Waar vindt U i zon t GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN Kapwerk DIENSTMEISJES Boekhandel UTTOOIJ GRVNDIG PHILIPS ARISTONA BLAUPUNKT 385- LOEWE EMUD RADIO - GRAMO - TELEVISIE Provinciaal Ziekenhuis Jluinenboscb' leerling-verpleegsters Vutoennen l W. J. LENSEN Natuurlijk staan wij voor de kwaliteit ten volle in •ff jf Het bezoek van Mollet aan Engeland DULLES IN NIEUW DELHI Voor bespreking met Nehroe .A -* f RUSSISCHE TREILER AANGEHOUDEN Vissen in Noors water De Israëlisch-Arabische spanning ENGELAND EN JORDANIË f-/, 1,. I 'Yf De nieuwe sensatie EMUD-radio- gramofooncombinatie houten kast MG, LG, FM en visserijband voor slechts id am >t d rJ Zi 0':. b 1 i Inruil Huurkoop vlaszaaimaschine TERNEUZEA TEL. 2361 (K 1150) kunnen geplaatst worden g-fthcTxlen op vrijdag 24 februari 1956, des avonds te 7 uur. (Slot Omvraag.) De heer N. F. Dieleman: Meneer de Voorzitter. Je heer Fijn van Draat heeft hier de extra kolen- oestag aan hen, die hiervoor in aanmerking vomen, naar voren gebracht. Gaarne zou ik van O willen weten wat het college hieraan gedaan leeft en wat er verder gedaan zal worden. Verder komen er te Sluiskil klachten voor en opzichte van de cokesfabriek, in verband met iet lossen en laden van de schepen aan de kaden. Hierlangs loopt een belangrijke verkeersweg en iet kolenstof veroorzaakt hier veel last. Zou nieraan misschien iets gedaan kunnen worden? De Voorzitter: Wat uw eerste vraag betreft, al de nood, die ons bekend is, wordt gelenigd. De heer De Vos: Wij hebben aan degenen, die litkering genieten van deze gemeente vanwege ie Gemeentelijke Dienst voor Maatschappelijke Zorg een dubbele brandstoffentoeslag gegeven, ets dat ook door het Rijk gebeurt aan degenen, lie hierdoor worden ondersteund, in de vorm van •ïen gere pa trieerden-regeling, enz. Daarnaast is ,ian degenen, die een volledige uitkering genieten ran de noodwet ouderdomsvoorziening, dus aan de mensen, die geen eigen verdiensten hebben, een uitkering voor brandstof gegeven. Zij hebben leze week, omdat zij vorige week nog niets ge kregen hadden, 10 ontvangen. Volgende week zal er weer een uitkering worden verstrekt. Tevens rijn er nog individuele uitkeringen ge- gegeven, hetwelk natuurlijk heel wat moeilijker is, omdat deze gevallen over het algemeen niet lekend zijn. Voor de noodwet-uitkering genieten den en de ondersteunden beschikken wij over raste gegevens, doch individuele gevallen moeten zichzelf voor uitkering tot ons wenden, of een ander moet dit voor hen doen. Het standpunt wordt ingenomen, dat hier zo soepel mogelijk moet worden opgetreden en dat het onze plicht is te voorkomen dat de mensen in Temeuzen kou lijden, omdat er geen geld is om kolen te ko pen. Indien de leden van de raad dus mensen kennen die het erg moeilijk hebben door de kou, kunnen zij deze gerust naar Maatschappelijke Zorg sturen en wanneer er reden voor is zulen deze geholpen worden. Verder kan ik nog de verheu gende mededeling doen, dat de mensen die de uit kering hebben gekregen, allen zijn bezocht en gelukkig is gebleken, dat nog nergens alle kolen op waren, hoewel in sommige gevallen wel bijna, zodat de gegeven uitkering deze week zeer wel kom was. Daarnaast is evenwel nog iets anders gebleken, lat wel onder de aandacht mag worden gebracht Er zijn enkele oudere mensen die het moeilijk hebben, omdat zij nauwelijks in staat zijn zelf des morgens de kachel aan te maken. Deze worden, wanneer zij uit bed komen, door de kou bevangen. Hi pw ligt een prachtige taak voor de buren. Ik zou van deze plaats een beroep willen doen op hen die in de buurt van oude mensen wonen, om leze tijdens de barre koude extra onder hun hoe de te nemen en zich ervan te vergewissen, dat leze mensen geen kou lijden en hen zo nodig te helpen bij het aanmaken van de kachel De heer Jansen: Door de winkeliersvereniging te Sluiskil is een schrijven gericht aan burgemees ter en wethouders, inzake een koopavond. Is dit schrijven door het college behandeld? De Voorzitter: Wij hebben dit doorgezonden naar de Kamer van Koophandel, omdat deze ad vies moet geven. De heer Hol: Meneer de Voorzitter. U hebt reeds •en geruststellend antwoord gegeven aan de heer Fijn van Draat voor wat betreft de brandstoffen- voorraad, doch ik zou U toch willen vragen of het U bekend is hoe deze voorraad is bij de Cokesfa briek, in verband met gasleveranties, niet alleen voor onze gemeente, doch ook voor geheel Zeeland. De Voorzitter: Men heeft ons verzekerd, dat wij ons hierover geen zorgen behoeven te maken. Omtrent de kolenvoorraad van de Cokesfabriek kan ik U geen zekerheid geven. De heer Camps: Volgens mij zal de Cokesfabriek wel blijven draaien. De Voorzitter: Ik heb gelezen, dat de Cokesfa briek een uitzonderlijk gunstige plaats inneemt ten aanzien van de bevoorrading. De heer Weterings: Meneer de Voorzitter. Gaar ne zou ik ingelicht worden over de woonwagenbe woners die in Sluiskil staan. Als ik goed georiënteerd ben, zijn deze met een kluitje in het riet gestuurd. Ik heb vernomen, dat daar werkelijk nood heerst en dat er mensen bij zijn, die slechts onder één dekentje slapen in een hokje dat afgeschermd is met karton zodat het er vreselijk koud is, bv. bij dat jonge gezin waar van de wagen is omgewaaid. De heer De Vos: Dat is niet eens een gezin. Beide jonge mensen hebben nog ouders en kunnen dus daar naar toe gaan. Zij geven er echter de voorkeur aan om met zijn tweeën in de wagen te blijven. Wilt U dat gaan bevorderen? De heer Weterings: Neen. Maar de feitelijke toestand is nu eenmaal zo. Dan zou ik gaarne wil len weten wat de gemeente tot nu voor deze men sen heeft gedaan. Ik weet dat er moeilijkheden geweest zijn in verband met de tewerkstelling van enkele woon wagenbewoners. De minister van Maatschappelijk Werk heeft bij circulaire van oktober 1955 hier voor een speciale regeling getroffen. Deze komt hierop neer dat, wanneer een gemeente onkosten voor deze mensen heeft gemaakt, deze tot een be paald bedrag vergoed worden. Ik begrijp wel, dat deze mensen zo maar niet aan het sneeuwruimen te krijgen zijn, maar volgens mij is het dan toch wel mogelijk genoemde circulaire hierop van toe passing te brengen. De Voorzitter: Hierover verschil ik met U van mening. Wanneer de bewoners van het woon wagenkamp de gelegenheid krijgen om op een normale manier te verdienen, doch zij hiertoe on wil betonen, dan kan ik niet inzien dat wij ons hierbij moeten neerleggen en de kosten die ver dere voorzieningen medebrengen door het Rijk te laten betalen. De heer Weterings: Meneer de Voorzitter, ik geloof dat wij dit meer vanuit maatschappelijk standpunt moeten bekijken. Het-betreft hier eigenlijk de meest onmaatschappelijke mensen die er zijn. Men krijgt ze niet aan vast werk, des morgens en des avonds op een vastgestelde tijd beginnen en uitscheiden. Dat gebeurt in andere gemeenten praktisch ook niet. De gemeente Hulst past de circulaire van oktober 1955 toe. De Voorzitter: Heeft Hulst inderdaad een woon wagenkamp? De heer Weterings: De mensen kloppen bij Hulst en Clinge aan, doch komen toch weer bij Hulst terecht. In de huidige omstandigheden doen wij alles voor de vogels en andere dieren en deze actie heeft onze volle sympathie, doch zolang deze mensen in ernstige nood verkeren, ben ik toch van mening, dat zij geholpen moeten worden, ook al is het misschien tegen het principe omdat zij wei geren te werken. Het gaat hier tenslotte om men sen. Ik geloof, dat de a-socialen meer steun nodig hebben dan anderen. Wij moeten niet van hen verwachten dat zij gaan werken. De Voorzitter: Wij zullen een en ander in over weging nemen. De heer Weterings: Ik zou gaarne zien dat dit zo spoedig mogelijk gebeurde, want de nood is groot. De heer De Vos: Meneer de Voorzitter. Ik ben het voor een deel met de heer Weterings eens; voor een ander deel niet. Ik ben van mening dat de zeer gezonde en ster ke jonge mensen best kunjlen werken. Zij kregen de gelegenheid om net als andere mensen, waar van er bij de GSW zijn, die lichamelijk heel wat minder zijn, te werken. De gemeente heeft geen bindingen met hen, omdat ze nu toevallig hier zijn. Het betreft hier mensen die praktisch ongrijp baar zijn; wü weten niet wat wij er aan hebben. Zij hebben één dag gewerkt en vonden het loon niet hoog genoeg. Er was volop werk voor hen en wanneer zjj dit hadden willen aanpakken, hadden zij iedere dag het loon kunnen krijgen dat ze eer-, lijk verdiend hadden. Of het juist is om zonder meer tot uitkering over te gaan, omdat zij niet willen werken, is een andere zaak. Ik geef vol mondig toe, dat het een zeer moeilijke kwestie is. Het is niet zo maar te bepalen wat hier de beste weg Ia Deze mensen ziet men bijna nooit, maar van de eerste dag dat het sneeuwt of vriest, staan za bij Maatschappelijke Zorg en wanneer het dan moge lijk is hen te werk te stellen, wordt dit aangebo den. Soms nemen zij het aan, soms weigeren zij. Het mag inderdaad niet voorkomen dat vrouwen en kinderen, als gevolg van de weighing van het gezinshoofd, verkommeren. Aan deandere kant zouden zij gedwongen moeten kunnen worden om te werken. De heer Weterings: De minister van Maatschap pelijk Werk heeft juist voor deze groepering de regeling in het leven geroepen. De heer De Vos: De minister sluit tewerkstelling in ieder geval niet uit. De circulaire is van toe passing, wanneer tewerkstelling niet mogelijk is. Indien dit wel het geval is, zou het nog zeer de vraag zijn of de minister het met uitkering eens is. De heer Weterings: Het gaat hier om proble men waar ook de regering mee zit. Men heeft proeven genomen, maar de resultaten daarvan zijn betrekkelijk gering. Hier is een periode van enige jaren mede gemoeid. De huidige generatie krijgt men er niet voor; de jongere misschien wel. De mentaliteit kan veranderen. De Voorzitter: Er zijn hier toch ook veel jonge mensen bij. Toen het ging sneeuwen zijn ze naar ons gekomen en wij hebben hen werk gegeven. Zij vonden echter de verdiensten te gering en zijn niet meer teruggekomen. De heer Weterings: Het particulier initiatief heeft wat gedaan, doch wij kunnen niet alles hier op afschuiven. De Voorzitter: Wanneer zonneklaar blijkt, dat het gezinshoofd weigert om te werken, vindt U het dan tóch billijk om deze mensen te onder steunen? De heer Weterings: In de geest van de circulai re kunnen zij toch worden geholpen. De heer Van Langevelde: Ik geloof, dat de heer Weterings te ver gaat. Als iemand werk weigert en zijn gezin daardoor laat verkommeren, ligt het mijns inziens niét direct op de weg van de over heid te helpen. Wil het particulier initiatief hier iets doen, dan moet men dit zelf weten. Wanneer men die mensen in hun opvatting stijft is dit opvoedkundig niet juist. Dit wordt van overheids wege óók zo bezien. Het standpunt, dat door het college is gevolgd, kan ik volkomen ondersteunen. De heer Weterings: Meneer de Voorzitter, wij hebben hier met een uitzonderlijk soort van be volking te maken. Ik verzoek U dan toch in ieder geval de nood van de gezinnen te lenigen. De Voorzitter: In het begin is dit ook gebeurd. Wij zullen deze kwestie nog eens bekijken De heer De Feijter: Meneer de Voorzitter. Enige maanden geleden is door de gemeenteraad besloten een subjectieve bijdrage aan te vragen. Is daarvan reeds iets bekend? De Voorzitter: Hiervan is nog niets bekend. De heer Van Langevelde: Gaarne zou ik iets willen weten over de toewijzing van het bouw volume. Is U reeds iets bekend over de nieuwe regeling die door de minister getroffen zal wor den om bouwvolume beschikbaar te stellen voor de gemeenten waar voldoende werknemers zijn? De Voorzitter: Ik heb vandaag vernomen, dat de circulaire, die hierover nog moet ontvangen worden, in werking zal treden met ingang van 1 april a.s. De heer Van Langevelde: Zou de gemeente Ter- neuzen, gezien de datum van 1 april, nog voldoen de werkkrachten beschikbaar hebben? Het is mij ter ore gekomen, dat verschillende werknemers van plan zijn om hier weg te gaan. Misscnien kunnen wij dan niet van de circulaire profiteren. De Voorzitter: Er zijn plannen genoeg in Ter- neuzen. Hoe het met de arbeidsmarkt zal gaan, kan niemand voorspellen, zeker niet nu na die vorstperiode. Volgens mij is de toestand evenwel niet zo erg zorgwekkend. De heer De Vos: Ik geloof niet, dat de mogelijk heden om van hieruit elders te gaan werken zo erg groot zijn. De kans bestaat echter en wij die nen spoedig te weten waar wij aan toe zijn. De mi nister heeft bouwvolume in het vooruitzicht ge steld, verder weten wij niets. Naar mijn gevoelen zullen wij dit jaar hiervan nog niet zoveel profite ren. De minister heeft gezegd, dat het eigenlijk de bedoeling was in 1957 hiermede te beginnen. In 1956 zou het overschot bouwvolume dat er nog was volgens nieuwe normen verdeeld worden. Het overschot is evenwel niet zo erg groot. Wij dienen een en ander dan ook af te wachten en wat ons aangaat, wij treffen alle voorbereidingen om straks, wanneer er werkelijk ruimere toewijzingen komen, deze snel te realiseren. De heer De Waal: Meneer de Voorzitter. De heer Dieleman heeft U zojuist een vraag gesteld naar aanleiding van de klachten die hem bereik ten over het stof van de Cokesfabriek. Ik weet niet of men daar bij de Cokesfabriek zelf veel last van ondervindt, doch de meeste mensen die niet tot de Cokesfabriek behoren en gebruik maken van de weg SluiskilAxel hebben door het laden en lossen van de schepen veel last van het stof. Bij de l'Azöte heeft men heel wat kleine ongevalletjes op te knappen die veroorzaakt zijn door de Cokes fabriek, met name in behoorlijke mate door het laden van de cokesschepen. Het stof van de cokes is een heel minuscuul vuiltje, dat bovendien nog karteltjes heeft en zich vastzet op het oogvlies. Het komt dikwijls voor dat, voordat men met het werk kan beginnen, eerst de verbandkamer moet binnenlopen om lastige vuiltjes uit het oog te la ten halen. Ik geloof dat er een nieuwe cokesinstal latie in het zicht is en ik hoop, dat de Cokes fabriek hiermede een klein beetje rekening heeft gehouden bij de constructie van deze nieuwe in stallatie, waardoor het mogelijk is dat het stof dat op de weg komt, vermeden wordt. Een en ander is zeer gevaarlijk voor de mensen door het toe nemen van het moderne verkeer. Wanneer mensen een stofje in beide ogen krijgen, worden zij ver blind, waardoor een errstig ongeluk veroorzaakt kan worden. Ik moet hier nog aan toevoegen, dat dit geen gewoon stofje is. De verbandmeester van de l'Azóte kan het niet verwijderen en men moet hiervoor naar de dokter. De heer Camps: Misschien mag ik hierop een kleine toelichting geven. In de maand september of oktober komt de nieuwe installatie, welke helemaal overdekt is en waardoor de moeilijkheden worden opgeheven. De kwestie van het kolenstof is moeilijker. 90% van de kolen komt uit Amerika als stofkolen. Er is geen enkel middel tegen opgewassen' om te voorkomen dat de kolen gaan waaien, óf wij moeten het be drijf gaan stilleggen, óf naar Terneuzen gaan wonen. De vergadering wordt gesloten. De Franse premier Mollet, zondagochtend naar Engeland gaat voor een onderhoud mei Eden, zal niet, zoals eerst in de bedoeling lag, dezelfde dag nog naar zjjn land terugkeren. Hij doet dat maandagochtend. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, is in Nieuw Delhi aange komen voor een bespreking met premier Nehroe. Er was een ster ke bewaking op het vliegveld. De minister kwam uit Karatsji, Pakistan, waar hij de ZO AVO conferentie heeft bijgewoond India is tegen die organisatie. Ten Zuidwesten van Aalesund, Noorwegen, is vrijdagochtend weer een Russische treiler aan gehouden wegens vissen in Noors water. Donderdag werd gemeld dat drie Russische treilers in Noors water visten. Zij verwijderden zich bij de nadering van Noorse patrouilleboten. Vorige maand zijn 16 Russische vissersschepen door de Noren opgebracht. Zij werden vrijgege ven nadat de Russische amtoas sade betaling van de boete, bijna 335.000 gulden, had gegarandeerd Generaal Burns, het hoofd van de bestandscommissie der V.N in Palestina, heeft vrijdag ver klaard, dat zijn besprekingen te Cairo over de kwestie van het verminderen van de Israëlisch Arabische spanning bp vooruit gang wijzen. Er zouden evenwel meer besprekingen nodig zijn met Israël om ruggespraak met de secretaris-generaal van de VJN Burns is vrijdagmorgen, na een verblijf van drie dagen te Cair», naar zijn hoofdkwartier te Jero zaler- teruggevlogen. Sir Alec Kirkbride, dip 30 jaar in Britse diplomatieke dienst in Jordanië heeft vertoefd, is naar Londen gevlogen om als anoffi- -ciële bemiddelaar op te treden in de kwestie van het ontslag van generaal Glubb als bevelhebber van het Arabische legioen. •V I,,- Mv» A HUWELIJK Kennismakingzoekende Zeeuwen v. alle leeftijden en standen. Wendt U voor serieuze huwelijksbemid deling tot de Zeeuwsche afdeling van de 10 samen werkende huwelijksbemid delingskantoren. Talioze dankbetuigingen ter inza ge. Nederlands bemidde lingscentrum, Hoofd-admi- nistratie Postbus 6037, Am sterdam. Ontvangkantoor te Vlissingen, Beursstraat 35. Ontvangdagen Zat. en Maand. 28. Desgewenst huisbezoek. GEEN GRIJS HAAR MEER. Zonder hinderlijke nagroei kunt U zelf Uw grijze ha ren wegborstelen met Crè me Marchal. Verkrijgbaar bij: Drogisterij W. DINGEMAN8E Terneuzen, Tel. 2237 'A IC li i"j) -V RADIO TAZELAAR JI.H. LANDBOUWERS! Voor het aanstaande voor jaar, een te huur, 2.25 meter, nok- kenrad, bij A. D. RIEMENS, Goesepolder E 36, Temeuzen, Tel. 2924. In bet Voor TOONAANGEVEND naar KAPSALON Plein 8 Telef. 295 Z AAMSLAG te 'astricum (N.-H.) post Bakkum (Psych. Inricht) ter opleiding staatsdiploma E. Salaris p. m. (ongeacht de leeftijd) Eerstejaars 87,— Boven het genot van Tweedejaars 101,— kost, inwoning, bewas- Derdejaars 119,—sing, geneeskundige be handeling, enz. Leeftijd 18—40 jaar. MULO- of huishoudschool strekt tot aanbeveling. 1 mei 1956 aanvang nieuw cursusjaar. Gunstige ligging voor Amsterdam en Haarlem, in de onmiddellijke nabijheid van zee en dmnen. Éénmaal per 14 dagen vergoeding van reiskos ten voor bezoek aan ouderlijke woning. Eerste aanschaf dienstkleding vrij, Bij eventuele oproep vergoeding van reiskosten. Schriftelijke sollicitaties onder letter L.V. aan de geneesheer-directeur. N.V. Fa. P. J. v. d. Sanda De ANNA KLINIEK te LEIDEN, Meezcnstraat S. heeft plaats voor twee interne Salaris voor meisjes van 21 jaar en ouder 160,50 per maand bruto, verminderd met 65,— vóór kost, inwoning en bewassing. Sollicitaties te richten aan de Adj. Directrice. Als U Uw vulpen bij „DE PENNEMAN" koopt kunt U «r van verzekerd zijn dat U een goede vulpen koopt. U hnfct keuze uit 's werelds beste merken zoals, MONT BLANC, SOENNECKEN, OS5IIA, PARKER, WATERMAN, SWAN, KRO, enz. en natuurlijk graveren wij op Uw verzoek gaarne Uw naam in Uw nieuwe of oude pen.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 6