Britse verklaring over Cyprus Het Nederlandse antwoord aan Indonesië Terreur van Algerijnen jegens landgenoten te Parijs Nota aan de Staten-Generaal over de zaak-Schokking Engeland roept aantal officieren uit Jordanië terug Geur en smaak van Pickwick Thee extra beschermd De staking in Finland Zoavo-conferentie te Karatsji DINSDAG 6 MAART 1956. 11e Jaargang Nr 3707 DE WET ALGEMENE OUDERDOMS- VERZEKERIN G De tekst van de Neder landse nota, die op 3 maart 1956 te 's-Gravenhage is overhandigd aan de heer Kwee Djie Hoo luidt: Zaak-Jungschlaeger in Nederlandse ministerraad besproken Voor enigerlei stap heeft de regering geen aanleiding MOLLET ZONDAG NAAR ENGELAND Voor bespreking met Eden over de internationale toestand Saoedi-Arabië wenst meer Amerikaanse wapens VERPAKKING MET BIJZONDERE EIGENSCHAPPEN Groot scheepsbouw- programma van Griekse reder BESPREKING DER WESTELIJKE GROTE DRIE De toestand in het Midden Oosten Vertegenwoordigers van Amerika, Engeland en van brankrijk komen vandaag te Washington bijeen ter be spreking van de toestand in het Midden-Oosten. WEER LAWINE SLACHTOFFERS IN ZUID-KOREA Duizenden vogels spontane hulpacties RUSSEN WILLEN DAM IN BERINGSTRAAT BOUWEN HetScheldevraagstuk WEERBERICHT. HOOGWATER ZON-EN MAANSTANDEN HET WEER FrwsJterlng bij abonnement Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55—57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nk 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1.80: per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE' ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,-- iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. De Britse regering heeft maan dag in een verslag aan het La gerhuis bekendgemaakt, dat de onderhandelingen met aartsbis schop Makarios, de leider van de beweging voor aansluiting van Cyprus bij Griekenland, zijn vastgelopen op de volgende pun ten 1. De eis van onmiddellijke amnestie voor alle politieke ge vangenen. (Engeland wil, als de rust hersteld zal zijn, slecnts de gevangenen loslaten die zich niet aan gewelddaden of illegaal wa penbezit schuldig hebben ge- lïisskt). 2. De eis van volledige be voegdheden op binnenlands ge bied. (Engeland wil, behalve het beheer van de defensie en de buitenlandse betrekkingen, ook het toezicht op de binnenlandse veiligheid behouden). 3. Eisen van de aartsbisschop die er op neerkomen dat de Griekse bevolkingsgroep op Cy prus viermaal zoveel afgevaar digden in de nationale vergade ring krijgt als de Turkse min derheid. (Viervijfde der 500.000 Cyprioten^ is van Griekse af komst.) Volgens Makarios moet de gouverneur van het eiland grond wettelijk staatshoofd worden, zonder recht van veto van wet ten die de Cyprische nationale vergadering aanneemt. De minister van Koloniën, Len- nox-Boyd, die vorige week naar Cyprus vloog voor besprekingen met de aartsbisschop, verklaarde maandag in het Lagerhuis, dat het standpunt van de regering niet inhoudt, dat „het zelfbe schikkingsrecht nooit op Cyprus van toepassing kan zijn", doch dat dit, gezien de huidige toe stand in het oostelijk deel van 't Middelt.andse Zeegebied „geen practische oplossing" is. Enge land heeft een „grote mate van zelfbestuur" aangeboden en het zal bereid zijn met vertegen woordigers van de bevolking, be sprekingen over de toekomst van het eiland te voeien, als zelfbe stuur bewezen heeft, dat het in staat is de belangen van alle be volkingsgroepen te waarborgen, aldus de minister. Hoewel de besprekingen mis lukt zijn, aldus Lennox Boyd, zullen wij vastbesloten de rust en orde op het eiland herstellen. Op constitutioneel gebied blijft ons doel hetzelfde, n.l. het bereiken van overeenstemming met de ge meenschappen op Cyprus op grond van de beginselen die wij uiteengezet hebben. De Labourafgevaardigden dron gen aan op een duidelijk ant woord op de vraag, of de onder handelingen nu afgelopen zijn. De minister zei daarop, dat de grote kwesties, het beginsel van zelfbeschikking en zelfbestuur, in zekere zin van de baan zijn en dat men nu aan andere punten toe is. Hij noemde de weigering van aartsbisschop Makarios om het gebruik van geweld te ver oordelen, waardoor volgens hem in feite het geweld aangemoe digd wordt, onvergefelijk. De regering hoopt nog steeds, dat men op de duur tot een grondwet voor Cyprus zal ko men, aldus de minister, doch „ik zou het huis misleiden als ik het voorstelde, alsof dat in de hui dige omstandigheden zeer waar schijnlijk is". Het hoofdbestuur van de Ne derlandse Bond voor Ouden van Dagen heeft in zijn vrijdag j.l. gehouden vergadering besloten zijn doel te blijven nastreven: een pensioen van tachtig procent. Het hoofdbestuur nam dit be sluit nadat het had kennis ge nomen van het gewijzigd ont werp van wet algemene ouder- dcoisverzekeringde uitkering van pensioen zal waarschijnlijk, aldus het hoofdbestuur, slechts zijn gebaseerd op een bodem pensioen. Dat wordt ontoereikend ge acht om te voorzien in een nor male levensonderhoud, zodat, volgens het hoofdbestuur van de Nederlandse Bond van Ouden van Dagen vele bejaar den nog zullen blijven aangewe zen op aanvulling volgens de Armenwet enz. De Parijse politie onderzoekt gevallen van terreur, waarbij ge maskerde Algerijnen landgeno ten te Parijs intimideerden, om hen te bewegen geld af te dragen voor de Algerijnse verzetslieden in het gebergte van Aures. Het jongste slachtoffer dezer terroristen is de 56-jarige Alge rijnse boer Ali Ben Amara, die verleden week in een café in de Arabische wijk van Parijs werd doodgestoken. Het is de politie gebleken, dat Ali een maand geleden naar Frankrijk was gekomen, om zijn aldaar werkende kleinzoons te vragen waarom zij geen geld geld meer overmaakten aan hun ouders in Algerije. De jongens hadden daarop ge antwoord dat de geldzendingen onmogelijk waren geworden, om dat zij gedwongen werden maan delijks duizenden ranks bij te dra gen aan leiders van cellen dezer Algerijnse terroristen. Laatstgenoemden schijnen te hebben vernomen, dat de jongens hadden .doorgeslagen", waarop zij, om zich te blijven verzekeren van de afgedwongen bijdragen der kleinzoons en hun vrienden, opdracht gaven de oude man te liquideren. Algerijnse caféhouders worden ook vaagd bedreigd, omdat zij in de Koraan verboden alcohol hou dende dranken verkopen. Tonen zij berouw en zijn zij hereid een „boete" van 50.000 frank te be talen, dan worden zij nog ge spaard. Weigeren zij betaling, dan worden vensters en meubilair van hun zaken vernield en soms worden zij, evenals Ali Ben Ama ra, vermoord. De schrik voor deze te Parijs opererende Algerijnse terroristen zit er bij hun landgenoten zoda nig in, dat zelfs vrienden en bloedverwanten van vermoorde slachtoffers, uit vrees voor wraak der terroristen, gewoonlijk de po litie geen inlichtingen durven te verstrekken. „Het Ministerie van Buiten landse Zaken heeft de eer de goe de ontvangst te erkennen van de te Djakarta overhandigde nota van de regering van de Republiek Indonesië ddo. 14 februari j.l. en van de nota, die op 21 februari 1956 aan het Ministerie werd aangeboden. De Nederlandse regering heeft met diepe teleurstelling kennis genomen van het besluit van de Indonesische regering om zich te rug te trekken uit de Unie en zien niet meer gebonden te ach ten aan het Uniestatuut en de daaraan gehechte overeenkom sten met daaroij behorende brief wisseling. Door deze eenzijdige opzegging van de plechtige verdragen in 1949 ter Ronde Tafel Conferentie gesloten met de bijstand van de U.N.C.I. handelt Indonesië in strijd met het volkenrecht, waar bij komt, dat deze unilaterale ac tie ook daarom niet gerechtvaar digd was, omdat Nederland steeds al het mogelijke gedaan heeft om voorzover dat redelij kerwijze kon worden verwacht, aan alle verlangens van Indonesië inzake wijziging der verhouding tussen beide landen tegemoet te komen en Nederland zich reeds had verenigd met opheffing van de Unie, zoals onder meer geble ken is uit de ondertekening t$an het protocol van 1954. beide partijen bevredigende basis voor de toekomstige verhouding tussen beide landen, daarbij inbe grepen de vorm van de diploma tieke betrekkingen, zodra de om standigheden dit mogelijk zullen maken. De Nederlandse regering kan ermede instemmen, dat de diplo- ten van deze kwestie zijn daarbij matieke betrekkingen inmiddels worden voortgezet". Naar wij vernemen heeft de Nederlandse ministerraad zich in zijn zitting van maandag weder om intensief bezig gehouden met de zaak-Jungschlager. Alle aspec- m overweging genomen. De Nederlandse regering kan derhalve niet instemmen met de eenzijdige maatregelen door In donesië genomen en moet hier tegen derhalve protesteren. Zij is echter nog steeds bereid harerzijds mede te werken aan de totstandkoming van een door De publikatie in het „Haagseh Dagblad" van 1 februari j.l. be treffende de burgemeester van 's-Gravenhage, de heer mr. F. M A. Schokking, en de nadien ge volgde publikaties in verschillen de bladen hebben zoals be kend de minister van Binnen landse Zaken, mede in zijn kwa liteit van minister van Justitie ad interim, aanleiding gegeven, door tussenkomst van de procureur- generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage, een onderzoek te doen instellen naar de gang van zaken met betrekking tot de zui veringsprocedure ten aanzien van mr. Schokking, en mede aan de hand daarvan aandacht te schen ken aan de overige aspecten van de onderwerpelijke aangelegen heid. Nadat dit onderzoek was afge sloten heeft genoemde minister de heren mr. dr. Donner, presi dent van de hoge raad der Neder landen, dr. E. H. Ebels, oud-com missaris der Koningin in de pro vincie Groningen, en dr. L. Ne- her, oud-directeur-generaal der P. T. T„ verzocht hem, zonder tot een zuiveringsonderzoek over te gaan, te adviseren nopens de vraag, welk standpunt in dezen door de regering ten aanzien van mr. Schokking ware in te nemen. Deze heren hebben d.d. 29 febru ari 1956 aan genoemde minister een advies uitgebracht. De commissie geeft als haar oordeel, „dat voor enigerlei stap ter bevordering, dat mr. Schokking als burgemeester van 's-Gravenhage zou defun- geren, geen aanleiding bestaat". De minister stelt er prijs op te verklaren, dat de regering de conclusie, waartoe dit rap port komt, alsmede de gron den, waarop deze berust, deelt. Guy Mollet, de France premier, gaat zondag naar Engeland voor bespreking met Eden. Hij keert dezelfde dag nog naar Pa rijs terag. Hij brengt het bezoek op uit nodiging van de Britse premier, die de wens te kennen heeft ge geven niet Mollet de internatio nale toestand te willen oespre- ken. Franse couranten beschou wen de uitnodiging' als een gevolg van de kritiek, die de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken Pineau dezer dagen heeft ge oefend op de Westelijke politiek. (Advertentie). De Britse premier, sir Anthony Eden, heeft maandag in het La gerhuis verklaard, dat door het ontslag van Glubb Pasja en an dere Britse officieren de reste rende Britten bij het Arabische legioen niet in onzekere positie gelaten mogen worden. De circa 15 Britse officieren in Jordanië, die op de actieve lijst van het Britse leger staan, zullen worden teruggeroepen. Over de toekomst van de Britten die een contract met de Jordaanse rege ring hebben, zullen besprekingen worden gevoerd. Aan de andere Britse officieren zal gevraagd worden hun werkzaamheden bij het Arabische legioen voor het ogenblik voort te zetten .Eden verklaarde, dat het huis „roet wrevel en spijt" het nieuws van Glubbs ontslag vernomen zal hebben. Labourafgevaardig den riepen: „Waarom met wre vel?" doch de conservatieve La gerhuisleden juichten de uitla ting van Eden toe. De premier meende, dat gene raal Glubb voor zijn jarenlange trouwe dienst aan Jordanië een „edelmoediger behandeling'' ver diend had. De uitwerking van de gebeurtenissen in Jordanië op de toestand in het Midden-Oosten zal Engeland met zijn bondgeno ten bespreken. Eden verklaarde, dat koning Hoessein en de Jordaanse pre mier aan de Britse ambassadeur in Amman hebben meegedeeld, dat Jordanië geen wijziging van de betrekkingen met Engeland wenst en dat de Jordaanse rege ring van plan is de Britse offi cieren dié nu voor het Arabische legioen werken, in dienst te hou den. De Labourleider Hugh Gaits- kell vroeg de premier, of hij het ontslag van generaal Glubb niet ,,een belangrijke aanval op de Britse politiek in het Midden- Oosten", achtte. Gaitskell vroeg om een debat over deze kwestie.. Eden verklaarde, dat hij niet trachtte de ernst van de gebeur tenissen te bagatelliseren. Deze week zou er gelegenheid zijn om de kwestie in het huis te bespre ken. De Labourafgevaardigde Ri chard Crossman opperde, dat het ontslag van generaal Glubb „een anti-Britse staatsgreep" was. Hij meende, dat door de opheffing van het Britse toezicht op het legioen „groot gevaar" is ont staan. Sir Anthony antwoordde hier op, dat Jordanië niet verplicht was Britse officieren in dienst te hebben. Het huis kan zelf beoor delen, zo meende hij, wat de af wezigheid of aanwezigheid van Britse officieren in het Arabische legioen voor ernstige gevolgen kan hebben voor de betrekkin gen van Jordanië met Israël. De conservatieve afgevaardig de Amery vroeg om de verzeke ring, dat Engeland de tegenslag niet zonder meer zou aanvaar den en dat iets gedaan zal wor den om de Britse positie in het Midden-Oosten te herstellen. Sir Anthony zei echtter, dat hij zich tot het ontslag zelf be perkte en voor het ogenblik niet verder uitweiden wilde. Hij wil de zich ook niet uitlaten over de toekomst der Britse subsidies aan Jordanië, die voor het lopende jaar meer dan 120 miljoen gulden bedragen. Pickwick Thee, de bekende Engelse melange van Douwe Eg berts, kenmerkt zich door een bijzonder verkwikkende smaak en een zeer krachtige, opwek kende geur. Saoedi-Araöië wenst nog 18 Amerikaanse tanks en een klein aantal straalvliegtuigen, zo heb ben Amerikaanse functionarissen te Washington meegedeeld. Aan dit verzoek zou „uiteraard nauw lettende" aandacht worden be steed. Zoals gemeld, veroorzaakte de verzending van 18 lichte Ameri kaanse tanks naar Saoedi-Arabië de vorige maand een controverse in Washington. Gedurende deze „tweestrijd" rustte op de tanks een embargo. Functionarissen voegen aan bovenstaande toe, dat het Arabische verzoek uitgaat boven de toezegging van wapen leveringen ter waarde van zeven miljoen dollar, welke gegeven werd in de afgelopen zes maan den. Deze nieuwe vraag om wa pens vertegenwoordigt bijna de hellt van de waarde van wapen leveringen, waarvoor sinds au-' i i j gustus uitvoervergunningen zijn OenOUOen OöHK ZIJ ue verleend. Naar verluidt zijn van' de rest van deze uitvoervergun ningen zes miljoen bestemd voor Arabische landen en drie miljoen voor Israël, Israels „grote verzoek" om 63.000.000 dollar aan wapens wordt nog steeds in overweging gehouden. De Griekse reder Stavros Niar- chos heeft opdrachten voor nieu we schepen met een gezamenlijke waarde van ongeveer 100 miljoen dollar geplaatst, zo is bekendge maakt door de Transoceanic Ma rine Company, die Niarchos te New York vertegenwoordigt. Aan een Amerikaanse werf is opdracht gegeven voor de bouw van een tankschip met 'n draag vermogen van 46.000 ton. Dit zal het grootste koopvaardijschip zijn, dat ooit in de Verenigde Sta ten is gebouwd, afgezien van de „United States". In Japan zijn or ders geplaatst voor 8 tanksche pen en 3 vrachtschepen, terwijl verder in Zweden 4 schepen en in Duitsland 2 tankschepen zijn besteld. De vaartuigen die in Zweden worden gebouwd, zijn be stemd voor het vervoer van ge storte ladingen. De woordvoerder noemde de conferentie een voortzetting van de serie gedachtenwisselingen over het Midden-Oosten, die in februari door Eisenhower en Eden begonnen is. Frankrijk en Engeland worden op de conferentie van vandaag vertegenwoordigd door hoge ambtenaren van de ambassades, maar niet door de ambassadeurs. Van Amerika is er de plaatsver vangende onderstaatssecretaris voor zaken het Nabije-Oosten be treffende. Er zijn in Zuid-Korea nu al 85 militairen omgekomen als gevoig van lawines. Maandag werden weer barak ken getroffen. Negentien solda ten worden vermist en 32 liepen verwondingen op. Het is de ergste sneeuwval sinds 33 jaar. Teneinde deze smaak en geur af doende voor U te beschermen (thee is een teer product!) is de binnenverpakking van Pickwick Thee voorzien van een uiterst dun, maar voor vocht etc. on doordringbaar laagje aluminium. Daardoor behoudt Pickwick Thee haar volle heerlijke geur en zeld zaam verkwikkende eigenschap pen tot het laatste zetsel. Maandagmorgen is Foster Dul les, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, te Karatsji aangekomen, waar vandaag een conferentie van de Zuldoostazi- atische verdragsorganisatie be gint. Bij zijn aankomst zeide hij o.m. „Wij gaan de wijze en de midde len bespreken ter verzekering van meer veiligheid en welvaart voor de 'leden-staten en ik ben er van overtuigd dat in deze sfeer van vrijheid een ieder het bewijs zal leveren van goede wil". De ZOAVO, aldus Dulles, had ten doel, de onafhankelijkheid en vei ligheid van alle leden, waarvan elk lid bereid was de ander in ge val van een aanval te hulp te ko men, te bewaren. Maandag zijn ook in de loop van de dag ook de Franse en Britse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau en Selwyn Lloyd. in Karatsji aangekomen. Pineau verklaarde op een pers conferentie op het vliegveld van aankomst van mening te zijn, dat de nadruk gelegd diende te wor den op de economische en sociale kanten van het ZOAVO-verdrag. „Dit betekent niet, dat wij be zwaar hebben tegen het verdrag ais 'n militair bondgenootschap", aldus Pineau, „maar ik ben voor stander van een koerswijziging in de Westelijke politiek van de laat ste jaren". Frankrijk geloofde, dat het Westen vorderingen zou kunnen maken, op het gebied van sociale en economische verbete ring, dat de mensen veel meer aantrok dan het onderstrepen van militaire aspecten. Als voort gang gemaakt zou kunnen wor den met de ontwapening, „zouden wij niet zo veel betekenis aan mi litaire zaken behoeven toe te kennen". Een Brits weerschip heeft za terdag gemeld, wrakstukken ge vonden te hebben van een Globe, master van de Amerikaanse luchtmacht, die 210 mijl van IJs land in zee is gestort van de 17 inzittenden is geen spoor gevon- den. Het vliegtuig is in de nacht van vrijdag op zaterdag op weg van IJsland naar Gander (New Foundlandl verongelukt. Nu de vorstperiode voorbij is en de hulpactie voor de vogels kan worden gestaakt zegt de Sophia-vereniging tot bescher ming van dieren dank aan allen, die aan deze actie hun medewer king hebben verleend. Velen heb ben zich grote opofferingen ge troost: Zij, die voedsel inzamel den, waarbij speciaal ook de scho len genoemd mogen worden, za kenlieden, die belangeloos voed sel ter beschikking stelden, mede werkers (sters), die dag aan dag tot laat in de avond het voedsel verwerkten, anderen, die zware tochten maakten om het voedsel naar de voederplaatsen te bren gen en daarbij menig maal een nat pak opliepen in de ijzige kou de en zij, die met giften steun den. Verder mag ook met grote er kentelijkheid gememoreerd wor den de hulp van de koninklijke landmacht en de politie, die ver voermiddelen ter beschikking stelden. Deze dankbetuiging geldt niet alleen de medewerkers in Am sterdam en omgeving, maar even zeer de werkgroepen van de Sophia-vereniging in andere wa tergebieden, waarbij in het bij zonder genoemd mag worden de werkgroep in Tilburg, van waar uit de op vogelgebied zo belang rijke Biesibosch verzorgd werd en die op SchouwenDuiveland. Door aller spontane en kracht dadige hulp konden duizenden vogels, die in levensgevaar ver keerden behouden worden. Radio-Moskou heeft melding gemaakt van een plan om een dam in de 90 km brede Bering straat te bouwen. Deze straat scheidt Siberië van de Amerikaanse provincie Alas ka. Men wil door een reusachtige verwarmingstemperatuur, waar voor de energie zou moeten wor den geleverd door een atoom krachtcentrale met een vermo gen van twee k drie miljoen kwu, het water verwarmen, dat dooi de straat van de Stille Oceaan naar de Noordelijke IJszee stroomt. Volgens het ontwerp, dat van de hand van de Sowjet-ingenieur Sjoemilin is, zou een spoorver binding over de dam kunnen worden aangelegd, zodat men uit Europa per spoor naar Amerika zou kunnen reizen, via Moskou. Technische samenwerking tus sen de Sowjet-Unie en de Ver. Staten zou noodzakelijk zijn voor de totstandkoming van het bouw werk. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat een gemengde Neder lands-Belgische studiecommissie voor het Schelde-vraagstuk, tot de instelling waarvan werd be sloten tijdens de Benelux-minis- terconferentie van 14 juli 1951 te Goes, maandagmorgen te 's-Gra venhage haar eerste vergadering heeft gehouden. De studiecom missie heeft tot taak, de moge lijkheden te onderzoeken voor een verdere samenwerking tus sen België en Nederland inzake het Schelde-vraagstuk. Volgens politieke kringen in Helsinki zal de Finse Rijksdag voor hedenmiddag worden bij eengeroepen ter bespreking van een voorstel om aan de regering vérstrekkende volmachten te ge ven met het oog op de algemene staking. O.a. zou de regering maatregelen willen nemen om het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud te drukken. Voorts wil zij een ruimere mo gelijkheid tot direct ingrijpen in het conflict tussen de werkne mersorganisatie en de vereniging van werkgevers. Zondagavond is het kabinet in allerijl bijeengeroepen voor een buitengewone vergadering, die verscheidene uren duurde. In lichtingen over wat hier is be sproken zijn niet verstrekt, maar in politieke kringen verluidt, dat men het steeds meer eens begint te worden over de noodzaak van een bemiddelingscommissie. Het wordt niet onmogelijk geacht dat de Finse ambassadeur in Mos kou, Vuori, die op het ogenblik in Helsinki is, voorzitter van zulk een commissie zal worden. Vuori, die tot 1944 voorzitter was van de Finse werknemersorganisatie, heeft enige jaren geleden al eens bemiddeld bij een spoorwegsta king. Maandagmorgen om zes uur is ook het personeel van het elec- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van dinsdagoch tend tot dinsdagavond. Wat minder koud. Wisselend bewolkt met enkele verspreid optredende buien. Ma tige tot krachtige westelijke win den. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. WOENSDAG 7 Breskens Terneuzen Ilansweert Walsoorden MAART, v.m. 10.22 10.57 11.37 11.47 n.m. 11.01 11.36 12.16 12.26 ZON MAAN op onder op ondei Mrt. 6 7.17 18.31 4.04 12.18 7 7.15 18.32 4.39 13.20 triciteitsbedrijf in Helsinki ir> staking gegaan. De gemeentelijke autoriteiten doen wat zij kunnen om, met hulp van buiten de lan delijke werknemersorganisatie staande ingenieurs en arbeiders, de stroomvoorziening gaande te houden. Pogingen van stakende arbei ders om de verkoop van benzine tegen te houden zijn niet gelukt, zodat het autoverkeer in Helsin ki geen noemenswaardige hinder ondervindt. Zelfs rijden nog en kele bussen naar plaatsen buiten Helsinki. In de hoofdstad zelf moest het kantoorpersoneel gis termorgen met overvolle auto's of te voet naar het werk. De meeste winkels in Helsinki zijn nog open. Juist voor de ingang van het Kanaal lag maandag het zwaar tepunt van een hogedrukgebied. dat tezamen met een lagedrukge bied, waarvan het centrum zich in de buurt van de Baltische sta ten bevond, boven West-Europa 'n noordwestelijke luchtstroming teweeg gebracht. In deze lucht kwamen naast flinke opklaringen ook regen-, hagel- en sneeuwbui en voor, terwijl de temperatuur overdag ondanks de zon maar tot 5 cl 6 graden kon stijgen. De Al pen waren de oorzaak dat deze koude lucht niet tot de Rivièra en Italië kon doordringen. Daar was het dan ook bij een tempera tuur van ongeveer 15 grader, voorjaarsachtig weer. Maandagavond nam de noord westelijke stroming af toen een rug van tygedruk via de Britse eilanden naderde. In ons land werden de omstandigheden gun stig voor een flinke temperatuur daling. Reeds om 9 uur 's avonds was het kwik op .enkele plaatsen al beneden nul gedaald. Inmid dels ziet het er niet naar uit dat het weer bij ons lang onder in vloed zal blijven van het hoge drukgebied, want maandagavond begon de luchtdruk in ons land al weer te dalen. Dit hing samen met een tweetal depressies. Eén ervan trok via de Faroër naar de zuidpunt van Scandinavië, terwijl een andere actieve depres sie op de Oceaan eveneens bezig was zijn invloed naar West-Euro pa uit te breiden. Op standvastig weer kan men dan ook nog niet rekenen.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1