PERSCONFERENTIE VAN EISENHOWER De gebeurtenissen in Tetoean DE ZOAVO-CONFERENTIE TE KARATSJI Open brief van «Groter Nederland Actie» over de zaak-Jungschlaeger Lawines eisen slachtoffers Eden voor zijn partijgenoten Uitlekken van defensiegeheimen in Frankrijk DONDERDAG 8 MAART 1956. 11e Jaargang Nr 3709 EERSTE BLAD De positie van Nixon MINISTER VON BRENTANO AANGEKOMEN Voor een officieel bezoek van enkele dagen In de Franse Nationale Vergadering VERTROUWENS KWESTIE IN DEBAT OVER ALGERIJE WONINGTEKORT IN 1962 GEëINDIGD Huidige woningtekort van 200.000 huizen Verzoek van kalief om een einde te maken aan het vergieten van onschuldig bloed Pineau over de houding tegenover het communisme OVERLEG VAN DRIE ARABISCHE STAATSHOOFDEN Verscheidene personen gedood en vermist Bü Scuol in Oost-Zwitserland, werd een groep van zestien Duit se skiërts uit Augsburg dinsdag middag door een lawine verrast. SYRIË EN JORDANIË MAATREGELEN VAN GLUBB ONGEDAAN GEMAAKT De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Chris tian Pineau, heeft woensdag voor de tweede maal krach tig gepleit voor een algehele verandering van de Weste lijke houding tegenover het communisme. Hij deed dit op de conferentie van lan den van de Zuidoost-Aziati sche verdragsorganisatie te Karatsji, toen hij zijn stand punt uiteenzette ten aanzien van een voorlichtingsdienst van de ZOAVO. Hernieuwde inwerking stelling prijs-opdrijvings- en hamsterwet 1939 Koeznetsof verlaat Perzië NA-INLEVERING ZILVEREN GULDENS Van 15 maart tot en met 16 april 1956 Vele doden door optreden van opstandige stammen in India MAKARIOS WIL ALLES OF NIETS Britten zullen moeten toe geven op alle drie de punten Israëlisch protest bij de Veiligheidsraad HET WEER WEERBERICHT. HOOGWATEff ZON- EN MAANSTANDEN ffraakering bij abonnement Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I- van de Sande Noordstraat 5557 Terneuzen .'ledactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Né 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 et Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur- Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. President Eisenhower heeft woensdag op zijn wekelijkse persconferentie in Washington verklaard, dat vice-president Nixon zelf moet uitmaken of hij zich opnieuw kandidaat wil stel len voor het vice-presidentschap. Eisenhower wilde niet zeggen, of hij de voorkeur gaf aan Nixon als vice-president. Hij zei, dat hn zich niet met een hypotheti sche vraag in een hoek wilde laten drijven. Wel verklaarde de president, dat hij geen enkele De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, clr. Hcin- rich von Brentano, is woensdag middag voor een officieel bezoek van enkele dagen in ons land gearriveerd. Von Brentano maakte de reis per auto. Hij werd om half vier j aan de Nederlandse grens bij Venlo ontvangen door de ambas- sadeur van West-Duitsland, dr. Hans Muhlenfeld en een verte genwoordiger van de directie van het protocol van het ministerie van Buitenlandse Zaken, mr Van Thiel Coovels. Begeleid door een gemotoriseerd escorte zette hij de reis naar Den Haag voort, waar hij om half zeven in hotel Witte- brug arriveerde. Ter begroeting waren in het hotel Wittebrug aanwezig de chef van de directie van het protocol van het ministerie van Buiten landse Zaken, jhr. Van Panhuys, de Westduitse ambassaderaad, de heer Gittfried von Nostitz en de Westduitse vice-consul te Amster dam, de. heer R. J. Wagner. Het Franse kabinet heeft de (jfemicr gemachtigd, de vertrou wenskwestie te stellen bij het debat in de nationale vergadering over de speciale volmachten met betrekking tot Algerije. De Franse regering heeft het parlement verzocht om de toe kenning van militaire, econo mische en sociale volmachten om aan de Algerijnse crisis het hoofd te bieden. Het debat over deze kwestie 'begint vandaag. De defensiecommissie van de nationale vergadering heeft zich voor het verlenen van volmach ten aan de regering uitgespro ken. kritiek op Nixon als mens of als medewerker heeft. Hij heeft Nixon gezegd, dat hij één van de „groeiende krachten" in de repu blikeinse partij dient te zijn hij is jong, gezond, energiek en zeer toegewijd. De president deelde voorts mede, dat hij het Amerikaanse volk direct zou inlichten, als zijn gezondheid hem belette zijn functie uit te oefenen. Hij gaf te verstaan, dat hij zich als kan didaat of als president zou terug trekken, als zijn gezondheid hem ongeschikt maakte voor zijn zware functie. HET MIDDEN OOSTEN. Over het MiddenOosten ver klaarde president Eisenhower, dat Amenka en Engeland trach ten het wederzijds begrip en de vriendschap onder de potentiële vijanden in dat gebied te bevor deren. Zij willen met beide par tijen bevriend blijven. De president herhaalde het Amerikaanse standpunt, dat de Ver. Naties zich spoedig met het Palestijnse geschil moeten bezig houden. De beide partijen in het geschil moeten zich houden aan het advies van de Ver. Naties en de bepalingen van het bestand en zij dienen incidenten te voor komen, zodat de vrede gehand haafd kan blijven. Wat de Amerikaanse wapen leveranties betreft meende Eisenhower, dat Israël met een betrekkelijk kleine bevolking niet zoveel wapens kan absorberen als de Arabische staten, die bij elkaar circa 40 miljoen zielen tellen. Het ontslag van de Britse be velhebber van het Arabische le gioen, Glubb Pasja, mag niet ge bagatelliseerd of met welgeval len bezien worden. DE BRIEFWISSELING MET BOELGANIN. Wat het contact tussen West en Oost betreft verklaarde de pre sident, dat hij elke stap van Mos kou die zou kunnen leiden tot vermindering van de spanning in de wereld, zal volgen. Het verheugde hem, dat de tekst van zijn brief van 1 maart aan maarschalk Boelganin zo spoedig in de Sowjet-Unie gepu bliceerd was en dat Boelganins 'reactie zeer gunstig was ge weest. Op de vraag of de tijd misschien rijp is voor een be zoek van Boelganin aan de Ver. Staten, zei Eisenhower, dat hij dat niet geloofde. De nieuwe tactiek van de Sow jet-Unie dwingt de Ver. Staten hun politiek op buitenlands eco nomisch gebied te versterken. De hulp aan het buitenland b.v. moet soepeler worden, aldus Eisenhower. Daarom had hij ge vraagd om grotere toewijzingen en meer soepelheid in de toe komstige economische hulppro gramma's van de Ver. Staten. De president achtte juiste waardering van de vredeskan- sen moeilijk te geven, doch hij geloofde, dat de wereld nu be seft, dat een wereldoorlog vrij wel ondenkbaar begint te wor den. l)e minister van Wederopbouw en, Volkshuisvesting, ïr. H. B. J. Witte is in staat het huidige wo ningtekort van ongeveer 200.000 huizen nog voor 1962 op te hef fen. Aldus zeide de heer W. J. An- driessen in een toespraak, die hij voor KVP-jongeren in Nijmegen hield. Hij voegde er aan toe, dat hij hoopte, dat ir. Witte na de Kamerverkiezingen op zijn de partement zou terugkeren. Het streefcijfer van 70.000 woningen, zoals de minister heeft gesteld, nadert steeds meer mijn streef cijfer van 80.000 woningen per jaar, aldus de heer Andriessen, die mededeelde, dat de minister in de geest van de KVP-woning- bouwcommissie werkt. De spre ker verklaarde als oud-bouwvak arbeider voorstander te zijn van verlenging van de arbeidsduur voor de bouwvakken in de zomer, |mits de belastingdienst coulant lis. Kalief Hassen Ben el Mehdi. de vertegenwoordiger van de Ma rokkaanse sultan Ben Joessef in Spaans-Marokko, heeft dinsdag aan generaal Franco en aan de Spaanse hoge-commissaris, gene raal Valino, boodschappen gezon den, waarin hij protesteert tegen de gebeurtenissen in Tetoean naar anleiding van de onafhan kelijkheidsverklaring 'betreffende Frans-Marokko. De kalief ver zocht, onmiddellijk een einde te maken aan het optreden van de Spaanse politie en aan het ver gieten van onschuldig bloed. Generaal Valino heeft inmid dels een verklaring laten uitge ven, waarin hij het gebeurde wijt aan het optreden van „agitators en ongewenste elementen", die zich zouden hebben gemengd on der de Marokkanen, die hun vreugde uitten over het akkoord i tussen de Franse regering en sultan Ben Joessef. Deze elemen ten hadden de politie aangeval len, die daardoor gedwongen was het vuur te openen, hetgeen ver scheidene slachtoffers onder de Oproerkraaiers had geëist, aldus de Spaanse lezing. Hieraan werd toegevoegd, dat de Spaanse reserves ten aanzien i van de overeenkomst tussen Frankrijk en Frans-Marokko niet betrekking hebben op „de voort gang welke een dergelijk akkoord op de weg naar onafhankelijkheid :van het Marokkaanse volk toete- j kent", doch op het feit, dat de overeenkomst alleen op het Fran- se deel van Marokko van toepas sing kan zijn. De staatshoofden van drie Ara bische landen, Saoedie-Arataië, Syrië en Egypte, zijn woensdag te Cairo bijeengekomen om in de eerste plaats te spreken over „vraagstukken van het Midden- Oosten". De drie leiders ko ning Saoed, president Sjoekri el Koeatly van Syrië en premier Nasser van Egypte zullen waarschijnlijk drie of vier dagen confereren. De „Groter Nederland Actie" heeft aan de minister-president en aan minister Luns een open brief gericht, ondertekend door de voorzitter dr. W. K. H. Feuil- letau de Bruyn en door de secre taris, de heer E. L. Martens, van de volgende inhoud: „De „Groter Nederland Actie" stelt vast, dat uit het proces Jungschlager is gebleken: 1. dat de Nederlandse gevan genen en getuigen hebben bloot gestaan aan wrede, onmense lijke en degraderende behande lingen als bedoeld in artikel 5 van het statuut van de rechten van de mens; 2. dat tijdens het proces af doende is gebleken: a. zowel uit de houding van de openbare aanklager, die alle verklaringen van de getuigen décharge die onder ede zijn afge legd heeft gewraakt, als b. uit de houding van de rech ter die verhinderd heeft dat aan beklaagde bevoegde en deskun dige bijstand werd verleend, dat er van een onpartijdig en onaf hankelijk tribunaal, zoals be doeld in art. 10 van het statuut van de rechten van de mens geen sprake is geweest; Men vreest, dat zestien"mensen Mjn omgekomen als gevolg van tiet optreden van lawines op de Lofolen. Een energiecentrale in de buurt van de Noorse vissershaven Svol- vaer, waarin zich twee schepen bevonden, werd bedolven. In een ander dorp werden verscheidene huizen verwoest. Veertien mensen worden ver mist. Elf Duitsers werden spoedig levend en ongedeerd uitgegraven, maar vier, twee vrouwen en twee mannen, bleken reeds overleden te zijn. Een vijfde Duitser wordt vermist. De lawine bij Svolvaer heeft 100 meter kabel verwoest waar door het gehele Oostelijke deel van de Lofoten zonder stroom is. De centrale is vernield. Enige dagen geleden zijn door lawines op het eiland Meloey, bij de Noordelijke kust van Noor wegen, vier mensen om het leven gekomen. Gisteren zijn in het kleine Wal sertal van de Allgau Alpen in Beieren drie Duitse skiërs onder sneeuw bedolven. Het stoffelijk overschot van een van hen is ge borgen. Nader is bericht, dat een der de lawine 2 woningen te Lang- vassbukt bij Kvaef jord op de Lo foten heeft getroffen. Zes men sen worden vermist. In officiële kringen te Damas cus is vernomen, dat het Syrisch leger het Arabische legioen in Jordanië heeft gelukgewenst met zijn „bevrijding" van de Britse invloed en Jordanië alle hulp die 't nodig mocht hebben heeft aan geboden. Syrië zou ook bereid zijn tot samenwerking op elk ge bied. 3. dat op grond van het ver melde sub 2 tevens in strijd is gehandeld met art. 11 van het statuut waarin voorgeschreven is, dat alle garantie noodzake lijk voor zijn verdediging aan de beklaagde zullen worden ver zekerd 4. dat alle staten-leden van de UNO, dus ook de republiek Indo nesia zich verbonden hebben om op effectieve en universele wijze de rechten van de mens en diens fundamentele vrijheden te res pecteren, omdat de miskenning en de verachting van die rechten leiden tot daden van barbaars heid, die het menselijk geweten in opstand brengen, zoals dit het geval is met het proces-Jung- schlager. Op grond van het bovenstaan de wendt de „Groter Nederland Actie" zich tot uwe excellenties met het eerbiedige verzoek om bij de bevoegde organen van de UNO een klacht in te dienen tegen de regering van de Repu bliek Indonesia wegens het schenden van liet statuut van de rechten van de mens, dat door de UNO assemblee tot een ge meenschappelijk ideaal is ver klaard." Verklaring van B. en W. van Maastricht. De burgemeester van Maas tricht, mr. baron Michiels van Kessenich, heeft dinsdagavond in de raadsvergadering namens B. en W. een verklaring afgelegd over het proces-Jungschlaeger. In deze verklaring wordt het volgende gezegd: „De stad on dergaat in dubbel opzicht hevige pijn. Één van haar zonen lijdt al zo lang en zo zwaar in Indonesië in een martelende procesgang, en nu in het bijzonder met de doodstraf als eis tegenover zich. Twee vrouwen verdienen wel on ze bewondering en ons mede leven meer in het bijzonder. Het zijn de. offervaardige verdedig ster mevr. Bouman en mevr. Jungschiaeger, die beiden zo nauw met hem in leed verbon den zijn. Verdrietig is het ook voor ons, dat deze onbegrijpelij ke en door sentimenten blijkbaar sterk beïnvloede procesgang in geheel de wereld weer de goede kansen op groeiend respect voor de jonge republiek de bodem in slaat. Overtuigd, dat van regerings wege niets ongedaan moet wor den gelaten om onze stadgenoot uit deze grote nood te bevrijden hopen wij, dat alle zo pijnlijk bij deze zaak betrokkenen met Gods hulp de kracht zullen hebben om vol te houden. De oudste der drie fractievoor zitters, mr. W. Korn. verklaarde zich geheel te kunnen verenigen met de verklaring van de burge meester en daarmede instemming te betuigen. Damescomité van actie richt zich tot mevr. Roosevelt. Het damescomité van actie Ne derland te Amsterdam heeft het volgende telegram gezonden naar mevrouw Roosevelt: „Duizenden Nederlandse vrou wen hebben met verbijstering kennis genomen van de gebeur tenissen, die zich te Djakarta hebben afgespeeld tijdens een proces tegen een aantal Neder landers die nu reed's meer dan twee jaren in voorarrest zitten. De rechten van de mens zijn in dit proces met voeten getreden. De Indonesische justitie heeft zelfs geweigerd een jurist ter verdediging der verdachten toe te laten. Een dappere Nederland se vrouw, mevrouw Mieke Bou man, die geen jurist is, vecht thans met alle energie voor deze Nederlanders. Daar wijlen Uw echtgenoot het charter van de rechten van de mens opstelde en daar U in de gehele wereld voor de rechten van de mens vecht, smeken wij U Uw invloed te doen aanwenden om aan dit dra ma van menselijk onrecht een einde te maken. De Jordaanse minister van De fensie, Falali Madadha, heeft be kend gemaakt, alle maatregelen nietig verklaard te hebben, die door de gewezen bevelhebber van het Arabische legioen, generaal Glubb, tegen negen leden van het legioen waren genomen. Zij hadden bij de onlusten in verband met betogingen tegen het verdrag van Bagdad gewei gerd de bevelen van de bevelheb ber op te volgen en waren naar Syrië uitgeweken. Voorts zijn twee officieren van het legioen, die op last van Glubb waren ge vangengezet, vrijgelaten. Premier Samir el Rifai heeft voorts staking van de uitzendin gen van het radiostation „De stem van Amman" gelast. Vol gens welingelichte kringen is deze maatregel genomen in ver band. met kritiek op Arabische landen, die door een zekere Jou- nes el Bahri, iri opdracht van ge neraal Glubb, in avonduitzendin gen werd geuit. Pineau zei, dat „het Sowjet- tijdperk van agressie'in hoofd zaak voorbij is. De Sowjets zijn thans het stadium van vreed zaam naast elkaar bestaan in gegaan. Hij sprak over de „om wenteling", die zich de vorige maand op 't twintigste congres van de Sowjetrussische com munistische partij te Moskou heeft voorgedaan en noemde deze een fundamentele veran dering in de politiek van het Kremlin. De Franse minister zei, dat het Westen slechts de keuze heeft tussen voortzetting van de ver deling der wereld in twee blok ken hetgeen hij afkeurde en ontwikkeling van een vrijer ver keer van mensen en goederen tussen Oost en West. „De Sow- jet-ideeën gedijen in een sfeer van heimelijkheid. Wij moeten trachten onze ideeën er tegenover te plaatsen". Vrijdag j.l. verklaarde Pineau in Parijs, dat hij het zeer oneens was met de Westelijke politiek, die in de afgelopen jaren tegen- ovei het Oosten is gevoerd. Pineau verklaarde, dat de jong ste brief van president Eisenho wer aan premier Boelganin over controle op atoomwapens Frank rijk in staat stelt „nieuwe stap pen" te nemen op de komende besprekingen over ontwapening. De raad van de ZOAVO werd het eens over de noodzaak van een spoedige regeling van het Indisch-Pakistaanse geschil over Kasjmir, in overeenstemming met de resolutie der V.N. waarin aangedrongen wordt op het hou den van een volksstemming in 't gebied. Dit is uit gezaghebbende kringen vernomen. De ministers van Buitenlandse Zaken bevestigen verder hun er kenning van de huidige grens tussen Pakistan en Afghanistan. De Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken, Chowdhury, had de raad van ministers dins dag om steun voor het Pakistaan se standpunt ten aanzien van Kasjmir en de grens met Afgha nistan gevraagd. Dit laatste land betwist de huidige grens en eist de stichting van een staat Pach- toenistan, die delen van Pakistan en Afghanistan zou moeten om vatten en waarin de Poesjtoe-ta- lige Pathanen verenigd zouden moeten worden. Op de Zoavo-conferentie te Karatsji hebben de ministers woensdag overeenstemming be reikt over een Brits voorstel voor de oprichting van een per manent internationaal secreta riaat te Bangkok. Dit secreta riaat zal belast zijn met de da gelijkse werkzaamheden van de verdragsorganisatie voor Zuid- Oost-Azië. Voorts besloten de ministers een reizende economische des kundige aan te stellen. De Australische minister van Buitenlandse Zeiken, Casey, gaf woensdagmiddag een uiteenzet ting over de Australische hulp aan de ZOAVO. Minister Dulles drong er op aan, dat voor eind april in Bang kok een bureau wordt opgericht dat zich moet hooghouden met het bestrijden van communist; sche ondermijning. De afgevaar digden waren het er mee eens, dat door de vermindering van de militaire dreiging, communisti sche ondermijning het grootste gevaar voor de veiligheid van het ZOAVO-gebied is geworden. De conservatieve parlements- fractie heeft dinsdagnamiddag in een privé-bijeenkomst in het La gerhuis een uiteenzetting van premier Eden over de jongste gebeurtenissen in Jordanië aan gehoord. In de wandelgangen werd vernomen, dat Eden zich voorstander verklaarde van een politiek van afwachten. Hij zou eerst willen weten hoe de reactie van Irak zal zijn, het laatste land in de Levant waar Engeland, buiten Jordanië, nog militaire bases heeft. Hij zou er op hebben gewezen, dat de koninklijke familie van Irak, die nauw verwant is aan die van Jordanië, de jonge ko ning Hoessein van Jordanië mis schien tot een gematigder hou ding ten opzichte van Groot- Brittannië zou kunnen brengen en een tegenwicht zou kunnen TWEEDE KAMER In de vergadering der Tweede Kamer is woensdagmiddag aan de orde gekomen het wetsont werp tot hernieuwde inwerking stelling van de prijsopdrijvings- en hamsterwet 1939. Door dit ontwerp wordt be krachtigd het Kon. Besluit van 30 augustus 1955 (Stb. 431), re gelende de hernieuwde inwer kingtreding van de prijsopdrij- vings- en hamsterwet 1939 (Stb. 634). Deze wet zal in werking zijn uiterlijk tot en met 26 sep tember 1956. Ter verwezenlijking van de huidige politiek van prijs- staibilisatie van de regering, die in eerste instantie de rust in de prijzen tot stand dient te bren gen en waar mogelijk prijsverla ging dient na te streven, acht de regering handhaving van haar bevoegdheid maximumprijzen voor te schrijven onontbeerlijk, zo wordt in de Memorie van Toe lichting gezegd. Nadat de minister van Econo mische Zaken, de heer Zijlstra geantwoord heeft op enige op merkingen van de heer Hooij (KVP) wordt het wetsontwerp z.h.s. goedgekeurd. vormen voor de invloed van Egypte en Saoedi-Arabië aan het hof te Amman. Aan Eden zouden verder vele vragen gesteld zijn over de aan wending door de Arabische lan den, met name Saoedi-Arabië. van de opbrengsten der Ameri kaanse olie-exploitatie, dit in verband met de verwikkelingen in het Midden-Oosten. Na de bijeenkomst ging een groep „rebellen" onder de con servatieve parlementsleden, on der leiding van kapitein Water- house, zich over haar houding beraden. zijn beurt de geheimen doorgaf aan Emmanuel d'Astier de La Vigerie, directeur van het pro- communistische blad „Libera tion", en aan André Baranes, voormalig journalist bij het blad die de geheimen ook weer door gaf. Jean-Francois Mons, voorma lig secretaris-generaal van de Franse nationale defensie-com missie, is in een proces, dat gis teren in Parijs is begonnen, be schuldigd van het laten slinge ren van militaire geheimen in zijn bureau. Hij staat met twee andere ho ge ambtenaren en een journalist terecht voor een militair ge rechtshof. Het betreft het uitlek ken van militaire geheimen, die betrekking hadden op de Indo- chinese oorlog tegen de commu nistische Vietminh-bevveging. De geheimen waren in 1954 bespro ken door de nationale defensie commissie, het hoogste orgaan voor de coördinatie van de acti viteit van regering en militaire bevelhebbers. Door de onachtzaamheid van Mons, aldus de aanklacht, was zijn secretaris Jean Turpin in staat de notulen van de bijeen komsten van de defensieraad in mei, juni en september 1954 te lezen. Turpin gaf de inlichtingen door aan Roger Labrusse, die eveneens deel uitmaakte van het secretariaat der commissie en op Majoor Koeznetsof, assistent militair attaché van de Sowjet- ambassade in Teheran, is woens dag uit de Perzische hoofdstad ■naar de Sowjet-Unie vertrokken. De Perzische regering heeft hem verzocht het land te verla ten, nadat hij op 29 februari was aangehouden op het ogenblik dat hij documenten in ontvangst nam van een officier der Perzi sche luchtmacht. De minister van Financiën, heeft besloten de gelegenheid tot inwisseling van de oude zilveren guldens opnieuw open te stellen van 15 maart tot en met 16 april 1956. De inwisseling kan geschieden bij alle postkantoren en poststa tions en bij de hoofdibank, de bij bank en agentschappen van de Nederlandsche Bank N.V. Dcör het optreden van stam men. in die Indische staat Assam, die onafhankelijkheid eisen, zijn in de afgelopen maanden 121 pér sonen gedood en 25 gewond. Dit is woensdag door mevrouw Menon, parlementair staatssecre taris van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, in de Eerste Kamer meegedeeld. Het betreft bepaalde Nagas- stammen in het gebied van Tuen sang. Vijf dorpen en 120 huizen zijn in brand gestoken, aldus mevr. Menon, die verder meedeelde, dat de Stamleden die zich aan misdaden schuldig maken, on geveer duizend man sterk zijn, onder wie 500 gewapenden. In een vraaggesprek met de „Times of Cyprus" heeft aarts bisschop Makarios verklaard be reid te zijn, het standpunt van zijn beweging, die aansluiting bij Griekenland wenst, nog eens uit een te zetten, als Engeland het overleg over de toekomst van Cyprus wil heropenen. Voor de Griekse Cyprioten zou het dati echter een kwestie van „alles of niets" zijn. Als de Brit ten de onderhandelingen willen hervatten, zullen zij moeten toe geven op alle drie de punten, waarop de jongste besprekingen zijn vastgelopen, n.l. een algehele amnestie, het toezicht op de vei ligheid en de samenstelling van een gekozen wetgevend lichaam, aldus de aartsbischop. Israël heeft bij de Veiligheids raad geprotesteerd tegen twee aanvallen van de Syriërs. Deze hebben in het begin van de week drie Israëlische politiemannen gedood en een Israëlisch vlieg tuig neergehaald. Boven Zweden kwam woensdag midden op de dag op de meeste plaatsen 2 tot 4 graden vors' voor. Deze koude lucht stroomde met noordel. winden naar Oost- Duitsland en Polen. Bij tempera turen om het vriespunt vielen daar verscheidene sneeuwbuien. In ons land was het ook vrij koud. Het kwik kwam niet hoger dan 3 tot 5 graden. Dit kwam doordat boven onze omgeving eveneens een noordelijke wind stond. Deze wind waaide langs de oostflank van 'n hogedrukge bied, dat over de Britse eilanden naar de Noordzee trok. Donderdag zal het weer in Ne derland geheel door dit hoge- drukgebied worden bepaald. In verband hiermede zal er dan minder wónd zijn dan gisteren, zullen de middagtemperaturen niet veel hoger worden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. Meer zon. Droog weer met zonnige perio den. Ongeveer dezelfde middag- temperaturen als gisteren. Zwak ke tot matige wind uit uiteenlo pende richtingen. VRIJDAG 9 MAART. v.m. n.m. Breskens -11.59 12.31 Terneuzen 0.34 1.06 Hansweert 1.14 1.46 Walsoorden 1.24 1.56 ZON op onder Mrt. 8 7.12 18.34 9 7.10 18.36 MAAN op onder 5.08 5.32 14.25 15-33L

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1