Debat over Cyprus het Lagerhuis Amsterdamse bank bewijsstukken! produceert de in Persconferentie van Eisenhower Moeilijkheden bij verdeling der ministerportefeuilles Minister Luns ontbood Amerikaanse ambassadeur Twee Belgische meteors neergestort Onderhoud tussen koningen Feisal en Hoessein DONDERDAG 15 MAART 1956. 11e Jaargang Nr 3715 EERSTE BLAD TOESPRAAK VAN GUY MOLLET EDEN NAAR PARIJS Israëlische klacht bij de Veiligheidsraad Wetsontwerp inzake afschaffing doodstraf MALENKOF NAAR GROOT-BRITT ANNIE VERTROKKEN MAKARIOS Onthullingen van communistische agent in Engeland? De gevechten in Algerije HET PROCES JUNGSCHLAEGER KARDINAAL WYSZYNSKI Britse boodschap voor koning Hoessein Graaf Van Bylandt bracht afscheidsbezoek aan Anak Agung Oilenhauer eist. aftreden van Adenauer Eaas- en pinkster verlof voor parate troepen ZON- EN HAANSTANDEN 'n Barstende hoofdpijn AKKERTJE HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER treakerlng bij abonnement Temeurei Otrecteur-Hootdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55—57 Terneuzen «vedacue-adres Telefoon 2073 en 2510 Nd 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maanrt 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de .-sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; /nmimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L— iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of- Adre« Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. De leider van de linkervleugel van de Britse Labourpartij, De Franse premier, Guy Mol- let heeft op een perslunch onder meer gezegd, dat de Franse troe- pffli in Algerië aanzienlijk ver sterkt zullen worden door de «verplaatsing naar Algerië van mannen, die reeds in het leger ±Ji dienst doen. „Het effectief van ^neurin Bevan, heeft woensdag het leger in Algerie zal aanzien- yjdens een debat over de kwes- lijik toenemen door een grondige tie-Cyprus in het Lagerhuis de structuele hervorming, die reeds regermg ervan beschuldigd niet gaande is en. door het gepruiK vveten wat te doen inzake deze van beter aangepast „materiaal trwestie Mollct zei, dat Algerië geen ge-BeVan die een motie van wan- wone Franse provincie is, aange-1 trouwen indiende waarin de re- zien er acht miljoen Mohamme-, geiing ervan wordt beschuldigd denen wonen. Het kan echter ook te jieoden gefaald in het zoeken geen Mohammedaanse staat wor- naar ggn oplossing van de kwes- den genoemd, omdat het een m.i- tie-Cyprus, maakte zijn debuut in joen inwoners heeft, dte uit het Lagerhuis als officieel woord- moederland stammen. Terwijl de orde hersteld wordt zullen hervonmingen bevorderd worden, zoals het invoeren van foonverfioging en landbouwher vormingen en de bestrijding van werkloosheid door uitvoeren van openbare werken. Sir Anthony Eden wordt be gin april te Parijs verwacht, al dus Wordt uit goede bron verno men. Bij het onderhoud van zon dag j.L tussen Eden en Mollet voeraer van de Labourpartij voor koloniale aangelegenheden. De kern van de zaak, 'zo zei hij," ligt besloten in het antwoord op de vraag of Engeland Cyprus als zijn militaire basis wenst te heb ben of dat het slechts een basis op dit eiland wenst. indien het eiland met Grieken land verenigd zau zijn geweest, zouden aan de Westelijke mo gendheden binnen het kader van de N.A.V.O. geen bases zijn ge weigerd. De wensen van de Cy prioten zouden kunnen worden zou tot h^n^derhoudenV^W! vcrv;uld b°nea ^t kader van de T I strategische behoeften van het 2ÏÏÜÏÏS Bri^Streden Westelijke verbond, zo zei Bevan. Daarom zei hij niet te kunnen be- diplomatiek terrein besloten zijn. Het nieuwe onderhoud van beide staatslieden zou vallen na het be zoek van Malenkof aan Engeland en voor het bezoek van Boelganin en Chroesjtsjef aan dat land. Lsiuêl heeft woensdag bij de Veiligheidsraad der V.N. een klaciit ingediend, waarin wordt gezegd, dat de toestand in de strook van Gaza snel slechter is geworden en dat de Egyptische strijdkrachten langs de grens «net Israël tot een dreigende macht zijn opgebouwd. De permanente Israëlische ge delegeerde Mordechai Kidron. verklaarde in een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad, de Brit sir Pierson Dixon: „Het verhoogde tempo van de Egypti sche agressie aan de grenzen en de ophouw van de troepenmacht ztjn gepaard gegaan met een ver groting van de Egyptische poli tieke activiteit tegen Israël". Israël verzoekt niet om een bij eenkomst van de veiligheidsraad, «aar de voorzitter wordt ge vraagd de inhoud van de brief ter attentie van de leden van de raad te brengen. De vorige week heeft Israël bij de raad geprotesteerd tegen in cidenten, waarvoor Syrië de schuld zou dragen en waarbij drie Israëlische politiemannen werden gedood en een Israëlisch vliegtuig door Syrisch afweerge schut tot landen werd gedwongen. In de Japanse Eerste Kamer zal deze week een wetsontwerp wor den ingediend, dat voorziet in af schaffing van de doodstraf (op hanging) in Japan. De regeringspartij is naar ver luidt in het algemeen tegen wij ziging van de bestaande wetge ving. grijpen waarom de onderhande üngen zijn mislukt. Premier sir Anthony Eden ging vervolgens in een redevoering in op de recente verklaring van de Griekse premier dat de Verenig de Staten Griekenland te hulp waren gekomen toen dit land in gevaar verkeerde door de com munisten onder de voet te wor den gelopen. „Het was het handelend optre den van Winston Churchill en de Britse oorlogsregering in 1944 1945, dat voorkwam dat Grieken land achter het ijzeren gordijn werd gezogen", zo zei hij. Eden zei nooit van gevoelen te ijn geweest dat Cyprus een deporteerd. „Het was geen pret tig besluit", zo zei de premier, doch „wij hadden de keus onze verantwoordelijkheid te aanvaar den of af te zien van onze be voegdheden". Hij vervolgde met te zeggen, dat Engeland nu in de eerste een eind moet maken aan het terro risme. „Onze plicht is de strate gische behoeften van ons land en die van onze geallieerden veilig te stellen", aldus de premier. De Britse ambassadeur in Athe ne, sir Charles Peake, heeft gis terochtend een protestnota over handigd naar aanleiding van de aanval op het Britse consulaat te Heraklion op Kreta. Aan de Griekse regering wordt schade vergoeding gevraagd en de ver zekering dat Britse consulaten en eigendommen in Griekenland zullen worden beschermd. De Amerikaanse ambassadeur te Londen, Winthrop Aldrich, Ex-premier Malenkof, thans Sowjetrussisch minister voor de elektriciteitsvoorziening, is gis teren per vliegtuig uit Moskou, President Eisenhower heeft op zijp. persconferentie verklaard, dat Amerika bereid is „al het re delijke en uitvoerbare" te doen om te helpen bij een oplossing via Berlijn, naar Groot-Brittannië "an de kwestie Cyprus. Cyprus vormt een twistappel van Griekenland en Groot-Brit vertrokken, dat hij voor drie we ken zal bezoeken. Het is de eerste maal, dat Ma lenkof een reis buiten de Sowjet- Unie maakt. Hij en de hem vergezellende delegatie bezoeken Engeland op uitnodiging van de autoriteiten, die het toezicht hebben op de Britse elektriciteitsvoorziening. Malenkof vertrok van 't vlieg veld Vnukovo, een dertigkilome ter van Moskou. Bij zijn vertrek tannië, die beide vrienden van de Verenigde Staten zijn. Beide zijn tevens van het grootste belang voor de N.A.V.O. Over de kwestieGyprus moet door de volken, die erbij betrok ken zijn een oplossing worden gevonden. Eisenhower noemde het een ernstig vraagstuk. Met betrekking tot de kwesties van het Midden-Oosten in het al gemeen onhulde de president voor het eerst, dat hij in october was 'n minimum aan veiligheids- een briefwisseling met premier maatregelen getroffen. De oud-| Boelganin heeft gevoerd over de premier scheen zich kennelijk op Sowjet-pogingen tot economi- zijn reis te verheugen. I sche penetratie in dit gebied. De Malenkof vergezellende de- j De Amerikaanse belangen in legatie reist in een tweede vlieg- het Midden-Oosten lopen ernstig tuig. i gevaar en Amerika dient alle mo- Westerse waarnemers te Mos- gelijkheden tot een oplossing te kou zijn van mening dat het de onderzoeken. Eisenhower zei de bedoeling der Sowjetrussische leiders in met Malenkofs bezoek aan Groot-Brittannië aan te to- heeft woensdag op het Britse men, dat de Sowjet-Unie thans een Ir>. 4-A m 1^, V, 7 0% 1 - -1 .1 V-, rr/\1 f b n VI 1 TAPAAV. ministerie van Buitenlandse Za ken een onderhoud gehad met de Britse minister van Staat Antho ny Nutting. In .Condense diplomatieke krin gen meent men, dat Nutting bij dit onderhoud uiting heeft gege- land is, dat zich zelfs kan veroor loven een afgezette premier op een reis naar het buitenland te zenden en hem te vertrouwen. Malenkof zal te Londen een on derhoud hebben met premier Eden en minister van Buitenland ven aan de bezorgdheid der Se Zaken Seiwyn Lloyd, men ver- Griekse regering m.b.t. de mede- wacht, dat hij ook met leiders der deling van de Amerikaanse am- socialistische oppositiepartij zal bassadeur te Athene aan de spreken Griekse minister van Buitenland- se Zaken Theotokis, waarin deze uiting gaf aan de „bezorgdheid en het medeleven" van regering en volk der Verenigde Staten i.v.m. de recente ontwikkelingen op Cyprus. laatste tijd zeer veel tijd te heb ben besteed aan kwesties betref fende het Midden-Oosten, teza men met commissies en deskun digen. Op een vraag antwoordde de president, dat hij noch zijn minis ter van Buitenlandse Zaken, Dul les. ooit gezegd heeft, dat Ame rika aan Israël wapens zal wei geren, omdat het te klein is. Eisenhower zei nogmaals, dat Amerika een bewapeningswed loop in het Midden-Oosten wil voorkomen en dat Amerika van De Indonesische kabinetsfor mateur mr Ali Sastroamidjojo De Griekse regering heelt een visum geweigerd aan de Cypri- Brïts Griekse kwestie" is of ooitpche metropoliet Photios van ziet zich thans voor de eerste op die manier zou kunnen wor- j Paphos, die zich op het ogenblik moeilijkheden geplaatst bij zijn den gezien. i >n Egypte bevindt en er aan- pogingen tot vorming van een Sprekende over de deportatie spraak op maakt de verbannen coalitiekabinet, bestaande uit de van aartsbisschop Makarios, zei aartsbisschop Makarios op te vol- j nieBCommunistfsche partijen, nu de premier, dat het tijdens de on- gen als leider van de „bevrijdings-1 hij een aanvang heeft gemaakt i i li* j. .1 ji..:.i_i:j Vunixnrri v\ rr" oldue Ir iron nffiniQi 170 -_ j. -i r/i»* rnv* derhandelingen steeds duidelij- beweging", aldus is van officieuze ker werd, dat zo lang deze wei- jzijde vernomen, gerde in het openbaar geweld af i te keuren, de rust op het eiland De regering heeft gehandeld niet zou kunnen worden hersteld. na een stap van een ethnarehi- Daarom had de Britse regering sche delegatie van Cyprus, die gouverneur sir John Harding op genoemde prelaat als „verdacht" 6 maart gemachtigd voorberei- brandmerkte. Hij zou namelijk dingen te treffen voor de depor tatie ran de aartsbisschop. De regering en de gouverneur waren het er over eens dat hij 'n mislukken van de onderhandelin gen de aartsbisschop zo spoedig mogelijk zou moeten worden ge uit Paphos naar Cairo gegaan zijn om te ontkomen aan vergel dingsmaatregelen van de „Eoka", de ondergrondse verzetsbeweging op Cyprus, die hem van samen werking met de Britse autoritei ten beschuldigt. met de besprekingen over de ver deling van de portefeuilles. Naar verluidt heeft de Masju- mi de zetel van Buitenlandse Za ken en die van Onderwijs voor zich opgeëist, welke echter ook worden begeerd door de partij van de formateur, de P.N.I. De Masjumi is van oordeel dat, waar het premierschap door de nationalisten zal worden bezet, Buitenlandse Zaken aan de Mas jumi dient te worden toegewezen. Mr Roem, oud-minister van Bui tenlandse Zaken en in 1950 hoge commissaris voor Indonesië in Den Haag, is volgens welinge lichte menstelling van het kabinet. Waarnemers, die wijzen op de soepele houding van zowel de Masjumi ais Nahdatul Ulama, koesteren nog steeds vertrouwen, dat de formateur in staat zal zijn een lijst van ministers in te die nen -binnen de hem door presi dent Soekarno gestelde termijn, welke op 16 maart a.s. afloopt. mening is, dat de drie mogendhe den verklaring van 1950 één van de beste middelen is, om de vre de te handhaven. De president heeft niet het plan, om bijzondere volmachten aan het Congres te vragen voor optreden in het Midden-Oosten voor het ceval er vijandelijkhe den zouden uitbreken, zoals des tijds met het oog op een moge lijke verdediging van Formosa. De mogelijkheid om de Ver enigde Naties opnieuw in te scha kelen werd overwogen en men zou hiertoe overgaan zodra de beste methode daartoe was ge vonden. Eisenhower zei, dat hij zich ge lukkig zou prijzen, als vice-presi dent Nixon met hem op de kandi datenlijst voor de presidentsver kiezing zou staan. Het zou onmogelijk zijn een wig tussen hem en Nixon te drij ven. Reuter tekent hierbij aan, dat deze verklaring op de pers conferentie werd gezien als neer komend op steun aan Nixon voor een tweede ambstermijn als vice- president. Op vragen betreffende het be zoek van Malenkof, Sowjet-mi- nister voor elektrische energie, en elektro technici aan Groot- Brittannië, antwoordde Eisenho wer, dat hij zich niet zou verzet ten tegen het uitwisselen van technische delegaties met de Sowjet-Unie als dit op basis van wederkerigheid zou geschieden. De gegevens, die bij een derge lijk bezoek mogelijk zouden wor- I den uitgewisseld, zouden in het algemeen van de soort zijn, die te vinden zijn in de litteratuur valt de grote Amerikaanse universi teiten. Als aan Sowjet technici zou worden toegestaan bepaalde din gen in de Verenigde Staten te zien, zou een Amerikaanse dele gatie toegelaten moeten worden tot een dergelijke installatie in de Sowjet-Unie. Het zou werke lijke uitwisseling of in het geheel geen uitwisseling moeten zijn. Over het Amerikaanse rassen vraagstuk zei de president, dat extremisten van beide partijen blanken en negers de zaak niet dienen. Het Amerikaanse ge zonde verstand moet overwinnen. Gevraagd naar zijn mening over het manifest van 107 Cor gresleden, waarin deze „wettig verzet" aankondigden tegen de uitspraak van het oppergerechts- hof, volgens welke rassënschei ding op openbare scholen, niet in overeenstemming met de grond wet is (1954) zei Eisenhower, dat het hof had bepaald, dat het op heffen der rassenscheiding gelei delijk dient te zijn. Het was thans de tijd, dat de diepe, gevoelens van anderen begrepen worden. Het zou tijd kosten, vóórdat het denken in de zuidelijke staten zich zou hebben aangepast. Volgens de „Daily Mail*' is dinsdag een zekere Asian Hum- baraci, een geheime communisti sche agent, die de „vrijheid ge kozen heeft", uit het Midden- Oosten in Londen aangekomen Hij zou de Britse autoriteiten op de hoogte hebben gebracht van een Russisch plan om invloed te krijgen in Libanon, Syrië en op Cyprus, aldus het blad. De diplomatieke correspondent van de „Daily Mall", die met Humbaraci gesproken heeft schrijft dat de onlangs benoem de Sowjet-ambassadeur te Bei roet, Kiktef, de chef van de Russische geheime dienst voor het Midden-Oosten is. Kiktef moet, volgens Humba raci, de positie van de Britten op Cyprus ondermijnen en door om koperij en zonodig sabotage de verbindingen tussen de Britse basis op Cyprus en die in het Midden-Oosten verzwakken. De verzetsbeweging op Cyprus, de Eoka zou geleid worden door Russische agenten, aldus dit be richt. Ten minste vijftig Algerijnse opstandelingen en 24 Franse sol daten zijn in de afgelopen 48 uur bij hevige gevechten gedood. Dit gebeurde op verscheidene plaat sen in het land. Tot dagenen die het nieuweMatthews, die voor deze bespre- ontwerp steunen, behoren socia- gjng Qp departement van schijn]ijke kandidaat voor deze post. De nationalisten zijn bevreesd dat de onderwijspolitiek, indien het ministerie van Onderwijs aan de Masjumi zal worden toege- Naar het ANP verneemt en'heeft geacht uitdrukking te geven kend, een verandering zal onder- naar fcq navraag van de zijde van aan haar gevoel van onbehagen gaan. Zij wensen het onderwijs- het ministerie van Buitenlandse over het bezoek van Dulles op systeem vrij van godsdienst te Zaken wordt(bevestigd heeft de een ogenblik, waarop Nederland houden en willen daarom dit minister zonder portefeuille, mr meende van de zijde der Verenig- ministerie zelf beheren. J. M. H. A. Luns, woensdag een de Staten steun in de zaak van 1 Intussen zijn de P.N.I. en de onderhoud gehad met de Ameri- Jungsehlager te mogen verwaeh- Nahdatul Ulama tot overeen- kaanse ambassadeur, H. Freeman ten. stemming gekomen over de sa- De directie van de Amsterdam- sehe Bank N.V. te Amsterdam kringen de meest waar- heeft gisterochtend op een pers conferentie in haar hoofdkantoor listen en onafhankelijken. De socialistische oppositiepartij steunt het ontwerp niet officiëel, maar laat een besluit over aan de individuele leden. Buitenlandse Zaken ontboden was. Van officiële zijde wordt over de bij het onderhoud behan delde onderwerpen het stilzwij gen bewaard. In politieke krin gen in Den Haag wordt evenwel aangenomen, dat de ontbieding van de Amerikaanse ambassadeur in verband staat met het bezoek, - - dat de Amerikaanse minister van de in 1953 gearresteerde Poolse Buitenlandse Zaken, Foster Dul- primaat, zou van het klooster in .es deze week aan Djakarta heeft - Zuid-Polen, waar hij laatstelijk I gebracht Men acht het in deze Said, per vliegtuig naar de Iraaks- uastgehouden werd, overgebracht kringen waarschijnlijk dat Je Jordaanse grens vei trokken, j i.i Nederlandse regering het nodig waaI. b'j' naar. in gewoonlijk wel- ingelichte kringen te Bagdad Kardinaal Stefan Wyszynski, zijn naar een ander klooster, in het noord-westen van het land. Dit zou zijn gedaan om toevloed van hem getrouwe Polen naar zijn verblijfplaats te voorkomen. De kardinaal is na zijn arrestatie her- en derwaarts gebracht. Al tijd in de buurt van de Russische grens, aldus meldt de Times. In 't diaconessenhuis te Haar lem is dinsdagmiddag een drie ling (drie meisjes) geboren. De moeder is mevr. N. Sikkens— Meijer, wonende Spaansevaart- straat 95 in Haarlem-Noord. De Een Meteorvliegtuig van de basis Bevekom (Belga) is dins dagavond neergestort op een wo ning te Mont-Saint-Guibert. De drie bewoners, man, vrouw en kind, die zich op de verdieping gelijkvloers bevonden, zijn on gedeerd, maar de eerste verdie ping van het huis werd geheel vernield. Terwijl de staart van het vliegtuig op het huis bleef liggen, werden de overige wrak stukken in de omgeving ver spreid. Het toestel werd bestuurd door een eerste sergeant-vlieger, die licht gewond uit h,et avontuur kwam. De navigator werd licht gewond naar het militair zieken huis van Brussel overgebracht. Het toestel deed een nacht vlucht. Een tweede Meteor van de ba sis van Bevekom is des nachts neergestort. Het ongeval deed zich ditmaal te Rummenk voor. Beide inzittenden kwamen om het leven. Hun parachutes moch ten niet baten. Koningin Feisal van Irak is woensdag aan koning Hoessein woensdag in gezelschap van een speciale verzegelde boodschap kroonprins Emir Abdoellah Illah van de Britse premier, sir Antho- en premier generaal Noeri al ny Eden, overhandigd. Edens boodschap vormt een antwoord op een brief van ko ning Hoessein, waarin deze zijn redenen voor het ontslag van generaal John Glubb als bevel hebber van het Arabische legioen uiteenzet, alsmede zijn politiek jegens Engeland en de huidige status van de Britse officieren in werd verwacht, koning Hoessein van Jordanië zou ontmoeten. Dinsdag verklaarde de Iraakse regering, dat zij volledig instem de met het besluit van Hossein om generaal Glubb te ontslaan j het Jordaanse leger, als commandant van het Jordaan- se Arabische legioen. Hij zei te hopen, dat de andere Arabische leiders Hoesseins uitnodiging om in Amman te komen spreken over een coördinatie van hun po litiek, zouden aanvaarden. Een punt van geschil tussen Irak en de meeste andere Arabi sche staten is het Iraakse lid maatschap van het verdedigings verdrag van Bagdad. In het gezelschap van koning Feisal bevinden zich ook verschei dene hoofdofficieren van het Iraakse leger, onder wie de staf chef generaal Rafiq Arif. Sir Alex Kirkbride, voormalig PODIUM MET ZANGERESSEN STORTTE IN Tijdens de uitvoering van de Mattheuspassion dinsdagavond In de Grote kerk te Apeldoorn, is een podium waarop 50 zangeres sen stonden, ingestort. De uitvoe ring werd gegeven door de Chr. oratoriumvereniging „Johan Se- bastiaan Bach" met medewerking van het Overijssels filharmonisch orkest. Verscheidene zangeressen liepen lichte verwondingen op. Een aantal anderen, alsmede en kele toeschouwers vielen van de schrik flauw. De uitvoering moest enige tijd worden onderbroken. Later op de avond volgde een tweede onderbreking, omdat men vreesde, dat een ander podium Brits ambassadeur van Jordanië dat van dezelfde constructie als en intiem vriend van de Jordaan- j het eerste was, eveneens zou in se koninklijke familie, heeftstorten. aan de Herengracht, voor behal ve de Nederlandse ook de verte genwoordigers van de buiten landse pers waren uitgenodigd, een verklaring uitgegeven, waar in zij met nadruk en met alle haar ten dienste staande bewijs- stpkken officieel bevestigd, dat Leon Jungsehlager in het tijdvak van 31 juli 1950 tot 22 maart 1951 gelden by haar kantoor in Maastricht heeft opgenomen. Resumerend komt de directie in deze verklaring tot de conclu sie, dat het „onmogelijk is een bezoek van de heer Jungsehla ger aan ons kantoor te Maas tricht in bovengenoemd tijdvak te ontkennen". De reden, die de directie er toe heeft gebracht deze stap te doen, is, dat de officier van justitie Scenario in zijn requisitoir tegen Jungsehlager de door de heer E. J. II. Bertin algemene procura- De Nederlandse hoge commis saris mr W. F. L. graaf Van By landt, bracht woensdagmorgen een afscheidsbezoek aan de af tredende minister van Buiten landse Zaken, Anak Agung Gde Agung. Zoals bekend, zal graaf Van Bylandt heden voor overleg met de regering naar Nederland ver trekken. De leider van de Westduitse sociaal-democratische partij, Oi lenhauer, heeft dinsdag in een rede te Neurenberg het aftreden geëist van bondskanselier Ade nauer. Hij zei, dat Adenauers rege ring een „vreemd bouwwerk" Is geworden, omdat het zes minis ters omvat die niet meer door hun partijen gesteund worden, nl. twee voormalige leden van de vluchtelingenpartij en vier voor malige vrije democraten. tiehouder van het kantoor Maas tricht, als getuige k décharge af gelegde verklaringen en de door de- Bank geproduceerde bewijs stukken „terzijde heeft gescho ven met de opmerking, dat kwi tanties tevoren gemaakt, gete kend en gedateerd kunnen wor den". Tegen deze bewering van de officier wenst de directie van de Amsterdamsche Bank N.V. op te komen, „niet alleen omdat hier een blaam op onze instelling is geworpen, maar ook omdat wij de hoop koesteren, dat een recht zetten van de feiten door middel van de pers er misschien toe kan bijdragen, dat hij, die in de on derhavige procedure een vonnis zal moeten vellen, een juistere in druk krijgt van de door onze ge noemde functionaris naar voren gebrachte feiten dan dit in het re quisitoir gewekt". Van de parate troepen zal vijf tig procent met Goede vrijdag en Pasen, de andere vijftig procent met Pinksteren verlof krijgen. Het Paasverlof gaat in op 29 maart, d.i, de donderdag vóór Pasen, na 13 uur. Op 3 april, de dinsdag na Pasen, moeten de verlofgangers met de eerste reis gelegenheid na 6.59 uur terug keren. Het Pinksterverlof begint op 17 mei, de donderdag veór Pink steren, na 17 uur. De militairen moeten op de dinsdag na Pink steren met de eerste reisgelegen heid na 6.59 terugkeren. Voor andere categorieën mili tairen zijn afzonderlijke verlof regelingen vastgesteld. Van de uitvoerige verklaring, waarbij gisterochtend fotocopie en van door Jungsehlager zelf getekende chèques ter beschik king werden gesteld, is thans 'n exemplaar onderweg aan rechter Maengkom en een aan de officier van justitie Soenario. U voelt U weer "stralend na een Mrt. 16 17 18 ZON op onder MAAN 6.54 6.52 6.50 18.48 18.50 18.52 Het weer in Europa wordt al dagenlang beheerst door een ge bied van hoge luchtdruk, dat zich boven Rusland en Scandinavië bevindt en een depressie boven Griekenland. Tussen beide luchtdruksyste men staat een oostelijke lucht stroming die van Zuid-Rusland tot de Britse eilanden reikt. Een storing trok in deze lucht stroming over Duitsland naar ons land en veroorzaakte woens dag op verschillende plaatsen in het land enige sneeuw. In vier en twintig uur tijds viel de meeste sneeuw in Leeu warden. Daar bereikte de sneeuw nog een dikte van 3 cm. In de algemene luchtdrukverde ling komt niet veel verandering. Heden zal plaatselijk nog wat sneeuw vallen, maar daarnaast zulen ook verspreide opklarin gen voorkomen. medegedeeld door het K.N.M.l. te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. Aanhoudend koud. Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen en plaatselijk wat sneeuw. Zwakke tot matige n.o wind. Aanhoudend koud. VRIJDAG 16 MAART. op orde! v.m. n.m. Breskens 4.00 4.23 8.05 Terneuzen 4.35 4.58 8.42 0.04 Hansweert 5.15 5.38 9.29 1.15 Walsoorden 5.25 5.48

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1