Koudegolf in Europa duurt voort „Leven in Djakarta ondragelijk" Amerikaans toekomstbeeld... Munitie-opslagplaats ontploft Buenos Aires in DONDERDAG 23 FEBRUARI 1956. 11e Jaargang Nr 3697 In AmerikaSlrenge vorsf, sneeuwval en overstromingen De opzegging van het Unie-verdrag H.M. de Koningin ontvangt Mr Utoyo Ramelan Demonstraties in Indonesië tegen gevangenen Nederlandse Hoge Com. protesteert tegen de demonstraties Chili teqen voorstel over het Zuidpoolgebied De vogelvoedering Extra brandstoffenbijslag MBurdeswehr"in plaetsvan ,,Wfehrmacht" Verklaring van de heer H. J. Leebeek bij zijn terugkeer uit Indonesië De regeringsvorming in Finland Grensincident tussen Indi® en Pakistan De betsalde vakantie in Frankrijk Verzetsstrijders op Cyprus dreigen met vergelding HET WEER WEERBERICHT. HOOGWATEK ZON- EN MAANSTANDEN Tramkermg bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55—57 Terneuzen Redactieadres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRUE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct, minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,— iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Het aantal slachtoffers in West- Huropa van het weer van de laatste üjd is tot aanzienlijk bo ven de 500 gestegen. Algemeen gesproken is er geen verbetering in zicht en de brandstoffenposi- Me gaat achteruit. Uit vele plaat sen wordt zware sneeuwval ge- Meld «i de temperatuur blijft onder nuL Kanalen en rivieren zijn bevroren en veel wegen zijn versperd door lawines. De Westduitse bond voor auto- vwvoer heeft om een schorsing Nederland licht de Vör- emigde Naties in. De Nederlandse regering heeft dinsdag, door bemiddeling van baar permanente vertegenwoor diger pij de V. N., de Verenigde Naties op de hoogte gesteld van het feit, dat de Indonesische re gering éénzijdig verdragen tus sen Indonesië en Nederland heeft opgezegd, welke indertijd werden gesloten met medewer king van de commissie der Ver enigde Naties voor Indonesië en die bij de Verenigde Naties wer den geregistreerd. H. M. de Koningin heeft gis teren de Indonesische ambassa deur in bijzondere missie, mr. Utoyo Ramelan, in het paleis Soestdijk in afscheidsaudiëntie ontvangen. Mr. Utoyo was ver gezeld van de Indonesische zaak gelastigde in Den Haag, de heer Kwee Djie Hoo. Donderdag zal aar. Utoyo Ramelan afscheids bezoeken brengen aan minister president Drees en het ministe- „rie van Buitenlandse Zaken. Op een massa-bijeenkomst van jongerenorganisaties op het „Merdeka"-plein te Djakarta, ge organiseerd door het „Anti-Van Bknpel-comité" is een resolutie aangenomen, waarin de dood straf voor Jungschlager eri Schmidt en het onmiddellijk ver trek van mr. Van Empel uit In donesië wordt geëist. De bijéén komst werd o.a. toegesproken door de kroongetuige in het pro ces teg^n Schmidt, Manoppo. Donderdag zal deze resolutie worden overhandigd aan presi dent Soekamo. Ook te Semarang werden op een bijeenkomst van jongeren soortgelijke eisen geformuleerd, waarbij tevens geëist werd, dat de verdedigster van J ungschlü- ger en Schmidt, mevr. Bouman, zal worden gearresteerd als gij zelaarster voor haar gevluchte echtgenoot. Voorts werd te Se marang geëist, dat de Neder landse hoge commissaris, Graaf san Bylandt, tot persona non grata zal worden verklaard. Naar uit betrouwbare bron vernomen wordt, heeft de Neder landse hoge commissaris in de afgelopen dagen tweemaal in «en officiële nota de aandacht van de Indonesische regering ge vestigd op het demonstratieve «ptreden van het publiek in de rechtszaal bij de behandeling van de zaak-Schmidt en voor de behandeling, die mevr. Bouman ée laatste twee zittingen van de zijde van het publiek moest on dergaan, toen zij bespuwd werd en bekogeld met rotte vruchlten «i stenen. In de nota wordt gewezen op de mogelijke invloed op de objec tiviteit van de rechtspraak In de eindfase van de zaak en op de be lemmering, die de verdediging door het optreden van het pu bliek ondervindt. „INDONESIA BAY A". In een hoofdartikel veroordeelt het onafhankelijke blad „Indone sia Raya" het optreden van de jongelieden. „Hoezeer zij ook van de schuld van Schmidt over tuigd zijn, zij dienen als burgers van een geordende rechtstaat het vonnis van de rechter af te wachten. In een rechtstaat wor den beklaagde en verdediger nimmer bespuwd en bekogeld. Indien geen einde komt aan deze vertoningen zal de wereld, nadat de rechter het vonnis heeft ge veld, en vooral als het vonnis zwaar is, denken, dat hij geïnti mideerd is, hetgeen de goede naam van de Indonesische recht spraak schaden zal", aldus „Indo nesia Raya". van de beperkingen voor vracht- rijtuigen gevraagd, om vracht wagens van alle typen in staat te stellen kolen te vervoeren, nu de waterwegen bevroreD zijn. De cokes is bevroren, zodat niet nor maal gelost kan worden. Engeland heeft aan Italië het gebruik van zes marine-helikop ters aangeboden voor hulp aan slachtoffers van het weer. Aan de Rivièra dooide het, doch de haven van Bordeaux lag vrij wel stil. In Straatsburg werd in de nacht van maandag op dinsdag een temperatuur van 22 graden onder nul gemeten en in Beieren 25 graden. In Oostenrijk is het stroom verbruik met tien procent be knot. Ritzau meldt uit Kopenhagen, dat de telecommunicatie tussen Skandinavië en de rest van Euro pa in gevaar verkeert, doordat de kabel tussen de Deense eilan den Seeland en Funen door de ijsgang vernield is. Een reserve kabel werd eveneens vernield zodat het televerkeer via Dene marken en Duitsland door de Oostzee verlegd moest worden. Deze kabel heeft echter een be perkte capaciteit, zodat 't draad- verkeer aanzienlijke vertraging zal ondervinden, zolang geen an dere verbinding tot stand geko men is. In Oostenrijk werken militairen aan het opruimen van ijsdam- men. Vaak zijn deze reeds zo dik, dat springstoffen niet meer baten. Houten bruggen lopen ge vaar. De Zwitserse regering heeft een dringend beroep gedaan, om te bezuinigen op elektriciteit. In Frankrijk en België zijn ver bindingen verbroken, terwijl ook in Denemarken veerponten het werk moesten staken. Ook in Groot-Brittannië onder vindt het verkeer moeilijkheden. Lage delen van Europa worden met overstromingen bedreigd, doordat het ijs de afvoer van wa ter belemmert. In Italië viel aan de Westkust en meer naar het binnenland, re gen, waardoor ook hier de berg dorpen het gevaar van overstro mingen lopen. Het zachtere weer in dit land stelde reddingsploegen in staat door sneeuw geïsoleerde dorpen te hulp te komen. In het Meer van Trasima, in Midden-ItalLë, zijn miljoenen vis sen onder het ijs omgekomen. Bij Vasto, aan de Adriatische Zee ten oosten van Rome gele gen, zijn tengevolge van 'n aard verschuiving tien huisjes van een helling gestort. Er waren geen slachtoffers, omdat de bewoners reeds geëvacueerd waren. De autoriteiten vrezen, dat in Midden- en Zuid-Italië meer dan dergelijke aardverschuivingen zullen voorkomen. Betogingen in Zuid-Italië. Door het arme Zuid-Italië, dat nu ook vanf het barre winterweer te lijden heeft, gaat een golf van door communisten geïnspireerde betogingen van werklozen. De Italiaanse minister van Binnenlandse Zaken Tambroni heeft zaterdag j.l. gewaarschuwd dat krachtig zal worden opgetre den tegen het voor politieke doel einden uitbuiten van de moei lijkheden, die de voor Italië zeer ongewone periode van drie we ken felle koude heeft meege bracht. De Chileense regering heeft dinsdagavond verklaard, dat zij zich zal verzetten tegen bespre king door de V. N. van een In disch voorstel om Zuidpoolgebie den onder beheer van de V. N. te plaatsen. Chili is van mening, dat zijn gebieden aan de Zuidpool „on betwistbaar" onder zijn soeverei niteit vallen. Het landelijk comité voor vo gelvoedering heeft van H.M. Ko ningin Juliana een belangrijke gift ontvangen voor hulpverle ning aan de vogels. Tot heden, aldus het comité, is er 14.'000,aan giften binnen gekomen, maar er is per dag on- r">"per f "500.nodig. Ook voor Zeeuws-Vlaanderen werd 'n flink bedrag door het comité ter be schikking gesteld voor het na tuurmonument „De Braakman" om daar een concentratie van niet minder van 50 tot 60.000 vo gels te kunnen helpen. Financiël" huln bliift dringend gewenst. Het gironummer van het comité wintervoedering van vogels is 656500, ten name van het comité vogelvoedering in de winter, gevestigd te Amersfoort. Volgens het communistisch dagblad „Unita" hebben duizen den werklozen in de afgelopen 48 uur in tenminste 38 door hevige koude en sneeuwval getroffen gebieden betoogd voor contante uitbetaling van extra-hulpverle- ningsgelden. In de afgelopen twee dagen hebben zich te Rome, Comiso en Fogg'a botsingen tussen betogers en politie voorgedaan. De Verenigde Staten. In het westen der Ver. Staten hebben drie regendagen over-1 stromingen en aardverschuivin gen veroorzaakt. In het oosten en1 midden des lands is het bitter koud. In Noord-Dakota daalde de temperatuur in de nacht van dinsdag op woensdag tot 34 gra den onder nul. In het westen heeft het spoor wegverkeer te lijden van aard verschuivingen, terwijl in Oost- Amerika 't verkeer door sneeuw stormen belemmerd wordt. De minister van Maatschappe lijk Werk heeft aan de gemeen tebesturen bericht, dat zij in ver band met de aanhoudende koude ook over de week van 19 tot en met 25 februari een brandstof fenbijslag kunnen uitkeren aan oorlogsslachtoffers, gerepatrieer- den uit Indonesië en slachtoffers van de watersnoodramp 1953. De commissie voor veiligheids. Over „de ontwikkeling van het Amerikaanse toekomstbeeld 2n de invloed daarvan op Europa" heeft tijdens de bijeenkomst van de Gelderse industriëlen dinsdagmiddag in Arnhem gesproken de directeur van het Centraal Planbureau te Den Haag, en hoogle raar in de sociologie aan de economische hogeschool te Rotter dam, prof. dr. F. L. Polak. Hij was zojuist teruggekeerd van een tweede langdurig verblijf in de Verenigde Staten. Het toekomstbeeld wordt In de het zal mogelijk zijn in het don- meest invloedrijke Amerikaanse ker te fotograferen. Ook komen tijdschriften volgens spreker al- er atoomschepen, atoomauto's, kwesties van de Westduitse dus geschetst: De mens zal ener. atoom vliegtuigen en zelfs atoom. verwarming in de huizen. Deze techniscne opgang zal een even radicale als fantastische revolutie op a.le mogelijke gebieden te weeg brengen. Naar prof. Polak opmerkte, zullen de er.orme technische ont dekkingen in Amerika geduren de de eerstvolgende tientallen maken en oreken. Gedacht wordt jaren uitgroeien tot 'n ongehoor- Bondsdag heeft woensdagochtend gie afdwingen aan de zon en de besloten, dat de nieuwe West- oceaanbodem zal worden geëx- duitse strijdkrachten zullen wor- ploiteerd. Brandstof als voedsel den aangeduid als „Bundeswehr" zal letterlijk uit de lucht worden strijdkrachten voor de federale gehaald en de atoomenergie zal defensie in plaats van „Wehr- macht" zoals voorgesteld door de liberale afgevaardigde Erich Mende. De commissie sprak zich ver der uit tegen het afleggen van de eed door de toekomstige soL daten. De besluiten van de commissie moeten nog door het parlement worden goedgekeurd. even overvloedig worden als. lucht. In de wereld van de toekomst zal men ook klimaten kunnen aan het kunstmatig produceren van een nieuwe ijstijd of een sub tropisch kiimaat. Volgens de voorspellingen tot de jaren 1970/ 1980 zal er ook electronisch licht zijn, zonder binzen of lampen en „Het leven in Djakarta wordt langzamerhand voor de Neder- lanuers ondragelijk", zo zei gis terochtend de 34-jarige hoofd boekhouder H. J. Leeoeek uit Huizen, die dinsdagavond uit Djakarta per K.L.M.-viiegtuig in Nederland is teruggekomen na dat hij in het proces tegen Schmidt als getuige a décharge was gehoord. „Ik ben in 1953 uit Indonesië vertrokken, dus dat is nauwelijks drie jaar geieden. Maar in die drie jaar is de nogal slechte sfeer veranderd in een afschuwelijke." De heer Leebeek had tijdens zijn korte bezoek aan Djakarta gelogeerd in Hotel des Indes en werd in geen enkel opzicht be waakt. Hij begaf zich dus wel in de stad. maar zo zei hij die uitstapjes waren onbehaag lijk. Hij werd in de straten ais bianke nagekeken. „Ik heb geen enkele Nederlander in Djakarta gesproken, die het daar nog be veilt, ze zeggen allemaalhoe eer der naar Nederland terug hoe liever." Ten aanzien van de procesvoe ring tegen Schmidt en Juug- schiager was hij „sterk de me ning toegedaan, dat de politieke achtergrond ervan tie mogelijk heid van eerlijke berechting ern stig in de weg staat." „Indien het normale zaken zou betreffen, dan zouden zowel Schmidt als Jungschlager zeker worden vrijgesproken," zei hij. „Nu hangt hen aelfs bij een schuldig verklaring de doodstraf boven het hoofd, terwijl naar mijn mening de beschuldigingen van a tot z op fantasie berusten." De heer Leebeek vertelde voorts iets over de betogingen tegen Schmidt en Jungschlager. Naar bekend is een comité „anti- mr. Van Empel" opgericht, waar in 24 organisaties van jongeren uit geheel Indonesië vertegen woordigd zijn. Op 12 februari heeft dit comité een bijeenkomst gehouden, waarbij geëist werd, dat beide Nederlandse beklaag den ter dood zullen worden ver oordeeld en dat de hoge commis saris Van Bylandt, mr. Bonn en mr. Van Empel tot persona non grata worden verklaard. Gistermiddag zou in Djakarta een massa-jeugdvergadering worden gehouden, dus aan de vooravond van het requisitoir, dat door de djaksa tinggi heden zal worden uitgesproken tegen Jungschlager. Die massademon stratie vindt plaats op het voor malige Koningsplein in Djakar ta, thans geheten Medan Mer- deka. De heer Leebeek had van me vrouw Bouman, de verdedigster van Jungschlager en Schmidt, een Indonesisch dagblad meege kregen, de „Harian Rakjat", dat verslag over de jeugdbijeen- komst op 12 februari heeft ge geven. Wü lazen daar o.a. nog in: „Ook werd door de jongeren geëist, dat mevr. Bouman ge arresteerd zou worden als gijze laar, omdat mr. Bouman, die ge vlucht is, bekendelijk heeft deel genomen aan de ondergrondse acties. Verder dat de getuigen, die betrokken zijn geweest bij de ondergrondse acties, zullen wor den gearresteerd en dat de bui tenlandse bedrijven, die de ben den steunen in beslag zullen worden genomen en hun eige naars gearresteerd." Mevr. Bou man had van dit verslag, dat in de Maleise taal gesteld was, de heer Leebeek een vertaling medegegeven. In een kanttekening op een ander blad lazen wij de door haar met potlood geschreven opmer- „GEJOEL EN SPREEK KOREN". Het was voorgekomen, dat voor de zitting begon een opge wondén menigte Duiten het ge bouw bij het voorbrengen van king, dat de Indonesische bladen wei de verkianngén van de ge tuigen a .charge opnemen, doch met die van de getuigen dé charge. Wanneer die verhoord zijn, volstaan zij met te vermel den wgjke getuigen gehoord zijn, met naam' én andere personalia. „MOEDIGE VROUW". Voor mevr. Bouman had de heer Leebeek diepe bewondering. „Zij woont op haar flatje," zei hij, „en geniet geen enkele be- scnerming van ae politie. Dik wijls staan in de buurt van haar fiat mensen samengegroept, die weinig goeds voorspeuen en met gehaiue vuisten staan te zwaaien." De vorige week, na een on onderbroken zitting van half 9 's ochtends tot hall 3 's middags,- j vertrokken de Nederlandse getui-1 Onafhankelijkheid oon mt hot crphnuw van institip 1945) noemden. Toen de rech- de climax. Deze verbazingwek kende, maar ook huiveringwek kende voortgang zal de mensheid voor de meest dramatische en drastische beslissing plaatsen, waarvan de consequenties op het ogenblik nog niet te overzien zijn. Amerika zal in deze periode vol van ongeëvenaarde climaxen met de grootst denkbare uitda gingen een strategische sleutel positie innemen, die voor Europa van doorslaggevende betekenis zal zijn. Welke invloed kan en moet Europa, dat niet meer de spil van het wereldgebeuren is, op deze ontwikkeling uitoefenen 7 Het zal de taak van Europa zijn de in vloed van het Amerikaanse toe komstbeeld te herwaarderen. Ik Schmidt en de aankomst tier ge tuigen spreekkoren aanhief, ook I ben niet pessimistisch, mits we wei m ue gang. Dat ging dan I onze „leeggelopen accu's" maar met veel gejoel gepaard. „Op bijtijds vul en en ons geestelijk een keer ging de ofucier de gang herbewapenen, aldus prof. Polak, in en zei rot deze mensen, dat ze zich rustiger moesten gedragen. Hij liet zé op de publieke trioune toe, maar waarschuwde hen, dat ze geen wapens mochten mee nemen." „Als een ander voorbeeld van de wijze, waarop het publiek'pro beert invloed uit te oefenen op dé rechters," toonde tie heer Leebeek ons de Javabode van 7 februari. Daarin werd bericht, dat daags tevoren ,een groep personen op de zitting tegen de heer Schmiut' aanwezig was, die zich „Pedjuang Kemerdekaan R.I. 19-45" (Strijders voor de ln gen uit het gebouw van justitie naar Hotel des Indes in een auto. Mevr. Bouman zou zich daar bij hen voegen. Zij zou de wagen in haar eigen autootje volgen. Aan genomen in het hotel was van dat wagentje niets meer te be kennen. Tien minuten later arri veerde ze toch, vies en besmeurd op gezicht, hals en armen. Vijan dig publiek had getracht haar te molesteren en haar bespuwd, zo- ais ook in Nederland al is gepu bliceerd. „Maar mevr. Bouman vertelde mij nog," zei de heer Leebeek, ,,dat het hele relletje zich had af gespeeld onder de ogen van de Indonesische cqmmissaris van politie van Djakarta, die er vlak bij stond te praten met enkele getuigen charge. Hij deed er niets tegen. Het publiek had zelfs getracht mevr. Bouman op het gezicht te slaan, maar dat was wegens gebrek aan ruimte als gevolg van het nauwe ruitje van het portier mislukt". In de rechtszaal wordt voor het stellen van vragen door rech ter Maengkom (bij het proces Jungschlager) en door rechter Rochjani (bij 't proces Schmidt) gebruik gemaaKt van micro foons. Via een geluidsinstallatie worden die vragen voor ieder duidelijk hoorbaar gerelayeerd in de zaal, maar ook op de gan gen en dikwijls ook buiten op straat, zodat niet alleen de* be langstellenden op de betrekkelijk kleine publieke tribune, doch ook het publiek op straat het proces kan volgen. „Maar", zo voegde de heer Leebeek er aan toe, „ook ik heb op straat staan luisteren en wat blijkt dan? Je kunt alleen de rechter en de officier de vragen horen stellen, maar de getuigen décharge en mevr. Bouman kunnen geen gebruik van de mi crofoons maken, zodat noch de antwoorden van deze getuigen, noch de replieken of vragen van mevr. Bouman op straat of in de gangen gehoord kunnen worden. Ook dat is een scheve situatie. Het is zelfs voorgekomen, dat de antwoorden van de getuigen h charge hun verklaringen wel voor de microfoons mochten af leggen." De heer Leebeek had de in druk, dat rechter Rochjani veel objectiever is dan rechter Maeng kom, die meer steunt op de offi cier van justitie Soenario dan de heer Rochjani. Overigens meen de hij, dat rechter Rochjani's po sitie lang niet gemakkelijk is. „Toen ik verhoord werd, stelde de officier mij soms vragen, die Rochjani niet toeliet. Hij ont nam de officier dan het woord, omdat hij meende, dat deze strik vragen stelde." die er evenzeer nog op wees dat er bij de Amerikaanse sociologen een bepaalde angst valt waar te nemen om de grote probleem complexen te onderzoeken en dat er ook een wending is te bespeu ren in het geestelijk Leven, inner lijk gebaseerd op onzeke^hejd, angst en twijfel. Vele symptomen zijn er die wijzen op het gevaar van deze onzekerheid, aldus prof. Polak. De leiders van F inlands agra rische partij hebben woensdag de uitnodiging van de sociaal-dem«- craten tot vorming van een coa litieregering aangenomen. Fagerholm, de leider van de sociaal-democraten, heeft drie afgevaardigden van beide par tijen verzocht een plan voor de regeling van lonen en prijzen op te stellen, dat voor beide par tijen aanvaardbaar i». De Indische premier Nehroe heeft het parlement medegedeeld dat de regering maatregelen za! laten nemen tegen Pakistaanse troepen, die zondag j.l., volgens berichten, een Indische legerps- trouille hebben aangevallen. Nehroe verklaarde dal, voor zover hem bekend was, de be trokken Pakistaanse troepen zich nog op een eiland nabij Koetaj, een aan Pakistan grenzende pro vincie in Noord-West-Iadia, be vonden. Hij lichtte niet toe, wat voor maatregelen hij op het oog had. De Indische premier sprak over een „strooptocht van het Pakis taanse troepen de Indische leger - taanse leger op Indisch gebied Hij zijde dat Pakistaanse troepen de Indische legerpatrouille te Tsjad, op het eiland Bet, nabij de provincie Koetsj, hadden aan gevallen. „Pakistan eist het eiland Bet sinds een. jaar op. Er bestaat ech ter geen twijfel aan, dat hét In disch gebied is. India heeft, van het begin van zijn onafhanke lijkheid af, het gezag over Bet. uitgeoefend", aldus Nehroe. Het Franse kabinet beeft gjs- terfen premier Guy Mollet ge machtigd zonodig de vertrou wenskwestie te stellen bij bei debat over de door de regering voorgestelde verhoging van de betaalde vakantie van twee tot drie weken. ter de zitting verdaagde, bood deze groep aan de grufier van de rechtbank een schrijven aan met het verzoek het aan de rechters Rochjani en Maengkom door te zenden. In genoemd schrijven, dat de handtekening van enkele honder den personen bevat, wordt de doodstraf geëist voor Schmidt en Jungschlager, zo gaat het blad verder, omdat volgens de onder tekenaars „beide personen ge zondigd hebben tegen de strijd van het Indonesische volk en deze strijd naar beneden hebben gehaald." Verder is in genoemd schrij ven de waardering uitgesproken voor rechter Maengkom, die de toelating geweigerd heeft van een verdediger uit Nederland voor de Nederlandse arrestanten. De getuigen a décharge Hey- nen uit Zutphen, eertijds officier bij het K.N.I.L., en Meyer uit Amsterdam, eens chauffeur van Schmidt, kregen het allebei met rechter Rochjani aan de stok over wat de heer Leebeek „een prestige-kwestie" noemde. Aan Meyer vroeg de rechter in het Maleis hoe hij heette, maar deze getuige antwoordde niet, vein zende, dat hij geen Maleis ver stond. Ook de heer Heynen werd gezegd, dat hij in het Ma leis moest antwoorden, nadat hij eerst op de vragen in het Neder lands had geantwoord. Toen hij daaraan voldeed bleek rechter Rochjani bij het verdere verhoor aan deze talenkwestie niet zoveel waarde meer te hechten, want ook hij zelf leidde het verhoor toen geheel in het Nederlands. „Wat zal nu de afloop van deze processen zijn?" „Vrij spraak zou het moeten worden," zegt de heer Leebeek. „Er zijn zoveel tegenspraken bij het ge tuigenverhoor geweest, er is zo weinig of geheel geen bewijs. Maar de processen hebben een zo sterke politieke inslag gekre gen, dat die vrijspraak uiterst twijfelachtig is." „Zou het niet kunnen zijn, dat tie beide beklaagden veroordeeld worden tot een gevangenisstraf met aftreft gelijk aan hun voor lopige detentie, of misschien wat langer?" „Dat is nu juist de moeilijk heid. Mevr. Bouman zei mij: hier geldt schuldig of onschuldig. En dat consequent doordrijven de zou het er naar uit zien, dat gekozen moet worden tussen vrijspraak of een zeer ernstige, ja zelfs de doodstraf. En het be hoeft geen betoog na wat ik u nu verteld heb, dat bij een even tuele vrijspraak de ernstigste on lusten in Djakarta zouden kun nen uitbreken, ja zelfs een vorm van burgeroorlog". In de nacht van dinsdag op woensdag is te Buenos Aires een ammunitie-opslagplaats van het leger in de lucht gevlogen. Vol gens in dit gebied op post staan de militairen is het in de lucht vliegen door het ontploffen van een krachtige bom veroorzaakt. Volgens de eerste politieberich ten zijn er geen slachtoffers te betreuren. Verslaggevers, die zich naar het toneel van de ontploffing wilden begeven, werden door schildwachten teruggezonden, omdat het „militair gebied" be trof. De ontploffing had te midder nacht plaats. Schildwachten gre pen een zich ter plaatse bevin dende politieman en zij waren op het punt hem neer te schieten, toen een officier opdracht gaf hem te arresteren, opdat hij on dervraagd zou kunnen worden. Inwoners van het district in het noorden van Buenos Aires, waar de ontploffing plaats vond, zeiden voor en na de ontploffing schieten te hebben gehoord. Er werd voorts een echtpaar, waarvan de identiteit niet nader is vastgesteld, gearresteerd. De echtelieden waren gesignaleerd, toen zij, enkele seconden voor de ontploffing, hard van de plaats, waar deze zou plaats vinden, weg liepen. Het echtpaar verklaarde bij on dervraging dit te hebben gedaan omdat oen electriciën van de op slagplaats had verklaard dat „een bom op het punt stond te ont ploffen. Kolonel Victor Gonzalez, onder minister voor het leger, ver- De verzetsorganisatie E.O.K.A. op Cyorus heeft woensdag ver klaard een Britse soldaat als gij zelaar vast te houden, die zal worden terecht gesteld, indien een jonge ter dood veroordeelde Griekse Cyprioot wordt opge hangen. Het betreft de Britse soldaat Gordon Hill, die voor Kerstmis uit zijn kamp ver dween. De E.O.K.A., die vereniging van Cyprus met Griekenland voorstaat, maakte dit bekend in pamfletten, die woensdag in Li- massoi werden verspreid. De moeder van Hill heeft Ko ningin Elizabeth verzocht te be werkstelligen, dat het leven van haar zoon wordt gespaard door begenadiging van de ter dood veroordeelde Cyprioot, Michael Karaolis. klaarde later tegenover verslag gevers: „Indien volledig bewezor was, dat de arrestanten de ont ploffing hadden veroorzaakt, zouden zij ter plaatse zijn te rechtgesteld (aan de Argentijns veiligheidstroepen is twee weker, geleden opgedragen zo nodig te schieten, om sabotagedaden te voorkomenf'. Gelegen tussen een gebied van hoge luchtdruk boven Ruslani waarvan een uitloper zich tot Zuid-Groenland uitstrekte en een depressie nabij Italië stond woensdag over ons land een ma tige tot vrij krachtige oostelijke wind. Deze voerde een nieuwe hoeveelheid koude lucht uit Duitsland aan. Zo daalde op het vliegveld Eelde in de ochtenduren het kwik tot ruim 14 graden or der het vriespunt de laagste temperatuur in de daaraan voor afgaande nacht was er min 10 graden. De koude lucht was er oorzaak van, dat ondanks de grote hoe veelheid zonneschijn het ook in de middag overal in het land nop matig vroor. Het hogedrukgebied boven Rusland wordt thans flink aan getast door een depressie, die woensdagavond tussen Spitsber gen en Noord-Scandinavië was gelegen. In verband daarmee zai er vandaag in ons land minder wind zijn dan woensdag. De vorsi houdt echter aan. medegedeeld door het K.N.M.I. h De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. Weinig verandering. Enkele overdrijvende wolken velden. Overwegend droog. Strert ge tot matige vorst. Overwegend matige oostelijke wind. VRIJDAG 24 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.10 0.45 1.25 1.35 n.m. 12.41 1.16 1.56 2.06 ZON MAAN op onder op onder Febr. 24 7.41 18.11 16.34 6.26 25 7.39 18.13 17.58 6.52 26 7.37 18.14 19.20 7.14 27 7.35 18.16 20.40 7.36

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1