EISENHOWER WEER KANDIDAAT Wijziging van goedkeuringsbeleid voor woningbouw Radio- en televisietoespraak Reacties op Eisenhowers verklaring HET WEER Voorstellen tot verandering in de Grondwet President Eisenhower heeft woensdag op zijn weke lijkse persconferentie verklaard bereid te zijn een even tuele nieuwe kandidaatstelling door de republikeinse partij voor het presidentschap der Verenigde Staten te zullen aanvaarden. Hiermede is een einde gekomen aan een periode van onzekerheid, welke in september j.L, na de hartaanval, die de president toen had, was begonnen. Landelijke organisatie voor de kankerbestrijding over nieuwe behandelings methoden Vanaf heden halve-premie-bouw weer mogelijk HULP VOOR JTALIE WEERBERICHT. Grieks kab net beëdigd HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN WteMkering bij abonnement Temeuzen Oirecteur-Hoofdredacteur I. van de Sanée Noordstraat 55—57 Terneuzen Redactieadres: Telefoon 2073 en 2510 Nd 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80: per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJ DONDERDAG 1 MAART 1956. 11e Jaargang Nr 3703 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de öande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct;. minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels f L— iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre* Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namidcjags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Het (besluit van president Eisenhower zich voor herverkie zing beschikte ar te stellen deed gisteren een stroom van aan kooporders loskomen op de New- Yerk stock exchange. De markt was in afwachting van dit besluit reeds vast geopend met flinke koersstijgingen en de tikker ge raakte spoedig enige minuten bij de omzet ten achter. Slechts weinige Amerikanen twijfelen, eraan dat Eisenhower, indien hij en dat staat thans vrijwel vast - door de republi keinse partij kandidaat wordt ge. steld, voor de tweede achtereen volgende maal tot president der Verenigde Staten zal worden ge kozen. De president zeide dat zijn ant woord op de vraag, of hij bereid was rich voor een tweede ambts- lermipi kandidaat te stellen, zo. veel factoren in het geding bracht, dat het hem niet mogelijk was dit in summiere bewoordin gen op een persconferentie uiteen te zetten. Hij zou daarom woens dagavond voor Amerikaanse radio- en televisiezenders een nadere verklaring afleggen. „Het Amerikaanse volk heeft recht op een volledige uiteenzet ting en ik zal niet opnieuw als ■presidentskandidaat voor de kie zers verschijnen, voordat ik er zeker van 'ben dat zij begrijpen, wat er met mijn beslissing samen, hangt. Hetzelfde geldt voor de in augustus bijeenkomende conven tie der republikeinse partij. De republikeinen moeten de man be grijpen, die zij eventueel kandi daat stellen", aldus Eisenhower, die besloot met de opmerking: ,,Ik weet niet of de conventie der republikeinse partij en het Ame rikaanse volk mij opnieuw tet president der Verenigde Staten wensen" Eisenhowers letterlijke ant- wogqj op de vraag, of hij zich voor een tweede ambtstermijn als president kandidaat zou laten stellen, luidde: „Mijn antwoord zat positief, d.i. bevestigend zijn". Htj voegde hieraan toe voor het ogenblik niet meer te verklaren te hebben. In antwoord op de vraag, wan neer hij tot zijn beslissing was gekomen, antwoordde de presi dent dat hij er nog dinsdag IX met iemand over van gedachten had gewisseld. Daarop werd Eisenhower ge vraagd of hij, na eventuele kan didaatstelling, de gebruikelijke verkiezingstournee dwars door de Verenigde Staten zou maken en of hij, als kandidaat, goede hoop op herkiezing had. Eisenhowers antwoord kwam hierop neer dat hij üe resultaten van zijn bewindsperiode in zijn verkiezingscampagne voor zich zou laten spreken. Eisenhower zal veertien okto her a.s. 66 jaar worden. 12 februari j.l. hebben Eisen horwers geneesheren verklaard de presiden! in staat te achten zijn functie voor nog een vijf- tot tiental jaren te bekleden. Uit een volgende dag gehouden peiling der openbare mening bleek, dat de Amerikanen een overwinning van Eisenhower op Stevenson He eventuele democratische kan. (Hdaat verwachten, indien hij aich herkiesbaar zou stellen. De president maakte zijn be slissing voor de samengepakte verslaggevers eerst kenbaar, na •p zijn gemak over verscheidene andere onderwerpen gesproken te hebben, als het belang van steunverlening aan een campag ne der Rode-Kruisorganisaties, het bezoek van de Italiaanse pre sident Gronehi aan Washington, zijn voorstellen voor de agrari- sehe wetgeving en wets on tw er pen over waterwerken en het in stand houden van het wild in be paalde gebieden. Daarop snoot hij zijn neus en stak van wal met zijn persoonhj- ke verklaring. In antwoord op vragen ver klaarde Eisenhower nog niet te kunnen zeggen of hij het op prijs zou stellen, indien Nixon weer kandidaat voor het vice-president, schap zou worden gesteld. Na afloop der persconferentie ontstond een wedloop naar de telefooncellen, wilder dan alles wat Washington had aanschouwd sedert: tde toenmalige presiden in 1945 mededeelde, dat de oor log met Japan was afgelopen. Meubilair werd omver gelopen en één verslaggever kwam, aan de ingnag van de telefooncel, die zijn ren gold, te vallen. Het Witte Huis heeft medege deeld, dat de president woens dagavond tien uur Amerikaanse tijd vanuit zijn werkvertrek een toespraak zal houden, die door alle Amerikaanse radio- en tele visiestations zal worden uitgezon den. sidentschap zal worden gesteld. Sommige politieke waarnemers achten het mogelijk en zelfs waarschijnlijk, dat Thomas Dewey, de voormalige gouver neur van de staat New York, die zich in die functie een uitsteken de naam verwierf, kandidaat voor het vice-presidentschap zal wor den gesteld. Het aanwijzen van de vice-pre sident zal dit jaar van veel gro-- ter betekenis zijn dan nprmaal i.v.m. de vrees, dat Eisenhower mogelijk:, in de loop van zijn ambtsperiode, in verband met zijn gezondheidstoestand zal moe ten altreden. Men verwacht niet dat Eisen hower zal pogen een nieuwe kan didatuur van de Qmstreden#Jixon door te drijven, al heeft nij per soonlijk herhaaldelijk zijn waar dering over hem uitgesproken. Vele waarnemers zijn van me. ning, dat het Dewey weinig moei te zou kosten zich kandidaat voor het vice-presidentschap te doen Perssecretaris James Hagger- ty deelde mede, dat een half uur j stellen, zendtijd was aangevraagd, docbJ Kandidaatstelling van Dewey, dat het niet zeker was of de pre- van wie bekend is dat hij Eisen- sident deze spreektijd ten. volle howers liberale inzichten en nodig zou hebben. I diens mening over de intematio- De president zal aan de hand nale politiek deelt, zou het de van aantekeningen spreken. republikeinen gemakkelijker ma De man, die in 1946 zei dat hij ken het hoofd te bieden aan een geen enkele politieke functie, bepaalde vorm van democratische „van hondenvanger af tot opper.aanval in de komende verkid koning van het universum -toe", zingscampagne ambieerde, stelde zich in 1952 Men acht het namelijk niet uit- kandidaat voor het Amerikaanse gesloten dat de democraten zul- presidentschap en behaalde een ien aanvoeren dat herkiezing van Klinkende overwinning. Hij vond Eisenhower ertoe zou kunnen ■dat zijn plicht hem ertoe riep. Thans heeft de 65-jarige sol daat-staatsman verklaard, dat hij zich voor een nieuwe ambtster-i mijn beschikbaar stelt. Onder de generaals van zijn land heeft hij twee voorgangers, die tweemaal tot president zijn gekozen, namelijk generaal Geor ge Washington (in 1789 en 1792) en generaal Andrew Jackson (1828 en 1832). De presidentsverkiezing is op 6 november a.s. Nog nooit is een persconferen tie van Eisenhower zó druk be zocht geweest als gisteren. Veie journalisten slaagden er niet in ten plaats in de conferentiezaal te hemachtigen. Twee en een half uur vóórdat de conferentie begon, vormden leiden, dat midden in diens ambts periode de vice-president het pre sidentschap zou moeten waar. nemen, hetgeen zou kunnen ge schieden op een critiek punt in het wereldgebeuren.-De democra ten zouden dan kunnen wijzen op het gevaar, dat de zware presi- dentstaak op de schouders van een onervaren en onbeproefd politicus zou komen te rusten. Doch het democratische argu ment zou voel aan kracht verlie zen, als een man als oud-gouver neur Dewev tot vice-president zou worden gekozen. De „Landelijke organisatie voor de kankerbestrijding", gevestigd te Amsterdam, en het „Koningin Wilhelminafonds" delen het vol gende mede: „Zowel in de Nederlandse als in de buitenlandse pers verschij nen nu en dan mededelingen over nieuwe behandelingsmetho den van kanker, die frier te lande door praktiserende artsen wor den toegepast. Mede in verband daarmee maakt het bestuur van de „lan delijke organisatie voor de kan kerbestrijding" hierbij uitdruk kelijk bekend, dat zij intensief belangstelling heeft in elke be handelingswijze van kanker, waarvan,- om welke réden dan ook, gunstige resultaten mogen worden verwacht of vermoed, en dat zij bereid is nieuwe behan delingsmethoden ernstig op hun deugdelijkhed te doen onderzoe ken. De ïaftdelijke organisatie is hiertoe echter alleen in staat, en stelt als noodzakelijke voorwaar de, dat van de kant van de ver dedigers van een nieuwe thera pie medewerking wordt ver leend, zodat beschikt kan wor den over alle gegevens, die voor een dergelijk onderzoek nodig zijn Dit laatste is in het verleden helaas veelal niet het geval ge weest. Men heeft integendeel, herhaaldelijk ervaren dat gege vens, die voor een ernstig onder zoek noeftg zijn, door de betrok kenen diet of in onvoldoende mate terffeeschikking worden ge steld. Intussen is reeds door het be stuur een commissie ingesteld, die een onderzoek naar een der gelijke methode zal houden en waarbij de betrokken medicus alle medewerking heeft toege zegd". INVOERING RIJKSGOEDKEURING VOOR BOUW WERKEN VAN ƒ2000,— TOT ƒ10.000,—. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft de gemeentebesturen in kennis gesteld met een aantal wijzigingen in het goedkeurings- en subsidiebeleid, in het bijzonder ten aan zien van de woningbouw. Van nu af aan zal bij dit beleid meer dan tot nu toe rekening worden gehouden met de actuele situatie op de regionale en provinciale bouwmarkt. De minislfc "verwacht, dat daardoor bereikt kan worden, dat de in 'het land aanwezige bouwcapaciteit meer dan thans het geval is, kan worden produktief gemaakt, in het bijzonder ten behoeve van de woningbouw. WONINGBOUW. Voor de goedkeuring d.wz. subsidiëring van woningbouw plannen geldt van nu af het vol gende: De aantallen woningen, waar voor de gemeenten, ingevolge het voor de periode 19541956 opge stelde verdelingsschema, gedu rende het lopende jaar nog aan spraak op subsidie kunnen ma ken, blijven ongewijzigd. Dit be tekent, dat alle gemeenten de hun toegewezen contingenten, c.q. het nog niet verbruikte ge deelte daarvan, met subsidie mo gen realiseren, mits de plannen voldoen aan de bekende eisen en de prijs acceptabel is. Voor woningbouw voor bijzon dere doeleinden, zoals voor de industrie, voor. militairen, ter verrekening van migratie e.d. zullen geen afzonderlijke subsi diecontingenten meer worden be schikbaar gesteld. Wel zullen nog toewijzingen worden gedaan ter verrekening van de migratie over 1955 of wegens andere reeds aan gegane verplichtingen. In gevallen, waarin door de bouw van grote woningcom- nieuw te vestigen industrieën en in de z.g. ontwikkelingsgebieden en "van migranten uit de gebie den met structurele werkloos heid. De eventuele goedkeuring van de woningbouwplannen, die als gevolg van de aanwezige bouw- I capaciteit meer kunnen worden gerealiseerd, zal slechts gegeven worden na ingewonnen advies van de colleges van Gedeputeer de Staten. De adviezen van ge noemde colleges omtrent de be steding van de extra mogelijkhe den, die die gewestelijke bouw capaciteit biedt, kunnen geba seerd zijn zowel op overwegin gen van de gewenste spreiding ten aanzien van beleid, als op een beoordeling van de aard, de kwaliteit en de kosten van de ingediende bouwplannen. Tn Napels ligt een groot pak (dekens en warme kleren, dat het >n women eenuzoi 1 opschrift draagt: ^Geschenk van AD nreiident zal" Eisenhower Nederlandse schoolkinderen voor plexen in goedgekeurde niet-tra- nietsiec^svoor^hn eigenver- hun Italiaanse vriendjes, die het j ditionele bouwsystemen richtingen, doch ook voor die van houd tobben, Tenee.del Greco, de leden zijner regering moeten Napels opkomen Het Pak hggen, omdat er 'Twee hiervan zijn nogal om niemand is die de .invoerrechten zich al rijen verslaggevers en streden figuren, namelijk de mi 'betaalt. fotografen bij het Witte Huis en nister van Buitenlandse Zaken Terre del Greco js een van de drie kwartier vóór het begin Foster Dulles en diens ambtge-i armste buurten var, Napels. Vol stonden er 400. Ook waren er noot van Landbouw Ezra Benson, .gens de p^tstempels komt ^hei veel andere belangstellenden. De geheime dienst controleer de, of. de persmensen geen radio, zendertjes bij zich droegen, want het nieuws mocht pas wereldkun dig worden na afloop van de persconferentie. Men neemt te Washington als vaststaand aan dat president Eisenhower op de komende con ventie der xepublikeinse partij zonder verzet kandidaat voor een tweede ambtstermijn zal worden gesteld. Hij is gebleken de groot ste „stemmen-trekker" der partij te zijn sedert Herbert Hoover in 1928. met een overweldigende meerderheid van stemmen tot president werd gekozen. De voornaamste strijd ter con ventie zal gaan over de vraag, wie kandidaat voor het ,vice-pre. Foster Dulles' buitenlandse no. pakket uit Zaandam, zegt de Na- pclitaanse douane. Als binnen 3 maanden de rechten niet betaald z'jn wordt het pak aan. de afzen ders geretourneerd. litiek is, vooraL buiten de Ver enigde Staten, herhaaldelijk aan gevochten. En wat Benson betreftDeze heeft gedurende Eisenhowers be wind vergeefs geprogd de geste Overstromingen in dige daling van het inkomen der f Amerikaanse boeren tegen te Z,uid-2\iriKa gaan, hetgeen hem ernstige cri- Hevige regens hebben in het tiek 'heeft bezorgd van zowel grootste gedeelte van Zuid-Afri- republikeinse als democratische ka overstromingen veroorzaakt, landbouwdeskundigen, j Speciaal in de provincies Natal en Doch de peilingen des Ameri- j Kaapstad is vee] bebouwd land kaanse openbare mening hebbenondergelopen, uitgewezen dat Eisenhower thans De regens vielen, nadat vele populairder is dan ooit tevoren delen der Zuidafrikaanse Unie en dat hij een bijzonder goede ernstig vaa droogte te lijden had- kans mankt in november a.s. als den gehad.. president der Verenigde Staten Een boer in Natal moest zijn herkozen .te worden. landerijen per boot rondvaren. Adlai Stevenson, die mogelijk de democratische kandidaat zal zijn, verklaarde in commentaar op Eisenhowers bekendmaking dat „het gepast is, dat president Eisenhower de kandidaat" van de republikeinen wordt. Bij de verkiezingscampagne zal het be leid van de regering-Eisenhower in de afgelopen jaren het voor naamste punt zijn, zo meende hij. Oud-president Truman zei, dat Eisenhowers besluit geen wijzi ging in de plannen van de demo cratische partij zal brengen. „Wij kunnen iedereen verslaan", zo zei hit. Deze mening verkondigde ook de democratische gouver neur van New York, Averell Har- riman, die zich reeds beschik baar heeft gesteld voor het kan didaatschap van de democrati sche partij. De voorzitter van de republi keinse partij, Leonard Hall, noemde Eisenhowers besluit „het beste nieuws dat de Amerikanen konden krijgen". Paul Butler, de voorzitter der democratische partij, voorspelde, dat „het Amerikaanse volk nooit een man tot president zal kiezen, I voe s ontvangen die op 65-jarige leeftijd een ern- waarnemers in de stige hartaanval heeft gehad en die niet in staat is zijn functie volledig uit te oefenen". Enige minuten nadat president Eisenhower zijn verklaring had afgelegd, is zijn naam op de lijst geplaatst voor de voorverkiezin gen die op 17 april in de staat New Jersey gehouden zullen wor den. Bij deze verkiezingen wor den afgevaardigden gekozen naar de partijconventies, waarop de partijkandidaat gekozen wordt. Londen De woordvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft geen commentaar op Eisenhowers besluit willen leve ren. Functionarissen spraken er evenwel hun voldoening over uit, dat Eisenhower kennelijk geheel hersteld is. Parijs In politieke en regeringskrin gen in Parijs juichte men Eisen howers besluit toe. In Frankrijk wordt de Amerikaanse president vooral gezien als een man van de vrede en een vriend van Frankrijk. Bonn Een woordvoerder van de West- duitse regering verklaarde, dat zijn regering verheugd is over Eisenhowers besluit, waardoor „een element van stabiliteit in dé Westelijke wereld" wordt ge. bracht. Rome In Rome is Eisenhowers be kendmaking met gemengde ge- Politieke Italiaanse hoofdstad legden de nadruk op het gevaar van een „halve ambts termijn" en de onzekerheid die bestaat over de keuze van een vice-president. Brussel De particuliere secretaris van de Belgische premier. Van Acker, verklaarde, dat de premier geen commentaar leveren kan, aange zien het een Amerikaanse bin nenlandse kwestie is. "Wenen In de Oostenrijkse hoofdstad is de aandacht van de politici zozeer gericht op Oostenrijkse regerings crisis, dat aan Eisenhowers ver klaring weinig meer dan opper vlakkige aandacht is besteed. Moskou Het Sowjet-persbureau maakte woensdagavond Eisenhowers be sluit in een bericht van een regel bekend. New York In kringen van de Ver. Naties toonde men zich niet verbaasd over Eisenhowers besluit. Over het algemeen gelooft men, dat hij zeker van herverkiezing is. danige arbeidsbesparing kan worden verkregen, dat daardoor meer woningen tot stand kun nen komen met dezelfde bouw capaciteit, die nodig zou zijn voor de realisatie van het toege wezen contingent, zal voor de meer te bouwen aantallen wo ningen in nader te bepalen plaat- Ken goedkeuring kunnen worden •srerleend. Hetzelfde geldt voor een enkel interessant project van grote (itmvang, dat niet in systeembouw wordt uitgevoerd, maar waarbij door rationalisatie een aanzien lijke arbeidsbesparing zal ont staan. .De extra aantallen, waarvoor in deze gevallen goedkeuring kan worden gegeven, zullen afhanke lijk zijn van de mate van ar beidsbesparing van het desbe treffende bouwsysteem. In die gebieden, waar de be lasting van de gewestelijke bouw capaciteit toelaat, dat meer wo ningen in aanbouw worden ge nomen dan de aan die gebieden toegewezen contingenten bevat ten, zal goedkeuring kunnen wor den verleend voor de bouw van grotere aantallen woningen dan in die contingenten zijn begre pen. Bij bet verlenen van subsidie - dus van goedkeuring voor deze woningbouw zal in het alge meen voorrang worden verleend aan de bouw van woningen met halve premie. Ook kan voorrang worden gegeven aan de woning bouw met volle premie ten be hoeve van eigen bezit en eigen bewoning. Verder zal de minister bij de financiering van deze buiten de contingenten om te realiseren woningbouw prioriteit kunnen WRtlenen voor de houw van wo ningen, die bestemd zijn voor doeleinden van nationaal belang, zoals ten behoeve van de huis vesting van gerepa trieerden, van militairen, van arbeiders voor De bouw met halve premie zal van vandaag af weer mogelijk zijn. Voor de woningbouw zonder overheidssubsidie acht de minis ter invoering van de rijksgoed keuring vooralsnog niet nodig De mogelijkheid van bouw in de zlgi> „vrije sector" blijft dus be staan. Voor het afgeven van financie- ringsbeschikkingen voor de wo ningbouw, zal niet meer, gelijk tot nu toe, een regulering wor den aangehouden van ongeveer gelijke verdeling van de betrok ken -woningaantallen over de maanden van het jaar. Het tem po van de afgifte van de be schikkingen zal per provincie, en zo nodig peT streek, worden af gestemd op de mogelijkheden van de regionale bouwcapaciteit en zal overeenkomstig door -de minister te geven aanwijzingen worden bepaald door de hoofd ingenieur-directeur van de we deropbouw en de volkshuisves ting. Rijksgoedkeuring voor bouwwerken van 2000,- tct 10.000^. Voor werken met een bouw som gelegen tussen ƒ2000,en 10.000,waarvoor een gemeen telijke bouwvergunning nodig is en die betrekking hebben op her stel, onderhoud, verbouw, nieuw bouw, herbouw en uitbreiding van boerderijen, andere agrari sche gebouwen, bedrijfsgebou- wen voor handel en verkeer, ge bouwen voor gezondheidszorg en hygiëne, kerken, schoten, gebou wen voor eredienst, opvoeding, cultuur en ontspanning en over heidsgebouwen, zal wedei cm een rijksgoedkeuring worden vereist Deze zal door de colleges van B en W. worden verleend, die daar bij niet aan een bepaald volume gebonden zullen zijn. Door deze maatregel kunner de gemeentebesturen zelf enigs zins regelend optreden ten aan zien van de kleine werken var. onderhoud, verbouw en herstel. Daardoor ontstaat een zekere mogelijkheid om enige bouwacti viteit vrij te maken ten behoeve van de woningbouw Overigens blijven de geldende regelingen met betrekking tot de rijksgoedkeuring gehandhaafd. T.a.v. de werken, waarvoor de rijksgoedkeuring centraal wordt verleend, zal zoveel doenlijk re kening worden gehouden met dc regionale en provinciale verhou dingen op de bouwmarkt. I De regulering van de afgifte van rijksgoedkeuringen en vat de subsidietoekenning voor d« woningbouw zal in handen zijr van do hoofdingenieurs-direc teuren van de wederopbouw er. de volkshuisvesting in de pro vincies, na overleg met de hoofd inspecteurs-directeuren van d< arbeidsvoorziening. In dit over leg zal, zo vaak dit nodig of ge wenst voorkomt, het georgani seerd bedrijfsleven worden be trokken en ook die instanties en personen, die kunnen bijdragen tot een juister inzicht in de mo gelijkheden en bewegingen van de bouwcapaciteit. Ook de colle ges van Ged. Staten zulten aap dit overleg deelnemen. Ter toelichting op de meuwt regelingen, deelt de minister mee. dat het hem noodzakelijk voor komt in het vervolg meer ge- wicht toe te kennen aan de fac tor bouwcapaciteit, in de eerste plaats bij de woningbouw, maai in samenhang daarmee ook bij de bouwactiviteit in andere sec toren. De minister is wel van oordeel dat de subsidies voor woning bouw ook in de toekomst daar moeten worden verleend, waar de grootste behoefte aan wonin gen bestaat. Hij meent echter, dat het tot nu toe gevolgde sys teem zodanig moet worden aan gevuld en waar nodig gewijzigd dat in de toekomst enerzijds de- bouwcapaciteit volledig en zoveel mogelijk voor de woning» bouw zal worden gebruikt en anderzijds stagnerende overbe lasting van het bouwap paraat wordt voorkomen- Om dit te bereiken zijn de w$ zigingen in het beleid aange bracht, die, naar de minister ver trouwde tot resultaat zullen Yieb- ben dat de woningproduktae ver der kan worden verhoogd. Op het wetsontwerp, houdende het in overweging nemen van een voorstel tot verandering in de grondwet, strekkende tot aan passing onderscheidenlijk het openen van de mogelijkheid tot aanpassing van de grond aan de nieuwe rechtsorde, is door het Tweede Kamerlid de heer Van der Goes van Naters een nader gewijzigd amendement inge diend. Hierin wordt voorgesteld in artikel 1 der grondwet te lezen: „Het grondgebied van het Koninkrijk der Nederlanden om vat Nederland, Suriname, de Ne derlandse Antillen, alsmede Ne derlands Nieuw-Guinea". Voorts hebben de heren De Graaf en Van der Goes Van Na ters in een amendement voorge steld: tussen de artikelen 1 en 2 der grondwet een nieuw artikel a „la" in te voegen, luidende: „De staatsinrichting van Ne derlands Nieuw-Guinea wordt bij de wet geregeld. Ter geleidelijke verwezenlij king van de mogelijkheid om zelf over eigen toekomst té beslissen, blijft de bevordering van de geestelijke en stoffelijke wel vaart alsmede van de staatkun dige ontwikkeling van de bevol king van Nederlands Nieuw-Gui nea richtsnoer voor wetgeving en bestuur". Over de Britse eilanden stroom de ook woensdag zachte lucht met temperaturen van omstreeks 12 graden naar West-Europa. De ze lucht werd boven het koude Noordzeewater flink afgekoeld, zodat bij ons lagere temperaturen werden gemeten. In het zuiden van het land kwamen vrijwel overal maximum temperaturen voor van omstreeks 7 graden, in de noordelijke provincies kwam het kwik niet boven de vijf gra den. In de westelijke luchtstroming bewoog een frontale storing mee, die des avonds ons land met re gen en flinke windstoten passeer de. Vandaag komt ons land meer onder de invloed van een rug var, hoge luchtdruk, zodat opklarin gen zullen voorkomen. Neerslag van betekenis wordt niet ver wacht. De middag-temperaturen zullen ongeveer gelijk zijn aan die van woensdag. "<li, f Konihg Paul van Griekenland heeft woensdag de leden van het nieuwe kabinet onder Constanti- ne Karamanlis beëdigd. De partij van de premier, de ra dicale unie, die bij de jongste verkiezingen de overwinning be haalde, volgt een pro-Westerse politiek. De vorige regering stond ook onder leiding van Ka ramanlis. Hij beschikt thans over 162 van de 200 zetels van het par lement. Bij de verkiezingen stond tegen over hem de democratische unie, een groep van oppositiepartijen, die een neutrale politiek voor stond. Deze unie is thans uiteen gevallen in minstens vijf partijen. Karamanlis heeft verklaard dat zijn regering naar verder her stel voor Griekenland op econo misch en bestuursgebied zal stre ven. Eén der ledeg van zijn kabinet is een vrouw, namelijk de minis ter voor Openbare Welzijn, mevr. Lina Tsaldaris. Zij is de weduwe van de voormalige premier Pana- gi Tsaldaris. medegedeeld door het K.N.M.I tv De Bilt, geldig van donderdagoêb tend tot donderdagavond Opklaringen. Opklaringen en vrijwel overal droog weer. Overwegend krach tige westelijke wind Ongeveer dezelfde temperaturen als giste ren. VRIJDAG 2 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 5.12 537 5.47 6.13 6.27 633 6.37 7.03 ZON op onder op Mrt. 1 7.28 18.22 2 7.26 18.23 0.24 3 7.24 18.25 1.30 4 7.21 18.27 2.29 5 7.19 18.29 3.21 MAAN onder 8.45 9.14 9.49 10.32 11.21

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1