„Goed hè, die PELI: zonder moeite een reuze glans!" Engeland en het Midden-Oosten Wat brengt de Radio? rmm GEMEENTE TERMEUZB Politie maakt jacht op goede bekende „Je merkt bet direct als er Peli gebruikt wordt: aan de glans en aan het lichte wrijven. Peli geeft ook zo'n echt prettige, frisse geur' Pell met Viidosol beschermt uw meubelen en vloeren tegen houtworm en andere huisinsecieH Peli bevat het beroemde en buitengewoon werkzame Viidosol. Daardoor krijgen houtwormen en ander schadelijk gedierte geen kans uw meubelen en vloeren aan te tasten. Viidosol werkt voor honderd procent afdoende. Bedenk vooral, dat u door Peli met Viidosol zeker voor f 2000,- a f 3000,- aan meubelen en vloerbedekking beschermt. De edelste wassoorten worden zeer zorgvuldig in Peli ver werkt: het beste is nauwelijks goed genoeg. Daarom geeft Peli geen ge wone glans maar ZONNEGLANS. Meer dan de helft der Nederlandse huisvrouwen gebruikt PELI. Dat weet ik al jaren. Mijn moeder zei al: nooit gewone was gebruiken, maar Peli! En zij had gelijk. Ik zie het aan mijn meubeltjes: zij glanzen altijd prachtig en blijven als nieuw'.i Grote doos (No. 2) 55 ct Grote bus (No. 3) f. 1.10 Het Britse Lagerhuis heeft woensdag een motie van af keuring van de Britse poli tiek ten aanzien van het Midden-Oosten verworpen wel met 312 tegen 252 stem men. Oostduitsland biedtminder ontwikkelde landen hulp aan De Britse officieren in het Arabische legioen De ontdekking van de diamantvelden in Siberië HOEST, GRIEP... BLINDE KINDEREN HERKRIJGEN GEZICHT Door transplantatie van het hoornvlies van Gnocchi FRANS ANTI-TANK- WAPEN VOOR ISRAëL De geleide raket „SS 10" Verklaring van de Sultan van Marokko SRUIVIIVIER'S Hoestdrank Amerikaanse ijzeren longen voor Argentin J Zij doen dat om de prachtige glans het gemakkelijke wrijven de heerlijk frisse geur de bescherming tegen houtworm enz. Hieraan ging een rumoerig debat vooraf, waarin Alfred Ro- bens (expert op het gebied van de buitenlandse politiek van la bour) het verdrag van Bagdad aanviel. De „speaker moest om stilte voor premier, Eden, ver zoeken toen woedende kreten op klonken. Premier Eden zei trots te zijn op het verdrag van Bagdad, dat hij zelf ontworpen had. Hij zei er geheel achter te staan. Eden wei gerde mededelingen over de poli tiek ten aanzien van Jordanië te doen. Volgens de inlichtingen waarover de regering op dit mo ment beschikte zou een medede ling schadelijk kunnen zijn, mo- De Oostduitse regering heeft dinsdag besloten economisch minder ontwikkelde gebieden te helpen. Zij volgt hiermede het voorbeeld van andere landen v.n het Sowjet-blok. Naar het Oostduitse nieuwsbu reau A.D.N. meldt ligt het in de bedoeling technisch-wetenschap- pelijke hulp te verlenen om de nationale onafhankelijkheid van landen, die zich van de boeien der onderdrukking hebben be vrijd, te bevorderen. De leveran ties zullen bestaan uit volledige industrie-uitrustingen, terwijl er voorts technici ter beschikking zullen worden gesteld. A.D.N. maakt in dit verband melding van de mededeling van 'n vertegenwoordiger der staats- handelsorganisatie invest-export, dat de Oostduitse republiek na mislukte pogingen van 10 ande re landen, waarbij West-Duits- land, er in geslaagd is een rege ringsopdracht te verkrijgen voor het zoeken naar water in de Soe dan. Uit Bonn wordt bericht, dat de sociaal-democratische afgevaar digden in het parlement der bondsrepubliek wensen, dat in de bondsbegroting voor 1956 50 miljoen D. M. wordt uitgetrokken voor hulpverlening aan econo misch minder ontwikkelde ge bieden. Men wil deze hulp de vorm geven van opleiding van studenten uit deze landen, uit wisseling van hoogleraren, het zenden van technici en de be schikbaarstelling van langlopen de kredieten. gelijk meer voor de Britse belan gen dan de Jordaanse. Als Ro- bens het verdrag veroordeelde had hij indertijd niet voor het verdrag moeten stemmen. Een van de -factoren voor ge- nearal Glubb's ontslag noemde Eden het aantal Palastijnse vluch telingen in Jordanië, die slechts aan terugkeer naar Palestina dachten. Een verbreking van het Brits-Jordaanse verdrag is niet in overeenstemming met de ver zekeringen van vriendschap. Enige tijd geleden heeft de Egyptische radio een stroom vap tegen Glubb gerichte uitzendin gen onderhouden. Als de Egyptenaren vriend schap met het Westen verlangen kunnen zij deze krijgen, „niet tegen iedere prijs". In antwoord op de vraag om een verdrag met Israël te sluiten wees de premier op de drie-mo- gendheden verklaring van 1950. Het pact van Bagdad had reeds veel goeds gebracht voor de vol ken der deelnemende landen. Het had een eenheid gebracht, die tot nu toe in dit gebied onbekend was. Gaitskell noemde Eden's ver klaring „geheel onbevredigend" en drong aan op de stemming, die de regering won. Jordanië heeft Engeland ver zocht terug te komen van zijn be sluit om 15 officieren, die in het Arabische legioen dienen, terug te roepen. komstig van een inbraak aan de Laan van Meerdervoort. Bij deze inbraak had S. zich bo vendien een encyclopaedie, een roomstelletje, kledingstukken enz. toegeëigend. Toen hij deze goederen bijeen gegaard had, belde hij een taxi op, laadde de gestolen voorwerpen in koffers en liet zich, alsof hij de eigenaar was, wegrijden. De encyclopaedie werd in Rotterdam verkocht, het roomstelletje in Den Haag. De politie van 's-Gravenhage is woensdag op jacht geweest naar de 22-jarige G. J. S., die ontsnapt was uit de inrichting Avereest. S. werd gezocht voor rijwieldief stallen. Enige tijd geleden werd zekere M. G. aangehouden, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van drie fietsen en naar hij ver klaarde in vereniging met ge noemde S. De laatste staat als gevaarlijk bekend en ig veroor deeld wegens de overval die op 2 december 1952 in de Maasber genstraat te Den Haag is ge pleegd en waarbij een dame in de muurkast werd opgesloten. Bo vendien ging het gerucht, dat S. gewapend zou zijn. Reeds tweemaal van de week had de politie gepoogd S. te ar resteren, maar deze pogingen mislukten, omdat S. een hardlo per is. De politie zocht daarop uit, waar de vriendin van de ge zochte woonde en dit bleek in de Fultonstraat te zijn. De politie betrok daar woensdag dé wacht en zag S. aankomen en het per ceel binnengaan. Om op alles voorbereid te zijn werd assistentie gehaald. Toen S. na zekere tijd buiten kwam en de politiemannen zag, nam hij snel de benen. Een van de achtervolgende politiemannen loste daarop een waarschuwings schot in de lucht. Even reageerde de hardloper hierop, maar hij vervolgde in snelle vaart zijn weg. Een rechercheur leende toen van een burger een fiets en zette de vluchteling achterna. In de Edisonstraat wierp de -recher cheur de fiets voor de voeten van S. en had toen geen moeite hem' te grijpen. Als wapen had S. een alarmpistool bij zich. Bovendien droeg hij een fototoestel, af- De mededeling, dat in de Sow- jet-Unie belangrijke diamantvel den zijn ontdekt heeft tot nu toe in Zuid-Afrika slechts een be trekkelijk geringe belangstelling getrokken. Sir Ernest Oppenhei- mer, de president van „De Beers" en van de „Diamond Corpora tion", heeft elke verklaring hier omtrent geweigerd. In gespecialiseerde kringen te Johannesburg merkt men echter op, dat het na de ontdekking van een nieuw diamantveld vrijwel onmogelijk is,er onmiddellijk het belang van vast te stellen. Het is dan ook waarschijnlijk voorbarig te verzekeren, dat het veld van Jakoetsk alle behoeften van de Sowjet-Unie zou kunnen dekken. Deze ^elfde kringen merken op dat in een beticht uit Moskou melding gemaakt wordt van be langrijke invoeren van diamant, die in de Sowjet-Unie zouden hebben plaatsgevonden. Het schijnt echter, maar dat zou nog bij de Diamond Corpo ration te Londen moeten worden onderzocht, dat deze organisatie geen diamanten aan de Sowjet- Unie of aan de van haar afhan kelijke landen heeft verkocht. Men vraagt zich dus af, of de enige weg, waarlangs de Sowjet- Unie diamanten verkrijgt, niet de smokkelarij is. In leidende kringen van de Beers houdt men zich reeds enkele jaren ernstig bezig met de onwettige handel in deze kosibarè stenen. De weldadige warmte van Ther mogene stilt de pijn in keel en borst en verjaagt de aanval. Een blind Italiaans meisje, de 17-jarige Amabile Battistella, heeft donderdag haar gezicht her kregen door transplantatie van het hoornvlies van de katholieke priester Carlo Gnocchi, die de vo rige week overleed. Een twaalfjarige jongen, Sil vio Colagranda, die eenzelfde operatie onderging en eveneens hoornvlies afkomstig van de ogen van Gnocchi kreeg, kon woensdag weer zien. Beiden waren opgenomen in instellingen, welke door Gnocchi voor de verzorging van blinde en lamme kinderen werden opge richt. Volgens het Parijse avondblad „Paris-Presse" zal Frankrijk zijn nieuwe anti-tankwapen de ge leide raket SS 10" aan het Is- j raëlische leger verkopen. Met dit wapen, aldus het blad, behoeft Israël niet meer de Sowjet-tanks te vrezen, die Egypte in de lente zou kunnen inzetten. Het projectiel wordt geleid via een draad van ongeveer anderhalve kilometer, die zich zelf afrolt. Van gezaghebbende zijde te Parijs wordt bevestigd dat Israël bij Franse ondernemingen raket ten van dat type heeft besteld. Er is nog niets geleverd. De bestel lingen zijn in studie genomen. De sultan van Marokko heeft woensdag in Rabat tegenover een delegatie uit Spaans-Marok- ko verklaard, dat het voornaam ste doel van de Marokkanen de eenheid van het land is. Wij wensen onafhankelijk te zijn binnen onze natuurlijke grenzen, zo zei hij. Spanje moet beseffen, dat de eisen van de Marokkanen in het Noorden rechtmatig zijn en dat zij niet bestreden of onderdrukt kunnen worden. De sultan verklaarde met na druk, dat de gebeurtenissen van de afgelopen dagen in Spaans- Marokko de Spaans Marokkaan se betrekkingen in gevaar drei gen te brengen op een ogenblik, dat Marokko aan de vooravond staat van onderhandelingen met de Spaanse regering. HERIJK MATEN EN GEWICHTEN. Bestrijdt aandoeningen van de luchtwegen met Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat met spoed 21 ijzeren longen naar Argentinië worden gezonden. In Argentinië is een ernstige epidemie van kinderverlamming uitgebroken. Sinds 21 januari zijn meer dan 800 gevallen gemeld. De meeste doen zich in Buenos Aires voor. De ziekte verspreid zich met een snelheid van 60 gevallen per dag. De ijzeren longen worden door de Amerikaanse luchtmacht ver voerd. Dinsdag werden 44 nieuwe ge vallen geregistreerd, terwijl er tien patiënten as,n de ziekte be zweken. Hierdoor is het aantal gevallen met dodelijke afloop tot 102 gestegen. President Awtmburu bezocht dinsdag een ziekenhuis, waar kinderverlammingspatiënten worden verpleegd. De Argentijnse regering heeft een bedrag van tien miljoen pe sos (ongeveer één miljoen gul den) uitgetrokken voor het be strijden van de ziekte. Naar uit La Paz wordt verno men heeft de regering van Boli via besloten langs de Argentijn se grens maatregelen te treffen om verspreiding van de ziekte naar Bolivia te voorkomen. ZATERDAG 10 MAART. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 De ontbijtclub; 8.55 Voor de huisvrouw; 9.00 Gym. voor. de vrouw; 9.10 Gram. (9.359.40 Waterstanden); 10.00 Caus.; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven; 11.35 Pianovoordracht; 12.00 Or gelspel; 12.30 Land- en tuin- bouwmed.; 12.33 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Varia; 13.20 Lichte muziek; 13.45 Sport; 14.00 Voor de jeugd; 14.35 Muz. causerie; 14.50 Accordeonork.15.25 West- Fries progr.; 15.50 Filharm. ork. en dansork.; 16.30 Van de wieg tot het graf; 16.45 Gram.; 17.15 Weekjoumaal; 17.45 Orkest; 18.00 Nieuws; 18.20 Dansmuziek; 18.45 Regeringsuitz.; 19.00 Artistieke staalkaart; 19.30 Passepartout; 19.40 De bijbel in het kekrelijk jaar; 19.55 Deze week; 20.00 Nws, 20.05 Gevar. progr.; 22.00 Com mentaar; 22.15 Viool en piano; 22.30 Community-singing; 22.40 Hoorspel; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gewijde muz.; 7.45 Morgengebed en liturg kal.; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 12.00 Angelus. 12.03 Orkest; 12.30 Land- en tuinbouw- med.; 12.33 Orkest; 12.55 Zonne wijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Lichte muz.; 13.40 Gram.; 14.00 Boekbe spreking; 14.10 Gram.; 14.20 En gelse les; 14.40 Mannenkoor; 15.00 Kron. van letteren en kun sten; 15.40 Gram.; 16.00 Grego riaanse zang; 16.30 Voor de kin deren; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Rep. int. dameshackeywedstrijd EngelandNederland; 17.55 Ork., 18.15 Joum. weekoverzicht; 18.25 Gram.; 18.30 Pari. overzicht; 18.40 Instr. octet; 19.00 Nieuws; 19.10 Gram.; 20.00 Lichtbaken; 20.20 Act.; 20.35 De gewone man; 20.40 Gevar. progr.; 22.05 Caba ret; 22.35 Wij luiden de zondag in; 23.00 Nieuws; 23.15 Esperanto; 23.22 Gram.; 23.30 Lof. BRUSSEL (VI.): 11.45 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Muz. kalei- doscoop; 14.30 Radiojourn.; 15.00 Lichte muz.; 15.45 Gram.; 16.00 Accorde'onmuz.16.15 Gr.; 16.30 Accordeonmuz.16.45 Engelse les, 17.00 Nieuws; 17.10 Piano; 17.20 Liturg, gezangen; 17.30 Koorzang, 17.50 Pianorecital; 18.10 Koor zang; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 19.45 Omroep ommeganck; 21.15 Gr.; 21.30 Ritm. muz.; 22.00 Nieuws; 22.15 Ork.; 22.30 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.05 Dansmuz. Burgemeester en Wethouders van Temeuzen brengen ter open bare kennis, dat de voorgeschre ven zitting voor de herijk der maten en gewichten voor wat Sluiskil betreft zal plaats hebben in het gymnastieklokaal van school B aan de Spoorstraat. Voor de l'Azóte op: 21 maart 1956, van 9%12 uur. Voor de cokesfabriek op: 21 maart 1956, van 1315% u. Voor de overige herijkplichtigen dp: 22 maart 1956, van 912 en 1314 uur. Wij vestigen er verder de aan dacht op: 1. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moe ten worden aangeboden om on derzocht te kunnen worden; dat ijzeren maten van binnen en van buiten geverfd dienen te zijn, koperen gewichten afgewassen en ook de gaten gereinigd; dat ijzeren gewichten niet gepotlood mogen zijn, doch roestvrij moe ten zijn gemaakt en daarna in gewreven met gekookte lijnolie; 2. dat de maten en gewichten vóór 1 oktober 1956 gestempeld moeten zijn met de letter W en dat er, bij verzuim of verhinde ring om van de zitting gebruik te maken, nog gelegenheid be staat maten en gewichten te la ten herijken aan het ijkkantoor te Middelburg op de 2e donder dag en de daarop volgende vrij- da'g van elke maand; 3. dat de maten en gewichten, welke zijn gestempeld met het afkeuringsmerk ililji niet in win kels enz. mogen worden terug gebracht; 4. dat ten bate van 's Rijks schatkist betaald moet worden voor het onderzoek der maten en gewichten (keurloon) en voor het justeren der gewichten (jus- teerloon) en 5. dat de milligramgewichten n^et op de herijkzitting, maar al leen aan het ijkkantoor herijkt kunnen worden. (De gezegelde enveloppe, afgegeven bij de vo rige verificatie, moet met de ge wichten franco per post worden opgezonden, daar de gewichten anders aan de eisen, gesteld voor de nieuwe, moeten voldoen, ter wijl een bedrag, overeenkomen de met de som van 20 cent, voor elk gewicht op postrekening no. 425038 van IJkkantoor te Middel burg moet worden gestort.) Terneuzen, 6 maart 1956. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen, P. TELLEGEN, Voorzitter. A. J. DEES, Secretaris.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 5