4 A rsena De mislukte politiek van het Westen U rookt toch ook Het bezoek van minister Von Brentano Nieuw Aartsbisschop Makarios gedeporteerd ÊN VREDE - ÈN NATO? Staking van Algerijnse arbeiders in Frankrijk Het einde van heiweningtekoH ZATERDAG 10 MAART 1956. 11e Jaargang Nr 3711 EERSTE BLAD WEKELIJKSE WERELDSCHOUW InmuiiiHiii Koningin Frederika en Prinses Sophia van Grieken - land in Nederland bovenal Overal... Het bezoek van de Sowjet- leiders aan Engeland LAWINE EIST SLACHT OFFERS IN SLOWAKIJE Nehroe over het uitlekken van begrotingsgeheimen Arsenal KingFilteb Aartsbisschop Makarios, leider van de beweging op Cyprus voor aansluiting van het eiland bij Griekenland, is vrijdag met bisschop Kyprianos en twee anderen ge deporteerd. De Britse autoriteiten in Nicosia maakten vrijdagmiddag bekend, dat de vier gedeporteerden per vliegtuig zouden worden overgebracht naar een bestem ming, die pas later bekendgemaakt zal worden- De de portatie verliep volgens plan. aldus de mededeling. De leider van de Griekse liberale partij, Papandreoe, noemde de verbanning „on gelofelijk". De democrati sche leider Karatalis zei, dat „het Griekse volk diep ge troffen is". De Griekse afgevaardigde bij de Ver. Naties in New York, Palamas, verklaarde, dat de deportatie meer nog een slag voor de vrije wereld zozeer gebonden is aan het ge-'is dan voor de Cyprioten GLUBB GEEFT ZIJN MENING HET WEER i WEERBERICHT. HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN rra*kerlni? bij abonnement Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 5557 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nó 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma F. J. van de sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct', mbaim-ana per advertentie 2.25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L— iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Met een zucht van verlichting heeft Amerika en hebben vooral de republikeinen vernomen, dat KLsenhower zich voor een tweede ambtsperiode beschikbaar stelt. Hieruit volgt met zeker heid, dat hij door de conventie der republikeinen kandidaat zal worden gesteld, want liet is een ongeschreven wet in de partij politiek, dat een zittend president, als luj zulks wenst, inderdaad kandidaat wordt. Gezien echter het feit, dat Eisenhower een hartaanval heeft gehad en dat uit de zo juist verschenen mémoires van Truman nog eens duidelijk blijkt welk een geweldige last drukt op de president der Verenigde Staten, komt voor de a.s. vier jaren, die pas op .20 januari 1957 beginnen, het vice-presidentschap sterk naar voren. Aanvankelijk was het zo, datDaarhij komt, dat in Washing- de kandidaat gestelde president ton rog vóórdat Foster Dulles is ajn voorkeur te kennen gaf en vertrokken naar de SEATO-con- dat daaraan gevolg wend gege ven. Zo is Nixon in 1952 tegelijk met Eisenhower op het stemhiljet gekomen. Maar Nixon is geen persona grata bij het publiek en aangezien president en vice-pre sident één en ondeelbaar zijn op bet stemuiljet, zou dit, ondanks de populariteit van Eisenhower, wel eens nadelig kunnen werken. Vandaar, dat men een bijzondere figuur als vice-president wil zien en dat reeds namen daarvoor worden genoemd. De republikeinen sluiten overi gens de gelederen: zij vooral voe len zich door Eisenhower's be sluit versterkt. De democraten begrijpen dat hun kans op het presidentschap verloren is, te meer, omdat de afgelopen jaren hebben bewezen, dat Eisenhower uitstekend in staat is om met een democratische meerderheid in het congres te regeren. Reacties en commentaren doen hoofdschud den vermoeden, maar de uit spraak der doktoren was stellig. MISLUKTE POLITIEK Er is nog een andere moeilijk heid en wel deze, dat de buiten landse politiek, gelijk Foster-Dul les deze leidt, steeds meer ont stemming in Amerika wekt. Men erkent openlijk dal na het congres te Moskou, de Sow- jet aan terrein heeft gewon nen. Senator Fulbright, een in vloedrijke figuur, heeft de be wering van Dulles, dat het de Amerikaanse politiek der laat ste drie jaren is geweest, die er Moskou toe dwong om 'n meer liberale houding aan te nemen, kortweg belachelijk genoemd. Een bij uitstek invloedrijk radiospreker en schrijver als Walter Lippmann laat zich met grote zorg uit over de politiek van Amerika, die eigenlijk niet weet wat zij wil en daardoor van zelf zwak wordt. Dit hl ij kt nu wel sterk in het Midden-Oosten, waar Israël bedreigd wordt en waar de Engelse positie toelangrijke slagen heeft ontvangen. Minister Lloyd is op zijn ver kenningsreis in West-Azië en Egypte geweest, maar heeft, ge lijk vaststaat, Nasser en de zijnen er niet toe kunnen brengen om ten opzichte van het geschil met Israël ook maar enige matiging aan de dag te leggen. Hij heeft in New Delhi met Pandit Nehroe gesproken en al gelooft hij in verdere samenwerking, hij kon niet ontkennen, dat meningsver schillen waren blijven bestaan. Het debat in het Lagerhuis, waarbij hij tegenwoordig was, deed duidelijk zien in welke zwak ke positie Engeland in het Mid den-Oosten, waarin het vroeger almachtig was, komt te verkeren. En nu is daarbij gekomen het ontslag van Glubb Pasja, de En gelse 'leider van het Jordaanse legioen, waardoor Engeland's in vloed in Jordanië, onder de druk van de bevolking, zal verdwijnen. Eden wijdde er een spoedzitting van de regering aan, maar kon in zijn verklaringen in het Lager huis weinig positiefs vermelden. GEEN SAMENHANG Wat Amerika en- Engeland ge lijkelijk verontrust, zijn de uit latingen van de Franse minister Pineau in een redevoering over Frankrijk's buitenlandse politiek. Deze komen hierop neer, dat Frankrijk op een betere samen hang in de Westelijke politiek aandringt en deze bij uitstek no dig acht. In Londen en Bonn is men over deze uitlating niet ge sticht te Bonn heeft Pineau zelf er reeds een verzachtend com mentaar op gegeven; Eden heeft hem naar Londen genodigd om daar met hem te overleggen. Nu staat wel één ding vast, dat Frankrijk de laatste is om aan de bondgenoten een verwijt te maken over een weifelende bui tenlandse politiek; Frankrijk met zijn ongewisse regeringen en zijn verwerpen van de E. D. G. heeft daaraan meer schuld dan welk land ook. Maar de Italiaanse minister-president Gronchi, die in de Verenigde Staten heel har telijk wordt ontvangen, heeft in 'ie zélfde richting gesproken ferentie in Karachi, een ant woord op de laatste van Boelga- nin's brieven is opgesteld, zodat de hoffelijkheid reeds Pinsau had moeten leren met deze opmer kingen te wachten. Vooral nu nij en Mollet naar Moskou gaan. VREDE èN NATO Met merkwaardige van al deze uitingen is, dat men wei, gelijk Pineau zegt, meer over vrede wil praten dan tot dusver geschiedde, maar dat men tegelijkertijd het NATO-verband volledig wil hand haven. Ook Engeland, hoewel dit in de financiële en economische debatten weer eens op zijn zwak heid wees, hetgeen het vermoe den wekt, dat Engeland zo straks wellicht niet volledig aan zijn militaire NATO-verplich tingen kan voldoen. Engeland zoekt dit nu in het nadruk leggen op het atoomwapen, hetgeen echter te recht van deskundige zijde als onjuist wordt bestreden. Voor de Franse regering lopen de zaken in Noord-Afrika nog weinig naar wens. De radio-rede, die Mollet tot het Franse en het Algerijnse volk heeft gehouden, heeft weinig zoden aan de dijk gezet. Zelfs het blad van Mendès- France „Express" (dat weer een weekblad is geworden) oefent daarop kritiek uit. Weliswaar dreigt Mollet met een dictatuur, maar hij stelt een ultimatum aan de rebellen, waarvoor hij geen datum vaststelt. Tegelijk is er in de regering verschil van mening over de troepenversterking, die de gouverneur-generaal Lecourt heeft gevraagd. Mollet en Mendès-France blij ken het erover eens, dat de mili taire autoriteiten te veel vragen, en dat zij met de beschikbare macht van 300.000 man' meer (en beter) zouden kunnen uitvoeren. Met Marokko lopen de onderhan delingen vrij gunstig, maar ten koste ran de prijs, dat Marokko vrijwel volledige onafhankelijk heid zal krijgen. De Tunesische afvaardiging is nu ook aangeko men en afgewacht moet worden welke resultaten dit oplevert. ADENAUERS MOEILIJKHEDEN In West-Duitsland valt over de scheuring in de F. D. P. niet veel meer te zeggen. De 16 F.D.P.-le- den in de Bondsdagfractie heb ben zich tot een vrijzinnige werk gemeenschap aaneengesloten, maar nog niet de grondslagen gelegd voor een nieuwe partij, zodat verzoening nog altijd moge lijk is. Er zijn verkiezingen in Baden- Wurtemberg gehouden. Aden auer's chr. democraten zijn met n aantal zetels versterkt uit de strijd gekomen; de communis ten hebben de ergste nederlaag geleden, maar sociaal-democraten en vrijzinnigen hebban ook elk twee zetels moeten prijs geven. Men krijgt echter niet de indruk, dat de kiezers van dit land zich over de scheuring in de F.D.P. zelf hebben uitgesproken. Het zal moeilijk zijn er een regering te vormen. De Duitse minister Erhard, die te Londen, blijkbaar niet zonder succes, heeft onderhandeld over het aandeel dat West-Duitsland in het komende jaar in de kosten der bezetting heeft te betalen, heeft zich in atoomzaken aan de zijde van de O.E.E.C. geplaatst en acht medewerking daarvan nodig, wil de z.g. Euratom tot enig resultaat komen. De te Pa rijs vergaderende ministerraad van de O.E.E.C. heeft een Com missie van Advies ingesteld, ter wijl voorstanders van de Euratom Spaak vooraan reeds heb ben te kennen gegeven, dat sa menwerking van beide groepen zeer wel mogelijk is. Men mag dus hopen, dat men hier een over eenstemmende oplossing krijgt. VAN DER1 MANDERE. (Nadruk verboden.) VAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Duizenden Algerijnse arbeiders in het gebied van Parijs hebben vrijdagmorgen het werk neerge legd, gehoor gevend aan een op roep van de „Nationale Algerijn se Beweging" onder leiding van Messali Hadji, aan wie een ge dwongen verblijf in Frankrijk is opgelegd. Volgens de eerste berichten is de stakingsoproep opgevolgd in de meeste industriële bedrijven waar Algerijnen werkzaam zijn, voornamelijk chemische indu strieën, metaalbedrijven, de scheepvaart, levensraiddelenbe- 'drijven en de olie-industrie. In sommige automobielfabrieken als b.v. Citroën heeft 90 van het Algerijnse personeel het werk gestaakt. Het is nog niet bekend of de stakingsoproep ook voor dp provincie geldt. De stakers zouden van plan zijn in de Parijse moskee bijeen te komen en daarna delegaties te zenden naar de nationale verga dering, waar een debat wordt ge houden over het verzoek van de regering om speciale volmach ten met het oog op de toestand in Algerije. De Algerijnse nationale be weging zegt anti-communistisch te zijn en gekant tegen de pan- Islamitische beweging met zetel jn Cairo, die de operaties van de 15.000 Algerijnse opstandelingen leidt. Nader wordt gemeld, dat ook in de provincie, met name in Toulouse, wordt gestaakt. Bo vendien blijkt de staking niet be perkt te zijn tot de arbeiders. Talrijke Algerijnse winkeliers hebben hun zaken gesloten. Naar verluidt zou een scherpe rivaliteit bestaan tussen de Alge rijnse nationale beweging en het vanuit Cairo geleide „Nationale Bevrijdingsfront". De staking van vrijdag zou ten doel hebben de invloed van de beweging van Messali Hadji onder de 130.000 in het gebied van Parijs werken de Algerijnen aan te tonen. De Franse pers heeft herhaaldelijk melding gemaakt van pogingen van afgezanten van het bevrij dingsfront om recruten te wer ven onder de Algerijnse arbei ders in Parijs. Andere qgenten :ouden zich van een organisatie bedienen om gelden voor de op standelingen hi Algerije te ver- :amelen. Arabische caféhouders, die geweigerd hebben voor dit loei geld te geven, zijn gemo- esteerd en hun zaken vernield. Ter gelegenheid van het offi ciële tegenbezoek, dat de Duitse minister van Buitenlandse Za ken op 8 en 9 maart op uitnodi ging van de Nederlandse rege ring aan Nederland heeft ge bracht, hebben minister Von Brentano en de ministers Beyen en Luns gesproken zowel over wereldpolitieke en Europese aan gelegenheden als over tussen Nederland en Duitsland hangen de bilaterale problemen. Aldus deelt het ministerie vein Buiten- .andse Zaken mede. De gesprekken, die in de meest aangename sfeer werden gehou den, vormden een nuttige ge- dachtenwisseling, welke heeft jijgedragen tot een beter begrip van wederzijdse standpunten. De ministers bespraken de bestaan de spanningen in de wereld en waren het er over eens, dat bei de landen hun welzijn het beste dienen met een zo krachtig mo gelijk bevorderen van een ver dere ontwikkeling van de Euro pese éénwording en van de At lantische gemeenschap. De ministers stelden met ge noegen vast, dat de onderhande lingen over het sluiten van een Nederlands Duits cultureel ak koord. inmiddels een aanvang hebben genomen en dat onder komst het uitgangspunt kan vor men voor verder Duits Neder lands overleg, teneinde tot een voor beide partijen bevredigende afwikkeling der lopende vraag stukken te geraken en de ban den tussen beide landen te ver stevigen. OORLOGSMISDAJHGER BORGERS WORDT UITGELEVERD. Één der zeven voor enkele ja ren uit de Bredase gevangenis ontsnapte oorlogsmisdadigers zal door de Bondsregering worden uitgeleverd, zo heeft minister Von Brentano vrijdag tijdens een persconferentie medegedeeld. De rechtbank, die een beslissing moest nemen over het recht op ïsyl, dat deze ontsnapte „Breda- naar" had verzocht, heeft vrij dag volgens de verklaring van Von Brentano de uitspraak ge daan, dat deze misdadiger vol gens de Duitse wet geen aan- Met de Constellation „Soc rabaja" van de K.L.M. is vrijdag avond omstreeks acht uur konin gin Frederika van Griekenland met haar 17-jarige dochter prin ses Sophia voor een kort particu lier bezoek aan het Koninklijk Gezin in Nederland aangekomen Ter begroeting waren op Schip hol aanwezig koningin Juliana en prinses Irene, vergezeld van de dame du palais mevrouw W. A Repelaer van Driel geb. Van Wil ligen. Ook de Griekse ambassa deur in Nederland de heer N. A Anissas was met zijn echtgenote op het vliegveld aanwezig. Me vrouw Anissas bood, nadat ko ningin Frederika en koningin Ju liana elkander hadden begroet, bloemen aan. De koninklijke gas ten zullen hedenavond .het Prin sessetoal in Amsterdam bijwonen. Zij hlijven dan tot zondagmiddag a.s. in Nederland. Daarna ver trekken zij naar Hannover. Ko ningin Juliana en prinses Irene waren reeds om vijf over half acht op Schiphol. Kort na de be groeting zocht prinses Sophia al 'RiR,, -A sri spoedig het gezelschap van prin ■praak op Duits staatsburger- ses Irene en gevieren vertrekken de vorstelijke personen naar Soestdijk. Koningin Frederika en schap kan doen gelden en daar om kan worden uitgeleverd. Het geldt hier, naar van Duitse zijde wordt verklaard, de veroordeel- le Borgers. In andere gevallen rebben Duitse gerechten tot dus verre de ontsnapten als Duits prinses Sophia waren vergezeld van de grootmeesters bij het Griekse hof, mevrouw Mary Carolou handelingen over een luchtvaart- I staatsburger aangemerkt en overeenkomst binnenkort zullen I daardoor een uitlevering onmo gelijk gemaakt. Von Brentano worden gehouden. Men kwam overeen, binnen kort onderhandelingen te ope nen om het Steenkolen- en Kre dietverdrag van 1920 weer in werking te stellen en bepaalde met het vraagstuk der grenslan- derijen verband houdende moei lijkheden uit de weg te ruimen. De ministers waren van oor deel, dat deze uitvoerige gedach- tenwisseling in de nabije toe- Als pionier in Nederland gaf Arsenal ontelbare rokers het genoegen van de King -Size sigaret. De uitgezochte Amerikaanse tabakken maken Arsenal tot de meest gewaardeerde King Size. SUPER QUALITY verklaarde voor de pers, dat aan deze uitspraken in een rechts staat niet te tornen viel en dat deze miet mogen worden opgevat als „een waardering van politie ke of criminele feiten". Het bezoek van de Sowjet-lei- ders Boelganin en Chroesjtsef aan Engeland is met een dag verlengd en valt thans van 19 tot 27 april. De Sow jet-leiders zullen de reis naar Engeland maken met een Russische kruiser, die waarschijn lijk de Theems zal opvaren tot de Westminsterpier bij de parle mentsgebouwen in Londen. In Londen is vrijdag voorts be kendgemaakt, dat ex-premier Ma lenkof, die 15 maart per vliegtuig zal aankomen, tijdens zijn ver blijf o.m. een bezoek zal brengen aan de atoomstations te Hartweil en Calder Hall. Dit wil echter nog niet zeggen, dat de Russische be zoekers geheime installaties te zien zullen krijgen. Tijdens een zware sneeuwstorm is donderdagmiddag te Dolna Lehota in Slowakije een berghut, waarin zich 17 arbeiders en twee vrouwen bevonden, door een gro te lawine bedolven. Voorzover bekend zijn er vijf doden en drie gewonden. Elf mensen worden nog vermist. De reddingswerkzaamheden worden belemmerd door lawine gevaar. Premier Nehroe van India heeft vrijdag in het parlement onthuld, dat enige arrestaties zijn verricht in verband met het uitlekken van begpptingsgeheimen voordat de Indische ibegroting op 29 februari bij het parlement was ingediend. De premier hoopte maandag meer over deze kwestie te zeg gen, zo deelde hij het huis van afgevaardigden mee. Wéér gaat Arsenal voor aan, nu met Dezelfde beproefde kwali teit: kruidig, zacht, voor treffelijk! Koninklijk van aroma. Met of zonder filter dezelfde prijs SS Ct Bisschop Kyprianos is een der drie oudste bisschoppen op Cy prus. Het deportatiebevel was door gouverneur sir John Har ding ondertekend. De maatregel is genomen op grond van de noodbepalingen. Britse parachutisten zijn vrij dag begonnen de woning van de aartsbisschop te doorzoeken, na dat Makarios naar het vliegveld vertrokken was voor een reis naar Athene. Op weg naar het vliegveld is de aartsbisschop ver dwenen. Volgens geruchten zou zijn auto geëscorteerd zijn naar een hefschroefvliegtuig, waarmee Makarios naar Kyrenia, de haven stad in Noord-Cyprus, zou zijn gebracht. In Kyrenia is vrijdag een uit gaansverbod van zonsonder gang tot zonsopgang uitge vaardigd. Het nieuws van Makarios' verbanning verspreidde zich snel door Nicosia. De klokken van de Griekse kerken begon nen te luiden en spoedig ver zamelde zich een menigte voor het paleis van de aartsbisschop. De namen van de twee an dere gedeporteerden zijn Poly- oarpos Joannides, secretaris van de bisschop van Kyrenia, en Papastavros Papagathange- lou, een geestelijke. In de officiële verklaring heet het, dat de aartsbisschop persoon lijk een (>elangrijke belemmering is voor een terugkeer naar vreed zame omstandigheden en dat zijn invloed in het belang van orde en rust op het eiland verwijderd moest worden. In de vijf maanden dat gouver neur Harding besprekingen met hem gevoerd heeft, hebben zich bewijzen opgestapeld dat aarts bisschop Makarios persoonlijk bij de verzetsbeweging betrokken was, aldus het communiqué. De besprekingen waren even wel voortgezet, omdat de gouver neur hoopte, dat Makarios over gehaald zou kunnen worden het gebruik van geweld te veroorde len en daarmee de weg vrij te maken voor samenwerking en or delijke vooruitgang op constitu tioneel gebied, doch deze hoop is niet in vervulling gegaan. Men kan niet ontkomen aan de con clusie, dat de aartsbisschop „nu bruik van geweld voor politieke doelen, dat hij het niet kan of wil opgeven", aldus de bekend making. Men verwacht, dat de labour- oppositie felle kritiek op de ver banning leveren zal, als de kwes- tie-Cyprus de volgende week in het Lagerhuis besproken zal wor den. In diplomatieke kringen ziet men in de verbanning een eerste aanwijzing van een straffer Brits beleid. Deze houding zou mede n gevolg zijn van de crisis in de Brits-J ordaanse betrekkingen, die ontstaan is na het ontslag van generaal Glubb als bevelhebber van het Arabische legioen. In Londen vreest men, dat door het ontslag het gevaar van een Ara- bisch-Israëlische oorlog groter geworden is en men Cyprus wel licht nodig zal hebben als basis voor interventie in het Midden- Oosten. De Griekse premier, Karaman- lis, heeft direct na liet bekend- worden van de verbanning de re gering in buitengewone vergade ring bijeengeroepen. VERZET IN LAGERHUIS TEGEN 1»E DEPORTATIE Sir Anthony Eden. die al aan kritiek bloot staat wegens zijn behandeling van de crisis in de verhouding tot Jordanië, ziet zich geplaatst tegenover een nieuwe politieke storm naar aanleiding van de deportatie van aartsbis schop Makarios. De nieuwe krachtige politiek van de regering op Cyprus heeft de toorn opgewekt van socialis tische en liberale leiders, hoewel aan de andere kant Eden hier door de sympathie heeft gewon nen van enigen van zijn mede standers, die hadden aangedron gen op een krachtig optreden in net Midden-Oosten. Te Londen ziet men een nauwe samenhang tussen het jongste optreden op Cyprus en de moeilijkheden in Jordanië. De liberale leider, Clement Da- vies, kondigde aan, dat hij maan dag de premier vragen zal stel len over de deportatie van aarts bisschop Makarios, welke actie hij een „daad van dwaasheid" noemde. James Griffiths, de plaatsver vangende fractieleider van de la- bourpartij, zag in het gebeurde „het optreden van een zwakke regering in paniekstemming". „Het is een overgave aan de re- actionnairen in het binnenland en men speelt hierdoor in de kaart van de extremisten op Cyprus", aldus Griffiths. De leider van de labourfractie, Gaitskell, zei ook het gebeurde te betreuren. Het Lagerhuis gaat zich woensdag met de kwestie-Cyprus bezig houden. Dan komt een motie van afkeuring van de socialisten aan de orde, die willen, dat Cyprus zelf binnen vijf jaar over zijn toe komst beslist. In een brief aan de „Times", die vrijdag is gepubliceerd, dringt de ontslagen (bevelhebber van t Jordaanse Arabische legioen, ge neraal Glubb, aan op matiging en zet liij uiteen, waarom koning Hoessein van Jordanië hem ont slagen zou kunnen hebben. In de eerste plaats had de koning de neiging een stoutmoediger ge dragslijn te volgen dan die welke volgens generaal Glubb moest worden gevolgd. In de tweede plaats werd druk op de koning geoefend door Egypte en Saoedi Arabië. Deze twee landen, aldus generaal Glulbb, hadden er geen geheim van gemaakt, dat zij mij weg wilden hebben. De schrijver van de brief merkt vervolgens op, dat de „revolu tionaire regering van Egypte" ideologisch gekant is tegen de monarchie. Egypte zou 'n uiterst twijfelachtige bondgenoot voor koning Hoessein zijn en koning Saoed is volgens generaal Glubb een erfvijand van koning Hoes sein. Een boven Noord-Duitslanö gelegen hogedrukgebied, dat zich daar onverminderd hand haaft, beheerst het weerbeeid ir, geheel West-Europa. Niet alleex in ons land, maar o.a. ook in -En geland, Frankrijk, het Alpenge bied en West-Duitsland was het zonnig, maar tamelijk koud weer. In ons land wees de thermo meter 's middags niet hoger dan 4 tot 6 graden, in Duitsland was het toen maar 1 tot 4 graden Alleen in Zuidwest-Frankrijk, waar het kwik tot bijna 20 g re den steeg, was het warm. Elders in Frankrijk werd tiet 7 tot 10 graden, evenals in Engeland. De afgelopen 24 uur breidde een frontale storing van oen ten Z.W. van IJsland gelegen depres sie zijn invloed over de Golf van Biseaye naar het Oosten uit. Daar verwacht wordt, dat deze storing de komende 24 uur de luchtdruk in Frankrijk verder zal doen dalen, moet voor ons land rekening gehouden worden met een langzame toeneming van de wind uit Z.O. tot Oost. De aanvoer van tamelijk koude en zeer droge lucht, waarin vrij wel geen bewolking voorkomt, duurt daarom voort. Zoals gemeld is heeft het lid der Tweede Kamer de heer W. J. Andriessen dinsdag 6 maart in een bijeenkomst van K.V.P.-jon- geren te Nijmegen gesproken over het woningtekort en de plannen van minister ir. H. B. J. Witte tot opheffing daarvan. Ter aanvulling en correctie vestigt de heer Andriessen er de aandacht op, dat hij de cijfers van minister Witte en diens prognose op basis van de huidige productie (streefcijfer 70.000 wo ningen) heeft geciteerd. Hij voegde daaraan toe, dat deze cij fers nationaal moeten worden gezien, hetgeen impliceert dat ook voor de grote en grotere ge meenten in 1964 het woningte kort zou moeten zijn opgeheven. De heer Andriessen betwijfelt echter dat dit laatste het geval zal zijn. Wel stelde hij, dat het streven van minister Witte meer tegemoet komt aan de door hem (de heer Andriessen) het vorige aar op de partijraadsvergade ring van de K.V.P. als wenselijk jjenoemde aantal van 30.000 wo ningen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Biit, geldig van zaterdagoch tend tot zaterdagavond. Zonnig. Droog en zonnig. Middagtem peraturen van 5 tot 7 graden. Matig of vrij krachtig toenemen de wind tussen zuidoost en oost. ZONDAG II MAART. v.m. n.m. Breskens 1.23 1.42 Temeuzen 1.58 2.17 Hansweert 2.38 2.57 Walsoorden 2.48 3.07 MAANDAG 12 MAART. v.m. n.m Breskens L51 2.0S- Temeuzen 2.26 2.4) Hansweert 3.06 3.24 Walsoorden 3.16 3.34 ZON MAAN op onder op onder Mrt. 11 7.06 18.39 6.13 17.52 12 7.03 18.41 6.32 19.04 13 7.01 18.43 6.51 20.17 14 6.59 18.45 7.12 21.32 15 6.57 18.46 7.36 22.40

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1