Daar vecht een vrouw alléén Blijf meester Wat brengt de Radio Een werelddeel moet verdeeld worden Het geheim van de zeven schoorstenen 52 Sm SfmTén %f£g*SS2S, De „gruwellijst" Gevonden voorwerpen RECHTSZAKEN Mieke Bouman overgeleverd aan de horden Dr. Visser 't Hooft over de deportatie van Makarios Reeds nu voldoende stof voor conflicten... 16.500 reacties op één circulaire QeGj NEW YORK HERALD TRIBUNE" OVER INDONESIË Om bommenwerpers voor India Deense berenmutsen in gevaar? over Uw zenuwen. Neem ACHT JAAR WEGENS POGING TOT MOORD. MAKARIOS op de Seychellen-eilanden aangekomen Franse treiler vergaan 4,en imam is opgedoken, die een begrip geworden is en historie ui maken. Be naam van een vrouw. Mevrouw Bouman. In elk tijdperk van de geschiedenis, waarin het rechtvaardig- twidsgevoel der mensheid aan stukken gescheurd wordt en men verstijfd van ontzetting afvraagt, waar het met de wereld heen moet, wanneer men overgeleverd is aan de duivelse heerschappij e* meest onmenselijke terreur van machtswellustelingen, die het -.'«vilt met voeten treden en wier leugens zegevieren over alles, wat nns-maal fatsoen en eergevoel mag heten, schijnt ergens vandaan rna held of heldin op te staan, in wie menselyke vrees plaats gemaakt heeft voor de onverzettelijke wil, dit onrecht te lijf te «».i en met alle kracht, die geest en lichaam kan voortbrengen, iHsnootb» roet- elke druppel bloed, te overwinnen. De heldin van deze tijd heet nietsdoen en indolentie vervallen, Mieke Bouman. En deze naam laat zich denken. Zij begon lessen 'al blijver, leven als die van een in oude talen te geven en bestu- vrouw met bovenmenselijke moed en volharding, die van geen wij den weet, als het erop aan komt, tiet met voeten getreden recht te verdedigen. Men heeft over haar gelezen de laatste weken. Men heeft haar foto in de kranten kunnen zien: de onopvallende foto van een deerde voor haar eigen genoegen de taal van het nieuwe land, die zij in verbluffend korte tijd vloeiend kon lezen en schrijven. Toen haar man zijn vliegbrevet als sportvlieger haalde, rustte zij niet, vóór zij ook had leren vlie gen. In de oorlog fungeerde zij als chauffeuse van de stadsbus- «touw van reuzen-formaat. En sen, in Somarang. Deze vrouw toch zullen er wellicht nog men sen geweest zijn, aan wie de kern van haar wezen ontging. „Mevr. iournan? O ja, die heeft wat te maken met dat proces Jungschla- .ser, hè?" Ze heeft er Inderdaad wat mee te maken! Maar wat wisten zij verder van mevr. Bouman? In toever verdiepten zij zich in de figuur wan deze vrouw en in de gigantische en bijna hopeloze strijd, die zij ver weg en door bedacht zich nooit vóór zij iets aanpakte. Zij dééd het eenvoudig. En het lukte haar. De tragedie van het Jappen kamp, dat natuurlijk ook haar op slokte, doorstond ze. Haar geest kon niet gebroken worden, dus zegevierde ook het lichaam. VAN TYPISTE TOT ADVOCATE man naar Nederland vluchten, om zijn eigen leven te redden, aangezien er een complot tegen hem Iberaamd werd. Mieke Bou man bleef op haar post. ALLEEN De meest huiveringwekkende verlatenheid, die een mens maar treffen kan, begon zich om haar heen te sluiten. Haar vrienden lieten haar in de steek uit angst voor represailles wanneer zij hun solidariteit zouden durven tonen. De Nederlandse advocaat mr Van Empel, die, ofschoon hij niet als verdediger in het proces Jung- schlager mocht optreden, voor mevr. Bourpan toch een onschat bare steun en toeverlaat kon zijn bij het opmaken van het pleidooi, heeft aanzegging van de regering in Djakarta gekregen, dat hij op 11 maart Indonesië zal moeten verlaten. t Dr. W. A Visser 't Hooft, secr.- generaal van de Wereldraad van Kerken, heeft in Genève ver klaard, dat de christenen in de gehele wereld „zeer geschokt en verontrust" zijn door de verban ning van aartsbisschop Maka- riqg, Hij gaf dit als zijn persoonlijke mening te kennen, hangende overleg met het bestuur van de Wereldraad, die 160 protestantse en orthodoxe kerken omvat. „Ik heb geconstateerd", aldus dr. Visser 't Hooft, „dat de verant woordelijke openbare mening in vele landen de deportatie niet in overeenstemming vindt met de beste tradities van Brits staats- manschap". „Ik ben er zeker van dat zeer vele christenen in vele landen en kerken met mij van mening zijn dat de terugkeer van de aarts bisschop een essentiële voor waarde is voor de voortzetting der onderhandelingen", zei hij. W 'PUI Ver in het Zuiden ligt het enor me gebied van de Zuidpool. Het is over dit reusachtige ge bied, dat men in de nabije toe komst in het politieke vlak zal plaatsen, waar ons artikel over gaat Een oppervlak van meer dan 2X Europa wacht hier op zijn verdeling. Aangezien de Zuidpool officieel echter nog ge heel „vrij" is, bezit er nog geen land „vaste" rechten en moet men zich bepalen tot aanspraken. Door de steeds toenemende be langstelling voor de Zuidpool komt dit vraagstuk van de verde ling steeds nader. In Washing ton heeft men dan ook als zijn mening uitgesproken, dat binnen kort zeker 12 landen formeel aanspraken op de Zuidpool zul len maken. belang en dringend noodzakelijk om mogelijke conflicten te voor komen. Dat deze conflicten zeker niet denkbeeldig zijn, bewijzen de twisten tussen Engeland, Argen tinië en Chili in 1948, waarbij er zelfs kruisers naar de Zuidpool werden gezonden. Juist door de vele expedities in de loop der tijden, zijn er heel wat landen, die aanspraak op een gebied maken. De huidige aanspraken op verschillende sek toren komt voort uit een voorstel van de Canadees Poirier in 1907. Deze theorie verkreeg door de publicaties van de de Rus Lack- tyne grote bekendheid en werd de algemeen gangbare. Lang niet alle landen erkennen echter de theorie van de sekto ren. Zo zijn er staten die alleen OM HET BEZIT VAM DE ZUIDPOOL Dan zal zij geheel alleen staan. Na een verblijf in Nieuw-Zee- zó volkomen alleen, dat een ge~ land, waar het echtpaar Bouman VOel van afgrijzen ons besluipt, iedereen verlaten, omringd door tot ^943 vertoefde, kwam zij in als wij ons voorstellen wat dat ijanden, gehoond, bespuwd, be- Djakarta terug. Mieke Bouman betekent. Overgeleverd aan hor- aagd, voert voor een vrijwel ver- wer(j ais typiste aangesteld bij de den gewetenloze schurken,, die i->ren zaak? radio-nieuwsdienst van de rege- hun misdadig spel tot het bittere Laten wij nogmaals de schijn- rings.VOorlichtingsdienst. Maar werpers vol op haar richten, op- liet duurde niet lang, of men wist 'lat zij in het onvergetelijke licht 00^ daar, wat zij waard was en mee gemoeid zijn. aan de glorie van haar moed voor steide haar aan tot chef-redac- Wat kan iemand u verschjjne en opdat haar naam tr}ce. In 1953 nam haar man de ver dediging op zich in de zaak Jung- schlager en Schmidt. Mieke leef- haar eigen koelbloedigheid. En Bet leven geeft de mens bij zijn de heftig met de affaire mee. Zo- in eerbiedige bewondering het géboorte reeds de voorbestem- als zij tranen van woede gehuild hoofd buigen voor haar, die ming voor wat hij eenmaal zijn had bij de capitulatie van Indië, slechts deze éne weg voor zich .al en waartoe hij eenmaal ge- zo verzette thans alles in haar ziet: het recht dienen. En daar- •«epen zal worden. Deze vrouw, zich tegen een zo duidelijke ver- van niet afwijkt. nimmer vergeten worde. KEN UITBLINKSTER einde zullen spelen en de slacht offers niet zullen tellen, die hier voor haar doen? Wij moeten het antwoord schuldig blijven. Wij, kunnen slechts hopen en vertrouwen op Enkele leerlingen van het ge meentelijk lyceum te Doetinchem hebben een initiatief gevormd, dat zich enkele dagen geleden met een circulaire tot 400 middel bare scholen heeft gewend om een telegram aan de regering te zenden, waarin zal worden aan gedrongen op het nemen van maatregelen die vereist zijn voor het uitspreken van 'n rechtvaar dig vonnis in de zaak-Jungschla- ger. Tot dinsdag hebben reeds 7o middelbare scholen geantwoord met in totaal 16.500 reacties. Het ligt in de bedoeling, dat het telegram in de loop van deze week wordt verzonden. ENGELAND] ZUID-AMERIKA In dir gebied vallen pv Russische aan spraken Neder land op gelijke schaal ER.STATEN STILLE ATLANTISCHE WÊOCEAAN WeddHI CCEAAN Düihse NIEUW ZEELAND sc hetf fc/W Aanwezigheid van kolen en Aanspraken vl ArgenNniè Aanspraken v Chili AUSTRALIË Aanspraken v. div. landen INDISCHE OCEAAN AUSTRALIË die als Maria Sophia v. d. Berg in 1907 te Bussum geboren werd, «ad alle gaven meegekregen, die laaar tot de briljante, onverzette- ijke figuur zouden maken, waar- jp thans de blikken van de we reld gericht zijn. Maria Sophia of Mieke, zoals a(j genoemd werd bad voor Fries en voor Joods bloed. Zij bleek in elk opzicht ver boven het Tiiddelmatige begaafd. In Gronin gen, waarheen zij op tienjarige teeftijd .met haar ouders verhuis de, Ibezweht zij het gymnasium. Reeds toen viel zij op door haar rijzonder schérp verstand en haar onverzadigbare belangstelling ^oor vrijwel elk denkbaar onder- ^*erp. Ift 1926 ging zij aan de Groning se universiteit oude talen stude- -en Haar geyoel voor de klassie ke talen maakte haar ook hier •et uitblinker en bezorgde haar «n Friese beurs. Maar behalve aan de studie leefde zij zich met even grote overgave aan de sport rit Vooral zeilen werd haar Hartstocht. Haar studie heelt zij riet beëindigd, want vóór het zo ver was, kwam de liefde in haar tFfën en sprak haar hart het be slissende woord. PILOTE EN BUSCHAUFFEUSE krachting van recht en menselijk heid. Op 25 mei 1955 moest mr Bou- MARCELLE. (Nadruk verboden.) Van januari tot maart van dit jaar hebben de dierenbescher ming, de rijks- en gemeentepoli tie en de koninklijke marechaus see o.m. de volgende processen- verbaal wegens dierenmishande ling opgemaakt: Te Apeldoorn werden niet min der dan 105 kalveren in een vrachtauto gestopt, waarin niet meer dan 60 kalveren mochten worden vervoerd. Een laag kal veren lag op de grond, terwijl nog over de gehele bodemopper vlakte een laag kalveren stond of lag. Er moesten twee kalveren worden afgemaakt. Te Utrecht meende iemand dat een hond het verkeer in gevaar bracht. Hij gaf het dier met een krikijzer enkele slaeen op de rug. Het omhooghoudend, gaf hij het tegenspartelende dier nog en kele meppen, waardoor het be wusteloos raakte. Menende, dat de hond dood was, legde hij het dier in de struiken langs de weg. vogels in daarmede gevangen vrijheid gesteld. Te Groningen werden op voe derplaatsen voor vogels vishaken aangetroffen, voorzien van stuk jes spek. Ook werden klemmen verwijderd, kennelijk bedoeld om watervogels te bemachtigen. Te Eindhoven werden door hon ger uitgeputte vogels, die vlak bij de huizen kwamen, neerge schoten. Te Wezep werden windbuksen en katapulten in beslaggenomen. Strikken waren bij boerenkool stronken gezet. Eekhoorns wer den verminkt aangetroffen. t I De hond kwam bij en jankte van Als echtgenote van de in Lei- Een artSj die voorbijreed, «ai afgestudeerde meester in dfi öracht het dier naar een politie rechten Herman Bouman vertroK Kort daarop bezweek de ai in 1934, vlak vóór haar docto raal, naar het toenmalige Neder- ands-Indië. Vol idealen over een nieuw, zonnig leven, ging het «nge vrouwtje een toekomst te gemoet, waarvan zij toen nog riet kon vermoeden hoeveel bitte re beproevingen die haar zou op- eggen. »at zij niet het type was van ,rile Europese vrouwtjes, die m Indië tot een doelloos leven van De „New York Herald Tribune" schrijft o.a.: „Indonesië is weer jn een periode van politieke ver anderingen. De aftredende rege ring was vriendschappelijk je- uvns de Verenigde Staten. De rieuwe regeringzal zoals wórheen min of meer afhankelijk qjn van de steun van de commu- risten. Het nieuws, dat presi dent Soekarno heeft toegestemd «wi bezoek aan de Verenigde Sta- «o te brengen kan een goed te- ten zijn". Het blad vervolgt: De Verenig de Staten staan niet vijandig te genover Indonesië en het zou 111 alle opzichten goed zijn, indien de Indonesische leider zich daarvan bewust zou zijn. Een bezoek aan Amerika zou daartoe kunnen bij dragen. „Minister Dulles heeft zich nu jriet bepaald in een benijdens waardige positie bevonden. Alles, wat hij zegt kan verkeerd worden antgeiegd en verdraaid. De Indo nesiërs die wantrouwend staan tegenover elke Westelijke mo gendheid, zullen niet zonder ver der onderzoek onze pogingen om toen te steunen aanvaarden doch dit verandert niet ons basis standpunt Wij kunnen en zullen helpen, indien steun nodig is en deze steun zal aanvaard en ge bruikt worden. Minister Dulles beeft dit ongetwijfeld duidelijk smaakt. Zijn bezoek aan Indone sië kan op lange termijn goed doen. Wij zien uit naar het be zoek van president Soekarno, hond aan zijn verwondingen. Te Tilburg werd een hond aan getroffen, die gruwelijk verminkt was aan de poten. Alle vier de poten waren gebroxen. Te Alphen aan de Rijn werd een hond in een bijt geworpen. Te Zaandam werden twee paar den door een circusknecht aan een lantaarnpaal gebonden en door hem getrapt en geslagen. Vooral de buiken der paarden moesten het ontgelden. Te Utrecht werd een levende rat met een brandbare vloeistof overgoten en in brandgestoken. Als eeen brandende fakkel be woog het dier zich in zigzag over een voetpad. Een opgeschoten meisje en twee jongens stonden er schaterlachend bij. Toen het dier ineenzeeg, kreeg het pas de laatste dodelijke slagen van de onverlaten. Misbruik makend van de felle koude in februari te Maastricht werden vangnetten en vang- kooien in beslag genomen en Lord Louis Mountbatten, chef van de Britse marinestaf, is gis teren, vergezeld door zijn echt genote, voor een officieel bezoek van een week in India aangeko men. Hij werd op het vliegveld door premier Nehroe verwel komd. Mountbatten zal te Nieuw Del- hl met Nehroe en de bevelheb bers der Indische weermacht be raadslagen. Van welingelichte zijde wordt te Nieuw Delhi ver nomen dat het eigenlijke doel van Mountbattens bezoek is de Indische regering ertoe te bewe gen, Britse, en geen Russische bommenwerpers aan te schaffen. Hierover wordt reeds verschei dene maanden onderhandeld en het zou thans aan lord Mount batten zijn te pogen een voor Engeland gunstige beslissing der Indische regering te verkrijgen. TERNEUZEN. Aan het Bureau van Politie zijn als gevonden aangegeven de vol gende voorwerpen, die zijn terug te bekomen aan de daar achter vermelde adressen: Rode gebreide want en grijze want, E. v. d. Berge. Van Steen bergenlaan 61; Wieldop (merk Dodge), M de Feijter. Axelsestr. 193; Wieldop (merk Chevrolet), Cor Zegers. Driewegenstr.. 9; Wieldopmerk onbekend), J. Ha melink, Oudelandseweg 41; Gla cé handschoen en rode zakdoek, Willemsen, Korte Kerkstr.; Bank- biliet, Spilma. Steenkamplaan 7; Schakelarmband, Wieland De Jongestr. 6; Grijs met rood ge kleurde want. E Meijer, Bern- hardstr. 21; Linker motorwant, Teuben a/b „Gelderland* Brui ne portemonnaie met inhoud A. Liebers, Zwaluwstr. 8. Sluiskil; MuntbiHet. L. Dubois. Chrysant straat 16; Zwarte herenparapluie J. Bareman. 2e Verbindmgsstr. 22' Vulpen met étui. G van der Sluis, Spanjaardweg, Braakman- polder; Stofdoekenmandje, Nel- Iv Riemens. Korenbloemstr. lb; Bruine want en een wit gehaakt zadeldekje. Simons Bernhardstr. 12; Gele damesglacé (Real Neo- pa), A van Dixhoom, N. J. Har- testr. 9. Verder zijn noe aan het Bureau van Politie gedeponeerd en al daar terug te bekomen; Nieuwe zwarte herenglace; Kin- derzakdoekie; Rood lederen por temonnaie zonder inhoud; Bruine riacé; verschillende wanten; Gril le glacé; Blauw mutsje van re gencape; Bruine kinderoortemon- naie met kleide inhoud: Zwarte dameshoed; Capuchon van regen mantel; 2 schoppenBruine kin- derportemonnaie met inhoud. Slang van benzine-tankauto (ge vonden tussen Isabellesluis en IJzendijke)Contactsleutel met lederen hoesje Mijnhardt's Zenuwtabletten Zoals onze kaart laat zien zijn er heel wat landen die een vin ger in de „Zuidpool-pap" willen hebben. Voor een deel*argumen- teren verschillende landen hun aanspraken op een sekt or der Zuidpool op historische gronden. De eerste die ae Zuidpool ont dekte as de Spanjaard Quiros, die a's eerste blanke in 1605 de ijsmassa's aanschouwde. Echter pas in 1773 werd er een groter onderzoek ingesteld door James Cook en sindsdien zijn met meer of minder korte tussenpozen ex pedities naar het Zuidpoolgebied getrokken om dit te doorvorsen. Ook heden is de belangstelling voor het gebied zeer groot. Zo zullèn er in 1957 twaalf landen aan het onderzoek van de Zuid pool deelnemen. Hoewel het zesde werelddeel voor het grootste deel nog vol slagen onbekend voor ons is, heelt men de gedachte dat de Zuidpool „waardeloos" zou zijn reeds laten varen. Niet alleen de walvissen zijn van groot be lang, maar ook bestaan er aan wijzingen dat er grote hoeveelhe den uranium, goud, zilver, lood, kolen en olie gevonden kan wor den. In de Australische sektor heeft men reeds de aanwezigheid van kolen en erts weten vast te stellen. Een internationale erkenning van de verschillende aanspraken op de Zuidpool is dus van groot aanspraken willen erkennen wanneer er een blijvende vaste nederzetting op de Zuidpool is gevormd. Landen die geen blij vende nederzetting bezitten kun- nen, volgens deze theorie, dan ook geen recht laten gelden op de Zuidpool. Met het oog op deze theorie vestigen de laatste tijd dan ook verschillende landen blijvende posten in de Zuidpool. Eten paar landen achten bepaalde visrech ten al voldoende voor de erken ning van hun aanspraken, ter wijl ook de wetenschappelijke resultaten aanleiding schijnen te zijn voor aanspraken Aanspra ken, die elkaar vaak overlappen, want zo valt b.v. het gebied van de Russische aanspraken in een strook waarop ook reeds Enge land, Amerika, Chili en Argen tinië aanspraak melken. In dit verband is het interes sant te vernemen, dat de Russen in februari hun vlag hebben ge hesen in de sektor waar EJnge land aanspraak op maakt! In Londen neemt men dan ook aan dat dit gebaar vooraf gaat aan de komende formele aanspraken van Rusland op een deel van de Zuidpool. Eten werelddeel wacht op zijn verdeling, maar het ziet er naar uit dat deze verdeling wel eens aanleiding zal kunnen geven tot merkwaardige ontwikkelingen. KOOPMAN KRIJGT ÉÉN JAAR MET AFTREK WEGENS BEROVING. Het gerechtshof te Amsterdam heeft dinsdagmorgen de 38-jarige gedetineerde koopman J. V. L. uit Utrecht veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar en drie maanden met aftrek. Veertien dagen geleden eiste de procureur-generaal anderhalf jaar met aftrek tegen hem, om dat hij had meegedeeld in de winst van een beroving, waar van een groothandelaar uit Oude water tijdens vrolijke avondjes ii\ Utrecht voor totaal 8000 gul den het slachtoffer was gewor den. Tot tweemaal toe was de man door dezelfde personen be roofd. De rechtbank in Utrecht ver oordeelde V. L. tot twee jaar met aftrek om zijn „meedeelzaam- heid". Hij had wel niet aan de berovingen deelgenomen, maar hij had wel van het geld gepro fiteerd, nadat hij het, zoals hij zei, enige tijd na de beroving, die door een bij hem inwonende vriendin in vereniging met an deren was gepleegd, in een kast in zijn huis had gevonden. Het gerechtshof te Amsterdam heeft dinsdagmorgen de 49-jari- ge fabrieksarbeider J. K. uit Zaandam veroordeeld tot een ge vangenisstraf van acht jaar met aftrek wegens poging tot moord op zijn echtgenote. Deze K. was in eerste instantië door de recht bank te Haarlem veroordeeld tot drie jaar met aftrek wegens mis handeling met voorbedachte ra de. Dit vonnis, waartegen de of ficier van justitie in hoger be roep was gekomen en in de plaats waarvan de procureur-generaal veertien dagen geleden een ge vangenisstraf van acht jaar eiste, werd door het hof vernietigd. In mei-juni van het vorige jaar had K. zijn echtgenote een hoe veelheid parijs groen in een kop je thee, en enige dagen later op een beschuit, toegediend. Het be schuitje had zij niet opgegeten, maar wel was zij ernstig ziek ge worden van het drinken van de vergiftigde thee. Het slachtoffer wös zijn tweede vrouw, met wie hij zei niet gelukkig te zijn ge weest. „Ik heb niet de bedoeling gehad haar te doden", herhaalde de verdachte op de zitting van veertien dagen geleden maar steeds, maar de procureur-gene raal vond doorslaggevend dat hij, terwijl hij wist dat zijn vrouw van de giftige thee was ziek ge worden, haar toch nog vergif op een beschuit had toegediend. Aartsbischop Makarios, leider der Cyprische vrijheidsbeweging, en nog drie andere door de Britse autoriteiten verbannen Cyprische kerkleiders, zijn woensdag, met het Britse fregat ,,-Loch Fada", op Mahe, het grootste eiland van de ten oosten van Afrika gelegen Britse eilandengroep der Seychel len, aangekomen. De Franse treiler „Vert Prai rial" is woensdagochtend vroeg ter hoogte van Kaap Land's End, in Zuid-West-Comwall (West Engeland), op de rotsen gelopen. De lijken van zeven over boord geslagen en verdronken Franse zeelieden zijn aan land gedreven. Men meent, dat zich nog overle venden aan boord van het wrak van de „Vert Prairial" bevinden Er bevonden zich vermoedelijk zestien tot achttien man aan boord van de treiler. VRIJDAG 16 MAART. I HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.23 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.45 Voor de huisvr.; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gram.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Schoolradio; 10.00 Cau*.; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de kleuters; 10.40 Orgel en zang; 11 10 Het hangt aan de muur en het tikt; 11-35 Cello en piano; 12.00 Sopraan, tenor en orgel; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 1235 Sport en prognose; 12.50 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Meded. en gram.; 13.25 Lichte muz.; 13.55 62) (Nadruk verboden). Bundie knikte hen beiden toe en liep door. Mr. Fish en Antho ny wandelden samen langzaam op. „Ik vind, dat ze gruwelijk veel drukte maken van die geschiede nis van gisteravond," begon de Amerikaan. De „berenmuts" van de Deense koninklijke garde schijnt in ge vaar te geraken. Deze mutsen worden namelijk vervaardigd van Canadese berenhuiden maar ten gevolge van de hoge prijzen die voor ander bont worden verkre gen, komen de Canadese beren- nuiden nog maar in geringe kwantiteit aan de markt en dan worden ze nog terstond door de Rritse regering opgekocht voor haar koninklijke garde. Ook wat bekend," gaf Anthony het binnenwerk van de mutsen kend ten antwoord, betreft ziet het er niet best uit: Het daarvoor benodigde walvis been wordt namelijk betrokken van een Condense firma, die van elke zending zegt dat het beslist de laatste isDe Russische 'berenhuiden zijn te zwaar. Pogin gen om kunsthuiden van nylon te vervaardigen zijn mislukt. De Deense berenmuts weegt onge- door AGATHA CHRISTIE „Volgens Scotland Yard wel," zei Anthony droogjes. „Hij lijkt me nou niet van de pienterste," ging mr. Fish voort. „Geen gang in, niets geen gang in. Die verordening bijvoorbeeld, dat niemand het huis uit mag wat heeft dat nou in?" Bij het doen van die vraag keek hij Anthony scherp aan. Iedereen moet morgen, bij het kale hoofdzeker familie van de overledene, niet?" „Iets dergelijks, geloof ik." „Die Balkanstaten weten wat," ging mr. Fish voort. „Vanmor gen liep hier het gerucht dat de overledene in leven een Konink lijke Hoogheid was. Weet u ook, of daar iets van aan is?" „Hij stond als graaf Stanislaus ontwij- Mr. Hiram kneep z'n ogen half dicht en zei als enige commen taar op dat antwoord; „Sjonge, sjonge!" Eten poos later bewaarde hij een diep stilzwijgen. j; „Die politie-meneer van jullie, begon hij dan weer, „Battle( heet- ie, geloof ikIs dat nogal wat?" aanwezig hem uit. „O, is het 'm dat! Zit er heus niks anders achter? Bijvoorbeeld dat de gasten van lord Caterham verdacht worden?" „Maar mr. Fish!" „Nee, niks. Ik begon me alleen wat ongerust te maken. Maar, natuurlijk, 't is niet door iemand in huis gedaan. Dader van buiten gekomen niet? Één van de deu ren was open, niet?" „Ja," zei Anthony met z'n ogen recht voor zich uit. Mr. Fish zuchtte. Na een paar ogenblikken zwijgen begon hij, op een toon, alsof hij zichzelf diep beklagenswaardig vond; „Jongmens, weet je, hoe ze het water uit een mijn krijgen?" „Nee. Hoe dan?" „Door te pompen en steeds maar te pompenmaar het is monnikenwerk, hoor! Aha, daar hebben we onze joviale gastheer. Die moet ik juist hebben." Mr. Fish wandelde weg. Geen tien tellen later voegde Bundie zich weer bij Anthony. Een eigenaaridge snijboon, hè?" zei ze. Ja." U hoeft niet naar Virginia rond te speuren," zei ze opeens scherp. Dat d-eed ik niet." „Ja, dat deed u wel. Maar In elk geval is ze nu niet disponibel. Ze heeft wat anders te doen en daarom heeft ze mij gevraagd, beminnelijk tegen u te zijn. Dus ben ik beminnelijk, met kracht van vuisten als het moet." „Daar is geen kracht van vuis ten voor nodig," verzekerde An thony haar. „Maar als het u niet schelen kan, heb ik liever dat u niet hier, maar in een bootje op het meer beminnelijk tegen me bent." „Geen slecht idee," zei Bundie nadenkend. Ze gingen het pad naar het meertje op. „Ik moet u nog iets vragen zei Anthony, toen ze in de kano zaten en hij pagaaiend het bootje naar het midden van het meer stuurde, „vóór we een ander, werkelijk interessant onderwerp ter sprake brengen. Plicht gaat vóór genoegen, nietwaar?" Over wiens slaapkamer moet weer wat weten," vroeg met een martelaarsge- u nu Bundle zicht. „Voor het ogenblik over nie- mands slaapkamer. Over uw EYanse gouvernante. Hoe bent u aan haar gekomen?" „De man is lichtelijk van de kook", stelde Bundle vast. ,JSTu dan, we hebben haar gekregen door een soort van beurs en lk betaal haar honderd pond 's jaars en haar voornaam'is Generviève. Nog iets meer weten?" „Die beurs komt er niet op aan," zei Anthony. „Maar hoe waren haar getuigschriften?" „Schitterend gewoonweg. Ze was tien jaar bij de gravin van hoe-heet-dat-alweer geweest „Hoe-heet-dat-alweer betekent in dit geval „De gravin van Breteml, Cha teau de Breteuil, Dinard." „Heeft u - die gravin zelf ge sproken? Of is alles per brief af gehandeld?" „Per brief." „Hm!" zei Anthony. „U maakt me nieuwsgierig," zei Bundie. „U maakt me ver rukkelijk nieuwsgierig. Is het liefde of is het misdaad?" „Waarschijnlijk niets dan spo ken zien van mijn kant. Laten we er maar niet verder over doorgaan." (Wordt vervolgd.) Koersen; 14.00 Bas en piano, 14.20 Boekbespr.; 14.40 Orgel en clavecimbel; 15.00 Gevar. progr.; 16.00 Muz. caus.; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Muzikale caus.; 17.40 Roemeens ork.; 18.00 Nws; 18.15 Act; 18.20 Amus. muziek; 18.45 Caus.; 19.00 Voor de jeugd; 19.10 Kinderkoor; 19.30 Caus.; 19.50 Berichten; 20.00 Nws; 20.05 Boek bespreking; 20.10 Gram.; 20.30 Caus.; 20.40 Idem; 21.00 Amus. muziek; 21.40 Klankbeeld; 22.05 Buitenl. weekoverz.; 22.20 Ritm. muz.; 22.40 Caus.; 22.45 Avond wijding; 23.00 Nws; 23.15 Gram HILVERSUM II; 7.00 Nieuws; 7.10 Gewijde muz.; 7.30 Gram.; 7.45 Eten woord voor de dag; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 8.30 Idem; 9.00 Voor de zieken; 9.25 Voor de huisvr.; 9.35 Lichte muz.; 10.10 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Alt en piano; 11.30 Gram.; 11.40 Radiophilharm. ork.; 12.30 Land en tuinbouwmeded.; 12.33 Lichte muz.; 12.53 Gram. of act.; 13.00 Nws; 13.15 Prot. interkerkelijk thuisfront; 13.20 Sélonork.; 13.50 Gram.; 14.05 Schoolradio; 14.25 Kamerork.; 15.15 Voordr.; 15.35 Zang en piano; 16.00 Wenken voor de tuin; 16.15 Gram.; 16.30 Blaasensemble; 17.00 Declamatie; 17.20 Lichte muz.; 17.40 Beurs berichten; 17.45 Gram.; 17.55 Eten goed woord voor een goede zaak; 18.00 Stemmen van overzee; 18.15 Fanfare-corps; 18.35 Voordracht; 19.00 Nws; 19.10 Regeringsuitz.; 19.30 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20^20 Gram.; 20.30 Hoorspel; 21.00 Concertgebouwork.; 22.15 Gewij de muz.; 22.45 Avondoverden king; 23.00 Nieuws; 23.15 Kunst- overzicht; 23.35 Gram. BRUSSEL; 11.45 Gram.; 12.00 Idem; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Gram.. 14.00 Schoolradio; 15.45 Gram.; 16.00 Koersen; 16.02 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Lichte muz.; 17.45 Gram.; 18.00 Zang en piano; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram,; 20.00 Mozartprogr.; 20.15 Symf. Ork.; 21.05 Kunst- kaleidoseoop; 21.20 Symf. orkest; 22.00 Nieuws; 22.15 Intern, radio- universiteit en zang; 22.55 Nws.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 6