ïïssrssrcï rst Een ramp voor de wereld indien in hei Midden-Oosten ernstige vijandelijkheden zouden uitbreken DE TOESTAND IN ALGERIJE Verklaringen van Senaat Spaak in de Belgische Verhoging Franse ouderdomspensioenen Het Frans-Brits ontwapeningsplan EISENHOWERS PERSCONFERENTIE HET WEER EERSTE BLAD Pres. Eisenhower heeft woensdag op zijn wekelijkse persconferentie in Washing ton ten aanzien van Pale stina en Noord-Afrika ver klaard, dat bemiddeling de zekerste weg is naar vrede. Het zou een ramp voor de wereld zijn als in 't Midden- Oosten ernstige vijandelijk heden zouden uitbreken- Het Midden-Oosten, met zgn rijke oliebronnen, is van buitengewoon groot belang voor de vrije wereld, omdat alle landen van W.-Europa van kolen op olie als brand stof zijn overgegaan of met deee overschakeling bezig zijn, aldus de president. De president noemde Nehroe's bezoek „een van die gelegenheden voor per soonlijk contact" met leiders van andere landen ter be- H. K. H. Prinses Beatrix lidmaat Ned. Herv. Kerk verstandhouding. V. N. commissie voor rechten van de mens Franse commandotroepen in actie gekomen tegen opstandelingen UITSPRAAK TEGEN INDONESISCHE INFIL TRANTEN IN NIEUW GUINEA GROTE BRAND IN JAPAN Meer dan 1000 gebouwen zijn in vlammen opgegaan DE TURKS-GRIEKSE RELLETJES OP CYPRUS WEERBERICHT. HOOGWATER Tijdbom in slaapkamer van Cyprische gouverpeur Proefnemingen met onbemand Nederlands doel vliegtuig beginnen Uitw'sseiing van TV-programma's met België ZON-EN MAANSTANDEN onder op Plannen voor parachute sprongen van 27 km hoogte maandag in Londen bijeen gekomen is, een nieuw ont wapeningsplan ter tafel ge bracht, dat in hoofdzaak het werk is van de Fransman Jules Moch. De Ver. Staten, de Sowjet- Unie, Engeland, Frankrijk en Canada maken deel uit van de subcommissie. Pyasikering bij abonnement Temeuzen Olrecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 5557 Terneuzen «edactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 22 MAART 1956. 11e Jaargang Nr 3721 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pel advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1.— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre# Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. ten verzekeren dat hun eigen vreedzame motieven voor hand having van de onafhankelijkheid van andere landen begrepen wor den. Zonder nadere bijzonderheden te geven voegde Eisenhower hier aan toe, dat hij deze kwestie be sproken heeft met een buiten op een rustige plaats, besprekin gen te voeren en Eisenhower is het daarmee geheel eens. Op zondag 25 maart zal ds. H. J. Ka^r, Nederlands Hervormd predikant te Amsterdam, in de Nieuwe Zijdskapel te Amsterdam een bevestigingsdienst leiden, waarin ongeveer 40 van zijn ca techisanten als lidmaten van de Ned. Hervormde Kerk zullen worden bevestigd. Tot deze catechisanten behoren ook H. K. H. Prinseg Beatrix en enkele van haar klasgenoten. Een gedeelte van deze kerk dienst, die in de morgenuren zal worden gehouden, wordt van 18.30 uur tot ca. 19.15 uur door het IKOR uitgezonden, hiertoe in staat gesteld door de VPRO, die zijn zendtijd op Palmzondag voor dit doel aan het TKOR heeft afge staan. landse professor, die twee jaar in de Ver. Staten is geweest en vordering tan een betere De Ver. Staten hebben om be spreking van de Palestijnse kwes tie door de Veiligheidsraad ge vraagd, omdat zij alle vreedzame middelen willen aanwenden om tot regeling van het geschil te komen zo verklaarde Eisenho wer. Hij bracht in herinnering, dat de Ver Staten, Frankrijk en Engeland zich in 1950 verplicht hebben te trachten de vrede in het Midden-Oosten te handhaven. De Ver. Staten vatten deze ver plichting zeer ernstig op. Eisenhower drong ook aan op bemiddeling in Noord-Afrika. De Amerikaanse ambassadeur in Pa- i qe. Dillon, had dinsdag met zijn toestemming verklaard, dat de Ver Staten Frankrijk steunen bij liet zoeken naar een liberale op lossing in Noord-Afrika. De Amerikaanse politiek is er op gericht door bemiddeling waar dat mogelijk is, beide partijen te helpen een regeling te vinden Over de huidige anti-Stali nistische campagne der Sow- jet-leiders verklaarde Eisenho wer, dat de Ver. Staten en hun voornaamste bondgenoten niet geloven dat er een verandering is gekomen in de hoofddoelen van de communisten. Hij ge loofde dan ook niet dat de bond genoten hun waakzaamheid gouden verslappen. Het collectieve leiderschap in de Sowjet-Unie volgt nu andere methoden dan door Stalin uiteen gezet werden in diens boek „Het vraagstuk van het Leninisme". Daarom moesten de Sowjet-lei- ders enkele dingen van Stalin verwerpen en mogelijk kwamen «i tot de ontdekking, dat zij de gahele leer en ook de man ver werpen moesten, aldus Eisenho wer. De Ver. Staten willrn vrede, vriendschap met de landen die vriendschap wensen, bevordering van handel en toerisme en uit wisseling van wetenschapi>eli|ke dankbeelden. Dit wordt in het battenbuuI nog niet altijd goed begVepen. De Ver. Staten moe- die enkele goede denkbeelden aan de hand heeft gedaan. De president drong, evenals de vorige week, aan op matiging bij de behandeling van het probleem der rassenscheiding in de Ame rikaanse Zuidelijke staten. Hij verzocht de Amerikanen deze kwestie niet te beschouwen als iets dat hen kon scheiden. Hij vertrouwde er op, dat er vorde ringen met het vraagstuk ge maakt zouden worden. De Ame rikanen in de Zuidelijke staten zijn verplirht wat vorderingen met de opheffing der rassenschei- ding te maken Wat het bezoek van premier Nehroe in juli a.s. - betreft zei Eisenhower, dat dit op Neh roe's verzoek informeel en zon der veel ceremonieel vertoon zal verlopen. Nehroe heeft voorge- steld ergens buiten Washington De commissie van de Verenig- de Naties voor de rechten van de mens heeft dinsdagavond met 11 stemmen tegen drie ibij vier ont houdingen haar goedkeuring ge hecht aan een Amerikaanse reso lutie waarin wordt voorgesteld in de staten die lid zijn van de internationale organisatie een diepgaande studie te maken van de verschillende rechten van de mens. Bij de stemming stemden de drie communistische landen te gen Australië, Frankrijk, Enge land en Mexico onthielden zich van stemming. Franse commandotroepen, ver- voerd met hefschroefvliegtuigen, zijn dinsdag in actie gekomen te gen opstandelingen nadat een groep legionairs, die in een hin derlaag was gelopen, radiogra fisch em hulp had gevraagd. In de Japanse stad Nosjiro, in de prefectuur Akita, heeft dins dagavond een zware brand ge woed waardoor meer dan 1000 gebouwen in vlammen zijn opge gaan. Voor zover bekend zijn er geen slachtoffers gevallen. De brand, aangewakkerd door een harde wind, woedde meer dan zeven uren. De brandweer onder vond grote moeilijkheden door 'n gebrek aan water. Tijdens de brand verlieten meer dan 15.000 bewoners van de stad hun wonin gen in nachtkleding om het ver- loop van de brand in de buiten- luc-ht af te wadhten. Het hof van justitie te Hollan- dia heeft woensdag in hoger be roep uitspraak gedaan tegen de Indonesische verdachten, die op 21 oktober 1954 in het gebied van de Etna-baai zijn geïnfiltreerd. Voor 26 van de 30 beklaagden is het vonnis van de landrechter gehandhaafd. Deze verdachten zijn veroordeeld tot vier jaren gevangenisstraf. Van de vier overige beklaagden werd de leider Dimara thans ver oordeeld tot 7 jaar gevangenis straf (de landrechter had hem 8 jaar opgelegd). De tweede hoofd- beklaagde Tauran werd overeen komstig het vonnis in eerste in stantie veroordeeld tot 6 jaar, de beide overigen tot 5 jaar. Van officiële zijde te Hollandia is nogmaals uitdrukkelijk ver klaard, dat de Indonesische rege. ring niet is ingegaan op het aan bod van de Nederlandse regering tot het zenden van verdedigers. De eis tot het verlenen van di- plorrthtieke status aan eventuele Indonesische verdedigers was voor Nederland onaanvaardbaar, aldus deze verklaring. Volgens Franse autoriteiten in Algiers hebben veiligheidsstrijd krachten dinsdag nabij Seddoux de lijken gevonden van 15 opstan delingen. Men neemt aan, dat zij het slachtoffer zijn geworden van een andere bende. Bij de hierop volgende geza menlijke actie van de Franse troepen werden zes van de onge veer 60 opstandelingen gedood. Aan Franse zijde werd één of ficier het slachtoffer. In Algerije zijn Mohammeda nen onderling slaags geraakt, al. dus blijkt uit te Algiers ontvan gen berichten. Te Esesman, een bergdorp nabij Bougie, werden hierbij tenminste 36 personen ge dood. Te Ameloumine, in Noord- Algerie, kwam het in de nacht van dinsdag op woensdag tot een hevig gevecht tussen aanhangers van de Algerijnse nationalisti sche beweging en het „nationale bevrijdingsfront". Hier vielen enige doden en gewonden. De nationalistische beweging staat onder leiding van Messali Hadj, die als balling in Frankrijk woont, terwijl het „bevrijdings Bij de voortgezette behande ling van -de begroting van Bui tenlandse Zaken in de Belgische Senaat, heeft de minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, gis teren o.m. verklaard, dat het Deltaplan een vraagstuk van na tionale aard is en dat de onder handelingen hierover reeds be- diging van onze belangstelling." Met betrekking tot de erken ning van communistisch China zei Spaak niet te kunnen aan vaarden, dat men van België zou zeggen, dat het zich als een sa telliet van de Ver. Staten ge draagt. Van Belgisch standpunt uit gezien was hij van oordeel, Te Esesman kwam het tot een bloedbad toen verzetsstrijders de dorpelingen opdracht gaven telegraafpalen om te hakken. Toen deze daarmee bezig wa ren, hoorden zij dat de opstan delingen de vrouwen in 't dorp lastig vielen. Uit woede dood den de dorpelingen drie van de opstandelingen. Als vergel ding werden hierna 33 dorpelin gen, onder wie vrouwen en kin deren, vermoord. Intussen zetten de Fransen hun zuiveringsacties voort. Met hel schr oefvliegtuigen aangevoerde militairen „decimeerden" bij de weg van Marnia naar Nedromah een groep opstandelingen van 60 man. Elders in het land werden in totaal zeven Mohammedanen het slachtoffer van aanvallen door opstandeligen. Te Tizi Ouzou werd een Franse caféhouder doodgeschoten. fa Volgens in Nieuw Delhi ont vangen berichten uit Amrïtsar zijn bij het grensincident van zondagavond te Hoesainiwala 22 Pakistaanse soldaten gesneuveld - en 28 gewond. Aan Indische zijde front"' volgens de Fransen van I vielen vier doden en 14 gewon- Cairo uit wordt geleid. I den. gonnen zijn. De Belgische rege- dat de regering van Peking er ring had haar houding bepaald j kend diende te worden. in een stuk, dat aan de regering j Een erkenning zou evenwel met van Nederland werd gezonden, 1 veel wijzigingen brengen in de van rteaeridiiu w_ g huidige handelsbetrekkingen; zij zou het België niet mogelijk ma- t.a.v. de stop van Ternaaien, de verbindingswaterwegen en het kanaal van Temeuzen. Met de technische studie van ken, zich te onttrekken aan de door vele landen in acht geno de «evolgen van het Deltaplanmen bepalingen tot beperking voor het bestel van de Wester- van de aan China te leveren goe- schelde was een begin gemaakt, deren, bepalingen die werden na- Aangaande de kwestie van de geleefd door landen, die de rege- -r- -Ai1 TTOY-. DoVin a xxrr»! PVZPnH hph- veranderen. Spaak zei sceptisch te staan tegenover de waarde van formules voor internationale sa menwerking voor hulpverlening, Dit betekende echter niet, dat België niets wenst te doen. Bel gië moet evenwel specialiseren en zijn inspanning beperken om deze doeltreffend te- kuswien ma ken. Bovendien moest men ook denken aan de Kongo. Over de betrekkingen tussen Oost en West zei de minister, dat men zich moet afvragen of er werke lijk in de Russische politiek een grondige wijziging is gekomen. In de eerste plaats diende men te bedenken, dat in de Sowjet- Unie nog steeds geen oppositie bestaat. Spreker vroeg zich af, of men zich over een terugkeer naar het traditionele Leninisme moet verheugen. Als werkelijk een wijziging in de Russische po litiek .zou plaats hebben, zou Woensdagochtend was vooral In het noorden van het land lan ge tijd zonneschijn. In het zuiden van het land kwam echter al vrij spoedig bewolking binnendrij ven, die samenhing met een fron tale trog, die over Frankrijk naar het noorden bewoog. Later op de dag bracht deze storing ook in ons land wat lichte regen. Ach ter de storing stroomde minder warme lucht over de oceaan Frankrijk binnen, die vooral in de hogere luchtlagen merkbaar kouder was. Hierin kwamen bo ven Frankrijk op verschillende plaatsen onweersbuien voor, waaruit omstreeks 10 mm neer grenswijzigingen met Duitsland j ring van Peking wel erkend heb- 1 "politiek daaraan moe zei Spaak, dat België niet meer ben. Ter wille van het behoud Allereerst moet leeft in 1918 of in 1945. „Wij zijn van de eendiacht van Europ tracht worden, aldus Spaak, met Duitsland verbonden in ze- was het nodi„, mets te doen da wederzijdse wantrouwen tus- kere Europese organisaties en wij zou indruisen tegen de Ame uit de wereld moeten de regeling van deze kaanse politiek en dat de betrek- duide_ vraagstukken plaatsen m het kingen met de Stoten in h lijk- Het eerste doel van de Sow- vlak van onderhandelingen met gedrang zou kunnen brengen. Atlantische vrienden en bondgenoten". Spaak achtte evenwel een com- jet Unie De Belgische regering, aldus promis mogelijk en wilde nier Spaak heeft alle aandacht voor naar streven. 1 - De kwestie van het wederop- wekken der Europese gedachte aansnijdend, zei Spaak, in de na bije toekomst hierover te zullen spreken, „aangezien het uur dei- beslissingen nadert en men mag hopen, dat weldra een verdrag zal worden gesloten". Wat Euro tom aangaat, aldus Spaak, komt het er op aan, het probleem in zijn geheel te beschouwen. Eura tom zal geen zin hebben indien men een stelsel aanneemt, dat geeen doeltreffend toezicht mo gelijk maakt. Sprekend over de hulp aan minder ontwikkelde landen, ge loofde de minister niet, dat een grotere financiële bijdrage van België de toestand zou kunnen het vraagstuk van de kanalisatie van de Moezel. Hij wees er op, dat België geen oeverland is en dus geen aanspraak kan maken op deelneming aan de huidige onderhandelingen. „Wij kunnen evenwel ons lidmaatschap van de Bleu aanvoeren ter rechtvaar- Woensdag is officieel bekenfl gemaakt, dat elf Griekse Cypri oten en een Turk dinsdag bij anti- Griekse, door Turken in Nicosia op touw gezette relletjes, zijn ge wond. Twee Tukse Cyprioten werden garresteerd. Woensdag is in een dorp ten Noorden van Limassol het lijk gevonden van een doodgeschoten Turkse herder. Volgens een of ficiële mededeling wordt geen politieke betekenis aan deze ge- Ibourtenis toegekend. Vierentwintig Griekse Cyprio ten uit Vassilia, waar maandag hjj botsingen tussen Turken en Grieken vierentwintig personen, merendeels Turken, werden ge wond, zijn woensdag gearres teerd. slag werd afgetapt. De maxi mumtemperaturen die woensdag in ons land 12 tot 17 graden be droegen, zullen vandaag wat la ger blijven. De wind blijft matig tot krachtig waaien uit richtin gen tussen zuid en oost. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. Opklaringen. Veranderlijke bewolking met enkele verspreide buien, maar ook filnke opklaringen. Matige, tijdelijk krachtige wind tussen zuid en oost. Dezelfde tempera turen als gisteren of iets lagere. VRIJDAG 23 MAART. pact te vernietigen. Men diende te beseffen, dat wanneer dit ver bond teniet gedaan zou worden, er voor Europa geen keuze meer zou zijn. Het zou dan gedoemd zijn tot het meest volstrekte neu ralisme. fa Minister van Buitenlandse Za ken Selwynn Lloyd heeft in het Lagerhuis zijn instemming be tuigd met het Amerikaanse ver zoek om een bijeenkomst van de Veiligheidsraad ter bespreking van de toestand in Palestina. Woensdagochtend is een tijd bom gevonden in de slaapkamer van de Britse gouverneur van Cyprus, sir John Harding. De bom is verwijderd en onschade lijk gemaakt De bom, die gevonden werd tussen de matrassen van het bed van de gouverneur, was naar alle waarschijnlijkheid al een dag tevoren geplaatst. Sir John Harding gaf als commentaar, dat hij beter dan gewoonlijk had ge slapen. Een jonge Griekse Cyprioot, die deel uit maakt van het perso neel van het gouvernementshuis, verscheen woensdag niet op zijn werk. Hij wordt nog vermist. Enige maanden geleden ver spreidde de „Eoka de geheime organisatie van de Griekse Cy prioten, vlugschriften waarin zij dreigde, de gouverneur te zullen doden,'zelfs in zijn slaapkamer. In Nicosia zetten Britse mili tairen een wijk af voor een on derzoek naar wapens en munitie. Ongeveer honderd mannen uit het gebied, waar een uitgaans verbod werd afgekondigd, wer den apart genomen om te zien of er personen bij waren, op wier hoofd een prijs van 5000 pond is gesteld. In de nacht van dinsdag op woensdag deden verzetsstrijders een overval op het politiebureau te Phiti, ten N. van Paphos. Boe ken en documenten werden in brand gestoken. Te Nicosia werd brand gesticht in een Griekse winkel. Volgens de politie zou dit werk van Turk se Cyprioten zijn. De Franse regering heeft woensdag besloten de ouder domspensioenen voor 41/2 mil joen mannen en vrouwen boven de 65 jaar te verhogen. De fi nanciering hiervan zal geschie den door een heffing te betalen door autorijders en hogere direc te belastingen. Indien de verho ging door het parlement wordt goedgekeurd zal het door de overheid betaalde steunbedrag voor de minstbedeelden stijgen van 35.000 frank tot 66.000 frank per jaar. Oudere personen in enige hogere inkomensgroepen zullen eveneens van de verho ging profiteren. 5% miljoen Franse mannen en vrouwen zijn ouder dan 65 jaar. De verhoging, waarvan de totale kosten voor de staat op 120 miljard frank worden ge raamd, zullen worden gedragen door een nieuw nationaal solida riteitsfonds voor ouden van dagen, dat geheel door nieuwe in komsten zal worden gefinancierd nl. door verhoging van de directe belastingen met inbegrip van de inkomsten- en vennootschapsbe lasting en door een nieuwe be lasting voor autorijders. Deze laatste belasting zal naar alge meen verwacht wordt worden gegoten in de vorm van een hef fing op het aantal pk. Een woordvoerder van de regering heeft medegedeeld, dat de bijzon derheden nog niet zijn uitge werkt. Woensdag zijn een startbrug en twee beproevingsmodellen van het Aviolanda AT-21 onbemand doel vliegtuig per schip uit Pa- pendreeht naar zee vertrokken voor het uitvoeren van zgn. slin gerproeven. De AT-21 is reeds enige tijd in ontwikkeling bii Aviolanda, Maatschappij voor Vliegtuigbouw N.V. te Papen- drecht. De slingerproeven zijn nood zakelijk om de uitwerking van de bewegingen van het schip op de startbrug in volle zee te kun nen nagaan. Verwacht wordt, dat deze belangrijke fase in de ont wikkeling van de AT-21 enige tijd in beslag zal nemen. De proefnemingen op aee wor- Ontvoer.nqen in Bremen iden daarom zo belangrijk geacht, wnivoermycn omdat de AT-21 o.m. is ontwor- bleken a's „grap bedoeld pen voor het gebruik van sc'ne- Enige gevallen van mensenroof Pen af- in Bremen, welke er toe leidden dat alle politie-afdelingen in W"st-Duitsland werden gealar meerd, blijken het werk van drie jongens van omstreeks twintig jaar en een meisje van achttien te zijn, die zich verveelden. Eén van hen trad op als „slachtoffer' die op straat werd overvallen en in een auto ontvoerd. De bedoe ling was, zich te amuseren over de reacties van de voorbijgan gers. De jongelui zullen zich wegens In April zal een begin gemaakt worden met dé uitwisseling van televisieprogramma's met Bel gië. Dit was tot nu toe niet mo gelijk als gevolg van een me ningsverschil tussen de Neder landse televisie stichting en de vakbonden van artisten en mu- Uc JUH5CIUI 0 j grove baldadigheid moeten ver- sici over de honorering van 4e 11 11 inn4-.4nn Co/fort on 1 Cf D 1 ïin is on antwoorden. Alleen het politie- alarm heeft de bondsrepubliek al 54.000 mark gekost. Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.25 OriO 0.50 n.m. 11.35 12.10 12.50 1.00 ZON op Mrt. 23 6.38 6.36 6.33 6.31 6.29 6.26 6.24 MAAN 24 25 26 27 288 29 ondei 19.00 15.35 4.53 19.02 16.55 5.16 19.04 18.14 5.38 19.05 19.32 5.59 19.07 20.49 6.21 19.09 22.02 6.45 19.11 23.12 7.13 Twee officieren van de Ameri kaanse luchtmacht zijn van plan in de komende herfst op 27 km hoogte vanuit een ballon para chutesprongen te maken. Dat is tweemaal zo hoog als het huidi ge record. Met de proeven wil men nieuwe reddingsmiddelen voor vliegers van snelle vlieg tuigen op grote hoogte beproe ven. De twee officieren, kapitein Edward Sverry en luitenant Hen ry Nielsen, zijn houders van het huidige hoogterecord parachute springen. Zij vestigden dit in 1954 door boven de Golf van Mexico op 13.776 meter hoogte uit een bommenwerper te springen. De nieuwe sprongen zullen boven de woestijn van Nieuw-Mexico wor den uitgevoerd. Vermoedelijk zullen de officie ren proberen geleidelijk tot de hoogte van 27 km te komen, door vooraf sprongen van 19.500 meter waarbij de parachute zich pas op 4500 meter openen moet en 23.600 te maken. c 1 "i rndPi„ndl Het Frans-Britse plan wil ïnter- Frankryk en Engeland natk)nale ontwapening m drie hebben in de V.N.-commis- (>tappen De uitvoering zal afhan. sie voor ontwapening, die kelijk zijn van de vorderingen, Voorzien is in de instelling van een uitvoerende commissie van 15 landen, die het ontwapenings- werk zou moeten leiden en be voegd is alle ontwapeningsmaat regelen te schorsen als zij van mening is dat de wereldvrede in gevaar is. Zelfs de Veiligheids raad zou 'n dergelijk schorsings bevel niet ongedaan kunnen ma ken. De proeven met kernwapens zouden worden beperkt en ook onder toezicht van de commissie staan. die gemaakt worden bij 't oplos sen van de grote internationale vraagstukken van politiek karak ter, zoals de eenmaking van Duitsland. Tot de eerste fase van het plan behoren: 1. Alle landen verklaren zich te zullen onthouden van het ge bruik van kernwapens be halve tegen agressie. 2. Verkiezing van de bovenge noemde uitvoerende commis sie bestaande uit Amerika. Rusland, Engeland, Frank rijk, communistisch China en tieri andere landen. 3. De grote vijf „bevriezen" hun bewapening, legersterkte en militaire uitgaven op het be staande peil. 4. Uitvoering van een inleidend plan, dat gebaseerd is op pre sident Eisenhowers voorstel laatsten. Sedert enige tijd is on der leiding van de directeur-ge neraal voor de kunsten en de buitenlandse culturele betreK- kingen van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. de heer mr. H. J. Rei- nink, in zijn functie van voor zitter van de Nederlandse afde- fl „n h„t Ruocjtohe ling van de gemengde technische voorstel tot het stationneren reld van een eventuele plpt-^ichtmg^en r?_ selinge aanval op de ho g suitaat gehad, dat men besloten te kunnen biengen. heeft tot een proef van vier maanden. Ds Nederlandse kij kers zullen in de maanden april tot wederzijdse inspectie uit digt. 5. Een internationale ontwape ningsconferentie om de maxi male sterkte vast te stellen van de landen buiten de grote vijf. 6. De grote vijf beginnen met de vermindering van hun conventionele bewapening. 7. De uitvoerende commissie treft voorbereidingen voor de beperking van de proeven met kernwapens. Aan het einde van deze fase, en ook van de tweede, moet de uitvoerende commissie eenstem mig van oordeel zijn, dat de fase voltooid is en dat met de volgen den kan worden begonnen. Er zal een pauze zijn, waarin de grote mogendheden beslissen of de gang van zaken de verdere uit voering van het plan rechtvaar- tot en met juli een aantal Bel gische programma's over de Lo- pikzender kunnen zien, terwijl omgekeerd het Belgisch natio naal instituut voor radio-omroep Eegelmatig Nederlandse uitzen dingen zal relayeren. Na afloop van deze proeftijd zullen stich ting en vakbonden nogmaals om de tafel gaan zitten om aan de hand van de resultaten en erva ringen van de proef tot een de finitief akkoord te komen. /J- Het Poolse persbureau meldt, dat Edward Ochab dinsdag een- stemming is gekozen als eerste secretaris van het centrale comi té van de Poolse communistische partij. Hij is de opvolger van Boleslav Bierut, die twaalf maart is over leden.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1