Mevrouw Bouman vraagt vrijspraak voor Jungschiager DE ZOAVO-CONFERENTIE Het manifest der zeven Britse veiligheidsmaatregelen Tegen beklaagde is geen enkel bewijs geleverd Koning Paul over Cyprus Sastroamidjojo kabinetsformateur VRIJDAG 9 MAART 1956. 11e Jaargang Nr 3710 EERSTE BLAD op pure fantasie berusten", heeft zij rechter Maengkom verzocht Jungschlaeger vrij te spreken van het hem ten laste gelegde. De door de officier van justitie geëiste doodstraf noemde mevr. Bouman niet te rechtvaardigen. „NIEMAND ZAG IETS MET EIGEN OGEN" Rineau en Dulles STRAALJAGER VERONGELUKT Piloot om het leven gekomen Gisterenmiddag om ever, voor drie uur is, direct nadat het van het vliegveld Volkel was opgestegen, een straal jager verongelukt. Het toe stel schijnt in de lucht in tweeën te zijn gebroken en daarna brandend vlak bij De samenvatting De „droppings De getuigen a décharge De getuigen a charge vliegtuig te Londen VON BRENTANO AAN ENGELAND boerderij terecht gekomen. De vlieger is om het leven in Bangkok een permanent inter- gekomen, nationaal secretariaat te vesti gen, samen met een centrum voor Het rieten dak van de boerden., onderzoek naar de ontwikkeling en de hooizolder hebben vlam ge vat, maar het liet zich aanzien dat deze brand niet ernstig zou worden. Het slotcommuniqué DE PLANNEN VAN AUTHERINE LUCY Zij maakte haar verloving bekend Wellicht over een maand gaat zij trouwen Autherine Lucy, de negerstu De strafmaat Vliegtuig neergestrot MOSSADEK HOUDT DRIE JAAR Brits vliegdekschip meldt verongelukken van twee toestellen HET WEER VERKLARING VAN HAMMARSKJOELD OVER HET M.-OOSTEN Communistische leiders gearresteerd in Columbia WEERBERICHT. HOOGWATEB ZON-EN MAANSTANDEN op onder op onder Mrt. f?a*kering bij abonnement Terneuzen Oirecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55—57 Terneuzen iledactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per mnnnrt 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct: minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regeia L— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre* Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Mevrouw Bouman heeft gisteren vrijspraak gevraagd ^ni^tijd voor Jungschlaeger. In een uitvoerig pleidooi, waarin zij nog wel eens aan het licht ko- tot de conclusie kwam, dat tegen beklaagde geen enkel bewijs is geleverd en dat de verklaringen van Manoch c.s. schuldig1 is, is de oplossing van dit probleem slechts van beteko Mevrouw Bouman betoogde in haar pleidooi, dat van de tenlaste legging door de 'bewijsmiddelen van de verdediging niets was overgebleven. Tegenover de ver klaring van de officier van justi tie, dat de getuigen décharge „alleen maar waren gekomen om Over getuige Amirudin, die tijdens het proces verklaringen heeft afgelegd over het contact van Jungschiager met de mili taire missie, zei mevrouw Bou man, dat zijn veroordeling we gens verduistering niet pleit voor zijn betrouwbaarheid. Zijn verhalen, zeide zij voor een be langrijk deel te kunnen verkla ren uit een grote zelfoverschat ting. De verklaringen van Tomasoa, komen. Het beeld dat de get ui- gen A charge nu van de subver sieve actie schilderen toont dui delijk, dat getuige Telehala juist gezien heeft toen hij verklaarde, dat Manoch en Tomasoa niet de geschikte personen voor zo'n ac tie zijn. Bedenkt men dan bovendien dat volgens de Djaksa Tinggi het gehele personeel van de K.P.M., alle leden van de N.M.M., het ge hele personeel van de vliegvelden plus de B.P.M., enige ambassades, het Nederlandse departement van oorlog en nog een hele reeks anderen bij het komplot betrok ken moeten zijn, om het onaan vaardbare in deze verhalen weg te werken, dan kan men maar t I tot één conclusie komen, n.l. dat nis voor zwver de wet de rechter a fantasie is en dat in- voorschrijft, by de beoonfc"«S derdaId tegen beklaagde geen en- van de getuigenissen te letten, op k bewiis is geleverd de beweegredenen, die de getui- Q deze gronden verzoek ik u, gen kunnen hebben gehad om edelachtbare, beklaagde vrij te een bepaalde voorstelling van za- ken van het hem ten laste ken te geven. g£legde Ten aanzien van sommige ge- (Zie verder pag. 2) tuigen is het niet moeilijk deze I beweegredenen op te sporen. Per- soonlijke vijandige gezindheid je- Sahnfana aan C^riald gens de Nederlanders in het alge- \-jaDO 13 ge aan OT/eKN meen (Zwartjes, Amiruddin) en De Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Pineau, heeft er donderdag opnieuw bij de ZOAVO raad op aangedrongen, de nadruk van het optreden der organisatie te verplaatsen van militaire naar economische samenwerking, ten einde de levensstandaard in het ZOAVO-gebied te verbeteren, Hij deed dit tijdens een alge mene bespreking van het mili taire verslag van de ZOAVO- stafchefs. De aanbevelingen van de stafchefs zijn geheim, doch naar verluidt zijn zij niet van der communistische activiteit. De plan de militaire macht van de voorlichtingsdienst zal uitgebreid sfeer (Afghanistan heeft de laat ste tijd aangedrongen op de in stelling van een Poesjtoe-talige stat in dit grensgebied). Het communiqué zegt voorts, dat de communisten steeds gro tere nadruk leggen op politieke en economische infiltratie. Er zijn echter geen overtuigende aanwijzingen dat zij hun pogin gen opgeven om politieke, econo mische en sociale stelsels die door vrije keuze der volken tot i in de nabijheid staande stand gekomen zijn, te ondermij nen en omver te werpen. De ZOAVO-raad heeft besloten verdachte te helpen", stelde zij, ?ieqlüf,d°or anderen zijn beves- y tigd, dat hij vier keer Jungschla- dat de getuigen a charge hadden ger Qp Dramaga heeft ontmoet, verklaard, de Nederlanders te noemde de raadsvrouwe onwaar, haten en geld voor hun informa- omdat is gebleken, dat hij op de ties ontvangen. Tegenover de veronderstelling van Sunario, dat w,as de getuigen a décharge betrok ken zouden zijn geweest bij kom- plotten stelde zij, dat de getuigen dus ook jegens beklaagde. Voorts de geldelijke beloning die voor in formaties werd ontvangen. (Ma noch ontving 5000 rupiah van ka pitein Siswadi). Het spreekt van zelf, dat wanneer zo'n infor matie is gegeven en de beloning daarvoor geïncasseerd de in formant alles in het werk zal stellen om zijn informaties waar te maken en dus als getuige een door hemzelf opgegeven tijdstip-bepaalde lezing te geven. In dit pen zelf niet op de onderneming geval hebben de informanten het uinl ovrr rnrvniliiL rrobn/I tttartf r\ r* De officier van justitie komt in zijn requisitoir tot de conclusie, wel erg moeilijk gehad, want de onjuistheid van hun informaties werd vaak zo overduidelijk, dat zij herhaaldelijk veranderingen moesten aanbrengen om te trach- a charge volmondig hebben er- üat jn cut proces is bewezen, dat ten er nog iets van te redden. Dit kend aan samenzweringen te heb ben deelgenomen. Uitvoerig trad mevrouw Bou man in de verklaringen van de kroongetuigen in het proces. Er is, zo zei zij, door allerlei mensen gesproken over de Nederlands- Indische guerilla-organisatie. Dit zjjn echter allemaal geruchten. Niemand weet iets concreets, dat hij met eigen ogen heeft gezien of met eigen oren heeft gehoord. Dezelfde geruchten noemde mevrouw Bouman de basis van de geheime rapporten over de N.I.G.O. Zij 'bestreed voorts, dat de ter sprake gekomen vergade ringen het bestaan van een sa menzwering zouden bewijzen. Er is immers niet eens vastgesteld wat op deze bijeenkomsten werd besproken. Stuit voor stuk ging mevrouw Bóuman ook de verklaringen na, die de kroongetuigen heo-ben af gelegd over de „droppings" voor illegale organisaties, waarin Jungschiager de hand zou heb ben gehad. Ook hierbij kwam zij door analyse van de verklaringen en de hierin genoemde omstan digheden tot de conclusie, dat de beschuldigingen door de fei ten worden weerlegd. Volkomen onlogisch noemde mevrouw Bouman de argumen ten, waarop volgens de officier wan justitie de ais getuigen A dé charge gehoorde officieren van de Nederlandse militaire missie meineed zouden hebben gepleegd namelijk uit vrees voor de gevol gen in Nederland, als zij hun euveLdaden zouden bekennen. Ook de bezwaren, die de officier van justitie tegenover de andere uit Nederland overgekomen ge tuigen had aangevoerd, noemde mevrouw Bouman weinig steek houdend. Zo werd de getuige Pant us door de officier van justi tie niet geloofd, omdat er tussen hem en Jungschiager een ver houding bestaat, namelijk dat Jungscnlager bij Pantus logeer de zolang hij in Nederland was. Deze redenering noemde me vrouw Boman onbegrijpelijk, want de officier wilde juist beto gen, dat de heer Jungschiager niet in Nederland is geweest. Mevrouw Bouman ging vervol gens over op de verklaringen van de getuigen A charge. Manoch, zo zei zij, heeft verscheidene ke nen ronduit erkend te hebben ge logen. In de loop van dit proces heeft hij zichzelf ten minste op ongeveer 20 punten tegengespro ken. De raadsvrouwe zei te kun nen toegeven, dat een mens zich na jaren niet alle details kan her inneren, maar iemand, die zo slecht van memorie is als Ma noch, die zelf heeft erkend, vaak maar wat gefantaseerd te hebben, kan toch niet als een betrouwba re getuige worden beschouwd. Daar komt dan nog bij, zo voeg de ze hieraan toe, dat zijn ver klaringen niet kloppen met die van anderen, die hem zouden moeten steunen. Bij de bespreking van de ver klaringen van getuige Harris me moreerde mevrouw Bouman, dat deze in de zaak-Schmidt een ver haal over een duikboot tot drie heer toe wijzigde, omdat het niet bleek te kloppen. beklaagde zich schuldig heeft ge maakt aan 'het misdriji, omschre ven in artikel 108, luidende: „Hij, die wapens voert tegen het in In donesië gevestigde gezag". Deze conclusie, aldus mevrouw Bou man, is op zichzelf niet juist. Voor strafbaarheid volgens deze bepaling is nodig, dat beklaagde zelf wapens bij zich droeg om die werd nog weer in de hand ge werkt door de omstandigheden dat zoals de Djaksa Tinggi ter terechtzitting mededeelde de arrestatie van beklaagde werd verhaast door zijn voorgenomen vertrek naar Nederland. Was dit Op het vliegveld van Londen is woensdagnacht sabotage ge pleegd aan een DC-4 van de Griekse luchtvaartmaatschappij. Werktuigkundigen die het toe stel gereed maakten voor ver trek naar Athene bemerkten.dat verscheidene instrumenten in de stuurhut beschadigd waren. De politie stelt een onderzoek in. Men houdt rekening met de mogelijkheid, dat het hier een I persoonlijke wraakneming be treft. Zondag j.l. ontplofte een tijdbom in een Brits vliegtuig op het vliegveld te Nicosia, kort vóór de 63 passagiers in het toe stel zouden plaats nemen. organisatie aanzienlijk uit te brei den of een gemeenschappelijk op perbevel als data van de NAVO in te richten. Minister Foster Dulles heeft de afgevaardigden donderdag ochtend de verzekering gege ven, dat de Ver. Staten, on- tielc, geen vermindering van de gebied zullen toestaan. Achter het schild van de ZOAVO moet strategische strijdmacht De Westduitse minister van niet het geval geweest, dan zou- j Buitenlandse Zaken, Heinrich von Brentano, zal van 30 april tot 2 den de informaties ongetwijfeld eerst nog eens zijn gecontroleerd zelf tegen het wettige gezag te en zou de politie tot hetzelfde re- hanteren. Niemand heeft zelfs sultaat zijn gekomen als Sutoko, ook maar beweerd, dat beklaagde De Bont en de politie te Djambi. persoonlijk aan wapengeweld te gen de regering heelt deelgeno men. Het requisitoir, aldus me vrouw Bouman, heeft de moge lijkheid opengesteld te doen ver oordelen wegens een samenspan ning om de regering van Indone sië ten val te brengen volgens art. 110. De feiten, die volgens de ten lastelegging de samenspanning zouden opleveren (de verschillen de vergaderingen) zijn niet bewe zen, zodat ook ten aanzien hier van het bewijs niet is geleverd. Op juridische gronden weeneg- de mevrouw Bouman vervolgens het punt in de tenlastelegging, waarin beklaagde wordt beschul digd van medeplichtigheid. Ten aanzien van de beschuldi ging, dat beklaagde hulp heeft verleend aan de Darul Islam, de Tentara Islam Indonesia en an dere organistaties, merkte me vrouw Bouman op, dat hierop geen veroordeling kan voigen, oaar niets „opzettelijk" ten laste is gelegd. Dan zou deze zaak vermoedelijk ook nooit voor de rechter zijn ge- een gehandhaafd worden, die mo biel genoeg is om het gebied tegen aanvallen te beschermen. De strijdmacht die de Ver. Sta ten en hun geallieerden vorig jaar jn het ZOAVO-gebied voor onmiddellijk optreden gereed had den, was reeds groter dan de Amerikaanse macht in het gebied van de Stille Oceaan op het hoog tepunt van de tweede wereld oorlog. Sedert vorig jaar hebben de Ver. Staten het peil strijdkrachten in het ZOAVO-ge bied gehandhaafd en bovendien een uitgebreid program voor mo dernisering van bewapening uit gevoerd, waardoor een grotere gevechtswaarde verkregen is. Het verongelukte vliegtuig is een Republic F 84g „Thunderjet" van de vliegbasis Volkel van de Koninklijke Luchtmacht. De naam van de verongelukte vlieger van de vliegbasis Volkel luidt sergeant C. Koopman. Sergeant Koopman was onge huwd, 22 jaar en afkomstig uil Bergen op Zoom. worden en er komt een bureau voor culturele aangelegenheden. Voorts zal een functionaris voor werkzaamheden op economisch gebied worden aangesteld. In het communiqué wordt nog opgemerkt, dat de ZOAVO-lan- den de kwaliteit van hun veilig heidsdiensten aanzienlijk verbe danks de nieuwe Sowjet-poli- terd bebben en dat Ook vorderin- ,4. gen zijn gemaakt met andere ™uï*.lr5.m.1maatregelen om bedreigingen van de democratische stelsels en sociale vooruitgang te verminde ren. mei een officieel bezoek aan En- •geland brengen,"zo is door het Britse ministerie van Buitenland se Zaken medegedeeld. Naar wij vernemen doet het manifest van zeven Nederlan ders waarin er bij de regering op aangedrongen wordt de zaak- J ungseh'lager door toedoen van de Verenigde Naties aanhangig te maken bij het Internationale vrijwilligers werken, is het wen selijk, dat het publiek zijn in stemming zoveel mogelijk op uniforme wijze betuigt. De zeven ondertekenaars van het manifest: G. Ch. Aalders, voorzitter van de Ned. verg. van heeft koning Paul van Grieken land verklaard, dat het Griekse volk moet weten, dat de vrijheid van het eiland Cyprus zal wor den verkregen „in naam van de ^beginselen waarvoor het gestre- van hun'den en geleden heeft". „Als het eiland zal zijn bevrijd, zal het een schitterend voorbeeld van demo cratie en eerbied voor de rech ten en de vrijheid van elke min derheid geven", aldus de vorst. Hij sprak ter gelegenheid van de terugkeer van het expeditio naire korps dat in Korea heeft gestreden. Het vaandel van dit Aan het eind van de ZOAVO- korps, waaraan koning Paul de hoogste Griekse onderscheiding hechtte, zal een plaats in het mu- Bij een militaire plechtigheid de Britse premier, is volgen gerechtshof, reeds een voortdu- ex-politieke gevangenen; R. P. rende stroom van adhaesiebetui- i Clever inga, hoogleraar te Leiden; gingen vloeien. Daar de initia- I F. J. Goedhart, lid vande Tweede tiefnemers slecht^ met enkele dente aan wie de toegang tot de universiteit van Alabama werd het manifest Jungschiager" met ontzegd, nadat zij aanvankelijk vermijding van persoonlijke uit- op grond van een uitspraak vanlatingen. een federaal gerechtshof was toegelaten, heeft te kennen ge geven, dat zij niet verwacht dat zij dit collegejaar weer zal wor den toegelaten. „Ik kan slechts voortgaan te trachten, komende herfst tot de universiteit van Alabama te worden toegelaten en tegelijkertijd verzoeken om toe lating indienen bij andere univer siteiten", aldus mej. Lucy. Als haar pogingen in Alabama Over de straf, die de officier heeft geëist, merk ik op, aldus mevrouw Bouman, dat aan het einde van het requisitoir, enige omstandigheden naar voren zijn gebracht, die de schuld van be klaagde zouden verlichten, indien er al van enige schuld t.a.v. het ten laste gelegde zou zijn geble ken, hetgeen nogmaals uitdruk kelijk wordt ontkend. De officier heeft met deze om standigheden waarvan uit de door hem als geloofwaardig aan vaarde getuigenissen zou zijn ge bleken, evenwél bij de bepaling van de door hem gevorderde straf in het geheel geen rekening ge houden, door de allerzwaarste straf te vorderen. Wanneer be klaagde op grond van deze ver klaringen zou worden schuldig bevonden, moet ook rekening worden gehouden met de verlich tende omstandigheden, waarvan in die verklaringen blijkt. Doch afgezien daarvan, komt mij de gevorderde straf veel te zwaar voor, wanneer men die vergelijkt met de straffen in processen, die, naar de officier meent te mogen aannemen, met het aan beklaag de ten 'laste gelegde in nauw ver band staan. Ik denk hier inzon derheid aan de processen tegen Sultan Hamid, Andi Azis en de leiders van de R.M.S. In het licht van hun straffen, (variërend van tien tot drie jaar gevangenisstraf) 'kan de dood straf tegen deze beklaagde, zelfs indien hij zich zou hebben schul dig gemaakt aan alles wat hem wordt verweten, niet te recht vaardigen zijn. De vraag- waarom juist be klaagde en zovele anderen dan worden beticht van allerlei wan daden, die zij niet hebben bedre ven, is in deze procedure reeds Hij waarschuwde, dat „het spre- vaak ter sprake gekomen zonder ken over het oorlogsgevaar in het dat zy werd beantwoord. Ik meen Midden-Oosten slechts de span- dat wij ons daar thans ook nietning verhoogt". Kamer; Leonard Huizinga, auteur; Gezina H. J. v. d. Molen, hoogleraar aan de vrije universi teit te Amsterdam; K. van Rijc- kevorsel, lid van de Tweede Ka mer en A. Goekoop hopen daar om, naar zij ons mededeelden, dat allen, die met het streven instemmen, dit te kennen te ge ven door een ondertekende brief kaart te richten tot A. Goekoop, Catshuis Sorghvliet, Adriaan Goekooplaan 10, Den Haag met de vermelding: „Ik stem in met Wij vernemen voorts, dat tallo zen per brief of telefoon daad werkelijke hulp hebben aange boden voor het verzamelen van handtekeningen op lijsten. conferentie in Karaisji is donder dagmiddag een communiqué uit gegeven, waarin de ministers aandringen op een spoedige rege- iing van liet geschil tussen India en Pakistan over Kasjmir. De kwestie dient volgens de ZOAVO- raad geregeld te worden via de Ver. Naties of door directe on derhandelingen tussen India en Pakistan. (India meent, dat de omstan digheden in Kasjmir niet geschikt zijn voor een volksstemming, waarop de Ver. Naties in 1950 aangedrongen hebben. De Sow- jet-Unie steunt de aanspraken van India op Kasjmir). De raad betreurt de „inmen ging van de Sowjet-leiders" in deze kwestie. Deze inmenging 1 heeft ten doel „de spanning tel vergroten en verdeeldheid in Azië te bevorderen", aldus het communiqué. De ministers verklaren, dat de V.N.-resolutie van 1950 nog steeds .van kracht is. Ook erkennen zij 'de Durandlijn als grens tussen Pakistan en Afghanistan. Het ZOAVO-gebied reikt tot deze lijn, die in 1893 werd vastgesteld als grens van de Britse invloeds- seum van de krijgsschool te Athene krijgen. Bisschop van Kyrenia op Cyprus veroordeelt gebruik van geweld. Bisschop Kyprianos van Kyre nia, één der leiders van de be weging voor vereniging van Cy prus met Griekenland, heeft in een vraaggesprek met het blad „Times of Cyprus" het gebruik van geweld veroordeeld en ver klaard, dat hij zijn gehele leven pro-Brits was geweest. De bisschop zei, dat hij niets tegen het Britse volk of de gou verneur van Cyprus, sir John Harding, heeft. Sir Anthony Eden hem verantwoordelijk voor de „tragedie van Cyprus". Over de E.O.K.A., de Cypri sche verzetsorganisatie, zei hij. dat het „zinloos" is te geloven, dat deze Engeland met wapenge weld kan verslaan. Hij sprak de verwachting uit, dat de volken van Cyprus en Engeland na een vreedzame strijd spoedig weer vrienden zullen zijn. Bisschop Kyprianos is één der drie hoge geestelijken onder aartsbisschop Makarios. Hij heeft een broer, die twaalf jaar gevan genisstraf heeft gekregen wegen? illegaal wapenbezit en twee- broers, die gevangen zitten maar nog oiet zijn aangeklaagd. Het tegen cuil-premier Mossa- dek uitgesproken vonnis van drie jaar gevangenisstraf is in hoger Het 36.800 ton metende Brits Vliegdekschip „Ark Royal" heeft donderdagochtend vroeg gemeld, dat ongeveer tachtig mijl ten Noorden van Bone (Algerie) twee vliegtuigen in zee zijn gestort. Het afgelopen etmaal stond "he: weer in West-Europa geheel on der invloed van een krachtig ho- gedrukgebied, dat zich van Schotland via ons land ert Duit land naar het zuidoosten ver plaatste. Met noordwestelijke winden die aan de nadering ervan voorafgingen, waren van de Noordzee wolkenvelden binnenge stroomd, die zich voora'l in het noorden van het land tamelijk hardnekkig wisten te handhave.;. beroep door het Perzische opper-Elders kwamen flinke zonnige p ste gerechtshof bevestigd. Mossadek werd in 1953 ver oordeeld wegens pogingen om de grondwet omver te werpen. Zijn straf loop in augustus van dit jaar af. In een bos in Neder-Oostenrijk is woensdagmiddag een Tsjecho- slowaaks militair vliegtuig neer- gestort. De vlieger, 'n luitenant geen succes zouden hébben, gaf kolonel, kwam om het leven. De zij de voorkeur aan een univer-Oostenrijkse autoriteiten stellen siteit In het Zuidwesten der V.S. een onderzoek in. boven een in het Noorden van het lal?Td v. j\ k I/.-LahJIioiJ 8en 57 van de 260 zetels verwor- Voorts maakte zy haar verlo- (^cuS-VCrKOUCinSiQ ^en ving bekend met een predikant^ 3 Een beetje in de neu» M"r Ali Sastroamidjojo heeft van de Baptistengemeente te Ty-p Af» rVJ Heerlijk verlichtend tnt 16 maart tijd gekregen een President Sukarno heeft oud premier Ali Sastroamidjojo, lei der der P.N.I., opgedragen een kabinet te vormen. De P.N.I. heeft bij de jongste (en eerste) algemene verkiezin- Ier in de staat Texas. Deze predi kant, Hugh Foster, had zij leren kennen, toen zij in 1950 een ne- gereollege in Birmingham (Ala bama) bezocht. Het huwelijk zal binnenkort, misschien over een maand, worden gesloten. lieu we regering te vormen „met 'voldoende steun in 't parlement". De secretaris-generaal van de VN.. Dag Hammarskjoeld, heeft woensdagavond voor de Ameri kaanse televisie verklaard niet te geloven, dat „wij zonder wil en koers naar een oorlog drijven" in het Midden-Oosten. Hammarskjoéld, die pas is te ruggekeerd van een rondreis in dit gebied, zei deze mening te ba seren op de besprekingen, die hij met leiders aldaar heeft gevoerd. Een speciale commissie van adviseurs die in verband met de vlucht van de Britse diplomaten Burgess en MacLean naar de Sowjet-Unie door premier Eden was benoemd om een onderzoek in te stellen naar de veiligheids maatregelen van de Britse de partementen, heeft aanbevolen deze maatregelen te verscherpen, hoewel er „organisatorisch" niets mankeert" aan de huidige rege lingen. Men moet voorkomen, dat ge heime inlichtingen behandeld worden door ambtenaren die om ideologische of andere redenen onbetrouwbaar kunnen zijn, al dus de commissie. Ook moet re kening gehouden worden met persoonlijke gebreken als „facto ren die een man onbetrouwbaar kunnen maken of die hem kun nen blootstellen aan chantage of beïnvloeding door buitenlandse agenten". De departementen moeten zich op de hoogte stellen van „ernsti ge gebreken bij ambtenaren, zo als drankzucht, verslaafdheid aan verdovende middelen, homo- sexualiteit of losse levenswijze, die de betrouwbaarheid aanzien lijk kunnen schaden". Het volledige verslag van de commissie is niet gepubliceerd, omdat dat niet in het belang van het land zou zijn. De regering heeft, blijkens een verslag aan het parlement, de aanbevelingen aanvaard, doch zij erkent dat maatregelen om ze uit te voe ren „zeer zorgvuldig" bestudeerd moeten worden.'' President Soekarno heeft ver klaard, dat de formateur geen aanvullende instructies heeft ge kregen over de vorm en de sa menstelling van het nieuwe kabi net. De formateur heeft aangekon digd de besprekingen met de lei ders van de politieke partijen zo spoedig mogelijk te zullen begin nen. Daar hij het initiatief nam tot de Aziatisch-Afrikaanse- confe rentie, zou hij de grootste aan dacht besteden aan de besluiten van deze conferentie voor de ba sis van de buitenlandse politiek, zei hij. Verscheidene Columbiaanse communistische leiders, onder wie de algemene secretaris van de afdéling agitatie en propagan da, zijn woensdag gearresteerd. In een wasserij werd een be langrijke hoeveelheid propagan damateriaal gevonden, alsmede zegels met de beeltenis van Marx Lenin en Stalin die werden ver kocht om de partij aan geld te helpen. Het optreden van de politie ge schiedde overeenkomstig een vo rige week uitgevaardigd decreet, waarbij communistische activi teit verboden werd. rioden voor. In de koude lucht evenwel, waarin wij ons bevon den, kon de temperatuur 's mid dags niet veel hoger oplopen dan circa 4 graden. Uit Engeland en Ierland echter werden temperatu ren gemeld van 8 tot 11 graden. Daar Voerde een zuidwestelijke stroming zachte en vochtige lucht aan, afkomstig van het zee gebied nabij de Azoren. Hoewel ook bij ons de wind uit zuidelijke richtingen gaat waaien, doordat 't hogedrukgebied naar het zuid oosten wegtrekt en een oceaande pressie zijn invloed nabij het con tinent uitbreidt, zullen de tempe raturen nog niet belangrijk stij gen, daar in eerste aanleg lucht wordt aangevoerd, die in Frank rijk sterk is afgekoeld. In deze lucht komt echter weinig bewol king voor. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot vrijdag avond. Zelfde weertype. Droog en zonnig weer met een zwakke tot matige wind uit Zui delijke richtingen. Middagtem peraturen van 4 tot 6 graden. ZATERDAG 10 MAART. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.48 1.23 2.03 2.13 n.m. 1.11 1.46 2.26 2.36 ZON MAAN 8 7.12 18.34 5.08 14.25 10 7.08 18.38 5.54 16.42 11 7.06 18.39 6.13 17.52

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1