Dulles bepleit buitenlandse hulpverlening op lange termijn Prinses Wilhelmina herdacht bevolking februaristaking met De tragedie van Kosti De treinramp in Oost-Duitsland Technische bijzonderheden over het Deltaplan MAANDAG 27 FEBRUARI 1956- 11e Jaargang Nr3700 Amerikanen overleven vliegtuigongeluk in Spanje salons „robèrt" van Ernstige droogte in Noord-Chma Diner ter ere Prinses Beatrix in Koninklijk Paleis te Amsterdam Tsjecho-Slowaaks protes' bij de V. N. Eisenhower terug in Washington bij Komnkli.k Paar boekenweek De Braziliaanse opstand opening Het weer in binnen- en buitenland De gevangenen Noord-Korea 10 extra kolentreinen WEERBERICHT. HOOGWATER ZON- EN, MAANSTANDEN op onder op onder '7.35 18.16 20.40 7.36 7.32 18.18 21.57 7.57 7.30 18.20 23.12 8.19 I*Mtowing Wi abonnement Tecoeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55—57 Terneuzen Redact ie-adres Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand f 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct, minimum pe advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Minister Dulles heeft zondag voorgesteld, dat het congres de Amerikaanse regering machti- .■*mr geeft om gedurende ver- sctoeidese jaren voor hulp aan 't buitenland ongeveer honderd nriljoe» dollar (ongeveer 380 mik joen gulden) per jaar te beste den ten behoeve van projecten op lange termijn. De minister gaf een aanvulling op het verzoek van president tSsenhower in diens boodschap over de „State of the union" om beperkte machtiging" voor pro- Drie van de zes inzittenden van een Dakota van de Amerikaan se luchtmacht, die vrijdagnacht 3§ km ten noorden van Madrid verongelukte, blijken het leven er te liebben afgebracht. Amerikaanse militaire artsen, die per parachute bij het wrak luidden, gaven de overlevenden, die gewond waren en 24 uur in temperaturen onder het vries punt hadden doorgebracht, eerste hulp. Het toestel, dat van Chateau- reux, in Midden-Frankrijk, op weg was naar Madrid, veronge lukte in de Sierra de Guadarra- m». Het wrak ligt in de sneeeuw op een hoogte van 2.750 meter. Spaanse skitroepen zijn onder weg naar het toestel. De drie overleven zijn met he likopters naar Madrid vervoerd, waar zij in het Amerikaanse mili taire hospitaal zijn opgenomen jecten op langer termijn dan het begrotingsjaar, teneinde bevrien de naties te versterken tegen het communisme (in totaal vroeg de president voor de hulp aan het buitenland een bedrag van 1.860 miljoen dollar). Dulles sprak ook over verande- ringen in de Sowjet-politiek. „De toekomst zal mogelijk een ander Rusland te zien geven", zei hij, maar de huidige wijzigingen moeten zi. gezien worden als nieuwe wegen om „de oude doel stellingen van verovering te ver wezenlijken". Volgens de minister hebben de Sowjets met hun economische activiteit in het raam van hun „nieuwe koers" een aanzienlijk prestige gekregen bij de volke ren van minder ontwikkelde lan den, waar „industrialisatie" een magisch woord is. De leiders van deze landen zullen moeilijk weer stand kunnen bieden aan de druk, die een gevolg is van de Sowj et-propaganda, tenzij er een alternatief is, zo meende de mi nister. Hij was van oordeel, dat „de industriële landen van het Westen met hun krachtige eco nomieën een dergelijk alternatief kunnen en moeten verschaffen"' ui de vorm van hulp bij de econo mische vooruitgang van de mi nister ontwikkelde landen. Over het zojuist geëindigde partijcongres in Moskou zei Dul- ,es, dat „de Sowjet-leiders hun gedragslijn wijzigen" als een ge volg van de kracht en de eenheid van de niet-communistische we reld. Hoewei de verandering nog niet zover was gegaan, dat er niet een „plotselinge terugkeer naar de oude praktijk van onver draagzaamheid en geweld" mo gelijk was, was de minister van mening, dat „Rusland eens gere geerd zal worden door mannen, die de voorspoed van het Russi sche volk boven wereldverove ring stellen". „Onze basispolitiek êr op gericht, te pogen de komst van die dag te verhaas ten", aldus de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken. de kapow maf hei opirte cociaf warltf 16 hrwwirjjslroat 9 terne ia en ook voor verzorgd kapwerk en voor betere toiletartikelen. aparte salon voor huidverzorging, depositair „lancome"-dr. payot" -„yardley". Volgens een bericht van radio Peking wordt de graanoogst in de noordchinese provincie Sjan- toeng door een ernstige droogte bedreigd. Duizenden boeren zijn door de communistische autori teiten gemobiliseerd door het gra ven van putten en het doortrek, ken van bevloeiingkanalen. Ter ere van de 18e verjaardag van Prinses Beatrix hebben H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden zaterdag avond in het Koninklijk Paleis op de Dam aan de leden der rege ring en hoge colleges van staat alsmede andere hoge autoriteiten een diner aangeboden, waarbij ook Prinses Wilhelmina aanzat. Dit diner zou oorspronkelijk op zaterdag 4 februari zijn gegeven doch het werd toen uitgesteld in verband met het overlijden van minister Donker. Ruim honderd Amsterdam mers hadden de vinnige koude getrotseerd om de aankomst van de Koningin en de Prinses gade te slaan. De Prins die des mid dags een bezoek had gebracht aan de automobieltentoonstelling in het R.A.I.-gebouw was al eer der op het paieSs aangekomen. Óm half acht begon het aanrij den der gasten, en tegen kwart voor acht zwenkte een hofauto met de koninklijke standaard het Damplein op. De wagen reed over de kleine steentjes tot vlak voor het bordes, waar twee ma rechaussees in ceremonieel tenue stonden. Zij brachten evenals de twee schildwachten van 't korps intendance troepen het eerbe wijs. Tsjecho-Slowakije heeft de Ver enigde Naties medegedeeld, dat oen vliegtuigongeluk, dat op 18 januari in Tsjecho-Slowakije is gebeurd en waarbij 22 mensen om hot leven kwamen, veroor zaakt is door een Amerikaanse ballon met propagandamateriaal. In een telegram aan de secreta ris-generaal van de V. N., Hara- marskjoeld, zegt de Tsjecho- Sïowaakse minister van Buiten landse Zaken, dat het ongeluk „een hoogst ernstige bevesti ging" is van het feit, dat ballons, (tie door Amerikaanse organisa ties in West-Duitsland naar Tsjecho-Slowakije werden gezon den een gevaar vormden voori het luchtverkeer en een schen ding "betekenden van de conven tie van Chicago van 1944 aan gaande de burgerluchtvaart. Aan Hammarskjoeld is ver zocht, de inhoud van het tele gram ook aan de andere leden van de Verenigde Naties mede te delen. President Eisenhower is zater dag, na een vakantie van tien da gen in Georgia, in Washington teruggekeerd. Zaterdagavond was de presi dent met zijn vrouw de gast van minister Dulles, die zijn 68ste verjaardag vierde. Andere gasten waren de minister van Justitie en Financiën, Brownell en Hum phreymet hun echtgenoten en de Amerikaanse ambassadeur te Rome, mevr. Clare Boo the Luce, en haar echtgenoot, Henry Luce, de eigenaar van de weekbladen ,,Life" en „Time". Prinses Wilhelmina behoorde tot hen, die zaterdagochtend de ijzige kou hebben weerstaan en zich een wijle hebben bezonnen op de betekenis van de februari staking van 1941, de daad van verzet en barmhartigheid jegens de medemens van de Amsterdam se bevolking, die zich verzette te gen de toenemende terreur van de bezetter. Op het Jonas Daniel Meijerplein houdt het robuste beeld van Mari Andriessen „De dokwerker" de herinnering aan deze staking levendig. Zaterdagochtend ontplooide zich naast dit monument de half stok gehesen vlag met het Am sterdamse wapen en met het de vies: „Vastberaden, heldhaftig, barmhartig". En zij, die als Ko ningin, mede op grond van deze heldhaftige staking dit devies aan de hoofdstad schonk, luister de in eerbiedige herinnering en herdenking aan hen die 15 jaar geleden het leven lieten - met de representanten van het gemeentebestuur en van de bur gerij, naar de woorden van bur gerij A. J. d'Ailly. Deze sprak van de heldhaftige strijd der be volking tegen de bezetter en van de talrijke heldendaden van ver zet en barmhartigheid hierbij ge toond. Deze daden dienen te blij ven voortleven in de harten, vooral van de jeugd, niet het minst de daad der februarista king, die als spontane barmhar tigheid jegens de medemens vrij wel uniek in de wereld is. De grote betekenis dezer daad is, dat in alle lagen van de bevolking de wil zich openbaarde weer vrij te zijn. Deze staking leidde het ge organiseerd verzet in Nederland in. Het afschudden van het zwa re juk der bezetter begon in 1941. De stimulans van de hierbij ge toonde heldendaden zal de mens van nu moeten doorgeven. Nadat burgemeester d'Ailly 'n grote krans met de rood-zwarte linten aan de voet van het grote beeld had gedeponeerd, verliet De leider van de opstand in het gebied van de Midden-Amazone in Noordoost-Brazilië, majoor Harolde Veloso, is volgens be richten te Rio de Janeiro met een kleine groep aanhangers in bet oerwoud verdwenen. Veloso was het laatste in Jaca- reacanga, een vliegveld, waar heen hij was gegaan nadat hij de stad Santarem zijn hoofdkwar tier had verlaten. De regering had gedreigd Jacareacanga te bombarderen. Bij het officiële onderzoek te Kosti in Soedan waar 194 arres tanten zijn bezweken, is gebleken, dat 300 mensen bij gebrek aan ruimte zijn samengeperst in 'n vertrek van 20 bij 10 meter. De temperatuur was overdag meer dan honderd graden en daalde des nachts niet onder de 95. De slachtoffers waren boeren, die beschuldigd werden van deel neming aan betogingen. De minister van Sociale Zaken heeft tegenover A.F.P. verklaard, dat hij het gebeurde niet wilde goedpraten, maar dat z.i. reke ning moest worden gehouden met de lichamelijke toestand, waarin de mannen bij hun aan houding verkeerden. Sommigen hadden vijf dagen achtereen strijd met de politie geleverd. Zij waren uitgehongerd en hadden van de felle zon geleden. De regering zal maatregelen nemen tegen de verantwoordelij ke politiefunctionarissen. Volgens een regeringsverkla ring zijn 192 arrestanten om het leven gekomen. Bij de vooraf gaande ongeregeldheden waren achttien boeren en drie politie mannen gedood. Soedanese rechtsgeleerden heb ben zaterdag in Khartoem een protest overhandigd aan premier Ismail el Azhari tegen de hou ding van de regering t.a.v. de dood van 192 Soedanese boeren, die vorige week voor een verhoor waren vastgehouden. De minis ter van Sociale Zaken deelde de rechtsgeleerden mee, dat de re gering haar best deed om het on derzoek in deze zaak zo snel en rechtvaardig mogelijk te doen geschieden. Het Soedanese agrsverbond heeft besloten, op dinsdag geen enkele krant in de Soedan te la ten verschijnen bij wijze van pro test tegen het gebeurde te Kosti en de arrestatie van drie journa listen aldaar. Deze werden vrij dag gearresteerd, omdat zij ver dacht werden van het versprei den van vlugschriften. Zij zijn la ter wegens gebrek aan bewijs vrijgelaten. De opperrechter te Kosti heeft de arrestatie bevolen van twee politiefunctionarissen en een aantal militairen in verband met de dood van de 192 Soedanese boeren. Zij zullen er van beschul digd worden, een groot aantal boeren in een kleine ruimte te hebben opgesloten en daardoor hun dood te hebben veroorzaakt. Zaterdag hebben Soedanese ar beiders te Kosti een betoging ge houden hoewel dit verboden was. Ook in Khartoem is door arbei ders gedemonstreerd. Zij riepen „Weg met het. fedalisme" en „Willig de eisen der boeren in". De politie greep niet in. Te Kosti is zaterdagavond j.l. opnieuw een grote betoging ge houden. Dertien ibetogers, waar onder een parlementslid, zijn door de politie gearresteerd. De i.v.m. het drama van Kosti gearresteerde politiemannen zijn tegen borgtocht op vrije voeten gesteld. De spoorwegarbeiders, die te Khartoem hebben gedemon streerd, zijn thans voor drie da gen in staking gegaan, om aan hun eisen tot loonsverhoging kracht bij te zetten. Het Oostduitse persbureau A.D.N. meldt, dat zaterdag 32 mensen zijn omgekomen bij een treinongeluk in de buurt van op weg was van Dresden naar Leipzig, meer dan 20 minuten op het tij drooster achter was. Naar aanleiding van de trein Riesa in Oost-Duitsland. Veertig botsing bij Bomitz (Oost-Duits gewonden zijn naar een zieken huis gebracht. Het ongeluk gebeurde zater dagmorgen toen een goederen trein tegen een sneltrein botste bij Barnitz op het traject Riesa Oschatz. De locomotieven van beide treinen kantelden. De loco motief van de sneltrein werd ern stig gehavend. Een rijtuig van de sneltrein werd totaal verwoest, andere rij tuigen ernstig beschadigd. De minister van Vervoer had zich naar de plaats van de ramp bege ven om het reddings- en ber gingswerk te leiden. Volgens een later bericht van A.D.N. is de goederentrein, die door twee locomotieven werd ge trokken, in de flank van de snel trein gereden. De locomotieven van de goederentrein kantelden en verpletterden één van de rij tuigen van de sneltrein. De oorzaak van het ongeluk is nog niet vastgesteld. Wel is ge bleken, dat de reizigerstrein, die land), die zaterdag aan 23 men sen het leven kostte en waarbij veertig mensen zwaren verwon dingen opliepen, zijn drie spoor, wegfunctionarissen, onder wie de machinist van de goederentrein en de stationschef van Bornitz gearresteerd, aldus meldt het Oostduitse persbureau A.N.D. Het ongeluk gebeurde, doordat een goederentrein opzij inreed op een exprestrein, die van Rieza, 130 km ten zuiden van Berlijn, op weg was naar Eschatz in Saksen. Op het ogenblik van het ongeluk hing er een dichte mist. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Blijkens een opgave in de Staatscourant zijn in de week van 12 t/m 19 februari o.m. aan gegeven 3 gevallen van paraty- iusb (Groningen, Apeldoorn en Rijswijk150 gevallen van rood vonk: 23 gevallen van difterie en 2 gevallen van kinderverlamming (Onstwedde en Grave). Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben vrijdagavond in de Stadsschouwburg te Amster dam de traditionele literaire gala avond bijgewoond, waarmede ieder jaar de Nederlandse boe kenweek, dit jaar de 21ste, wordt geopend. Weer waren talloze bekende Nederlandse schrijvers en schrijf sters bijeen gekomen, samen met vele vooraanstaande figuren uit ons gehele land. Zo zagen wij er o.a. de ministers Cals, Suurhoff, Van de Kieft, vertegenwoordi gers van buitenlandse naties, on der wie 'n drietal ambassadeurs, de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, dr M. J. Prinsen, die de boekenweek aan het begin van de avond met een rede opende, en tenslotte di verse vertegenwoordigers van 't Amsterdamse gemeentebestuur, zoals burgemeester A. J. d'Ailly en enkele wethouders. Het programma had dit jaar een nieuw karakter. Een twintig tal Nederlandse schrijvers en schrijfsters voerden een toneel stuk op, voor deze gelegenheid speciaal geschreven door Corne lls Veth, getiteld „Het geheim van den idioot", een parodie op de vroeger populaire melodra ma's. A. Koolhaas voerde de re gie, Lex van Delden schreef er wat koldermuziek bij. Het stuk werd voorafgegaan door een vers geschreven proloog van de hand van Joost en gezegd door iemand, die in het programma uitsluitend werd aangeduid als woordkunstenaar en sierspreker. Na afloop bleef het merendeel van de bezoekers, die de Stads schouwburg opnieuw tot Prinses Wilhelmina de hofautc en deponeerde een grote mar griet met oranje hart en rood wit en blauwe linten op een star daard naast „de dokwerker" Daarna bleef zij enkele ogenblik ken onder diepe stilte op dit ar, ders zo rumoerige hart van dr voormalige Jodenbuurt, voor het beeld staan. Vanuit haar auto sloeg zij vervolgens de kransleg ging van de andere autoriteiten gade en hoorde zij de rijmloze ballade „De dag van morgen' aan, die werd voorgedragen dooi Hans Tiemeijer, die deze ballade in een concentratiekamp schreef Het mannenkoor van 't gemeer te-energiebedrijf zong het „Hos tias" van Bruckner. De Amstei damse politiekapel stond aange treden doch was vanwege de koe de niet in staat muziek voort te brengen. Met het „Wilhelmus" werd de korte plechtigheid besloten. KONINGIN JULIANA EN PRINSES WILHELMINA MAAKTEN AUTOTOCHT DOOR WATERLAND. Koningin Juliana en Prinses Wilhelmina hebben zondagmid dag per auto een tocht door Wa terland en langs een deel van de kust van 't IJsselmeer gemaald Bezocht werden o.m. Volendarr., Monnikendam en Durgerdam. Koningin Juliana heeft kort- tijd op het ijs van de Gouwzee bij Monnikendam vertoefd. Zondag drong lucht van de Noordzee ons land binnen, waarï; veel bewolking voorkwam. Daa. in steeg de temperatuur langs de kust tot even boven bet vries punt. In het binnenland bleef het daarin echter licht vriezen. Ir Brabant en Limburg was het nog zonnig weer. Daar daalde na zonsondergang de temperatuur weer vrij snel, zodat daar in de nacht van zondag op maandag matige tot strenge vorst aal voo. komen, terwijl elders de bewol king de vorst temperen zal. Over het noordelijk deel van de Noord zee voeren westelijke winden ge leidelijk zachtere lucht aan. In West-Noorwegen kwam daarin regen en dooi voor. De algemene circulatie ver toont langzame veranderingen de (jie verwachten laten, dat deze laatste plaats toe bezet hadden zachtere lucht geleidelijk ook tot de vroege ochtend bijeen voor naar onze omgeving zal doordrir.. het gebruikelijke schrijversbal in gen de ditmaal door Wim Bijmoer I Heden zullen echter de tem versierde foyers en zalen van de schouwburg. In alle hallen en foyers werd gedanst op muziek van in totaal vijf orkestjes, trio's enz. in Op een bijeenkomst van de ge mengde bestandscommissie in Korea hebben de noordelijken 'n «chriftelijke verantwoording over de 2.720 gevangenen der V. N., die zij in de oorlog hebben ge maakt, overlegd. Het opperbevel der V. N, had in september van het vorige jaar hierom gevraagd. Volgens de lei der van de delegatie der V. N., schout-bij-nacnt Moore, hadden de noordelijken evenwel ver klaard, dat zij „niet voor de ge vangenen van de V. N. verant woordelijk waren". Voor de vergadering van het Koninklijk Instituut van Inge nieurs in Scheveningen onthulde ir H. A. M. C. Dibbits, hoofd ingenieur-directeur van de rijkswaterstaat iets over de technieken, die voor het afsluiten van de zeearmen thans in studie zijn. Men is afgestapt van het systeem, zoals bij de afsluitdijk is gebruikt. De gedachten gaan thans naar verschillende methoden van bodem verste rking uit. Hierbij zal stortsteen of mynsteen een belangrijke rol moeten spelen. Zaterdag en zondag zijn door de Nederlandse Spoorwegen on geveer tien extra kolentreinen in. gelegd van de Limburgse steen kolenmijnen naar Susteren. Van Susteren gaan de wagons verder naar het noorden des lands. Het personeel van het rangeerterrein Susteren was ook zondag volle dig in dienst. De treinen bestonden uit 40 tot 45 wagons van gemiddeld 20 ton. Zondag reden de treinen hoofdza kelijk tussen twaalf uur des mid dags en 12 uur des nachts. Hel bezwaar bij de vroegere methoden is, dat zand en de thans niet voorhanden keileem door de grote stroomsnelheden (men verwacht plm 3 meter per sec. op enkele plaatsen) tussen steen wordt uitgesehuurd. Reeds zijn proeven genomen met lappen plastic van 300 meter lengte en 50 meter breedte, die door een speciaal „schip" op de bodem gespreid en waarop eventueel steen wordt gestort. De 1 millL meter dikke plastic lap voorkomt wegspoelen van zand. Hoewel deze methode, in theo rie, thans favoriet is zal men ver moedelijk binnenkort nog een andere manier proberen. Hier over kon ir Ilibbits zich nog niet uitlaten. Aangezien zinkstukken van het klassieke teen binnen een paar jaar door paalworm en schim mels worden aangepast cn de bodembescherming 3 tot 7 jarerr moet houden, voordat een dijk- lichaam kap worden gelegd, neemt men b.v. proeven met fa briekmatig vervaardigde zink stukken uit geasfalteerde riet platen, terwijl voorts het impreg neren van de -bodem zal worden beproefd. De ervaringen in kleine sluit gaten hebben geleerd, dat zich daar snelle stroomtongen vormen met sterke zijdelingse wervelin gen. die grote meren uitslijpen. Vandaar, dat men zo breed moge lijke sluitgaten zal kiezen, waar in speciale typencaissons zullen worden gevaren. Deze caissons zijn zgn. doorlaatcaissons, eigen lijk hulpsluizen, die tijdens het varen gesloten zijn met houten luiken, doch na zinken worden opengezet. Ligt eenmaal de ge. hele rij caissons, dan worden bij dood tij gelijktijdig betonnen sluitdeuren aangebracht, waar door de stroom wordt afgesne den. Deze caissons zullen dus rus. ten op de gestorte steen, die op een der nieuwe soorten bodem bescherming ligt. Het steen stor ten zal niet meer „luk raak" kun nen geschieden, maar met een soort in omgekeerde richting draaiende „baggermolen" wor. den neergelaten. Een prototype daarvan is in aanbouw. Ir Dibbits zeide samenwerking met het bedrijfsleven bij de voor bereiding van de sluitingen op hoge prijs te stellen. Reeds zijn vruchtbare resultaten hiervan aanwijsbaar. Het bedrijfsleven zal door de rijkswaterstaat zoveel mogelijk op de hoogte van de gang van zaken worden gehou den, bijvoorbeeld door middel van vergaderingen van het Kon. In. stituut van Ingenieurs. Sprekende over het afsluiten van de Oosterschelde zeide ir Dib bits ore. dat in de afsluitdijk een meter moet komen. Voor dit deel van het dijkslichaam zal nadien 30 miljoen kubieke meter zand worden opgespoten, hetgeen niet in één seizoen zal kunnen gebeu ren. Daarom zal men een metho de moeten vinden om de caisson, dijk aan één kant veilig te kun nen laten overwinteren. Het zal voor de vaar- en werk. tuigen, die bij de dijkbouw nodig zijn, belangrijk zijn, dat zij zich snel en precies zullen kunnen oriënteren. Daarom is een sy steem voor plaatsbepaling uitge dacht met drie zenders, namelijk worden onderzoekingen verricht om het aantal werkdagen zo groot mogelijk bij zo klein moge lijk risico te krijgen. Het getij- verschil is in de Oosterschelde 3 meter tegen bij de afsluitdijk indertijd 80 centimeter bij onge veer gelijke totale waterafvoer, zodat de omstandigheden aan zienlijk verschillen. Ir J. W. de Vries, hoofdinge nieur-directeur van de rijkswater staat heeft voor de vergadering een en ander verteld over de af- peraturen slechts weinig hoger komen dan zondag het geval is geweest. In vele Europese landen rees de temperatuur zondag tot boven het vriespunt. Men vreest thans echter voor de overstromingen, die zich, naar verwachting, zullen voordoen, wanneer ijs en sneeuw gaan smelten. Door het warme weer is in vele landen ook een einde gekomen aan de stijging der groenteprij zien. Te Parijs verwacht men ech ter, dat deze prijzen aldaar eerst tegen mei a-s. weer normaal zul len zijn. Aan de Franse Rivièra is het thans voorjaarsachtig weer. In Oost-Duitsland worden brug gen en dammen dag en nacht be waakt, om onmiddellijk maat regelen te kunnen treffen, wan neer het dooiwater een bedrei ging vormt. De Belgische regering heeft oe. sloten de boeren, die van de vorst periode te lijden hebben gehad, te subsidies en door het innen van enkele belastingen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. Weinig zon. Overdrijvende wolkenvelden maar geen neerslag van beteke- sluiting van het Haringvliet, welk werk 10 tot 12 jaar zal vergen. de hoofdzender bij Roosendaal en Waarschijnlijk zal tegelijkertijd helpen dit zal, naar verwachting twee hulpzenders bij Aardenburg de noodzakelijke dam door de geschieden door het betalen van en Scheveningen. Deze zenders Grevelingen (met schutsluis) speciale verspreiden een ongemoduleerde draaggolf in zodanige richtingen, dat over land en zee a.h.w. een net van blokken van 500 bij 500 meter ontstaat, waarop bepaalde ontvangers nauwkeurig reageren en daardoor de plaats op 3 tot 10 meter nauwkeurig direkt aange ven. Die zenders kosten een ton, de ontvangers 10 mille per stuk. Voor het controleren van zink. stukken op de bodem zal men t.z.t. akoestische en elektronische hulpmiddelen hebben. Voorts wordt overwogen om de waterpeilen in de verschillende zeegaten langs radiografische weg over te brengen naar bagger molens en andere werktuigen, teneinde een zo nauwkeurig mo gelijke afwerking van het bodem, profiel in een sluitgat te berei ken. Reeds zijn proeven genomen om te zien hoe het moderne ma terieel zich in de af te sluiten zeegaten zal gedragen. Gebleken is, dat in ongeveer 10 percent van het jaar daar niet gewerkt kan worden zonder speciale maatrege- worden gelegd en misschien ook de Volkerakdam (met sluis). De dam door het Haringvliet zal in een dijksvak over 1400 me ter 17 spuisluizen van elk 60 meter breed en met een diepte van 6 meter min N.A.P. moeten bevatten. Het ligt in de bedoeling midden in het Haringvliet in twee jaar tijds een bouwput voor de slui zen te maken. Deze 17 sluizen nis. Weinig wind. Plaatselijk zullen op 15.000 heipalen moeten mist. Middagtemperaturen om of rusten. Zijn de sluizen na c w rij doorlaatcaissons van 4000 ilen en technieken. Op dit punt 5 jaar gereed, dan zal de bouwput noeten worden afgebroken, waar na de toeleidingsdammen van Hellevoetsluis en Stellendam zul len moeten worden gemaakt. De sluizen zullen nodig zijn om bij ijsgang de schotsen naar zee kwijt te kunnen. Een diepgaande studie wordt gemaakt '"m de golfbeweging voor het Haringvliet met behulp van 5 in Nederland uitgevonden bewegingsmeters. Een dergelijke motor staat thans ook in de Lau- werszee. Voor Katwijk werd er iets .boven het vriespunt. DINSDAG 28 FEBRUARI. Breskens Hansweert Walsoorden Terneuzen v.m. 3.05 4.20 4.30 3.40 nre. 3.33 4.48 4.58 4.08 ZON MAAN ook een neergezet, scheefgezakt. maar deze is Febr. 27 28 29

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1