(^kroeójtójel cloet boekje open over<St&lin 'Het Westen staat er zwak voor „Vrijspraak voor Jungschlager zou normaal resultaat zijn'' Aanva! in hart van Algiers Verrassende onthullingen van achter het „ijzeren gordijn''! en wat deed *~JJulLeó in czDjakart a ZATERDAG 17 MAART 1956. 11e Jaargang Nr 3717 EERSTE BLA® WEKFLIJKSE WERELDSCHOUW De inderdaad vrijmoedige rede, die Pineau, Frankrijk's nieuwe minister van Buitenlandse Zaken, onlangs hield, heeft in zoverre resultaat gehad, dat men in Amerika, Engeland en Duitsland zich gaat afvragen of men met de Westelijke politiek op de goede weg is, zolang deze door controversen naar binnen en naar buiten wordt door sneden. Hoe noodzakelijk eenheid der Westelijken is, blijkt al uit de toestand in het Midden-Oosten. De besprekingen tussen werkgevers en werknemers WESTDUITSE BONDSRAAD IN BERLIJN BIJEEN Centrum voor atoomonder zoek op de Philippijnen DE RASSENSCHEIDING IN AMERIKA SENAAT KEURT BEVOEGDHEDEN GOED Indonesische aide-memoire Binnenkort ontmoeting tussen koning Paul en president Tito? WEERBERICHT. HOOGWATEB ZON- EN MAANSTANDEN *7**Xerlng bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 5557 Terneuzen Redactieadres: Telefoon 2073 en 2510 Nci 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regel» J 1,— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre» Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Bijna tegelijkertijd dat de drie groten zich beraadden over de tal van onderwerpen als de drei ging rond Israël, de kwestie Cyprus en de Amerikaanse poli tiek, kwamen ook de drie gro ten van Arabië, t.w. Egypte, Saoedi-Arabië en Syrië samen. Kt alles hield verband met de spanning, die het wegzenden van Glubb Pasja, de aanvoerder van het Jordaanse legioen, teweeg bracht. Koning Hoessein heeft een verklaring gegeven over wat hij noemt de ongehoorzaamheid van Glubb Pasja. Deze echter erkent de 'feiten niet, maar heeft er bij minister Eden op aange drongen om zekere voorzichtig heid te betrachten, b.v. bij hel terugroepen der 16 Engelse offi cieren. Jordanië is derhalve niet inge gaan op de voorstellen van Cairo. De economische steun, van die zijde toegezegd, ziet er blijkbaar wat wankel uit tegenover de steun van Engeland. Daardoor blijft er zeker evenwicht in het Midden-Oosten. Maar ongetwij feld zal Jordanië aan de zijde der Arabieren staan, indien het tegen Israël gaat. Nu heeft wel het parlement van Israël beslo ten niet de gevreesde preven tieve oorlog te zullen ontkete nen, maar er zijn er genoeg, die vrezen, dat Israël aan een aanval niet zal ontkomen. GEVAARLIJKE ZWAKTE. De zittingen van het Lager huis, waarin het Midden-Oosten werd behandeld, hebben weinig licht verschaft. Eden is door Galtskell als leider der oppositie hevig onder vuur genomen en tegelijkertijd voelt men, dat zwakheid de positie van Eden opnieuw moeilijk maakt. De Ver enigde Naties krijgen nu klach ten van Israël en Egypte beide voor ziel), gelijk ook Cyprus door Griekenland voor de V. N. is ge bracht. Maar dit eerst voor de a.s. assemblee, die met het oog op de Amerikaanse verkiezingen omstreeks half november zal be ginnen. De Fransen willen een andere politiek In het Midden-Oosten, die vooral economische steun geeft. Zij voelen zich achteruit gezet, dat Amerika en Engeland de zaken trachten te regelen bui ten hen om, hoewel Frankrijk er- geen directe belangen heeft. De Britse ambassadeur te Parijs heeft Mollet gerustgesteld en Eden heeft een onderhoud met Mollet gehad. Daarbij zou over eenstemming op de meeste pun ten zijn gebleken, maar toch ook weer niet helemaal, omdat Mol let in zekere toenadering tot Rusland een meer constructieve politiek blijft zien. Nu moet deze constructieve politiek worden opgebouwd door twee staten, wier positie wankel te. Want Frankrijk, ondanks het vertrouwen, in de regering van Mollet uitgesproken, is ook wan kel. Men zie maar naar het de bat in de Nationale Vergadering; naar de ruzie-scènes, waartoe de Poujadisten hebben geleid; naai de onaangename aangelegenheid van de gestolen documenten van ruim twee jaar geleden, waarin nu de naam van Mendès-France zeer duidelijk wordt genoemd. Met Marokko is de zaak nu wel In orde, althans voorlopig, maar Franco bemoeit zich nu ook met Marokko en dit heeft in de stre ken ten Noorden van Marokko tot bloedvergieten geleid. DE VERBANNING VAN MAKARIOS. Voor Engeland komt daarbij, dat Cyprus In spanning toe neemt. Men achtte eerst de mo gelijkheid aanwezig, dat op grond van de laatste, werkelijk vrij vèr strekkende voorstellen van Engeland overeenstemming kon worden bereikt. Nu dit niet is geschied, bleef er eigenlijk geen andere keus open dan aartsbisschop Makarios, met wiens verheffing tot primaat en kele jaren geleden de moeilijkhe den in Cyprus echt zijn begonnen, te verwijderen. Hij en drie bis schoppen van de Grieks-ortho doxe kerk zijn op de Seychellen ondergebracht, een niet al te prettig verblijfsoord. De oppositie in Engeland heeft daarover schande gesproken, het geen tegen de Britse traditie is om naarbuiten één front te ma ken. Griekenland heeft zijn am bassadeur uit Londen terugge roepen en er zijn hevige demon straties geweest voor de gebou wen der Engelse ambassades en consulaire kantoren, waarbij de Griekse soldaten en politie voor de veiligheid moesten zorgdra gen. Het grijpen van een kerkelijke vorst heeft Napoleon kon er van medepraten niet altijd het gewenste resultaat opgeleverd. Maar Makarios schijnt wel de ziel van de terreur te zijn en dat is nu niet bepaald wat men van het hoofd var. een Kerk ver wacht. DE DUITSE PROBLEMEN. In Duitsland heeft Adenauer met zijn legerwetten succes ge boekt. Aangezien oppositie van de sociaal-democraten uitbleef, zijn ze er met grote meerderheid doorgekomen, die alleen wat klei ner was bij de soldatenwet. Hoe zeer ook wettelijk zorg is gedra gen, dat het burgerlijk gezag boven het militair gezag zal blij ven, kregen de sociaal-democra ten niet al de garanties, die zij wensten. Een regeling over de Saar is in uitzicht, maar voordelig voor Duitsland zelfs al krijgt Frank rijk zijn Moezelkanaal. Von Brentano Is hier te lande geweest en heeft, gelijk hij zelf zegt, de basis gelegd voor een regeling van de geschillen. In derdaad heeft hij dus de geschil len zelf, die er op financieel en strafrechtelijk gebied zijn, nog niet tot oplossing gebracht en de Duitse pers wijdt dit aan de min der goede handelwijze van Ne derland. Zodra wij meer daar van hebben vernomen, zal hier wel het omgekeerde blijken. DE REIS VAN DULLES. Dulles heeft opnieuw een verre reis gemaakt, ditmaal ter bijwo ning van de te Karachi gehouden conferentie der SEATO. Pineau. die bij zijn later bezoek Pandit Nehroe heeft genodigd naar- Pa rijs te komen, heeft er ook hier nadruk op gelegd, dat het vooral om economische steun gaat. Maar Amerika zal Pakistan, dat van alle kanten bedreigd wordt. niet zonder wapenen laten. Te Karachi heeft men Pakis tan moreel gesteund inzake het Van Sociale Zaken en Volksge- Onder leiding van enkele minis ters hebben de centrale organisa ties van werkgevers en werk nemers gisteren de gehele dag vergaderd op het departement geschil met India over Kashmir, vandaar een boos protest van Pandit Nehroe, die nog steeds de aanwijzingen van de Veiligheids raad der V. N. niet opvolgt en nu zijn souverein gezag aangetast acht. Te Karachi was men het er over eens, dat de militaire in spanning niet mag verminderen; 'n hoofdkwartier van de SEATO is nu te Bangkok gevestigd. Dulles is naar India en Indo nesië gegaan; heeft Soekarno naar de Verenigde Staten geno digd, wat deze aannam. Van enige Amerikaanse stappen in zake b.v. Jungsehlëger, wiens proces nu ook in Amerika de zondheid. Uitgaande van enkele suggesties van regeringszijde werd in de namiddag tussen par tijen overeenstemming bereikt. De regering zal aanstaande maandag haai beslissing nemen. De Westduitse Bondsraad, die vrijdag voor het eerst te Berlijn is bijeengekomen, heeft eenstem- geen wijzigingen aandacht begint "te trekken, isbrengen in de militaire GRAAF VAN BY LANDT niets vernomen De Verenigde Staten hebben verklaard, dat zij niet, zeker niet voor november, tot het Bagdad- pact. waaraan Engeland onver zwakt vasthoudt, kunnen toetre den. Eisenhower heeft echter de correspondentie over mogelijke pogingen tot ontwapening her opend met Boelganin. Frankrijk en Engeland hebben een nieuw gemeenschappelijk project inge diend. De reflexen uit Moskou wet zoals die reeds door de Bonds dag is goedgekeurd. Hiermee zijn de federale wetten betreffende West-Duitsland's herbewapening definitief goedgekeurd. „Elk weldenkend mens, die het requisitoir en het pleidooi in de zaak Jungschlager heeft gele zen, zal tot de conlusie moeten komen, dat vrijspraak in dit pro ces wegens gebrek aan bewijs 'n normaal resultaat zou zijn". Dit heeft de Nederlandse hoge commissaris in Indonesië, mr W. F. L. graaf Van Bylandt, die voor consultatie met de regering naar Den Haag is teruggeroepen, vrijdagavond bij aankomst uit Djakarta op Schiphol verklaard. „Ik hoop van harte, dat de rechter tot dezelfde conclusie zal komen", aldus voegde mr Van Bylandt hieraan toe. Hij zeide, dat ook bij de Nederlandse ge meenschap in Indonesië de eis tot doodstraf diepe indruk had gemaakt. Op een vraag over de vele reac ties in Nederland en andere lan den over het verloop van het pro- zijn niet onbevredigend, maar men weet nooit wat dat betekent. hartje van "^ers 60,1 Van belang zou wellicht zijn, dat het gerucht als zal Molotof af treden, waarheid bevat, want deze is te eng verbonden aan de politiek van Stalin naar buiten dan dat hij als volkomen objec tief kan gelden. De verkiezingsstrijd begint nu in Amerika zijn sporen te tonen: Eisenhower heeft geen woordhielden Vrijdagochtend vroeg hebben 4 gemaskerde opstandelingen in 't gebouw van tien verdiepingen in brand ge stoken, waarhij 200 auto's werden vernield. De opstandelingen kwamen zelf In een auto aansnellen en lieten benzine uit de tanks van een ga rage, waarboven ach genoemd gebouw bevond, vloeien, terwijl zij de twee bedienden in bedwang ten gunste, maar ook geen woord ten nadele van vice-president Nixon gesproken. Men krijgt echter wel de indruk, dat de re publikeinen gevoelen, dat, wordt Nixon vice-president, deze zelf de kansen van Eisenhower lean benadelen, omdat nu eenmaal beiden, president en vice-presi dent. op éénzelfde ticket komen. VAN DER MANDERE. A .4A De benzine werd in ibrand ge stoken door een vuurstoot uit een van hun automatische wapens ONStPtSCIE VERING. IfcZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGER De Amerikaanse regering heeft donderdag bekendgemaakt, dat een Aziatisch centrum voor atoomonderzoek zal worden op gericht in de Philippijnen. De bouw van dit centrum zal onge veer 20 miljoen dollar vergen en zal worden gefinanceird uit het speciale Amerikaanse fonds voor buitnelandse hulp van 100 mil joen dollar. Het atoomcentrum wordt door de Amerikaanse regering aange boden aan de Aziatische leden van het Colomboplan en gede tailleerde plannen van dit cen trum zullen worden voorgelegd aan de ministersconferentie van deze organisatie die in de ko mende herfst in Wellington, Nieuw-Zeeland, houden. waarna zij zich uit de voeten maakten. Politie en brandweer evacueerden in allerijl de bewo ners uit de 47 boven de garage ge legen woningen, terwijl de auto's in de garage een Voor een ontplof ten. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. Later in de ochtend kreeg de brandweer 't vuur in bedwang. Bij een tramremise werden op standelingen, die in drie auto's kwamen, afgeschrikt, door het alarmsignaal, dat door een van de employé's in werking ws gesteld. Op een andere plaats werd een garagebediende aan de hand ge wond door schoten van opstande lingen. Buiten Algiers werd een kurk- fabriek in torand gestoken, terwijl in het gebied van Bougie een Europese vrouw werd gedood. De autoriteiten van Algiers hebben een uitgaansverbod van middernacht tot 5 uur in de och tend uitgevaardigd. Adam Clayton, een negerafge vaardigde van de democratische partij in het Amerikaanse con gres, heeft donderdag verklaard, dat het zeker mogelijk is dat een nieuwe politieke partij zal ont staan als gevolg van de strijd in zal worden ge- de zuidelijke staten over de ras senscheiding. ces, zeide mr Van Bylandt, dat „de grote internationale belang stelling een nuttig tegenwicht vormt en steun geeft aan de goedwillende elementen in Indo nesië, die de zaak tot een goed einde kunnen brengen". Op een vraag, of de veiligheid van de verdedigster, mevr. Bou- man, voldoende is gewaarborgd, antwoordde mr Van Bylandt: „Ik geloof niet, dat er redenen zijn om zich ongerust te maken". DE OPHEFFING VAN DE UNIE. In antwoord op vragen over het uittreden van Indonesië uit de Nederlands-Indonesische Unie zeide mr Van Bylandt, dat deze Indonesische stap „gelukkig" door de Nederlandse gemeen schap vrij rustig is opgenomen. Er is dan ook geen al te grote ongerustheid. „Wij weten niet wat er gaat gebeuren." „Er is één punt," aldus mr. Van Bylandt, „waarover mogelijk on gerustheid bestaat. Dat is de kwestie van de Nederlandse werknemers in Indonesië. Men vraagt zich wel af wat de toe komst zal brengen en er zijn wel licht mensen, die aan vertrek denken. Maar over het algemeen neemt men een afwachtende houding aan in deze „vreemde, onduidelijke situatie." Hierbij wees graaf Van Bylandt op het feit, dat het wetsontwerp tot opzegging van de Unie is aanvaard door een geboycot par lement en dat de wettigheid van dit besluit in twijfel is gebracht. Op een vraag over de toekomst van de Nederlands-Indonesische betrekkingen zeide mr. Van By landt, dat gewacht dient te wor den op de nieuwe Indonesische regering. „Afgezien wat deze re gering zal willen, zijn er nog vele Indonesiërs, die op goede betrek kingen met Nederland zijn ge steld." Op verdere vragen zeide hij ver scheidene vooraanstaande Indo nesiërs te kennen, die de zaak Jungschlager een „onplezierige en beschamende affaire vinden." Anderzijds wordt vooral in de linkse pers in Indonesië aange nomen, dat Jungschlager schul dig is en er een komplot heeft bestaan tegen de Indonesische staat. De heer Van Bylandt werd me degedeeld, dat ook in Singapore een actie tegen het proces wordt voorbereid. Op verdere vragen deelde de Nederlandse hoge commissaris ten slotte mee, dat er de laatste tijd „iets méér aanvragen voor repatriëring naar Nederland zijn ontvangen." Volgens te Bonn ontvangen be richten van betrouwbare commu nistische zijde heeft de leider van de communistische partij Chroe- sjtsjef op de voorlaatste dag van het jongste partijcongres, 25 fe bruari, Stalin verantwoordelijk gesteld voor de massamoorden en martelingen die in de dertig jaar van zijn bewind in de Sow- jet-Unle zijn begaan. Stalins be wind was er een van verdacht making, vrees en terreur, vooral in de laatste jaren. Hij gaf Stalin ook de schuld van de slechte gang van zaken in de eerste oorlogsjaren. Hij had waarschuwingen van Churchill in de wind geslagen en het mo reel en de economie van het land verzwakt door zuiveringen op grote schaal, vóór de oorlog. Volgens genoemde berichten beschouwde men het openbaar maken van de geheimen van het Stalinbewind als de enige moge lijkheid om te breken met de ma gie van de Stalincultus, die het Sowjetvolk dertig jaar in haar macht had gehad. Een iets be korte versie van deze rede van Chroesjtsjef was in de Sow jet- Unie openbaar gemaakt. Chroesjtsjef zou gezegd heb ben. dat Stalin in de jaren 1936 1938 de partij door zuiveringen gedecimeerd heeft. Vijfduizend van Ruslands beste officieren waren „vermoord" na het gehei me proces tegen maarschalk Toechatsjefsky in 1937. De maar schalk werd van verraad beschul digd. Onschuldigen werden ver moord en zelfs kinderen werden gemarteld, aldus heeft volgens deze berichten Chroesjtsjef ver klaar d. In 1936, toen Stalin en de in 1948 gestorven Zjdanof met va kantie in de Krim waren, telegra feerden zij de leiders in Moskou, onder wie Molotof en Menlenkof, dat Jagoda zijn werk als chef van de N.K.V.D. niet goed deed. Kort daarna werd Jagoda te rechtgesteld en Jezjof nam het over. Hij voerde de daaropvolgen de zuiveringen uit, maar in 1938 werd hij zelf weggezuiverd. Stalin had bevel gegeven, dat de „oppositie" totaal moest wor den uitgeroeid. Het vermoeden bestaat, zou Chroesjtsjef hebben gezegd, dat Stalin betrokken was bij de moord in 1934 op Sergei Kirof, een partijleider in Lenin grad. Sergo Ordjonikidze, even als Stalin een Georgiër en een goede vriend van hem, kreeg in diezelfde tijd de keus vermoord te worden of zelfmoord te ple gen. Hij koos het laatste en kreeg ten staatsbegrafenis. Steeds volgens de in Bonn ont vangen berichten is de econoom Nikolai Voznesensky zonder vorm van proces en zonder dat zijn collega's in het politbureau het wisten, doodgeschoten. Onge veer driekwart van de afgevaar digden op het zeventiende partij congres, van wie velen het ge waagd hadden kritiek op Stalin te leveren, zijn kort na het con gres doodgeschoten. Na Lenins dood beledigde en bedreigde Stalin zijn weduwe KrCoepskaja. Als zij in het open baar kritiek op hem bleef leve ren, zou hij verklaren dat zij nooit Lenins vrouw was geweest en een ander in haar plaats stel len. Chroesjtsjef zou over het pro ces tegen Boecharin en andere „oppositie"-groepen geen bijzon derheden hebben verteld, maar slechts gezegd hebben, dat zij door Stalin zijn terechtgesteld en dat hij zelf tegen het neerschie ten van de oppositie was. Vóór de Duitse aanval op de Sow jet-Unie- in 1941 wist ieder een dat er oorlog zou komen, be halve Stalin, die weigerde het te geloven omdat hij een vriend schapsverdrag met Hitler had. Hij sloeg de waarschuwingen van Churchill en Stafford Cripps, die Brits ambassadeur in Moskou was, in de wind. Zelfs die van kolonel Perebesjtsjik, de Russi sche militaire attaché in Berlijn, die de juiste datum van de Duit se aanval wist en Moskou daar van op de hoogte stelde. Toen de aanval kwam, was Sta lins eerste bevel aan de troepen niet terug te schieten. Zó groot was zijn vertrouwen in Hitier, dat hij het Rode leger meedeelde, dat de aanval slechts een „onge disciplineerdheid" van bepaalde Duitse eenheden was en dat de grenstroepen het wel af konden. Chroesjtsejf zou voorts ver- klarad hebben, dat er Ib-ij het uit breken van de oorlog een ontstel lend tekort aan geweren was in de Oekraine, waar hij partijlei der was. Hij belde Moskou op en vroeg Stalin te spreken. Hij kreeg echter Malenkof, die zei dat Sta lin er niet was. Maar, aldus zou Chroesjtsjef verklaard hebben, Sfalin was er wel degelijk en zat met Malenkof in dezelfde kamer. Stalin had Malenkof opgedragen te zeggen, dat hij niet aanwezig was en dat er geen geweren wa ren. Later had Stalin Chroesjtsjef meegedeeld, dat alle geweren naar Leningrad gezonden waren. Op Chroesjtsjefs vraag wat de Oekraine dan moest, had Stalin geantwoord: „Maak er van wat je kunt". Toen de Duitsers de buitenwij ken van Moskou bereikten, was Stalin gevlucht. „We hebben al les verloren wat Lenin opge bouwd heeft", had hij kort vóór zijn vertrek uit Moskou gezegd. Stalin volgde de operaties op een schoolglobe. Hij wist niet wat een behoorlijke kaart was. Na de oorlog werd Stalin bij zonder achterdochtig. In de laat ste periode van zijn leven heer ste er een atmosfeer van „vrees en terreur". Zelfs de leden van het politbureau waren bang als zij bij Stalin geroepen werden. Zij wisten nooit of zij wel terug zouden keren. Stalin schreeuwde vaak tegen zijn ondergeschikten. Hij placht mensen, die hij bij zich riep, je intimideren door te zeg gen „Waarom kijk je op die ma nier naar me? Durf je me niet in de ogen te kijken?" Tegen het einde van zijn leven beschouwde Stalin maarschalk Worosjilow als een Britse spion. Hij wilde hem niet laten deelne men aan het werk van het polit bureau, waarvan hij lid was. In diezelfde tijd kreeg Molotof huis arrest. Hij werd als minister van Buitenlandse Zaken vervan gen door wijlen André Wysjin- sky, hoewel hij de titel van vice- premier behield. Mevrouw Mo lotof is een aanzienlijke tijd in arrest geweest. Stalin wilde Molotof, Chroe sjtsjef en andere leiders kwijt. Stalin zat ook achter het dok- t; 'scomplot, kort vóór zijn dood. (Een aantal artsen werd beschul digd van plannen om enige hoog geplaatste legerleiders te ver moorden. Kort na Stalins dood zfin zij in ere hersteld). Kort na de oorlog, toen Stalin nog in het openbaar verscheen, heeft hij Chroesjtsjef eens ver nederd op een receptie, in aan wezigheid van buitenlanders. Hij schreeuwde hem toe :„Cho choi, dans de gopak". (Cho eho] is een scheldnaam voor een Oekraïner en de gopak is een Oekraïnse dans met ingewikkeld voeten werk en ongeschikt voor iemand van Chroesjtsjefs leeftijd en lichaamsbouw), „Ik móest wel dansen", zou Chroesjtsjef verklaard hebben. Stalin werd beheerst door een mengsel van vervolgings- en hoogmoedswaanzin. De tuin van zijn landhuis stond vol borstbeel den van hemzelf. Een van zijn ge liefkoosde bezigheden was het kijken naar een film, „Onverge telijk 1919" genaamd, waarin hij voorkomt in een pantserwagen, terwijl hij met een zwaard zwaait en de kogels hem om de oren fluiten. Chroesjtsjef zou Stalins bio grafie een „afschuwelijk boek" genoemd hebben. Stalin had er vóór de publikatie hier en daar nog wat bijgeschreven. Zo liet hij zich „de waarlijke leider van de arbeiders" en op ee;i andere plaats „een verlegen en beschei den persoon" noemen. Toen Chroesjtsjef enkele van de ergste aspecten van Stalins terreur belichtte, zou er uit de zaal geroepen zijn: „Hoe kon je het verdragen, waarom heb je hem niet gedood?". Chroesjtsjef zou geantwoord hebben: „Wat konden we doen? Het was een regiem van terreur. Je behoefde hem maar verkeerd aan te kijken of de volgende dag was je je hoofd kwijt". Volgens de berichten vjplen 30 van de 1.600 afgevaardigden tij dens of na de rede van Chroesjt sjef flauw of hadden een hart aanval. Bericht wordt, dat het testa ment van Lenin, dat nooit is ge publiceerd, binnenkort waar schijnlijk bekendgemaakt zal worden, met een naschrift waar in Lenin afraadt Stalin te hand haven als secetaris-generaai van de partij. De Franse raad van de repu bliek heeft donderdagnacht het wetsontwerp goedgekeurd waar bij de regering-MolIet speciale volmachten krijgt voor het beleid in Algerije. De stemverhouding was 294 tegen 7 stemmen. Het wetsontwerp moet nu nog door de nationale vergadering in tweede lezing behandeld worden doch dit is slechts een formal) teit aangezien de senaat er geer wijzigingen in aangebracht heeft. Volgens het wetsontwerp zal de regering bij decreet maat rege len kunnen nemen cm een einde aan de opstand in Algerije te maken. Beledigende ksirikatiMU' yfcn Soekarno in Ned. dagblad. De woordvoerder van de dipi matieke vertegenwoordiging van Indonesië in Den Haag maakte gisteren het volgende bekend: Hedenmiddag te 16.00 uur heef! de diplomatieke vertegenwoord i ger van de republiek Indonesië de heer Kwee Djie Hoo, een dé marche ondernomen bij minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns. Gedurende het ®n derhoud werd aan de minister 'n aide-mémoire aangeboden van de volgende inhoud: „In het dagbiad „De Tele graaf" van vrijdag d.d. 16 maart 1956, pagina 5, werd een karikatuur gepubliceerd on der de titel „Dulles nodigt Soekarno uit" en met het on derschrift: Soekarno: „Mag ik mijn Ja panse onderscheidingen op doen en één of allebei mijn vrouwen meebrengen?" De diplomatieke vertegenwoor diger van de republiek Indonesië acht deze karikatuur zowel in strekking als in versciiijning in ernstige mate beledigend jegen.- de waardigheid van de president van de republiek Indonesië. Naar aanleiding van het boven staande verzoekt de diplomatieke vertegenwoordiger van de repu bliek Indonesië 't ministerie van Buitenlandse Zaken van het ko ninkrijk der Nederlanden maat regelen te nemen tegen het dag blad „De Telegraaf" en tevens de nodige stappen te doen ter voor koming van een herhaling van een zodanige belediging". Te Belgrado werd vrijdag van gewoonlijk betrouwbare zijde vernomen dat president Tito van Zuid-Slavië mogelijk binnenkort op het Griekse eiland Korfoe een onderhoud zal hebben met koning Paul van Griekenland. Zuid-Slavië zou (bereid zijn een desbetreffende Griekse uitnodi ging te aanvaarden, daar deze symbolisch de nadruk zou leggen op de banden, welke beide landen met het Balkan-bondgenootschap verbinden. In dit bondgenoot schap zijn scheuren gekomen door de onenigheid tussen Grie kenland en Turkije over Cyprus. Ook zou een bijeenkomst tus sen de staatshoofden van Zuid Slavië en Griekenland kunnen worden uitgelegd als Zuidslavi sche steun aan Griekenland in zijn geschil met Groot-Brittarnië over Cyprus. medegedeeld door het K. N. M. 1 te De Bilt, geldig tot zaterdag avond. Weinig verandering. In de ochtend plaatselijk mist. Overigens overwegend droog weer met veranderlijke bewol king, maar op vele plaatsen ook zonnige perioden. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Oost. Middagtemperaturen van 6 tot 10 graden. ZONDAG 18 MAART. v.m. n.m. Breskens 5.25 5.54 Terneuzen 6.00 6.29 Hansweert 6.40 7.09 Walsoorden 6.50 7.19 MAANDAG 19 MAAR! vjn. run. Breskens 6.12 6.4C Terneuzen 6.47 7.2) Hansweert 7.27 8.01 Walsoorden 7.37 8.11 ZON MAAN op onder OP onder Mrt. 18 6.50 18.52 9.29 1.15 19 6.47 18.53 10.27 2.17 20 6.45 18.55 11.36 3.10 21 6.43 18.57 12.53 3.52 22 6.40 18.59 14.14 4.25 I

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1