Uit de Provincie protesteren tegen werving van bouwvakarbeiders door Amsterdam Het geheim van de zeven schoorstenen VAN DE REDACTIE TERNEUZEN. AXEL. BIERVLIET KOEWACHT. Middelburg en Vlissingen AGENDA OOSTBURG. OTHENE. Dames! Vooral uu SAS VAN GENT. SLUISKIL. ZAAMSLAG. DE VOGELS IN DE BRAAKMAN. Ga niet «aar de voederplaatsen. Een onzer correspondenten- schrijft: De publieke opinie wordt gron dig bewerkt door radio en pers over de nood der vogels. Er wor- >jen grote bedragen in geld be schikbaar gesteld en de waarde aan voedsel in natura is zelis bij benadering niet te schatten. Door deze actie worden duizenden vo gels voor de hongerdood be waard. Het is zeer prijzenswaardig dat rds een beroep gedaan wordt op net medelijden hetzij voor mede mensen hetzij voor dieren, har ten en beurzen wijd opengaan en Je giften binnenstromen. Het medelijden der mensen uit zjch echter soms ook in daden, welke, hoe goed ook bedoeld, ver teerd zijn. Zeer begrijpelijk. Bij een rit door de Braakman op zoek naar hongerende vogels komen we aan de grote noorde lijke dtjk en zien in de verte aan de top van de dijk, bijna onaf zienbaar ver een donkere band breed en smal, zeer ongelijkma tig. Het is de grote verzamel plaats van alles wat vleugels heeft. Ondanks de twee onverzet telijke afsluitbomen, die op vier lege vaten de weg afsluiten en het twee maal onverbiddelijk ..Streng verboden toegang" gaan we door. Op onze weg naar deze geweldige concentratie van hon ger en kou vinden we dode vo gels en zien bij nadere beschou wing eigenlijk alleen maar een troosteloos hoopje veren en bot ten. Het klein beetje vlees, dat er nog aanzat, is zorgvuldig opge vreten. Vlak bij een voederplaats van graan ligt een dood water hoentje: in het zicht van de ha- ven gestrand. Achter ons snerpt een politie- rluitje en bij onze terugkomst staat daar de wakende en bestraf fende dienaar van de rijkspolitie. Of wij niet konden lezen? Na- uur ltjk kunnen we lezen. Maar we wijn tóch doorgelopen, omdat we de verkommerde vogels wat <te>n wilden brengen. „Doet u dat niet", wijst hij ons lerecht. „Het is begrijpelijk dat de mensen dit willen doen, maar het Is verkeerd. De vogels vlie gen weg en komen niet meer te rug. Dan zijn de kilo's graan ver boren. Het zou niet de eerste keer zijn, dat door het vele bezoek van medelijdende mensen de vqgels worden verjaagd". De politieman had gelijk. Als ïe mensen naar deze vogels toe gaan om ze eten te geven, vlie gen ze weg, reeds als men tot op rnkele honderden meters is ge naderd en de kans dat ze niet meer terugkomen is groot. Iedere dag vindt de politie bij naar surveillance in de open jeep gevleugelde slachtoffers van de strenge vorst op de wegen en vel len in het wijde land van de Braakman. De grootste dienst, die men de gebrek en koude lijdende vo gels kan bewyzen, is ze met rust te laten en zich, ook met de bes te bedoelingen, niet te begeven naar de voederplaatsen. Geef het door u verzamelde voeder aan de Instanties, welke voor de voedering van de vogels verzorgen. VORST DEED ETALAGE- SPONNINGEN BOL STAAN. De heer W. F. Steutel, eige- ïaar van een herenmodezaak in Joes, is vrijdagmorgen vroeg tot een minder prettige ontdek king gekomen. Hij leefde in de veronderstelling, dat er telkens 'egen de ramen werd getikt en ging op onderzoek uit. Tot zijn grote ontsteltenis ontdekte hij, lat de sponningen van zijn étala ges bol stonden. De ruiten wa- mn er reeds naast geschoten. Wat was de oorzaak? De vorst bad de fundering doen uitzetten. De politie werd onmiddellijk gewaarschuwd en spoedig daar na kwamen ook de glashande laar, timmerlieden, gemeente werklieden en verzekeringsagen ten opdagen. Men wilde toen het geheel met spijkers dicht slaan, doch een verzekeringsagent had een ander idee. Hij opperde het idee een laag stenen onder de étalages weg te halen en zo be gon de aannemer, die nog geen half jaar geleden hetzelfde win kelpand had verbouwd de voor pui in te hakken met het gevolg dat de spiegelruiten weer recht kwamen te staan. Door de talrijke uitslagen van gehouden schaatswedstrijden moeten enige berichten uitge steld worden tot het volgend nummer. RED. DE HERVERKAVELIN GS WER KEN IN ZEELAND. De herverkavelingswerken in Zeeland ondervinden sterke nade lige invloed van de aanhoudende vorstperiode. In januari heeft men slechts voor 1,3 miljoen gul den kunnen verwerken en van fe bruari verwacht men nog min der. Voor dit jaar zijn voor 22,7 miljoen gulden verplichtingen aangegaan zodat er na de win tertijd nog heel wat moet gebeu ren, maar binnenskamers wordt hard gewerkt. Grote aandacht wordt besteed aan de kalkbehoeftige percelen. Hiervoor is 6600 ton schuimaar de nodig en het betreft een op pervlakte van 440 ha gescheurd grasland. Ten aanzien van de drinkwater voorziening is thans overeenge komen, dat de uitvoering en plan ning zal geschieden door het rijksbureau. De dienst herverka veling zal dus alleen de kosten voorschieten. GEVAARLIJKE BOCHT IN DE PROVINCIALE WEG TERNEUZEN—AXEL. De provinciale weg Terneuzen Axel maakt ongeveer één km buiten Terneuzen een flauwe bocht. Juist na deze bocht ligt voor het verkeer uit de richting Axel komend een benzinesta tion. Bij duisternis wordt dit ver keer door de sterke verlichting van het tankstation zodanig mis leid, dat het 't verloop van de weg niet duidelijk kan waarne men, hetgeen moeilijkheden ver oorzaakt. De A.N.W.B. verneemt thans echter, dat de provinciale water staat van Zeeland, het plan heeft om door middel van een reflec terende asstreep het verloop van de bocht duidelijk aan te geven, waarna de moeilijkheden tot het verleden zullen behoren. Wees voorzichtig met het ont dooien van buizen der water leiding. Doordat zaterdagmiddag in een in de Noordstraat staande wo ning een bevroren buis van de waterleiding ontdooide, ontstond er een grote scheur in de desbe treffende buis, waardoor het wa ter de woning binnenstroomde. Nu het schijnt dat de koude aan het wijken is, wordt een ieder die het ongemak heeft van een bevroren buis aangeraden bij het ontdooien de hulp van een vakman in te roepen en in elk ge val de hoofdkraan eerst af te sluiten. Eindies verkeerscursus. Van de door de gemeentepolitie Terneuzen georganiseerde ver- keerscursus werden donderdag en vrijdagavond de laatste lessen gegeven. Deze cursus werd door ruim 70 deelnemers (sters), niettegen staande de strenge koude, gedu rende vier weken met animo ge volgd. Op de beide laatste avonden werd door een van de cursisten een woord van dank gericht tot de instructeurs (de laatste avond in dichtvorm) onder aanbieding van een door de cursisten bijeen gebracht geldsbedrag voor een rokertje. Door beide instructeurs werd hierop medegedeeld," dat zij het aangeboden geldsbedrag ter be schikking zouden stellen van de actie „vogelvoedering" en de po- litie-sportvereniging. Jaarverg. openbaar kleuter onderwijs. De „Stichting Openbaar Kleu teronderwijs" kwam vrijdag avond j-L in de kleuterschool aan de Oranjestraat alhier in jaar vergadering bijeen. De voorzitter, de heer M. L. v. Vugt, kon, ondanks de felle kou de, toch nog een behoorlijk aan tal belangstellenden verwelko men. De notulen van de vorige jaar vergadering, alsmede de jaarver slagen van de secretaresse, mevr. Burger, en de penningmeester, de heer J. M. Hamelink, werden onder dankzegging goedgekeurd. Beide verslagen gaven blijk van een gezond verenigingsleven. De penningmeester werd décharge verleend voor zijn financieel be heer. In de kascontrölecommissie werd in de plaats van het regle mentair aftredend lid, de heer J. J. Smid, gekozen de heer M. van Kolk. In de pauze werd thee en kof fie geserveerd, waarna de voor zitter een inleiding hield over de huidige stand van zaken bij het kleuteronderwijs. Hij deed tevens een beroep op de ouders hun kin deren regelmatig naar de school te sturen en bracht dank aan de leidsters voor het vele en goede werk in het afgelopen jaar ten bate van de kinderen en dus voor de school verricht. Bij de bestuursverkiezing wer den de heren M. L. van Vugt en A. Udo bij acclamatie herkozen. In de vacature ontstaan omdat mevr. Adler zich niet meer her kiesbaar stelde, werd voorzien door de verkiezing van de heer F. D. Hamelink. Aangezien dit nieuwe bestuurslid tevens lid was van de kascontrole werd in zijn plaats als zodanig benoemd de heer A. Kolijn. Na de rondvraag werd deze geanimeerde vergadering om streeks half elf gesloten. Lek in het buizennet der gasfabriek. In de woningen van de familie L. en het bejaarde echtpaar De W. in de Oosterstraat werd een sterke gaslucht waargenomen. Aanvankelijk meende men met rioolgas te doen te hebben, maar bij onderzoek bleek dat door een lek in het buizennet het ontsnap pende gas zich via de riolering de woningen binnendrong. Personeel der gasfabriek, in sa menwerking met personeel van gemeentewerken, heeft boven menselijk gewerkt om het euvel op te heffen. Dat men niet zo gemakkelijk een „werkput" gecreëerd had, laat zich gemakkelijk begrijpen, ook al had men de beschikking over een luchtboor en compres sor. Niettemin is men er in ge slaagd het lek te dichten. Naar wij vernemen hebben de bewoners van de betreffende wo ningen van het uitstromende gas geen nadelige gevolgen onder vonden. Brandmelding. Zaterdagmiddag loeide de sire ne van de brandweer, die de be volking van Biervliet uit haar nuizen haalde. In de pluimveehouderij en het poeliersbedrijf van de heer I. Versluis aan de Gentsestraat was brand uitgebroken, doordat men een pan voedsel voor de die ren te lang op het vuur had laten staan. Toen een voorwerp op het stel was gevallen, sloeg de vlam over naar de butagasfles, waar door deze in vlam geraakte en een enorme steekvlam ontstond. De spoedig aanwezige brand weermensen wisten het begin van brand en de butagasfles met sneeuw te doven. Hardrijden jongens 1214 j.: 1. Alex de Grote; 2. André de Krijger en 3. Adrie de Kraker. Hardrijden jongens en meisjes 1214 jaar: 1. Rinus Martens en 2. Tony van Zeelen. Alle deelnemers kregen een lol ly en een beker chocolademelk. Het was een prettig ijsfeest voor de jeugd. Schaatsedstrijden. Door het sportcomité alhier werd vrijdagmiddag op de Bos- kreek een ijsfeest gehouden wel ke veel belangstelling trok. Het aantal deelnemers was niet min der dan 123. De uitslag luidde: Kleine meisjes: 1. Lilian Kips; 2. Maria Haartsen; 3. Monique Onghenae. Kleine jongens: 1. Fonny Buijs; 2. Roger Janssens; 3. Orel van Hove. Grote meisjes: 1. Jenny Coppie- ters; 2. Lia Adam; 3. Erna van Dorselaer. Grote jongens: 1. George de Vliehger; 2. Williy Cerpentier; 3. Theo Baert. Koppels voor heren (20 ronden) 1. Th. TheunissenA. Kips; 2. A. SchalkensG. van Daele; 3. E. van DammeW. Gijsel. Hardrijden voor heren (10 ron den): 1. Roger v. Daele; 2. Theo Theu. nissen; 3. Raymond van Damme. Hardrijden dames (5 ronden.) 1. Leonie de Nijs; 2. Tilly Gee- rards, Ivonne de Vliegher. Het kampioenschap van Koe wacht werd gewonnen door Ro ger van Daele. Maandag 27 februari. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Jaloezie". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Het vlees en de duivel". SAS VAN GENT: Hotel „La Bourse", 3 uur: Vergadering stembevoegde ingelanden Oud Vogelschorpolder. Olympia-Theater, 8 uur: „Lecretia Borgia". Dinsdag 28 februari. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Madame Butterfly" AXEL: Het Centrum, 8 uur: Opvoering toneelspel „Vals beschuldigd". SAS VAN GENT. Olympia- Theater, 8 uur: „Feest in Pa rijs". De colleges van B. en W. der gemeenten Middelburg en Vlis singen hebben scherp geprotes teerd tegen wat zij noemen een ronsel-actie van Amsterdam on der de bouwvakarbeiders der beide steden en omgeving. In een telegram aan B. en W. van de hoofdstad wordt onder meer het volgende gezegd: zoals bekend zal zijn is in onze gemeen, ten evenzeer een groot tekort aan woningen en bouwvakarbei ders. Wij verwachten van uw col. lege dat deze actie terstond wordt stopgezet en dat de voorgenomen zitdagen (ook voor Goes was er één aangekondigd) zullen wor den afgelast. Wij hebben ons ter zake gewend tot de ministerraad en de minister van Binnenlandse Zaken, van Sociale Zaken en van Wederopbouw en Volkshuisves ting en publiceren dit telegram in de pers. In 'n telegram aan de minister raad en de genoemde ministers (met afschriften aan gedeputeer de staten van Zeeland en de ver eniging van Nederlandse ge meenten) wordt gezegd dat dit ronselen van bouwvakarbeiders algemeen grote verontwaardi ging heeft gewekt. Daardoor wordt in Amsterdam kunstmatig bouwcapaciteit geschapen ten koste van de Zeeuwse gemeenten. Er wordt met klem op aange drongen maatregelen te nemen om deze ronsel-actie ten spoedig ste te beëindigen. De kwestie is dat vrijdag en zaterdag in enige provinciale bla den en in enkele advertentiebla den grote advertenties versche. nen, waarin werd medegedeeld dat bij particuliere bouwonderne mingen in Amsterdam bouwvak arbeiders (timmerlieden, loodgie ters, schilders, metselaars en stu kadoors) tot 50 jaar kunnen wor. den geplaatst. Op zeer korte ter mijn zijn woningen beschikbaar en in afwachting daarvan zullen reis- en verblijfkosten worden vergoed. Schriftelijke sollicitaties worden ingewacht bij de gemeen telijke woningdienst. De colleges van B. en W. der ge meenten Middelburg en Vlissin. gen, die deze zaak een tussen ge meenten onbehoorlijke handelwij ze vinden, staan op het standpunt dat Amsterdam met -deze actie tracht, het beleid van minister Witte te doorkruisen. Zij stellen, dat Amsterdam zijn bouwvolume niet heeft kunnen realiseren we gens gebrek aan arbeidskrach ten en dat men thans zo snel mo. gelijk deze bouwvakarbeiders wil wegtrekken, omdat men anders het risico loopt dat minder bouw volume zal worden toegewezen, wanneer minister Witte straks zijn plannen de woningbouw aan de plaatselijke bouwcapaciteit aan te passen, ten uitvoer zal leg gen. Bijzonder laakbaar achten de beide Zeeuwse gemeenten het, dat het rijksarbeidsbureau aan deze actie zijn medewerking ver leent. Men ziet hierin een zekere strijd tussen de departementen van Sociale Zaken en van Weder opbouw en Volkshuisvesting. Van Zeeland uit is al jaren aan. gedrongen op meer bouwvolume, dat gerealiseerd zou kunnen wor den omdat hier niet een ernstig overspannen arbeidsmarkt was. Nu de minister eindelijk op dit punt heeft toegegeven loopt men het gevaar, dat opnieuw minder bouwvolume zal worden toegewe zen omdat de beschikbare ar beidskrachten zijn weggetrokken, in dit geval naar Amsterdam, al dus het oordeel van de beide col. leges van B. en W. IJsclub opgericht. Het was voor de vele schaats liefhebbers, die in Biervliet wo nen, gedurende de gehele vorst periode niet zo leuk, dat zij om deze sport te beoefenen steeds aangewezen zijn op de banen te Hoek of IJzendijke. Vrijdagavond .ïamen enkele schaatsliefhebbers .iet initiatief om ook te Biervliet aen ijsbaan in te richten. In café Van den Hemel was 'n groot aantal schaatsliefhebbers oijeen. Burgemeester Kostense .eidde de bijeenkomst. Spoedig was men het er over eens, dat er heus wel een ijsbaan .n te richten zou zijn. De baan werd gedacht op de weide van ved. Van der Hooft, dus midden in de kom van het dorp. Besloten werd een ijsvereni- ging op te richten. De contribu tie werd bepaald op 2 per gezin. Tot bestuur werden gekozen de heren H. A. M. v. d. Vijver, voorzitter; j. Kaan, vice-voorzit- ter; A. de Meijer, secretaris, en E. Termont, penningmeester. Technisch adviseur de heer F. de Smit. Een en ander is natuurlijk eerst volgend jaar te verwezenlij ken. Het land zal onder water ge zet moeten worden en met mede werking van de gemeente geëga liseerd. Hierbij liet de nieuwe vereni ging het niet, want de wens werd te kennen gegeven reeds nu iets voor de kinderen te doen. Beslo ten werd zondagmiddag op de poldersloot bij het Laag Weidje een ijswedstrijd voor de jeugd te organiseren. De uitslagen van de gehouden wedstrijden waren: Hardrijden jongens van 68 j.: 1. Sjaak Versluis en 2. Keesje de Ruijsscher. Blokjes rapen op schaatsen voor meisjes van 810 j.: 1. Ma rie Louis de Smet; 2. Lilian TCr- mont en 3. Marleen v. d. Veire. Hardrijden jongens 1012 j.: 1. Wim de Jonge; 2. Jaap Sturm, 3. Adrie Jansen en 4. Johny Ver- sluijs. Hardrijden jongens 810 j.: 1. Piet Michielsen; 2. Sjaak Beun en 3. Ad. Schaap. Hardrijden meisjes 1012 j.: 1. Hanneke van der Vijver; 2. Jo sé de Meijer; 3. Ineke Versluijs en 4. Gonny Marteijn. Bobslede-rijden jongens 68 j.: 1. Benny Pauw en 2. Bernard In- gels. Bobslede-irijden jongens 810 j.: 1. Piet Jan Dingemanse en 2. Han Moggré. Hardrijden meisjes 1214 j.: 1. Joke Martens en 2. Rie Mollet. Districtsvergadering P.v.d-A. Het district West Zeeuws- Vlaanderen van de P.v.d.A. ver gaderde zaterdagmiddag te Oost burg. De voorzitter, de heer C. R. Leegsma, heette alen hartelijk welkom, in het bijzonder de heer A. Berenpas, gewestelijk secreta ris. De heer Berenpas besprak uit voerig de komende verkiezings campagne voor West Z.-Vlaande- ren. Hieronder zullen enkele spectaculaire acties zijn, o.a. een tournée met een helikopter, plat form-vergaderingen en een grote regionale bijeenkomst waaraan een cabaretgezelschap haar me- dewc-'- ig zal verlenen. Nogmaals werd de aandacht gevescigd op de vrije veren. Nadat een groot aantal vragen waren beantwoord, sloot de voor zitter de drukbezochte bijeen komst. IJsfeest te Othene. Men moet het ijzer smeden als het heet is, maar ook men moet schaatswedstrijden houden als er ijs is, was de gedachte van de Otheense ijsclub en zo werd za terdagmiddag nogmaals een ijs feest gehouden, dat zich in een druk bezoek en grote deelname aan de wedstrijden mocht ver heugen Vooral het nummer prik sleeën bleek in de smaak van de bezoekers te vallen. E>e uitslagen: Schoonrijden paren: le pr. de heer en mevr. D. J. Dekkerde Kramer, Terneuzen; 2e pr. de heer G. v. d. Waa, Zaamslag mevr. Óelê, Terneuzen; 3e pr. de heer A. de Jonge— mej. B. Plat- teeuw, Terneuzen; 4e pr. de heer Jac. de Bruijne— mej. Poldie Wis se, Terneuzen; 5e pr. de heer J- D. A. Haak, Hoekmej. Poldie Wisse Terneuzen. Schoonrijden enkel: le pr. mevr. v. d. Staal, Hoek; 2e pr. de heef G. v. d. Waa, Zaamslag; 3e pr. mevr. Dekkerde Kramer, Terneuzen; 4e pr. de heer D. J. Dekker, Terneuzen; 5e pr. de heer A. de Jonge, Terneuzen; 6e pr. mej. B. Platteeuw, Terneu zen; treostprijs Corrie de Bruij ne, Terneuzen. Kingrijdenle pr. J. Neijt, Sas van Gent; 2e pr. Jac. de Bruijne, Terneuzen; 3e pr. J. D. A. Haak, Hoek; 4e pr. L. de Leijser, Ter neuzen; 5e pr. Dolf Jansen, Westdorpe; 6e pr. M. Boogerd, Hamea-Gelei voor Uw handen Zaamslag; 7e pr. Jo Faas, Othe- ne. Hardrijden 1214 jaar: le pr. L. Boone, Terneuzen; 2e pr. L. Klaassen, Terneuzen; 3e pr. L. Kuijk, Terneuzen; 4e pr. J. v. d. Ree, Terneuzen. Hardrijden 1416 jaar: le pr. B. Wieles, Terneuzen; 2e pr. A. v. d. Hooft, Terneuzen; 3e pr. J. Wielen, Terneuzen. 12 km koppelkoers.: le pr. B. Wieles, TerneuzenJ. Neijt, Sas van Gent; 2e pr. H. GortJ. Jan- se, Terneuzen; 3e pr. J. I>onze, Sas van GentJ. D. A. Haak, Hoek; 4e pr. Dolf Jansen, West dorpeJac. v. d. Hooft, Terneu zen; 5e pr. C. Vinke, Ossenisse M. v. d. Staal, Hoek; 6e pr. J. LindenberghJoh. Jansen, Ter neuzen. Prikslede; le pr. A. Vermeulen, Terneuzen; 2e pr. M. Wieland, Othene; 3e pr. P. Pladdet, Othe- ne; 4e pr. Jac. Buijze, Othene; 5e pr. L. Florussen, Othene; 6e pr. J. de Meester, Othene; 7e pr. A. Dieleman, Othene. Prikslede vrouwen: le pr. Jaantje de Meester, Othene; 2e pr. Francien Harte, Othene; 3e pr. Pietje de Vos, Othene; 4e pr. Janna de Feijter, Othene; 5e pr. Jo van Alten, Othene; 6e pr. Mi na de Meester, Othene. Vogelvoedering in de Braakman. Zondagmiddag heeft een colon ne van 11 auto s met leden van de ornithologische vereniging „De Wielewaal' uit Gent voeder aangevoerd voor de hongerige vogels in de Braakman. Zaterdagavond luisterde het gezin van adjudant Van Domme len van. de rijkspolitie te Sas van Gent naar de uitzending van ra dio Gent. Tijdens deze uitzending werd bekend gemaakt, dat zon dagmorgen voeder ingezameld zou worden voor de hongerende vogels in de Braakman. Adjudant Van Dommelen vreesde trecht, dat wegens onbe kendheid met de voeüerplaatsen veel voer verloren zou gaan. Vla studio Gent werd contact opgeno men met de secretaris van „De Wielewaal" en afgesproken dat adjudant Van Dommelen het ge zelschap aan de doorlaatpost zou opwachten en naar Hoek zou be geleiden, waar de posteomman- dant De Visser en de jachtopzie ner De Visser de Belgische vogel vrienden naar de .twee grote wakken in de Braakman zou brengen. Via Terneuzen werd langs de zeedijk naar Hoek gereden, waar beide heren De Visser het gezel schap opwachtte. Burgemeester Hanssens had zich ondertussen bij het gezel schap gevoegd. Eerst werd het wak onder Hoek, waar zich voor namelijk meerkoeten ophouden, bezocht en vervolgens een wak onder Biervliet, waar het aantal vogels geweldig groot was. Van een wilde zwaan werden prachtige foto's gemaakt. Vol gens vogelkenners bevonden zich onder de uitgeputte vogels ook verschilende exemplaren die men gewoonlijk alleen achter het ijzeren gordijn aantreft. De leider van de Belgische vo gelvrienden betuigde ziin dank voor de medewerking van de Ne derlandse politie en vogelwacht ondervonden. Lek de waterleiding. Zaterdagavond laat bemerkte men dat bij de politiepost een wa terleidingbuis was gesprongen. Het gewaarschuwde personeel van de waterleidingmaatschappij gaf de bewoners van enige om liggende straten de raad zich zo veel mogelijk van water te voor zien, daar deze straten zouden worden uitgeschakeld tot het lek was hersteld, met welk werk hedenmorgen een aanvang zal worden gemaakt. Schaatswedstrijden. Onder auspiciën van de Zomer avond voetbal hadden op de ijs baan op het Canisviiet schaats wedstrijden plaats met de vok gende uitslag: 160 m vrouwen en meisjes: 1. mej. Tj. Heida; 2. mevr. Notte Baart; 3. mej. V. van VVaes; 4. mej. R. Vergauwen. 160 m jongens tot 14 jaar: 1. R. Renique; 2.. A. Vermast; 3. F. j Wijnacker. 160 m jongens tot 16 j.: 1. Jac. de Pauw; 2. Chr. Donze; 3. J. H Hennink; 4. L. Buijsse. 160 m heren: 1. M. v. d. Berg; 2. R. Audenaert, Westdorpe; 3. R. v. d. Eeckhout; 4. Wmr Stte gers; 5. A. Stofferis; 6. W. Gars kamp. Zi unr koppelkoers: 1. R. Aude naertVan Wijck; 2. Chr. Dortae F. Adam; 3. M. v. d. Berg Chr. de Koeijer; 4. J. Goossens Synesael; 5. A. StofferisR. van Ham. Filmavond In het klein-casino werd voer de leden van de gezelligheidsver eniging C.N.A. en introducees 'n filmavond georganiseerd. De films werden door de filmdienst R.W.H. beschikbaar gesteld. Een bijzonder mooie film was onge twijield de kleurenfilm over de vissen en dieren in de Noordpooi zeeën. Ook de sportfilms van de heer But vielen zeer in de smaak. Help de vogeh- Geregeld iedere dag trekken er jeugdige vogelvriendjes op uit om van huis tot huis brood en ander voedsel voor de vogels op te halen. Vooral op de vlakte werden door de rijkspolitie vogels aange troffen, die uiterst dringend van voedsel moeten worden voorzien De centraal post om voedsel te brengen is het lokaal van de brugwacht. De brugwachters zul len, met medewerking van de rijkspolitie er voor zorgen dat het voedsel op de meest aangewezen plaatsen wordt gebracht. Gevallen Door de gladheid van de weg kwam de 62-jarige G. C. uit Hoek, die op weg waa van de la briek naar huis, in de Pier sens polderstraat te vallen. C. cBe hierdoor een enkelfractuur op liep, werd in het ziekenhuis op genomen. IJswedstrQdMi. Dank zij de medewerking van de plaatselijke industrieën, de ne ringdoenden en het in enkele da gen geformeerde ijs-comité kon den ook hier, zij het dan in ver band met de baan, in bescheiden mate, ijswedstrijden worden ge organiseerd voor de volwasse nen. De belangstelling op „Het Bosje" was vrij groot, zodat ao wel jong als oud enkele prettige uren op het ijs konden doorbren gen. De uitslag was als volgt: 500 m hardrijden dames: le pr M. VriendsDhert2e pr. G. de Jonge; 3e pr. C. van Doeselaar; 4e pr. KL Dailinga; 5e pr. T. van Nooy. 100 m hardrijden heren: le pr J. de Wit; 2e pr. J. Lipjes; 3e pi H. Jansen; 4e pr. C. de Wit; 5e pr W. Ver linden; 6e pr J. van Hijfte. 1500 m hardrijden heren: le pr. J. de Wit; 2e pr. J. Lipjes; 3e pr. W. Finke; 4e pr. J. Boone, Terneuzen. 3600 m hardrijden heren: le pr. J. de Wit; 2e pr. J. Lapjes; 3e pr. H. Veraooy4e pr. J. van Kerkvoort. Over de 3000 m werd een wis selbeker verreden, welke werd gewonnen door J. de Wit. De grote animo voor de ijs sport deed het comité besluiten om tot heroprichting te komen van de ijsclub ,,'t Bosje". De op riehtingsvergadering vlagt he denavond plaats. Wederom een jonge zwaan van tie bevriezingsdood gered Bij de zaterdagmiddag door leden van het comité voor hulp aan de noodlijdende vogels ge houden voedering van de zieh in de Otheensekreek ophoudende watervogels, bleek een jonge zwaan, een „Noor", te zwak om op te vliegen. De zwaan werd hierop gevan gen en medegenomen naar Zaam slag, waar de heer C. J. van Vee sem zich over de verzwakte ro gel ontfermde en deze in een ren plaatste. Daar de jonge zwaan vrij spoe dig begon te eten en te drinken, denkt men hem in het leven te kunnen houden tot het tijdstip gekomen is, dat de zwaan weer de vrijheid zal kunnen worden gegeven. 47) Nadruk verboden. „Buitengewoon mooi," zei hij. „Er gaat niet veel boven ons goede Engeland, wat?" „Kreeg u dadelijk de indruk, dat het schot uit deze kamer kwam?" vroeg de rechercheur, zonder met één woord op de lof rede van Anthony in te gaan. „Laat ik eens kijken." Anthony deed een van de deu ren open, ging het terras op, keerde zich om en bekeek het huis. „Ja, dat is de bewuste kamer," zei hij. „Zij is ingebouwd en zij neemt zowat de hele hoek in be slag. Als het schot ergens anders vandaan gekomen was, ik be doel, ergens anders uit het huis, zou ik het van links gehoord hebben. Maar dit kwam van pre cies achter me, eerder iets naar rechts dan naar links. Daarom dacht ik, dat het ook wel een schot van een stroper ken zijn. Dit vertrek neemt de uiterste hoek van deze vleugel in, ziet u wel?" door AGATHA CHRISTIE Cade stapte over de drempel en kwam de kamer weer in. Maar opeens bleef hij staan, als of er plotseling een minder aan gename gedachte bij hem op kwam en vroeg: „Maar waarom vraagt u dat? U weet toch dat hij in dit ver trek doodgeschoten is, niet?" „Ja, ja!" zei de rechercheur. „Maar we willen altijd meer we ten, dan we al weten.Hm, ja, hij is ongetwijfeld in dit vertrek doodgeschoten. Maar u hadt het zoéven erover, dat u de deu ren geprobeerd had, niet?" „Ja. Ze waren van binnen af gesloten." „Hoeveel heefl u er gepro beerd?" „Alle drie." „Bent u daar zeker van, me neer?" „Ja. Ik ben gewoonlijk nogal zeker van m'n zaak. Waarom vraagt u dat?" „Eigenaardig!" overdacht de rechercheur hardop. „Wat is eigenaardig?" „Toen de misdaad vanmorgen ontdekt werd, was de middelste deur niet gesloten dat wil zeg gen, de sluiting, de metalen mid denstang, was niet dicht." „Pfff", zei Anthony, terwijl hij zich in een van de stoelen liet neervallen en zijn sigarettenko ker te voorschijn haalde. „Dat is een slag! Dat geeft de zaak een geheel Einder aanzien. Nu hebben we twee mogelijkheden. Of hij is vermoord door iemand in huis en die iemand heeft naderhand de middelste deur opengedaan, om de schuld op een ander te gooien op mij bijvoorbeeld, of ik zit te liegen. U denkt natuurlijk, dat het laatste het geval is, maar heus, met m'n hand op m'n hart, dat is het niet „Niemand komt hier het huis uit, voor ik met ze afgerekend heb, dat verzeker ik u," zei re chercheur Battle grimmig. Anthony keek hem scherp aan. „Hoe lang is u al van opinie, dat het door iemand' in huis ge daan is?" vroeg hij. Battle glimlachte even. „Van het begin af. Uw spoor was mij een beetje t eduidelijk. Dadelijk toen uw schoenen in de voetstappen pasten, begreep ik, dat we aan het verkeerde adres waren.'' „Lk feliciteer Scotland Yard", zei Anthony luchtig. Maar op hetzelfde ogenblik. dat Battle hem, practiflch gespro ken, van medeplichtigheid vrij sprak, voelde Anthony de nood zaak om op z'n qui rive te zijn, dubbel. Hoofdrechercheur Battle was een buitengewoon intelli gente politie-beambte. Het ging niet aan, om met hoofdrecher cheur Battle in de buurt een faux pas, hoe klein ook, te maken. „Déér is het zeker gebeurd?" vroeg Anthony met een knik naar de donkere plek in het gladgewreven hout „Ja." „Waarmee is hij doodgescho ten? Met een revolver?'' „Ja, maar bijzonderheden daar omtrent weten we nog niet Eerst moet de lijkschouwing plaats gehad hebben." „Kogel dus niet gevonden?" „Nee, niet gevonden." „Ook geen andore aanwijzin gen ontdekt?" „Ja, dit" Met iets in a'n gebaren, dat aan een goochelaar deed denken, haalde Battle een klein vel pa pier te voorschijn. En terwijl hij dit deed, liet hij zijn blik niet van het gezicht van Anthony af. Maar Anthony herkende het rode embleem zonder teken van verbazing of verontrusting te geven. (Wordt vervolgd.) „WSOLL B ZAAMSLAG." Zaterdagmiddag werden op de Otheense kreek (bij De Kraag) door de „IJsclub Zaamlag' schaatswedstrijden voor de schoolgaande jeugd gehoudem, benevens 'n gecostumeerde wed strijd voor ouderen. Bestond er voor de jeugdwed strijden een grote belangstelling, deze was- niet minder voor de ge costumeerde wedstrijd, waarvoor zelfs SL Nioolaas uit Spanje waar het toch ook vinnig koud is, was overgekomen. Daar het aantal deel nemende kinderen zó groot was, dat zeor buiten de prijzen zouden vallen werd aan allen als beloning son versnapering uitgereikt. De uitslag van de gecostumeer de wedstrijden was als volgt: Por mi. le pr. Krijn en Matthy de ï>'l ter; 2e pr. Frans Houg en zoon; 3e pr. Herman -Elenbaas en mevr. De Voe; 4e pr. Jacob en Gelein Lensen; 5e pr. Henk Houg en mej. Dekker. Individueel. le pr. Kees Muller, Terneuzen; 2e pr. Matthy de Feijter; 3e pr. Kees vait Antwerpen; 4e pr. H. Elenbaas; 5e pr. Mevr. De Vos (Waar geen woonplaats staat vermeld; wonnen de deelnemen den te Zaamslag.)

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2