoond door H. M. Koningin Juliana, Prins Bemhard, H. K. H. Prinses Wilhelmina en de Prinsessen Irene en Margriet. Ds G. de Ru, praeses van de generale synode kapptr »ef opor+» cocW markt 16 brwrwijsfraat 9 tenwuzen ook voor verzorgd kapwerk en voor betere toiletartikelen, aparte salon voor huidverzorging, depositair „lancome"-dr. payot" -„yardley". Het stoffelijk overschot van prins Ernst Rüdiger Starhem berg, een bekend figuur uit het vooroorlogse Oostenrijkse politie ke leven, is zaterdag in het fa miliegraf bij het kasteel der Star- hembergs te Eferdinge nabij Linz, in opper Oostenrijk, bijge zet. Roger Wijbot, het hoofd van j namelijk het op zijn bureau laten de Franse contra-spionnagedienstslingeren van geheime documen- heeft Jean Mons, gewezen secre- j ten. Hiervan werden door zijn se- taris-generaal van de nationale I cretaris, Jean Turpin één der defensiecommissie een der andere beklaagden afschriften hoogste Franse organen op het gebied van de landsverdediging ervan beschuldigd een spion te zijn. Mons staat, met nog dne man nen, terecht wegens het tin 1954) in onbevoegde handen geraken v-i.jc H van de Nederlandse Hervormde mening dat de condities die Kerk en ds J. li. van Beem, voor- |van Franse militaire geheimen wii ons zouden wensen, in het zitter van de centrale kerkeraad met mme de oorlogvoering in gebied dat ik heb bezocht, zullen van de Nederlandse Hervormde -mdo-China .betroffen. Hij wordt heersen als wij hierin slechts ons gemeente in Amsterdam woon- [beschuldigd van „nalatigheid waardig aandeel bijdragen", zo den eveneens de kerkdienst bij. besloot de Amerikaanse minister! Prinses Armgard kon door n van Buitenlandse Zaken. ongesteldheid niet aanwezig zijn. De Verenigde Staten hebben miUitaire oefeningen en proefne- een Japans verzoek afgewezen jmingen en dat de Verenigde Sta- om in te stemmen met het beta- ten van mening zijn dat ongemak len van vergoeding voor alle hierdoor veroorzaakt aan andere schade die mogelijk zal voort vloeien uit de komende Ameri- gemaakt, die onder meer in com munistische handen terecht kwa men. Wijbot uitte zijn beschuldiging in antwoord op een vraag van Mons verdediger, wat voor mo tief zijn cliënt dan wel voor zijn handelwijze gehad zou kunnen hebben. Maarschalk Juin en generaal GuiUaume, een gewezen resident- generaal van Marokko, verklaar den echter van Mons een goede indruk te hebben gekregen in de tijd dat zij met hem werkten. Ook Alexander Parodi, gewezen se cretaris-generaal van het ministe- kaanse kernproeven in het ge bied van de Grote Oceaan. Dit is meegedeeld in een nota, die op 19 maart te Tokio is over handigd. De tekst van deze nota is zaterdag gepubliceerd. In de nota werd gezegd dat Je zee vanouds het terrein is voor De Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Christian Pi neau, heeft in een vraaggesprek met 't anti-communistische blad „Franc-Tireur" gezegd, voorstan der te zijn van een economische samenwerking tussen Oost en West bij het verlenen van hulp aan minder ontwikkelde gebie den. Hij zei dit tegenover de Amerikanen te zullen verdedigen. Economische oorlog dient verme den te worden en daarom dien den gemeenschappelijke plannen Uitgewerkt te worden, bijv. in het kader van de Verenigde Naties. De landen, „die geleden heb ben onder de fouten van Stalin" zo drukte de vragensteller zich uit behoren volgens Pineau thans van de opvolgers van Sta lin in de gelegenheid te worden gesteld vrijelijk zelf te beslissen over uitwisseling op verschillend gebied met de Westerse landen. Ais de Oosteuropese landen de zelfde vrijheid zouden genieten als Zuid-Slavië, dan zou er reeds een duidelijke verandering met aanzienlijke gevolgen in de be trekkingen tussen Oost en West intreden. De Frans-Marokkaanse besprekingen. De Frans-Marokkaanse bespre kingen over de toekomstige ver hpuding zijn zaterdag te Parijs begonnen. Eerder in de maand is men het er al over eens gewor den, dat Marokko zelfstandigheid Besloten is tot de instelling van twee commissies, een voor defensieaangelegenheden en een vpnr de samenwerking op be- stuurs- en technisch gebied. De „Washington Post" sehreel zaterdag in een hoofdartikel, dat het niet redelijk is van de Neder landers om de conclusie te trek ken, dat het geven van uitdruk king aan vriendschap voor Indo nesië door minister John Foster Dulles betekent, dat de Amen-, kaanse minister van Buitenland se Zaken stelling heeft genomen te«en Nederland in 't vraagstuk van Nederlands Westelijk Nieuw- Guinea. „Arme minister Dulles merkt de „Washington Post" op. „Als hij een verklaring aflegt over buitenlandse aangelegenheden, wordt hij vervloekt door de ene kant. Doet hij het niet, dan wordt hij vervloekt door de andere Het blad gaat verder: „De Amerikanen koesteren een bij zonder grote vriendschap en respect voor hun Nederlandse bondgenoot. Ook hebben zij een reëel belang bij het helpen van Indonesië bij het versterken van haar onafhankelijkheid en bet aanmoedigen van haar orienta tatie in de vrije wereld. De uitnodiging aan president Soekarno voor een bezoek aan de Verenigde Staten is een bewijs van deze belangstelling. De huidige consternatie, welke naar wij vertrouwen, spoedig ge luwd zal zijn, is een aanwijzing voor het dilemma, waarin de Verenigde Staten zich bevinden, als zovele landen trachten Ame rika aan hun zijde te krijgen. Wij menen, dat Dulles zich in Indo nesië goed heeft gedragen. Het moet voor de Verenigde Staten zeker mogelijk zijn om vriendschappelijke betrekkingen te onderhouden met zowel Ne derland als Indonesië, zonder te gen een van beiden stelling te nemen". oude gebruiken die van de zee worden gemaakt geen reden is voor gerechtigde schadevergoe ding. De V.S. deden echter een drievoudig aanbod met betrek king tot de proefnemingen, in het belang „van het volledige begrip en samenwerking tussen de beide landen". Dit drievoudige aanbod is: 1. Samen met de Japanse re gering de gevolgen te onderzoe ken voor de Japanse scheepvaart als gevolg van het instellen van een gevaarlijke zone. Hiertoe zijn reeds besprekingen begon nen. 2. Deskundigen beschikbaar te stellen voor eventuele bespre kingen die de Japanse regering zou willen voeren met betrekking tot de kwestie van atoomstraling en voor het bestuderen van de mogelijkheid zoveel mogelijk ge gevens uit te wisselen over de ge volgen van atoomstraling voor het leven in de zee. 3. Als na afloop van de proef nemingen officiëel bewijs wordt geleverd van grote economische schade voor Japan of Japanse onderdanen als gevolg van het instellen van de gevaarlijke zone en de proefnemingen, verdere besprekingen te voeren over de kwestie van schadevergoeding. Toeristen, die Frankrijk zullen bezoeken dienen er gedurende derie van Buitenlandse Zaken, had zomer voor te zorgen dat zij reeds het volste vertrouwen in Mons. vrijdags maatregelen treffen om gedurende het weekeinde over contant geld te beschikken, om dat ingevolge een regeringsbe sluit met ingang van 21 maart de banken aldaar des zaterdags gesloten zullen zijn. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken heeft de berichten uit Saigon, dat met Zuid-Vietnam een overeenkomst zou zijn geslo ten over de terugtrekking van het Franse expeditieleger, tegen gesproken. Hij zei dat de onder handelingen daarover nog aan de gang zijn. Twee Amerikaanse ontdek kingsreizigers, Armand Landry en Ally Hechscher, maken voor bereidingen om te vertrekken naar de Auca-indianen in Ecua dor, waar kortgeleden vijf zende lingen om 't leven zijn gebracht. De twee Amerikanen verklaar den zich ervoor te zullen hoeden om in het gebied van de Auca's met een vliegtuig te landen, zo als de vermoorde zendelingen hadden gedaan, aangezien de Auca's een vliegtuig waarschijn lijk als een „vogel des doods" be schouwen. INDONESIË De rechter van het landgerecht te Djakarta heeft donderdag H. A. S. Leijten en Tjie Siang Tsjiang van rechtsvervolging ontslagen. Beiden waren 12 okto ber 1954 gearresteerd, verdacht van brandstichting in de pakhui zen van de Borzumij te Makka- sar. Door deze brand was een schade aangericht van rp 7 miljoen. Verdachten werden tevens vrij gesproken van diefstal, resp. ver duistering van bijna rp 90.000. De officier van Justitie zeide, dat de overtuiging, dat brand is ge sticht nog bestaat, maar mede omdat enkele getuigen hun ver klaringen introkken, kon het be wijs niet geleverd worden. De rechter ontsloeg verdachten on- middelijk uit het voorarrest. De teraardebestelling werd bij gewoond door leden van de be kendste Europese families, zoals de Habsburgers en de Hohenzol lerns en door voormalige aange slotenen bij de inmiddels ont bonden „Vereniging van Oosten rijkse Katholieke edelen' Het stoffelijk overschot van prins Starhemberg is negen da gen in een tuinhuis van het kas teel opgebaard geweest. Er heeft een erewacht bijgestaan, samen gesteld uit in livrei gestoken houtvesters van het landgoed der Starhembergs. De begrafenisdienst werd ge leid door de vicaris-generaal van Linz, die door tien priesters werd bijgestaan. Achter de lijkkist liepen Star- hembergs enige zoon en erfge naam, Heinrich Rüdiger Star hemberg, die rechten in Madrid studeert, zijn broers Ferdi nand en Georg en de laatste nog in leven zijnde kleinzoon van kei zer Franz Josef van Oostenrijk Hongarije, aartsbisschop Salva- tor. Wijlen prins Starhemberg was een bewonderaar van Mussolini. Hij leidde een semi-particulier le ger op, de z.g. „Heimwehr", dat hij zelf aanvoerde en dat er in sterke mate toe bijdroeg de voor oorlogse dictatoriale Oostenrijk se regeringen onder de bonds kanseliers Dollfuss en Von Schuschnigg te handhaven. In 1934 bedwong Starhemberg met zijn Heimwehr een socialis tische opstand in Florisdorff. n voorstad van Wenen. In hetzelf de jaar, dat ook de vermoording van bondskanselier Dollfuss door Oostenrijkse nationaal-sociaüs- ten in een mislukte staats- ereeppogirvg met zich bracht. edwong hij ook een nationaal-so- cialistische revolutiepoging. In 1935 werd Starhemtoerg, on der Dollfuss' opvolger Von Schuschnigg, tot vice-kanselrir benoemd, waarmede hij in feite een dictatoriale positie innam. Doch in 1938 kwamen de Duitse nationaal-socialisten en Starhem berg week uit naar Argentinië waas hij 18 iaar °P ain -andgoed aldaar doorbracht. Na de oorlog werd hij door d, Oostenrijkse socialisten en eom munisten heftig aangevallen we gens het onderdrukken van de opstand in Florisdorff. Starhemberg was in december 1955 naar Oostenrijk terugge keerd, om een arts te raadplegen over een storing in zijn bloeds omloop. Een bende uit Libanon heeft zaterdagavond een overval ge daan op het dorp Aarabin, dat 2 km binnen de Israëlische grens ligt, zo heeft een Israëlische mili taire woordvoerder meegedeeld. Eén Arabische dorpeling werd gewond. De overvallers konden worden teruggedreven. *De Nederlandse 25-jarige ma troos Johan Rijnvis is in Le Ha vre om het leven gekomen door een val, waarbij hij zijn nek bral;, hij kwam te vallen, toen hij zich aan boord van zijn schip. Ie Sloterdijk" wilde begeven. In een communiqué wordt door de Belgische „christelijke centra le voor openbare diensten" ge meld dat het gehele douaneper soneel te Antwerpen vrijdag een stiptheidstaking van één dag ge houden heeft. Tachtig procent van het personeel op het stadhuis van Antwerpen en aan de in ningskantoren van de stad staakte van 11 tot 12 uur. Twee en twintig van de 28 sleepboten bleven ook één uur voor anker liggen. Het personeel van de Imal so Scheldetunnelslegde van 16 tot 17 uur het werk neer De tunnel voor voetgangers bleef op verzoek van de vakbonden ge opend. Kleine groepen studenten heb ben zondag ter gelegenheid van de Griekse onafhankelijkheidsdag in Athene een betoging gehou den, waarbij zij eisten dat er wa pens zouden worden verstrekt aan de „EOKA", de verzetsbewe ging op Cyprus, die naar aanslui ting hij Griekenland streeft. De politie wist te voorkomen, dat de demonstranten de wijk van de buitenlandse ambassades bereik ten. De betogers deden aanvallen op trolleybussen, die eigendom zijn van een Britse maatschappij. Er werden enige arrestaties verricht. MEDEDELING VAN DE A. C. Z. TE SLUISKIL. Door een tot nu toe onbekende oorzaak brak zaterdagmorgen brand uit in de krisballiseerafde- iing van de Cokesfabriek-te Sluis kil. De brand ging met een zeer sterke rookontwikkeling gepaard en liet zich daarom in het begin ernstig aanzien. Dank zij het snelle ingrijpen van de fabrieksbrandweer, die zeer spoedig krachtdadige ver sterking'verkreeg van praktisch alle brandweren uit Oost Zeeuws- Vla ander en, kon deze brand tot de betreffende afdeling worden beperkt en was men het vuur in de loop van de middag meester. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. BLUSSING EN VOORZORGS MAATREGELEN. Het was enige minuten over 10 toen de brand, die door de brand baarheid van de opgeslagen pro- dukten o.a. naphataline, een vrij snelle omvang kreeg, werd ont dekt. De fabrieksbrandweer, die bij zonder snCl ingreep en de eerste maatregelen trof. kreeg spoedig assistentie van de plaatselijke brandweer onder bevelvoering van de heer C. Vermeulen, Daar het zich direct liet aan zien, dat de brand een grote om vang zou krijgen, werd assisten tie gevraagd van de eenheden uit Terneuzen. Axel en Sas van Gent, die met groot materiaal zich naar Sluiskil spoedden. De brand ging gepaard met 'n enorme rookontwikkeling, waar van de zwarte rook zich als een verbeten voort, daar, wanneer 't vuur naar de benzolketels zou overspringen, dit catastrofale gevolgen zou kunnen hébben. Negen brandeenheden waren bij de blussing in actie met on geveer 30 stralen. Zes eenheden werden in reserve gehouden. Dank zij de gunstige richting van de wind werd het aanvallen van de brand vergemakkelijkt en kon men vrij dicht de benzolke tels benaderen. Met behulp van zand werden enige dammen ge legd om het wegvloeien van olie te voorkomen. Er ging een zucht van verlich ting op, toen rond 1 uur te be merken was, dat men de brand meester was en deze enkel tot de kristalliseerafdeling bleef geloca- liseerd. Geleidelijk werd daarna overge gaan tot het uitschakelen der ge meentelijke brandweren en het was ongeveer 5 uur toen ook de brandweer van Terneuzen het ter rein der Cokesfabriek verliet. Tot ongeveer 6 uur bleef nog de brandweer van Sluiskil ter be waking achter, waarna de verdere bewaking geheel aan de fabrieks brandweer werd overgelaten. Aan het blussingswerk werd behalve door de fabrieksbrand- Daar aan het blussen van de weer deelgenomen door de brand- brand zelf niet te denken viel, be- .weren van Sluiskil, Terneuzen, paalde men zich om het uitlopen iAxel en Sas van Gent. van de band te voorkomen en de j Toen de laatste uitviel in ver in de buurt staande benzolreser- j band met de opening van haar voirs door afkoeling te vrijwaren, kazernegefbouw te Sas van Gent, Het was een bijna onmenselijke werd in haar plaats de brandweer taak om in deze felle hitte de van Zaamslag ingeschakeld, strijd tegen het vuur aan te bin- j De overige op het terrein aan- den. Met de inzet van geheel hun wezige brandweren bleven in re- persoon hebben de Oost Zeeuws- serve om zonodig te kunnen in- Vlaamse brandweerlieden het be- vallen, wijs geleverd, dat men op hen re kenen kan. Op het terrein van de brand Niettegenstaande de mannen, waren o.m. aanwezig de inspec- die in de nabijheid van het vuur teur van 's rijks brandweer uit 't stonden, aan gezicht en handen district 4 Breda, die des namid- werden verbrand, streden ze dags op het terrein verscheen, en paddestoel honderden meters hoog verhief en ver in de omtrek was waar te nemen. Daar tussen door laaiden de huizenhoge vlam men en veroorzaakten een enor me hitte. Ondertussen had men verster king verzocht van de brandwe ren uit de verder omliggende ge meenten en als extra voorzorg werden de eenheden uit Hontenis- se, Hulst, St. Jansteen en Koe wacht gemobiliseerd, zodat vrij wel het gehele brandweermate riaal uit Oostelijk Zeeuws-Vlaan- deren met veertien brandweereen heden op het terrein van de brand aanwezig waren, benevens een brandeenheid van de aangrenzen de C. N. A. Het bevel van de blus- singswerkzaamheden werd ge voerd door de heren Van Strien uit Terneuzen en Vermeulen uit Sluiskil. De scheepvaart werd stilgelegd om, zolang men de brand niet meester was, de brug disponibel te houden voor het aanvoeren van brandweermiddelen. de adjunct-inspecteur van hetzelf de district, de heer G. Kortus, die toevallig in Zeeuws-Vlaanderen vertoefde, benevens de burge meesters van Terneuzen, Axel en Zaamslag, resp. de heren mr. Tel 'legen, Van Oeveren en Trimpe, en de heer P. van Bendegem, wet houder van Axel. De adjunct-inspecteur sprak zijn voldoening uit over de wijze waarop de brand werd bestreden en prees voornamelijk de inzet waarmee de brand was aangevat. Niet alleen op de fabriek heer sten er uren van spanning, maar ook de Sluiskilse bevolking heeft met begrijpelijke angst enige uren van spanning doorgemaakt en er ging een zucht van verlich ting op toen men aam de vermin derde rookontwikkeling bemerk te, dat de brandweerlieden de brand meester waren. Over hen liet eens een Neder landse dichter zich als volgt te recht uit: „De brandweer wordt pas geëerd, Als het aan den liive deert Een storing, die zondag over Nederland trok, veroorzaakte veel bewolking, maar het bleef vrijwel overal droog. Doordat de zon bijna de gehele dag achter de wolken schuil ging en ons land bovendien in lucht van Oceanische oorsprong te recht was gekomen, liep de tem peratuur lang zo hoog niet op als zaterdag. Toen steeg het kwik op vele plaatsen tot 20 graden, in Twenthe zelfs tot 21 graden. Zon dag echter kwam het kwik niet hoger dan 10 tot 13 graden, be halve in het zuiden en midden van ons land, waar maximum temperaturen van 15 en 16 gra den werden gemeten. Voor heden worden ongeveer dezelfde middagtemperaturen als zondag verwacht. De neerslag kansen blijven uiterst gering. medegedeeld door het K.N.M.I, te De Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. Toen Deense havenarbeiders za terdag een Brits en een Deens schip begonnen te laden met ba con en zuivelprodukten, werden zij door stakende Deense zeelie den aangevallen. De havenarbei ders, die vrijdag reeds geweigerd hadden deze beide schepen te la den, hadden van hun vakvereni ging opdracht gekregen aan het werk te gaan. Na de aanval van de zeelieden legden zij echter da delijk het werk neer. Op drie april zullen de Deense havenarbeiders in alle havens het werk neerleggen. Het huidige arbeidsgeschil is het ergste dat sedert 20 jaar in Denemarken is voorgekomen. Droog weer. Wisselend bewolkt en droog weer. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. Ongeveer dezelfde temperaturen als giste ren. DINSDAG 27 MAART. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.06 2.41 3.21 3.31 n.m. 2.30 3;f£ 3.45 3.55 ZON MAAN - op onder op onSe-r Mrt. 26 6.31 19.05 19.32 5.59 27 639 19.07 20.49 631 28 636 19.09 22.02 6.45 29 6.24 19.11 23.12 7.13 30 6.22 19.12 7.47 31 6.20 19.14 0.15 837

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1