uit Zeeland Binnenlands Nieuws KAAS Archeologisch nieuws Haft de Srcvincic Eric de Noorman - De gouden droom V. S. bereid tot hulp aan koude-slachtotfers in Europa AGENDA TERNEUZEN. AXEL. loe^méér met De lekkerste broodbelegging I RETRANCHEMENT SLUIS Naar de rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek t.e Amersfoort meedeelt, is het onderzoek op het terrein ten Zuiden van de St. Baafskerk te Aardenburg in de herfst van 1955 beëindigd. Overblijfselen van gebouwen werden niet aan getroffen. Wel is uit het losse bouwmateriaal af te leiden, dat n de omgeving met pannen ge dékte, Romeinse, stenen gebou wen gestaan moeten hebben, waaraan zowel tuf- als breuk steen was verwerkt. Fragmen ten van wandbeschildering, hypo- causttegels, tubuli en van vloe ren completeren deze vondsten. Voorlopige datering: tweede helft van de 2de tot het laatste kwart van de 3de eeuw. Sterke hrandsporen wijzen op verwoes ting. Naderhand moeten de puin lagen gedeeltelijk verspoeld zijn. Het nog slechts 1 m hoge, ten N.W. van Ellewoutsdijk gelegen bergje „De hoge meet" is tijdens herverkavelingswerkzaamheden geëgaliseerd. Te elfder ure kon nog een klein onderzoekje wor den ingesteld. In een woonlaag werden scherven van pingsdor- fer en spaarzaam geglazuurd ardewerk aangetroffen. Ver moedelijk is de vluchtberg in verschillende perioden opgewor pen. Aan de buitenzijde bevond dch veel baksteenpuin. ophoging slechts 80 cm en in het midden van het plein pl.m. 1.50 meter. De aardewerkscherven, die vermoedelijk ter plaatse van een vroegere put of mestvaalt werden gevonden, gaan terug tot de 14de eeuw, enkele wellicht tot de 13de. Te Zierikzee werden de funde ringen van het voormalige Drie koningenklooster teruggevonden. De plaats van het klooster was tot nu toe onbekend. Gedurende de maanden sep tember en oktober werden uit voerige opgravingen verricht in de Vliedberg te Abbekinderen, ongeveer 2 km ten Zuiden van Kloetinge. Het onderzoek wees uit, dat het bergje, waarvan de top in 1955 nog slechts 1.80 m boven het maaiveld lag, aanvan kelijk veel hoger geweest moet zijn en in twee perioden werd op geworpen. In het eerste stadium moet het een ongeveer recht hoekige terp geweest zijn met een oprit aan de Noordzijde. Het oorspronkelijke terpoppervlak kon vrijwel geheel worden ont graven. Het talud van het berg je is bij de eerste aanleg met grote kleiplaggen versterkt. Op de top, die 1.20 m boven N.A.P. lag, zal een eenvoudige woning gestaan hebben. Het in de woon laag aangetroffen aardewerk da teert van ongeveer de 12de eeuw. Van de 2de periode kon niet veel meer worden teruggevonden. In tegenstelling tot veie andere on derzochte vluchtheuvels ontbrak hier de puinkring. xiij ue cia.i^eg vuxi een riolering op het dorpsplein te Renesse is gebleken, dat het kerkplein geen natuurlijke hoogte is. Aan de Westzijde moet op de zandbodem een laag zwarte grond zijn opge bracht ter dikte van 2.30-2.40 m. mogelijk mee te delen, op welke I Aan de Oostkant bedraagt deze I wijze hulp kan worden verleend. De Ver. Staten zijn bereid aan de Europese landen die door de koudegolf zijn getroffen, met in begrip van de volksdemocratieën hulp te verlenen, zo heeft het „State Department" bekend ge maakt. Aan de Amerikaanse d'ploma- tieke vertegenwoordigingen in Londen, Parijs, Den Haag, Brus sel, Luxemburg, Kopenhagen, Oslo, Bonn, Wenen, Belgrado, Boekarest, Boedapest, Warschau, Fraag, Athene, Ankara, Madrid, Rome en Lissabon is opdracht gegeven om aan de regeringen der getroffen landen mee te de len, dat de Ver. Staten gaarne willen helpen de nood te lenigen en de schade te herstellen. Ook hebben de betrokken diplomaten instructie gekregen, zo spoedig NOORD BEVELAND GEÏSOLEERD. De veerdienst KortgeneWol- phaartsdijk is nu geneel uitge vallen. Dinsdag is de hele dag hij geen feestrede wilde houden, omdat het niet gaat om de ge bouwen die verrezen of om de aantallen kinderen die werden geholpen, maar om het funda ment, de waarde waar eigenlijk met gevaren en ook woensdag- !nooit'naar gevraagd wordt op de morgen tot tien uur was ei nog j ,aarvergaderingen. Niemand mag niet gevaren. De Zandkieek zit U7nr^Pn vp^tcrpnflcrplrl nn ziin ver vol ijs, maar zodra zich een mo- BET US OP DE LEK GEBROKEN. Een convooi van zeven ijsbre- kers en sleepboten heeft dinsdag het ijs van de Lek tot de Bea- irixsluis te Vreeswijk gebroken. Daardoor was het mogelijk, dat enkele tankschepen op het Am sterdam-Rijnkanaal werden ge schut. Het kanaal is nog steeds bevaarbaar, doordat het ijs niet vastzit. TEXEL NOG STEEDS VERBINDING MET HET VASTELAND. Tengevolge van de krachtige oostenwind ondervindt de Texel se stoombootmij. steeds groter moeilijkheden bij haar pogingen om de verbinding met het vaste land te onderhouden. Woensdag middag kon wegens het vele ijs «i de zeer lage waterstand slechts één dienst v.v. worden uitgevoerd. Één der boten slaag de er maar nauwelijks in de ha ven van Oudeschild te bereiken. Het Texelse vliegveld is door de dikke sneeuwlaag onbruikbaar geworden. Het maken van een startbaan is doelloos, aangezien deze in korte tijd weer onder ge stoven zou zijn. De steenkoolpo sitie van het eiland is nog niet zorgwekkend, maar de verbrui kers moeten toch wel met min der gewilde soorten genoegen nemen. Ook de veevoederpositie geeft nog geen aanleiding tot bezorgdheid. Voorlopig kan de kandel nog van alles leveren. Het transport naar de boerde rijen gaat echter met grote moei lijkheden gepaard, aangezien vele binnenwegen vrijwel geheel dichtgestoven zijn. Vandaag zal getracht worden met de Texelse boot om twee uur van Den Hel der uit naar het eiland te va ren. Op datzelfde uur zal even- sens een boot van Oudeschild •aar Den Helder vertrekken. GOEDE VANGST. Maandag is te Voorburg aan gehouden de 38-jarige timmer man H. K. Hij is naar Den Haag overgebracht en heeft aan de po litie bekend verscheidene inbra ken in deze stad te hebben ge pleegd. Hij gaf op tweemaal te aebben' ingebroken in 'n apotheek aan de Rijswijkseweg, waarbij bedragen van 800 en 125 ge stolen werden. Voorts had hij uit een melkwinkel aan de Noord- polderkade 203 meegenomen; uit een sigarenwinkel aan de Mussembroekstraat 25; uit een perceel aan de Kapelweg kle dingstukken, een fototoestel en 2 dollar; uit een kruidenierswinkel aan êe Ellekomstraat 60 uit de kassa en een ventersjas, inhou dende een paar honderd gulden; «at een fotowinkel aan de Van Hogenhoucklaan vijf fototoestel len en 25 en uit een perceel »an de Harderwijkstraat 84 be nevens sigaretten. Het geld had hij in drank omgezet. VERTEGENWOORDIGER AANGEHOUDEN. De politie te Den Haag heeft de 60-jarige vertegenwoordiger C. S. aangehouden, die in dienst was bij een verlichtingsbedrijf. S. heeft zich schuldig gemaakt aan valsheid in geschrifte. Van februari 1953 tot april 1954 heeft hij valse orders gemaakt en deze van valse handtekeningen voor zien ten name van mensen, die hij in den lande kende. Op deze wijze heeft hij een bedrag van ƒ322 aan provisie geïnd. DRIE KINDEREN BIJ BRAND GEWOND. Drie kinderen van het gezin Bakhuys aan de Prins Hendrik- weg te Putten zijn dinsdag vrij ernstig gewond, doordat zij in een onbewaakt ogenblik petro- 'eum wierpen op de kolenberg, die hun moeder even later in de kachel stortte. Door de petro leum ontstond een steekvlam aardoor de kinderen, resp. 4, 6 en 7 jaar ernstige brandwonden aan hoofd, armen en benen op- liepen. Buren en politie hebben genolpen met het blussen van de brand, zodat de daardoor ontsta ne schade betrekkelijk gering bleef. BOERENWONING AFGEBRAND. In Ermelo is dinsdagavond een boerenwoning, bewoond door de familie Jansen, staande aan de Bosweg, door brand verwoest. De vermoedelijke oorzaak is kortsluiting. De brandweer kon tegen de vlammen weinig uit richten. De gehele inboedel ging verloren. OPLICHTING. Man tracht verlopen bankjes van honderd aan de man te brengen. In Rotterdam-Zuid stapt een 1 man verschillende winkels bin- I nen, doet kleine bestellingen en betaalt dan mei een verlopen bankbiljet van 100 gulden, n.l. een uit 1939. Het zelf bewuste optreden en zijn gezicht geven geen reden tot wantrouwen, zo dat winkeliers hem rustig terug ostalen. Naderhand komen zij tot le ontdekking wat gebeurd is. De man is ongeveer 32 jaar, heeft en blozend gezicht, donkerblond haar, is flink en gezet van pos- „uur en droeg een bruine leren ,as. AANVARING OP DE NIEUWE MAAS. Dinsdagmiddag om vier uur is het Duitse motorschip „Lübeck" .n aanvaring genomen met het motorschip „ïsala 3", waardoor oeide schepen ernstig beschadigd werden. De „Lübeck" draaide uit de Rijnhaven ae Nieuwe Maas in en was op weg naar zee, toen de uit de tegenovergestelde richting ko mende „Isala 3" nog voor dit zeeschip wilde oversteken. De manoeuvre mislukte, ver moedelijk door een misverstand, met het gevolg, dat de steven van de „Isala 3" aan stuurboordzijde een gat van ongeveer één meter in de boeg van de „Lübeck" boor de. Van de „Isala 3" brak de voorsteven over een afstand van ongeveer twee meter, terwijl de roeras werd verbogen. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. De „Lübeck", die eigendom is van de Lübeck Linie te Lübeck en 919 bruxo registerton meei, is daarop niet naar zee vertrokken, maar heeft voorlopig ligplaats gekozen aan de Parkkade in af wachting van het vertrek naar de werf om te worden gerepa reerd. Ook de „Isala 3", een binnen schip van 497 bruto registerton zal naar de werf moeten. Zij ligt voorlopig aan de Maaskade. KOLENDAMP- VERGIFTING. Echtpaar om 't leven gekomen. In de gemeente Rietveld, bij Woerden, is nel bejaaiae ecru- paar M. v. d. BergBruere door Kolendampvergiftiging om het leven gekomen. jue ij-jange man lag ziek te bed, zijn 67-jarige vrouw sliep in een ander bed in dezelfde ka mer. De bakker, die aan de deur kwam kreeg geen gehoor. Omdat hij dit erg vreemd vond, ver schafte hij zich met een loper toegang tot de woning. Daar vond ay ue heide mensen bewusteloos te bed liggen. Hij waarschuwde onmiddellijk een geneesheer uit Bodegraven, die een zuurstofbe handeling toepaste en daarna de bewusteloze slachtoffers naar het K.-K. ziekenhuis in Woerden liet overbrengen, alwaar beide echte lieden zijn overleden. Vermoede lijk heeft de vrouw de kachel ge vuld en deze te ver dient ge^et, waardoor de gevaarlijke dampen zijn omstaan. VREEMDE STERFGEVALLEN IN GEZIN IN LEEUWARDEN In het gezin van de lieer H. Rodenhuis tie Leeuwarden zijn onder geheimzinnige omstandig heden plotseling de 33-jarige vrouw en haar 10-jarig zoontje Bertus om het leven gekomen. Vader, moeder en twee van de vier kinderen lagen met griep te ibed. Een familielid dat het gezin in de nuisnouding h.elp, bracht direct een ander kind naar het ziekenhuis waar onmiddellijk de maag werd leeggepompt. Zijn toesi-ind is thans redelijk wel. De politie staat, wat de oor zaak van dit tragische gebeuren betreft, voor een raadsel. Kolen dampvergiftiging is uitgesloten. Alle medicamenten in de woning aanwezig, zijn in beslag geno men. In het belang van het onder, zoek is de woning gesloten. gelijkheid voordoet, zal de veer boot Noord Beveiand een poging wagen om te varen. Dat zou kunnen bij hoogwater, omdat dan het ijs enigszins gaat bewe gen. Met de huidige Oostenwind is er echter weinig kans dat het ijs in beweging komt. Mensen die net eiland Noord- Beveland eventueel willen bezoe ken, doen er goed aan niet te vertrouwen op de dienst Kort- gene-Wolphaartsdijk, maar kun nen beter gebruik maken van de dienst KamperlandVeere, welke tot nog toe tamelijk regel matig heeft gevaren. Met deze laatste dienst kunnen echter geen auto's vervoerd worden; alleen voetgangers, fietsers en lichte motorrijtuigen. Op Walcheren en Noord-Beve land zijn extra busdiensten inge last van en naar resp. Kamper- .and en Veere. Het goederen vervoer op Noord-Beveland is volkomen uitgevallen, omdat het veer Kortge.eWolphaartsdijk voor goederen en auto's de enige .oegangsweg is. DE N. O. C.-RADIO- LUISTERWEDSTRIJD De trekking van de radio- luisterwedstrijd van het N. O. C. ,Laat de leeuw niet in z'n hemd. je staan" heeft tot resultaat ge had dat de ere-prijs, beschikbaar gesteld door Prins Bernhard, ge wonnen is door J. Brandsma, Brug van Slijpelaan, Rotterdam. De zesde prijs werd gewonneh door P. M. Dierx, te Breskens, (horloge). ZEEUWSE VERENIGING „KINDERZORG" VIJFTIG JAAR De Zeeuwse vereniging „Kin- derzorg" heeft dinsdag te Mid- de', burg met een kerkdienst, een samenkomst in de Schouwburg i en een receptie haar vijftigjarig bestaan herdacht, i In de kerkd enst, des morgens in de Koorkerk gehouden, was voorganger ds. G. H. van Willens- waard, Hervormd predikant te Domburg en voorzitter van ,,Kin- derzorg". De predikant zei, dat worden vastgenageld op zijn ver leden of op zijn psychologisch rapport, aldus ds. Van Willens- waard. Ieder kind is voorwerp van de liefde van Christus en on. danks complexen en karakter fouten is ieder kind een schep sel Gods. „Dit is niet ons feest, cLt is het feest van de Heer, die de weg der vernedering is ge gaan. In dit grote werk van Hem, is het kleine werk van de Kinder, zorg geworteld" aldus de predi- Kant. Na een gezamenlijke koffie maaltijd gingen de genodigden naar de Schouwburg, waar de pu- pilen van Kinderzorg een pro gramma verzorgden met spel en toneelstukjes. De waarnemend directeur, de heer G. Schlüter, vertoonde hierna filmstroken, die een inz.cnt gaven in de ontwikke. ling van het werk der vereniging. 'tijdens een receptie deed de burgemeester van Middelourg, ,ir.r. dr. N. Bolkestein, meuedehng van koninklijke onderscheidingen voor twee oud-leden van het per soneel, de dames K. Don en L. ue MuncK, die de zilveren medail le, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, ontvingen. Na mens de vereniging van oud-huis genoten van „Kinderzorg" bood de voorzitter, de heer J. Smoor, een hoogtezon aan. DONDERDAG 23 FEBRUARI Temeuzen: Kantoor der ven nootschap, 11.30 uur: Jaarl. algem. vergadering van aan deelhouders Schockaerts Ned. Breifabriek N.V. Grand Hotel „Rotterdam", 26 en 710 uur: Boekenex- positie. Pro Rege, 8 uur: Vergade ring Ned. Chr. Vrouwenbond. KLOOSTERZANDE: Hulster- weg 47, 3 uur: Aanbesteding maken van nieuwe duikers met bijkomende werken in de Kruispolder. AXEL: Stadsherberg, 1.30 u: Algem. ledenvergadering C. B. T. B. (afd. O. Z.-Vl.). VRIJDAG 24 FEBRUARI. TERNEUZEN: Hotel Centraal, 2 uur: Aanbesteding herstel, de vernieuwing en onderhoud van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingswerken van de calam. polder Nieuw-Neuzen. Grand Hotel Rotterdam, 2 tot 6 en 7 tot 10 uur: Boeken- •expositie. Zilveren jubileum. Dinsdag j.l. herdacht de heer P. Bakker ue dag, dat hij vóór 40 jaren in dienst trad van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg- Maatschappij; waar hij de functie van klerk bekleedt. Tijdens een intieme plechtig heid op het hoofdkantoor van de Z.V.T.M. te Terneuzen werd de heer Bakker gelukgewenst door de direkteur ir J. F. Denie, die hem dank bracht voor alles wat hij in de afgelopen periode voor het bedrijf had gedaan. Hij over handigde hem een enveloppe met inhoud en bood een bloemstuk aan. De heer Lippens bood de heer Bakker namens het personeel een mooie ligstoel aan. De heer Bakker dankte ont roerd voor de vele blijken van be langstelling en de gelukwensen. Daarna bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen onder het nut tigen van de erewijn. 's Avonds hield de heer Bakker een drukbezochte receptie in lunchroom Koene, waar vele vrienden en bekenden hem kwa men gelukwensen. Redt de vogels. De dames en heren, die zich on der leiding van mevr. Henry-Mar- gadant beschikbaar hebben ge steld voor het inzamelen van gel den en voedsel voor de in nood verkerende vogels, mogen zich in de algemene medewerking der ingezetenen verheugen. Naar wij vernemen werd reeds van instellingen, particulieren en schoolkinderen een bedrag van 327,23, benevens vele gaven in natura, ontvangen. Dagelijks worden de op verschil lende plaatsen opgestelde voeder bakken gevuld en de uitgehon gerde vogels weten reeds de voe derplaatsen te vinden, zodat deze enige malen per dag moeten wor den bijgevuld. Nu de bane koude blijft aan houden en de vogels, vooral de watervogels, zeer verzwakt zijn, is het nodig dat de gevederde vrienden te hulp wordt gekomen, wil men hen van de honger- of bevriezingsdood redden. Om het nodige voeder aan te kopen, voor zover dit niet in natura wordt geschonken, is echter dagelijks een flink bedrag nodig en het is daarom, dat wij een beroep doen op de ingezetenen om deze actie te steunen. Iedere gave, hetzij in natura, hetzij in geld, wordt ten hoogste gewaardeerd en zal door mevr. Henry, Willem de Zwijger laan 5, gaarne in ontvangst wór den genomen. Een niet alledaagse gast logeert thans op het politiebu reau op het Schoolplein en wordt daar politioneel vertroeteld, n.l. een wilde zwaan, die gistermor gen geheel verkommerd werd aangetroffen in de waterleiding bij de heer H. de Feijter te Othe- ne. Daar de zwaan ondanks haar (of zijn) uitgeputte toestand niet wilde eten of drinken, werd de heer G. A. van Breen, lid van de dierenbescherming te Zaamslag, hiermede in kennis gesteld. De heer Van Breen bracht hier op de zwaan naar het bureau van politie alhier, waar zij in een ver warmde cel werd geplaatst en vol zorg wordt verpleegd, hetgeen de zwaan op prijs stelt, want haar eetlust laat niets meer te wen sen en zij is reeds zozeer met de uniformjas vertrouwd, dat deze haar geen vrees meer inboezemt. Toneeluitvoering ten bate van het NederL Rootle Kruis. Gisteravond gaf de toneelgroep „Crescendo" in het Concertge- oouw een opvoering van het to- neeispei in n bedrijven van A. J. LYo.uii „net hoogste ofler", ten ten bate van het noode Kruts. mil zijn openingswoord heette DUigcmeesier mr. 'beliegen de ivOcJe Kruisvnenden van harte we^voin en uanKte de tonneel- groep „Cresoendo" voor de beeid- wmgueid ten bate van het Ne- ue.iu.iose Bootte Kruis deze op- voeruig te winen verzorgen. Burgemeester Tenegen wees er op, uat, gezien de opvallende prestaties van „Crescendo", een goeue opvoering kon verwaclit women en sprax daarbij de hoop uit uac oe toneelgroep in het Landjuweel weaerom een goeae piaais zal bezetten. „■Crescendo" heeft „Het hoog ste oxier", dat 14 en 15 januari in het parocniehuis ten toneie werd georaent, weer op dezelfde wijze ui het Concertgeoouw voor net voetiicnt gebraent. Le onienbare regie van Her man Bruggen heext de spelers gevormd ue rotten zeer accepta bel te vertotken. En dit was dan ook de reden dat de bezoekers met een zeer hartelijk appiaus ae speiers na eik bedriji dank brach ten. ïvlet enkele geestige woorden danKte mr Van Meerwijk de spe lers, en bood de dames bloemen aan voor deze magnilieke opvoe ring die „Crescenuo" zeer zeker in net middeipont der belangstel ling Heeft gezet. ue grime van de heer Joh. van Duijsse was zeer goed en de to- nee.ciaiikieaing uoor „Eigen Haard" was ais steeds bijzonder verzorgd. Hoewel de opkomst bevredi gend was, hadden èn het Neder landse Koode Kruis èn „Crescen do" een betere opkomst ruim ver diend. De strenge vorst zal voor net allergrootste deel van een en ander wel de oorzaak zijn ge weest. Vergadering P- v. dL A. De afd. Axel der P. v. d. A. hield in het Centrum een huishoudelij ke vergadering. Bij de opening nerdaent de voorzitter, de heer C. van Bendegem, de overleden minister van Justitie, mr L. A. Donker, en de voordrachtkunste naar Jo Sternheim. Van mr Donker zei spr.: „Als iemand van ons wel eens van me ning mocht zijn geweest, dat het departement van Justitie voor so cialisten niet zo belangrijk is, heeft juist mr Donker bewezen van welke uitzonderlijke beteke nis voor het Nederlandse volk zulk een minister van Justitie is' Jo Sternheim herdacht hij als groot kunstenaar, die door zijn vele voordrachtavonden voor de gewone arbeiders de kunst wer kelijk tot het „volk" heeft ge bracht. Hij wees op de grote evo lutie op dit gebied en iierinnerde er aan hoe deze voordrachtkun stenaar bij zijn optreden in 1923 voor de Axelse arbeidersbewe ging voor een spotter werd ge houden, terwijl diezelfde Jo Sternheim in 1955 in de Ned. Herv. kerk „Jeremia" vertolkte. Nadat de aanwezigen met eèn minuut stilte deze grote vader landers had herdacht, ging men over tot de agenda, waarvan het voornaamste punt was het inleve ren van de stembiljetten voor het referendum candidaatstelling Tweede Kamerverkiezing. Verder hield de heer Van Ben degem een inleiding over de pro blemen rondom het Deltaplan zülks naar aanleiding van het Delharapport van de VViardi-Beck- manstichting. Publicatie Ned. Zulvelbureeu Den Haag 46. Vóór de lafhar tige piraten hun moorddadig plan kun nen uitvoeren, fluit er iets trillend door de lucht. De twee voorsten zakken, door teilloos gerichte pijlen getroffen, ineen; nummer drie deinst geschrokken achter uit, als een pijl zich met een nijdige klap in zijn schild boort. De piraten behoe ven zich niet lang af te vragen waar deze geheimzinnige tussen komst vandaan komt. Een grote gebrons de krijger rijst op achter een hoge klip; naast hem een lenige boog schutter. Met vlammende ogen heft Eric de hand en op hetzelfde moment schijnen de omringende rotshoogten tot leven te komen. Zonlicht blikkert koud in een woud van speerpunten en totaal verbijsterd staren de mannen van Hake naar de sombere harde ge- !/uw zichten overal om hen heen, de krijgers van Eric, de vissers, ja gers, Ijerders, boeren enkelen op hun kleine paardjes uit de omliggende dorpen. Een onge schoolde troep, maar een onwrik bare overmacht. „Legt de wapens neer, mannen van Hake!" schalt Eric's stem hard door de stilte, „ofvecht en sterft!" Een aantal haveloze kerels dringt zich nu haastig naar voten en heft de armen op. „Genade voor ons, heer, wij zijn dit bestaan al lang moe. Wij geven ons over!" „We vechten het uit," brult een stem uit de achterhoede, blijkbaar een van Hake's eigen maats. Hier en daar slingeren de zee rovers elkaar woedende verwen singen naar het hoofd. Verschei- denen sluiten zich aan bij hen die zich willen overgeven. Maar aan dit kabaal komt een onverwacht einde, als een grote kerel bliksemsnel naar voren treedt. Hij sleurt Erwin half over eind en zich zelf zo goed mogelijk achter het lichaam van de zwak tegenstribbelende knaap bescher mende, zet hij deze het zwaard op de keel. „We vechten niet en we geven ons niet over!" buldert de schavuit. „We gaan er vandoor. Vrije aftocht voor ons allen, of deze nietsnut gaat er aan." ine sociëteit öwden van dagen. Er heerste een feestelijke stem ming in het Torenlokaal, waar de ongeveer 70 ouden van dagen zich behaaglijk koesterden bij de warmte van de gaskachels. Vicaris Den Blauwen, spreken de namens de commissie van be jaardenzorg, riep de aanwezigen een hartelijk welkom toe. In het bijzonder betrok hij de aanwezige vertegenwoordigers van andere kerkgenootschappen in zijn wel komstwoord, alsmede burgemees ter Van Oeveren, die de officiële opening zou verrichten. Vicaris Den Hauwen zeide verheugd te zijn, dat de Kerk dit lokaal be schikbaar kon stellen,, al was hij er van overtuigd, dat één middag in de week een zeer bescheiden stap op deze weg was. De ouden van dagen kunnen zich hier amu seren met gezeischapspelen, zoals dammen, sjoelen ot met kaarten. Daarnaast zal getracht wor den af en toe een leerzame ont spanningsmiddag te beleggen. De gemeente-archivaris, de heer J. R. de Jonge, heeft al een toezeg ging gedaan om eens te spreken over „oud-Axei" en de heer De Feijter-But heeft zijn medewer king toegezegd deze spreekbeurt door 't vertonen van oude stads gezichten nog aantrekkelijker te maken. Hierna werd burgemeester Van Oeveren uitgenodigd deze bejaar densociëteit officieel te openen. Hij vond het jammer dat het zo lang heeft moeten duren voordat een geschikte gelegenhed is ge vonden. De Algemene Bond van Ouden van Dagen heeft zich hier over al lang geleden toi hem ge wend, maar hij was et in de ge legenheid geweest ie heipen. Hij hoopte dat wannéér do nieuwe openbara school gereed is, in de oude school een lokaal voor dit doel beschikbaar ka n komen. „Niettemin," aldus burgemees ter Van Oeveren, „dit Torenlo kaal moge bescheiden zijn, het gemeentebestuur is het bestuur der Ned. Herv. Kerk eer dank baar, dat zij dit lokaal een mid dag in de week heeft willen be schikbaar stellen". Zich in het bij zonder tot de oudjes r ditend, Ai liij dat hij hoopte dai zij zich hier thuis zouden voele n t is geens zins verplicht om zich met' een spel te vermaken. Me 11 kan ook rustig met elkaar praien. Spre ker kan zich voorsteilen, dat de oudjes hier ook be toef te aan zul len hebben. Haal maar gerust herinneringen op uit de tijd dat ge nog in het productieproces waart opgenomen. Na de wens te hebben uitgesproken dat de be jaarden een druk gebruik van de lta gelegenheid zouden maken om elkaar te ontmoeten, verklaarde hij de bejaardensociëteit voor ge opend. Vicaris Den Blauwen dankte hierop de burgemeester voor zijn bereidwilligheid deze sor teit te willen openen en ook hij hoopte dat de oudjes zich hier thuis zul len gevoelen. Hij dankte ook de Axelse winkeliers, die zo vriende lijk zijn geweest om de gezei schapspelen beschikbaar te stel len, alsmede de thee en koekjes, waarvan zij allen kunnen genie ten. De heer M. de Krijger, voorzit ter der afd. Axel van de Algeme ne Bond van Ouden van Dagen, dankte de Herv. Kerk voor het beschikbaar stellen van dit lokaal en hy hoopte, dat hiervan een druk gebruik zal worden ge maaid:. Ook de burgemeester dankte hij voor de goede wil, wel ke hij steeds voor de ouden van dagen aan de dag heeft gelegd. Nadat de oudjes van de rond gediende thee hadden genoten, werd de sjoelbak geprobeerd en al spoedig werden afspraken ge maakt om zich met elkaar „te meten". De eerste bijeenkomst van onze Axelse bejaarden werd voor hen reeds een genoeglijke middag en zo zullen er. naar wij hopen, nog vele volgen. Overplaatsing. De grenskommies de_ heer M. van Westen wordt 10 maart a.s. overgeplaatst naar de centrale velddienstpost te Axel. Hij wordt vervangen door de grenskom mies de heer J. Visser te IJzen- dyke. Help d© vogels. Onder leiding van wachtmees ter Karstanje is de schooljeugd begonnen met de inzameling van voedsel voor de vogels in de om geving van Het Zwin en de zee, waar reeds talrijke eenden dood werden aangetroffen. Overplaatsingen. Met Ingang van 16 maart a.s. zijn overgeplaatst naar de door laatpost te Sint Anna ter Muiden

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2