Uit de Provincie «De Hollandsche Molen» BURGERLIJKE STAND LOOP DER BEVOLKING Eduard Flipse gehuldigd RECHTSZAKEN Het geheim van de zeven schoorstenen TERNEUZEN. za bemerkte echter niet, dat vóór de winkel van de heer Naeije de auto van de heer H. uit Terneuzen geparkeerd stond. De achteruitrijdende auto botste te gen de achterzijde van de gepar keerde auto, waardoor beide auto's licht werden beschadigd. AXEL. BIERVLIET, OOSTBURG. SLUISKIL. ZAAMSLAG. Veel Amerikaanse toeristen te verwachten Loonronde in Spanje BEHOUDEN MOLENS IN ZEELAND. NADER ONDERZOEK (N ZAAK VAN VALSE ZEGELS KALODERMAGELEE voor RUWE, GESPRONGEN handen AGENDA Arrestatie in Tetoean Geschenk voor de Paus Verklaring van Makarlos Mijnor, tploffing in Portugees Oost-Afrika WEDEROPENSTELLING WEGEN. De Provinciale Waterstaat deelt rtede, dat met ingang van heden morgen de provinciale wegen DriekwartSchoondijke en Drie sprongBiervliet weer voor het zware verkeer zijn opengesteld, zodat de verbinding tussen Oost en West Zeeuws-Vlaanderen voor het gehele wegverkeer is her steld. De busdiensten der Z.V.TJVI. in West Zeenws-Viaanderen. In verband met het wederopen- stellen voor het zware verkeer van diverse provinciale wegen rij den vanaf hedenmorgen de bus sen der Z. V. T. M. weer via Drie kwart naar Breskens en worden vanaf hedenmorgen al haar bus diensten in West Zeeuws-Vlaan deren weer volgens de normale dienstregeling uitgevoerd. DE VAART OP DE OOSTERSCHELDE. De vaart op de Oosterschelde is thans weer mogelijk. Uit Wemel- dinge zijn zaterdagmorgen vier vrachtboten uitgevaren met be stemming Rotterdam en een sleepboot met sleepschip, be stemd voor Dordrecht. Uit Din- teloOrd kwam een sleep te We- meldinge binnen. Verkeersongevallen. Zaterdagmorgen te kwart over tien slipte nabij Driewegen tenge volge van het gladde wegdek de auto, bestuurd door de heer J. G. A, waterbouwkundige te Oost- burg, en kwam in een naast de weg liggende sloot terecht. Daar zowel de heer A., als de mede-in zittende heer H. J. C„ over duize ligheid klaagden, verleende dok ter Bos de eerste geneeskundige hulp. De auto was vrij zwaar bescha digd. Een half uur later reed mevr. P. A. C. S. uit Vogelwaarde uit de Noordstraat achteruit de Vlooswijkstraat in, teneinde de door haar bestuurde auto te doen keren. Een bijzondere filmvertoning in het parochiehuis. In het parochiehuis vertoonden twee Witte Paters van de missio narissen van Afrika 'n film over Palestina onder de titel „Waar ie hemel zong". De film volgt 'n moderne pelgrim, die in Palesti na de heilige plaatsen bezocht en zich realiseerde hoe 2000 jaar ge- 'eden Jezus daar leefde, werkte, predikte en stierf. Bij het zien van deze rolprent is het voor de toeschouwer haast onbegrijpelijk, hoe 20 eeuwen bij na ongemerkt aan dit land en vólk zijn voorbijgegaan en hoe men kan vaststellen dat vele der bewoners van Palestina nog leven in de twintig eeuwen oude droom. De levenswijze, de huizen, de .isvangst, de landbouw zijn pre- ies hetzelfde gebleven en zo ook de mensen. De herders in de vel len van Betlehem zijn nog de zelfde en de vissers zijn bijna al iemaal de apostelfiguren, die Christus Zich koos om Zijn leer te verkondigen. Zo volgen wij de pelgrim naar Jeruzalem, naar Kana&n en het meer van Galilea. Er» nu nog houden de gelovige Joden de vele eeuwenoude ge bruiken in ere. De belangstelling voor deze rol prent had zeer zeker heel wat groter kunnen zijn. Verg. afd. Axel Clir. Land arbeiders Bond. In het verenigingsgebouw der Gereformeerde Kerk in de Kerk- dreef hield de afd. Axel van de Christelijke Arbeiders Bond (C.N.V.) een ledenvergadering. De bijeenkomst stond onder lei ding van de voorzitter, de heer J. Hollebek, die bij de opening voor ging in gebed. Na de daaropvol gende Schriftlezing gaf hij het woord aan het H.B.-lid de heer Van Dam. Deze wees op de noodzaak voor de werkers in de landbouw zich te organiseren. Vóór de Christe lijke arbeider is de plaats in een Christelijke organisatie. Hij con stateerde een zeer grote vooruit gang in de positie van de landar beider. Was het'vroeger zó, dat de arbeider was overgeleverd aan de willekeur van de werkge ver en werd over zijn positie be slist zonder hem, thans is de or ganisatie algemeen erkend en zit ten wij, over alle problemen wel ke met de stoffelijke belangen verband houden met de werkge vers aan de conferentietafel. Er is echter nog wel een ver schil in waardering tussen de in dustrie-arbeider en de agrarische werker. Wij voelen ons altijd nog achtergesteld o.a. in de beloning vergeleken met andere bedrijven. Sprekend over het loonpeil, zeide spreker, dat er voor een wat vrij ere loonvorming wel plaats zou zijn. Echter zou het ook verkeerd zijn om van een vrije loonpolitiek alle heil te verwachten. Enige voorzichtigheid zal bij het hante ren van een grotere vrijheid ze ker geboden zijn. Na deze rede werden nog eni ge huishoudelijke zaken afgedaan en werden de bestuursleden, de heren D. van Doeselaar en C. Overdulve, herkozen. Daar het bestuurslid de heer W. Klaassen zich niet meer be schikbaar stelde, werd in zijn plaats tot bestuurslid benoemd de heer J. de Pooter. -Jagersvereniging opgericht. Donderdagavond vergaderden in café Van den Hemel verschil lende jagers van Biervliet. De heer P. Pladdet opende de bijeenkomst en legde uit, dat er in Biervliet veel jagers zijn waar door de noodzakelijkheid is ge bleken, dat de wildstand op peil wordt gehouden. Ook de onder linge sportiviteit werd door Plad det op geestige wijze ter sprake gebracht. Besloten werd tot oprichting van een jagersvereniging. Tot be stuur werden gekozen: M. van den Hemel, M. Vervaert, A. Naeije, H. Cijsouw, B. Ceelaert, J. Dieleman en P. Pladdet. Men besloot om dit voorjaar jónge fazanten uit te zetten en ander jong wild in de diverse opl- ders te plaatsen, zodat ook voor de toekomst de wilstand verze kerd zal zijn. Op zeer geanimeerde wijze werd van gedachten gewisseld. Besloten werd eendrachtig sa men te werken en elkaar geen jagerslatijn op de mouw te spel denDe vraag is echter, of ze dit laatste vol zullen kunnen houden! Interessant» lezing over de suikerbietenteelt. Vrijdagmiddag vergaderde de kring West Zeeuws-Vlaanderen van de Z.L.M. in hotel Mabesoo- ne. Voorzitter M. A. de Bruijne uit Zuidzande opende de bijeenkomst met een kort welkomstwoord, in het bijzonder tot ir J. Jorritsma uit Bergen op Zoom, de inleider van de middag, de vertegenwoor diger van de Rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst en de heer Van I waarden. In zijn openingswoord zeide de voorzitter o.m., dat de landbouw thans over een top heen is; de prijzen dalen iets, zodat men geen optimistisch geluid mag laten horen. Spreker hoopte op een goede oogst en een gezegend jaar voor de landbouwers. De voorzitter deelde mede, dat begin 1955 de vereniging 628 leen telde, thans zijn er 641 leden. De heer J. van Dijke deelde me de, dat de Stichting Voorbeeldbe drijf Braakmanpolder haar plan nen nog niet kon verwezenlijken. Aanvankelijk had men zich per celen grond gedacht, welke in het waterwingebied komen te liggen In overleg met de rentmeester der Domeinen, ir Kluitenaar, zal naar andere bouwgrond in de Braakmanpolder worden omge zien. De heer J. Kools uit Zuidzande deed mededelingen over de Cen trale Suikerfabriek te Sas van Gent. Op een certificaat van 100 mag men gedurende 5 jaar 5 ton suikerbieten leveren. Deze zijn verplicht, doch dit mag op gevoerd worden tot 10 ton. Is het certificaat verlopen, dan kan men voor 80 een nieuw aanschaffen, met dezelfde leveringsmogelijk heden. Wegens ziekte van de penning meester, de heer Luteijn, bracht zijn zoon het financieel verslag uit. Er is een reserve voor het proefbedrijf in de Braakmanpol der van 5.265,65. Totaal was er aan inkomsten ƒ9775,29; uitga ven ƒ1021,90; saldo 8.735,39. Hier moet dus af de reserve voor het proefbedrijf. Vervolgens hield ir J. Jorrit sma op zeer geestige wijze een inleiding over „Rationele suiker- produktie en suikergehalte". De heer Jorritsma begon met er op te wijzen, dat de suikerbiet een zeer arbeidsintensief gewas is voor de boer, waarop twee remmen zijn. Ten eerste het vele handwerk, dat er nog steeds aan te pas komt, en ten tweede het suikergehalte, dat zo'n grote rol speelt bij de bepaling van de op brengst der biet. De heer Jorritsma stelde o.m. als voorwaarde, dat de grond een zeer goede verzorging nodig heeft, dagr.de biet als wortelge was, >3iage eisen aan de grond stelt. De wortel mag, al groeien de, geen belemmeringen op zijn weg ontmoeten. Snel en onge stoord groeien is een eerste ver eiste voor de (beetwortel. Zo kan een slecht omgewerkte en te laat geploegde groenbemes- ting aan de teelt der suikerbieten eerder schade dan goed doen. Ook ziet men vaak, dat de grond door het intensief overrij den der tractoren, dicht raakt, waardoor de groeiende wortel geremd wordt. Goede grond van af het maaiveld tot de draineer - buis speelt een belangrijke rol. Jammèr dat de boer dit niet be seft en onbewust veel bederft. Ook de bemesting laat wel een en ander te wensen over. Men geeft over het algemeen te veel stik stof, hetgeen het suikergehalte beslist beïnvloedt. Voorts speelt de rassenkeuze een belangrijke rol in de opbrengst, evenals de zaaitijd. Aan de hand van ver schillende proefnemingen reken de de heer Jorritsma de boeren voor hoe zij een meer-opbrengst kunnen krijgen en tevens een be langrijk hoger suikergehalte. Over een en ander ontstond 'n vrij uitvoerige en zeer leerzame discussie. Vooral de geestige wij ze waarop de spreker van repliek diende, dwong ieders respect af. Gevonden voorwerpen. Bij de politiepost werden als gevonden aangegeven de volgen de voorwerpen, welke terug te bekomen zijn bij de daarachter vermelde adressen: Glacé herenhandschoen met wollen want er in, De Blok, Bos- jesweg 8; Wit gebreid kinder- dulmwantje, Verlinde, Bosjesweg 73; Wapenarmbandje, J. van de Perel, Louisastr. 58; Gebreid kin- derwantje, Orbeck, Lijsterplein 9; Gebreid blauw kinderwantje, Den Exter, Oostkade 16; Zwarte portemonnaie, G. Cortvriendt, Pierssenspolderstr. 4; Schroeven- draaiertje in étui, G. Vanhijfte, Pierssenspolderstr. 75; Paar mo torhandschoenen, L. Romeijnsen, Stroodorp 30; Ballpen, O. v. Zet ten, Veldstr. 19; Parapulie, Bree- poel, Middenstr. 5. Aan de politiepost, Veldstraat 7, zijn terug te bekomen: Paar rubber-kinderlaarsjes, paar gebreide kinderwanten, na gelgarnituur en glassnijder. Badinrichting In de gemeentelijke badinrich ting werden in de maand februa ri 661 baden genomen. Opbrengst collecte, De vorige week alhier gehou den collecte ten bate van de sa natoria „Sonnevanck" en „Zonne gloren" heeft opgebracht 119,44. Het aantal kamers, dat door Amerikanen voor de komende zomer in het buitenland is be sproken, is 10 procent hoger dan in 1955. Verwacht wordt, dat dit jaar 550.000 Amerikanen naar Europa komen. De vereniging tot behoud van Molens in Nederland „De Holland sche Molen" heeft zaterdagmiddag in het Amsterdamse Krasna- polsky onder voorzitterschap van ir. F. Stokhuyzen haar vergade ring gehouden, Aan het verslag over 1055 het 32ste bestaansjaar van de secretaresse mej. E. F. Faro, ontlenen wij: Het aantal molens dat de aandacht vroeg, overschreed de 200, hoewel het molenherstel het leeuwenaandeel had in de bemoeiin gen van de vereniging moest ook menig advies worden gegeven 8an8 varj 1 oktober. Bovendien in verband met stedelijke uitbreidingsplannen, die de molens vaak za' de duurtetoeslag verhoogd naar hun leven staan of voor vergroting van opslagruimte bij de morden, zodat de totale loonsver korenmolens. LEDENTAL De Spaanse regering heeft za. terdag een algemene loonsver hoging van 22 procent goedge. keurd. Om zoveel mogelijk een wed loop van lonen en prijzen te voor komen, wordt de loonsverhoging niet in één keer gegeven, doch in tweeën, nl 16 procent met ingang van 1 april en 6 procent met in- Wat het ledental betreft: per 1 januari 1956 stonden 1058 jaar lijkse contribuerenden ingeschreven tegen 784 het jaar daarvoor. De contributies stegen daardoor tot 9.170,06. Bij de nieuwe leden 'bevond zich een groot aantal gemeenten. Het bestuur is echter wel dankbaar maar nog niet tevreden. Want wat betekent 1000 leden op een bevolking van (bijna elf miljoen? zo vraagt het zich af. SUBSIDIES OVERHEID. De kosten, heden ten dage met herstel gemoeid, zijn niet meer te vergelijken met die van enige jaren geleden. De begrotingspost voor 1956 'bestemd werd in 1955 reeds zodanig aangetast, dat de minister van O. K. en W. een waarschuwend woord moest laten horen om voor dit jaar gematigder te werk te gaan. De „Koornbloem" te Goes werd eigendom van de gemeente en dooi deze hersteld. Eveneens werden of zullen worden hersteld de korenmolen te Zoutelande en de molens te Retranchement, Domburg, Hulst, Oost-Souburg en Middelburg. Ook het herstel van de vierde molen In deze laatste gemeente zal waarschijnlijk worden ter hand genomen. De 60ste verjaardag van Eduard Flipse, de dirigent van het Rot terdams Philharmonisch Orkest, heeft vrijdagavond in de Rotter damse schouwburg een officieel tintje gekregen. De zesde symfo nie van Brucker, waarvan de eer ste uitvoering in Nederland in 1936 onder leiding van Flipse werd gegeven, besloot het laatste concert van een abonnementsse rie en het langdurig applaus was nog niet verstild, toen de burge meester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, verscheen op het met bloemen en palmen versier de podium. Er werd een reproduktie van het nog onvoltooide schilderij van Flipse aangedragen, dat geschil derd wordt door Jan Sluyters, en bestemd zal zijn voor het komen de concertgebouw te Rotterdam, zoals de burgemeester zei. In een album dat de dirigent er bij kreeg, stonden de namen van de genen die aan de huldiging heb ben willen deelnemen door hem deze herinnering aan te bieden. De burgemeester dankte Eduard Flipse voor alles wat hij voor de stad heeft gedaan. „U hebt het muziekleven in Rotterdam ge maakt, gedragen en draagt het nog. U hebt het moeten opbou wen in ongunstige omstandighe den, maar het is een grote pres tatie dat U daarin geslaagd bent. De aanwezigheid van de nieuwe Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, diens eerste openbare contact met Rotterdam, geeft aan deze avond ook een bijzondere bete kenis," aldus spr. In een kort dankwoord zeide Flipse te hopen nog lang voor Rotterdam te kunnen werken, voor het publiek dat hem zo op de handen draagt. In intieme kring bood de voor zitter van de Rotterdamse kunst stichting, de heer H. G. J. de Monchy, namens deze stichting een uit brons vervaardigde pla quette aan, ontworpen door de beeldhouwer Johan Polet. SCHAKING. Tegen de 35-jarige koopman K. te Meppel, die voor de arrondis sementsrechtbank te Assen te recht stond, is twee jaar gevan genisstraf geëist wegens het ont trekken van een minderjarig meisje aan het wettelijk over haar gestelde gezag, subsidiair schaking. K. onderhield ruim een jaar betrekkingen met het meis je. De ouders wisten van niets en de dochter durfde van de ver houding met K. niets te vertel len. Op 19 nov. 1955 was hij er met het meisje, in gezelschap van de 26-jarige Amsterdamse koopman S. H. H„ die ook een meisje bij zich had, vandoor ge gaan naar Beekbergen, waar een zomerhuis Jwerd gehuurd. Toen de grond het viertal te heet on der de voeten werd, ging het naar Amsterdam waar het ge zamenlijk nog enige tijd in een hotel verbleef. Hier werden K. en het meisje aangehouden. Uitspraak 16 maart. NEDERLANDER IN LUXEM BURG VEROORDEELD. De Maastrichtenaar R. M. is zaterdag te Luxemburg wegens misbruik van vertrouwen (zwen del) tot negen maanden gevange nisstraf veroordeeld. M. werd reeds uit diverse lan den uitgewezen. In Luxemburg gaf hij zich onder valse naam uit voor een vertegenwoordiger van de Nederlandse minister van Landbouw, die belast zou zijn met 't verzorgen van „subsidies" voor in Luxemburg gevestigde Nederlanders. Hij wist onder val se voorwendselen enige boeren 'n bedrag van een miljoen driehon derdduizend franken af te trogge len. Volgens AFP werd M. in Ne derland veroordeeld wegens het „in gevaar brengen van de veilig heid van de staat". Hij werd drie maanden geleden aan de Luxem burgsBelgische grens door de Belgische justitie aangehouden De 63-jarige koopman Jan Pie ter A. te Emmer Compascuum, heeft in een drukkerij te Meppen 'Duitsland) 100.000 zegels laten drukken met het oogmerk die te plakken in spaarboekjes van een firma. (Albert Hein). Als de ver lachte inderdaad alle zegels zou 'lebfoen omgezet, dan had hij voor een waarde van 14.000,in handen gekregen. Dat het niet ■zover is gekomen is aan een toe val te danken want toen de politie in september 1954 huiszoeking ■verrichtte bij de verdachte naar een kwantum sigaretten die hij' door heling in handen zou hebben gekregen, vond zij 20.000 zegel tjes die nog aan grote vellen za ten. Dat de verdachte nog geen boekjse met valse zegeltjes had ingeleverd vond zijn oorzaak in het feit, dat de Duitse drukker slecht werk had geleverd. De per foratie van de zegels was n.l. veel groter dan van de echte. Deze drukker had inmiddels betaling voor de order verkregen en zo doende schoof hij de klacht van de Nederlandse opdrachtgever aan de kant. De man uit Emmer Compascuum durfde de politie natuurlijk niet in de arm te nemen. Tegen A. werd onlangs een ge vangenisstraf van twee jaren ge- eist met aftrek van voorarrest, ■omdat de officier van Justitie van de arrondissementsrechtbank te Assen meende dat de opzet en de uitvoering van dit misdrijf zeer dicht bij valsemunterij staan. MAANDAG 5 MAART. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De verzonken schat". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „De bruggen van Toko-Ri". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 7.30 uur: „Napoleon". DINSDAG 6 MAART. TERNEUZEN: Café Du Com merce, 7 u.: Aanbesteding van 16 eensgezinswoningen. Luxor-Theater, 8 u.: „Wa pensmokkel naar Honduras". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Meisjes van de kouseband". „ERERAAD" VERLANGT REKENING EN VERANT WOORDING VAN WESTERLING Onder voorzitterschap van de heer P. J. Galliard de voorzit ter van de Nederlandse conserva tieve partij is een ereraad ge vormd, die van Westerling reke ning en verantwoording zal ver. langen over de wijze, waarop deze de „belangrijke bedragen" heeft besteed, die naar de raad mededeelt hem ter hand zijn ge steld. De raad is van plan de vol gende week een zitting te houden. Aan Westerling zal een oproep worden gezonden om te verschij nen. Of hij er gevolg aan zal ge ven is nog niet bekend. Naar de secretaris Van de ereraad ver klaard- heeft, wordt Westerling verdacht van verduistering. De ereraad is gevormd zo zeide hij om Westerling in de gele genheid te stellen verantwoor ding af te leggen over zijn hande- lingen. Mocht hij weigeren te ko. men, dan zal een klacht worden ingediend bij de officier van Justi tie. Dit zal eveneens gebeuren, als bij het verhoor door de ere raad zijn schuld komt vast te staan. Lid van de ereraad zijn behalve de heer Galliard de heer Kuiper als secretaris, ir Joosten en mej. Wilschut als financiers van Wes terling, de heer Simons, die bij het voormalige KNEL heeft ge diend en de heer Schoonen, die lid is van het veteranenlegioen Naar de heer Kuiper nog mede deelde, zal na afloop van de zit ting, die waarschijnlijk in Utrecht of Amersfoort zal worden gehou den, het resultaat worden bekend gemaakt. WESTERLING VOOR EEN ERERAAD. De heer Westerling heeft mede gedeeld, bereid te zijn, voor een ereraad onder leiding van de voorzitter van de „Nederlandse conservatieve partij", de heer P. J. Galliard, te verschijnen, echter „niet voor het afleggen van re kening en verantwoording, maar om de voorzitter van de N/C. P. opheldering te vragen over enke le punten, die nog steeds duister zijn gebleven". Westerling heeft ontkend, ooit enige geldelijke bijdragen van de N. C. P. te hebben ontvangen. Hij verkiaarde, het initiatief van de N. C. P. te zien ,,als een poging, politieke munt te slaan uit een eventuele zakelijke overeen komst". hoging zal neerkomen op 27,5 procent van de huidige lonen. De regering neemt ongeveer driekwart van deze verhoging voor haar rekening door de pre mies die werkgevers voor sociale verzekeringen betalen, te vermin deren. In Tetoean, de hoofdstad van Spaans-Marokko, zijn zaterdag avond dertig personen aangehou den, toen burgers de onderteke ning van de FransMarokkaan se onafhankelijkheidsverklaring vierden, aldus berichten die te Tanger ontvangen zijn. Spaanse burgerwachten ver. hinderden Marokkaanse taxi chauffeurs de Europese wijk bin nen te rijden met auto's die be dekt waren met Marokkaanse vlaggen en portretten van sultan Ben Yoessef. ■Enige demonstranten werden gewond. De aangehouden perso nen werden later vrijgelaten. 53) (Nadruk verboden). „Koning Victor?" Lomax dacht met gefronste wenkbrauwen na. „Een bekende Franse inbreker, meneer Lomax. De Süreté heeft ons gewaarschuwd." „Och natuurlijk," zei Lomax. „Nu-herinner ik het me weer. Een speciale juwelen-dief, niet? Hij is toch de man geweest,..." Hij brak zijn zin middenin af. Isaacstein, die strak in het vuur had zitten staren, keek juist één seconde te laat op, om de waar schuwende blik te zien, die Batt le de indiscrete Lomax toewierp. Maar hij was een man, die in hoge mate het vermogen bezat om de stemming van anderen aan te voelen en dus stond hij op. „Je hebt mij zeker met meer nodig, Lomax?" vroeg hij. „Neen, beste kerel neen." „Dan ga ik weg. Is het me ook toegestaan, hoofdrechercheur, om naar Londen terug te gaan?" Tot mijn spijt moet ik hierop U1W1L neen antwoorden, mr. Isaacstein" Vrijdag hl zou "de veroordeling zei de politiebeambte beleefd, volgen, doch'de rechtbank gelast-1 „Als ik u vrij liet, zouden de an te een nader onderzoek, zodat de, dere op dezelfde rechten aan- Aitspraak werd aangehouden. I spraak maken. En dat mag ik door AGATHA CHRISTIE niet toestaan." „Neen, natuurlijk niet. In or de, hoofdrechercheur." Mr. Isaacstein ging de kamer uit en deed de deur zorgvuldig achter zich dicht. „Een beste kerel, die Isaac stein," mompelde Lomax uit ge woonte-beleefdheid. „Een sterke persoonlijkheid," stemde hoofdrechercheur Battle toe. George Lomax begon weer de kamer op en neer te lopen. „Dat laatste wat je zei, is van groot gewicht," zei hij. „Koning Victor in Engeland! Ik dacht dat hij in de gevangenis zat?" „Een paar maanden geleden ontslagen. De Franse politie heeft hem onder observatie willen hou den, maar hij is tussen hun vin gers doorgeglipt. Hadden ze trou wens wel kunnen verwachten. Één van de meest gewiekste leden van het langvingerige gil de. Ze denken, dat hij naar En geland gegaan is; waarom, weet ik niet, maar zij zullen er wel een goede reden voor hebben en daarom hebben ze ons gewaar schuwd." „Wat zou hij in Engeland ko men doen?" „Die vraag mag u beantwoor den, mr. Lomax," zei Battle veel betekenend. Wat! Je denkt toch niet....! Je gelooft toch niet!Je weet natuurlijk wat er verteld wordt, ja, ik zie het aan je gezicht. Ik was natuurlijk- toen nog niet ik bekleedde niet de positie van tegenwoordig, maar ik heb het verhaal van nu wijlen lord Ca- terham gehoord. Een verschrik kelijke catastrophe!" „Jadie Koh-i-noor!" zei Battle nadenkend. „SssttBattle!" George Lomax keek ongerust om zich heen. „Discretie!èn geen namen noemen. Alles, maar géén namen noemen. Als je het erover heb ben wilt, zeg dan K." Hoofdrechercheur Battle ver anderde weer in de model-poli- tie-beambte. „Je denkt toch niet, dat koning Victor deze misdaad je denkt toch niet aan verband er tussen?" ,,'t Is onmogelijk; anders niet. Als u even met uw gedachten te ruggaat, mr. Lomax, herinnert u zich, dat er vier plaatsen waren, waar eheen zekere konink lijke bezoeker de diamant ver borgen kon hebben. „De Schoor stenen" was één yan de vier. Ko ning Victor werd drie dagen na de..., na het verdwijnen, zullen wel een dozijn keren doorzocht en overhoolp gehaald." „Ja," zei Battle. „Maar zoeken als je niet weet waar je moet zoeken, helpt niet veel. Gesteld nu eens, dat koning Victor hier gekomen is, om het.bewuste voorwerp te zoeken, dat prins Michael hem daarbij betrapt heeft en dat de Fransman hem toen heeft doodgeschoten." ,.jadat zou kunnen," zei George. „Een zeer goede oplos sing van dit misdaad-probleem." „Dat zou ik niet durven onder schrijven. Een mogelijke oplos sing, niet een zeer goede." „Waarom niet?" „Omdat koning Victor nog nooit iemand vermoord heeft," zei Battle ernstig. „O, maar een dergelijke man 'n gevaarlijke misdadiger Battle schudde gedecideerd het hoofd. „Nee. Misdadigers houden er evengoed een code d'honneur op na, mr. Lomax. Voor ons is dat heel merkwaardig. Maar toch „Ja?" „Ik zou de bediende van de prins eerst eens willen onder vragen. Dat heb ik opzettelijk tot het laatst bewaard. Als u 't goed vindt, meneer, laat ik hem hier komen." George knikte grootmoedig van De diplomatieke vertegenwoor digers va/i 42 landen hebben zon dag Paus Pius XII, die de „Paus oes vredes" wordt genoemd, ter gelegenheid van zijn tachtigste verjaardag, 49 boeken aangebo den, die het werk van hun rege ringen voor de vrede beschrij ven. In een dankwoord zei de Paus, dat vrede alleen kan worden be reikt op basis van volstrekte eer bied voor het individu en zijn na tuurlijke rechten. Zondag waren op het Vaticaan al 15.000 gelukwenstelegrammen ontvangen en 500 kg post. Aartsbisschop Makarios, de leider van de Cyprische beweging voor vereniging, met Grieken land, heeft zaterdag verklaard, „dat Engeland onverzoenlijkheid de deur van onderhandelingen heeft gesloten". Wat Cyprus be trof, zou geen pogkig gedaan worden om deze deur weer te openen. Deze verklaring werd aan de Griekse bladen in Cyprus ver strekt. TERNEUZEN. Geboorten. 23 febr. Petrus Julien, z. van Alphonse R. Salomon en Florentine S. de Nijs. 24 febr. The- resia Anna Joseph, d. van Alfons A, Martens en Mathilda A. R. van. Nieulande (won. te Koewacht); Myriam Clementina José Leonti- na, d. van Clement P. J. van Damme en Maria C. M. Durinck Rudolf Jozef Abraham, z. van Abraham Vermaire en Anny M van Hijfte. 25 febr. Wilhelmus Eduardus Arthur Maria, z. van Johannes W. H. Boerbooms en Olga S. M. de Moor. Amelia An drea, d. van Albert J. Piessens en Margaretha M. Baart (won. te Vogelwaarde). Karei Gilles, z. van Jan Donze en Petronella C. Fieret. 26 febr. Marie José Na- thalia Marcel, d. van Robert J, M Kaas en Adrienne C. A. Jacobs (won. te Westdorpe). Sara Helena Jacoba, d. van Bartel Lavooij en Paulina Kole. 27 febr. Bastiaan Frans, z. van Hendrik L. Over dulve' en Gretha J. Kamerik. 28 febr. Ludolf, z. van Gerrit Spijk - stra en Hermina Barendrecht. 29 febr. Veronica Louise en Carolina Maria, d. van Maximiliaan J. Re- naud èn Josina W. Dogger. Krina Janna, d. van Hermanus Klaassen en Janneke van Tatenhove. Elisa beth Andrea, d. van George Gort en Jacomina C. van der Hooft. IIuw.-aangiften. 24 febr. Lein Jacobus Fierloos (van Hoedekeas- kerke), 23 j., jm. en Janna Maria de Bree, 23 j., jd. 27 febr. Huber- tus Petrus Soulimans, 22 j., jm en Florentina Maria Slot, 23 j., jd Robertus Eduardus Maria de Rijk (van 's-Gravenhage), 24 j., jm en Maria Louisa Cammaart, 23 j., jd. 28 febr. Pieter Willem de Zeeuw, 24 j., jm. en Pietemella Bareman, 22 j., jd. Huw.-voltrekkin gen. 1 maart. Francois Pierre Lauret, 24 j., jm en Emma Maria Suij, 22 j., jd. Ja cobus Jan Machielsen, 29 j., jm en Maaike Kuyne Harms, 18 j., jd. Overlijden. 24 febr. Gilles Cop- poolse, oud 89 j., geh. gew. met Pietemela Francke. 26 febr. Ma ria Clementina Cerilla van de Vij ver, 47 j„ echtg. van Petrus P. B. van Rumste (won. te Koewacht). 28 febr. Maria Magdalena Diele man, 71 j., echtg. van Geïëin de Kraker. AXEL. Geboorten. 5 febr. Abraham Wil lem, z. van Jaspert de Feijter en Maria Dees. 11 febr. Adriana Me- chelina, d. van Jacobus Cornells Folmer en Janna Maria Faas. 18 fehr. P.eter Alexander, z. van Ma- rinus Pieter Gjjsbrecht Wonder - gém en Mizzï Adriana Sas. 19 febr. Willem Jan, z. van Jacobus Cpmp- lis de Pooter en Janna Jansen. 23 febr. Wilhelmina, d. van Johannes Adrianus Blom en Elizabeth Tól- sma. 27 febr. Robertus Antoriïns Margaretha, z. van Jacques Thèo- phiel Bours en Annie Maria de Rechter. Huwelijksaangiften. 13 febr. An- thoni Wattel, 26 j., jm (won. te Middelburg) en Margaretha Boeije, 31 j., jd. 14 febr. Reinier Cornells Dieleman, 23 j., jm. en Janneke Cornelia Hamelink, 22 j„ jd. Huwelijks-voltrekkingen. 16 febr. Cornelis Francois Bolleman, 22 j., jm. en Maria Leuntje Crince, 18 j., jd. Overleden. 5 febr. Neeltje Catha- rina Ramondt, 57 j., echtg. ran Mattheus Willem Dieleman. 6 febr Christina de Koeijer, 77 j., echtg. van Abraham de Feijter. 18 febr. Johannes Jacobus Luteijn, 83 j., weduwn. van Suzanna van Houte 27 febr. Johannes Hendrik Dubois. 44 j., echtg. van Pieternella Arma Kroon. we maar zeggen, van de K„ te ja. De politie-beambte gmg naar Parijs gearresteerd. Ik heb al die jaren gehoopt, dat hij ons de één of andere dag de plaats zou aan wijzen. „Maar „De Schoorstenen" is de deur en schelde. Tredwell verscheen en verdween weer met de nodige instructies. (Wordt vervolgd.) Men vreest, dat 34 personen 32 Afrikanen en 2 blanken om het leven zijn gekomen bij een ontploffing in een steenkoolmijn te Tsjipanga, nabij Tete, in Por tugees Oost-Afrika, aldus is za terdag te Beira vernomen. Op de ontploffing volgde een instorting van mijngangen, waar door de 34 werden afgesneden. Reddingsploegen pogen hen te (bereiken, doch gevreesd wordt dat zij reeds om het leven zijn ge komen. TERNEUZEN. In de afgelopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: I. M. Valke, Azaleastraat 26, van IJzèndijke; H. J. Stenvert—Legeer, Geraniumstraat 22, van Zutphen; A. van Denderen, Azeleastraat 5, van Graauw en Langendam; H. D. Drenth, Grenulaan 45, van Veen- dam; A. CasteleijnGeelhoedt, P 171, van Axel; J. J. Molewjjk, Noordstraat 18, van C. B. R. Vertrokken: E. S. Luteijn, Schel- dekade 44, naar Arnhem; J. van Altena, Oostkade 7a, naar Delft.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2