Uit de Provincie KERKNIEUWS ÖERMOCÉNf Dertig jaren fokcentrale in West Zeeuws-Vlaanderen. Debat over de Britse buitenlandse politiek. Het geheim van de zeven schoorstenen AXEL. HOEK. HULST HOOFDPLAAT IJZENDIJKE. ZAAMSLAG Britse beul neemt afscheid aGFNDA PERSCONFERENTIE VAN EISENHOWER Peron moet Amerikaans hotel in Panama verlaten DE VERBINDING MET NOORD-BEVELAND Helikopters van de koninklijke luchtmacht nebben zaterdag post vervoerd tussen Veere en Kort- gene op Noord-Beveland. Dit eiland was namelijk geïsoleerd geraakt, doordat, nadat het veer WolfaartsdijkKorgene al onge veer een week had stilgelegen, vrijdag ook het veer VeereKam- perland was gestaakt. Inmiddels heeft laatstgenoem de veerboot gisteren na de mid dag weer een reis van Veere naar Kamperland en terug gemaakt, vaarna hij opnieuw naar Kam perland is vertrokken. Er werden reizigers en veel vracht vervoerd. Dit veer is niet ingericht voor het vervoer van auto's. Tussen Katse Veer en Kats is vorige week een voetpad ge maakt dat mi echter niet meer betrouwbaar is. Zaterdag zijn al enige personen tot hun middel door het ijs gezakt. Het veer Wol faartsdijkKortgene kon gister middag nog niet varen. NOORD-BEVELAND NIET LANGER GEÏSOLEERD. De veerboot „Zuidvliet" van de Provinciale Stoombootdienst Zee land, die de dienst onderhoudt tussen Veere en Kamperland, r-eeft maandag drie keer gevaren, aodat Noord-Beveland slechts 2 dagen per boot niet bereikbaar is geweest. Het postverkeer is zaterdag on derhouden door een militair hef- schroefvliegtuig. De post werd maandagmorgen over het ijs van Katseveer naar Kats gebracht. Ook werd hier een voetpad over het ijs uitgezet, dat thans echter niet meer betrouwbaar is. De verbinding tussen Veere en Kamperland zal zo geregeld mo gelijk worden onderhouden, al Scan, in verband met het ijs, van een geregelde dienst nog geen iprake zijn. De hoofdverbinding naar Noord-Beveland tussen Kortgene en Wolphaartsdijk is nog gestremd, maar er komt be weging in het ijs en bij draaiende wind en hoog getij bestaat er een redelijke kans dat ook hier bin nen afzienbare tijd weer kan wor den gevaren. VEER DINTELSAS— OOLTGEN SPLAAT •Het veer DnitelsasOoltgens- plaat zal heden bij het licht wor den hervat worden. Gisteren heb- oen ijsbrekers de ijsmassa op het traject gebroken. HET VEER ZIJPE—ANNA JACOBAPOLDER De ijsgang en het lage water verhinderen maandag nog het uitvoeren van de normale dienst, regeling op het veer Zijpe—Anna Jacobapolder. Naar verwacht wordt kan er dinsdag gevaren worden van half zes tot half ne gen en van twaalf uur tot don- Ster worden. De provinciale stoombootdienst ZierikzeeKatseveer op Zuid- 3eveland wordt nog niet uitge voerd. Wedstrijd in het schatten van vee. De afd. Axel van de C. J. B. T. B. hield vrijdagmiddag op 't bedrijf van de heer M. Brandes te Axel- Sassing een wedstrijd in 't schat ten van vee, waaraan ook werd deelgenomen door de leerlingen van de hoogste klasse der lagere landbouwschool. Dat het schatten van het ge wichtvan levend vee niet bepaald tot de eenvoudigste zaken be hoort, bleek wel uit de uitslag van deze wedstrijd, waarvoor vier prijzen beschikbaar waren ge- steld. Door de voorzitter, de heer A. Julianastraat 17 van de heer Th. Wieleman aan te kopen voor 1200,—. Ten behoeve van het uitbrei dingsplan Zuid-West zullen de benodigde gronden worden aan gekocht en wel van de erven E. A. J. Pateer tegen een aankoop som ad. 4658,50 en een bedrijfs schade van ƒ4042,voor een to- totale oppervlakte van 6850 m- van R. L. J. Pateer grond ter grootte van 1345 m2 inclusief in- komensschade voor een bedrag van 2658,en vein W. P. den Outer 'n perceel grond ter groot te van 7305 m2 voor totaal ƒ4487,25. Z.h.s. werd besloten gedurende de tijd, dat het rijk extra brand- stoffentoeslag verstrekt ook aan hen, die onder de gemeentelijke brandstoffenbij slagregeling val len, een extra bijslag te verstrek ken van 4,10 per week. De begroting voor het dienst jaar 1956 werd vastgesteld; de gewone dienst heeft aan inkom sten en uitgaven een bedrag van 264.854,07; de post onvoorzien is groot 553,82. De kapitaaldienst sluit met een nadelig saldo van ƒ219.368.88; terwijl de inkomsten op deze dienst ƒ756,010,19 be droegen. Wethouder Blaakman merkte naar aanleiding van de begroting op, dat het wenselijk zou zijn een z.g, begrotingscommissie in te stellen. Te zijner tijd zal hierop worden teruggekomen indien de raad eveneens deze wenselijkheid voelt. Op voorstel van B. en W. werd het college van B. en W. gemach tigd beplanting aan te brengen in de onlangs aangelegde plant soenstroken. Gedacht werd aan accaciaboompjès en struiken. Tijdens de rondvraag opperde de heer Via de Ruijsscher de wenselijkheid twee lantaarns te plaatsen op de buurtschap Hoge- weg. De voorzitter zegde toe een en ander met de P.Z.E.M. te zullen overleggen. De heer Cyr. de Smet wees op het gevaar, voortvloeiende uit het voortgaande verval van het polderhuis aan de haven. De voorzitter antwoordde, dat dit de aandacht heeft. Kortgele den heeft een lid van G. S. de toestand bekeken en toegezegd heeft hierover te zullen berich ten. De raad drong op verdere spoed aan. IJsfeest op de kreek te Boeregat. Nu volgens de weerberichten de strenge winter 1956 afscheid genomen heeft, zal de laatste uit slag van de talrijke ijswedstrijden wel zijn, welke zaterdagmiddag op de Kreek te Boeregat heeft plaats gehad. Daar de regelings commissie de verschillende num-KOU GEVAT mers van het uitgebreide pro- Bedek keel en borst met de hld™e^adeg wedst^den°°diee am! warmte verjaagl ver" werden bijgewoond door burge meester Hanssens, een vlot ver loop. De uitslag van de wedstrij den luidde: .jden dames, 600 m: i. L. Miechieisen; 2. L. Bare- man, Terneuze.i; 3. C. Verpoorte. Hardrijden heren, 600 m: 1. W. Jansen; 2. C. de Putter; 3. J. van Wijck; 4. L. de Blaeij; 5. C. de Blaeij. Schoonrijden paren; 1. J. Rinkhoutmej. L. de Feij- ter; 2. C. de Bleaymej. P. Rie- mens; 3. W. de Feijtermevr. Lantsheer. Schoonrijden heren: 1. W. de Feijter; 2. J. van Dries; 3. C. de Blaeij. Schoonrijden dames: 1. Mevr. Lantsheer; 2. Mej. P. Riemens; 3. E. Miechieisen. Prikslee dames: 1. E. Miechieisen; 2. J. Leunis; 3. Mej. De Lijser: 4. Mej. Den Hamer; 5. Mej. Van Deijnze; 6. Mej. De Bokx. Prikslee heren: 1. C. Dieleman; 2. D. Durink; 3. J. de Blaeij; 4. F. Donze; 5. J. Knol; 6. L. Meüs. Hardrijden heren, 1500 m: 1. L. de Blaeij; 2. J. van Wijck; 3. Chr. de Koeijer; 4. J. Luteijn, Terneuzen; 5. Jac. 't Gilde; 6. C. Dees, Terneuzen. Hardrijden heren, 3000 m: 1. L. de Blaeij; 2. J. van Weijk; 3. W. Jansen; 4. C. Dees, Terneu zen; 5. J. Deij; 6. Chr. de Koeijer. Voor de vlotte afwerking komt, evenals aan de regelingscommis sie, een speciaal woord van dank toe aan de vertegenwoordiger der rijkspolitie, de heer Vermeulen, en aan de jury, die de verrichtin gen der deelnemers aan de num mers schoonrijden had te beoor delen. Waar achter de namen geen woonplaats vermeld staat, wonen de dames en heren, die een prijs behaalden, te Hoek. IJsfeest te Hulst. Door de Hulster ijsclub „H.IJ.C." werden op de hinnen- vest der stadsgrachten ijswed strijden gehouden. Voor deze wedstrijden bestond een geweldi ge belangstelling. Er werden in dividuele en koppelwedstrijden verreden. De uitslagen hiervan waren: Koppelwedstrijd over een uur. 1. W. Steijns, Kloosterzande- J. E veraard, Terhole; 2. De Smedt-Vervaet, Westdorpe; 3. Eggermondt-Van de Abeele, West dorpe; 4. Wieles-Hamelink, Ter neuren; 5. De Kooten, Yerseke-R, Verhelst, Axel; 6. H. Smit, Hce- dekenskerke-R. Kindt, Hulst; 7. De Bruijn, Ossenisse-Hermans, Kloosterzande; 8. Lampo-H. Schuurman, Hulst. Individuele wedstrijd over 20 ronden; 1. H. Smits, Hoedekenskerke 14.27.05 2. Eggmont, Westdorpe; 3 J. Everaard, Tterhole; 4. W. juuney* De fokcentrale is voor de West Zeeuws-Vlaamse boer een begrip geworden, zonder welke hij zijn meestal gemengd landbouwbe drijf niet meer kan voorstellen. Immers iedere melkveehouder is overtuigd van het grote nut van een intensieve melkcontröle. De productie van het rundvee maakt op het gemengd bedrijf een groot gedeelte van het inko men uit. Het was dan ook een vooruitziende blik, die 30 jaar Brandes, werden de vier beste geleden de heren C. F. Vercraeije, schatters, de heren: 1. H de Kra- van iwaarden en Iz. van Cruij- ker, 2. L. C. de Ruijter, 3. L. W. de Jonge en 4. K. Booij, met een prijs beloond. Raadsvergadering De raad kwam vrijdag bijeen. Na het begroetings- en ope ningswoord van de voorzitter, burgemeester Temmerman en vaststelling der notulen deed de voorzitter mededeling van een schrijven van G. S., waarin werd ■cennisgcgeven dat de uitvoering van de wegverbetering Hoofd plaat—Nummer Een werd opge dragen aan de laagste inschrij ver het aannemersbedrijf M. P. Hol te Hulst voor 519.030, Voorts, dat G. S. de gemeentere kening 1951 en de gemeentereke- ning 1952 definitief hebben vast gesteld. Z.h.s. werd de straatbelasting- verordening en de rioolbelasting- verordening uitgebreid met een artikel, waarbij B. en W. de be voegdheid krijgen tot afschrij ving van riool- of straatbelas ting ten behoeve van aangesla- genen, die niet in staat zijn de belasting geheel of gedeeltelijk te voldoen. Ingevolge het advies van B. en W. werd ten behoeve van de cur sus voor christelijk kleuteron derwijs te Middelburg en aan de R.K. fröbelopleiding te Vlissin- gen voor het jaar 1955 een sub sidie verleend van 40, De commissie tot wering van -schoolverzuim, bestaande uit de heren T. J. A. Alberts, C. Calon, A. O. Spinnewijn, Jac. I. Stuij en M. Vinke herbenoemd. Met 5 stemmen voor ging de raad er toe over de stenen berg plaats, gelegen aan de Koningin ningen deed besluiten ook in W. Z.-Vlaanderen een fokcentrale met melkcontróle in het leven te roepen. Op 26 febr. 1926 werd de ver eniging opgericht. Tot voorzitter werd gekozen de heer A. van Waes Schoondijke. Gestart werd met een oprichtingssubsi die van 150. In 1928 werden 632 koeien ge controleerd. Het hoogtepunt bereikte de vereniging wel in 1951, toen de top van 1103 gecontroleerde koeien bereikt kon worden, ter wijl in 1952 het grootst aantal kalveren werd ingeschreven, n.l. 643. Thans loopt het cijfer iets terug, daar op vele bedrijven minder koeien gehouden worden. In 1950 werden 912 koeien ge controleerd en 400 kalveren in geschreven. De zwaarste slagen kreeg de vereniging in de oorlogsjaren te incasseren, toen alles vernield werd, zodat later opnieuw be gonnen moest worden. De secretaris, de heer L. C. Pladdet, bracht de voorzitter dank voor zijn leiding. Reeds 19 jaar hanteert hij de voorzitters hamer. Dat er nog een lange pe riode aan tdegevoegd mag wor den. was aller wens. Tijdens de algemene vergade ring werd op enigszins feestelijke wijze het feit van het 30-jarig bestaan van bovenstaande ver eniging herdacht. Voorzitter Vercraeije gaf een overzicht van het wel en wee der vereniging, zich er wel voor wachtende niet alleen het wel, doch ook het wee openlijk te be handelen. Hij sprak zijn grote bezorgdheid over de teruggang der gecontroleerde koeien uit, en wees er met grote nadruk op, dat dat de veehouderij heus wel lonend is. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat de controle- vereniging te Waterlandkerkje opgehouden heeft te bestaan. De gecontroleerde koeien konden worden ondergebracht te Oost burg of IJzendijke. In overleg met de Prov. Melk- contróledienst zal worden ge tracht de hoogwaardige produk- tie koeien een produktie-certifi- caat aan te bieden. De melkgift moet dan boven de 5000 kg melk uitgaan. Steijns, Kloosterzande; 5. R. de Smet, Westdorpe; 6. W. Vervaet, Westdorpe; 7. H. van de Abeele, Westdorpe; 8. B. Wieles, Terneu zen. Het gladde wegdek. Zaterdagmiddag kwamen op het kruispunt Landpoortstraat- Lakenstraat twee personenauto's met eikaar in botsing. De heer G. G. uit IJzendijke kwam uit de richting Schoondijke de gemeen, te ingereden toen de heer H. uit Watervliet uit de Lakenstraat de voorrangsweg kwam opgereden. Door het gladde wegdek schoof hij bij het remmen iets door, waardoor een botsing plaats had. De auto van de Belg liep gerin ge schade op. De Volkswagen van G. werd van voren ernstig be schadigd. De verkeerspolitie uit Terneu zen was spoedig ter plaatse en maakte procesverbaal op. Enige ogenblikken later maak te de leswagen van F. D. met zuster S. aan het stuur, ibij het uitwijken een schuiver, waardoor de auto tegen de geparkeerde auto van de fa T. uit Goes opbot ste, waarna hij tegen de woning van v. d. W. tot stilstand kwam. De inzittenden bekwamen geen letsel, maar de wagen werd zeer ernstig beschadigd. Ook dit ongeval was te wijten aan het gladde wegdek. Vergadering Ver. voor Chr. volksonderwijs. Bovengenoemde vereniging hield zaterdagavond in een der schoollokalen een algemene ver gadering. De voorzitter, de heer Jacs van Hoeve, opende met gebed en Schriftlezing uit Phil. 2 118, waarna hij allen welkom heette op deze vergadering. Het afge lopen jaar is een goed jaar voor de vereniging geweest. Er deden zich op geen enkel gebied moei lijkheden voor. In de vacature wegens het ver trek per 1 maart a.s. van de heer J. van de Rovaart naar Tilburg, kon nog niet worden voorzien. Spreker dankte allen die hun medewerking hadden gegeven bij de opbouw en het tot bloeibren- gen der school. Na controle der kasbescheiden door de kascommissie werd <le penningmeester, de heer Anth. DekkerFarel, décharge ver leend voor zijn beleid. De exploitatierekening liet aan ontvangsten een bedrag van 38.742,70 en aan uitgaven 37.837,70; een batig slot alzo van 905. De rekening der ver eniging had aan ontvangsten ƒ4501,83; aan uitgaven ƒ4141,14; •batig slot 360,69. De begroting voor 1956 heeft een totaal bedrag van 3321,24 aan ontvangsten en uitgaven met een bedrag van ƒ32,74 als onvoor zien; voor de bewaarschool be dragen deze cijfers resp. 4065 en ƒ63. De secretaris, de heer J. W. Kusee, deelde mede dat de kleu terschool momenteel 75 leerlin. gen telt. Bij de bestuursverkiezing wer den de aftredende leden de heren Ant. Dekker, C. M. de Jonge, C. H. Heijboer en H. K. Markusse herkozen. Het hoofd der school, de heer P. de Leeuw, liet het afgelopen schooljaar de revue passeren en deelde o.m. mede dat het dit jaar 50 jaar geleden is dat de school werd opgericht, hetgeen op pas sende wijze zal worden herdacht. Hierna werd afscheid genomen van de heer Van de Rovaart, die namens het bestuur werd toege sproken door de heer Van Hoeve en door de heer De Leeuw na mens het onderwijzend personeel. Beiden 'boden de scheidende on derwijzer een geschenk aan. De heer Van de Rovaart dankte bestuur en personeel voor de prettige samenwerking in de af gelopen 7 jaar. Nadat bij de omvraag nog en kele huishoudelijke vragen waren gesteld en beantwoord, sloot de heer P. de Leeuw de vergadering met dankgebed. NED. HERV. KERK. HOEK. Bevestiging en intrede Ds. W. J. van Meeuwen. Na in de morgendienst beves tigd te zijn door de consulent ds. J. Scholten uit Terneuzen, deed ds. W. J. van Meeuwen zondag avond in een overvolle kerk zijn intrede. De dienst werd geopend met het zingen van Ps. 65 1 en 2 en het lezen van de Geloofsbelijdenis. Hierop werd gezongen Gez. 93 1 en 2, waarna de nieuwe predi kant voorging in gebed. Ds. Van Meeuwen las hierop uit het evangelie van Mattheüs 20 2528 en 24 45, en uit de eerste brief van Paulus aan de Corinthiërs 4 15. Tot tekst van de prediking had de predikant gekozen 1 Corinthe 4 1. Gezongen werd na de prediking Gez. 110 3, waarna ds. Van Meeuwen 't dankgebed uitsprak. Ds. Van Meeuwen richtte zich nu tot het voltallig aanwezig zijn de college van B. en W. en tot ds. Scholten, die hij dank bracht voor het vele werk, dat hij als consu lent te Hoek had verricht. Ver volgens betuigde hij zijn dank aan ds. F. L. Schalwijk, Geref. predi kant te Hoek voor diens tegen woordigheid en sprak zijn vreug de er over uit, dat zijn ouders en schoonouders en de gasten uit zijn vorige gemeente deze dienst hebben bijgewoond. De kerkvoog dij werd, mede namens zijn jecht- genote, dank betuigd voor de har telijke ontvangst in zijn nieuwe gemeente. Tenslotte sprak hij de hoop uit, dat hij, door de gemeen te zal worden geschraagd bij zijn arbeid in dienst van Gods Ko ninkrijk. Burgemeester Hanssens verwel komde de nieuwe predikant en hoopte, dat de goede verstandhou ding tussen wereldlijke en kerke lijke gemeente bestendigd zal blij ven. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door ds. Schalkwijk na mens de Geref. Kerk, ds. Jansma als praeses van de Ring, ouder ling J. Dieleman namens de ker- keraad, die daarbij ook ds. Schol ten dank betuigde voor het ver vullen van het consulentschap. Ten slotte sprak de voorzitter van de kerkvoogdij, de heer P. Haak, die de nieuwe predikant en zijn echtgenote een hartelijk wel kom toeriep en hoopte, dat het werk van ds. Van Meeuwen ge zegen zal mogen worden. Ds. Scholten verzocht de aan wezigen ds. Van Meeuwen staan de toe te zingen Gez. 263 1 en 5, waarmede deze dienst besloten werd. De Britse beul Albert Pierre- point heeft ontslag genomen om zich geheel te kunnen wijden aan zijn café „The rose and crown" bij Preston in 't graaf schap Lancashire. Volgens het zondagsblad „Empire News", dat dit meldt, heeft Pierrepoint ver klaard, dat deze stap niets te maken heeft met het besluit van het Lagerhuis om de doodstraf voor moord af te schaffen. De 45-jarige Pierrepoint is 25 jaar beul geweest. Zijn vader en een oom hebben vóór hem deze functie bekleed. Dinsdag 28 februari. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Madame Butterfly" AXEL: Het Centrum, 8 uur: Opvoering toneelspel „Vals beschuldigd". SAS VAN GENT. Oljnnpia- Theater, 8 uur: „Feest in Pa rijs". Woensdag 29 februari. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Madame Butterfly". SAS VAN GENT: Olympia- ÏTheater, 8 uur: „Feest in Pa ir ijs". De Britse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd, heeft maandag bij liet debat in het Lagerhuis over de Britse bui tenlandse politiek verklaard, dat, als de Sowjetleiders binnenkort een bezoek aan Engeland zouden brengen, de Britse regering hen zou trachten over te halen een politiek te volgen die „leiden zal naar een vreedzame wereld". Hij verwierp een suggestie dat de Sowjet-Unie zou moeten deel nemen aan toezicht op de wapen leveranties aan het Midden-Oos ten. Het Russische indringen in dit gebied door wapenaanbiedin- gen aan de Aarabieren noemde Lloyd „zuiver boosaardig". Se dert de aanval op Zuid-Korea heeft geen enkel optreden het oorlogsgevaar zozeer vergroot", zo meende hij. Lloyd geloofde niet, dat de Russische interventie in het Midden-Oosten een gevolg was van het Pact van Bagdad. Volgens de minister dacht En geland niet aan de mogelijkheid om nationale contingenten mili tairen naar het Midden-Oosten te zenden, dat zou de spanning niet verminderen. Versterking van de bestaande V. N.-commissie van toezicht zou meer nut kunnen hebben. Lloyd somde als volgt de Brit se politiek ten aanzien van het Midden-Oosten op: 1. Afgezien van het handhaven van de vrede, het verlenen van hulp bij het zoeken van een rege ling tussen Israël en de Arabi sche staten. 2. Handhaving van de Britse positie in de Perzisch Golf. 3. Ondersteuning van de lan den die Engelands vrienden zijn. 4. Loyaliteit ten aanzien van de Britse bondgenoten. 5. Het waarschuwen van* lan den die dreigen in te gaan op Russische beloften, voor de ge varen die hun politieke vrijheid en religieuze leven lopen. 6. Hulp aan de landen van het Midden-Oosten bij de ontwikke ling van hun natuurlijke hulp bronnen en het verhogen van de levensstandaard. Lloyd herhaalde de verklaring dat de Russische voorstellen voor hereniging van Duitsland slechts neerkomen op hereniging als ge heel Duitsland communistisch geworden is. Ongetwijfeld zullen te zijner tijd de onderhandelingen met de Sowjet-Unie over Duits- lands hereniging hervat worden, doch Engeland zal dan slechts onderhandelen in nauwe samen werking met Amerika. Frank rijk en West-Duitsland. Naar aanleiding van het partij congres in Moskou rei de minis ter, dat daden en niet woorden zouden tonen of er een wijziging gekomen is in het Sowjet-stand- pur.t. „Zover ik kan zien zijn de daden tot dusver niet bijzonder geruststellend", zo zei hij. Wat de ontwapening betreft herhaalde de minister, dat er eerst overeenstemming bereikt moet worden over controle en het verloop van de ontwapening. De pogingen om middelen te vinden waarmee atoommateriaal en -wa pens opgespoord kunnen worden, mogen niet opgegeven worden. De specialist van de Labour- partij op het gebied van buiten landse kwesties, Alfred Robens, had het debat geopend en o.m. verklaard, dat beëindiging van de koude oorlog en de bewapenings wedloop een kwestie van „leven en dood" is. Elke dag bestaat het gevaar dat een ongeluk vernieti ging tot gevolg zal hebben, zo betoogde hij. Robens wees op de wedloop tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie bij het ontwikkelen van een raket dat met een water stofbom als lading over de Oceaan geschoten kan worden. Wellicht zal één van deze twee mogendheden binnen 12 tot 18 maanden er in slagen een derge lijk wapen te vervaardigen, zo zei hij. Robens zei over Duitsland, dat de vrede in Europa niet verae kerd kan worden zolang Duits land verdeeld is. Hij geloofde dat de internationale impasse o.m, een gevolg is van het vast houden der Bntse regering aan het opnemen van een verenigd Duitsland in een Westelijk mili tair bondgenootschap. De werkelijke uitdaging van het communisme wa3, volgens de Labourwoordvoerder, in welke mate de Westelijke mogendheden de ontzettende armoede en onwe tendheid in de economisch min der-ontwikkelde gebieden in de wereld kunnen lenigen. Eoonc mische hulp moet gegeven woi den zonder dat er voorwaarden aan verbonden zijn, zo zei hij. Robens beschuldigde de rege ring van apathie ten aanzien van de bewapeningswedloop. Hij drong er bij de premier op aan al zijn moed bijeen te rapen en niet slechts voor Engeland, doch voor de gehele mensheid, te spreken Minister Lloyd verklaarde nog, dat de huidige regering niet min der dan welke regering ook ge daan had om te trachten een ein de aan de koude oorlog en de be wapeningswedloop te maken. „Er zijn er echter twee nodig als men een overeenkomst sluiten wil" zo besloot hri. TJLC.-PATIENTEN REPATRIËREN UIT INDONESIË Woensdag a.s. wordt de „Siba jak" van de Koninklijke Rotte: damse Lloyd uit Indonesië te Rot terdcun verwacht. Onder de 584 repatriërenden bevinden zich 36 t.b.c.-patiënten, die in een geïso leerd gedeelte van het schip zijn ondergebracht. Dr S. Vos, longarts te Breda, was met 8 speciale verpleegsters per vliegtuig naar Soerabaja ge reisd om dit ziekentransport te begeleiden. GRONDVERWARMING DOOR KIPPENGAAS. Zoals onlangs is gemeld, heeft het instituut voor landbouwtech niek te Wageningen de laatste twee jaar een nieuwe methode van grondverwarming in broei kassen onderzocht. Volgens deze methode wordt de grond ver warmd door middel van kippen gaas, dat als elektrisch verwar mingselement wordt gebruikt. Uit Venlo meldt men ons, dat het kweken van witlof in bedden met kippengaas als elektrisch verwarmingselement deze winter door een groot aantal Venlose tuinders is toegepast De normale netspanning van 220 volt wordt, met behulp van een transforma tor teruggebracht tot ongeveer ,40 volt. Deze stroom is ongevaarlijk en verwekt een gelijkmatige ver warming. Deze methode, die niet duur is, is door de proeftuin te Venlo in samenwerking met de P.LE.M. te Maastricht en het in stituut voor tuinbouwtechniek te Wageningen ontwikkeld. Zij werd dit jaar voor het nerst op grote schaal, en met succes toegepast BEZOEK VAN MINISTER MANSHOLT AAN PAKISTAN De Nederlandse minister van Landbouw, Visserij en Voedesel voorziening, de heer S. L. Mans holt, is zondagavond in Pesjawaï gearriveerd. De minister heeft de Khaiberpas, de Afghaans-Paki staanse grens en het industriële gebied waar de waterkrachtcen trale van Warsak, in het noord westen van Pakistan, zal worden gebouwd, in ogenschouw geno men. Verder bezocht de ministe het instituut voor landbouwkun dig onderzoek. 48) (Nadruk verboden). „Aha! De Broederschap van de Rode Hand! Als re dit als strooi biljet gaan gebruiken moeten ze het laten lithograferen! Het idee om die dingen stuk voor stuk te schilderen! Waar is dit gevon den?" „Onder het licnaamU heeft dit dus meer gezien, meneer?" Anthony deelde hem zijn on derhoud met de afgezant van die lugubere broederschap in het kort mee. „Ze willen dus het idee geven, dat de Broederschap het gedaan heeft" „Zoudt u denken meneer?" „Het zou tenminste in over eenstemming zijn met hun ma nier van propaganda maken. Maar ik heb altijd gemerkt dat de mensen die het 't meest en het ijverigst over bloedvergieten heb ben, er niet veel voor voelen als puntje bij paaltje komt, en ze aan het vergieten moeten gaan. Ik dacht tenminste niet, dat de leden van de Broederschap de durf zouden hebben en daarbij zijn het zulke schilderachtige opera-comique-mensen. Ik zie ze al in een vermomming van ge distingeerde gast op een politiek door AGATHA CHRISTIE week-end! Maar je kunt nooit weten." „Zo is het, mr. Cade. Je kunt nooit weten." Anthony keek hem geamuseerd aan. „O, wordt dat er achter ge zocht! Een open raam, 'n spoor van duidelijke voetstappen en 'n verdachte vreemdeling in de uit spanning in het bos. Niet onaar dig! Maar op dat punt kan ik u geruststellen, waarde heer re chercheur. Wat ik ook mag zijn, ik ben niet de plaatselijke ver tegenwoordiger van de Rode Hand." Hoofdrechercheur Battle glim lachte even. Dan speelde hij zijn hoogste troef uit. „Heeft u er bezwaar tegen om samen met mij het lichaam te gaan zien?" vroeg hij kortaf. „Niet het minste," gaf Antho ny ten antwoord. Battle haalde een sleutel uit zijn jaszak te voorschijn, ging Anthony door een tamelijk lange gang voor en sloot aan het einde daarvan een deur open. Die deur gaf toegang tot een kleine zitka mer. Op de tafel in het midden van het vertrek, onder een groot laken, lag het lichaam. Hoofdrechercheur Battle wacht te tot Anthony vlak naast hem stond. Dan trok hij opeens, met een vlugge beweging, het laken weg. Anthony ging met een half onderdrukte kreet van verbazing een stap achteruit. Bij het horen van die uitroep begonnen de koe le, staalgrauwe ogen van de po litiebeambte te schitteren. „Aha, u herkent hem dan toch wel mr. Cade," zei hij met een stem, die hij te vergeefs koel- zakelijk trachtte te houden. „Ja, ik heb hem meer gezien," zei Anthony nu weer gewoon. „Maar niet als prins Michael Oboloviteh. Ik heb hem eenmaal ontmoet en toen was hij mr. Hol mes, van de firma Balderson Hodgkins, boekhandelaars en uit gevers." HOOFDSTUK VIII. De Amerikaanse gast. Hoofdrechercheur Battle legde het laken weer over de stille fi guur op de tafel. Hij had het neerslachtige air van iemand, die zijn laatste hoop ziet vervliegen. Op een meter afstand stond An thony, met zijn handen in zijn zakken, diepzinnig na te denken. „Dat heeft Lollipop dus be doeld met zijn „andere metho den," mompelde hij op een gege ven ogenblik." „Wat zegt u, mr. Cade?" „Neen, niets. Neem me niet kwalijk, dat ik zo onnozel in me zelf sta te mummelen. Maar de kwestie is. dat ik, of eigenlijk m'n vriend Jimmy McGrath, in één slag voor duizend pond op gelicht is." „Duizend pond is een behoor lijke som," zei Battle. „Jamaar in dit geval is die duizend pond niet de hoofd zaak. Het feit, dat ik dat ma nuscript als een zoete jongen aan de eerste de beste afgegeven heb! Dat doet het me, mr. Battle, dat verwondt me tot in het diepst van mijn zieL" Hoofdrechercheur Battle gaf geen antwoord. „Enfin," zei Anthony, „oerouw geeft niets en misschien is alles nog niet verloren. Ala ik maar zorg, dat ik tussen vandaag en volgende week woensdag de mé moires van wijlen vriend Stylp- titch weer in mijn boeit krijg, dan is de zaak wees: gezond." „Wilt u nog even mee terug gaan naar de vergaderzaal, mr. Cade? Er is nog iets, waarover ik •het met u moet hebben." Toen ze in het bewuste ver trek terug vzaren, ging de recher cheur dadelijk naar de middelste deur. „Ik heb nog eens over de kwes tie nagedacht, mr. Cade. Deze deur gaat héél stroef open. Zoudt u zich niet vergist kunnen heb ben met te denken, dat de deur gesloten was? Zij kan wel ge klemd hebben. Ja.als ik er goed over denk, ben tk er eigen lijk zeker van, dat u zich ver gist heeft." (Wordt vervolgd.) President Eisenhower, die naai men verwacht deze week zal zeg gen, of hij al dan niet bereid is candidaat voor het president schap te zijn, za] „naar alk? waar schijnlijkheid" woensdag een persconferentie houden, zo heeft zijn perssecretaris meegedeeld. De president heeft te verstaan gegeven, dat hij zijn besluit op een persconferentie zal meedeier De perssecretaris zei niet te we ten of de president zulks op deze persconferentie zal doen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zakenheeft bekend gemaakt, dat de gouver neur van de kanaalzöne van Pa nama instructies heeft gekregen om er voor te zorgen, dat de Ar gentijnse oud-president Peron een Amerikaans hotel te Colon verlaat. Het hotel in kwestie is eigen dom van de Panama-kanaal maatschappij, die op haar beurt een bedrijf van de Amerikaanse staat is. Een woordvoerder van 't „State Department" verklaarde, dat het een doorgangshotel is en dat „elk verblijf dat de schijn heeft van permanent te zijn verkeerd zou kunnen worden uitgelegd". Een democratisch lid van het huis van afgevaardigden, James Tu multy, had het al een schande genoemd, dat „deze vreselijke fi guur Peron" onderdak had ge vonden in een hotel van de Ame rikaanse regering. Peron weigert het hotel te ver laten, voordat de directie de re den voor de uitzetting opgeeft.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2