RADIO? GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN Ernstige overtreding der Franse deviezenvoorschriften Rijwieluitvoer verhoogt "AKKERTJES" TWEEDE BLAD donderdag 8 maart 3 '36 11e jaargang no. 3709 De rassenscheiding bij het Amerikaanse onderwijs Snipverkouden Straks hebt U griep AANSLAGEN OP CYPRUS VERENIGING VAN DONORS VAN OGEN IN ITALIË Binnenlands Nieuws verwondingen, die hij dtedag; j blinde Jongen Het Westduitse leger stabiliteit van arbeidsmarkt in ons land De ondernemersovereen komsten in Engeland Wat brengt de Het Franse ministerie van Fi nanciën heeft bij het gerecht een zaak aanhangig gemaakt, welke betrekking heeft op een ernstige overtreding van de Franse de- viezenwetgeving en welke een bedrag van meer dan 1 miljard frank betreft. Enige weken geleden ontvin gen zes Franse banken opdracht tot het verrichten van belang rijke overschrijvingen in marken naar een bank in Dusseldorp tot een totaal bedrag van 1132 mil joen frank, welke opdrachten al le afkomstig waren van dezelfde bron, een in Parijs gevestigde maatschappij. Volgens de bij de betreffende banken gedeponeer de documenten zouden deze stor tingen de dekking vertegenwoor digen voor transacties in tin, lithium en selenium. De aandacht van de deviezencontröle-autori- teiten werd hierdoor getrokken, want nimmer tevoren hadden dergelijke omvangrijke transac ties zich tussen Frankrijk en Het Amerikaanse opperste ge rechtshof heeft de uitspraak van een districtsgerechtshof in Noord- Carolina bevestigd, dat het ver bod van rassenscheiding op scho len van staten of gemeenten ook van toepassing is op de hogere scholen en universiteiten die sub sidies van de overheid krijgen. Het gerechtshof te Greensboro in -Noord-Carolina had bepaald, dat drie negers toegelaten moes ten worden tot de universiteit van de staat. Functionarissen van de universiteit waren van deze uit spraak in beroep gegaan bij het opperste gerechtshof. Zij verklaarden, dat het op perste gerechtshof niet de be voegdheid heeft de grondwet te wijzigen, „dat kunnen alleen de bevolking en haar gekozen af gevaardigden". De drie negers, waarover deze kwestie ging, zijn in de herfst van het vorige jaar tot de uni versiteit van Noord-Carolina toe gelaten. West-Duitsland voorgedaan, vooral wat betreft de twee laatst genoemde metalen. Uit een in gesteld onderzoek bleek, dat de hierbij betrokken maatschappij eerst 12 december j.l. was opge richt en dat alle transacties ge heel fictief bleken te zijn. De directeur van deze maatschappij een Belgisch onderdaan, kon nog niet worden verhoord. f-l-i-t-s-e-n Uw klachten weg! Een jonge Griekse Cyprioot is woensdagmorgen bezweken aan Een „vereniging van donors van ogen" is in Rome opgericht door tweehonderd artsen, parle mentariërs, overheidspersonen en advocaten, die allen hebben beloofd hun ogen na te laten aan blinden. Prof. Cesare Gerin, een van Italië's -meest vooraanstaande artsen en een der oprichters van de vereniging, zei, dat deze laat ste een blijvende nagedachtenis zal zijn van Don Carlo Gnocchi, die de vorige week op zijn sterf bed bepaalde, dat zijn ogen ter beschikking van blinde kinderen zouden worden gesteld. De wet zal echter veranderd moeten worden, daar het lichaam van de overledene hinnen 24 uur na het intreden van de dood on aangetast moet blijven. Hat hoornvlies moet echter binnen 24 uur worden verwijderd, daar transplantatie anders niet meer mogelijk is. Prof. Gerin zei, dat de bewuste bepaling zal worden gewijzigd in AANTAL WINKELIERS VAN WINKEL-COMPLEX DE HUUR OPGEZEGD. Verleden jaar september is te Rotterdam het verzamelwinkel- gebouw „De Twaalf Provinciën" geopend. Op 24 februari maakten directie en commissarissen van de N.V. Wereldhaven, de eige naresse van het pand, bekend, dat de gang van zaken onbevre digend was geweest tengevolge van niet-deskundige leiding en dat de heer P. van der Meulen inmiddels tot directeur was be noemd. Verder werd medege deeld, dat het gebouw zou wor den gereorganiseerd en dat de heer Van der Meülen overwoog, met uitzondering van de congres zaal, de bodega, de tearoom en het café-restaurant, de tegen woordige huurders de huur op te zeggen om daarna nieuwe groe pen vakbekwame, jonge midden standers uit alle provinciën van ons land aan te trekken. Vijftien huurders, winkeliers op de entresols Brabant en Lim burg, hebben inmiddels een aan getekend schrijven van de N.V. een wetsontwerp, dat binnenkort wereldhaven ontvangen, waarin in het parlement zal worden be handeld. Volgens de huidige wetsartike len was Don Gnocchi derhalve in overtreding en de chirurg die de hoornvliezen van zijn ogen bij een avond heetf opgelopen toen hij een Britse legerauto passeerde in de omgeving van Peyia. De jongeman werd getroffen door een splinter van een naar de auto geworpen handgranaat. In de nacht van dinsdag op Het Finse kabinet heeft maan dag op een spoedzitting, een nieuw wetsontwerp opgesteld op woensdag zijn twee bommen ge- basis waarvan het bepaalde be- kan gerechtelijk volgd. worpen naar een politiebureau te Morphou. De ontploffingen heb ben schade aangericht maar nie mand letsel bezorgd. voegdheden zal krijgen om een einde te maken aan de algemene staking, die nu reeds vijf dagen duurt. staat, dat zij niet meer in de or ganisatie passen en hun is de huur per 8 maart a.s. opgezegd. Hun is verzocht per die datum hun zaken te ontruimen. Op een dinsdagochtend gehou den persconferentie, waar de heer J. L. Creemers dit namens hen meedeelde, vertelde deze verder, dat de vijftien winkeliers zich hiertegen en bloc zullen ver zetten met alle hun ten dienste staande geoorloofde middelen. Zij hebben zich verzekerd van de bijstand van mr. X. A. Schuit. Zij zullen derhalve op 8 maart a.s. hun zaken niet ontruimd heb ben en afwachten wat er verder gaat gebeuren. Zij vragen zich De Bondsdag heeft met 390 tegen 20 stemmen de grondwets wijzigingen goedgekeurd die no dig zijn voor de herbewapenng. Er komt dienstplicht. Vrouwen worden niet tot de strijdkrachten toegelaten, ook niet als vrijwil ligers. De maxirffale sterkte zal van de huidige 6000 man worden verhoogd tot 15.000. In vredestijd is de minister van Defensie opperbevelhebber. In oorlogstijd neemt de kanselier de taak over. Het recht om oorlog te verklaren, komt bij het parle ment te berusten. Het beroepspersoneel zal een eed afleggen, die als volgt luidt: „Ik zweer de Duitse Bondsrepu bliek trouw te zullen dienen en het recht en de vrijheid van het Duitse volk moedig te zullen verdedigen. Dat God mij helpe". De laatste zin is facultatief. Het dienstplichtige personeel volstaat met een „plechtige be lofte" in deze zin. De militairen mogen geen be velen uitvoeren, die misdadig zijn. De door de Bondsdag in derde lezing goedgekeurde amendemen ten, 14 stuks, gaan nu naar de Bondsraad, waar zij eveneens met een meerderheid van twee derde moeten worden aangeno men. o.m. af waar zij heen zouden moeten als ze tot ontruiming zouden overgaan. Bovendien zijn zij van oordeel, dat tegen de ge vorderde ontruiming tal van ar gumenten zijn aan te voeren. De heer Creemers merkte nog op, dat geen van de vijftien winke liers huurschuld heeft. Allen heb ben hun huur tot en met deze week betaald. Terwijl Nederland voor enige jaren nog geen uitvoer van rij wielen kende, worden thans ge middeld 1500 fietsen per week reeds door de Nederlandse rij- wielfabrieken naar de Ver. Sta ten uitgevoerd. Nederland heeft hiermede de monopoliepositie van Engeland aangetast en hoopt in de loop van het komende jaar reeds het 250.000 exportrijwiel af te leveren. Tot voor kort kampte men in de Nederlandse rijwielindustrie met een zeer onstabiele arbeids markt. Er werden in 1954 voor de binnenlandse markt ongeveer 567.000 rijwielen afgeleverd (op de twee Nederlanders heeft er één een rijwiel), doch de produk- tie geschiedde in de periode van maart tot en met juli. Daarna viel elk jaar de omzet snel terug, zodat men geen werk had voor het personeel. Vóór de oorlog werden de ar beiders dan ook ontslagen, om in het volgende hoogseizoen weer in dienst te worden genomen. In de huidige tijd, want men kampt met een groot tekort aan vaklie den, zijn de rijwielfabrieken ge noodzaakt de mensen vast te hou den, ook al is er geen werk voor hen. Dank zij de uitvoer naar Ame rika is hierin verbetering geko men. De rijwielen voor de Ver. Staten worden namelijk na juli geproduceerd, omdat men in de Ver. Staten een fiets beschouwt als een stuk speelgoed, dat men met kerstmis schenkt. Vandaar ook, dat er minder waarde wordt gehecht aan degelijkheid, doch men is wel gesteld op een zeer kleurige uitvoering. Zulks werd medegedeeld, toen dinsdag bij een Apeldoornse rij wielindustrie het 100.000ste voor de uitvoer naar Amerika be stemde rijwiel van de band kwam in tegenwoordigheid van de di rectie, de burgemeester van Apeldoorn, mr. A. L. Des Tombe en het voltallige personeel. Deze „Flyinf Jet", die een speciale goudkleur heeft gekregen, was versierd met de Nederlandse, de Apeldoornse en de K.L.M.-vlag. De fiets is al per K.L.M. naar New York onderweg, waar de aankomst door de televisie wordt uitgezonden. Hij wordt enige we ken in de étalage van 't K.L.M.- booking-office tentoongesteld en vervolgens door de K.L.M. aan geboden aan de hoofdcommissa ris van politie te New York, die hem zal overhandigen aandepq- litieman, die de meest menslie vende daad heeft verricht. Het Lagerhuis heeft zich dins dag uitgesproken voor de plan nen der regering tot beteugeling van beperkende handelspraktij ken, die ten doel heeft prijsdaling in Engeland te voorkomen. Een voorstel van de labouroppositie tot verwerping van het wetsvoor stel, waarin deze plannen zijn vastgelegd, werd afgewezen. Ver volgens werd het wetsontwerp in tweede lezing aangenomen. VRIJDAG 9 MAART. HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.45 Voor de huisvrouw; 9.00 Gym.; 9.10 Gram.; 9.35 Wa terstanden; 9.40 Schoolradio, 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Gram.; 10.25 Het verkie zingscongres van de Partij van de Arbeid; 11.00 Orgel en zang; 11.20 Voor de kleuters; 11.40 Blaaskwintet; 12.00 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.35 Sport en prognose; 12.50 Gr. 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.25 Dansmuziek; 13.55 Koersen; 14.00 Orgelconcert; 14.30 Litterair pro gramma; 14.55 Gram.; 15.00 Gev. progr.; 16.00 Muz. caus.; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Muz. caus.; 17.40 Lichte muziek; 18.00 Nws; 18.15 Act.; 18.20 Dansmuz.; 18.45 Causerie; 19.00 Voor de kinderen; 19.10 Klanxbeeld; 19.30 Causerie, 19.50 Berichten; 19.55 Streek- nieuws; 20.00 Nieuws; 20.05 Boe ken; 20.15 Dichters van deze tijd; 20.30 Benelux; 20.40 Na tien jaar; 21.00 Lichte muziek; 21.30 Ether forum; 22.10 Buiteni. overzicht; 22.25 Lichte muziek; 22.40 Van daag; 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram.; HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gr.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.40 Schoolradio; 10.05 Gram.; 11.00 Voor de zie ken; 11.40 Gram.; 12.00 Angelus; 12.03 Pianoduo; 12.30 Land- en huinbouwmeded.; 12.33 Voor de plattelandsvrouwen; 12.40 Gram., 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Lichte muziek; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Gram.; 15.00 Schoolradio; 15.30 Franse muziek, 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Kinderkoor; 17.40 Beursber.; 17.45 Pianorecital; 18.05 Lichte muz.; 18.30 Vragen- béantw.; 18.45 Gram.; 18.55 Toe spraak; 19.00 Nws; 19.10 Rege- ringsuit*.; 19.30 Verzoekprogr. v. d. militiiren; 20.20 Act.; 20.35 De gewone man; 20.40 Instr. trio; 21.00 Pol. forum; 21.30 Lichte muziek; 21.55 Causerie; 22.05 Gr., 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Lichte muz.; 23.40 Gram. BRUSSEL (VI.): 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Schoolradio; 14.45 Gram.; 16.00 Koersen; 16.02 Operamuz.; 17.00 Nieuws; 17.10 Lichte muz.; 17.45 Gram.; 18.05 Zangrecital; 18.10 Voordracht; 18.20 Tenor en pia no; 18.30 Voor de sooldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Zuidafrik, volks muziek; 20.00 Ontmoeting met Mozart; 20.15 Orkestconc.; 21.00 Kunstkaleidoscoop; 21.15 Orkest concert; 22.00 Nws; 22.15 Caus.; 22.55 Nieuws. gehouden op vrijdag 24 februari 1956, des avonds te 7 uur. (Vervolg: Omvraag.) De heer Henry: Enige tijd geleden heb ik met de wethouder van openbare werken o.m. gespro ken over de vuilnisbelt te Sluiskil en de daarmede verband houdende rattenplaag. Ik ben van mening dat het punt, hetwelk ook reeds eerder door de heer Jansen naar voren is gebracht, belangrijk ge noeg is om thans het voorstel naar voren te bren gen de vuilnisbelt te Sluiskil definitief te doen verdwijnen. Voorts wil ik de bestrating onder Uw aandacht brengen. Ik zou gaarne zien dat nu, of in een vol gende raadsvergadering een stratenplan voor Sluiskil kenbaar werd gemaakt. Ik heb wel eens de opmerking gehoord, dat de straten in Sluiskil niet minder zijn dan in Terneuzen, doch dit zegt op zichzelf niets, aangezien er in Terneuzen stra ten genoeg zijn, die ook niet erg mooi zijn. Er zijn echter straten in Sluiskil die wel speciaal verbete ring behoeven. Men spreekt b.v. over de modder poel bij „Hotel Meert". De wegen naar de begraaf plaats en de Nieuwe Kerkstraat zijn onvoldoende. Ik wil U verzoeken, voor zover het gemeentewe gen zijn, hierin verbetering te brengen en, voor zover dit niet het geval is, contact met de betref fende instanties op te nemen. Verder vraag ik Uw aandacht voor een punt van wijder strekking en naar mijn mening van groter belang dan de vorige punten, hoe belangrijk deze op zichzelf ook zijn. Enige jaren geleden is in de raad een bespreking gevoerd om te komen tot de invoering van een wijkraad te Sluiskil. Toen deze gedachte door onze fractie voor het eerst in de raad werd geopperd stond het college van burge meester en wethouders hier aanvankelijk welwil lend tegenover. Later toen alle aspecten van deze zaak werden bekeken, zijn er, ook wel gegronde, bezwaren gerezen, waardoor de zaak op de lange baan is geschoven. Ook bij onze fractie waren deze bezwaren bekend, waardoor wij een en ander voor lopig hebben laten rusten. De voor- en nadelen van een wijkraad zullen de heren wel bekend zijn door de vele literatuur die de laatste tijd over de wijkraadgedachte is verschenen. Het grootste bezwaar van een wijkraad is, dat het een lichaam is zonder verordenende bevoegd heid. De wijkraad beslist dus niets en kan alleen stimulerend werken. De instelling van een wijk raad kan dus verwachtingen wekken, die niet steeds vervuld kunnen worden. Als verder bezwaar kan men aanvoeren, dat de wijkraad kan ontaarden in een klachtenbureau, hetwelk zeker niet tot de taak van een wijkraad moet worden gerekend. Wij hebben deze zaak ook van de andere kant bezien. Sluiskil is een deel van Terneuzen, gelegen op een afstand van 5 a 6 km van het centrum van de stad met een bevolkingssamenstelling die afwijkt van die van de kom zelf. Het is een plaats waar uitermate grote moeilijkheden bestaan ten aan zien van het vaststellen van de toekomstige ont wikkeling, hetgeen weer van invloed is op de snel heid waarmede thans maatregelen kunnen worden genomen. Wanneer wij spreken over het uitbrei dingsplan Sluiskil dan ontmoet dit bezwaren, om dat wij ten aanzien van de toekomstige ontwikke ling niet op de hoogte zijn. Wanneer wij spreken over het opruimen van de reeds jaren verwenste stinkende waterleiding, dan zijn er bezwaren, omdat wij niet weten hoe de ka naalplannen verwezenlijkt kunnen worden en zo kunnen wij doorgaan. Oorspronkelijk hadden wij een wijkraad op het oog, ook voor de kom, die de publieke belangstel ling zou kunnen stimuleren t.a.v. het wel en wee van de plaats onzer inwoning. Ik zie het nu met een ruimer doel. Wij zouden met de instelling van een wijkraad ook een beter inzicht van de Inwo ners van Sluiskil in de verschillende problemen die aldaar leven, willen bevorderen. Het is wel zo, dat de raadsvergaderingen open baar zijn en dat de notulen van de raadsvergade ringen in de krant verschijnen, zodat men hiervan kennis kan nemen. Een wijkraad echter bestaat alleen uit leden, woonachtig te Sluiskil, en de be sprekingen in dit milieu zullen veel meer nut kun nen hebben voor Sluiskil. Elders bestaat toch ook wel naar ik meen de mogelijkheid dat de leden van de wijkraad in staat zijn om wellicht bepaalde initiatieven te ontwikkelen en het college alsmede de raad te overtuigen, dat er toch inderdaad wel mogelijkheden zijn om bepaalde zaken in Sluiskil tot stand te laten komen. Alvorens nu een bepaald voorstel te doen, wil ik nader uiteenzetten hoe ik mij deze wijkraad denk. De wijkraad bestaat uit 7 leden, die gekozen worden door het college van burgemeester en wet houders uit een bindende voordracht van de ver schillende politieke partijen die aan de verkiezing voor de gemeenteraad, hebben deelgenomen en deze partijen stellen hun kandidaten terwijl het aantal leden die de verschillende partijen in de raad krijgen wordt bepaald door het aantal stem men, verkregen bij de laatste gemeenteraadsver kiezingen. Wanneer dus in de loop van dit jaar of volgend jaar in Sluiskil een wijkraad zou wor den ingesteld, dan is het logisch, dat deze in 1958 weer van samenstelling verandert i.v.m. de ge meenteraadsverkiezingen. Als voorzitter van de wijkraad denk ik mij een lid van het college van burgemeester en wethou ders, bij voorkeur de burgemeester. Verder lijkt het mij, dat bepaald moet worden dat alle onder werpen die ten aanzien van Sluiskil in de gemeen teraad moeten worden behandeld, allereerst aan de wijkraad om advies worden gezonden, waarbij echter een uitzondering moet worden gemaakt voor die zaken die door hun geringe betekenis of een nodig snelle beslissing, direct aan de ge meenteraad worden voorgelegd. De besprekingen zullen in deze gevallen een be sloten karakter moeten dragen, omdat men anders zaken in het openbaar behandeld alvorens deze de gemeenteraad zijn gepasseerd. Het lijkt mij wenselijk, dat geen leden van de raad deel uitmaken van de wijkraad, doch wel dat zjj alle vergaderingen mogen bijwonen, dus ook de besloten vergaderingen. Meneer de Voorzitter, dit is de gedachte die in onze fractie op het ogenblik leeft. Nu is het zo, dat wij zeker Sluiskil geen wijkraad zouden willen op dringen. Wanneer ik mensen van verschillende richting van Sluiskil spreek, dan is men over het algemeen wel voor een wijkraad. Dat zijn dan mensen die zich hierover uitlaten; degenen die er nog niet over gedacht hebben, horen we nu eenmaal niet. Het is moeilijk te concluderen of men te Sluiskil al dan niet voor een wijkraad voelt. Wij zouden het beslist onjuist vinden, indien de gemeenteraad zonder meer zou beslissen tot in stelling van een wijkraad te Sluiskil zonder dat men de mening van de bevolking kent. Om te waarborgen, dat alleen een wijkraad wordt ingesteld als de meerderheid van de bevol king van Sluiskil voor een wijkraad voelt, lijkt het ons het beste, dat dit bij een stemming te Sluiskil zal worden uitgemaakt. Hierbij zal m.i. moeten worden bepaald, dat minstens 2/3 van de bevolking van Sluiskil hieraan moet deelnemen alvorens tot de instelling van een wijkraad kan worden besloten en dat van dit gedeelte zich minstens 2/3 zal moeten uitspreken voor de in stelling van een dergelijke raad. Dit zijn ons in ziens de waarborgen, wil men er werkelijk van kunnen spreken dat men te Sluiskil een wijkraad wenst. Naar aanleiding van hetgeen ik thans over deze aangelegenheid heb gezegd, dien ik namens de fractie van de P. v. d. A. het volgende voorstel in: De gemeenteraad van Terneuzen, gehoord de besprekingen in de raadsvergadering van 24 febr. 1956 ten aanzien van de wenselijkheid om te komen tot instelling van een wijkraad te Sluiskil, besluit: 1. Het college van burgemeester en wethouders te verzoeken over te gaan tot het organiseren van een stemming te Sluiskil op een door haar te bepalen datum doch uiterlijk vóór 1 januari 1957 bij welke stemming de bevol king van Sluiskil in de gelegenheid wordt gesteld zich uit te spreken over de al dan niet wenselijkheid van de instelling van een wijk raad voor deze plaats. 2. Stemgerechtigd zijn alle bewoners van Sluis kil die mogen deelnemen aan de stemming voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal te houden op 13 juni 1956. Voor zover nood zakelijk zullen bij deze stemming de regelen gelden welke bij de verkiezing van leden voor vertegenwoordigende lichamen in acht ge- nemen dienen te worden. 3. De bevolking van Sluiskil zal geacht worden zich vóór de instelling van een wijkraad te hebben uitgesproken indien 2/3 gedeelte van deze bevolking aan de stemming zal hebben deelgenomen en indien van diegenen die aan deze stemming deelnemen zich 2/3 gedeelte vóór de instelling van een wijkraad te Sluiskil zal hebben verklaard. 4. Indien de stemming tot resultaat heeft, dat de bevolking van Sluiskil geacht kan worden zich voor de instelling van een wijkraad te hebben uitgesproken, zal deze wijkraad wor den ingesteld volgens nadere door de gemeen teraad van Terneuzen vast te stellen richt lijnen. Hiertoe zal door het college van bur gemeester en wethouders een desbetreffend voorstel worden gedaan zodanig, dat de in stallatie van bedoelde wijkraad zal kunnen geschieden uiterlijk 6 maanden na de datum waarop de in punt 1 genoemde stemming zal hebben plaatsgevonden. Meneer de Voorzitter, ik heb dit niet in het voorstel verwerkt, maar ik wil in overweging geven, om voor deze wijkraad een proeftijd te stellen van 4 jaar. Wanneer mocht blijken, dat de wijkraad niet voldoet, kan deze altijd nog op deze wijze worden teruggenomen. Misschien zal men zeggen, dat het eenvoudig is om de stemming voor de wijkraad tegelijk te houden met de stem ming voor de Tweede Kamer Persoonlijk lijkt mij dit niet juist. Ten eerste zou ik het willen vermijden om gemeentezaken te koppelen aan de stemming voor de leden van de Staten-Generaal, maar ik zou het ook afraden, omdat dan niet de juiste belangstelling bij de bevolking wordt ge meten. Ik wil nog opmerken, dat het niet mijn bedoe ling is, dat over dit voorstel in deze vergadering een beslissing wordt genomen of wordt gestemd. Ik zou U wel willen vragen de stemming over dit voorstel te doen plaats vinden op een raadsver gadering te houden in maart. Misschien kunnen de heren hun gedachten eens over dit voorstel laten gaan. Wel zou ik het op prijs stellen, in dien er wijzigingen of amendementen worden in gediend, deze tevoren ter inzage te mogen heb ben, opdat wij ons hierover kunnen beraden. De Voorzitter: Met betrekking tot Uw eerste vraag kan ik U mededelen dat de vuilnisbelt wordt verplaatst. De heer Henry: Waarheen? De heer De Vos: De vuilnis wordt naar dezelfde plaats gebracht waar ook de vuilnis van Terneu zen wordt gestort. De Voorzitter: Het stratenplan lijkt mij iets dat meer bij de behandeling van de begroting ter sprake kan komen, terwijl het laatste dat U naar voren hebt gebracht ernstige overweging verdient. U kunt het voorstel het beste aan het college geven, opdat wij ons hieromtrent kunnen beraden. Het zal echter wel bezwaarlijk zijn om dit reeds in de volgende raadsvergadering te behandelen. De heer Henry: Bij de kwestie van de wijkraad is het naar mijn mening zo, dat wij daar een week, een maand, of eventueel een jaar over kun nen denken, maar ik geloof dat onze gedachten over die wijkraad geen duidelijker vorm zullen aannemen. De bezwaren zijn ons bekend en ik moet zeggen, de voordelen eigenlijk niet precies, omdat men de voordelen van een wijkraad pas goed leert kennen, wanneer deze enige tijd werkt. Daarom lijkt het mij, dat wij hierover wel in een volgende vergadering kunnen beslissen. De ter mijnen zijn zeer ruim genomen. De Voorzitter: Ik heb er bezwaar tegen om bij voorbaat het college te binden voor een eerstvol gende raadsvergadering. De heer Camps: Meneer de Voorzitter. Ik zou graag een kort antwoord willen geven op hetgeen door de heer Henry naar voren is gebracht in verband met de instelling van een wijkraad. Er zijn 3 gemeenteraadsleden die in Sluiskil wonen en ik geloof dat wij ons werk, zij het niet perfect, toch wel behoorlijk doen. Wij hebben regelmatig contact met de diverse groeperingen in Sluiskil. Wanneer er inderdaad in Sluiskil een wijkraad nodig zou zijn, dan ken ik de mensen goed ge noeg om te weten dat zij dit wel naar voren zou den hebben gebracht. Het lijkt mij enigszins eigenaardig dat dit voorstel door een lid uit Ter neuzen naar voren wordt gebracht. De heer Henry: Men moet dit niet zien als een motie van wantrouwen tegen de raadsleden van Sluiskil. De heer Camps kan gerust van mij aan nemen dat dit absoluut niet het geval is, doch wanneer hij de besprekingen van enkele jaren geleden had meegemaakt zou hij weten dat ook gesproken is over de mogelijkheid van de instel ling van meer wijkraden voor de kom. Dat was toen mede om de publieke belangstel ling meer te stimuleren. Wanneer de raad niet tot instelling van een wijkraad wil overgaan, dan moet men dit voor stel afwijzen. Wij menen evenwel dat Sluiskil deze kans verdient en wij hebben in het belang van dit dorp gehandeld. De Voorzitter: Volgens mij is het beter de dis cussie over dit punt uit te stellen totdat het col lege zich hierover een mening heeft gevormd en naar voren gebracht. De heer Weterings: Misschien mag ik even op merken, dat hier een taak ligt voor de politieke partijen. Als deze voldoende activiteit en contact bij de leden ontplooien, weten zij heel goed wat hier bij deze streek leeft. Volgens mij is dit geen taak voor de gemeenteraad. De politieke partijen dienen acties te bevorderen. Daarop is een raad nu eenmaal ingesteld. De heer Henry: De heer Weterings weet ook wel, dat in verschillende delen van Nederland wijkraden zijn ingesteld, juist met het oog op de specifieke eigenaardigheden van een bepaalde plaats. De heer Weterings: Meneer de Voorzitter, dat weet ik zeker goed. Zij komen echter voorname lijk voor in heel grote gemeenten. Dit kan tot op zekere hoogte van belang zijn, doch in kleine ge meenten, bijv. van 14.000 zielen, vind ik het niet belangrijk. De heer Henry: In Baarn en Naarden heeft men toch ook wijkraden ingesteld. De heer De Feijter: Meneer de Voorzitter, mis schien mag ik hierover ook een korte opmerking maken. Gaarne zou ik over deze aangelegenheid het rapport van burgemeester en wethouders af wachten. Ik vind het moeilijk reeds nu een stand punt in te nemen. Daarbij komt nog, dat, wan neer een dergelijke raad te Sluiskil ingesteld wordt, ook bepaalde gedeelten van de kom en Driewegen dit later eveneens kunnen vragen. Ik verzoek U het college te zijner tijd rapport te laten uitbrengen, dan kunnen wij deze kwestie nader bezien. De Voorzitter: Ik zou de heren dit ook willen aanraden. De raad kan natuurlijk beslissen, maar ik zou liever zien dat dit om advies wordt ge geven aan het college. De heer De Vos: Meneer de Voorzitter, graag wil ik even een paar andere punten die de heer Henry genoemd heeft toelichten. De heer Henry heeft onlangs een onderhoud met mij gehad over de verschillende aangelegenheden van Sluiskil, waaronder ook de verlichting en de vuilnisbelt. Aan de Dienst van Gemeentewerken is gevraagd rapport uit te brengen over de verlichting. Over de vuilnisbelt was dit niet nodig; ik ken de situatie goed genoeg. Nu bleek inderdaad dat het nogal eens voor komt, dat de lampen niet branden. De heer De Waal heeft mij hierop ook al eens gewezen. Dit is iets wat niet gebeuren mag en wij hebben derhalve de P.Z.E.M. hierover geschreven. Ove rigens is het zo, en dat maken wij hier in de kom ook regelmatig mee, wanneer men een be paalde wijk van een betere verlichting voorziet, dan komen de oude bestaande wijken in het ge drang. De Kanaalweg te Sluiskil en het nieuwe gedeelte, waaronder de Bosjesweg, zijn behoorlijk verlicht. Het tussengedeelte is oud en steekt ge weldig af. De Tholensstraat en Donze-Visserstraat b.v. steken af bij bepaalde nieuwe wijken waar nog weinig woningen staan. Het kan in 't alge meen niet zo zijn, dat er in oude wijken nog lam pen bijgeplaatst worden, omdat de verlichting op het programma staat om verkabeld te \Vorden. Het zal voor verschillende wijken nog enkele jaren duren, doch dan wordt de verlichting beter. Men zal dus nog enige tijd geduld moeten hebben. Indien werkelijk nodig, kan er natuurlijk wel eens een extra lichtpunt worden aangebracht. De vuilnisbelt is in de vergadering van burge meester en wethouders ter sprake gebracht. Er is besloten om de bestaande vuilnisbelt op te heffen en de vuilnis van Sluiskil te brengen naar de pol der waar ook die van Terneuzen gebracht wordt, omdat de toestand steeds erger wordt. De ratten bestrijding wordt wel intensief gevoerd, maar de aanwezigheid van de vuilnisbelt maakt de bestrij ding moeilijker. Overigens zitten ook bij de rijks waterleiding zeer veel ratten. Deze loopt echter van de grens tot in Terneuzen. Een intensieve bestrijding zou over de hele lengte moeten ge beuren, willen wij enig succes bereiken en dat is niet te doen. Het zal dan ook wel moeilijk zijn on» de ratten in Sluiskil helemaal weg te krijgen. Verder wil ik nog opmerken, dat wij onlangs opdracht hebben gegeven om een uitbreidingsplan voor Sluiskil te ontwerpen en in de bespreking die wij hebben gevoerd met de ontwerper daarvan is nu ook wel gebleken hoe enorm moeilijk het is om op het ogenblik daartoe over te gaan, omdat de toekomst van Sluiskil in verband met de kanaalplannen e.d. nog lang niet vaststaat en er ook nog geen vaste gegevens zijn, waarop wij kunnen bouwen. Wij hopen spoedig het uitbrei dingsplan te doen ontwerpen, maar al te optimis tisch zijn wfl daarover op het moment nog niet. (Slot volgt.)

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 5