r~ CRETONNE F: JURRIJ L De Zeeuwse veerdiensten Grieks protest bij de V.N. tegen de Britse politiek en verbanning van Makarios Demonstraties in Tunis Vorming nationaal comité voor Jungschlager MAANDAG 12 MAART 1956. 11e Jaargang Nr 3712 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de öande, Terneuzen. Betogingen in Griekenland Voor Duitsland nog grensdocumenten nodig NOORSE POLITIE LEGT BOETE OP AAN RUSSISCHE VISSERS. Sowjetrussische uitnodiging aan Amerikaanse commissie voor atoomenergie salons „robent" VERKLARING VAN PREMIER STRIJDOM. TENTOONSTELLINGS-KOOPJES ALLEEN VANDAAG DESSINS 120 cm BREED Noordstraat 58-60 Tel. 2091 ISRAELISCH-JORDAANS INCIDENT DEMONSTRANTEN VERBRANDEN AMERIKAANSE VLAG. HET WEER Koning Hoessein zou voorstellen van Egypte en Syrië afgewezen hebben GEVECHT OP CERAM. WEERBERICHT HOOGWATER ZON- EN- MAANSTANDEN ffTBHkerlng bij abonnement Terneuzen Tirecteur-Iïoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 5557 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Griekenland heeft zaterdag bjj «le Verenigde Naties het „krach tigste protest" tegen de Britse [Krtiüok op Cyprus en de verban ning van aartsbisschop Makarios ingediend. Be Griekse minister van Bui- teidandse Zaken heeft na een ka binetsvergadering van ongeveer 4 oor meegedeeld, dat de Griek se ambassadeur in Londen, Vas- sHBos Mostras, teruggeroepen is uit protest tegen de deportatie van aartsbisschop Makarios. Een regeringscomnnmiqué zegt, dat een dergoliju: daad niet in over- oenstcnntóïig is met de huidige cultuur. De permanente Griekse afge- vaardigdigde, Christian Palam as, overhandigde zaterdagmorgen 'n nota voor de secretaris-generaal, Dag Hammarskjoeld, en ver zocht, dat kopieën zouden uitge deeld worden onder alle leden. In de nota wordt niet verzocht om een bijeenkomst van de Vei ügheidsraad, maar de Griekse delegatie zei, dat Palamas maan dag (heden dus) een officieel verzoek zal indienen, dat de De A.N.W.B. deelt mede, dat van afschaffing van het grensdo» cument voor het reizen naar Duitsland geen sprake is. Voor ittt reizen naar Duitsland dient «ftcn in het bezit te zijn van een: geldig paspoort, terwijl men voor motorrijtuigen en brom fietsen in het bezit moet zijn van een geldig grensdocument. Bij een bezoek per auto en motor fiets zijn bovendien volgens de bepalingen een internationaal rij bewijs en een internationaal be wijs voor motorrijtuigen vereist. OPBRENGST RIN DERPOSTZEGELACTIE BIJNA ANDERHALF MILJOEN De landelijke kinderpostzegel aotie heeft in 1955 netto 1.400.000 opgebracht, dat is bijna 200.000 meer dan. in 1954. Alleen de opbrengst aan zegels vertoont vergeleken met 1954 al een stijging van 109.943,64. Werden in 1954 18.956.523 stuks verkocht met een toeslag van 791.502,88, in 1955 waren het er 21.705.833, waarop ƒ901.446,52 ;»n toeslag werd ontvangen. Ook de verkoop van prentbrief kaarten ging omhoog. Deze belangrijke vooruitgang is mede te danken aan de mede werking van de schooljeugd, die weer het leeuwendeel in de ver koop had. Van de totale stijging kwaan 150.000 voor rekening van de scholen. Het comité is de 15.519 leerkrachten dan ook zeer dankbaar voor de tijd en moeite die zij hebben gegeven om met bun ongeveer 50.000 leerlingen «fit resultaat te bereiken. Van de 9979 scholen die ons land telt de den in 1955 5894 (tegenover 5001 in 1954) aan de kinderpostzegel actie mee. Wordt deze medewer king per provincie bekeken dan fjpant ditmaal Drente de kroon, waar 71,2 procent van alle scho ten meewerkte. Dan volgen resp. Friesland, Groningen (vorig jaar nr 1), Utrecht, Noord-Holland en Zeeland, die alle boven het lan delijk gemiddelde uitkwamen. De Noorse politie te Allesund heeft van de gezagvoerder van de Russische treiler. die vrijdag ochtend binnen de Noorse terri toriale wateren werd aangehou den, een boete van 7.000 kronen (ruim 3500 gulden) en een scha deloosstelling van 50.000 kronen (ruim 25.000 gulden) geëist. Toen de inhoud van het „boe tedocument" voor de Russische schipper was vertaald, stemde deze onmiddellijk in deze betalen. Verscheidene Amerikaanse ge leerden die verbonden zijn aan de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, hebben een uitno diging ontvangen om dit jaar deel te nemen aan wetenschappe lijke conferenties in de Sowjet- Unie. De commissie heeft de uit nodiging in beraad genomen. kwestie-Cyprus op de voorlopige agenda van de volgende zitting van de algemene vergadering der Verenigde Naties in september of november zal worden geplaatst. De Griekse regering zegt onder meer, dat de deportatie van Ma karios en drie andere Cyprische geestelijken die voor vereniging van Cyprus met Griekenland zijn, „oen flagrante schending van al le internationale regels en mo raal betekent" en geen precedent kent in de politieke annalen van de beschaafde wereld. „De ver antwoordelijkheid voor deze actie en haar gevolgen komen geheel voor rekening van de regering van het Verenigde Koninkrijk". De Britse politiek wordt een „politiek van geweld en provoca tie" genoemd, welke in strijd is met letter en geest van het hand vest der Verenigde Naties en slechts kan leiden tot een verer gering van de toestand, die „een ernstige bedreiging vormt in een gebied, dat zo vitaa'l is voor de vrede in de wereld". Over de onderhandelingen die onlangs tussen Makariosen de Britse gouverneur op Cyprus, sir John Harding, zijn gevoerd wordt gezegd, dat de Britse regering ge heel verantwoordelijk is voor de mislukking van deze besprekin gen, daar zij niet de oprechte be doeling had de vrijheid op het eiland te herstellen, maar inte gendeel aartsbisschop Makarios trachtte te verleiden tot onder schrijving van dubbelzinnige for mules, die „de koloniale slaver nij" zouden verlengen. Over de storing door Engeland van de uitzendingen van radio- Athene naar Cyprus wordt in de nota verklaard: „Dit is een maat regel, die zelfs niet tegen de fas cistische en nazistische radio-uit zendingen in de tweede wereld oorlog werd genomen. De waar heid vreest leugens niet. Het zijn daarentegen de leugens, die de waarheid vrezen en tegen deze waarheid hebben zij geen andere argumenten dan het storen van radio-uitzendingen", aldus de nota. De „willekeurige activiteit van het koloniale bestuur" had een hoogtepunt bereikt met de arres tatie en deportatie van de Cypri sche geestelijken. Sir Pierson Dixon, de Britse af gevaardigde bij de Verenigde Na ties, zei, dat het voorleggen van de kwestie-Cyprus aan de Ver enigde Naties een „gevaarlijk pre. cedent" is. Hij noemde de Griek se opmerkingen over de jongste ontwikkelingen op Cyprus „mis leidend". De Britse afgevaardigde ver klaarde, dat de algemene verga dering het vorig jaar al 'n soort gelijk verzoek aangaande Cyprus had afgewezen, daar de kwestie geen zaak is, waarmee de Ver enigde Naties zich moeten bezag houden, aangezien zij binnen de jurisdictie van Engeland valt. De verbannen aartsbisschop Makarios is zaterdag met een transportvliegtuig van de Britse luchtmacht te Mombasa in Kenia aangekomen. Vandaar vertrok hij aan boord van het fregat „Loch Fada" naar de Seychellen, een eilandengroep in de Indische Oceaan. Als verblijfplaats zal hem het landhuis van de Britse gouverneur op het eiland Mahe dienen. De Seychellen liggen duizend mijl van de Afrikaanse Oostkust. De eilanden, 92 in getal, worden slechts eens per maand door schepen aangedaan. Er zijn geen lucht- of telefoonverbindingen met het vasteland. Mahe, het hoofdeiland, heeft 'n oppervlakte van 140 vierkante kilometer. In totaal wonen er op de eilanden 37.000 mensen, af stammelingen van vroegere ko lonisten en slaven van Mauritius en uit Afrika, die door de Britse marine zijn vrijgelaten. In de tweede wereldoorlog werd de kolonie gebruikt als verblijf plaats van geïnterneerden. Aan gezien de wet op het interneren van politieke gevangenen in 1943 werd afgeschaft, zal een nieuwe wet nodig zijn voor de gedepor teerden uit Cyprus. De wetgeven de raad zal hiertoe heden bijeen komen. Het landhuis van de gouver neur, sir William Addis, ligt vier km van de hoofdplaats Mahe. Het heet ,,Sans Souci" en gelijkt op „Longwood", het verblijf op St. Helena, waar Napoleon zijn laatste jaren heeft doorgebracht. Bij de anti-Britse betogingen in Saloniki zijn zaterdag 121 mensen gewond. De toestand van 47 ge wonden is ernstig. De universiteit van Saloniki is tot donderdag gesloten. Het consulaatsgebouw te He- raklion werd geheel verwoest en geplunderd. De consul wist zich in veiligheid te stellen en staat on der bescherming van de politie. Mehmed Dana, moefti van de Cyprische Turken, heeft volgens radio-Cyprus, welke onder rege- ringscontróle staat, gezegd, dat de Cyprische Turken het herstel van de vrede en orde op Cyprus verwelkomen en tevreden zijn met de verbanning van aartsbis schop Makarios en de andere geestelijken. Verder zei de voorzitter van de partij „Cyprus is Turks" volgens de radio, dat iedere Turk op Cy prus blij is met de verbanning. De invoer van Griekse bladen is vanaf zaterdagmiddag op Cyprus verboden, aldus is in Nicosia offi cieel meegedeeld. De secretaris-generaal van de rechtse vakbeweging op Cyprus, Michael Pissas, is zaterdag gear resteerd. Hij is lid van het be stuur van het „internationaal ver bond van vrije vakverenigingen de kapper hei apart» caekef marlrf 16 brouwenjsbaat 9 UflWgffl voor verzorgd kapwerjc en ook voor betere toiletartikelen. aparte salon voor huidverzorging. depositair „lancome"-dr. payot" -„yardley". De premier van de Unie van Zuid-Afrika, Johannes Strijdom, heeft verklaard dat als de blan ken zich in Zuid-Afrika willen ha ïdhaven, zij ervoor moeten waken dat er geen rassenmen- ging plaats vindt. Blanken en niet-blanken moe ten waar mogelijk gescheiden blijven, zo zei hij op een partij bijeenkomst. De samenwerkende Kamers van Koophandel en Fabrieken in Zeeland die vrijdag te Goes een gecombineerde vergadering heb bengehouden, zijn van oordeel, dat aan de wantoestanden met betrekking tot de veerdiensten over de Westerschelde definitief een einde dient te worden ge maakt. Indien de noodzakelijke verbeteringen zijn aangebracht is men bereid een redelijk tarief voor het vervoer te betalen. Maar voorop staat de verbetering van de outillage der veerdiensten. Een in te stellen tariefcommissie zal de tarievenkwestie van alle kan ten bekijken. Na het hierover uit te brengen rapport zal worden besloten na te gaan welke stap pen men zal dienen te onderne men. In zijn toelichting schetste de heer C. A. Kammeraad als voor zitter de bezorgdheid over de veerdiensten op de Westerschelde. Hij wees op de aangebrachte ver beteringen, die echter niet kon den voorkomen dat de aanpas sing van de veerdiensten steeds ten achter blijft bij de ontwikke ling van het verkeer. Indien niet met bekwame spoed een breed opgezette oplossing de ontstane impasse snoet verhelpen zullen de gevolgen voor het economisch verkeer, het toerisme en de ge zonde ontwikkeling van het ge west zeer ernstig zijn, aldus de heer Kammeraad. De beide Zeeuwse Kamers heb ben volgens hem afgesproken in eerste instantie ieder vooh zich de mogelijkheden na te gaan van een eventueel voorstel, dat wel revolutionair is, maar dat een redelijke kans biedt in een niet al te verre toekomst voorgoed uit de narigheid te komen. De voor zitter wilde dan ook ter beoorde ling voorleggen de suggestie, oij de bevoegde autoriteiten aan te dringen op de bouw van een tweede- en desneods derde veer boot, waartegenover dan de moei lijkheid moet worden geschapen tot heffing van een redelijk tarief voor de overtocht. Daartegen kan geen zakelijk bezwaar worden gemaakt, mits de dienstuitvoe ring dan ook zodanig is, dat.de aantal adhaesiebetuigingen is ontvangen bij het comité, da* pleit voor betere vervoermidde len en lagere tarieven. De heer J. Roose was van oor deel, dat een Zeeuwse oplossing slechts tot stand kan komen in dien de verkeersstroom dwars door Zeeland wordt geleid. Ware bij de betekenis van de industrie; Kanaal zóne in Zeeuws-Vlaand» - ren niet hoog genoeg kan wor den aangeslagen. Hij vroeg, of de meerdere middelen, die hij tarief heffing beschikbaar komen, ook inderdaad voor de verbete ring der veren zullen worden ge bruikt en meende, dat allereerst een diepgaand technisch onde: zoek op dit punt noodzakelijk is. De heer Kammeraad onde; streepte, dat het bij dit alles mede gaat om het herstel van de mede zeggenschap van de provincie. De K.A.B.-fcestuurder de hei J van de Voorde vroeg zich af waarom de idee, dat de veren verlengstukken zijn van de weg thans niet meer geldt Zal de minister niet denken.- Als de Zeeuwen maar te weinig ponten hebben, dan komen ze wel over de brug. Hij was van mening, dat niet de. Walcherse middenstand. langé wachttijden van thans tot maar de - schooljeugd en de ar het verleden behoren. Uit een beiders, die dagelijks over de oogpunt van bedrijfseconomie is Schelde moeten varen, emstl: het volgens hem veel voordeliger worden gedupeerd, een redelijk bedrag te betalen Tenslotte verklaarde deze spie met de zekerheid van een vlotte ker, dat het toch wel bedenkelijk overtocht dan een gering tarief is, dat de thans niet aanwezige met een wachttijd van soms uren. bereidheid van het rijk om Zee Daarom zal een uitvoerig onder- land te helpen met een miljoen zoek moeten worden ingesteld. Gedacht is aan het instellen van moet worden bekocht. De heer Kammeraad bestreed een tariefcommissië, waarin ook deze gedachtengang. Het gaal vertegenwoordigers van de beide primair om betere verbindingen- Kamers zitting zouden moeten j De heer C. F. van der Peijl, de nemen. Uitdrukkelijk wees de Zeeuwse kandidaat voor de Twee heer Kammeraad er op, dat de de Kamer voor de CH.U., vond outillage der veerdiensten verbe- een redelijke tariefsverhoging in terd zal moeten zijn, voordat tot tariefverhoging kan worden over gegaan. Op deze toelichting volgde een drukke discussiê. De heer Steutel hield een plei-, dooi vöor Schouwen, daarbij mé- delende, dat er een zeer groot het belang van Zeelands econo mie. Een stem uit Zeeuws-Vlaande ren stelde, dat men daar de veer diensten maar liefst bij het rijk wil laten en van mening is, dat dit beter is dan al te grote pro vineiale bemoeiingen. Op een vergadering van ver schillende verenigingen en orga nisaties van uiteenlopende rich ting, gepresideerd door de heer G. J. F. Statius Muller, generaal- majoor buiten dienst van het voormalige K.N.LL., is besloten te geraken tot de vorming van een nationaal comité en een na tionaal fonds ter behartiging van de belangen van de Nederlander Jungschlager. Een klein comité van bemiddeling* is gevormd. Medegedeeld werd, dat dit zal trachten „alle grote organisaties en verenigingen te bundelen tot een groot nationaal comité, in het vertrouwen, dat het Neder landse volk zich in zijn geheel, over alle geloofs- en politieke verschillen heen en uitsluitend MR A. C. VAN EMPEL NIET TERUGGEKEERD. Mr A. C. van Empel, de Neder landse advocaat die mevr. Bou man in Djakarta bij haar verde diging van Jungschlager heeft bijgestaan, is tegen de verwach ting in zondagavond niet in Ne derland teruggekeerd. Een van de passagiers van het vliegtuig, waarin men verwacht te dat mr Van Empel zich zou bevinden, verklaarde aan de op Schiphol aanwezige journalisten, dat mr Van Empel wel met het vliegtuig uit Djakarta was ver trokken, maar in Singapore is uitgestapt. Volgens de mededelingen van deze passagier zou de Nederland se advocaat nog veertien dagen in Singapore blijven in verband met het opstellen van mevr. Bou- marfs duplieken in het proces Jungschlager. zich richtend naar de handha ving van de fundamentele rech ten van de mens, zal willen in zetten tot het verkrijgen van een rechtvaardige uitspraak in de zaak-Jungschlager en behande ling van alle andere Nederlandse gevangenen". Ter vergadering waren o.m. aanwezig afgevaardigden van verschillende richting van vele studentenverenigingen, vereni gingen van militairen, de natio nale federatieve raad van het voormalig verzet, de vereniging van ex-politieke gevangenen uit de jaren 19401945, vrouwenor ganisaties, onderwijzersvereni gingen enz. -* Tengevolge van een nieuwe koudegolf, die gepaard ging met zware sneeuwval, zijn in zuid- oost-Italië veertien dorpen ge ïsoleerd. Te Campobasso daalde de temperatuur vrijdagnacht tot negen graden Celsius onder nul. Zaterdag overdag kwam het kwik niet boven het nulpunt. In de nacht van vrijdag op za terdag zijn in het gebied van Nahal, ten zuid-westen van Jeru zalem, een Israëlische kolonist en een Jordaniër, die Israëlisch gebied was binnengedrongen bij een vuurgevecht om het leven gekomen, aldus heeft een Israë lische militaire woordvoerder medegedeeld. Franse demonstranten hebben in Tunis een Amerikaanse vlag verbrand, de gebouwen van het Amerikaanse consulaat-generaal en de Amerikaanse voorlichtings dienst geplunderd en de auto van de Franse hoge commissaris in Tunesië, Roger Seydoux, met stenen bekogeld. De ongeregeldheden ontston nen hebben in de afgelopen veei tien dagen het gebied van Lyon verlaten om terug te keren naar Algerije. Deze Noordafrikanen zouden geheimzinnige telegrammen heb ben ontvangen, waarin werd ge zegd, dat hun vader óf moeder ziek was. Ook tijdens het weekeinde werd den na de begrafenis van twee!*"* weer in West-Europa bc Fransen, die nabij de Algerijnse heerst door een gebied van hoge grens waren vermoord. Meer dan 10.000 personen woonden de begrafenis bij. Toen Seydoux trachtte een toe spraak te houden om uitting te geven aan het medeleven der re gering met de slachtoffers, werd hij uitgejouwd en begroet met kreten als „Dood aan Mollet" en „Dood aan Mendes". Ongeveer duizend betogers gingen van de begraafplaats naar het Amerikaanse consu laat-generaal, waar zij alle meu- Volgens een correspondent van het Engelse blad „Daily Express" heeft koning Hoessein van Jor danië hem medegedeeld, de uit nodiging voor Wesprekingen te Cairo met premier Nasser van Egypte en de Syrische president, die hem vrijdagochtend door de Syrische premier was overhan digd, van de hand te hebben ge wezen. Koning Hoessein zou ook een voorstel om met de Egypti sche leiders te spreken over ver vanging van de huidige Britse financiële hulp voor Jordanië door een dergelijke hulp van de Arabische landen afgewezen heb ben. Van bevoegde instanties ver nam P.I.A., dat wederom activi teit van de „R.M.S." is gesigna leerd op Ceram, waar distrikten onveilig worden gemaakt door een gewapende groep onder lei ding van een zekere Salakhory. In een gevecht met de bende in Noord-Ceram, sneuvelde een officier van de T.N.I. Wat betreft de bewapening van de „R.M.S." aanhangers ver klaarden deze instanties, dat, ge zien het feit, dat de „R.M.S."- groepen zich reeds vijf jaar gele den uit Ambon hebben terugge trokken, hun toen meegevoerde munifie-voorraad reeds lang uit geput had moeten zijn. De jong ste praktijk bewijst echter, dat zij nog behoorlijk gewapend moeten zijn. Vermoed wordt, da tzij bij ge vechten met instellingen van leger en politie munitie en wa pens hebben weten buit te ma ken, maar het is ook niet uitge sloten, dat zij wapens gesmok keld krijigen. Oeral via Zuid-Scandinavië naar de Golf van Biscaye uitstrekt. Over ons land handhaafde zich daardoor een oostelijke tot noord oostelijke wind. Deze voerde on verminderd koude en droge con tinentale lucht aan. Wolkenvel den die hierin meedreven pas seerden ons land in de nacht va r zaterdag op zondag, waardoor 't toen wat minder, heeft gevroren., De stralende Zon, die zondag, scheën, slaagde er niet in om de beien en documenten uit de ra- temperatuur hoger te doen op o- men gooiden. De Amerikaanse P°n dan 4 tot 6 graden. In het vlag werd afgerukt en verbrand, noorden van het land kwam het De menigte van Franse kolo- kwik niet hoger dan 2 graden, nisten, ambtenaren en arbeiders Z u id oost-Du i Island en Tsje had eerder de driekleur van de choslowakije kwam zelfs midden auto van Seydoux gerukt en ge- °P de dag lichte tot matige vorst schreeuwd: „Seydoux, geef ons voor, terwijl het daar langdurig wapens". heeft gesneeuwd onder invloed De betogers plunderden ook de van een depressie die zich in de kantoren en de drukkerij van hogere luchtlagen boven de Bal- het blad „Le Petit Matin", dat kan bevindt, eigendom is van André Barouch, I De komende paar dagen zal het een lid van het comité van de droge, schrale en koude weer in Tunesische gematigde nationa listische partij, de nieuwe-grond- j wetspartij. De betogers plunderden ook nog de kantoren van een andere krant. Twee Tunesiërs, die in het gebouw waren, schoten op de betogers, van wie een jongeman werd gedood. De twee Tunesiërs werden daarop door de menigte afgeranseld en zwaar gewond. Het statedepartment heeft ver klaard, dat Amerika tegenover de Franse regering officieel uit drukking heeft gegeven aan zijn „bezorgdheid" over genoemde anti-Amerikaanse demonstraties. ALGERIJNEN IN PARIJS VRIJGELATEN. Op 44 na zijn alle 2.700 Algerij nen, die vrijdag werden gearres teerd nadat zij getracht hadden naar de Franse nationale verga dering te marcheren, vrijgelaten. De Algerijnen, die nog worden vastgehouden, zullen worden be schuldigd van het dragen van wapens of het organiseren van 'n illegale manifestatie. ALGERIJNEN VERLATEN FRANKRIJK Ongeveer vier duizend Algerij- ons land aanhouden, daar de de pressie-activiteit op de oceaan ge ring is en zich boven Scandinavië een hogedrukgebied handhaaft. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandagoch- td tot maandagavond. Zonnig en schraal weer. Droog, zonnig en schraal weer. Zwakke tot matige oostelijke wind. Vrij koud. DINSDAG 13 MAART. v.m. Breskens 2.19 Terneuzen 2.54 Hansweert 3.34 Walsoorden 3.44 n.m. 2.38 3.13 3.53 4.03 ZON MaAN op onder op onder Mrt. 13 7.01 18.43 6.51 20.17 14 6.59 18.45 7.12 21.32 15 6.57 18.46 7.36 22.49

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1