KERKDIENSTEN RICHTLIJNEN met melk meer mans Het Vaticaan en het communisme. Voor de Zondag Nationale Herdenkingsavond 7=? 1* Zitting kantongerecht Oostburg. Koude in februari was slecht voor de melkflessen Wrijf Kou en Pijn Het geheim van de zeven schoorstenen TOESPRAAK VAN MIKOJAN Onverlichte bietenwagens zijn een enorm gevaar voor het verkeer. VREEMD VOERTUIG WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZATERDAG 24 MAART. NED. HERV. KERK. De ontwapenings besprekingen te Londen Egyptenaren in Frankrijk vrijgelaten weg met DAMPO GEVOEL VOOR HET VAK Jongeman door zijn schoonvader ontmaskerd Lezen: Jes. 26 116. Hü is wonderlijk vein raad en groot van daad. Jes. 28 29. Indien alles in de wereld naar menselijke maat werd toegeme ten en beschikt, dan zou zeker veel er anders uitzien. De godde- lozen zou de maat van lijden vol worden gemeten, de goeden zou den alleen zegeningen ten deel vallen. Immers evengoed als ten tijde van Jesaja verwondert men zich ook thans over het Godsbe stuur, en evengoed als door zijn tijdgenoten, wordt er onder ons geklaagd. Jesaja wist de klagers met een kort en bondig ant woord naar huis te zenden: Hij is wonderlijk in Zijn doen en al machtig in Zijn beschikken. Wonderlijk van Raad, dat is Hij allereerst. Wie verstaat de verborgen Godsgedachten, zelts in zijn eigen kleine leven? On- doorgrondeijlk, want Hij gedoog de, dat de rechtvaardige voor de goddelozen de stral droeg. On navolgbaar, want Zijn hand wondt vaak, maar heelt ook. Voor ons is veel verborgen van Zijn Raad, omdat ons zien en ons ken nen, ook wat betreft de uitkomst van'ons eigen leven, maar stuk werk is. Eenmaal echter zullen wij geheel Zijn liefdeplan over zien en dan verstaan wat hier verborgen is geweest. Groot van daad is Hij ook, mijn lezer. Want Zijn uitreddingen en lotswisse lingen zijn onberekenbaar en on navolgbaar. Zalig wij, als wij ook het onbegrepene in ons leven rus tig aan Hem kunnen toevertrou wen, die 't eens alles heerlijk zal openbaren. Leer ons wars zijn van 't zorgen Voor de naderende morgen, Bij het kwaad, dat ons ontmoet, Stil geloven: God is goed. (Uit: Nieuw Bijbels Dagboekje). De commissie nationale her denking heeft de volgende richt lijnen opgesteld voor de nationale herdenkingsavond op vrijdag 4 mei 1956: 1. herdacht zullen worden de militairen van de Nederland se strijdkrachten; de zeelieden; de verzetsstrijders; de geallieerde militairen; en alle overigen, die waar ook ter wereld in de jaren van de oorlog te land, ter zee of in de lucht voor de vrijheid van het koninkrijk zijn gevallen, dan wel als Nederlander of als Nederlands onderdaan ten gevolge van tegen hen gerichte vijandelijke actie zijn omgekomen. 2. van des avonds 18 uren tot zonsondergang zullen van alle openbare gebouwen, particuliere woningen en vaartuigen de vlag gen halfstok worden gehangen. 3. te 19.30 uur zal een ieder kun nen deelnemen aan een „stille tocht" welke zal aanvangen van een punt, niet verder dan onge- veer 30 minuten verwijderd van die plaats in de gemeente of na burige gemeente, waar Neder landse militairen, verzetsstrijders of militairen onzer bondgenoten in de strijd de dood hebben gevon den of zijn .begraven. 4. van 19.45 uren af tot 30 secon den vóór 20 uren zullen de klok ken van alle kerken luiden. 5. te 20 uren precies, zal, nadat 30 seconden tevoren door middel van het voor elke gemeente meest geschikte signaal dit tijd stip is aangekondigd, op de plaat- OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG 25 MAART. Zevende Ljjdens-zondag. (Palm Zondag). NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings (Bevestiging nieuwe lidmaten); 2.30 uur Vic. S. den Blaauwen. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. Hontenise: 10 uur Ds. K. Verbeek. (Bevestiging nieuwe lidmaten.) Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan. (Voorbereiding H. Avondmaal.) Philippine: 2.30 uur Ds. A. C. Hon- ders. (Bev. lidmaten.) Sas van Gent: 10 uur Ds. A. C. Honders. Sluiskil: 10 uur Vic. S. den Blaau wen, van Axel; 7 uur Jeugd dienst in „De Ark", de heer A. Ruben, van Terneuzen. Terneuzen: 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt (Openbare Belijdenis); 3 uur Vic. J. Lalleman; 7 uur Bijzondere dienst: Ds. L. Kievit, van Woerden. Onderwerp: „De drie Kruisen." Zaamslag: 9.30 uur Ds. G. Jansma (Bev. nieuwe lidmaten en voor bereiding H. Avondmaal)2.30 uur Ds. G. Jansma (Bfed. H. D.) GEREFORMEERDE KERK. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K. L. Schalkwijk. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Pestman. Zaamslag: 9.30 uur en 2JJ0 uur Ds. D. Middelkoop. GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Hoek: Geen opgave. Terneuzen10.30 uur en 3 uur Ds. C. J. Breen. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. G. W. Alberts, van Vlaardingen. GEREF. GEMEENTE. Vlooswijkstraat.) Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. Aangeenbrug. Hoek9.30 uur en 2 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. (Gebouw „Pro Rege".) 10 uur en 3 uur lees- ZONDAG 25 MAART. Zevende Lijdens-zondag. (Palm Zondag). NED. HERV. KERK. Aardenburg: 10.30 tiur Ds. L. S. Blom. T St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet: 10 uur Ds. W. S. Even huis. (Bev. nieuwe lidmaten.) Breskêns: 10 uur Ds. J. H van Beusekom (Bev. nieuwe lidma ten) 6.30 uur Ds. J. H. van Beusekom (Lijdenszangdienst.). Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. (Bev. nieuwe lidmaten.) Groede: 10 uur Ds. M. de Jong. (Bev nieuwe lidmaten.) Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Eijgen- daal. (Bev. nieuwe lidmaten.) Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. van de Graaft". (Bev. nieuwe lidmaten.) Oostburg: 10 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen. (Bev. nieuwe lid maten. Bed. H. Doop.) Retranchement: 10 uur Ds. J. B. van Bork en mej. I. C. Jansen, Vicaris. (Bev. nieuwe lidmaten.) Schoondijke: 10 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer. (Bev. nieuwe lid maten.) Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L P. W. Groenveld. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B Bergsma. (Bev. van een dia- kén Voorb. H. Avondmaal.) IJzendijke: 10 u. Ds. C. Blomaard. (Bev. nieuwe lidmaten.) Zuidzande: 10 uur Ds. H. Kuul man. (Bev. nieuwe lidmaten.) WOENSDAG 28 MAART. Oostburg7 uur Avondgebed. (Laatste Lijdensmeditatie.) DONDERDAG 29 MAART. (Witte Donderdag.) Oostburg: 7 uur Bediening Heilig Avondm. en Gethsemane-dienst, sen der herdenking gedurende twee minuten volkomen stilte in acht worden genomen. Aan de burgerij ware te verzoeken, deze plechtige stilte overal en alge meen te betrachten. 6. in overeenstemming met de geest, welke onze gevallen hel den, die naamloos streden, beziel, de, zullen geen toespraken wor den gehouden. De weg naar de plaats der plechtigheid za] te voet. en in volkemn stilzwijgen zonder vlag of vaandel worden afgelegd. 7. toegestaan zou kunnen worden het brengen van een eenvoudige hulde door het strooien van bloe men op de plaats der herdenking door de deelnemers. 8. deze „stille tocht" kenne rang noch stand. Alleen de rechtstreek se nabestaanden der gevallenen of de vertegenwoordigers der be vriende mogendheden zullen een bijzondere plaats aan het hoofd van de stoet kunnen innemen. 9. in aansluiting aan en in over eenstemming met vorenstaand programma zullen in de kerken of andere gebouwen van elke ge meente herdenkingsbijeenkom sten worden belegd. 10. met het oog op het karakter van deze nationale herdenkings avond is het gewenst, dat de bur gemeesters het daarheen leiden, dat die avond van 18 uren af geen openbare vermakelijkheden wor den gehouden en alle verkooplo kaliteiten zijn gesloten. De Nederlandse bond van werkgevers in hotel-, restaurant-, café en aanverwante bedrijven „Horecaf", de Nederlandse ka tholieke bond van hotel-, café-, restauranthouders en slijters .Hocres" en de Nederlandse bond van exploitanten van hotels, café's, restaurants, slijterijen en aanverwante bedrijven te Am sterdam hebben hun leden gead viseerd op de herdenkingsavond van 19.00 tot 21.00 uur vooral het cafébedrijf of de café-afdeling tot de kleinst mogelijke omvang te beperken. Van 19.00 uur af zal de buitenverlichting, zoals neon- en lichtbakken gedoofd moeten zijn en wordt in de inrichting geen andere muziek ten gehore ge leden, op de herdenkingsavond hun theaters van 18.00 tot 21.00 uur te sluiten en gedurende die avond, zowel tijdens als na ge noemd tijdstip, geen neon- of an dere lichtreclame te bezigen, bracht dan die van de officiële Nederlandse radioprogramma's. De Nederlandse bioscoop-bond heeft een beroep gedaan op zijn Terneuzen: dienst. OUD-GEREF. Terneuzen9.30 leesdienst. GEMEENTE. uur, 2 uur en 6 De Sowjetrussische vice-pre- mier Mikojan heeft vrijdag, ter gelegenheid van de plechtighe den, waarmede het uitroepen van de Pakistaanse republiek gepaard is gegaan, een toespraak gehou den, waarin hij voorstelde de Rus- sisch-Pakistaanse betrekkingen te grondvesten op de vijf beginse len voor vreedzame samenleving van staten met verschillende maatschappelijke stelsels, zoals deze op de indertijd te Bandung gehouden conferentie van. Azia tische en Afrikaanse landen zijn aanvaard. „Algemene aanvaarding dezer beginselen zou eerder een sta biele vredestoestand in de wereld bevorderen, dan het sluiten van militaire overeenkomsten. De Sowjet-Unie wil gaarne meer economische, culturele en andere samenwerking met Pakistan en andere landen, dan thans het ge val is. Er bestaan nog grote mo gelijkheden om deze samenwer king, tot wederzijds voordeel, uit te breiden", aldus Mikojan. Publikotl» Nederlondf Zutvelbureou, Grovenhog» 51 Een vreemd, doch aangenaam voertuig zal in het komende va kantie-seizoen de „hotel-bus" zijn. Daarvan zijn er op het ogen blik twaalf in de wereld, ge bouwd door een Duitse fabriek. Eén daarvan is door de N. R. V. op proef gehuurd en ondertus sen reeds uitverkocht voor een serie reizen. Deze bus is een uit klapbare kampeerwagen voor 40 personen met tweepersoons slaapkabines. Men rijdt ermee van kampeerplaats naar kam peerplaats, doch keuken, ijskast, toilet, kleed- en toiletgelegen heden zijn ingebouwd. Het rei zen met deze bus is vrij goed koop. Het Marxisme-Leninisme blijft wat het is en wat het altijd ge weest is, en zijn doelstellingen blijven dezelfde. Zij die erin vol harden met de communisten te disputeren zullen beseffen dat deze zich van een volkomen tegenovergestelde terminologie bedienen, zodat er in plaats van één dialoog, sprake is van twee monologen." In deze woorden uit zich Fe- derico Alessandrini in de „Osser- vatore Romano". Hij doet zulks in antwoord op een artikel van de „Frankfurter Zeitung", waar bij hij ingaat op de mogelijkheid van „coëxistentie" tussen het katholicisme en het communis me, en over het sluiten van een concordaat tussen de Kerk en Sowjet-Rusland. Volgens deze auteur, wiens artikelen in het al gemeen de zienswijze van verant woordelijke kerkelijke kringen weergeven, kan het militante atheïsme niet verzoend worden met de godsdienst. Wat de mogelijkheid van con cordaat tussen Rusland en het Vaticaan betreft, merkt de schrij ver op, dat het tot standkomen LEGER DES HEILS. Terneuzen: 10 uur en 7 u. Samen komsten. DOOPSGEZINDE KRING. Terneuzen: 5 uur Ds. L. S. Blom, van Aardenburg. (Zaal: Noord straat 18.) EVANGELISATIE. Othene: 7 uur Ds. Schalkwijk, van Hoek. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sluiskil: 6.30 uur, 7.30 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10.15 uur H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. 8 uur Uitvoering Zangkoren. In februari hebben ambtena ren van de keuringsdienst van waren te Amsterdam 6277 in specties gehouden, waarbij 183 partijen levensmiddelen zijn af gekeurd. Hiertoe behoorden 1017 kg tarwebloem, 755 liter melk- piodukten, 227 kg brood, 275 kg schelvis, 64 kg doornhaai, 169 kg chocolade, 56 kg pindakaas, 5t kg bananen, 35 kg spijsvet en 37 stuks wild en gevogelte. 369 bakkerijen werden bezocht, waarbij 28 partijen brood te licht werden bevonden. Drie maal werd tegen een bakker een straf vervolging ingeleid. 25 maal kon worden volstaan met een waar schuwing. Van 1358 monsters melk- en melkprodukten voldeden 68 niet aan de gestelde eisen. Vele fles sen melkprodukten moesten worden afgekeurd, omdat de in houd als gevolg van bevriezing niet deugdelijk meer was. Voor al voor die slijters die hun pro- dukten onbeschermd tegen licht en temperatuursveranderingen vervoeren, waren de gevolgen van deze koude februari-maand funest. Bij duizendtallen zijn flessen door bevriezing van de melk gesneuveld. Bij de controle op de invoer zijn 20 kisten gedroogde prui men afgekeurd en 500 kg tarwe bloem. 11950 kg bloem werd wegens verontreiniging met olie naar een veevoederfabriek ge zonden. Van de 405 meegenomen mon sters voor laboratoriumonder zoek bleken 58 niet te voldoen aan de gestelde eisen. 36 maal werd aan betrokkenen een waar schuwing gegeven. In 7 gevallen werd een strafvervolging inge leid, o.a. voor jenever met te laag alcoholgehalte; vleeswaren mei te hoog watergehalte en aan wezigheid van kunstkleurstof; kippeboullonpasta met te weinig kreatinine en mosterd met te hoog keukenzoutgehalte. Tevens werd proces-verbaal opgemaakt voor de verkoop van een uitge teerde en bedorven kip, waarin ander dierlijk vet was aange bracht om de magerte te verber gen. van een dergelijke overeenkomst de erkenning van de Kerk en haar rechten door de wereldlijke macht insluit. „Welnu", voegt hü hieraan toe, „de anti-kerkelijke politiek van de Russische en „volks- democratische" regeringen is vol doende duidelijk gemaakt. Het zijn altijd juist die regeringen die het initiatief genomen heb ben tot het verbreken van diplo matieke betrekkingen met de Heilige Stoel. De pauselijke di plomatieke vertegenwoordigers zijn op een enkele uitzondering na allen uitgewezen, en de con cordaten die van kracht waren met Polen en Roemenië zijn op gezegd. Uit dit alles blijkt niet dat ook maar het minste gebaar tegenover de Heilige Stoel ge maakt is." De schrijver vraagt zich af of de neiging om de mogelijkheid van een „coëxistentie" van het communisme en de godsdienst onder ogen te zien niet toe te schrijven is aan een gevoel, dat het communisme „onvermijde lijk" is, zodat men dus tot een overeenkomst zou moeten ko men. Hij schrijft hierover: „Het Stalinisme heeft voor miljoenen het einde betekent van een illu sie van hoop. De nieuwe „collec tieve leiding" denkt zich te hand haven door deze hoop te doen herleven. Als er in deze smarte lijke duisternis al een sprank van hoop is, dan wordt die veroor zaakt door de waarheid. Zij die de waarheid zouden willen op offeren opdat zij „coëxisteren" kan met de leugen handelen tegen de vooruitgang, tegen de mens". Donderdagmorgen moest mevr. N. E. S. uit IJzendijke zich ver antwoorden voor het kantonge recht te Oostburg. Haar werd ten laste gelegd, dat zij met ge dempt licht een boerenwagen was gepasseerd. Doordat er on voldoende zicht was, had mevr. S. een aanrijding veroorzaakt. Mevr. S. reed vrij snel. De veroorzaker van deze ver keersovertreding de landarbeider F. M. te Oostburg, reed op die weg met een onverlichte bieten- kar. Deze werd door mevr. S. te laat bemerkt, mede doordat zij juist haar grote lichten uitscha kelde voor een tegenligger. Haar werd ten laste gelegd met te grote snelheid zonder groot licht te hebben gereden. Dit kostte haar 25, subs. 5 d. De eis was 40 subs. 8 dgn. F. M. kreeg een stevige beris ping over het rijden met een on verlichte wagen. De ambtenaar O.M., mr. Lebret, zeide o.m. zich er over te beraden of niet zwaar der opgetreden moet worden te gen het onverantwoord bieten- vervoer. Steeds treft men langs de druk ke wegen onverlichte wagens aan. Er is altijd wel een smoes bij de hand. De wagen heeft vastge zeten in de slik, of moest erg lang wachten op de losplaats. Dit alles neemt niet weg, dat deze wagens des avonds een enorm ge vaar opleveren voor het verkeer. F. M. hoorde dan ook een niet malse boete tegen zich eisên van 2 x 40 su'bs. 2x8 dgn. Primair werd hem ten laste gelegd het ontbreken der verlichting, se condair het in gevaar brengen van het verkeer. De uitspraak van de kanton rechter, de heer O. E. Alberti, luidde conform de eis. De in de vorige zitting aange houden zaak tegen de landbou wer L. uit Waterlandkerkje kwam nogmaals in behandeling. De wachtmeester der Rijkspolitie D. M., te Terneuzen verklaarde dat L. niet in staat was de trac- tor'te besturen, als hij met zijn handen zichtbaar voor het ach terop komende verkeer, richting aangaf. Verdachte, die verstek liet gaan, werd overeenkomstig de eis ver oordeeld te 25, subs. 5 dgn. De zaak tegen de landbouwer J. de F. uit Axel, die een aanrij ding zou hebben veroorzaakt bij de Driesprong te Biervliet, werd aangehouden voor het horen van getuigen. J. J. M„ landarbeider te Groe de, had zijn fiets in het donker bereden zonder dat de voorlamp brandde. Hierdoor werd een wan delaar aangereden, die gewond werd. De eis luidde 5 subs. 1 d. en 20 subs. 4 dgn. Uitspraak 5 voor 't rijden zon der licht en 10 voor het in ge vaar brengen van het verkeer. P. P. G., landbouwersknecht te Hoofdplaat, had te Breskens bij het oprijd envan de Scheldekade, geen voorrang verleend aan een personenauto. De tractor met 2 aanhangwagens kwam met deze auto in botsing. G. verklaarde de wagen niet te hebben opgemerkt. Eis 50 suibs. 10 dgn. Uitspraak 30 subs. 6 dgn. C. de N., landbouwer te Water landkerkje, had bezwaren tegen het inenten van vee tegen mond en klauwzeer. Een met geënte koe was vervoerd. De eis luidde 50 subs. 10 dagen. Daar De N. principiële bezwa ren naar voren bracht, werd hier mede rekening gehouden. Uit spraak 25 subs. 5 dagen. Dezelfde persoon had zijn 15- jarige zoon met een tractor op de weg laten rijden. Op de trac tor ontbrak ook nog de ruiten wisser. Eis en uitspraak 20 subs. 10 dagen. P. A. v. W., rijwielhandelaar te Aardenburg, heeft een auto voor verhuur. Hij was echter niet in het bezit van een genees kundige verklaring en een werk boekje volgens het rijtijdenbe sluit. De eis luidde 2 x 10 subs. 2X5 dagen. Uitspraak 2 x ƒ5 subs 2 X 1 dag. J. J. G„ opzichter te Zuidzan de, had in de bagageruimte van zijn auto een fiets vervoerd die te ver buiten de auto uitstak. Dit vervoer kostte hem 15 subs. 3 dagen. G. G. G., winkelier te Terneu zen, was bij het passeren van een auto te Sluis—Draaibrug op een tegemoet komende tractor ingereden. G. voerde aan, dat hij de weg niet geheel kon over zien, wat het O. M. het antwoord ontlokte, dat men dan beslist niet mag passeren. De eis luidde 75 subs. 15 dgn. Uitspraak 60 subs. 12 dgn. J. M„ accountant te Groede, had met een auto gereden waar van de achterverlichting niet in orde was. Eis 25 subs. 5 d. Uitspraak 15 subs. 3 dagen. A. J. T., chauffeur te Wol- phaartsdijk, was te Breskens het Veerplein opgereden, zonder te letten op het achterop komende verkeer. Door krachtig remmen kon de bestuurder van de achter op komende auto een aanrijding voorkomen. De eis luidde 15 subs. 3 dagen. Uitspraak 5 subs. 1 dag. J. d. B., verzekeringsinspecteur te Zuidzande, had aldaar met een auto gereden, waarvan de kop- verlichting niet in orde was. Eis 10 subs. 2 dagen. Uitspraak 5 subs. 1 dag. F. H., landbouwer te Biervliet, had op de kruising hoek Noord straatSingel door het niet vol doende reents houden een aan rijding veroorzaakt. Eis 30 subs. 5 d. Uitspraak ƒ20 subs. 4 dagen. A. M. v. L., controleur te Vlis- singen, had op de weg Schoon dijkeBreskens zonder grote verlichting met zijn auto tijdens dikke mist gereden. Eis ƒ25 subs. 5 dagen. Uitspraak 20 subs. 4 dagen. A. B., verzekeringsinspecteur te Oostburg, had zich schuldig gemaakt aan een zelfde feit. Eis ƒ25 subs. 5 dagen. Uitspraak 20 subs. 4 dagen. C. J. A.,' landbouwer te Re tranchement, had een defecte ruitenwisser op zijn auto, het geen hem op 20 subs. 4 dagen kwam te staan. D. L„ smid te Oostburg, trad op als gemachtigde van zijn knecht R. M. Ivf. had in opdracht van zijn patroon een tractor op gehaald bij een landbouwer. Deze trekker moest geheel nage zien en gerepareerd worden. Onderweg was M. aangehouden en waren de verschillende man- ko's waarvoor de tractor naar de smederij vervoerd werd geconsta teerd. Gemachtigde voerde aan, dat het op deze wijze wel buitenge woon moeilijk werken wordt, zo wel voor een garage als voor een smederij. De ontbrekende ruitenwisser had echter ter plaatse aange bracht kunnen worden, waarvoor M. werd beboet met 10 suibs. 2 dgn. I. J. F., molenaarsknecht te Oostburg, had met een geleen de jeep met aanhangwagen ge reden. De aanhanger (bleek een afgestelde reminstallatie te heo- ben. De uitspraak luidde conform de eis 40 subs. 8 dgn. De Amerikaanse afgevaardigde naar de ontwapeningsbesprekin gen te Londen, Stassen, heeft meegedeeld, dat Amerika bereid is zijn strijdkrachten tot 2.500.000 man te beperken als de Sowjet- Unie hetzelfde doet, zo verneemt Reuter van bevoegde zijde. De inkrimping aer resp. strijd krachten dient echter te geschie den volgens een ondubbelzinnige overeenxomst en onder werke lijke controle en inspectie. Zij dient samen te gaan met over eenkomstige beperkingen van de bewapeningsuitgaven. Het Frans-Britse plan noemt geen beperkingen der strijd krachten. Reuter tekent hierbij'aan, dat aangenomen wordt, dat, Arpepjka 3.300.000 man strijdkrachten heeft en de Sowjet-Unie 4.800.000 man. Andere landen zouden hun strijdkrachten volgens de zelfde vernoudingen dienen te beper ken. Stassen zei er van uit te gaan, dat bij de uitvoering van het plan een stabiele vredes toestand heerst. De Franse contra-spionnage- dienst heeft vrijdag vier Egypte naren vrijgelaten die ter onder vraging waren vastgehouden na dat zij donderdagavond met het vliegtuig uit Casablanca in Parijs aangekomen waren. Volgens functionarissen van de Egyptische ambassade hadden deze vier, onder wie een vroegere minister, in Casablanca een con gres van Arabische academici bij gewoond en deden zij Parijs aan op de terugweg naar Cairo. Volgens dezelfde zegslieden had de Franse contra-spionnage- dienst hen 'blijkbaar willen onder vragen over het congres, dat be vordering van de culturele, so ciale en politieke banden tussen de Arabische landen beoogde. 70) Nadruk verboden. „Wel, wel", zei lord Caterham. „En wat zullen we nu doen? Maar naar bed gaan, zou ik zeg gen. Voor morgenochtend zeven uur kunnen we Badgeworthy toch niet te pakken krijgen. Tredwell, jij bent op de hoogte van de gang van zaken in een geval als dit. Zorg jij er verder voor?" „Ja, mylord." Met een zucht van verlichting maakte lord Caterham zich op, om naar zijn slaapkamer te ver dwijnen. „Die meneer met de neus Isaacstein, slaapt gebenedijd vast," zei hij met iets afgunstigs in z'n stem,Je zou toch den ken, dat al het leven hier hem wel wakker gemaakt zou heb ben." Hij keek mr. Fish aan. „O, u heeft u eerst nog aangekleed." „Ja," gaf de Amerikaan ten antwoord. „Een en ander aange trokken. De nachtluchtplot selinge overgang „Heel verstandigheel ver standig", zei lord Caterham. „En door AGATHA CHRISTIE kei een pyama valt niet mee veel te dun...." Hij gaapte. In een ontnuchter de stemming trokken de gasten naar hun respectieve slaapver trekken af. HOOFDSTUK gVIII. Nachtelijk avontuur nummer twee. Toen Anthony de volgende middag uit de trein stapte was de eerste, die hij zag, hoofdre chercheur Battle. Bij 't zien van het flegmatieke gezicht onder de bekende zacht-vilten hoed be gon Anthony smakelijk te lachen. „Zoals u ziet, heb ik me aan onze afspraak gehouden," be groette hij de politiebeambte „Bent u hier om dat te contro leren?" Battle schudde het hoofd. „Daar heb ik me geen ogenblik bezorgd over gemaakt, mr. Cade. Ik moet toevallig met deze trein naar Londen, anders niet." „Je bent nogal goed van ver trouwen, hè, Battle?" „Vindt u, meneer?" „Nee. Juist niet. Je hebt ze achter de mouw. Stille waters enz. enz. Dus je gaat naar Lon den? „Ja, mr. Cade." „Waarom, vraag ik me af?" De detectieve gaf geen ant woord. „Je bent zo verduiveld spraak zaam", zei Anthony. „Dat trekt me nog het meeste in je aan." In de ogen van Battle kwam een olijke schittering. „En uw eigen zending, mr. Cade?" informeerde hij. „Is die naar de zin afgelopen?" „Nee, Battle, voor de zoveelste keer een niet. Niet bepaald ani merend, wat?" „Wat was het doel van uw reis, als ik vragen mag, meneer?" „Ik verdacht de Franse gou vernante van de Caterham's, Battle. Ten eerste, omdat zij, volgens de detective-verhaal- wetten, de minst-waarschijnlijke schuldige was en ten tweede, om dat ik op de avond van de moord licht op haar kamer gezien heb." „Dat is niet bepaald een solide basis voor een verdenking, me neer." „Nee, daar heb je gelijk in, Battle. Maar ik was te weten ge komen, dat ze hier nog niet lang was en ik had in het park van „De Schoorstenen" een Frans man op spionneren betrapt. Die meneer in kwestie is zeker geen onbekende voor je, niet?" „U bedoelt de man, die in „De Cricketers" logeert? Mr. Chelles een reiziger in zijden stoffen?" „O, is dat zijn camouflage! Wel, wat vinden je van hem? Of beter, wat vindt Scotland Yard van hem?" „Zijn manier van doen geeft te denken," zou ik zeggen. Ik heb zo geredeneerd: Franse gouver nante in huis onbekende Fran se meneer in de omtrek. Conclu sie: dat is een comploten dus verdween ik naar de dame bij wie mademoiselle Brun vóór de zen in betrekking geweest was. Ik was erop voorbereid, dat ik te horen zou krijgen: mademoi selle Brun hier onbekend. Maar ik had het bij het verkeerde eind, Battle. Mademoiselle is geen sur rogaat." Battle knikte. „Ik geef toe," ging Anthony voort, „dat ik van het ogenblik af, dat ik haar te zien gekregen had, a lniet helemaal zeker was. hda, al niet helemaal zeker was. nante." Battle knikte weer. (Wordt vervolgd.) Een jonge Portugees maakt eèn goede kans zijn specta culaire medische carrière in de gevangenis te beëindigen. Hierbij dient wel vermeld te worden dat hij niet het min ste recht had op de doktersti- tel waarvan hij zich 'bediende. Als knappe, welsprekende jongeman was 't hem gelukt de dochter van een vooraan staand fabrikant te trouwen. Op een goede dag verklaarde hij zijn laatste examen met succes afgelegd te hebben, waarop hij door een brand weerkorps als arts werd aan gesteld, en later ook door een voetbalclub. Met zulke cliën ten verspreidde zijn roem zich snel, zodat hij het waag de een kliniek op te richten. Zelfs verrichtte hij lijkschou wingen. Noch de doden, noch de zie ken, noch zelfs de werkelijke dokters protesteerden, en het was uiteindelijk zijn schoon vader die hem ontmaskerde. „Ja", gaf de ondernemende jongeman toe, „ik ben wel geen arts, maar ik heb gevoel voor het vak". Hij gaf tevens blijk gevoel te hebben voor een dreigend gevaar; want hij is er als een haas van door gegaan.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2