Ommezwaai in Oost en West... ■pp,. jp mm Tweede Kamer aanvaardt ouderdomswet Kustvaartuig bij Maassluis gekapseisd .Nuttig' gesprek tussen l'ineau en Nasser PULLMAN Tewaterlating kustmijnenveger .Goes' P. WIELAND ZN WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Alleen N. A. T. O. betreurt verlies van Stalin siKiisinsniiii Onderhoud tussen mr. Van Roijen en Amerikaanse autoriteiten Het Wetsontwerp Algemene Ouderdomsvoorziening is gistermiddag in de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stemming aangenomen met aantekening dat de heren Zandt en Van Dis hun stem aan het ontwerp hebben onthouden. Minister Luns antwoordde Middelbare scholieren Franse regering keurt decreten goed t.a.v. Algerië Syngman Rhee stelt zich toch kandidaat Een Pullman schoen kent geen jaargetijden HET WEER WEERBERICHT. HOOGWATER Mevrouw H. C. ten Kate Poppinga uit Goes verrichtte doopplechtigheid Engels meest verbreide buitenlandse taal in de Sow jet-Unie ZON-EN MAANSTANDEN Bieekering bij abonnement Terneuzen Blrecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 5557 Terneuzen dtodactle-adres: Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRUE ZEEUW ZATERDAG 24 MAART 1956. 11e Jaargang Nr 3723. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de bande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pet Advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels t 1,— iedere regel meer 20 oent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre» Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Het nieuwe regime in Kusland, kennelijk steeds meer onder leiding van Ohsroesjtsjef, heeft er niet mede volstaan om zich van Stalin's binnen,- en buitenlandse politiek, die krachtens hun eigen ervaring zoveel nadeel aan Rusland heeft berokkend, volkomen te verwijderen, maar heeft nu de man, die aller godheid was, ook als massa-moordenaar aangeklaagd. Chroesjtsjef heeft niet ge zwegen tijdens het congres, maar om redenen, die men gemakkelijk kan begrijpen, heeft hjj de betrokken rede nog even geheim gehouden. Krachtens de berichten uit Moskou heeft Chroesjtsjef ge zegd, dat Stalin in de jaren 1936 tot '38 de partij door zuiveringen heeft gedecimeerd en 6.G00 van Rusland's beste officieren heeft doen vermoorden. Onschuldigen werden omgebracht, omdat Sta lin bevel had gegeven, dat de op positie totaal moest worden uit geroeid. Stalin was betrokken bij dip moord in 1934 op Kirof, partij leider in Leningrad, die hem naar de kroon streefde. Hij sloeg daar- meue een dubbele slag, want hij was van Kirof bevrijd en kon zijn beide mededingers in zijn drie manschap Zinovjef en Kamenew voor deze moord verantwoorde lijk stellen. Deze mededelingen hebben zo wel in als buiten Rusiand groot opzien gebaard. Men mag er aan herinneren, dat reeds enkele ja ren geleden van de hand van een met Stalin in 1938 in onmin ge raakte en uitgeweken Gepoe-ge- neraal, al deze gebeurtenissen reeds zijn beschreven. Ze vonden destijds maar half geloof, omdat deze generaal dan toch tot 1938, einde van de periode der zuive ringen, met Staiin had samenge werkt. Zowel de redevoeringen van Mikoyan en Malenkof op het par tijcongres, die direct openbaar werden gemaakt als deze laatste „onthullingen" hebben in Stalin's geboorteland Georgië en ook in het omliggende Armenië en Azer- beidsjan onrust gewekt en geleid tot zodanige beweging, dat men deze niet kon verzwijgen. Wel heeft Malenkof, die thans in Lon den is, gezegd dat het alleen maar demonstraties waren, maar men weet langzamerhand wel wat zul ke halve ontkenningen waard zijn. ZOEKT MALENKOF ASYL? Malenkof toch is in Londen aan het hoofd van een delegatie uit de elektriciteitswereld; hij hoopt er drie weken te verblijven om er ervaring op te doen. De ontvangst in Londen is niet onverdeeld pret tig geweest, want ondanks de maatregelen ter beveiliging, Slaagde een auto, die men op re kening van de oer-conservatieven schrijft, er in met een luidspreker achter de stoet aan te rijden en telkenmale te vertellen, dat de rode beulen zelf moesten worden uitgeroeid. Malenkof zoekt asyi, aldus weerklonk het uit deze auto. Vermoedelijk daaraan is het gerucht te- wijten, dat Malenkof inderdaad asyl zou hebben ge vraagd. Dit leek in zekere zin Be grijpelijk, omdat voor Malenkof de onthullingen van Chroesjtsjef blijkbaar onverwacht kwamen. Hy heeft in elk geval geheel een dag op de ambassade van Sow- jet Rusland doorgebracht en lang durige telefonische gesprekken gehouden met Rusland. Wijst dit alles zo vraagt men zich in de Westelijke hoofdsteden al op een werkelijke koersverandering van Rusland? Het kan zijn, dat men begrijpt hoezeer Stalin's wreedheid en geslotenheid het Westen hebben verontrust, en dat men nu wil proberen de samen werking en de NATO in moeilijk heden te brengen door zich een mantel van ergernis over deze terreur om te hangen. Maar men kan toch moeilijk vergeten dat Malenkof tot op net einde Stalin's eerste medewerker was en dat de anderen toch maar lijdelijk heb ben toegezien en voor Staiin sid derden en bogen. Het is te hopen, dat men bij de beoordeling van deze berichten de nodige voorzichtigheid aan de dag zal leggen. Generaal Grün- ther, opperbevelhebber der NATO-stnjakrachten doet het in elk geval, want hij heeft reeds opgemerkt, dat Staiin door zijn verkeerde politiek al het moge lijke deed om de samenwerking der Westelijken te bevorderen, en dat dus de NATO de enige zal zyn, die zijn verlies betreurt! VREEMDE WOORDEN VAN DULLES. Het Midden-Oosten blijft intus sen in spannende beweging. Dul les, die India heeft bezocht en uaqqaq puepSua ua schappebjker voet zou zijn geko men, die ook in Indonesië is ge weest en daar woorden heeft ge sproken, waarover de Nederland se minister Luns terecht bij de Amerikaanse ambassadeur ophel dering heeft gevraagd, is nu in Washington teruggekeerd. Het heet, dat een nieuwe poli tiek van Amerika zowel in net Midden-Oosten als in het Verre Oosten zou worden gevolgd. Vast staat, gelijk Eisenhower heeft medegedeeld, dat Amerika ten opzichte van Cyprus een onzijdige houding blijft aannemen. De uit latingen echter van de Ameri kaanse ambassadeur te Athene tegen de Griekse regering hebben ertoe geleid, dat ook door Enge land opheldering is gevraagd. De hevige opstootjes, die na dé ver banning van aartsbisschop Ma- karios in Griekenland zijn ge volgd, hebben de Griekse rege ring eindelijk aanleiding gegeven om een demonstratie- veibod uit te vaardigen. Tegelijk met Dulles reisde ook de nieuwe Franse minister Pi- neau delen van de wereld rond; hij sprak zowel met Pandit Neh- roe als met Nasser in Egypte, bij wie hij door Pandit Nehroe was „geïntroduceerd". Hij heeft nu medegedeeld, dat deze hem op zijn erewoord heeft verzekerd, dat er in de laatste maanden geen enkele verzetsstrijder voor Al giers in Egypte was opgeleid. Kan best wezen, maar Nasser zegt niet, dat geen wapenen zijn geleend en dat geen verbindin gen rechtstreeks met de opstan delingen in Algiers bestaan. Het conflict tussen Israël en Egypte komt nu voor de Veiligheidsraad en het is te hopen, dat de uit spraak ervan enige vermindering van spanning zal brengen. KEERT DÉ RUST WEER? De Franse regering onder Mol- let heeft met een grote meerder heid een votum van vertrouwen gekregen inzake de Algerijnse po litiek. Volmachten zijn verleend om de opstand in Algiers ten ein de te brengen, en Frankrijk zendt daartoe twee divisies, thans in Duitsland gestationeerd, lucht strijdkrachten en oorlogsschepen. Spanje heeft sultan Joesset tot een ibezoek genodigd, waarmede dan wellicht een einde zal komen aan de spanning die aan Je Spaans-Marokkaanse grens be staat. Men mag hopen dat op die wijze wat meer rust zal komen en dat dientengevolge ook met meer bezinning zal worden ge handeld. Eisenhower heett grote steun, zowel militair als economisch aan. gekondigd. Hij heett zijn neutra liteit ten opzichte van een candi- datuur van Nixon als vice-presi dent enigszins verlaten en ais het van hem afhangt zal dus Nixon in de kritieke tweede periode van Eisenhower vice-president zijn. Men is op de internationale con ferentie voor atoomenergie, die een soort Marshallplan terzake van atoomkracht heeft opgesteld, grotendeels tot overeenstemming gekomen, waarbij in 't oog moet worden gehouden, dat het toe zicht op de verdeling van de ura nium nog een punt van overwe ging uitmaakt. met Nehroe op wat vriend- tezamen voor de Ontwapenings. commissie, die opnieuw in Lon den bijeen is, een nieuw project uitgewerkt, dat echter de Ver enigde Staten niet geheel aan staat. Maar het biedt een nieuwe basis voor onderhandelingen op dit nu eenmaal uiterst gevoelig terrein. VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden). ONBEPERKTE GARANH OP DE VERING. UkZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGE» De Nederlandse ambassadeur te Washington, mr. J. H. van Roijen, heeft gedurende de laatst- verlopen drie dagen tweemaal 'n ondernoud gehad met hoge func tionarissen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken. Hij heeft hun mededeling gedaan van d.e pijnlijke indruk, die de uitlatingen van minister Foster Dulles tijdens zijn ibezoek onlangs aan Indonesië, op de Ne derlandse regering heeft ge maakt. De heer Van Roijen had over deze zaak een speciaal onderhoud met de heer Livingston Mer chant, adjunct-staatssecretaris van het departement van Buiten landse Zaken voor Europese aan gelegenheden. Vrijdagmiddag heeft de Twee de Kamer de behandeling van het wetsontwerp algemene ouderdomsverzekering voortge zet. Enige stemmingen zijn don derdag tot de vergadering van vrijdag aangehouden. Het amendement van de lieer Van Leeuwen (V.V.D.) beogende reeds ingegane pensioenen op grond van aeze wet in ieder ge val uit te sluiten van aanpassing wordt verworpen met 6U tegen 26 stemmen Voor: S.G., A.R., V.V.D. en C.P.N.; tegen: K.V.P., P.v. d. A., C.H. en K.N.P., als mede de heren Stapelkamp en Van der Zaal van de A.R. Vervolgens is aan de orde het mede door leden van P. v. d. A., A.R. en C.H. ondertekende amen dement van de heer De Kort (K.V.P.), dat beoogt aan artikel 61 twee nieuwe leden toe te voe gen, luidende: „Niemand zal worden toege staan als scheidsrechter in Alge- rië op te treden", aldus heeft de Franse minister van Buitenland se Zaken Pineau vrijdag in de nationale vergadering verklaard n. a. v. persberichten, volgens welke de Verenigde Staten zou den wensen te bemiddelen tussen de Franse regering en de Alge rijnse opstandelingen. Pineau verklaarde verder, dat zijn recente bezoek aan premier luitenant-kolonel Nasser van Egypte „nuttig" was geweest en dat daardoor een aantal misver standen uit de weg was geruimd. „Wij willen in de eerste plaats een oorlog tussen Israël en Egypte vermijden. Bemiddeling onzerzijds is slechts mogelijk, in dien wij het standpunt van beide partijen kennen, fk zal daarom, met hetzelfde doel, volgende maand Syrië, Libanon en Israël bezoeken", aldus Pineau. De minister verklaarde voorts, dat premier Nasser hem zijn erewoord had gegeven, dat er thans geen commandotroepen meer in Egypte voor de strijd in Algerije worden opgeleid. „Doch Nasser gat deze verzeke ring niet inzake het leveren van wapens aan de Algerijnse opstandelingen", voegde hij hier aan toe. Pineau legde verder nog een verklaring at over de betrekkin gen tussen Frankrijk en zijn N.A.V.O.-bondgenoten, waarin hij erop wees, dat de Atlantische solidariteit niet inhield, dat niet kon worden gezegd op welke wijze deze saamhorigheid nog vopr verbetering vatbaar zou zijn, waaraan hij toevoegde: „Ik I ben van mening, dat een Franse minister van Buitenlandse Zaken te allen tijde het recht heeft die vraagstukken aan de orde te stel len, welke z.i. daarvoor in aan- merking komen". Laatstgenoemde opmerking was vrijwel de enige, welke ap plaus aan de leden der nationale vergadering ontlokte. Voor het overige hoorden zij de toespraak van ae minister in een ijzige stil te aan, die slechts van tijd tot tijd werd onderbroken door halt- hartig applaus door Pineau's so cialistische partijgenoten. Naar aanleiding van het tele gram, dat vorige week uit Doe- tinchem namens 22.000 leerlin gen van middelbare scholen in ons land aan minister-president dr. Drees werd gezonden inzake het proces-Jungschlager, heeft minister Luns geantwoord, de verzekering te kunnen geven, dat de Nederlandse regering, gesterkt door de wetenschap, dat de Nederlandse jeugd achter haar staat, al het mogelijke zal blijven doen ter waarborging van een onpartijdige rechtsple ging in het proces tegen de heer J ungschlager en ter bescherming van mevrouw Bouman. Het Franse kabinet heett vrij dag een reeks decreten goedge keurd, die waarschijnlijk vandaag worden gepubliceerd. Op grond hiervan zullen meer Mohammedanen tot overheids functies worden toegelaten en meer Mohammedanen land kun nen kopen of bebouwen. Verder zal een openbaar fonds worden gesticht voor leningen tot het aankopen van grond. Een der decreten voorziet in grondverbe tering door bevloeiing in zekere streken van Algerië. President Syngman Rhee van Zuid-Korea heeft meedegedeeid, dat hij van mening veranderd is en zich toch opnieuw kandidaat voor het presidentschap zal stel len. De nieuwe presidentsverkie zingen moeten vóór 14 juli van dit jaar worden gehouden. Rhee zei dat hij gezwicht was voor het aandringen van het volk. Hij had meer dan 22.000 brieven, telegrammen en verzoekschrif ten ontvangen, van totaal drie miljoen mensen. Sommige peti ties waren met bloed geschreven, zei hij. Politieke tegenstanders van de Zuidkoreaanse president hebben 'zijn aanhangers ervan beschul- 'digd de wil van het volk beïn vloed te hebben Zij wijzen er in dit verband op dat Syngman Rhee voorzitter is van de Kore aanse nationale vereniging die betogingen en campagnes orga niseert, welke als steun voor de regeringspolitiok zijn bedoeld. Op de Nieuwe Rotterdamse Waterweg ter hoogte van Maas sluis is vrijdagmiddag om vijf minuten voor één, de „Condor", een kustvaartuig van 364 ton plotseling gekapseisd. Het kapseizen van de „Condor" gebeurde ongeveer 2 km boven Maassluis. De indruk van aan de wal staanden is geweest, dat het schip bij het uitvaren moeilijk heden met het roer kreeg, waar door het enigszins is gaan gie ren, zodat de deklading is gaan werken met het noodlottige ge volg, dat de boot naar bakboord ging overhellen. Toen de lading nog meer ging schuiven begon het water binnen te stromen en zonk het achterschip allengs weg. Het schijnt, dat kapitein Koop- mans zelf toen reeds besloot uit de vaargeul te gaan, om zijn vaartuig tussen de strekdammen aan de noordwal aan de grond te zetten, maar de situatie aan boord was op dat moment reeds zo hachelijk, dat de bemanning zich op het schuin liggende schip niet meer vrij kon bewegen. Toch slaagde men er ten dele in bij te draaien, nog voordat de sleepbo ten waren gearriveerd. In totaal zijn vier sleepboten bezig geweest het schip zover naar de walkant te trekken en te duwen, dat het achterschip, hetwelk reeds voor een groot deel was weggezonken, steun vond in de rivierbedding. Daarna heeft men het voorschip, dat reeds naar de richting Vlaardingen ge keerd lag, bijgetrokken. Om streeks half drie lag het vaar tuig stevig aan de grond. De sleepboten die hierbij assistentie hebben verleend zijn de „Argus", de „Alblasserdam", de „Atlas" en de „Maassluis", terwijl de zee sleper „Maas" in de buurt bleet om zo nodig te kunnen bijsprin gen. Men spreekt in Maassluis van een geluk bij een ongeluk, want was de „Condor" in volle zee ge kapseisd, dan was het leed niet te overzien geweest. En over een uur zou men reeds de pieren zijn uitgevaren. Nu is de bemanning met de schrik vrijgekomen. Redding op het nippertje. Het ongeluk gebeurde juist na dat de bemanning had gegeten. Het is gewoonte dat degenen die geen dienst hebben na het eten enige tijd rust nemen, maar zo ver was het aan boord van de „Condor" nog niet. Was dat wel j het geval geweest dan zou het ongeluk bijna zeker slachtoffers hebben geëist. De machinist zwom in het in de machinekamer staande water en hij kon door middel van een touw en door handreiking in de buitenlucht worden gebracht. Ook de vrouw van de kapitein en hun dochtertje kon door hand- reiking worden gered. Bij laag wat§r zal de lading1 vaten met darmen uit het schip worden gehaald. Het zal worden dicht gemaakt en daarna leegge pompt. Een drijvende bok zal tij dens deze werkzaamheden in de nabijheid zijn. De Veiligheidsraad komt maan dag bijeen voor de behandeling van het Palestijnse vraagstuk, zulks op verzoek van de Verenig de Staten. Italiaans!. Her^n loafer voor elk jaargetijde. Italiaans model. Elastieken bandslui ting over de wreef. In diverse kleuren en leder. Moderne slanke leest. de schoen waar uw voet zich in thuis voelt. Noordstraat 43 Djjkstraat 65 Terneuzen 2. Indien in de statuten of reglementen van een peusioen- tonus op ae dag van de afkondi ging van deze wet geen bepalin gen voorkomen, krachtens welke net ouderdomspensioen inge- voige ueze wet geneel of gedeel telijk in minaering wordt ge- bracht op het pensioen, dient bij het opnemen van zodanige bepa lingen in acht te worden ge nomen, dat de vermindering niet meer bedraagt dan 1% van net ouderdomspensioen inge volge deze wet voor ieder voor pensioen meetellend dienst- of ueememersjaar, dat vóór de in werkingtreding van artikel 7 is verstreken. 3. Onze minister is bevoegd vrijstelling te verlenen van het bepaalde in het vorige lid ten aanzien van pensioenvoorzienin gen, die op gelijkwaardige wijze zijn geregeld ais de pensioenvoor ziening ingevolge de pensioen wet 1922 (ütbi. 240). (Het eerste lid van art. 61 luidt aldus: Binnen twee jaren na de inwerkingtreding van art. 7' (vastleggende het recht op ouderdomspensioen) kunnen in de statuten of reglementen van een pensioenfonds, waarop de in artikel 4 van de pensioen- en spaarfondsenwet bedoelde goed keuring is aangevraagd en niet is geweigerd, ook wanneer deze het tegendeel inhouden, bepalin gen worden opgenomen, krach tens weike het ouderdomspen sioen ingevolge deze wet geneel ot gedeeltelijk in mindering wordt gebracht op het door het fonds in uitzicht gestelde of reeds toegekende pensioen.) Het amendement wordt z.h.s. aangenomen. Artikel 61 wordt aanvaard met 59 tegen 25 stemmen. Voor: P.v.d.A., K.V.P., K.N.P. C.H. (behalve de heer Beernink) en de heer Van der Zaal (A.R.). Artikel 62 wordt aangenomen met 67 tegen 18 stemmen. Tegen S.G. en V.V.D. en van de A.R. de heer Roosjen. Het amendement-De Kort om te bepalen, Jat art. 61 in werking treedt op de dag van afkondiging van deze wet wordt z.h.s. aange nomen. Voor de eindstemming over het ontwerp verklaart de heer Zandt (S.G.) zijn stem niet aan het ont werp te kunnen geven met het oog op de behandeling der ge- weiensDezwaarden, de aanpas sing en het feit, dat het ontwerp zien niet bepaalt tot de behoef tige ouden van dagen. Hij is er toorts tegen, omdat de wet het karakter van staatssocialisme uraagt. De heer Wagenaar (C.P.N.) zegt dat hij ondanks bepaalde bezwaren zijn stem aan het ontwerp zal geven. Het wetsontwerp wordt hierna aangenomen. De voorzitter, de heer Korten- aorst, wenst de regering en de Kamer geluk met de aanvaar- aing dezer wet, „waardoor de on gelukkige combinatie oud-en-arm zal zijn verdwenen." Alle leden komen hierna, ter wijl de vergadering voor enige ogenblikken is geschorst, minis ter Suurhoff de hand drukken. Na heropening der vergade ring doet de voorzitter mede deling van een schrijven van de Bond van Ouden van Dagen, waarin de Kamer dank wordt ge bracht voor de medewerking tot de totstandkoming van de ouder domswet. Het schrijven wordt voor ke nisgeving aangenomen. Afschaffing verevening» helling en wijziging loon belasting en inkomstenbe lasting. In de vergadering der Tweede Kamer is vrijdagmiddag aan de orde gekomen net wetsontwerp tot aiscnatfing van ae vereve ningshelling en wijziging van de loonoeiasting en van de inkom stenbelasting. Tengevolge van de inwerking treding van de algemene ouder domsverzekering zal het over heidsbudget worden ontlast van de kosten van de noodwet ouder domsvoorziening, weike voor het jaar 1955 op f 297 miljoen zijn geraamd. Anderzijds is te ver wachten, zo wordt in de memo rie van toelichting op het onder havige wetsontwerp gezegd, dat de onderhandelingen tussen de organisaties van werknemers en werngevers inzake een compen satie voor de door de werknemers te betalen premie voor de ouder domsverzekering tot een stijging van de loonkosten zuilen leiden. Nu de opbrengst van de ver- eveningsheifing (van de werk gevers geheven naar de maatstaf van de cioor hen betaalde lonen), die voor 1955 op 300 miljoen kan worden geschat, ongeveer evenveel bedraagt als de kosten van de noodwet ouderdomsvoor ziening, wordt voorgesteld gelijk tijdig met de invoering van de algemene ouderdomsverzekering de vereveningshelfing geheel af te schaffen. Tevens worden enkele techni sche wijzigingen van onderge schikt belang in de bepalingen van de loonbelasting en de in komstenbelasting voorgesteld. Het wetsontwerp wordt zonder beraadslaging of stemming aan genomen. In het oosten bleef het vrijdag geruime tijd bewolkt. Dit hing samen met een frontale neerslag- zóne, die over Duitsland naar het noorden bewoog. In ons land bleef het juist droog, terwijl in de westelijke helft flinke opklarin gen voorkwamen. De middagtem- peraturen kwamen daarbij wat hoger dan donderdag het geval was en op vele stations werden maxima van 16 graden gemeld. De wind nam later op de dag uit 1 het zuidoosten iets toe. Dit hing samen met 'n depressie, die over de Golf van Biscaje langzaam naar het oosten trok en die de luchtdruk in Zuid-Frankrijk tijde lijk deed dalen. Later in de avond begon een regengebied, dat bij deze depressie hoorde, over West- Frankrijk naar 't noorden te be wegen. In ons land zal vandaag de bewolking van het zuiden uit gaan toenemen, maar regen van betekenis wordt niet verwacht. De wind blijft matig tot krachtig waaien uit zuidoostelijke rich ting. In de temperaturen komt niet veel verandering. I medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van zaterdagoch tend tot zaterdagavond. Dezelfde temperaturen. Veranderlijke bewolking, maar geen regen van betekenis. Matige tot krachtige wind tussen zuid oost en oost. Weinig verandering in temperatuur. ZONDAG 25 MAART. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.47 1.22 2.02 2.12 a.m. 1.14 1.49 2.29 2.39 Gistermorgen heeft mevrouw H. C. ten KatePoppinga, eehtge- j note van de burgemeester van Goes, op de werf van de firma I G. de Vries Lentsch jr. te Amster- dam de doopplechtigheid verricht van de in opdracht van de Ko- ninklijke Marine gebouwde kust- mijnenveger „Goes". Dit schip i behoort tot de serie van 32 kust- mijnenvegers, die op 14 werven in Nederland voor de marine i worden gebouwd. Op dit ogenblik zijn 8 stuks van deze serie afgele verd. De „Goes" is uitgerust met 2 scheepdieselmotoren met 'n ver mogen van 1250 pk. bij 1050 om wentelingen per minuut elk. Deze motoren zijn geheel in antimagne- tische uitvoering gebouwd. De grootste lengte van het schip is 46.62 meter, de grootste breedte 8.78 meter. De bemanning zal worden gevormd door 40 officie ren en manschappen. De bewape ning bestaat uit twee 40 mm mi trailleurs. Bij de tewaterlating waren aanwezig schout-bij-nacht W. J. Kruys, vlagofficier materieel, de commandant mijnendienst, kapi tein-ter-zee B. Poortman en de commandant maritime middelen Amsterdam, kapitein-ter-zee B. A. Montanus. Voorts woonden de plechtigheid bij captain H. B. Webster en captain L. G. Koward, beiden van de marine van de Ver. Staten van Amerika. Na afloop van de tewaterlating zei schout bij nacht Kruys, dat de tot nu toe gereedgekomen mij nenvegers, gebouwd zonder su pervisie van de Amerikaanse re gering, binnenkort naar Amerika zullen gaan, om daar a.h.w. een prestatieschouw te houden. Volgens' het officiële Sowjet- ersbureau „Tass" is het Engels Je meest verbreide vreemde taai in de Sowjet-Unie. Miljoenen jon ge Sowjet-burgers leren thans Engels. In het geheel zijn tijdens het Sow jet-bewind 48.000.000 exemplaren van 2244 boeken door 220 Engelsschrijvend auteurs in het Engels verschenen. Hieronder bevinden zich miljoenen leerboe ken. MAANDAG 26 MAART. v.m. n.m. Breskens 1.27 1.53 Terneuzen 2.02 2.28 Hansweert 2.42 3.08 Walsoorden 2.52 3.18 ZON MAAN op onder op onder Mn 24 6.36 19.02 16.55 5.16 25 6.33 19.04 18.14 3.38 26 6.31 19.05 19.32 5.59 27 6.29 19.07 20.49 6.21 28 6.26 19.09 22.02 6.45 29 6.24 19.11 23.12 7.13 30 6.22 19.12 7.47 31 6.20 19.14 0.15 8.27

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1