OPENING ZOAVO CONFERENTIE Protestvergadering tegen het proces- Jungschlaeger In Januari 1956 5207 woningen gereed Verklaring van aartsbisschop Makarios WOENSDAG 7 MAART 1956. 11e Jaargang Nr 3708 EERSTE BLAD Dulles als enige uitgevaren tegen de communisten dinsdagmorgen de eerste vergadering van de minis terraad van de Zuidoost- aziatischc verdragsorganisa tie te Karatsji geópend. KNESSETH VERWERPT PREVENTIEVE OORLOG Na een stormachtige vergadering De „Knesseth", het Isra ëlische parlement, heeft dinsdag na een stormachtige vergadering een motie van wantrouwen in de regering- Ben Goerion verworpen, waarin een onmiddellijke preventieve oorlog tegen de Arabieren geëist werd. DE KWESTIE-KASJMIR HAR AH AP: Indonesië zal handelen naar eigen inzicht „Prachtig voorbeeld van misdadige partijdigheid'' ISRAëLlSCH-EGYPTlSCH INCIDENT Incident wellicht hernieuwing van militaire activiteit ces; met 'n politieke achtergrond maar met een politiek doel, het creëren van zondebok ken". Aldus de heer J. E. van Buuren, majoor buiten dienst van het KNIL en ge tuige a décharge in de zaak- Jungschlaeger, op een pro testvergadering, die de afde ling 's-Gravenhage van het Veteranen Legioen Neder land had georganiseerd naar aanleiding van de gang van zaken in het proces-Jung- schlaeger. De heer Ego oefende o.a. critiek op de regering, „die tot heden geen enkele offi ciële verklaring de wereld instuurde na het requisitoir van Sunario, maar wel pro testeerde over het beëindi gen van de financieël-econo- mische betrekkingen door Indonesië". STICHTING 1940—1945 Laatste inzameling bracht 5,2 miljoen op MALENKOF NAAR ENGELAND Ter bezichtiging van elektrische centralen Algemeen Nederlands Verbond over proces- Jungschlaeger Schrijven aan dr. Drees Onderscheiding voor generaal Clubb Geldinzameling voor Nederlandse vrouw in Canada HET WEER Protesten tegen proces- Jungschlaeger „Nederland in den vreemde" „Gemeenschappelijke actie van Nederlandse vrouwen" Israël vraagt bijeenkomst van bestandscommissie Ter bespreking van de grensincidenten Telegram damescomité van Actie Nederland inzake proces-Jungschlaeger WEERBERICHT. HOOGWATER ZON-EN MAANSTANDEN frudserlng bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 5557 Terneuzen Redactieadres Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 cL DE VRI1E ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de bande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 et; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. n„ p.iyf.i,icp perste mi-1 Selwyn Lloyd, de Blitse minis- Dc Pakistaanse eerste mi Buitenlandse Zaken, ver. nister Mohamed Ah heett jklaarde> dat de zOAVO de grond slag biedt voor veiligheid en sta biliteit waarop de volken van Zuidoost-Azië aan hun toekomst kunnen bouwen in vriendschappe lijke samenwerking met hen die werkelijk willen helpen. Het be staan van deze organisatie be schermde de volken van Zuidoost- Azië in zekere mate tegen de dreiging van een militaire aan val, infiltratie of ondermijning. Foster Dulles, de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, achtte het van belang de organisatie niet slechts te ontwikkelen tot een schild te gen 'n gewapende aanval doch ook aandacht te schenken aan versterking van de ZOAVO op dat de aangesloten landen aan ondermijning het hoofd kunnen bieden en gezonde gemeen schappen kunnen scheppen, die niet voor „communistische be smetting" vatbaar zijn. De Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Pineau, was van mening, dat armoede de voor naamste vijand van de vrede is. Aan de conferentie nemen deel de ministers van Buitenlandse Zaken van acht landen. Het is ie tweede conferentie der minister» sinds de oprichting van de ZOAVO. Leden van de ZOAVO zijn de Verenigde Staten, Enge land, Frankrijk, Pakistan, Austra lië, Nieuw-Zeeland, Thailand en de Philippijnen. Volgens radio Karatsji ver klaarde Mohamed Ali, dat de lan den van de ZOAVO o.m. het de vies van leven en laten leven hul digen. Het defensieve karakter van dé organisatie onderstrepend, zei de Pakistaanse premier, dat vrede en economische vooruit gang voor Pakistan twee van el kaar afhankelijke factoren zijn De conferentie had ten doel plan nen op te stellen om het levens peil van de minder ontwikkelde landen van Zuidoost-Azië te ver hogen. De Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken, Hamidoel Hak Tsjoedry, is eenparig tot voorzitter van de conferentie ge kozen. De stemverhouding was 66 te gen, 13 voor, 14 onthoudingen, De motie was ingediend door de extreem rechtse vrijheidsbe weging. Premier David Ben Goerion, die tevens minister van Defensie is, verzette zich krachtig tegen de oproep van de vrijheidsbewe ging. Hij verklaarde, dat Israël „eens geloofde, i dat er geen oorlog komen zou". Nu geloven wij dit veel minder, dóch als een oorlog uitbreekt, zullen de Amerikaanse regering en de premier van de Sowjet-Unie de morele verantwoordelijkheid dragen". „Als wij in de naaste toekomst geen wapens van de Verenigde Staten ontvangen, zal de Ameri kaanse regering een grote ver antwoordelijkheid op zich laden, zo voegde de premier hieraan toe. Hij stelde de groeiende beteke nis in het licht van het Aziatische continent in de internationale po litieke en economische aangele genheden. De beste waarborg voor politieke stabiliteit bestond in de verheffing van het materi ele en culturele levenspeil der be volkingen. Na de openingsverklaring heeft de conferentie haar werkzaam-' heden achter gesloten deuren voortgezet. Reuters correspondent Etanley Priddle merkt op, dat Dulles de enige minister is geweest, die bij de opening van de conferentie is uitgevaren tegen de communis ten. De andere zeven ministers legden het zwaartepunt op de hoofdzaak om de nieuwe Sowjet- tactiek in Zuidoost-Azië te be antwoorden met versterking van de economische en sociale samen werking. De Britse en andere le den van het verdrag zijn van ge voelen, dat een te krachtige anti communistische propaganda on nodig is en het gevaar inhoudt, dat neutralen als India kopschuw gemaakt worden. Bovendien zou zulks de betrekkingen met com munistisch China bemoeilijken. Over de wens van Pakistan, het geschil ever Kasjmir te bespre ken, is niet gerept. De Pakistaan se minister van Buitenlandse Za ken herinnerde er evenwel aan, dat de ZOAVO het beginsel van zelfbeschikking heeft onderschre ven. De minister deelde aan het begin van de besloten vergade ring mede, de kwestie-Kasjmir aan de orde te zullen stellen. In zijn rede voor de besloten bijeenkomst zei minister Dulles nog dat de Verenigde Staten de onafhankelijkheid van Aziatische en Afrikaanse landen steunen. De Chinese en Russische com munisten daarentegen hadden wanneer zij ook maar de gelegen heid kregen buurlanden opge slokt of onderworpen. De com munistische propaganda was thans gericht tegen collectieve veiligheidsorganisaties. Dit was echter niet altijd zo geweest. Dul les herinnerde aan de Sowjet- kritiek op Engeland en Frankrijk voor de oorlog omdat deze lan den collectief verzet tegen het fascisme van de hand wezen. „Agressieve landen willen al tijd liever, dat onafhankelijke staten elkaar niet helpen teneinde hun onafhankelijkheid te bewa ren", aldus de Amérikaanse mi nister. Pakistan heeft dinsdag zijn ze ven bondgenoten in de ZOAVO verzocht zijn eis tot een spoedige volksstemming in Kasjmir te steunen. Het geschil met India over Kasjmir hangt al acht jaar. De demissionaire premier van Indonesië, Harahap, heeft ver klaard, dat het Nederlandse pro test tegen de eenzijdige opheffing van de Unie geen invloed zal heb ben op het Indonesische stand punt. Wij zullen handelen naar eigen inzicht of Nederland daaraan zijn goedkeuring hecht of niet, aldus Harahap, die hier aan toevoegde: Wat willen zij doen, zij kunnen ons toch niet dwingen in één huis te wonen, de liefde kan toch niet van één kant komen? „Dit is een politiek pro-zittingen uitten zij zich steeds niet alleen een proces! va^er en z« seheel afwö" de eerste maand van 1956 In januari 1956 werd een aan- het vang gemaakt met de bouw van In zijn, volgens opgave van Centraal Bureau voor de sta- 4124 woningen. Aangezien meer tistiek, 5207 nieuwe woningen op-woningen gereed kwamen dan geleverd. Dit aantal is groter dan j met de bouw daarvan begonnen ooit tevoren in de maand januari werd, daalde het aantal in aan- werd geregistreerd. Het hoogste bouw zijnde woningen. Op 31 aantal tot nu toe in deze maand januari 1956 waren 75.029 wonin Een verkenner van het Egyp tische leger is maandag gedood bij een treffen met een Israëli sche patrouille in het gebied van Hatzerim, ten Westen van Beers- jeba. Twee verkenners werden gevangen genomen, aldus een Is raëlische woordvoerder. Israëlische militaire waarne mers verklaarden, dat het inci dent, waarbij de Egyptenaren tot het woord diep in Israël waren binnenge-1 drongen, hernieuwing van Egyp tische militaire activiteit achter de Israëlische linies zou kunnen oetekenen. Sedert, september j.l. aldus deze waarnemers, waren ten minste zes Egyptische ver kenners naar men gelooft le den van zelfmoordgroepen ge dood, verscheidene waren gewond en gevangen genomen.' Een Israëlische soldaat is dins dagochtend gedood, doordat zijn voertuig op een Egyptische land mijn reed. De mijn was door Egyptenaren neergelegd in het gebied in het gebied van Nir Yit zhak aan het eind van de grens strook van Gaza, aldus een Isra ëlische militaire woordvoerder. De plaats van het ongeluk ligt op Israëlisch grondgebied. Deze bijeenkomst werd gehou den in de geheel gevulde grot zaal van de Haagse Dierentuin, waarin spandoeken werden aan gebracht met o.a. de woorden: „Helpt Jungschlager" en „Be schermt mevrouw Bouman". kende verklaringen af. Nooit heeft de rechter de ge tuigen daarop geattendeerd, al dus de heer Van Buuren. Hij zei voorts, dat er stukken ter tafel verschenen, die de verdedigster niet ter inzage kreeg. Het requi sitoir is enkel en alleen gebaseerd op de verklaringen van de kroon getuigen. De getuigen a décharge worden onbetrouwbaar geacht. De gang van zaken wekt de in druk dat de beklaagden schuldig moeten worden bevonden. Jungschiagers tragiek was, dat hij zich na twee of drie waarschu wingen liet overhalen te blijven, omdat hij zich niets te verwijten had. Spreker zei, dat er een do delijke haat bestond tegen alles wat Nefis was. „Natuurlijk werd Jungschlager die hoofd van de Nefis was, uit gekozen om de rancuneuze ge voelens te botvieren". Beklaagde Schmidt had het on geluk dezelfde naam te hebben als een Nederlander, die zich aan sloot bij de Darul Islam. Over de verdedigster zei hij, dat het past een eresaluut te bren gen aan het werk van een Ne derlandse vrouw, die een verbe ten strijd voert. De heer Brendgen eiste in een kort woord „gerechtelijke ver volging van diegenen, die door opzettelijke onwetendheid hebben meegewerkt aan de chaos in In donesië". Spr. deed 'n beroep op de aan wezigen om overal de kwestie- Jungschlager en de bedreiging van het leven van anderen onder de aandacht van het Nederlandse volk te brengen en elke actie te steunen om hun leven te redden. De aanwezigen, die het betoog van de sprekers onderbraken om hun instemming te betuigen, be sloten de bijeenkomst met het zingen van het Wilhelmus. Behalve de heer Van Buuren voerden de voorzitter van de af deling 's-Gravenhage van het Le gioen, kolonel buiten dienst van het KNIL, J. H. J. Brendgen, en de voorzitter van 't Gewest Zuid- Holland, de heer P. J. G. A. Ego, opgeleverde woningen was 3816, n.l in januari 1954 Sedert 1950 kwamen in de maand januari gemiddeld 3191 woningen gereed. Januari 1956 leverde dus ruim 1,6 maal dit gemiddelde aantal woningen op. De 5207 voltooide woningen waren als volgt over de provin ciën en de drie grote steden ver deeld (tusen haakjes de in janu ari 1955 gereed gekomen wonin gen) Groningen 339 (118); Friesland 108 (107); Drenthe 167 (35); Overijssel 444 (187); Gelderland ,485 401); Utrecht 307 (157); N.- Holland (excl. Amsterdam) 676 (504); Z.-Holland (excl. 's-Gra venhage en Rotterdam) 870 (363); Zeeland 151 (219); Noord- Brabant 729 (411); Limburg 311 (124); Amsterdam 200 (111); 's-Gravenhage 239 190)Rotter dam 164 (190); N. O. Polder 17 (9); Nederland 5207 f3146). gen in aanbouw tegen 76.122 op 31 december 1955. Van de gereedgekomen wonin gen werden er 166 in systeem bouw uitgevoerd. Het hoofdbestuur van de Stich ting 19401945 deelt mede: Onder luide bijval van de aan wezigen werd besloten namens de vergadering telegrammen aan de minister-president, dr. W. Drees, en de minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns te zenden. Hierin wordt de Nederlandse regering geëist onverwijld de zaak Jungschlager c.s. op de meest krachtige wijze voor te brengen bij de U.N.C.I., de V.N. en vervolgens haar voorlich tingsapparaat in de gehele we reld opdracht te geven, zoveel mogelijk de onderhavige aan gelegenheid in de belangstelling van de gehele wereldbevolking te brengen". Voorts wordt ge- eist, „dat de republiek Zuid- Molukken wordt erkend en alle hulp wordt verleend, die erken ning door andere landen bevor dert". Aartsbisschop Makarios, leider der Cyprische beweging, die aan sluiting van het eiland bij Grie kenland wil, heeft op een pers conferentie te Nicosia verklaard dat hij in vijf maanden onder handelingen met de Britten vele concessies had gedaan, doch dat van „Britse zijde ongelukkigger- wijs geen goede wil is gebleken om een basis te vinden voor re delijke overeenstemming". Makarios verzocht de Cyprio tische Grieken thans „totdat de Britse regering haar standpunt heeft herzien en onze nationale wensen eerbiedigt", de „vreedza me strijd voor verwerving van het recht tot zelfbeschikking voort te zetten". Makarios deelde mede om am nestie voor de politieke gevange nen verzocht te hebben, „als één der eerste voorwaarden voor de terugkeer tot een normaal leven" doo'n de Britse regering wilde deze slechts aan zeer enkele ca tegorieën betogers, personen die leuzen hadden opgesteld, of pamfletten verspreid verle nen. Hij vervolgde: „De Britse rege ring weigerde niet slechts de verzekering te geven dat de ge kozen vertegenwoordigers van de meerderheid der Cyprische bevolking ook in een Cyprische volksvertegenwoordiging de meerderheid zouden vormen, doch zij stond er ook op dat de Britse gouverneur, zo lang als hij dit nodig zou achten, volledi ge bevoegdheid zou behouden ter verzekering van de openbare or de en rust. Dit hield niet slechts het toe zicht o£d de politie in, doch het betekende tevens dat de Britten zich de gehele uitvoerende macht, ter verzekering van de naleving der wetten, voorbehielden. Hier door zou een koloniale mogend heid voor onbepaalde tijd, onder het voorwendsel van handhaving der openbare veiligheid, in staat zijn in de Cyprische gang van zaken in te grijpen. De Britten hebben onze goede wil met onverzoenlijkheid beant woord", aldus aartsbisschop Ma karios. Oud premier Georgi Malenkof van de Sowjet-Unie zal, naar van bevoegde zijde is vernomen, over een dag of tien Engeland bezoe ken. Malenkof, thans vice-pre mier en minister voor de elektri citeitsvoorziening, zal een dele gatie leiden die in Engeland elek trische centralen gaat bezichti gen. De voorbereiding van hpt be zoek wordt geregeld door de di rectie van het Britse (genationa liseerde) elektriciteitsbedrijf. Malenkof gaat naar Engeland ongeveer een maand voor de komst van de Sowjet-leiders pre mier Boelganin en partijsecreta ris Chroesjtsjef. Verwacht wordt, dat Malenkof met Britse minis ters over het ibezoek van de Sow jet-leiders zal spreken. Een Britse delegatie van des kundigen op het gebied van de elektriciteitsvoorziening zal zich „-er nr. 1* tnt on laar binnenkort naar de Sowjet-Unie W Verzocht wordt ,,de grote Ne derlandse vrouw, mevrouw M BoumanVan der Berg een di plomatieke status te verlenen" en „ten sterkste wordt aange- Het onderstaande manifest is gisteren publiek gemaakt: „De berichten over de in Djakarta aanhangige processen tegen Jungschlager en Schmidt, en de gevangenhouding van andere Nederlanders wekken bij ondergetekenden de indruk, dat de funda mentele rechten van de mens zoals deze zijn aanvaard door de Verenigde Naties, daarbij niet naar behoren worden geëerbiedigd. Nu, naar hun is gebleken, deze indruk niet slechts bij henzelf doch ook bij anderen in- en buiten Nederland is ontstaan, hechten zij er aan de Nederlandse regering met de grootste nadruk de vraag voor te leggen, of het, afgezien van wat zij overigens ten deze reeds heeft gedaan, geen plicht is de desbetreffende kwestie voor een internationaal forum te brengen en hiertoe onverwijld alle voorbereidingen te treffen. Daartoe richte de regering zich dan tot de bevoegde organen der Verenigde Naties en mdke zij deze zaken op de daartoe moge lijke wijze aanhangig bij het Internationaal Gerechtshof, opdat, met hoor en wederhoor en onderzoek van alle aangeroerde controleer bare feiten, door een onpartijdige en onbevooroordeelde rechter worde nagegaan, of inderdaad onze zo zwaar beproefde landge hoten niet volkomen onschuldig zijn. De initiatiefnemers vertrouwen dat het Nederlandse volk in al z(jn geledingen Uitdrukkelijk van zijn instemming met dit streven zal doen blijken." G. Ch. Aalders, voorzitter Ned. Verg. van ex-politieke gevangenen R. P. Cleveringa, hoogleraar te Leiden. F. J. Goedhart, lid van de Tweede Kamer. Leonard Huizinga, auteur. Gezina H. J. v. d. Molen, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. K. van Rijckevorsel, lid van de Tweede Kamer. A. Goekoop, Den Haag, Catshuis Sorghvliet, Adriaan Goekooplaan 10. Het Algemeen Nederlands Ver bond heeft zich met een schrijven se vrouwen", mevrouw W. van 't Rood—Gerth van Wijk, deelt me de, dat zij zich heeft gewend tot de Amerikaanse vrouwenorgani saties, vrouwelijke senaatsleden, de „Federal Council of Churches of Christ of - America" en de „Commission of the Churches on. De laatste grote inzamelings- drongen om naar aanleiding van gericht tot de ministerpresident, International Affairs". Zij ver 1 1 WJ - r -* i i ,1 VI III 1 tv*AAn I 11 rwr\rr4- A YY1 d ot - - I-. i J..: m.#, m .1 J v actie, begonnen rond de meida gen 1955 bij gelegenheid van het leest van 10 jaar bevrijd Neder land, is een groot succes gewor den. Het gestelde doel, n.l. het bij eenbrengen van 't door de Stich- ting benodigde bedrag van vijf miljoen gulden, is volledig be reikt. Op 31 december 1955 was bij eengebracht of toegezegd, een bedrag van ruim 5.200.000, Het hoofdbestuur dankt het ge hele Nederlandse volk en allen in binnen- en buitenland, die hun goede krachten aan deze inzame lingsactie hebben gegeven, voor dit prachtige resultaat en spreekt daarbij de hoop uit, dat de vaste contribuanten de Stichting ook in de toekomst trouw zullen blijven door het betalen van hun jaar contributie. Bij de berekeningen welke gemaakt werden voor het vaststellen van het benodigde ka pitaal, werd op een jaarlijkse con tributie-opbrengst van 500.000,-- gerekend. Door het slagen van de inza melingsactie, is de Stichting 1940 1945 in staat gesteld, haar ai- de toenemende anti-Nederlandse dr. W. Drees. Dit zegt o.m. dat zocht dringend, invloed aan te het Algemeen Verbond met deer- wenden ten gunste van de be nis vaststelt, dat de heer Jung- klaagden in Indonesië en me- schlager doelbewust verstoken vrouw Bouman. wordt gehouden van de noodza-1 Jn een telegram aan de minis kelijke rechtskundige bijstand, ter-president dr. Drees en de mi- Met grote bewondering en eer- nister zonder portefeuille, mr. J. bied waardeert het de vastbera- m. A. H. Luns, werd gevraagd, denheid. de geestelijke onver- |„of de regering reeds alle maat- moeidheid en de kloekheid, waar-regelen heeft genomen ter alge hetze in Indonesië, de nodige maatregelen te nemen waardoor snelle evacuatie van de Neder landse bevolkingsgroep in Indo nesië kan worden verkregen". Een collecte in de pauze bracht ruim 803,— op. Tot de aanwezigen behoorden de generaals buiten dienst Schol ten en Behrens. De heer Van Buuren noemde 't pïrcces-Jungsohager 'n „prach tig voorbeeld van misdadige par tijdigheid". Hij zei het zijn plicht te achten eraan mede te werken, het Ne derlandse volk tot het besef te brengen, „dat dit een schijnpro ces is met een monsterachtige door mevrouw Bouman in haar wanhopige strijd voor het recht de beste eigenschappen van de Nederlandse vrouw ten toon spreidt". Het verzoek „met de grootste ernst alle maatregelen te nemen, die schijnbaar nodig blijken om het wereldgeweten wakker te schudden, teneinde te voorkomen, dat hier een Nederlands onder daan het slachtoffer wordt van een weergaloos spel met de eer- A™ ES begi.Ai™ van m-h, a„ man- selijkheid de andere kant van het IJzeren Gordijn; met dit verschil echter, dat de beschuldigden in Djakarta hardnekkig weigeren te beken nen". begeven. Koningin Elizabeth heeft lui tenant-generaal John Glubb, de dezer dagen ontslagen bevelheb ber van 'het Arabische legioen, benoemd tot commandeur in de Bath-orde, één van de hoogste en oudste ridderorden van Enge land. De dragers van deze in 1399 gestichte orde hebben recht op de titel „sir". Een Nederlandse vrouw in Ca nada, lijdend aan een ongenees lijke ziekte, die volgens haar dokters nog slechts korte tijd te leven heeft, zal dank zij een geldinzameling, die honderden dollars heeft opgebracht, naar Nederland kunnen gaan, tezamen met haar zoontje van achttien maanden. De vrouw woont in Sudbury in de Canadese provincie Ontario. Een plaatselijke krant riep de bevolking op de helpende hand (e bieden. Daar het vervoer met een ge woon vliegtuig te gevaarlijk is, zal de Nederlandse met een spe ciaal ambulancevliegtuig naar haar land terugkeren. wordt begroot, einde te brengen. Hij citeerde uit verklaringen, die op de zitting waren afgelegd, dat de logica ver te zoeken was. De getuigen 4 charge legden bij het vooronderzoek een opmerke lijk goed geheugen aan de dag, z'o ging hij voort, doch tijdens de KUSTVAARDER „ILIAS" HAD MOEILIJKHEDEN. Het kustvaartuig „Ilias" (823 tn) van de K. N. S. M. te Amster dam heeft op zijn thuisreis van Genua via de Spaanse haven Huelva, 20 mijl ten W. van Vila- no moeilijkheden gehad met de motor, doordat de zuiger was warm gelopen. Het schip dreef hulpeloos rond op de Oceaan en seinde dringend om sleepboot hulp. Het in de nabijheid varende Zweedse schip „Almeria" van de Svenska Lloyd heeft de „Ilias" op sleeptouw genomen en brengt het schip naar de haven van Vigo aan de Spaanse Noordwest kust, waar het volgens de kapi tein van het kustvaartuig, gis teravond zou aankomen. Met de bemanning is alles wel aan boord. In de luchtdrukverdeling kwa men enkele veranderingen voor. Nadat een storing via Denemar ken naar het Z.O. was getrok ken, steeg in het gebied tussen IJsland en Schotland de lucht druk namelijk aanzienlijk. Hier door draaide de wind op het Noordelijk deel van de Noord zee naar het Noorden en werd wat koudere en drogere lucht aangevoerd. De voorste begren zing van deze polaire lucht lag dinsdagavond op enkele honder den kilometers ten Noorden van de Waddeneilanden en bewoog naar het Zuiden. Woensdag zal het gehele land in deze lucht komen, zodat het iets kouder zal worden. Wel zullen we af en toe de zon zien. De vereniging „Nederland in den vreemde" heeft in een tele gram aan de Indonesische verte genwoordiging in Den Haag me degedeeld, ziëh geheel en al aan te sluiten ibij het protest van de Nederlandse orde van advocaten inzake het proces Jungschlager. De voorzitster van de „gemeen schappelijke actie van Nederland- Israël heeft gevraagd om een spoedvergadering van de ge mengde Israëlisch-Egyptische bestandscommissie ter bespre king van de grensincidenten in de afgelopen 48 uur, zo heeft 'n Israëlische woordvoerder dinsdag in Jeruzalem bekendgemaakt. hele bescherming van mevrouw Bouman", Het damescomité van Actie Nederland zegt in een telegram aan de vice-president van de Raad van State „met verbijstèring ken nis te hebben genomen van de onmenselijke gebeurtenissen in Djakarta vóór en tijdens het pro- ces-Jungschlager". Het verzoekt o.m. dringend zijn invloed aan te wenden, opdat deze zaak zal wor den voorgelegd aan het interna tionaal gerechtshof. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot woensdag avond. Iets kouder. Af en toe zon en op de meeste plaatsen droog weer, maar in het Zuiden van het land aanvanke lijk nog zwaar bewolkt met eni ge regen. Matige tot krachtige wind uit Noordelijke richtingen. Iets kouder. DONDERDAG 8 MAART. v.m. n.m. Breskens 11.25 11.38 Terneuzen 12.13 Hansweert 0.40 1253 Walsoorden 0.50 1.03 Mrt. 7 8 9 ZON MAAN op onder op onder 7.15 18.32 4.39 13.20 7.12 18.34 5.08 14.25 7.10 18.36 5.32 15.33

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1