Binnenlands nieuws m I X Eric de Noorman De Romeinse Helm Algemene Ouderdomsverzekering. ii Het bezoek van Croestsjef en Boelganin aan Londen Vreemdsoortige worp van een ooi. mmm President Eisenhower naar wereld-atoomconferentie Donau overstroming Veiligheidsraad volgende week bijeen. Griekse afgevaardigden verlaten vergadering van een commissie van de Raad van Europa - MALENKOF - Aaneensluiting van christen-democraten in Saarland PRIMAAT VAN GRIEKENLAND OVERLEDEN 2.2-38 ONWETTIGE WAPEN OPSLAGPLAATS ONTDEKT IN HAVANNA Nieuw Indisch-Pakistaanse grensincident TYVEEDE KAMER. Gistermiddag heeft de Tweede Kamer de behandeling van het wetsontwerp algemene ouder domsverzekering voortgezet. Minister Suurhoff beantwoordt de bij de replieken gemaakte op merkingen. Het aantal gehuw den en ongehuwden in een groep zelfstandigen met een inkomen beneden 2100 bedraagt 300.000. Het aantal gehuwde werkne mers, die minder dan 2100 ver dienen is naar sprekers oordeel zeer gering. De inning van premies door de sociale verzekeringsbank, stuit z.i. op grote bezwaren. De overgrote meerderheid van het bedrijfsleven heeft inning door de belastingdienst aanvaard. Precies kan hij de meerdere kosten bij Inning door de S. V. B. niet opgeven, maar het is vele malen duurder dan bij inning door de belastingdienst. Spr. deelt mede, dat voor mis sionarissen en zendelingen de mogelijkheid bestaat de jaren buitenslands doorgebracht voor pensioen in te kopen. O.m. deelt spr. mede, dat het de opvatting der regering is, dat de ouderdomswet niet in wer king kan treden vóór het ont werp inzake de aanpassing van ambtenarenpensioenen is aan vaard. De algemene beraadslagingen worden gesloten. Nu komen de artikelen aan de orde. De heer Reuter (C.P.N.) heeft op artikel 7 een amendement voorgesteld, beogende de gehuw de vrouw van 65 jaar, ongeacht rite leeftijd van haar echtgenoot, in het bezit te doen stellen van de volledige ouderdomsuitkering. De heer Van Lier (Arb.) ver dedigt een met leden der K.V.P, ingediend amendement cot aanvulling van artikel 7. De strekking van deze aanvulling is aan de 65-jarige gehuwde vrouw- kostwinster, wier man nog geen <55 jaar is, recht op gehuwden- pensioen toe te kennen. Aan de minister wordt overgelaten uit te maken wanneer een gehuwde vrouw als kostwinster moet wor- ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Argentina Star", 27 maart. Brazilië: m.s. „Argentina Star 27 maart. Canada: m.s. „Noordam 29 maart. Chili: via New York 29 maart. Indonesië: m.s. „Slamat", 26 maart. Ned. Antillen: m.s. „Flottbek" 36 maart. Nieuw Zeeland: via Engeland, 31 maart. Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakket- ren geven de postkantoren. HOGE ÜIENPRWZEN TEN GEVOLGE VAN VORST. De ongekende felle koude van de afgelopen winter heeft de ex portmogelijkheid in de gewone ïiencentra verminderd. Het sor teren en verzenden per auto sverd riskant, vooral - toen de Zeeuwse en Z.-Hollandse eilan den door de ijsgang op sommige dagen of soms dagen achtereen moeilijk te bereiken waren. De prijs steeg tot de ongekende hoogte van 70 cent per kg. Wie voor deze prijs heeft kunnen ver kopen, zoals de koelhuizen, was rerzekerd van een behoorlijke winst. Toen het aanbod weer wat raimer werd, omdat ook de leveringsmogelijkheid verruimde door het afnemen van de vorst, daalde de prijs van 50 tot dd cent per -kg, een prijs die even eens nog goede winstmogelijk heden inhoudt. Maar toen was de voorraad overal dan ook spoe- (Ue geruimd. Eigenlijk juist op rijd, omdat dit jaar de Egypti sche uien buitengewoon vroeg op de Engelse markt verschijnen. Iri februari was het echter lief Engeland, dat op de uien markt de toon aangaf. De .prij zen stegen, toen de vorst stren ger werd, door de vraag uit Duitsland en België en de En gelse markt moest wel volgen, alhoewel de vraag uit Engeland afnam, naarmate de prijs steeg. Van de bijna 8 miljoen kg, die n februari werden geëxporteerd <dng de helft naar Engeland Tbijna 4 miljoen kg) terwijl naar Duitsland 2.300.000 kg, naar Bel gië 1.030.000 kg, naar Ierland 550.000 kg. Zweden ruim 90.000 kg en naar Oostenrijk 15.000 kg werden geëxporteerd. Kleinere hoeveelheden gingen nog naar Luxemburg (10.000 kg), naar West-Indië 7500 kg en naar het Engelse leger in Duitsland (2500). De totale exporthoeveel- heid van het seizoen 1955/56 steeg daardoor tot bijna 82 mil joen kg. Naar Reuter verneemt hoopt president Eisenhower aanwezig te zijn op de voorgestelde wereld conferentie voor het vreedzame gebruik van atoomenergie. De wereldconferentie zal het statuut goedkeuren van het internatio nale orgaan voor het vreedzame gebruik van atoomenergie. den aangemerkt. De Minister zegt, dat wat de heer Reuter voorstelt het sys teem van de wet geheel onderste boven gooit. Het wordt op deze wijze wel zeer attractief te trou wen met een vrouw, die een tien tal jaren ouder is. Als de heer Reuter ernst maakt met zijn principe, gelijkheid voor man en vrouw, dan moet hij een andere weg volgen, n.l. twee pensioenen voor man en vrouw. Dat leidt echter tot ongewenste eonse quenties. Hij kan dit amende ment niet aanvaarden. Het amendement-Van Lier brengt iets in de wet dat aan het wezen der wet vreemd is. Hij staat echter afwijzend tegenover het amendement. De heer Reuter betoogt nader, dat er in de wet discriminatie optreedt. Hij handhaaft zijn amendement. De Minister verklaart het amendement onaannemelijk. Het amendement-Reuter wordt bij zitten en opstaan verworpen. Alleen de C.P.N. blijkt voor. Het amendement-Van Lier wordt aangenomen met 68 tegen 10 stemmen. Tegen: A.R. Tij dens de stemming zijn de leden van S. G. en K.N.P. niet aan wezig. De heer Reuter verdedigt een amendement, beogende het on- gehuwden-pensioen te brengen van 804 op 1152. Een ander amendement van de heer Reuter wil het gehuwden pensioen van 1338 brengen op 1656. De heer Kikkert (C.H.) licht een amendement op art. 8 toe. Hij wil hieraan de bepaling zien toegevoegd, dat het ouderdoms pensioen van de weduwnaar, resp. van de weduwe ƒ936 be draagt, indien tenminste vijf jaar achtereen een echtelijke huis houding is gevoerd. Hij merkt o.a. op, dat in de inkomstenbe lasting een dergelijke gedachte toepassing vindt. De heer De Kort (K.V.P.) ver dedigt een amendement om met de gehuwde man gelijk te stel len de man of vrouw, die in ge zinsverband samenwoont met een of meer invalide kinderen van 15 jaar of ouder en hier het gehuwdenpensioen toe te ken nen. De heer Van Lier maakt be zwaren tegen de procedure welke gevolgd wordt bij het voorstel len van een hoger pensioen aan ongehuwden. Men moet rekening houden met de consequenties. Er zal 50 miljoen meer nodig zijn. Dat zal de premie met doen stijgen. De heer Van der Ploeg (K.V.P.) vindt de gedachte van het amen dement-Kikkert wel sympathiek, maar hij zou de consequenties willen kennen. De Minister is van oordeel, dat hij tevoren van de amendemen ten-Reuter op de hoogte had moeten zijn gesteld om de con sequenties na te gaan. Intussen heeft hij getracht berekeningen te krijgen. Deze doen zien, dat voor 1957 een kwart miljard meer zou moeten worden be taald. Dat brengt de premie in de buurt van 9 De amendementen-Reuter zjjn volstrekt onaanvaardbaar. Het amendement-Kikkert zal ƒ50 miljoen kosten. Hij vindt het uitermate bezwaarlijk om het voorgestelde bedrag te verhogen. De redactie zal Z.L gewijzigd moeten worden. Bepaald zal toch moeten worden, dat de vijf jaren echtelijke huishouding dient vooraf te gaan aan de dag waar op de man gepensioneerd wordt. Het amendement-De Kort maakt z.i. ook inbreuk op het systeem van de wet. Bij aan vaarding zal t.z.t. als de invalidi teitsverzekering wordt herzien, deze zaak verder moeten worden bekeken De heer Kikkert trekt hierna zijn amendement in. De amendenten-Reuter worden bij zitten en opstaan verworpen alleen de C.P.N. blijkt voor de amendementen te zijn. Nu het amendement-Reuter tot verhoging der uitkeringsbe dragen is verworpen, komt aan de orde een amendement van de heer Reuter beogende de onge- huwdenuitkering te brengen op 936, zijnde 70 van het be drag, dat gehuwden zullen ont vangen. Dit amendement wordt even eens bij zitten en opstaan ver worpen. Het amendementDe Kort wordt verworpen bij zitten en op- opstaan. Alleen de leden van K.V.P. en C.P.N. blijken voor het amendement te zijn. In artikel 15 wordt aan de weduwe van een gepensioneerde nog ten hoogste zes maanden uit betaling van het door haar man genoten pensioen gewaarborgd. De heer Van Lier heeft een mede door leden van V.V.D., K.V.P. en C.H. ondertekend amendement ingediend, dat be doelt deze termijn op een jaar te brengen. De Minister neemt het amen dement over. In artikel 26 van het ontwerp wordt o.a. bepaald wat onder in komen wordt verstaan. Een amendement van de heer De Kort bedoelt van inkomen uit te zon deren de uitkeringen ingevolge de noodwet kinderbijslag kleine zelfstandigen. De Minister merkt op, dat de premie komt te vervallen, zodat er weer een verschuiving op treedt. De premieplichtigen zul len meer te betalen krijgen. Ad ministratief zal er heel waf ver werkt moeten worden. Boven dien zullen er nog allerlei com plicaties uit aanvaarding van het amendement voortvloeien. Spr. ontraadt het amendement. De heer De Kort merkt o.a. nog op, dat het amendement alleen beoogt een overgangsbe paling in het leven te roepen. Hij handhaaft zijn amendement. Bij zitten en opstaan wordt het amendement-De Kort aangeno men. Tegen C.H. en enige leden van de A.R. De Minister neemt over een amendement-De Kort tot invoe ging van een nieuw art. 69, be ogende het inkomen te vermin deren met de kinderbijslag van het derde kind af. Zelfstandigen kunnen deze kinderbijslag welke ze straks volgens de nog in te dienen kinderbijslagwet zullen ontvangen reeds in mindering brengen. Het vijfde lid van artikel 31 zegt, dat degenen, wier inkomen zodanig is, dat zij premievrij of gedeeltelijk premieplichtig zou den zijn, toch worden aangesla gen, indien zij in aanmerking komen voor een aanslag in de vermogensbelasting. De heer Van de Wetering (CH) heeft een amendement in gediend beogende deze bepaling te doen vervallen. De heer Reuter heeft amende menten ingediend, beogende kleine zelfstandigen met een ge ringer inkomen dan 3000 bui ten de premiebetaling te laten. De heer Van Leeuwen (V.V.D.) steunt het amendement-Van de Wetering; hij merkt op, dat de praktische betekenis overigens maar gering is. Het is voor hem meer een principiële zaak. De heer Roemers (Arb.) zegt, dat hij de doelmatigheidsgrond bij vermindering wil laten gel den. Deze ontbreekt echter in het amendement-Van de Wete ring. Aan de amendementen-Reuter kan de heer Roemers zijn stem niet geven. De Minister merkt op, dat men niet van betalingsonmaeht kan spreken als men in de vermo gensbelasting is aangeslagen. Mocht er toch sprake van zijn, dan geeft de wet toch een oplos sing. Spr. zegt het amendement- Van de Wetering te moeten ont raden. Ook het amendement-Reuter ontraadt hij. Het amendement-Reuter wordt verworpen bij zitten en opstaan. Voor:. C.P.N. Het amendement-Van de Wete ring wordt verworpen, eveneens bij zitten en opstaan. Voor: C.H.„ V.V.D., C.P.N. en K.N.P. De artikelen tot en met 59 worden z,h-s. goedgekeurd. De Minister vraagt, nu men genaderd is tot de aanpassings artikelen de beraadslagingen te schorsen opdat er nader overleg met de commissie van voorberei ding kan worden gehouden. Aldus wordt besloten. Te vijf uur wordt de vergade ring verdaagd tot hedenmiddag één uur. KAT SPRONG TEGEN GASSLANG. In een woning aan de Pieter van Aschstraat te Rotterdam is een Siamese kat op jacht naar melk tegen de slang van een gas- comfoor gesprongen. Het gevolg was, dat de slang losraakte en het gas de woning binnenstroom de. Gelukkig voor poes en om wonenden rook dinsdagavond laat een surveillerende agent van politie de gaslucht. Daar de be woner afwezig was, ging de po litieman samen met een buur man via het dakraam de woning binnen. Zij maakten de slang weer vast en zetten alle ramen open. De kat, die bewusteloos in de gang lag, kwam in de frisse lucht spoedig weer bij. De be woner, een 40-jarige dameskap per, die even later thuiskwam, vermoedde, dat de kat een melk fles, die op het aanrecht stond, had willen omspringen, om zo de daaruit lopende melk te kun nen oplikken. Zij deed dit wel meer. BROMFIETSER DOOR TREIN GEGREPEN. Om half negen dinsdagavond Is de 26-jarige heer H. J. Clemens uit Gilze-Rijen op een onbe waakte spoorwegovergang in de gemeente Gilze-Rijen door een trein gegrepen. Hij was op slag dood. De heer Clemens naderde op zijn bromfiets de overweg, op het moment dat zowel uit de richting Breda als uit de richting Tilburg een trein naderde. De bromfietser merkte slechts één van de twee treinen op en toen deze de overgang was gepasseerd reed hij, hoewel het belsignaal en de knipperlichten bleven wer ken, de overweg op. Hij werd door de tweede trein aangereden. JONGEN KREEG BELONING VOOR MOEDIG GEDRAG. De 15-jarige Frans van Rijs- wick uit Tilburg heeft woensdag uit handen van de burgemeester van Tilburg mr. E. H. J. van Voorts tot Voorts een vulpotlood met inscriptie ontvangen, hem geschonken door het Carnegie- heldenfonds. Hij heeft vorig jaar juli een vierjarig jongetje met gevaar voor eigen leven van de verdrinkingsdood gered. GROTE BOSUIL IN ZUID-LIMBURG. De heer W. J. Vromen: te Brunssum heeft in de buurt van de Brunssumerheide een grote bosuil waargenomen, welke vo gelsoort sedert 1906 niet meer in Limburg moet zijn gesigna leerd. Wel werd hij het vorig jaar nog in de Gelderse Achter hoek gehoord. BROMFIETSENSHOW MOET WORDEN OMGEDOOPT. Groot was de consternatie on der een achttal Haagse midden standers, die deelnemen aan een driedaagse bromfietsenshow in het Amico-gebouw, toen enige fabrikanten en importeurs gin gen eisen, dat hun produkten van de tentoonstelling moesten verdwijnen. De tentoonstelling, die dinsdag morgen geopend werd en deze eerste dag reeds 2500 bezoekers trok, kon namelijk de goedkeu ring van de R.A.I. niet wegdra gen. Het R.A.I.-bestuur stelde schriftelijk een dwangsom van ƒ5000, indien de fabrikanten en importeurs niet zouden mee werken om hun brommers van de tentoonstelling te krijgen. Het is hun namelijk verboden om aan andere, dan aan de ten toonstelling van motorfietsen en fietsen onder auspiciën van de R.A.I. mee te doen. Het merkwaardige was, dat de acht deelnemende handelaren, die niet in de R.A.I. zijn georga niseerd, de brommers hebben gekocht en betaald. De fabri kanten en importeurs gebruikten het argument, dat zij aan deze handelaren niet meer zouden mo gen leveren, indien hun merken (ongeveer 30 stuks) niet zouden worden verwijderd. De leiding van de tentoonstel ling moest zwichten en maakte reeds aanstalten om de brom mers met merken van R.A.I.- leden te laten weghalen. Op het laatste ogenblik echter is, na urenlang overleg met het R.A.I.- bestuur, een oplossing gevonden. De bromfietsenshow zal niet langer zo mogen heten. Het moet een soort huishoudelijke tentoonstelling worden worden en dus zullen tussen de glimmen de brommertjes wat wasmachi nes, naaimachines, strijkijzers en wat dies meer zij geplant worden. En dan mag het publiek de aan wezige bromfietsen ook bekijken. BESTRIJDING ONGEWENSTE PRAKTIJKEN BIJ DE ZGN. TANDHEELKUNDIGE INRICHTINGEN. Uit het onderzoek, dat de re cherche te Rotter-'Vim in samen werking met de justitie vorig jaar ins elde naar de activiteiten van de aan de Cl. de Vriezelaan gevestigde zich noemende Vaeu- panvereniging of Irl-Ve-Ro (trek ken van tanden onder narcose met „eendagsplaatsing" van een gebit) en bij de eveneens in die straat gevestigde mondarts J. B. A. T, is volgens de politie geble ken, dat gehandeld is in strijd met de bepalingen van de wet ter bestrijding van ongewenste praktijken bij zogenaamde tand heelkundige inrichtingen. Op grond hiervan is tegen T. proces verbaal opgemaakt. Tevens werd toen proces-ver baal opgemaakt tegen een aantal bij T. werkende personeelsleden terzake van het onbevoegd uit oefenen van de tandheelkunst. De genoemde vereniging werk te door het gehele land met ver tegenwoordigers-propagandisten, die als „gebittenrunners" optra den. Dikwijls moest op het te leveren gebit een gedeelte voor uit betaald worden of ten kan tore van de vereniging of aan de vertegenwoordigers, naar het schijnt om te voorkomen, dat de te behandelen personen, die uit eindelijk naar de mondarts T. werden verwezen, op hun schre den zouden terugkeren. Ook werden propaganda-act ies in het buitenland gevoerd. Frankrijk en België waren landen, die hier voor in aanmerking schenen te komen. De Belgische justitie stelt naar de ongewenste prak tijken eveneens een onderzoek in. Het Hongaarse Róde Kruis be richt dat 30.000 mensen dakloos- geworden zijn tengevolge van de overstroming van de Donau. 19 districten en een stad zijn over stroomd, en hoewel het water reeds begint te zakken zijn on geveer 52.000 hectaren vrucht baar land geteisterd. In antwoord op een verzoek om hulp van het Hongaarse Rode Kruis heeft de Liga van Rode- Kruisverenigingen in een drin gende internationale oproep om voedsel en veevoer' gevraagd. In kringen van de Verenigde Naties is vernomen, dat de Ame rikaanse delegatie dinsdag de voorzitter van de Veiligheidsraad schriftelijk zal verzoeken, aen vergadering van de raad te be leggen. Generaal Iwan Serof, de 50- jarige chef van de Sow jet-veilig heidsdienst, zal deze week naar Engeland vliegen om in samen werking van de Britse politie maatregelen te treffen voor het aanstaande bezoek van Boelganin en Ohroesjtsjef aan Londen. Men verwacht dat de gene raal deel uit zal maken van een voorpitgezonden groep van Sowjet-functionarissen, die dan vandaag in Londen per straal vliegtuig aan zal komen. Dit De Griekse afgevaardigden in de eommissie voor algemene za ken van de raad van Europa heb ben maandag een vergadering van de commissie verlaten toen deze een resolutie goedkeurde om de kwestie Cyprus de volgen de maand niet in de voltallige vergadering van de raad in Straatsburg te behandelen. De Grieken hadden tevoren ge opperd een rapporteur te benoe men, die een rapport voor de plenaire zitting van de raad zou opstellen. Het Griekse voorstel werd echter afgewezen. In liet Land van Heusden er. Altena doet een vreemd verhaal de ronde. Een schaap, van de veehouder Smits uit Rijswijk (N.-Br.) zou drie jongen ter we reld hebben gebracht, waarvan er slechts één voor een echt lam wordt gehouden. De tweede be stempelt men als half ree en half schaap, maar de derde zou vol slagen een kleine reebok zijn. En er wordt aan toegevoegd, dat het wel eens mogelijk zou zijn, dat een reebok, die in de omgeving rondzwerft en ook wel eens bij de weide van het 8chaap gezien zou zijn, er meer van weet. Een bekende bioloog en dieren- kenner, die men hierover sprak, lachte eens om „de fantasie van het volk", zoals hij het uitdrukte en wees erop, dat wetenschappe lijk vaststaat, dat indien er al een paring tussen een reebok en een ooi mocht geschieden, wat niet aan te- nemen is dit toch niet tot gevolgen zou kunnen lei den. Afwijkingen komen in de die renwereld wel meer voor, zeide hij. Men noemt dat „terugslag Het schaap van tegenwoordig is een kruising van verschillende schapensoorten in de loop dei- eeuwen. De draagtijd van de twee genoemde diersoorten loopt trou wens te zeer uiteen. Het verhaal schijnt in de we reld gekomen te zijn, toen het meest afwijkende lam op de Rot terdamse veemarkt werd ge bracht. De één na de ander vond het maar een vreemdsoortig beestje. Men zag er enige gelij kenis met een ree in, die in Ne derland. tot de beschermde dier soorten behoort en de politie maakte voorlopig proces-verbaal op. Een andere, niet wetenschap pelijk gevormde dierenkenner, heeft het trio gezien. Ook hij kon in het meest afwijkende lam niet beslist een reebokje ontdekken, daarvoor miste het onder meer de witte stippen. Wel doen de onderpoten enigszins als van een in het wild levend dier aan en is d'e gebruikelijke wolvacht ver vangen door een meer harige be dekking, maar toch ook weer niet zo, dat men direct aan een ree moet denken. Bij het tweede lam is de kleur ongewoon, In ieder geval, zeide hij, is het iets dat niet alle dagen voor komt, maar voorlopig houdt hij het maar bij de mening van dë deskundigen, die een kruising zoals gezegd tot de onmogelijk heden rekenen. Het meest afwijkende dier schijnt thans eigendom te zijn van een jagersvereniging, maar misschien zo besloot de laatste zegsman zou een bloedproef ter wille van de wetenschap niet ongewenst zijn. „Ik weeg één ton", aldus verklaarde Georgi Malenkof, de Sowjetrussische minister van elektrische centralen, toen hij hij een bezoek aan een Brits krachtstation in een lift plaats nam. De tolk ver taalde getrouw deze in het Russisch gedane mededeling voor het begeleidende gezel schap journalisten, waarop Malenkof er nog aan toevoeg de: „Ik zeg het maar, omdat de heren van de pers er van overtuigd schijnen te zijn, dat ik tien ton weeg". De twee ehristen-demoratische partijen in het Saargebied, de pro-Duitse CDU van dr. Ney en de christelijke volkspartij van oud-premier Hoffman, hebben besloten voorbereidingen te tref fen om één partij te vormen. Dit besluit is woensdag geno men op een vergadering van ver tegenwoordigers van beide par tijen, die nabij Bonn in W.-Duits- land gehouden is. De vergadering werd ook (bijgewoond door verte genwoordigers van de Westduit- se CDU. De vorige week besloten de so cialistische partijen van Saarland zich aaneen te sluiten. zal het eerste Sowjet-straal vliegtuig zijn dat in een Weste •lijke hoofdstad landt. Generaal Serof zal een van de hoofdfiguren zijn, die voor de veiligheid van de Sowjetleiders tijdens hun bezoek van tien da gen, beginnend op 18 april, moe ten zorgen. Het valt te verwachetn dat hij van Scotland Yard en M. I. 5 (de Britse binnenlandse veiligheids dienst) de meest vergaande maat regelen zal eisen die ooit getref fen zijn voor een bezoek van bui tenlandse staatshoofden. Vooral van de zijde van het kwart-miljoen vluchtelingen van achter het „IJzeren Gordijn", die in Engeland wonen, neemt het. aantal protesten tegen dit be zoek toe. De autoriteiten breken zich dan ook 't hoofd over maat regelen die de veiligheid der hoge Russische gasten voortdurend moeten verzekeren. Vooral liet feit dat generaal Serof deel uitmaakt van de dele gatie, wekt de woede op van des* vluchtelingen, aangezien aange nomen wordt dat hij persoonlek verantwoordelijk is voor de mas- sadeportat.ies die gedurende en na de tweede wereldoorlog plaats vonden vanuit de vroegere Oost zee-staten en uit Polen en Oost. Duitsland. De generaal zou dergelijke oaut pagnes ook in Rusland zelf uit geveerd hebben. De Grieks-orthodoxe primaat van Griekenland, aartsbisschop Spyridion, is overleden. De 88 jarigs aartsbisschop was voorzit ter van het Panhellenistische ©o- mlté voor vereniging van Cyprus met Griekenland. Aartsbisschop Spyridion leed aan tering. Hij werd dinsdag naar een ziekenhuis in Athene overgebracht. Tijdens de bevrijdingsoorlog van 19121913 werd Spyridion ter dood veroordeeld na zijn ar restatie door de gevreesde Djn vit Pasja. Een persoonlijk schïij ven van de toenmalige Griekse opperbevelhebber, koning Con stantijn, redde hem echter het leven. In de laatste oorlog werd hij wederom ter dood veroordeeld en nu door de Italianen. De Duit sers hielden hem gevangen en hij werd ten gevolge van bemid deling van de primaat van Grie kenland, aartsbisschop Damas kinos, in vrijheid gesteld. Spyri dion volgde Damaskinos later op. 22. Onder de ogen van de nieuwsgierig toege stroomde bewoners van de buiten de wal len liggende armelij ke hutten worden Eric en zjjn twee metgezel len binnen de burcht geleid. Een van hun bege leiders wijst spottend op enkele broodmage re mannen met geke tende voeten, die wa ter dragen. „Kijk, vreemdeling, zó brengen de mees te bezoekers van Mo- ru hun tijd door." De andere kerels grinniken vol leedvermaak en Eric zwjjgt verboden. Ze worden in een klein vertrek gebracht en een wacht plaatst zich voor de deur. De tijd verstrijkt, doch niemand verschijnt. Eric wordt woedender naarmate het langer duurt. Eindelijk komt er een krijger om alleen Eric te halen. De anderen moeten achterblijven. De Noorman is ziedend van woe- tialL'ü* de en wordt nog woester als hij even later tegenover de gevreesde Pictenhoofdman staat, want zel den zag hij een valser, kwaadaar diger en afstotender kerel. „Wat zijn dat voor manieren?" vaart Eric uit. „Wij komen hier in goed vertrouwen als vrienden met een bericht van Mil, uw zoon. Behandelt men zó vrienden in het land van Mora? Dan betreur ik het lot uwer vijanden Laat ons nu snel ter zake komen, want de tijd dringt." Met een scherpe blik neemt Eric het afstotende gelaat van de hoofd man op. Dé kerel glimlacht en laat daar bij zijn sterke gele tartden blinken, welke er uit zien als die van een roofdier. bovendien," gaat de Noorman voort, „is het in uw ëigen belang spoed te betrachten, want mijn krijgers hebben opdracht, na het verstrijken van een bepaalde ter mijn, de burcht aan te vallen. Ik moet dus tijdig terug zijn." Weër grijnst Mora zijn sinistere lach. „Ik heb U de terugweg be spaard," klinkt zijn spottend ant woord. „Hoewel uw vrienden niet zó verlangend waren als gij, om mi) te spreken, toeven ook zij, op Mora's burcht. Hij staat langzaam op en wenkt Eric om naderbij te komen naar een smalle vensternis. Dan wijst hij naar buiten. Geschrokken deinst Eric een stap achteruit, want hij ziet al zijn krij gers ontwapend en omringd door de mannen van Mora. De politie te Havanna, Cuba, heeft dinsdag- een onwettige wa penopslagplaats ontdekt tijdens het onderzoek naar een vermeend complot om de Cubaanse rege ring omver te werpen en presi dent Fulgancio Batista om het le ven te brengen. Volgens politierapporten wer den in de opslagplaats automati sche geweren, machinegeweren, handgranaten en ammunitie aan getroffen. Verder zijn opnieuw verschillende personen gearre steerd die bijeen waren gekomen ,om revolutionaire daden te be 'spreken". Het complot tegen de Cubaanse regering zou zijn gefinancierd met geld uit de naburige Domini caanse republiek. In het gehied van Amritsar, Punjab, op de grens tussen India en Pakistan heeft zich dinsdag een nieuw incident voorgedaan, aldus heeft All India radio mee gedeeld. Leden van de Pakistaanse grenspolitie openden om onge veer 21.00 uur plaatselijke tijd 't vuur op Indische militairen in dit gebied. Het schieten, dat van Indsche rijde werd beantwoord, duurde voort tot middernacht.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2