Binnenlands nieuws Het probleem Europa VmkoJk Eric de Noorman - De gouden droom In staatsloterij viel 100.000 BEURSOVERZICHT Voortbeweging van schepen door middel van atoomenergie Vorstschade in het Westland niet te overzien is nog MARKTBERICHTEN AGENDA DE MOEILIJKHEDEN IN DE TREINENLOOP Vertragingen van beperkte omvang f Cultures slechts weinig beïnvloed door opzegging Unie DE BELGISCHE DOKTERS EN DE ZIEKENFONDSEN Tweemaal de 100.000 in Amsterdam HET RECHTSGEDING TE SINGAPORE OVER OLIE UIT SUMATRA Sir Hartley Shawcross: Zuiver een plundering door de Japanners BRITSE FILM OVER GELEIDE PROJECTIELEN DE KOSTEN VAN LEVENSONDERHOUD IN FRANRIJK KALODERMA GELEE voor RUWE, GESPRONGEN handen Ben Goerion vraagt vrijwilligers voor defensie werken JACHT OP FRANSE MUITERS IN ALGERIJE ft Minister Beven heeft dinsdag, militair. De verdediging van het pelijke politiek op economisch, J i i j.. nnninnl mnnotair rcrroir» te Parijs voor het „Instituut des Europese grondgebied, aldu: j -mi t~* rMr* v> i ptny U QTrnn ie cl PP Vl t C TYin mi- sociaal en monetair terrein. Hautes Études de Défense Na- nister Beyen ,is slechts mogelijk tionale" een voordracht gehou den over „het probleem Europa waarin hij de theoretische en practische facetten van de Euro pese samenwerking op verschil- Iand gebied onder de loupe nam. Be minister ging uit van Europa als een geografische groep van landen, die zich in hun politieke De minister besloot met als zijn in het kader van de Navo. Hier- j overtuiging uit te spreken, dat in heeft Europa, hoewel betrek- 1 de oplossing van al onze proble- kelijk zwak, geenszins de positie van een satelliet, hetgeen nim mer door verantwoordelijke Ame rikanen ontkend is. Pas de na-oorlogse toestand heeft in Europa het bewustzijn van een gemeenschappelijk lot en culturele indentiteit bedreigd doen ontstaan. In de hierop be- gevoelen, htm „Europese identi teit", die zij als cultureel erfdeel villen bewaren. De bedreiging daarvan is bij de huidige stand van zaken voor alles politiek en WOENSDAG 21 FEBRUARI TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Waldo speelt detective" Concertgebouw, 8 u.: Toneel spel „Het hoogste offer", ten bate van het Ned. Roode Kruis. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Manon van de bronnen". AXEL: Het Centrum, 2 uur: vergadering bietenleveran ciers van de Coöp. Sas van Gent, leveringsplaats Axel- Sassing. ZAAMSLAG: 2 uur IJsfeest nabij de Kraagbrug. DONDERDAG 23 FEBRUARI Temeuzen: Kantoor der ven nootschap, 11.30 uur: Jaarl. algem. vergadering van aan deelhouders Schockaerts Ned. Breifabriek N.V. Grand Hotel „Rotterdam", 26 en 710 uur: Boekenex- positie. Pro Rege, 8 uur: Vergade ring Ned. Chr. Vrouwenbond. KLOOSTERZANDE: Hulster- weg 47, 3 uur: Aanbesteding maken van nieuwe duikers met bijkomende werken in de Kruispolder. AXEL: Stadsherberg, 1.30 u: Algem. ledenvergadering C. B. T. B. (afd. O. Z.-Vl.). rustende ontwikkeling van de internationale samenwerking zijn met name de raad van Europa en de Europese organisatie voor economische samenwerking van belang. Met de s lichting van de gemeenschap voor kolen en staal weid een meer definitieve stap naar Europese eenheid gezet. Hier is sprake van een echte ge meenschap van staten. Minister Beyen voerde argu menten aan voor zijn overtui ging, dat samenwerking tussen de regeringen alleen niet vol doende is maar dat bovennatio nale samenwerking vereist is voor vereniging en versterking van Europa. In het geval van de Europese verdedigingsgemeens chap en de politieke gemeenschap moge het politieke aspect dan ai op de voorgrond staan, dit wil niet zeg gen aai wat euratom en ge meenschappelijke markt betreft de politieke aspecten van secun dair belang zouden zijn noch dat zij apart zouden staan van de practische aspecten. Bij het ves tigen van een gemeenschappelij ke markt gaat het niet alleen om afschaffing van douanetarieven e.d. maar om een gemeenschap- men, zowel binnen Europa als buiten ons vasteland, van Euro pa's eigen kracht afhangt en dat Europa's gemeenschappelijk lot een gemeenschappelijke politiek vereist. UIT DE STAATSCOURANT Ir. D. W. Stolp, oud-adjunct, secretaris der Z. L. M. te Goes, thans wetenschappelijk ambte. naar le kiasse in vaste dienst bij het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening (directie van de Landbouw, afde ling Tuinbouw) ter standplaats Wageningen, is met ingang van 15 augustus 1954 bevorderd tot hoofdingenieur in vaste dienst bij genoemde dienst. Ook gisteren hebben de spoor wegen met moeilijkheden te kam. pen gehad, doch in verhouding tot de voorgaande dagen gaat 't over het algemeen wel. Er komen nog wel vertragingen voor van •beperkte omvang. Door het stroomloos raken van het stationsemplacement te Maastricht, als gevolg van een defect aan de boven eiding en door het bevriezen van koppelin gen moesten in het zuiden enkele treinen uitvallen. Door een defect aan een brug over de stadsgracht te Amsterdam waren enkele spo. ren in de richting Haarlem en Zaandam^ niet (beschikbaar. Een defect aan de beveiliging van het staLon Muiderpoort bracht gis terochtend eveneens moeilijkhe den. De vertraging, die door deze moeilijkheden ontstond, is inmid dels overwonnen. 17 ct per rol OROPS Winter Drops. Eucalyptus Drops. Fruit Drops DE SITUATIE OP TERSCHELLING. De postboten „Stortemelk" en .Vlieland" zijn gisteren resp. van Terschelling en Vlieland naar Den Helder gevaren. Heden- i>chtend om negen uur keren de boten van Den Helder uit naar de eilanden terug. Drie vliegtuigen hebben giste ren op Terschelling post ge bracht, gistermiddag was er op Terschelling een hoopvoller stemming: het dooide er in de zon en dat is tenminste iets, vol gens de bewoners. Er ligt gemid deld meer dan een haive meter sneeuw. De nood der vogels op de eilanden. Door de strenge winter zijn vele honderden vogels, voorna melijk scholeksters en vele een densoorten op Vlieland omge komen. De burgerij heeft een voederactie op touw gezet doch er is groot gebrek aan graan dat op het eiland praktisch niet aanwezig is. Het eiland ligt bedolven onder een dikke sneeuwlaag van ge middeld 50 tot 60 cm hoogte. Dinsdagmorgen is officieel be kend geworden dat van Indone sische zijde de Unie met Neder land inclusief de financieel- economische overeenkomsten is opgezegd. Nu had men hiermee ter beurze reeds lang rekening gehouden en van een flauwe stemming voor cultures was dan ook geen sprake. De voornaamste Indonesische papieren stonden weliswaar aan lichte verkoop druk bloot, doch de verliezen ble ven beperkt tot één a twee pun. ten. Ook de handel hier had wei nig om het lijf. Elders op de markt viel weder om weinig te beleven. De gang is er nu eenmaal uit en zolang bijzondere stimulansen ontbre ken ziet het er niet naar uit dat in de naaste toekomst het zaken. Een gisteren te Brussel tot stand gekomen accoord maakt een eind aan het reeds geruime tijd tussen het Belgische medi sche corps en de regering be staande conflict met betrekking tot een hervorming van het zie kenfondswezen. De minister van Arbeid Troclet, had indertijd een aantal besluiten afgekondigd op grond waarvan het systeem van de zgn. „tiens payant" werd in gevoerd waarbij de artsen, na overlegging van een door hun patiënt afgegeven bon, rechts- streekse betaling zouden ontvan gen van het ziekenfonds. Vrijwel het gehele medische korps had evenwel geprotesteerd tegen deze besluiten, die het als een .poging tot nationalisering van de medische wetenschap" kwali ficeerde en minister Troclet had In de* 530ste Staatsloterij, 4e klasse, 2e lijst, is de 100.000 ge vallen op nummer 11371. Voorts viel een prijs van 25.000 op lot lio02. Van het nummer waarop de 100 00 viel werd serie a. verkocht te Amsterdam door de heer P. D. Bcnaap; serie b. door mevr. H. Breyer te Hoorn; serie c. door mevr. M. P. J. Driessen ter Meulenvan Cleeff te Arnhem; serie d. door mevr. B. G. de Hart Martini te Amsterdam en serie e. door de heer G. Noppert te Heerenveen. Van de twee nummers 11371, waarop dinsdag in de 530ste Staatsloterij in Amsterdam de 100.00 is gevallen, is serie a. ver kocht door de heer P. H. Schaap. Een half lot is m het bezit van een clubje, waarvan de collec teur niet wist uit hoeveel perso nen het bestaat en wie het zijn. De rest van het lot werd door Bij de behandeling voor het hoi van appèl te Singapore van de eis der drie Nederlandse olie. maatschappijen, dochtermaat schappijen van de Shell en van hem verkocht in twee tientjes en zes twintigjes. Hoewel bij de heer Schaap, die sedert 1946 col lecteur van de Staatsloterij is, wel eens een 50.000 en een 30.000 is gevallen, had hij toch nog nooit de 100.000 uitgekeerd. De collectrice mevr. B. G. de Hart Martini heeft het lot, waar op in serie d. de 100.000 is geval len, in twintigjes verkocht. „De sensatie dat de 100.000 op een door haar verkocht lot viel had zij sedert de tijd dat zij collec trice van de Staatsloterij is van 1947 af nog niet ervaren". Mevr. M. P. J. Driessen ter Meulen—van Cleeff te Arnhem heeft serie c. verkocht. Zij heeft het lot verkocht in een half, een kwart, twee tientjes en een twin tigje- verkeer een opleving zal verto nen. Bij de internationale soor ten noteerden Kon. Olie en AKU een puntje lager, Philips en Uni lever daarentegen konden een k'einigheid verbeteren. Ook van de scheepvaartsector valt weinig interessants te verhalen. Holland Amerika Lijn kon hier een klei- nigheid aantrekken, voornamelijk dë" standard Vacuum, tot uitbe. in verband met de gunstige per- i talin„ val 6 miljoen Singapore spectieven in de haven van New'dollars door de Kroon, verklaar York voor deze maatschappij. Da overige actieve scheepvaartsoor ten in feite onveranderd. Gul densbeleggingen stil en hetzelfde niveau van maandag. Prolongatie 3 procent. BEURSINDICES. 17/ 20/2 21/2 de sir Hartley Shawcross, die de maatschappijen vertegenwoor digt, dat de maatschappijen uit de bevrijding van Smgapore in 1945 geen „onbetamelijke baat- j zuchtige winsten" wiilen maken. De maatschappijen hebben het 1 geding echter aanhangig ge- De afdeling van de Engelse luchtmacht voor geleide projec tielen te Farnborough heeft maandag de pers een film laten zien waarop het neerschieten voorkomt van een vliegtuig door een geleid projectiel. Het wapen, waarvan de snel heid door raketten werd opge voerd, werd door radar naar het doei: een radiografisch bestuurd vliegtuig op ongeveer 3.000 me ter hoogte, geleid. Het vliegtuig werd bij Aber- porth (Waies) neergeschoten. Aberporth is één van de centra van het Britse onderzoek op het gebied van geleide projectielen. Aan de pers is medegedeeld, dat ue film in april 1954 is ge maakt. In de periode van december 1954 tot december 1955 was de süjging van de kosten van levensonderhoud en van de groothandelsprijzen in Frankrijk aanzienlijk kleiner dan in ver scheidene andere landen v&n W. Europa. De economische gevol gen van de koude kunnen even wel een ommekeer brengen in deze gunstige ontwikkeling. Dit blijkt uit statistische ge gevens, die de bank van Frank rijk heeft medegedeeld aan het ministerie van Economische Za ken en Financiën. Volgens het indexcijfer van de detailhandels- prijzen bedroeg de stijging van de kosten van levensonderhoud hi Frankrijk in het afgelopen jaar slechts 0,62 procent verge leken met 1,88 procent in West Duitsland en 6,08 procent in En geland. Bij de groothandelsprij zen was de stijging in Frankrijk 1,83 procent, vergeleken met 4,13 procent in West-Duitsland en 3.80 procent in Engeland. Van de zijde van het ministerie van Economische Zaken wordt opgemerkt, dat als gevolg van deze stabiliteit der prijzen de Franse industrieën thans con currentiemogelijkheden hebben, die voorheen niet bestonden. Van dezelfde wijze wordt er evenwei de aandacht op gevestigd, dat de zeer ernstige gevolgen, die de koude heelt voor de produktie van fruit en groenten, in de komende drie of vier maanden zwaar op het peil van de kosten van levensonderhoud dreigen te zullen drukken. Int. conc. Industrie 265 54 269.35 268.86 maakt, omdat er fundamentele 158*74 159.24 160.03 principes van internationaal Scheepvaart 159.88 160.81 160*81 recht bij betrokken zijn Het is in varen nog geen sprake kan zijn. Het eiland %is met een dikke sneeuwlaag overdekt. Aan de Noordzeekant van Ameland is eveneens veel ijs, hoewel geen compacte massa. Doordat met man en macht sneeuw is ge ruimd, kon de verbinding op het eiland tussen de dorpen onder ling die zondag en maandag ver broken is geweest, weer worden hersteld. De op het eiland geliefde arre- sleesport viert thans hoogtij. DOOR BUTAGAS BEDWELMDE JONGEMAN OVERLEDEN De 18-jarige E. de Vries, die zaterdag tezamen met de 27-ja- rige K. H. de Vries in bewuste loze toestand werd aangetroffen in de cabine van een op de Prins Hendrikkade te Amsterdam ge parkeerd staande vrachtauto, is zijn besluiten dan ook moeten in het Binnengasthuis overleden intrekken. De thans gesloten Banken Ind. fondsen Algemeen Kon. Olie: 643—645 Philips 325%—327 Nw Philips: 318—320% Unilever: 336 157 17 155 72 155.24 werkelijkheid een kwestie tussen 138 08 139 07 137*89 de oliemaatschappijen en de Ja- 206 21 208^21 207.98 panners. Nadat ueze Nederlands. Oost-Indië hadden bezet, namen SLOTKOERSEN |zjj (je oLevelden der maatschap. pijen op Sumatra over, produ- (643%) ceerden daar olie, raffineerden cieze en zonden de olie deels naar (326%) sin pr.nore, deels naar Tokio. Teen de gea.lieerde bevrijdings. (3187s) 't.--.open Singapore overnamen, haalden zij de ol/e uit de daar (336%) aanwezige installaties en ge- 1 bruikten haar bij de bevrijding van andere gébieden in Zuid. Oost-Azlë. De drie maatschappijen zijn van mening, dat de olie aan haar toebehoorde aangezien zij uit haar olievelden afkomstig was, GEMAKKELIJKER PER AUTO NAAR DUITSLAND. De Westduitse regering is voornemens het binnenkomen van buitenlandse auto's te ver eenvoudigen door de uitgifte van een bijzondere legitimatiekaart. en vragen daardïn schadevergoe. Deze zal goedkoper zijn dan trip tiek of carnet en twee jaar gel dig zijn. Bovendien zal de tot dusver gebruikelijke borg van een automobielclub kunnen ver vallen. ding. Volgens sir Hartley Shawcross gaat het er niet om, of de Kro m een titel op deze olie had. Het is zuiver .een kwestie van plunde ring door de Japanners. zonder tot bewustzijn te zijn ge komen. Beide mannen, die een nacht in de cabine hadden doorge. bracht, zijn vermoedelijk be dwelmd geraakt door de gassen afkomstig van een (brandend bu- tagaskacheltje. K. H. de Vries het ziekenhuis. ligt nu nog in KOU DRIJFT DIEREN NAAR Zijn toestand is redelijk. DE STEDEN. De thans heersende kou drijft ook de velddieren naar de ste den. £o is het in Amersfoort voorgekomen, dat in een dicht bevolkte wijk in de Gerard Dou- straat een fret is binnengedron gen in een kippenhok. Het dier wist een haan te bemachtigen en kon niet worden achterhaald. In de Nieuwstraat, in het har tje van de stad, trof de politie een fazanthen aan in uitgehon gerde toestand. Het dier liet zich gemakkelijk door de politie naar het bureau „opbrengen". OPENBARE LAGERE 8CH0LEN IN AMERSFOORT GESLOTEN. Hei gemeentebestuur van Amersfoort is ertoe overgegaan de openbare lagere scholen te sluiten. Die maatregel is nood zakelijk geworden door gebrek aan brandstof. Bij de sluiting van de openbare lagere scholen gold de overweging, dat de open bare ulo-scholen, het stedelijk gymnasium en de handels-dag- 45. Meteen als hij de en avondschool in ieder geval *rond raakt, wentelt open moeten blijven omdat er Erwin zich bliksem leerlingen zijn die aan het eind- 'mot nm en Hake': examen werken. De plaatselijke autoriteiten zijn bezig met het regelen van transporten kolen over de weg wit de Limburgse mijnstreek. HAAGSE OOIEVAAR KRIJGT CONCURRENTIE. De ooievaar in het wapen van de gemeente 's-Gravenhage heeft sedert enige dagen concurrentie gekregen van een reiger. Midden in de stad, in de bomen langs de Mauritskade, heeft namelijk een reiger zijn toevlucht gezocht. Omwonenden hebben reeds ver scheidene malen vis voor de vogel neergelegd, maar het zijn doorgaans de meeuwen die zich daarmede „uit de vleugels" ma ken. De reiger blijft uit de top van een boom rustig het gewoel op straat overzien. Hij laat zich niet verleiden naar beneden te komen, althans niet overdag, 's Nachts zal hij vermoedelijk wel ergens op voedsel uitgaan. overeenkomst handhaaff eigen- Evenals elders in ons land heeft lijk 't tot nu toe bestaande sys- I het strenge winterweer ook de J - - - tuinbouwstreek het Westland schade aangericht. Hoe groot die teem volgens hetwelk de arts voor ieder consult of behande ling een door hem ondertekend bewijs aan zijn patiënt afgeeft. Deze betaalt ter plaatse doch ontvangt van zijn ziekenfonds bij overleggen van het bewijs een bepaalde vergoeding. De bruto-inkomengrens waarbinnen deze nieuwe regeling geldt is vastgesteld op fr. 100.000 (7600 gulden) voor de verzekerde zelf, fr 25.000 voor diens echtgenote en' fr. 10.000 voor iedere persoon ten laste. Wanneer de inkom sten hoger zijn dan de hier ge noemde zullen de geneesheren schade precies is kan men nog niet bepalen. Dit zal eerst blijken lang nadat de dooi is ingetreden. Produkten die er nu ogenschijn lijk nog goed bij staan kunnen dan pas de gevolgen laten blij ken. Enige kassen tomaten zijn bevroren, maar groot is de scha de bij de tomaten in dit opzicht toch niet. De grootste schade is dat men het planten van toma ten heeft moeten uitstellen. Men krijgt nu waarschijnlijk een late re oogst. De tomaten die al wa ren geplant en die bevroren zijn hogere tarieven in rekening mo- j kunnen nog worden herplant. *-•1 1 Ook druiven zijn bevroren. De gen brengen. Om aan misbrui ken een einde te maken is een meeste last van bevriezing heb- streng controlesysteem ingesteld, ben die tuinders, die eerst kort tot stoken over zijn gegaan en wier installatie nog niet bere kend was op zo'n zware vorst. Ook heeft men moeilijkheden ge had met oliestookinstallaties waarin men te dikke olie had. De olie stolde dan en de verwarming viel uit. Groot is de schade voorts bij freesia's en ook bij tulpen, nog afgezien van het nagenoeg stil liggen van de straathandel in bioemen, waardoor de prijzen worden beïnvloed. Een lichtpunt voor ons is ech ter hoe wreed het ook mag klinken dat ook in andere lan den strenge vorstschade is opge treden, vertelde de rijkstuin- bouwconsulent, ir. W. van Soest. Hij verwachtte dan ook dit voor jaar een grote vraag-naar groen ten en de prijzen maken dan wel licht eventuele schade goed. In 't jaaroverzicht van Lloyds register 01 Shipping wordt er op gewezen, dat liet nog wel 10 tot 15 jaar zal duren voordat sche pen door middel van atoom energie zullen worden voortbe wogen. Lr wordt op gewezen, dat opvallende vorderingen op dit gebied zijn gemaakt, doch dat nog inverse problemen moeten worden opgelost. In het aigelopen jaar werden volgens Lloyd's plannen goedge keurd voor de bouw over de ge- heie wereld van 960 koopvaaruij- scnepen van tezamen 4.510.210 bruto ton, het hoogste cijfer dat ooit in vredestijd werd geboekt. De uitbreiding in de omvang van de tankschepen bleef het afge lopen jaar in versneld tempo aanhouden en er zijn thans veel tankschepen van ongeveer 40.000 dw ton in aanbouw of in bestel Len stijging met ruim 400.000 brt heeft Japan in het afgelopen jaar op de derde plaats gebracht van de grote scheepsbouwlanden. Daarentegen is de nieuwbouw in de Verenigde Staten in het afgelopen jaar gedaald met ruim 400.000 brt' tot nog slechts 73.000 brt, waardoor dit land nog slechts de twaalfde plaats in neemt op de lijst van de scheeps bouwlanden Nederland neemt voor het afgelopen jaar de vijfde plaats in met een nieuwbouw van bijna 400.000 ton. In het afgelopen jaar werden 217 olietankschepen van tezamen 2.436.642 brt te water gelaten oï in tonnage 462.356 ton minder dan in het voorafgaande jaar Van de totale nieuwe tonnage werd 27 procent gebouwd in Enge'anö, 16 procent in Japan en 13 procent in Zweden. Olie tankschepen vertegenwoordigden in het algelopen jaar 46 procent van de wereldnieuwbouwton nage tegen 55 procent in 1954. De landen voor welke de groot ste tonnage hoeveelheden aan nieuwe schepen in het afgelopen jaar te water gelaten werden waren Engeland met 91.676 brt, Noorwegen met 771,692, Liberia met 662.500 en West-Duitsland met 525.277 brt. De Israëlische eerste minister, Ben Goerion, heeft dinsdag een beroep gedaan op 150.000 leden van het Israëlische vakverbond om vrijwillig zes dagen te wer ken in grensnederzettingen aan de bouw van schuilkelders en versterkingen. Verder zou zij de kolonisten moeten heipen met bewakingsdiensten. In een toespraak tot een bij zondere conferentie van secreta rissen van raden van de vakbe weging, zei de premier, dat de Israëlische arbeidersbeweging vrijwillig een miljoen werkdagen zou moeten offeren voor de ver sterking van de grens. De campagne is reeds begon nen en duizenden arbeiders bren gen thans een» week door aan de grens waar zij meehelpen aan het opbouwen van de defensie. Franse troepen zijn, onder steund door pantserwagens, in het heuvelgebied in Noorwest- Algerije op zoek naar de Alge rijnse muiters, die maandag tij dens een gevecht met opstande lingen hun Franse kameraden m de steek hebben gelaten. Dit geschiedde bij een treffen te Sebedna, nabij de grens van Marokko, tussen circa 150 man Algerijnse scherpschutters en re bellen. Tijdens het gevecht liep een aantal Algerijnse onder-offi cieren en soldaten met wapens cn munitie over naar de opstan delingen, nadat zij eerst nog op hun kameraden geschoten had den. Bij dit gevecht sneuvelden tien soldaten, zeker twintig wer den er gevangen genomen. De trouw gebleven Algerijnse troe- en namen 26 opstandelingen ge vangen. Later werden bij een tweede treffen in hetzelfde ge bied nog circa 20 opstandelingen gedood of gevangen genomen. Bij afzonderlijke overvallen van opstandelingen elders in Al gerije zijn elf mohammedaanse burgers gedood. AMELAND NOG STEEDS VAN BQOTVERBINDIN G VERSTOKEN. Op het vliegveld te Ballum op Ameland zijn gisteren weer drie Dominivliegtuigen en een Piper Cub geland. Zij brachten vier passagiers en 800 kg post en na men zes soldaten mee, die maandag moesten achterblijven, omdat wegens de sneeuwbuien geen tweede vliegtuig kon lan- ^De veerboot AmelandHol- werd is wegens het ijs thans reeds 23 dagen uit de vaart. De Wadden zijn nog zodanig met ijs bedekt, dat de eerste dagen van snel om en Hake's zwaard mist hem op een haar na. Het is echter duidelijk, dat de jonge prins zijn noodlot niet meer ont lopen kan, want vóór hij tijd krijgt zich op te richten, springt de zwarte Viking weer op hem toe. Instinctief poogt Er- win de slag af te we ren. Al zijn spieren spannen zich. Hij zet zich schrap met zijn hakken in de grond. Staal ketst op staal; en gelijktij-I vallende tegenstander te ontwg- ken. Zijn zwaard beschrijft een dig struikelt Hake over Erwin's uitgestoken voeten. Grommend tuimelt de zwarte piraat voorover. Zijn zwaard schiet vooruit, recht op Erwins borst gericht. Wanhopig tracht Erwin deze ge- nadestoot en daarbij tevens zijn krampachtige boog en het is of een onzichtbare hand hem leidt. Terwijl Hake's zwaard Erwin in de schouder treft, valt de Viking met een hese kreet in het opgehe ven lemmet en tuimelt opzij dood. In een beklemmende stilte sta ren de zeerovers naar de twee roerloze gestalten. Hebben deze tegenstanders elkaar gedood? Maar dan zien zij, hoe Erwin zich langzaam opricht. Het duizelt de jonge Noorman. Ternauwer nood bewust van zijn overwinning, uitgeput door de lange tweekamp, verdoofd door zijn schouderwonde, zit hij een ogenblik ineengedoken bij zijn verslagen vijand. Het dringt amper tot hem door dat enkele van Hake's trouwste bendegenoten naar voren komen. „Wreek Hake, zoon van Kolmar de Viking", schreeuwt er één. „Slaat hem neer". Woedend springen de kerels op de weerloze prins toe. VEEMARKT ROTTERDAM. 21 februari. Op de veemarkt te Rotterdam waren in totaal aangevoerd 3976 stuks vee, zijnde: 1533 vette koeien en gebruiksvee, w.o. 783 tb.c. vrij; 217 vette en graskalve ren w.o. 139 t.b.c.-vrij; 1846 nuchtere kalveren, 46 varkens, 64 biggen, 69 paarden, 2 veulens, 187 schapen of lammeren, 12 bok ken of geiten. De prijzen waren als volgt: Vette koeien ƒ2,443,2®, Vette kalveren ƒ2,30ƒ3,20; Slaehtpaarden 22,40, alles per kg. Graskalveren 250450; Nuchtere kalveren ƒ4555; Biggen ƒ40—ƒ52; Schapen 90 —ƒ150; Lammeren ƒ95ƒ135; Melk- en kalfkoeien 130-f 1150; Vare koeien 600820; Vaar zen 580—800; Pinken 350- 500, alles per stuk. Overzicht. Vette koeien: aan voer als vorige week, handel kalm, prijshoudend. Nuchtere kalveren: aanvoer groter; handel stug; dalende prijs. Biggen: aan voer klein, handel redelijk, prij zen onveranderd. Slaehtpaarden: aanvoer iets kleiner, handel goed, wat hoger in prijs. Schapen en lammeren: aanvoer korter, han del klam, goed prijshoudend. Kalf- en melkkoeien: aanvoel iets meer, handel redelijk, vast in prijs. Vare koeien: aanvoer als vorige week, handel kalm, ruim prijshoudend. Vaarzen en pinken: aanvoer klein, handel stroef, prijzen onveranderd.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2