uitse CD.U. Steeds meer onafhankelijke staten Overeenkomst van met oppositie Westerling in Den Haag De zaak Jungschlager m Ernstig treinongeluk in Amerika Rumoer om Britse duikboot De Verenigde Naties en de Nederlands-Indonesische betrekkingen Dsens protest bij de F.A.O. tegen boterverkoop iimiKHiuw ZATERDAG 25 FEBRUARI 1956. He Jaargang Nr 3699 WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Resolutie van Sowjet- partijcongres DEMONSTRATIE IN CALCUTTA Protest tegen samenvoeging West Bengalen en Bihar Egypte meldt incident OERWOUD-OPSTAND IN BRAZILIË Rebellen zullen zich tot het uiterste verzetten 4? DE WATERWEGEN IN BELGIE Mededeling in verband met de ijsgang Verklaring van Dulles Adenauer breekt met liberalen onder Dehler Amerikaans-Chinese besprekingen Mensen op ijsschots waargenomen HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN op onder op onder HET WEER WEEREERIGHT. fmakerlng bij abonnement Temeuzer. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 5557 Terneuzen Redactie-adres Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRUE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct-, catnimuna pes advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 rageis L— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, oC: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uiE Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Sedert de Tweede wereldoorlog is het tempo, waarin nieuwe onafhankelijke staten gevormd worden, aanzienlijk versneld. Thans bevinden zich verschillende grote gebieden dicht bij hun onafhanke. lijkheid. Voor Nigeria, de Goudkust, West-India, Malakka en Sin gapore is deze al in zicht en vele andere gebieden hebben nu een of andere vorm van ministerieel bestuur. Doordat hierbij een grote mate van beheer over 'binnenlandse aangelegenheden aan de bevol king zelf wordt overgelaten, bevinden deze zich nu in het stadium, dat de basis kan zijn van een doeltreffende politieke democratie. ring heeft opgenomen, hoewel bij verschillende grote stammen tengevolge van het optreden van de Mau Mau de politieke organi satie geheel ontwricht is. WEST-INDIE MALAKKA. EN In West-Indië en op Malakka is de politieke ontwikkeling even eens afhankelijk van het slagen van de poging om de verschiilen- Het opmerkelijkste verschijnsel groepen het eens zijn geworden de rassen onderling nader tot el. in de na-oorloess politieke ont- over het soort democratie, dat zij kaar te brengen, wikkelln" is de veel grotere snel- wensen en hebben aangetoond, I In West-Indie hebben de gro- teid geweest, waarmede de zul- dat zij bereid zijn om bij de lange tere eilanden een ministeriele re- Afrikaanse gebieden Nigeria en moeilijke taak van hun ont- gering gekregen en alle koloniën j.;jitrilrlzalinrr oomAn to WPTKPH. Het congres van de Sowjet- communistische partij in Moskou heeft vrijdag een resolutie aan genomen, waarin de politieke iijn en de activiteit van het cen trale partijcomité volledig wordt goedgekeurd, aldus meldt Tass. Een groep van 46 demonstran ten onder wie een aantal vrou wen is vrijdag door een sterk politiecordon om het gëbouw van Uit Egyptische bron is donder dag vernomen, dat een Israëli sche patrouille de demarcatielijn ten noorden van Gaza heeft overschreden en op Egyptische stellingen heeft gevuurd. Een uur lang zijn over en weer scho ten gewisseld. Van verliezen is geen melding gemaakt Egypte heeft een klacht ingediend bij de gemengde bestandscommissie. „Het is bepaald niet waar, dat ik in Brussel in een nachtclub ben gearresteerd. Ik ben op straat aangehouden, toen ik op weg was van een café waar ik een zakelijk gesprek had ge had met twee Engelsen naar het huis, waar ik tijdelijk woon- heer Westerling verklaard, die vrijdagnacht in Den Haag is aan gekomen na van de Belgische autoriteiten de aanzegging te hebben gekregen België te ver laten na zonder geldige papieren te zijn aangetroffen. „Ook is het niet waar, dat ik Het hoofdbestuur van „Kerk I en Vrede", geloofsgemeenschap puuuewiuuu uiU na van Christen-anti-militairisten, de wetgevende vergadering van heeft aan het h cornmissariaat de staat West-Benga.en heenge- vaaa Indonesië te Den Haag het en de Goudkust constitutioneel vooruit zijn gegaan dan de uit vele rassen bestaande gemeen schappen v.an Oost- en Centraal- Afrifca, Malakka en West-India. ZU MOETEN HET EENS ZIJN De reden hiervan is, dat een uit velerlei rassen bestaande bevol. king niet naar een politieke de mocratie toe kan werken, voor dat de verschillende bevolkings- gering gekregen en alle koloniën ^rokern om te motesteren tegen van lndonesie te Uen Haag Lhvnpr nu in toeeestemd zich om te protesteren tegen V01genae ceiegram gezonnen: nebben er nu in toegestemu ziuu een voorstel om de staten Weat- Geloofseemeenschao Kerk en in federaal verband te verenigen, en sih,ar samen te voe- .)Geteoisgemeenscnap jmstk ei d-:ar dit het enige systeem is, dat „en hun de eenheid en de eeonomi. werden door de politie gear- sche noodzakelijke hulpmiddelen pesteerd wegens overtreding van kan verschaffen om zich als on- het verb(>;i tot samenscholing, afhankelijk gebied te handhaven. r,ehele transportwezen -rol ,i,.q QT-cnViiin lil Ir wikkeling samen te werken. Dit fundamentele probleem be staat niet bij een volk, dat tot één ras behoort. De West-Afrikanen wensen zich zelf te regeren vol gens min of meer Westerse de. mocratische richtlijnen. Zij zijn ainaxiKenjK. gejiuu ie Het gehele transportwezen m het dus in principe eens. De enige Deze federatie zal waarschijnlijk cajcu+ta jS verlamd als gevolg moeilijkheid, die zich voordoet, is over een jxar tot stard komen en van >n gtak:ng. in verband hier- J i mee heeft de politie ongeveer 1100 personen aangehouden. de kwestie over de tijd, omdat de dan is het nog slechts een kleine Afrikanen veel sneller zelfrege-1 step naar volledige onafhankelijk- rirg wensen dan hun Britse be- heid. stuurders verstandig en goed Alle plannen voor Malakka zijn voor hen achten. Aan dit pro- nog steeds in de war gestuurd bleem is nu echter tegemoetge- door haar voortdurende rimboe- komen door regelingen, die hetoorlog met de communisten, doch volk bevredigen. De Goudkust, waar de enige schakel die de gehëel uit Afrika nen bestaande regering met lie in Londen verbindt, de met be perkt gezag beklede gouverneur is, zal over twee of drie jaar wel vólkomen onafhankelijkheid krij gen. NIGERIA EN OEGANDA. Een militaire woordvoerder heeft vrijdag in Rio de Janeiro verklaard, dat majoor Veloso, de leider van opstandige leden van de Braziliaanse luchtmacht in 't Noorden van het land, zich met in Nigeria ligt de zaak anders, een handvol aanhangers te Jaca- daar hier eerst de totaal verschil, reaeanga bevindt. Veloso heeft lende gebieden van het Noorden, zijn hoofdkwartier te Santarein het Westen en het Oosten in eea aan de Amazone ontruimd. soort federaal bestuur bij elkaar De woordvoerder voegde hier-1 gebracht moeten worden. Het be- aan toe, dat het vliegveld van stuur van elk gebied wenst na- .Tacareacanga na een bombarde tuurlijk zelf zoveel mogelijk de ment, door parachutisten zal wor macht in handen te krijgen en 't den aangevallen, als de rebellen verzet van de anderen hiertege:* zich niet overgeven. Als Veloso j veroorzaakt vaak moeilijkheden, zich niet overgeeft, zal hij gevan- waarvoor vele generaties nodig gen genomen worden of zich nog zijp om ze tot oplossing te laren- verder in het oerwoud moeten te-1 gen. - - i1-1nnvi o n/lncft 1/nilU T~\ ook door haar rassenproblemen tussen de Maleiers, Chinezen en Indiërs, die even moeilijk op te lossen zijn als die in Kenya. Ondanks vele moeilijkheden ziet het er toch naar uit, dat in de komende jaren een gestadig toenemend aantal staten op vreedzame wijze hun plaats als nieuwe onafhankelijke staat bin. nen het Britse gemenebest zal innemen. (Nadruk verboden). rogtrekken, een andere keus heeft hij niet, aldus de woord voerder. Volgens andere berichten schijnt men niet zeker te weten, waar majoor Veloso zich bevindt. Drie sergeants, die de rebellen te Saniarem ontvlucht zijn, heb De nieuwe federatie van Nige. ria werd direct al in 1951 een mis lukking, omdat te veel macht aan het centrale bestuur werd gege ven, teneinde de eenheid te be waren, die onder het Britse be stuur was 'opgebouwd, doch het &4KAN1C iAZËlPABÏieKeM TE ZiViMIUta vrede, Ned. afd. van tie interna tionale fellowship of reconcilia tion, vernomen hebbende de eis tot doodstraf tegen Jungschla ger, niet tredend in een beoorde ling van het al of niet schuldig zijn aan het ten laste gelegde, verzoekt u alle pogingen aan te wenden om eventuele terdood veroordeling en executie te voor komen omdat naar haar oordeel het leven van de mens gezien en gewaardeerd moet worden als 'n leven, dat in God zijn oorsprong en bestemming vindt, Gods eigendom is en derhalve niet door mensen mag worden aange tast of vernietigd". N.V.E.P.G. verzoekt klacht bij de U.N.C.I. De tegen de heer Jungschlager te- Djakarta geëiste doodstraf heeft het dag. bestuur van de Ne derlandse vereniging van ex-poli tieke gevangenen uit de bezet tingstijd aanleiding gegeven aan de". Dit heeft gistermiddag de ben aangehouden tijdens eer routine controle. Dicht bij mijn huis werd ik met een van mijn vrienden plotseling omsingeld door negen leden van de Belgi sche staatsveiligheidsdienst er het was duidelijk, dat zij op db moment hadden gewacht", aldus zeide Westerling, wiens verkla ring werd bevestigd door eer Belg en een Nederlander, die de aanhouding hadden bijgewoond Westerling deelde mede, da- hij donueruagavond met een par ticuliere auto zonder geleide naar de Belgisch-Nederlandse grens was gereden, na de Belgische autoriteiten te hebben verteld, waar hij de grens zou overgaan. Aan de grens werd hij opge wacht door de rijksrecherche, die hem na te hebben ondervraagd per auto naar Den Haag bracht. De Christen-Democratische partij van bondskanselier Ade nauer heeft „volledige overeen stemming op alle punten" bereikt met de socialistische oppositie, teneinde snelle goedkeuring van de wetten inzake Westduiislandi ben aan de autoriteiten meege- de vooruitzichten zijn hoopge deeld, dat majoor Veloso en nog zes officieren gesteund worden door Amazone-gebied afkomstig zijn. bLUUI Wuo U^gcuuuvYU, tiucu Q0 WAUXrCn inZ»dK.e WcalUUnaidiiU! evenwicht is nu weer hersteld en herbewapening door het parle rin. tranriitt7iphtan 7ün hftnnfp- ment te verzekeren. Dit is vrijdagmiddag bekend- palen zij de plaats van de mili tair in de gemeenschap, de op richting van een opperbevel en de verantwoordelijkheid van de regering en de strijdkrachten te genover het parlement. Zij zullen de weg effenen voor de oprichting van de Westduitse strijdkrachten als voorzien in de Parijse akkoorden. De nieuwe niet met alleen maar de stemmen van Adenauers C.D.U. kan wor den aangenomen. De socialisten hebben herhaaldelijk de vrees uitgesproken, dat het leger ge bruikt zou kunnen worden tegen stakers. dat majoor Veloso en nog vend. Dit is vrijdagmiddag bekend- Parijse akkoorden. De nieuwe fficieren gesteund worden in Oost-Afrika is men nog niet gemaakt in een gezamenlijk com-strijdkrachten zullen tegen eind 200 militairen die uit het aan onafhankelijkheid toe. Oegan- rnuniqué, dat uitgegeven werd j 1959 500.000 man tellen. Tot dus- one-gebied afkomstig zijn. ria zal zich als een zuivere Afri. n„ nPn besDrekmcr van de chris- ver zijn, op grond van een voor- Amazonegebied afkomstig zijn. da zal zich als een zuivere Afri. na bespreking van de chris De (Tp'stófidelingen zullen zich tot kaanse staat moeten ontwikke- ten-democratische fractieleidei fc/vl •illoTu-fA. verzet ton ZO ver- J S nlooLfn nramvr «V, het uiterste klaarden zij. -Ku-Mauuu.mu.v fractieleider, len, daar zich hier slechts weinig Krone, met zijn socialistische blanken bevinden. In al de andere CO]lega, Ollenhauer. In verband met ijsgang is de scheepvaart gestremd in heel België met uitzondering van de volgende waterwegen: Zij Is normaal op: De Leie, tussen „Pont-Rouge" te Waasten en Deinze; de Boven schelde, het kanaal van Gent naar Terneuzen behalve op de vertakkingen; het kanaal Bergen naar Cor.de tussen Jemappes en Thulin, het zeekanaal van Brus sel naar de Rupel stroomop waarts Kapelle-op-den Bos; het kanaal van Charleroi naar Brus sel tussen Ruisbroek en Brussel, de Beneden Samber; de Maas in de doortocht van Luik; het AL bert kanaal tussen Antwerpen en de dokken van Merksem. Zij is mogelijk doch moeilijk op Het afleidingskanaal der Leie tussen Deinze en Schipdonk; het kanaal van Gent naar Oostende tussen Schipdonk en Gent; in de doortocht Gent (evenwel is de verbinding Boven-Schelde-haven van Gent normaal langs de Brus- selsepoortsluis)het kanaal van Brugge naar Zeebrugge; het ka naal van Brussel naar de Rupel tussen Kapelle-op-den-Bos en Willebroek; de Boven-Samber tussen Erquelinnes en Thuin; zij is af en toe mogelijk maar moei lijk op zekere secties van de Zuid- Willemsvaart. zy is zeer mociiyk op: De Zeeschelde stroomafwaarts het boveneind der rede van Ant werpen; het zeekanaal van Brus sel naar de Rupel tussen Wille broek en Wintam; het Albertka- naal tussen Luik en Gent kon- vooisgewijze na de doorvaart der ijsbrekers. De scheepvaart is enkel voor de zeeschepen mogelijk doch zeer moeilijk op: De Zeeschelde tussen Temse en het boveneind der rede van Ant. werpen; de Rupel tussen de sluis van Wintam en de monding. Een enkel binnenvaartuig slaagt er in door te varen. gebieden, zowel in Oost als in Centraal-Afrika hebben de ver schillende rassen-gemeenschap pen een uit alle rassen bestaande democratische regeringsvorm als doel gekozen. In de federatie van Rhodesia en Niassaland hebben Afrikanen zitting in drie van de vier be stuursraden. In Tanganyika voor zien de pas ingevoerde grondwet- De nieuwe wetten zullen de dienstplicht invoeren. Voorts be- Voor de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, vrij- zien uc pas uigcvuciuc 6ia.udag verklaard, dat president telijke hervormingen in een ge- Eisenhower bereid is, overeenge- l-i.- bon L».r»TYVaT* tfronvotl tlICCPn T 51*3^1 Pfl lijke vertegenwoordiging van komen grenzen tussen Israël en Europeanen, Aziaten en Afrika-1 zijn Arabische buurlanden mede nen, terwijl Kenya Aziatische en door de Ver. Staten te waarbor- Afrikaanse ministers in de rege-1 gen: Ten zuiden van Baltimore in de Amerikaanse staat Maryland, is donderdagavond op een spoor dijk een trein uit de rails gelo pen, waardoor drie personenwa gens van de dijk zijn gestort. Vol gens opgaven uit onofficiële bron kwamen hierbij tenminste vijf personen om het leven en liepen 33 reizigers verwondingen op. Ooggetuigen verklaarden dat in totaal vijf wagens ontspoor den. Drie hiervan stortten van de spoordijk, waaronder een eetwa- gen. Deze laatste kwam aan de DODELIJK ARBEIDS ONGEVAL BIJ DE HOOGOVENS Vrijdagmiddag om twaalf uur werd de 31-jarige arbeider van de Zaar.damse havenstichting W. Wouters uit Schagen, die werk zaam was bij de kolenopslag van de Hoogovens te IJmuiden ge troffen door een brok samenge- vroren fijnkolen, dat van een 12 meter hoger gelegen aan voer hand naar beneden kwam. De man viel en kwam met zijn hoofd tegen de muur vna een gebouw tje terecht. De heer Wouters, die gehuwd was, werd naar het Rode Kruis ziekenhuis te Beverwijk vervoerd, waar hij aan de beko- ,men hoofdverwondingen is over 'leden. voet van de dijk tegen een stalen mast terecht en werd in tweeën gespleten. De verongelukte trein was de zogenaamde „Pennsylvania rail road's embassy", die de dienst tussen Washington en New York onderhoudt. Later werd gemeld, dat tenmin ste vijf personen zijn omgeko men. Meer dan zestig mensen liepen verwondingen op. ver zijn, op grond van een voor lopige wet die op 31 maan af loopt, circa 3000 vrijwilligers aangeworven. In de verklaring van Krone en Gllenhauer wordt gezegd, dat een parlementaire commissaris voor defensie-aangelegenheden zal worden benoemd, die zich met klachten over de strijd krachten zal bezighouden. De defensiecommissie van de bondsdag zal kunnen optreden als commissie van onderzoek, zo dat het parlement een zekere mate van contróle over de strijd krachten krijgt. De socialistische oppositie heeft haar eis, dat de minister van defensie direct aan het parle ment verantwoording schuldig zal zijn en niet aan de bondskan selier, laten vallen. De grond wettelijke positie van de minis ter van Defensie kan ongewij zigd blijven, als in de grondwet wordt vastgesteld, dat het ge bruik van de strijdkrachten bij binnenlandse noodtoestanden door een grondwets-amendement moet worden geregeld, zo wordt in het gemeenschappelijke com muniqué gezegd. Aangezien voor grondswetswij- zigingen een meerderheid van tweederden nodig is, betekent dit, dat de wet die het gebruik van de strijdkrachten bij binnen landse noodtoestanden regelt, De Christen-Democratische partij van bondskanselier Ade nauer heeft vrijdag de hoofd groep van de liberale partij on der dr. Thomas Dehler uit de re geringscoalitie gestoten. Beslo ten werd de dissidente liberalen in de coalitie te houden, zo heeft een woordvoerder van de Chris ten-democraten bekend gemaakt. de raad van ministers het volgen de telegram tp- eenden: „Diep geschokt door politieke strafvervolging van ae onsuimui- ge Nederlanders Jungschlager en Schmidt, meent ons bestuur dat na het respectvol optreden van zijne excellentie minister Luns, thans spoedig een klacht moet v/orden ingediend bij de commis sie der Verenigde Naties voor In donesië, belast met het toezicht op de handhaving der fundamen tele menselijke rechten ingevol ge het uniestatuut. Is verder van mening dat de waar by een hotel werd afg? volop gepleegde rechtsschendmg - te Djakarta het thans wenselijk' maakt dat deze rechtsschending bij het internationaal gerechts hof aanhangig wordt gemaakt". Het telegram was ondertekend door de voorzitter van de N. V. E. P. G., mr G. Aalders, en door de secretaris, de heer K. van Staal. TELEGRAM AAN MINISTER LUNS. De Haagse afdeling van het Veteranenlegioen Nederland heeft het volgende telegram ge zonden aan minister Luns: „De afdeling 's-Gravenhage van het Veteranenlegioen Nederland dringt er bij uwe excellentie op aan onmiddellijk stappen te doen tot invrijheidstelling van Jung schlager c. s. en de nodige tegen maatregelen te nemen ten opzich te van de Indonesische vijandige houding. Verzoeken ook de hier te lande in opleiding zijnde Indo nesische cadetten en adelborsten het land uit te wijzen". De afdeling 's-Gravenhage van het veteranenlegioen Nederland heeft minister Luns telegrafisch verzocht aan de hoge commissa ris in Indonesië opdracht te geven maatregelen te treffen tot bescherming van mevrouw Bou- man en mr. Van Empel. De ambassadeurs Alexis John son (Ver. Staten) en Wang Ping Nan (comm. China) zijn vrijdag voor de 38e maal in Ger.ève bij-1 een geweest ter bespreking van j Amerikaans-Chinese kwesties. De vergadering duurde 4% uur. De ambassadeurs zullen op 1 maart hun besprekingen voort zetten. De reddingsdienst van de Brit se marine is vrijdagmiddag in rep en roer geweest, toen een duikboot op een oefenreis langs de Oostkust van Groen land zich niet op de afgespro ken tijd radiografisch meldde. Naarmate de tijd verstreek en de duikboot, de 1120 ton meten de „Acheron", bleef zwijgen, steeg de spanning. Uit IJsland vertrok de Britse mijnenveger .Coquette" in de richting van de Groenlandse kust en Amerikaan se vliegtuigen op Groenland werden gereed gemaakt om aan het zoeken naar de duikboot, die 65 man aan boord had, deel te nemen. Het codesein van de Britse ad miraliteit „sub-mis"' (duikboot vermist) was reeds vervangen door het alarmsein „sub-sunk" (duikboot gezonken), toen de „Coquette" eindelijk radioseinen van de „Acheron" opving. Aan boord van ae duikboot bleek alles normaal te zijn. De radio-seinen van het schip waren echter niet ontvangen als gevolg van atmosferische storingen, ver oorzaakt door krachtige magne tische stormen. Deze stormen houden verband met grote zon nevlekken, die donderdag waar genomen zijn. Ook het radiover keer elders in de wereld heeft grote last van de magnetische storingen ondervonden. Vrijdag is Westerling bijna drie uur op het parket in Der. Haag verhoord. Hij weigerde te zeggen, wat tijdens dit verhoor ter sprake is gekomen doch liet doorschemeren, dat behoudens een voorbehoud, hij over vol ledige bewegingsvrijheid be schikt. Op een vraag, waaroir hij naar Nederland is terugge komen, 'erwijl hij de keus had naar andere landen te gaan, zei de hij slechts: „De toekomst zal het leren". Hij verklaarde tij dens zijn afwezigheid uit Neder land van ruim vijf maanden ir België, Frankrijk, Spanje, Portu gal „en verder" te zijn geweesL Hij had daar zo zeide hij - „nuttige voorbereidingen kunner treffen". Ministerie van Jnstitie: geen reden tot aanhouding. Van het ministerie van Just tie vernemen wij, dat tegen Westerling een onderzoek gaar. de is „ten aanzien van enkele feiten". Verdere inlichtingen konden niet worden verstrek* Wel deelde men mede, dat de „huidige stand van het onder zoek geen reden geeft tot aan houding." Vertegenwoordigers van de 23 Aziatische en Afrikaanse staten in de Verenigde Naties zijn don derdag in besloten zitting bijeen geweest om een verslag van In donesische zijde over de mislukte besprekingen te Genève met Ne derland aan te horen. De voorzitter van de groep, Thanat Choman uit Thailand, verklaarde na afloop van de bij eenkomst, dat men niet tot een besiuit was gekomen over de vraag, of er stappen ten aanzien van westelijk Nieuw-Guinea moeten v'rv*rri-> -- -->1, en zo ja welke dat moeten zijn. Vanaf de vuurtoren Hirtsholm, vóór de Deense noord-oost-kust in het Kattegat, zijn donderdag namiddag acht tot tien personen waargenomen, die op een ijs schots in noordelijke richting dreven. Volgens de „New York Times" heeft Denemarken thans ook bij de voedsel- en landbouworgani satie der Verenigde Naties (F. A. O.) geprotesteerd tegen de Amerikaanse verkopen van sur- plusboter in Europa. Het protest, dat is ingediend bij het raad gevende subcomité voor verko pen van overschotten van de F. A. O., was gericht tegen het feit, dat de Verenigde Staten in gebreke zijn gebleven overleg te plegen met een groep der her enigde Naties alvorens tot de verkoop van surplusboter in Europa over te gaan. In het protest werden recente Amerikaanse verkopen aan Frankrijk, West-Duitsland en Finland genoemd als voorbeeld van Amerikaanse .boterleveran- ties tegen bijzonder voordelige voorwaarden, die schadelijke ge volgen hebben gehad voor de Deense afzetmogelijkheden op de traditionele markten van De nemarken in Europa. De „New York Times" ver wacht, dat dit protest tezamen met de protesten, die verschei dene andere landen tegen de Amerikaanse verkopen van land bouwoverschotten hebben inge diend, ter sprake zal komen tij dens de debatten, welke thans in de Senaat worden gevoerd over de nieuwe land'oouwwetgeving. ZONDAG 26 FEBRUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.47 2.22 3.02 3.12 n.m. 2.10 2.45 3.25 3.35 MAANDAG 27 FEBRUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.26 3.01 3.41 3.51 n.m. 2.52 3.27 4.07 4.17 ZON MAAN Febr. 7.14 26 7.37 18.14 19.20 27 7.35 18.16 20.40 7.36 28 7.32 18.18 21.57 7.57 29 7.30 18.20 23.12 8.19 Het verslag werd uitgebrac door de Indonesische ambassa deur bij de Verenigde Naties. Sudjarwo. Later werd vernomen, dat de Nederlandse delegatie een gedc cumenteerd verslag van de on derhandelingen met da Indone siërs aan de secretaris-generaal van de wereldorganisatie heeft doen toekomen ter verspreiding onder de leden. Boven de Noordzee en Duits land kwam een gebied van hoge luchtdruk tot ontwikkeling, dat in verbinding staat met een an der hogedrukgebied ten westen van Schotland. Als gevolg hiervan was er in onze omgeving niet veel bewol king. In de nacht van donderdag op vrijdag gaf dit aanleiding tot sterke temperatuurdalingen. Plaatselijk werd weer 18 graden vorst waargenomen. Overdag stegen de tempera turen door de overvloedige zon neschijn tot ongeveer 5 graden onder nul. In Zuid Limburg werd een maximumtemperatuur van slechts 2 graden onder het vriespunt bereikt. Grote verande ringen in de luchtdrukverdeling doen zich in onze omgeving nog niet voor. Vandaag zal het weer daarom niet veel van dat van vrijdag verschillen. De wind blijft in de oosthoek, terwijl het in de middag weer licht zal vriezen. Bij Nova Zembla bevindt rich een tamelijk diepe depressie. Aan de westflank van deze depressie is een nieuwe hoeveelheid lucht uit de Pool Noord-Scandinavië en Finland binnengedrongen. meaegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van zaterdagoch tend tot zaterdagavond. Zonnig weer. Zonnig weer met in de middag matige tot lichte vorst. Matige, af en toe vrij krachtige oostelijke wind.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1