Versterkingen naar Algerije? Turks schip, na aanvaring op Westerschelde gezonken Persconferentie van Dulles Minister Zijlstra sprak met middenstand De Times" over het proces-Jungschlager De invloed van vorst op de woningproductie Mollei doet beroep op Algerijnse opstandelingen Alle 35 opvarenden gered Tweede ronde koude oorlog gaat beginnen Oostenrijkse regeringscoalitie wil algemene verkiezingen WOENSDAG 29 FEBRUARI 1956. 11e Jaargang Nr 3702 SPOORWEGONGELUK IN CANADA Grote hoeveelheid verdovende middelen in Natal gevonden .•Formosaanse regering -. in ballingschap" MOLLET krijgt vertrouwensvotum Grote belangstelling voor R. A. I.-tentoonstelling Ernstig treinongeluk in Amerika rt Vliegtuigongelukken in de Verenigde Staten Redders verloren het leven Koningin van Griekenland naar Nederland Verlenging werkingsduur noodwet kinderbijslag kleine zelfstandigen HET WEER WEERBERICHT. HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN frMkering bij abonnement Temeuzen Olreeteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55—57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1-80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de bande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct-, minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Volgens liet Franse avondblad France Solr" zal Frankrijk in de naaste toekomst 50.000 man versterkingen naar Algerije zen den, ter versterking vaai de 200.000 militairen, die daar reeds tegen de rebellen strijden. Volgens het blad zullen 30.000 man worden gevonden, door het hVanse aandeel in de NAVO- strijdkrachten in Europa hier mede té verminderen. De andere 20.000 zouden leden van het Fran se expeditie-korps in Indo-China /4n, dat voor één april a.s. in Frankrijk teruggekeerd zal zijn. Deze versterkingen zouden een eerste groep vormen. Robert Lacoste, de Franse Rij Toronto is een snelle goe derentrein in botsing gekomen met een olie-tankwagon. De olie schoot in brand en stak een la ding hout aan. De brand duurde enkele uren. Een man verloor het Wen en vier raakten gewond. Ln het district Bergville in Natal heeft de politie negen ton Maijuana gevonden. Zoals bé_ kend werden vorige week bij dit onderzoek vijf politiemannen ge dood. In verband hiermee zijn <ien inheemsen aangehouden. De Marijuana werd verbouwd op 39 verschillende akkers, waar van er enige verborgen lagen tus sen velden met andere gewassen. De- overheid is van plan aan het !>ian aan het verbouwen van dit venhovende middel in dit gebied geheel een einde te maken. In Tokio is een vijf leden be staande „Formosaanse regering in ballingschap" opgericht. Zij zegt de Formosanen op Formosa, in Japan en in Hongkong te ver. tegenwoordigen en tegenstander te zijn van de Chinese nationalis tische regering zowel als van de Chinese communistische rege ring. Zij wil strijden voor de on afhankelijkheid van de Formosa nen en tegen hun onderwerpen door vreemde rassen, zoals het Chinese". De president, Liao minister met standplaats in Alge. rije, zou het kaïbinet maandag om totaal 200.000 man verse troe pen voor Algerije hebben ge vraagd, gedeeltelijk als aflossing voor de thans aldaar opererende militairen, en gedeeltelijk in de vorm van versterkingen, die hij noodzakelijk acht met het oog op de snel slechter wordende mili taire toestand. Vervangen zouden worden: 60.000 Franse dienstplichtigen, die na de datum, waarop zij met groot verlof zouden gaan, onder de wapenen zijn gehouden, 30.000 man Voor actieve militaire dienst opgeroepen leden van de Alge rijnse reserve (oudgedienden) en ongeveer 40.000 man Mohamme daanse troepen, die naar Frank rijk zouden worden overgebracht. Het zevende regiment Algerijn, se scherpschutters heeft zich dins dag te Algiers, met bestemming Marseille, ingescheept. Deze troepenverplaatsing ge schiedt nadat gemeld is, dat de Franse regering Mohammedaan se troepen uit Algerije naar Frankrijk en West-Duitsland wil overbrengen i.v.m. onrust onder de eenheden, die tegen de rebel len strijden. Het zevende regiment, dat in de afgelopen maanden in liet Algerijnse departement van Con- stan tine tegen de verzetslieden heeft gestreden, zal waarschijn lijk in ZuidAVest-Duitsland, als onderdeel van de Franse NAVO- strijdkrachten aldaar, worden ge legerd. Achthonderd leden van het Franse expeditiekorps in Indo- China hebben zich dinsdag in de haven van Algiers ontscheept. Ook zijn vier eompagniën politie mannen, die een speciale oplei ding hebben gekregen voor het tegengaan van wanordelijkheden, per vliegtuig uit Frankrijk in de Algerijnse hoofdstad aangeko men. Maandag zijn 25 rebellen bij botsingen in Algerije met veilig heidstroepen gesneuveld, terwijl 38 hunner gevangen werden ge nomen. D,e rebellen gingen voort met het plegen van overvallen <jp rei zigers op wegen. Sinds het afge lopen weekeinde heeft dit negen Europeanen het leven gekost. Premier Mollet heeft dinsdag een plechtig beroep op de Alge rijnse opstandelingen gedaan om de wapens neer te leggen. Hij zegde toe, dat er in Alge rië, zodra er een einde zal zijn gekomen aan de activiteit van de verzetsstrijders, binnen 3 maan den vrije verkiezingen zuilen worden gehouden. De Franse eerste-minister zei dit in een radiorede na afloop van een bijeenkomst van de na tionale defensieraad, het hoogste coördinerende militaire gezags orgaan van het land. De raad be sprak dringende maatregelen om het hoofd te bieden aan de verer gerende militaire toestand in Al ger ie. Mollet deelde mee, dat dé rege ring woensdag (heden dus) van de nationale vergadering specia le bevoegdheden zal vragen om onmiddellijk economische en so ciale maatregelen in Algerië te treffen. De premier zei, dat Frankrijk de „Algerijnse persoonlijkheid" erkent en eerbiedigt en dat de Fransen en Mohammedanen ge lijke rechten zullen krijgen. Doch Algerië „is en blijft onverbreke lijk met Frankrijk verbonden", Wentsji, zal zich bij de Verenigde I zo voegde de premier hieraan Hij waarschuwde de opstande lingen, dat Frankrijk, ingeval zij aan zijn oproep geen gehoor zou den geven, „gedwongen zal zijn, ai zijn hulpbronnen en al zijn middelen te mobiliseren om de veiligheid te verzekeren". Mollet deed ook een beroep op de miljoen Europese bewoners van Algerië om de regeringspoli- tiek te steunen. Hij belootcie dat hun leven en rechten zullen wor den beschermd. Premier Mollet heeft dinsdag middag de eerste van de vier stemmingen om de vertrouwens, kwestie, verbonden aan zijn wets voorstel voor drie weken betaal de vakantie voor alle Franse ar beiders, met een grote meerder heid gewonnen. De stemverhouding was 499 tegen nul. De stemming ging over het belangrijkste artikel van het wetsvoorstel. Verwacht wordt, dat de premier de overige drie stemmingen waar aan de vertrouwenskwestie is verbonden, zonder moeilijkheden zal winnen. Mollet stelde het leven van zijn regering, die pas een maand oud is, afhankelijk van het verwerpen van amendementen, waarvan de indieners nog verder willen gaan dan de regering. Hij verklaarde dat de economie van het land geen verdere concessies op het gebied van de arbeidswetgeving gedoogt. In de wandelgangen verluidt, dat de premier ook de tweede en derde stemming waaraan de ver trouwenskwestie verbonden was, heeft gewonnen. De uitslag van de tweede stem ming over een regeringsvoor stel om werkgevers in bepaalde bedrijfstakken toe te staan van de vakantie ,van drie weken een week toe te kennen buiten het va kantieseizoen was 487 stem men tegen één. Bij de derde stemming werd op verzoek van de regering een amendèment verworpen, dat werkgevers niet zou verplichten verzek^rings- en andere premies door te betalen'voor de week ex tra-vakantie. De uitslag was 372 tegen 1Ö8 stemmen. Ook jle vierde en laatste stem ming waaraan de vertrouwens kwestie, was verbonden het wetsontwerp als geheel is door de regering gewonnen en wei mét 452 stemmen tegen één. Omstreeks kwart, over vijf dins dagmiddag heeft het van Antwer pen komende 3903 b.r.t. metende Turkse stoomschip „Sapanca," een S.O.S.-sein uitgezonden waar in het meedeelde dat het op de Westerschelde ter hoogte van de z.g. Westkegel in het Nauw van Bath was aangevaren door het 6855 b.r.t. metende s.s. „Blom mersdijk" van de Holland-Ameri ka-lijn uit Rotterdam dat even eens van Antwerpen kwam. De „Sapanca" verkeerde na de aan varing in zinkende toestand. Het schip was circa 40 minuten later iu de ijsschotsen verdwenen. AI leen de masten, het hekwerk van de brug, een stuk van de schoor steen en van 't achterschip steekt nog boven het ijs uit. De aanvari ng is ontstaan, nadat de „Sapan ca" uit het roer was gelopen en de vBlommersdijk" er op voer. Naties doen vertegenwoordigen, i toe Tijdens een dinsdag te Utrecht gehouden jaarvergadering van de Christelijke Bond van Schoen winkeliers in Nederland, heeft de voorzitter van deze ibond, de heer Jac. C. Vos, mededelingen gedaan naar aanleiding van een onder houd dat enkele topfunctionaris sen van de onderscheidene mid denstandsorganisaties met dc minister van Economische Zaken, prof. dr J. Zijlstra. onlangs heb ben gehad. De heer Vos deelde mede, dat de minister te kennen had gege ven, dat de prijsstaibilisatie, die in 1955 zo heilzaam heeft ge werkt, ook in 1956 gecontinueerd moet warden. Minister Zijistra is van mening, dat het Nederlandse economische leven, dank zij de prijsstabilisatie van 1955, voor veel ongerief be waard is gebleven. Deze stabilisatie moet in 1956 worden gehandhaafd, vooral ook omdat Nederland nog altijd een kwetsbaar land is. De minister had tijdens deze bespreking voorts te kennen ge geven, dat continuering van de prijsstabilisatie alleen voor 1956 geldt. In 1957 zullen zich volgens de minister bijzondere problemen aandienen met het oog op de in voering van de oudedagsvoorzie ning. Dit zal volgens hem ook voor de middenstand consequen ties met zich brengen. Met oe trekking tot deze bijzondere pro blemen zullen tijdig besprekingen met de middenstand worden ge voerd. Volgens minister Zijlstra leven wij in een tijd van uitzonderlijke hoogconjunctuur maar er ibestaat goedé reden, dat zeer ernstige depressies van het type 1930 zul len uitblijven. Men moet er even. wel rekening mee houden, zo heeft de minister gezegd, dat het uitzonderlijk karakter van de hui dige hoogconjunctuur niet blij vend zal zijn. Volgens hem zou enige ver flauwing op een zeker ogenblik kunnen intreden, zoals b.v. is ge schied in 1952. Toen ontstond als gevolg daar van direkt een werkloosheids- piek van 200.000 mensen. Ons land, zo heeft minister Zijlstra medegedeeld, is zeer kwetsbaar, maar wordt des te kwetsbaarder, als de lonen en prijzen sterk zou. den oplopen. Daarom moet het bedrijfsleven, volgens de bewinds man, ervan overtuigd zijn, dat prijzen en lonen niet de vrije hand kunnen worden gelaten. De regering wil de instemming van het bedrijfsleven dat de prijs stabilisatie ook in 1956 gewaar borgd dient te worden. John Foster Dulles, de Ameri kaanse minister van Buitenland se Zaken, heeft op een perscon ferentie gezegd, dat de nieuwe Russische koers, zoals die op het partijcongres in Moskou is be kendgemaakt, een teken is dat de eerste ronde in de koude oorlog voorbij is en een tweede gaat beginnen. Hij acht het niet uitgesloten dat deze koerswijziging, die hij 'n gevolg acht van de Amerikaanse politiek van de laatste tien jaar, blijvend is. Vrijdag vertrekt de minister voor een reis door tien Aziati sche landen. Hij hoopt daarna beter in staat te zijn de Ameri kaanse politiek ten aanzien van die landen te helpen bepalen in het licht van de nieuwe Russi sche taktiek. Voorlopig acht de minister het niet verantwoord, dat de militai re kracht van de vrije wereld in aanzienlijke mate wordt vermin derd. Eerst zal moeten blijken wat de Russen, en mogelijk ook de Chinese communisten, precies van plan zijn. De Russische poli tiek is in een overgangsstadium en is nog niet ver genoeg in de nieuwe richting gegaan om niet snel de oude koers te kunnen hernemen. Wat de houding ten opzichte va een mogelijke agressie in het Midden-Oosten betreft, maakte Dulles melding van een steeds toenemende eensgezindheid tus sen de Westelijke grote drie. Hij ontkende echter, dat er al een vastomlijnd plan zou bestaan. De uitwisseling van denkbeelden was nog aan de gang. De Ver enigde Naties zouden in geval van agressie een belangrijke stem hebben. Over India zei de minister, dat Amerika een redelijke politiek jegens dat land voert, maar dat hij misschien enkele wijzigingen zal voorstellen na zijn Aziatische reis. Er waren een paar kleine meningsverschillen, maar er was geen reden waarom de betrek kingen niet op vriendschap en vertrouwen zouden zijn geba seerd Behalve de kapitein en de eer ste stuurman van de „Sapanca" werden alle opvarenden: twee vrouwen, een kind en dertig man gered door de „Blommersdijk". De kapitein en de eerste stuur man werden door het Nederland se schip „Osiris" aan boord geno men en later overgezet op de „Blommersdijk" Dit laatste schip heeft ter hoogte van Hansweert alle opvarenden van de „Sapan ca" overgegeven aan de uit Ter neuzen vertrokken Belgische sleepboot „Scaldis", die ze in Hansweert aan land heeft gezet. Aangezien het varen bij donker op de Westerschelde thans niet verantwoord is, omdat de boeien met het oog op de ijsgang zijn opgenomen zou de „Blommers dijk" vandaag naar Vlissingen De 36ste tentoonstelling van personenautomobielen in het R.A.I,-gebouw blijft grote be langstelling trekken. Nadat zon dag 25.000 bezoekers de loketten passeerden en daarmee het totaal op 60.000 brachten, werd maan dagavond de 75.000ste bezoeker genoteerd. De verkeerspolitie heeft zon dag de geparkeerde auto's in de directe omgeving van het R.A.Ï.- gebouw geteld. Het waren er on geveer 4000 De standhouders zijn niet on tevreden over de zaken, die zij kunnen doen, al kwam hiervan zondag, toen de bezoekers zich nauwelijks konden voortbewe gen, bijna niets. doorvaren. Dit schip kreeg scha de aan de voorsteven. De „Sapanca" was o.a. geladen met kalk en ijzer en met vijf ton machinerieën. Kapitein van het schip is de heer Resat Erkurt en het schip behoort aan de Arma- törler Briligi uit Istanboel. De schipbreukelingen, op een vrouw van Belgische nationali teit na, allen Turken zijn in Hansweert in het na de waters noodramp van 31 januari op 1 fe bruari 1953 door Noorwegen aan de gemeente Kruiningen ge schonken verenigingshuis „Kaj Munk" ontvangen en gelaafd. 19 leden der bemanning zouden de nacht doorbrengen in het dorp Kruiningen, de rest in het dorp Hansweert. Allen worden van ge meentewege verzorgd. Hedenochtend zal het gezel schap Turken per auto naar An* werpen worden gebracht waar 't in het zeemanshuis onderdak zal krijgen. Bij Swampscott (Massachu setts) zijn twee personentreinei op elkaar gereden. De trein van Portsmouth naar Boston reed van achteren in op de trein van Salem naar Boston. In de treiner bevonden zich tezamen ongeveer duizend passagiers. Volgens de eerste berichten zijn er veertien ■doden. De politie heeft een beroep ge daan op alle beschikbare artser en verplegend personeel in de buurt. De botsing had plaats ut de spitsuren. Bij twee vliegtuigongelukken in de Ver. Staten zijn maandag zestien mensen om het leven ge komen en twee gewond. Bij Day ton in de staat Ohio stortte een superfort van het type B-50 neer, waardoor elf inzittenden een bemanning van negen en twee burgertechnici om het leven kwamen. Bij Sedalia in Missouri stortte een straalbommenwerper van het type B-47 op een boerderij. De vier bemanningsleden kwamen om het leven. Twee mensen op de boerderij werden gewond. Het mag zijn, dat het proces- vangenschap zijn maar indien Jungschlager een politieke kwes tie is geworden door de Neder landse protesten, maar het is als een politieke kwestie in Indone sië behandeld, aldus schrijft o.a. de „Times" in een hoofdartikel over de processen tegen Jung schlager en Schmidt. „Al lang vormen de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië een ge schilpunt tussen politieke leiders in Djakarta, waarbij de eisen van de extremisten die van de gema tigden dikwijls hebben verdron gen. Het proces-Jungschlager is gebruikt als een brandpunt voor de animositeit en als een bron van politiek gewin, in het bijzon der sedert het mislukken van de recente besprekingen en het af breken van de unie. Wat ook de waarheid moge zijn van de beschuldigingen en tegen- beschuldigingen, is de tijd niet gekomen voor de Indonesiërs om wat minder bezorgd te zijn over de vraag, of de souvereiniteit van Indonesië tot zijn recht komt? Niemand zal het recht van In donesië willen betwisten Neder landers te vervolgen voor sa menzwering met opstandelingen hoewel veertien beschuldig den al meer dan een jaar in ge- de beschuldiging wordt gedaan, dat het proces een politieke kwestie is geworden, kan deze beschuldiging tegen de regering in Djakarta worden staande ge houden. De Deense marine heeft het zoeken naar 4 sinds zondag j.l op een ijsschots afgedreven ma rinlers doen staken. De vier behoorden tot reddings ploegen, die er zondag op uittrok ken om vier jongens, die al vis send op een ijsschots waren afge dreven te redden. De jongens werden door andere redders in veiligheid gebracht, doch de ma riniers dreven zelf op een ijs schots af. Een gedeelte van hun uitrusting is in de buurt van een ijsschots in het water aangetroi fen. De conservatieve volkspartij en de socialisten, die sinds het ein de van de tweede wereldoorlog in Oostenrijk een regeringscoalitie vormen, hebben dinsdag beslo ten, het parlement te vragen de noodzakelijke maatregelen te treffen voor het houden van al gemene verkiezingen op 13 Mei a.s. Het besluit is een gevolg van het feit, dat de twee partijen geen overeenstemming hebben kunnen bereiken over hangende binnenlandse kwesties. De moeilijkheden tussen de coalitiepartijen bestaan sinds het einde van de bezetting in okto ber van het vorige jaar. Geschil punten. zijn de toekomstige sta tus van de Oostenrijkse lucht vaartmaatschappij (waarvan de socialisten een staatsbedrijf wil len maken), de Oostenrijkse olie industrie in het oosten van het land en een verhoging van de melkprijs. De zittingsperiode van het hui dige parlement loopt eigenlijk pas over een jaar af. Bij de vo rige algemene verkiezingen, in februari 1953, kregen de volks partij 74 zetels, de socialisten 73 zetels, de liga van onafhankelij- ken 14 zetels en de communisten 4 zetels. De twee coalitiepartijen hopen beide haar positie bij nieuwe verkiezingen zodanig te verbete ren, dat zij gemakkelijker haar wensen ten uitvoer kunnen leg gen. Politieke vyaarnemers zijn echter van oordeel, dat er geen verrassingen zijn te vernachten en dat de bestaande coalitie bij gevolg zal blijven bestaan. Een onzekere factor wordt ge vormd door de ongeveer 80.000 Duitse vluchtelingen uit Oost- Europa, die Oostenrijkse staats burgers zijn geworden. Ook het feit, dat nu de bezettingstroepen het land hebben verlaten, kan van invloed zijn op de kiezers, in het bijzonder op de stemge rechtigden in het oostelijke deel van het land, dat bij de vorige verkiezingen nog door de Russen was bezet. j De invloed van de afgelopen i vorstperiode op de woningproduk- tie ligt nog niet statistisch vast. Ook de produktiecijfers van janu. ari zijn nog niet bekend. Toch met vrij grote zeker heid worden aangenomen, dat ln de drie k vier weken durende vorstperiode ongeveer zes pro cent produktieverlies in de wo ningbouw is ontstaan, aldus de mening van de minister van Wederopbouw en Volkshuisves. ting ir H. B. J. Witte. Sommige steenfabrieken heb ben ongehinderd door kunnen werken, hetgeen zeer verheugend is, omdat de baksteenproduktie als vraagstuk direkt volgt op de schaarste aan arbeidskrachten. Sprekende over de proefnemin gen met doorwerken onder be. scherming tegen de vorst zeide ir Witte o.m., dat deze bescher mende maatregelen hoofdzakelijk werden gericht tegen kwakkel- winters met vorst tot 5 graden. Juist in dergelijke vorstperioden gaan jaarlijks bijzonder veel ar beidsuren verloren. Op deze bijzonder strenge vorst geschapen, werd dus niet gerekend, zodat de proefnemingen in een wel uiterst ongunstige periode vielen. Toch dient gezegd, dat in enkele ge vallen bij de woningbouw met binnenwerk kon worden doorge gaan, terwijl enige gevallen van utiliteitsbouw bekend zijn. o.m. de elektrische centrale te Utrecht, waar constant kon worden door gewerkt. Koningin Frederika van Grie kenland en haar oudste dochter prinses Sophia zijn door Konin gin Juliana en Prins Bernhard tot een bezoek uitgenodigd. Het bezoek zal duren van 9 tot 11 maart a.s. en zal een volkomen privé karakter dragen. De Griek se koninklijke gasten zullen op paleis Soestdijk logeren en onder andere een feest bijwonen, dat ter gelegenheid van de achttien de verjaardag van Frinses Bea trix op 10 maart in het konink- lijK paleis te Amsterdam zal worden gegeven voor de per- Op een vraag of gepoogd zal "'er™sscn van Frinses worden de verloren arbeidstijd in te halen zeide minister Witte, dat dit in de eerste plaats een aange. legenheid is, die tussen werkne mers en werkgevers geregeld zal moeten worden. Het vorig -jaar mislukten be sprekingen over inhalen voorna melijk op het argument der werk nemers, dat er nog wel andere middelen zijn om tot produktie- verhoging te komen, dan alleen overwerk. Het lijkt de minister hoogst on waarschijnlijk toe, dat voor ver. diensten in overwerk in de bouw vakken belastingfaciliteiten zul len worden gegeven. Het is biet zo, dat het grootste deel van het overwerkloon zou worden weg- belast en bovendien zouden der gelijke faciliteiten in ons belas tingstelsel grote ingewikkeld heden met zich meebrengen ter. wijl een precedent met onover zienbare gevolgen zou worden De Roemeense ambassadeur in Oost-Duitsland, G. Stoica, is vol gens een bericht van het orgaan van de Oostduitse communisti sche partij, Neues Deutschlahd, teruggeroepen. Zijn opvolger is niet genoemd. Bij dc Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend ter ver lenging van de werkingsduur van de noodwet kinderbijslag kleine zelfstandigen. Aan de memorie ,van toelichting hierop is het vol gende ontleend: Bij de wet van 20 mei 1955 is de werkingsduur van de nood wet kinderbijslag 'kleine zelf standigen verlengd tot 1 juli '56. Thans wordt wederom een ver lenging van de werkingsduur van genoemde wet met een jaar, namelijk tot 1 juli 1957, voorge steld. Alles wordt in het werk gesteld, opdat zo spoedig moge lijk een ontwerp voor een alge mene kinderbijslagregeling bij de Kamer kan worden ingediend. Het is echter uitgesloten, dat een algemene kinderbijslagverzeke ring, welke mede de zelfstandi gen en andere groepen niet-loon- trekkenden Zal omvatten, op 1 juli'1956 in werking zal kunnen treden. Dinsdag overdag passeerde een frontale storing ons land. Op de meeste plaatsen viel een paar millimeter neerslag. De krachti ge zuidwestelijke wind nam daar na langzaam in kracht af en in de avond begon de bewolking te breken en kwamen opklaringen voor. Achter het front stroomde opnieuw zachte lucht ons land binnen, zodat maximum tempe raturen tot 5 graden boven nul bereikt werden. Tussen een ln gedrukgordel in de omgeving van IJsland en een hogedrukgebied boven de Golf van Biscaye bleven westelijke winden zachte lucht naar West Europa transporteren. In deze stroming bewogen ver schillende storingen mee. Een dergelijke storing bereikte dins dagavond Schotland. Deze sto ring deed op het noordelijk deel van de Noordzee de wind op nieuw aanwakkeren. Bij ons zal vandaag de bewolking ook weer toenemen. De wind blijft matig tot vrij krachtig en de temperatu ren zullen nog wat hoger komen dan dinsdag al het geva] was. medegedeeld door het K.N.M.l. ie De Bilt, geldig van woensdagoch tend tot woensdagavond. Verdere temperatuurstijging. Aanvankelijk op vele plaatsen nevel of mist. Over het algemeen veel bewolking niet later enige regen of motregen. Matige, later vrij krachtige wind tussen zuid west en wes». Verdere stijging van temperatuur. DONDERDAG 1 MAART. Breskens Temeüzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.29 5.04 5.44 5.54 n.m. 4.52 5.27 6.07 6.17 2k)N MAAN op onder op onoer Mrt. 1 7.28 18.22 8.45 2 7.26 18.23 0.24 9.14 3 7.24 18.25 1.30 9.49 4 7.21 18.27 2.29 10.32 5 7.19 18.29 3.21 11.21

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1