El Het betrekken van een gekocht huis RECHTSZAKEN Wat brengt de Radio? Kantongerecht te Terneuzen "AKKERTJES" Het geheim van de zeven schoorstenen TWEEDE BLAD donderdag 23 februari 1956 11e jaargang no. 3697 WACHT EERST OP DE OFFICIËLE VERGUNNING ™s,aat' la 261,5 nlet VAN HET HUISVESTINGBUREAU Handen en Lippen ruw? PÜROL HET FRANSE EXPEDITIELEGER IN VIETNAM President van Amerikaanse oliemaatschappij onder verdenking Rheumatiek? Spit in Uw rug? ve?: de Gentse Poort 1^1 gereden ^^dë a^naar'van het O.M. dëëhtevermfnderdloerekeëiëgs- die op dat moment voor geslo eiste tegen elk hunner 10 of 2 vatbaar is noemen voor het ge- aen werd verklaard. Door nu het dagen. De kantonrechter ver brui kmaken va ™het pistool |e- bepaalde waarschuwingsbord kiaarde beiden schuldig zonder De (V.|S. en Israels verzoek om wapens Om da internationale raket I tedoeliing het direct te betrekken,, Het komt de laatste tijd herhaaldelijk voor, dat wij verontwaar- j a, wortIt tjit door de verkoper nog dlgde brieven krijgen van kopers van een huis, die tot de ontdekking m m0oi voorgespiegeld. Niet Inj, au» gekomen, du ae het door hun gekochte etgendom niet mogen betrekken. Wij hebben er reeds dikwijls op gewezen in onze vragendienst, Zelfs als de koper en verkoper, zoals in het bovenaangehaalde geval bedoeld, over en weer in lat men vergunning moet hebben woonruimte te toetrekken Woon- elkaar^huis^wihen *ekken,Js ruimte mag niet worden afgestaan, aan wie ook, zonder het officie.e briefje van B. en W. huisvestingtoureau van beide partijen hun nieuwe eigendom mogen betrekken, fn dit geval was de samenstelling Ken mag b.v. geils geen woon- krijgen over voldoende flnanclMe1 van ruimte afstaan aan een van el- zekerheid, hem wel in aanrn terwu, ge -nder elders woonde ders komende dochter, als deze king doen komen voor een ru.m werkte en dat hij om deze zich bij haar ouders wil vestigen, huis en de mets bezittenden maar vergunning krijgt In dit geval is behalve de huis- in de ellende mogen blijven zit- reden veTfdébitrokken vestingvergunnmg ook nog no. ten.' wmppnte dig een vergunning om in de Juist om dit te voorkomen is m r) nieuwe woonplaats te mogen de woonruimtewet 1947 in het wonen. Het'is lang niet altijd zeker, van de woonruimte in handen ge- dat iemand die vergunning krijgt, legd van B. en W., die natuurlijk volledig op de hoogte kunnen zijn of kunnen komen van de nood ter plaatse. Zij dienen de woon ruimte te verdelen, zonder aan. zien des persoons. Het is begrij pelijk, dat het niet aangaat, dat iemand maar zonder vergunning in een woning trekt, dan zouden willen wijzen, is op het kopen ze (je controle geheel uit handen van een huis, met de bedoeling jgeven. Dat is dus niet de bedoe- om dat zelf te gaan bewonen. ling. B. EN W. BESLISSEN Bezint voor ge begint en zeker ut; wuumumiicwct i" I leven geroepen. Nu is verdeling voor ge een huis koopt. (Nadruk verboden) wart er wordt wel degelijk reke ning mede gehouden, of men economisch aan die plaats ver bonden is. WANNEER ZELF- BEWONING? Waar wij nu in hoofdzaak op „ZWARTE" ERFENIS GEVONDEN UIT RAMPZALIGE TIJD Achter het behang tussen tengelwerk en muur Toen een ijverige behanger dezer dagen 't oude behang selpapier verwijderde in een woning aan de Leidsegracht te Amsterdam om het door nieuw te vervangen, kwam er tot zijn verbazing uit de ruimte tussen 't tengelwerk en de muur een gehele NSB- inventar.s rollen. Drie com plete tunieken van de voor malige W A, drie koppelrie men, twee uniformpetten en een zwart overhemd wer den gevolgd door een cylin- derrevolver met patronen, vier pakjes met kogels, een dolk, een NSB. en een haken- kruisvlag, drie boeken, een aantal foto's en lidmaat schapskaarten van de voor malige NSB ten name van vroegere bewoners van het huis. D.e politie heeft dit al les in beslag genomen en zal dat geruisloos doen verdwij nen in een archief met derge- gelijke attributen als een her innering aan 'n donkere tijd. J. D. G. uit Belsele (België) Conform de els was de uitspraak verantwoordde zich wegens het 15 of 3 dagen, door hem begane feit hecwelk 'n niet brandend linker achterLcht van een door hem bestuurde auto betrof. Rekening houdend met de achter elkaar in „kennelijke tijdens de dinsdagmorgen gehou- omstandigheden luidde de uit- staat' te Zaamslag aangetroffen, den zitting als aanschrijving ter spraak van de kantonrechter 10 De ambtenaar van het M. eiste En „U staat onder ededenk om de meineed" werd tot aller ontstemming van achter 't hekje, dat de publieke tribune van de zittingszaal van het kantonge recht scheidt, de zaal ingeroepen De 54-jarige J. W., stoffeerder uit Terneuzen, was tweemaal herinnering aan de aigeiegüe eed door een wachtmeester der rijks, politie uit Axel gedaan aan het begin van een vrij normaal „Zaakje" waarbij de wachmees- ter op dat moment getuigde. Ter. stond moest de rustverstoorder, de landbouwer De P. uit Axel, op bevel van kantonrechter mr. Van Meerwijk de zaal verlaten. De landbouwer C. A. R. uit Axel zou namelijk aldaar met 'n tractor heboen gereden waarop geen lengtedriehoeken waren aangetoraent terwijl hij voorts met dit voertuig van richting was veranderd zonuer daartoe kennis te hebben gegeven. Verdachte of 2 dagen. De eis bedroeg 25 zelf al 20 of 4 dagen, hetgeen of 5 dagen. ook de uitspraak van de kanton- Ook de graanhandelaar M. G. K. uit Terneuzen had in de rechter was. De landbouwer A. M. de W. Hoofdstraat te St. Jansteen met uit Ossenisse, die vorig jaar te een door hem bestuurde perso. Vogelwaarde suikerbieten op de nenwagen gereden terwijl de weg zachte berm naast de gemeente voor gesloten werd verklaard. De lijke rijweg plaatste kreeg daar. eis werd hier gehalveerd en voor een bekeuring van 'n wacht- kwam daardoor op 10 of 2 da- meester der rijkspolitie. Een ge- gen te staan. j tuige, de dijkgraaf E. G. M. de |W. uit Ossenisse, was van me. Bij verstek werd de vertegen-1 ning dat zo iets heel gewoon is woordiger A. L. uit Driebergen en dat het anders niet mogelijk veroordeeld tot 50 of 10 dagen, j is de Ibieten verder te vervoeren. Evenals de ambtenaar van het O. M„ meende de kantonrechter dat het hier niet een overtreding Zo deed zich onlangs het geval voor, dat iemand een huis ge kocht en zijn vorige woning De woonruimtewet stelt het ZES JAAR GEËIST WEGENS MOORD TE ZEIST. Zes jaar gevangenisstraf met aftrek en onvoorwaardelijke ter- 1 »vLl 1 f Cll oijn 'o o i leeds verkocht had maar toen strafbaar woonruimte te betrek- iiii tenslotte zijn niéuw verwor-lken zonder vergunning, ook de- beschikkingstelling van de rege ven e gendom wUde betrekken, I gene die de woonruimte afstaat ring heeft de officier van justitie werd hem dit verboden op grond zonder die vergunning is even-1 Wj de rechtbank te Utrecht jhr. van het feit, dat zijn gezin voor die veel grotere woning te klein was. Het betrof n.l. een gezin be staande uit man, vrouw en kind, welk gezin een betrekkelijk groot herenhuis wilde gaan be. wónen. Zeer verontwaardigd was deze persoon te vernemen, dat dit niet kon doorgaan, omdat die woning veel te groot werd geacht voor dit kleine gezin. Maar, aldus deze lezer, ik heb het toch gekocht en kan nu wer kelijk de gemeente mij de bewo ning er van verbieden? KASTELEN EN KROTJES. Men begrijpt blijkbaar niet, dat de woonruimtewet in het leven is geroepen om de beschikbare woonruimte zo eerlijk mogelijk te verdelen. Daaronder wordt ook verstaan, dat de rijke niet in een kasteel van een huis zal kun- nen wonen zolang degenen die geen huizen kunnen kopen met een klem krotje genoegen moe ten nemen. Grote gezinnen willen ook wel een onderdak hebben, zij willen ook wel gaarne, grotere jongens en meisjes niet alle bij elkaar laten slapen, vader en moeder willen ook wel gaarne de be schikking hebben over een apar te slaapkamer. Ons zijn gevallen bekend, dat vader, moeder en 7, ja zelfs meer kinderen genoegen moeten ne. men met twee woonkamertjes, zou-dan het feit, dat iemand, die de beschikking heeft over vol doende contanten of op een an dere manier de beschikking kan De Franse regering heeft van Vietnam het verzoek ontvangen het expeditieleger te laten ver trekken, zo wordt uit welinge lichte bron te Parijs vernomen. In de akkoorden van Genève is bepaald, dat Frankrijk zijn troepen uit Vietnam, Laos en Cambodja zou terugtrekken als deze landen daartoe de wens te kennen zouden geven. Vietnam heeft dit nu gedaan. Frankrijk heeft het verzoek in studie. Een speciale commissie van de Amerikaanse senaat heeft maan dag bekendgemaakt, dat zij zal eisen de chèqueboeken van de president van een oliemaat schappij ter inzage te krijgen om te kunnen vaststellen welke gel den hij beschikbaar heeft gesteld voor een politieke campagne. De betrokken president, Ho ward B. Keck, van de „Superior Oil Company of Californië" zou persoonlijk een bedrag van 2ouü dollar hebben aangeboden als bijdrage tot het campagnefonds van de republikeinse senator Francis Case tijdens de debatten over een wetsontwerp om pro ducenten van natuurgas vrij te eens strafbaar. B. en W. hebben1 mr. N. Witsen Elias, dinsdag het recht, indien woonruimte I geëist tegen de 22-jarige timmer toch betrokken is zonder haar vergunning, betrokkene er weer uit te zetten of te laten zetten, desnoods met behulp van de ster ke arm. Het is alsof men aanneemt dat deze bepalingen thans, ruim 10 jaar na de oorlog uit de wet ver. dwenen zijn, maar niets is minder waar. Zij is nog van kracht in volle omvang. De nood is nog man Johannes de Wolf uit Zeist wegens moord en/of zware mis pandeling die de dood van mevr. B. KosterVisser tengevolge had (den). De verdachte, een jongeman met een grote fantasie, die door lopend met een geladen pistool op avontuur ging en zich ver beeldde dat hij op jacht was naar misdadigers, had zich op de groot, veel jonge mensen willen avond van 24 november 1954 - 1 i.„:4nnrYnVlFTlirlon in Hp hnsspi ook wel eens een kans krijgen om een eigen nestje op te bou wen, maar daarvoor is nodig, dat ze over woonruimte kunnen be schikken, dus moet degene die over heeft, wat afstaan aan een eerst opgehouden in de bossen nabij Kerckebosch te Zeist en was later terechtgekomen in de J. W. Frisolaan bij het huis van de familie Koster. Hij zag de vrouw des huizes ander al is dit natuurlijk geen bezig met het klaarmaken van ideale' toestand, want samenwo- pakjes en was in sluipende hou- nen geeft altijd geharrewar, om-1 ding rond het huis gegaan. Plof dat de een meer wil hebben jlan seling viel hij tegen de muur van de ander? omdat men elkaar niet het huis aan, hetgeen enig ge- rucht veroorzaakte. Hij zag toen iemand in de keuken de achter deur openen en begreep dat men hem had bemerkt. Met de re volver loste hij op een afstand van 1 a 2 meter een schot, op een „schim" zoals hij zelf verklaarde, dat mevr. Koster in de linker long trof, tengevolge waarvan zij kort nadien is overleden. De dader vluchtte op een fiets, die hij had weggenomen en werd achtervolgd door de 19-jarige kantoorbediende Piet Wels, die f-l-i-t-s-e-n Uw klachten wegl omdat hij met een auto in de Noordstraat te Terneuzen bij het passeren van een geparkeerde gaf "het feit toe, maar ontkende auto eigendom van A. L. de V. al. i betrof en onts'oeg De W. dan ook daar te hebben gereden als be- hier deze behoorlijk schade be- van rechtsvervolging, stuurder van een „voertuig met rokkende. De ambtenaar van het meer dan drie wielen" zoals het O.M. eiste tegen verdachte 30 proces-verbaal vermeide. Een der of 6 dagen, getuigen, de bewuste wachtmees ter der rij-kspoLtie, toevallig op L. v. d. H. en P. V., beiden de zitting aanwezig, zeide dat de winkelier te Philippine werden tractor twee grote wielen van „bekeurd" daar in hun étalages achteren had en twee zeer kort Hessen met zwak alcoholische naast elkander gelegen kleine dranken waren opgeslagen waar wielen aan de voorzijde bezat, het alcohol percentage niet op Juist om dit ene wiel meer of vermeld stond. De partij werd in minder aarf-de voorzijde van de beslag genomen.. Daar het dui- tractor nu draait de beslissing delijk was dat beide winkeliers van het Kantongerecht. Want in- geheel "e goeder trouw waren, hem langs het huis had zien scharrelen. Toen De W. bemerk te dat hij werd achtervolgd, keer- i e de hij zich nabij de Molenweg {j-en tractor slechts drie wie. gaf de kantonrechter aanleiding om met de uitroep: „Maak dat je jen piaats van vier zou heb- de eis van 15 of 3 dagen te ver- ondom enhiot 1 Lr nn TP r. i a w m -t -1 A De kleermaker F. E. v. M. uit Gent was met een auto, waarvan een der koplampen wel brandde doch het glas stuk bleek op de Westkade te Sas van Gent verba- liseerd. Eis 30 of 6 dagen. Uit. spraak 20 of 4 dagen. wegkomt, anders schiet ik op je1 De kantoorbediende zette deson danks de achtervolging voort, doch moest haar wegens de duis ternis staken. Ter zitting ontkende De W. de bedoeling tot schieten heb ben gehad. Als eerste getuige werd de ze nuwarts dr A. P. M. Boland te Utrecht gehoord, die de conclu sie van het door prof dr Baan ben, betekent dit een abuis in het minderen tot 5 of 1 dag met „verbaal" en wellicht zit er dan verbeurdverklaring van het inbe- „vrijspraak" in. Men achtte het slag genomene. dan ook raadzamer de verbali-i sant, de wachtmeester W., te ho. r. (je m. fabrieksarbeider te Ter- ren hutgeen op de eerstvolgende neuzen en V. D. R. landbouwer zitting van 6 maart zal geschie den. uit Zaamslag hadden in eikaars gezelschap op gehuurd terrein op wild gejaagd. Het jachtterrein Als bestuurster van een auto bleek echter te klein om daarvoor was S. M. M. zonder beroep te overeenkomstig de wet, te kun st. Jansteen in de richting van nen doorgaan. Nu is al.es in orde tot wapens en het rondsluipen nu twee tienrjes suds. g VRIJDAG 24 FEBRUARI. HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Jym.; 7.23 Gram.; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 8.45 Voor de huisvrouw; j.00 Gym.; 9.10 Gram.; 9.35 Wa terstanden; 9.40 Schoolradio; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwij- ling; 10.20 Voor de kleuters; BRUSSEL (VI.): 11.45 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Schoolradio; 15.45 Gram.; 16.00 Koersen; 16.02 Gram.; 17.00 Nws; 17.10 Lichte muz.; 17.45 Zang en piano; 18.10 Voordracht; 18.20 0.40 Orgel en zang; 11.10 Voor- Zang en piano; 18.30 Voor de sol- dracht; 11.30 Bariton en piano; 1 11.50 Carillonmuz.12.00 Amus. muziek; 12.30 Land- en tuin- Touwmed.; 12.35 Sport; 13.00 Nws; 13.15 Gram.; 13.20 Orkest; 1'.55 Koersen; 14.00 Strijkkwar tet; 14.30 Voordracht; 14.50 Gr.; 15.00 Gevar. progr.; 16.00 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Muz. caus.; 17.40 Amus. muziek; 18.00 Nieuws; 18.15 Act.; 18.20 Dans muziek; 18.45 Caus.; 19.00 Voor de jeugd; 19.10 Klankbeeld; 19.30 Causerie; 19.50 Nieuws van de V.P.R.O.; 19.55 Causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekenweek-toe- spraken; 20.10 Koorzang; 20.30 Benelux; 20.40 Na tien jaar; 21.00 -itm. muz.; 21.30 Boekenweek; 22.00 Gram.; 22.10 Buitenl. over- icht; 22.25 Amus. muz.; 22.40 Vandaag; 22.45 Avondwijding; -d.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de nuisvr.; 9.40 Schoolradio; 10.05 Gram.; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Gram.; 12.00 Angelus; 12.03 Pianoduo; 12.30 Land- en Tum- daten; 19.00 Nws; 19.40 Gram. 20.15 Orkest en koor; 21.05 Kunatkaleidoscoop; 21.20 Orkest; 22.00 Nws; 22.15 Int. Radio Uni versiteit; 22.55 Nws. aan de achterzijde van huizen, voor het feit zelf, het schieten, moet hij nauwelijks toereken baar worden geacht, daar hij in een dergelijke schrikfase geen overzicht van de situatie moet hebben gehad. De officier van justitie achtte het primair ten laste gelegde, nl. doodslag, wettig en overtuigend bewezen. In de situatie waarin de Verdachte verkeerde aldus Je officier daarbij doelend op verdachtes sluipende houding met een geladen revolver in zijn hand, kan het niet anders of hij moet de bedoeling hebben gehad een schot te lossen toen hij emand zag. Wat de persoon van verdachte betreft, valt het op, dat hij een geëxalteerde voorliefde heeft voor vuurwapens en dat de schietoefeningen in militaire dienst hem buitengewoon op wonden. In zijn puberteitsjaren had hij zich meer dan normaal verdiept in de detectiveboeken en wild-westfilms. Bovendien bezat hij een grote fantasie. Toch meent de officier dat ach ter een facade van onbewogen heid zich een complex van min derwaardigheidsgevoelens ver borg. Komend tot de conclusie van het psychiatrisch rapport stelde mr. Witsen Elias, dat hij deze niet wenste te bestrijden. Op juridische gronden kon hij zich echter niet verenigen met het advies dat uitsluitend ter be schikkingstelling van de rege ring inhield. Hij acht verdachte wel aansprakelijk voor de psy- ,T De Belgische fabrieksarbeider De dienstbode C. v. d. V. uit q v_ g zelzaete bereed Hoek kreeg voor het rijden zon- Qp pr0v. weg Sluiskil-Sas van der achterlicht een kleine nota Qen{ ggH bromfiets waarvan het a vijf gulden subs. 1 dag hechte nis aangeboden die zij zal moeten vereffenen. achterlicht niet brandde. Con form de eis luidde de uitspraak en deze was 10 of 2 dagen. Bepaald onsportief vond mr. Letoret het „na-bomen" over een voetbalwedstrijd in een café op de Markt te Terneuzen dat later „met de jassen uit" op de markt vóór het café op een vechtpartij uitliep. Er werd daarbij stevig gekiopt, tot de politie er een eind aan kwam maken. W. A. v. D. werd door de andere „vechters baas" v. d. H. eveneens uit Ter neuzen achter op de rug „be. sprongen". Van D. zou zich, zo verklaarde hij althans, alleen maar verdedigd hebben. Het zai voor v. D. toen wel een duur „avondje uit" wor den. Conform de eis was de uit spraak 45 of 9 dagen. „Hij (de wachtmeester) was zo „bars" tegen mij, ik was er van overstuur", aldus de huisvrouw C. J. O.D. uit Axel, die pro beerde een vrijsprekend vonnis te krijgen op het proces-verbaal dat een tweetal wachtmeesters chische situatie waarin hij had verkeerd en verwees hiervoor naar de jurisprudentie. Hij meent dat de verminderde toerekeningsvatbaarheid de door slag dient te geven voor het be palen van de strafmaat van deze gestoorde verdachte. Mr. Kousemaker uit Zeist, ver dachtes verdediger, besprak uit voerig de persoon van zijn cliënt. Hij noemde deze iemand, die in zijn jeugd volkomen vrij is ge laten, verwend is en op wiens vorming geen acht is geslagen. Van de andere kant noemde hij hem een hulpvaardig jong mens, dat een grote liefde voor dieren bezit. Pleiter kon zich niet voorstellen, dat iemand met een dergelijk karakter de opzet tot doden zou hebben gehad, te meer daar er geen enkel motief is aan te wijzen. Hij vroeg vrij- Kett wil "ÜFfilSft! OP "e zitting kwamen toelichten ker er op aan. de jongeman geen dkSÏS—oSuijï moord geenszins zou uitsluiten, stopt, zei ze, maar de kanton Op 6 maart zal de rechtbank reenter hechtte meer waarde a uitspraak doen. 1 de verklaringen van de getuigen. Het linkerachterlicht op de auto, bestuurd door de vertegen, woordiger M. P. H. uit Venlo was losgeschokt en brandde dus niet. Dit zagen dienstdoende wacht meesters der rijkspolitie in de Weststraat te Axel. Tevens bezat H. geen rijbewijs. Wel was H. rijvaardig verklaard maar het ontbrak hem aan een pasfoto. Voor het eerste feit vonniste mr. Van Meerwijk, conform de eis, 25 of 5 dagen en voor het andere halveerde hij het bedrag dat mr. Lebret eiste 20 of 4 da gen. Volgens Amerikaanse ambte naren zal het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken spoedig een beslissing nemen over Israëls verzoek om leveran tie van jachtvliegtuigen, wapens en militaire goederen voor een waarde van 51) miljoen dollar. Van gezaghebbende zijde is verklaard, dat tenminste een ge deelte van de wapens waarom Israël drie maanden geleden ver zocht heeft, aanvoerend dat de levering van communistische wapens aan Egypte Israëls vei ligheid en defensief vermogen bedreigt, zal worden verkocht. Later verklaarde een woord voerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken op een pers conferentie, dat de Amerikaanse politiek nog steeds gericht is op voorkoming van een bewape ningswedloop in het Midden- Oosten. Desgevraagd zei hij onkundig te zijn van een bericht, dat Syrië evenals Egypte wapens uit com munistische landen zal kopen. 44) Nadruk verboden. Lomax ademde een paar maal gewichtig. ,.Ehu zegt, dat u ons in lichtingen kunt gevendaar mee bedoelt u „Daarmee bedoel ik," zei An thony, „dat ik gisteravond om kwart vóór twaalf op verboden terrein, te weten hier in 'het park was en dat ik het schot gehoord heb. De tijd van de moord kan ik tenminste precies vaststellen." Hij keek de drie mannen om bouwmed.; 12.33 Voor de platte- de tafel een voor een aan; het landsvrouwen; 12.40 Gram.; 12.55 langst bleven z'n ogen rusten op Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Dansmuz.; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Gram.; 14.40 Brabants ork.; 15.00 Schoolradio; 15.30 Orkest; 16 00 Voor de zieken; 17.00 Voor j stellen van directe federale prijs- de jeugd; 17.15 Kinderkoor;,17.40 Beursber.; 17.45 Cello en p'ano controle. Case wees het aanbod af en stemde tegen het wetsontwerp, dat echter door de Senaat werd aanvaard. President Eisenhower heeft afgelopen vrijdag zijn veto uitgesproken ten aanzien van dit wetsontwerp. De Senaat besloot gisteren de kwestie voorlopig aan te houden. 18.05 Lichte muziek; 18.30 Vra- genbeantw.; 18.45 Gram.: 18 55 Toespraak; 19.00 Nws; 19.10 Re- geringsuitz.; 19.30 Verzoekprogr. v .d. militairen; 20.20 Act.; 20.30 De gewone man; 20.40 Instr. trio, 21.00 Pol. forum; 21.30 Dansmuz., 21.55 Orkest; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nws; 23.15 Operette (gr.) het gezicht van hoofdrecher cheur Battle. Blijkbaar vond hij de ondoorgrondelijke uitdruk king er van interressant. „Maar dat is, geloof ik, geen nieuws voor u", voegde hij er kalmpjes aan toe. „Wat bedoelt u daarmee, mr. Cade?" vroeg Battle. „Dit. Vanmorgen toen ik op stond, heb ik een paar lage schoenen aangetrokken. Een paar uur later wilde ik die ver wisselen voor m'n hoge, maar die kon ik nergens vinden en toen ik er naar vroeg, bleek het, dat een door AGATHA CHRI8TIF knappe, jonge politie-agent ze om een uur of tien meegenomen had. Ik trok m'n conclusies en het gevolg is geweest, dat ik me hierheen gehaast heb om me van alle blaam te zu'veren." „Heel verstandig van u", zei Battle lakoniek. In Anthony's ogen kwam een ondeugende tin teling. „Ik maak u mijn compliment over uw gereserveerdheid, in specteur. Het is toch inspecteur, niet?" Lord Caterham vond het nodig om tussenbeide te komen. Hij was zich bewust van een soort zwak voor het jongmens uit „De vrolijke cricketers". „Hoofdrechercheur Battle van Scotland Yard, kolonel Melrose en mr. Lomax," stelde hij voor. Anthony keek Lomax scherp aan. „Mr. George Lomax?" „Ja." „Dan heb ik gisteren het ge noegen gehad een brief van u te ontvangen." George staarde bem aan. „Ik geloof van niet," zei hij koeltjes. Maar hij had er wat voor ge geven, als miss Oscar tegenwoor- van het slachtoffer verdonkere- dig geweest was. Miss Oscar schreef al zijn brieven; die wist, aan wie ze geadresseerd waren en wat er in stond. Iemand van zijn positie kon toch zeker al die ietails met onthouden?" „Als ik het wel heb, mr. Cade," 'ei hij, „was u van plan ons te vertellen wat u gisteravond om kwart vóór twaalven op het ter rein van „De Schoorstenen" leed." Zijn woorden waren beleefd genoeg, maar door zijn toon gaf hij te verstaan, dat hij, George omax, niet één woord van al les, wat die vreemde snoeshaan hem vertellen zou, geloofde. „Ja, mr. Cade, wat deed u van nacht in 't park?" vroeg Lord Caterham geïnteresseerd. „Tja!" zei Anthony bedenke lijk, „dat is een lang ve-haal toch maar vertellen, niet?" Hij haalde zijn sigarettenkoker uit zijn zak. „Is het gepermitteerd?" vroeg hij. Lord Caterham knikte toe stemmend. Anthony stak een si garet op en zelte zich schrap. Hij realiseerde, misschien be ter dan wie ook, het gevaar van z'n positie. Binnen vier en twin tig uur was hij bij twee misda den betrokken. Zijn handelingen na z'n interventie bij de eerste konden het dagl'cht absoluut niet verdragen. Hij had het lichaam maand en zo de gerechtigheid op dwaalwegen gebracht. En alsoi dat nog niet genoeg was, was hij op het toneel van misdaad num mer twee verschenen, juist op het ogenblik dat die gebeurde, /oor een jongmens, dat van ver wikkelingen hield, had hij het net beter kunnen uitzoeken. „Zuid-Amerika", dacht Antho- ry, „is gewoonweg niets verge leken bij dit." Hij had zijn plan-de-campagne gemaakt. Hij ging de waar heid vertellen de waarheid net één kleine verandering en minus één ernstig feit. „Het verhaal begint een drie veken geleden in Boelawavo." begon Anthony. „Mr. Lomax weet natuurlijk wel waar Boela- wayo ligt, een vooruitgeschoven oost van het Britse koninkrijk, -liet waar? Wel bekend, maar niet bepaald bemind. Nu dan, ik 'at in Boelawayo met een vriend van me, een zekere Jimmy WcGrath, te praten Hij zei de naam langzaam en duidelijk zonder één oog van George Lomax af te laten. Bij het horen van de naam sprong Lomax meer dan een decimeter uit zijn stoel op en onderdrukte met moeite een uitroep van ver bazing." (Woedt vervolgd). J. B. Hynes, burgemeester van Boston en lid der commissie, die president Eisenhower raadt inza ke de Amerikaanse burgerverde diging, heeft verklaard dat ds Sowjet-Unie een intercontinen- taleraket, met een atoomlading in de kop, heeft vervaardigd, die '.6 krachtig is, dat het burgerver- dedigingsstelsel moet worden herzien. Hynes, die dit verklaarde na te ruggekeerd te zijn van een te Wa shington gehouden bijeenkomst van Amerikaanse burgemeesters, verklaarde verder dat deze raket Boston vanuit de Sowjet-Unie in een half uur kon bereiken. Hij voegde hieraan toe dat de ontwik keling op het gebied van raket- tenbouw dermate snel is, dat de een hall jaar geleden opgesteld# plannen voor de Amerikaanse burgerverdediging nu reeds ver ouderd zijn. Val Peterson, het hoofd van de Amerikaanse burgerverdediging, deelde de burgemeester mede dat, indien de Russen eenmaal begin nen met het regelmatig vervaar digen van intercontinentale ge leide projectielen, het in geval van dreigend oorlogsgevaar mo gelijk noodzakelijk zal zijn de be langrijkste steden reeds vóór een begin van vijandelijkheden te ont ruimen. De Amerikaanse minister van de luchtmacht, Quarles, heeft voor de commissie voor de toe wijzingen van het Amerikaans# Huis van Afgevaardigden ver klaard, dat het evenwicht tussen Oost en West niet aanzienlijk ge schaad zal worden, als de Sowjet- Unie raketten met een actie-ra dius van 1.500 mijl bezit. Verkla ringen dat ballistische raketten wapens zijn waartegen geen ver dediging mogelijk is, noemde da minister „zeer misleidend en na delig voor de Amerikaanse posi tie". Quarles heeft niet direct ver klaard, dat de Amerikaanse mili taire autoriteiten geloven dat de Sowjet-Unie reeds raket Du* g»n#emde reikwijtft# l»#»ft.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 5