Indonesië zegt alle komsten op R.T. C.-overeen- Het communistische partij-congres te Moskou De aanval op Quemoy te verwachten De opzegging van de R.T.C.- overeenkomsten Braziliaanse oerwoudopstand De verkiezing in Griekenland De Frans-Duitse besprekingen Verwerping van Britse voor stellen op Cyprus? Boekenexpositie te Terneuzen WOENSDAG 22 FEBRUARI 1956. 11e Jaargang Nr 3696 Het Indonesische kabinet heeft besloten het Neder lands-Indonesische Uniestatuut en alle daarbij gesloten overeenkomsten op te zeggen, met inbegrip van de financiële en economische overeenkomsten. Djie Hoo. Hoogst ernstige zaak en zonder precedent De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken te 's-Gravenhage heeft bevestigd dat de zaak-1 gelastigde van Indonesië gisterochtend ten departe- mente een nota heeft over handigd, waarin de Indone sische regering mededeelt zich niet meer gebonden te „Geen repressaille- maatregel". j en overeenkomsten wisselingen. en brief- zaak", aldus de woordvoer der. MR. UTOYO RAMELAN NEEMT AFSCHEID DE WAPENLEVERAN TIES AAN HET MIDDEN-OOSTEN Canada coördineert politiek met Westen De gezondheidstoestand van de Amerikaanse president 41ste ZITTING IN DE ZAAK-SCHMIDT Jongelui wierpen met vruchten naar beklaagde VLIEGTUIG VERONGE LUKTE DOOR AMERIK. BALLON BRANDSTOFFEN- BIJSLAG VERDUBBELD MINISTER SUURHOFF ZAL LOONGESCHIL BESPREKEN AARDBEVING IN TURKIJE Brand aan boord van Nederlands schip Noorse bezittingen aan Zuidpool als Noors gebied beschouwd DE SLAVENHANDEL IN FRANS-AFRIKA Wedloop om de uranium in de V. S. gewonnen HET WEER WEERBERICHT. HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN Vruakerlng bij abonnement Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55—57 Terneuzen Redactie-adres Telefoon 2073 en 2510 N5 5 uur uitsluitend 2073 GironUknmer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRUE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct., minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. NIpdcrlfinH jc bisteren van OjiG Hoo, op het ministerie van Nederland is gisteren van Biltenlandse Zaken overhandigd. tilt besluit oriicieel op de Bjj afwezigheid van minister hoogte gesteld door de In- Luns en de regeringscommissaris ilonesische zaakgelastigde voor Indonesische aangelegenhe in rv»n Hnnb He heer Kwee den, mr. Blom, werd de nota in ui Ucn Maag, ue neer rvweo omnmen door de chef Als gevolg van het mislukken van de Nederlands-Indonesische conferentie te Genève besloot het Indonesische kabinet vorige week de Unie eenzijdig op te zeggen, thans besloot het kafoinet dit be sluit uit te breiden over alle over eenkomsten, die op de Ronde 'Pafel Conferentie in 1949 zijn ge sloten. Eon wetsontwerp over het op zeggen van deze overeenkomsten is dinsdag bij het parlement in gediend. Naar wij vernemen is de nota ontvangst genomen door de chef j directie Beleidszaken Indonesië, 'mr. J. Rookmaker. In de nota deelt de Indonesi sche regering mede, dat zij zich als gevolg van haar besluit uit de Nederlands-Indonesische Unie te treden, met ingang van heden niet meer gebonden acht aan het Uniestatuut en alle daaraan gehechte overeenkom, sten en briefwisselingen. De Indonesische regering aldus de nota acht deze overeen komsten en briefwisselingen dan ook met ingang van van- daag vervallen. In de nota deelt de Indonesi sche regering naar wij vernemen voorts mede, dat zij bereid is kwesties, die rechtstreeks de toe van de Indonesische regering langen van Nederland raken, in- gistaroohtend om half twaalf dien nodig mocht blijken langs (ioor de Indonesische zaakgelas- de gebruikelijke diplomatieke ka- tigde in Den Haag, de heer Kwee nalen in behandeling te nemen. nesae treft de Nederlandse tese- achten aan het Uniestatuat rjng. bijzonder, omdat de verte- de daaraan gehechte genwoordigers van dat land laat- Desgevraagd heeft de woord voerder van het Indonesische hoge commissariaat in Den Haag verklaard, dat het opzeg gen van de R. T. C.-overeen. komst door Indonesië niet moet worden beschouwd als ..represaille-maatregelen". „Hetgeen de Indonesische re gering heeft besloten is de pri vileges, die Nederland in Indo. neslë heeft genoten als gevolg van de R. T. C.-overeenkomsten te beëindigen en de Neder lands-Indonesische -betrekkin gen in overeenstemming te brengen met de verhouding tussen Indonesië en andere mogendheden". De woordvoerder deelde voorts mede, dat door deze maatregelen j wat de opzegging van de f .nan-1 cieel-economisehe overeenkom sten betreft alleen de oude Ne derlandse investeringen in Indo- nesië worden getroffen. De be handeling van de nieuwe investe ringen zal geen wijziging onder gaan. Overigens aldus voegde hij hier aan toe zullen alle Ne derlandse investeringen op gelij ke voet worden behandeld met andere buitenlandse investerin gen op basis van de verklaring van de Indonesische regering over buitenlandse kapitaalsin vesteringen van enkele maanden geleden, waarvan de tekst op 24 december van het vorige jaar door de Indonesische minister van Economische Zaken, de heer Kasimo, in Den Haag aan minis ter Van de Kieft werd overhan digd. Op verdere vragen deelde de woordvoerder mede, dat de Ne derlandse hoge commissaris in Djakarta, graaf Van Bylandt, door de Indonesische regering zal worden Ibeschouwd als ambassa deur en hoofd van de Nederland se vertegenwoordiging in Indo nesië Het Indonesische hoge De Nederlandse Boekenclub, de grootste kring aan boeken liefhebbers in ons land. organi seert donderdag 23 en vrijdag 24 februari aanstaande een tentoonstelling van haar uit gaven hier ter stede in Grand Hotel ..Rotterdam Westkolk- srraaf 8. Naast de bekende N. B. C.- selecties treffen wij de prachtig verzorgde delen oan de Uni versiteit voor Zelfstudie' aan. Veel bekijks zal voorts de „Baedeker voor de Huisv ouw" hebben, werkelijk een standaard werk voor elke vtouw, die van haar hius een thuis wil maken. Ook andere N. B.C.-uitgaven, zoals de Succes-Efficiency- Bibliotheek. de S-boeken, de JO-delige „Ge chiedenis der Schilderkunst" en nog vele andere, maken het bezoeken van deze tentoonstelling alleszins de. moeite waard. De expositie is >oot iedereen gratis toeganke lijk zij is geonend van 2-6 uur 's middags en van 7-10 uur 's avonds. Elke bezoeker ont vangt bovendien een exemplaar van het maandblad Wereld ten geschenke. Wij kunnen elkeen aanbevelen eens een kijkje te gaan nemen op deze buitèngew on interes sante tentoonstelling, temeer daar de kans hiertoe niet vaak wordt geboden. DE ZAAK-BELA KUN. In een dinsdag, ter gelegenheid van het feit, dat Bela Kun na de eerste wereldoorlog geduren de een korte periode communis tische dictator van Hongarije zestig jaar geleden geboren werd, in de „Prawda" gepubliceerd ar tikel, wordt deze bekende Hon gaarse communist lof toege zwaaid door de vooraanstaande Hongaarse communist professor Eugene Varga, die vele jaren de voornaamste economische raad gever van het Kremlin is ge weest. Bela Kun vluchtte, nadat zijn bewind in 1919 omver was ge worpen naar de Sowjet-Unie. Hij is daar, bij één van Stalins zui veringen, doodgeschoten. t Bij het proces tegen Traitsjo Kostof, voormalig communistisch vice-premier van Bulgarije, die in december 1949 te Sofia werd I opgehangen op beschuldiging van „verraad", werd ook de naam van Bela Kun genoemd. Kostof was er namelijk van beschuldigd een „Brits spion" te j zijn, terwijl hij verder, „in het begin van de jaren dertig", nau- j we betrekkingen zou hebben on derhouden met de „Trotzkyïst Bela Kun." Kostof heeft, tot zijn terecht stelling toe, volgehouden onschul dig te zijn. Ook professor Varga werd on der Stalins bewind in 1949 wegens „afwijkingen van de par tijlijn" gezuiverd. Hij had zich met name oneens verklaard met de uitspraak, dat de Ver. Staten spoedig voor een depressie zou den komen te staan. Professor Varga herriep later enkele van zijn uitspraken en hij wist zijn vroegere positie weer gedeeltelijk te herwinnen. De Sowjet-pers publiceert van tijd tot tijd artikelen van zijn hand, terwijl hij in november '54 na Stalins dood door de Sowjetrussische academie van wetenschappen ter gelegenheid van zijn 75ste verjaardag werd gehuldigd. De leider van de „oerwoud-op stand" van leden der Braziliaan se luchtmacht, majoor Veloso, met ingang van vandaag „de In-1 v,eeft aan verslaggevers meege- donesische vertegenwoordiging deeld, dat hij de stad SantaremJ „De eenzijdige onttrekking commissariaat in Den Haag zal aan plechtig aangegane over eenkomsten als deze, welke in 1949 ter Ronde Tafel Confe rentie werden gesloten met medewerking van de Ver vjm Indon€sië"~ worden verwij inao- In Nederland" worden genoemd, Van alle officiële stukken zal de aanduiding „hoge commissariaat Naties commissie voor nesië, is zonder precedent in het internationaal verkeer in vredestijd en levert een siecht voorbeeld aan de wereld. Deze rechtsschennis door Indo. derd. De woordvoerder voegde hier aan toe, dat de heer Kwee Djie Hoo zaakgelastigde b'ijft. Een woordvoerder van het In donesische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft aan de pers medegedeeld, dat aan het wetsontwerp, dat heden bij het met 40.000 frwoners, beheerst. Voorts beschikt hij over een bol werk te Belterra, dat onder be vel staat van majoor Victor. Deze majoor was vorige week met een vliegtuig met lucht- machtpérsoneel uitgezonden om majoor Veloso en kapitein La- meirao, die de opstand begonnen nadat zij met een vliegtuig uit Rio de Janeiro naar het noorden van het land waren gevlucht, ingediend, een boodschap van president Saekarno is gehecht. stelijk nog tijdens de conferentie te Genève de nadruk plachten te n^'NpX'rLndQP tfHtf'Ieggen op de noodzaak voor beide Dit geeft de wet feitelijk presi- ue ïNcueriduusc icgciiug landen elkander vertrouwen te dentiële steun en verzekert het acht dit een hoogst ernstige schenken. aannemen ervan, ondanks het voorlopig parlement zal worden gevangen te nemen. Victor sloot Naar wij vernemen zal H.M. de Koningin vandaag om elf uur de Indonesische ambassadeur in bij zondere missie, mr. Utoyo Ra- melan in het paleis Soestdijk in afscheidsaudiëntie ontvangen. Mr. Utoyo Ram elan zal zich vanochtend met de gebruikelijke escorte van zijn residentie in Wassenaar „Wisma Duta" naar het paleis begeven. Dinsdag heeft mr. Utoyo Ra mplan op het ministerie van Hconomische Zaken afscheid ge nomen van minister Zijlstra. De unilaterale verbreking vanbezwaar, dat sommige parie de Unieband is ook daarom niet mentsleden er tegen hebben, die gerechtvaardigd, waar Nederland van mening zijn, dat het wetsont- steeds bereid is geweest en nog werp behandeld moet worden steeds genegen is in gemeen- door een nieuwe Indonesische re- De Canadese minister van Bui tenlandse Zaken, Lester Pear son; heeft maandagavond te To ronto verklaard, dat Canada zijn politiek van wapenleverantles aan het Midden-Oosten nauw co- ordineert met die van Engeland, Frankrijk en de V. S. Canada zou niets doen, dat een bewapeningswedloop in het Mid den-Oosten zou uitlokken. Het zou onverstandig zijn, in dien Canada ongeacht beslui ten van de V. N. zou verkla ren, dat het troepen naar Pales tina zal zenden, indien daar ge vechten uitbreken. Maar het zou even onverstandig zijn, Israël of welke andere staat in het gebied ook af te snijden van alle hulp in alle omstandigheden, indien deze hulp de vorm aanneemt van de levering van materiaal voor de verdediging, aldus Pear son. (Canada houdt de verzending van 1750 artillerie-granaten naar Israël op, in afwachting van de besprekingen over de wapen leveranties aan het Midden-Oos ten, die thans in Washington worden gevoerd.) schappelijk overleg met Indone sië een overeenkomst te sluiten voor een andere basis van de on derlinge betrekkingen. Het in 1954 reeds gesloten pro. tocol tot opheffing van de Unie en daarmede samenhangende overeenkomsten en de Ibereidheid om bovendien een regeling te treffen ter vervanging van de fi- nancleel-economische overeen komst, waarvan in Genève werd blijk gegeven, tonen duidelijk aan, dat een Indonesische rege. ring, die terzake werkelijk over- gering. aldus Reuter. De Amerikaanse Senaat heeft een voorstel aangenomen tot het instellen van een speciale com missie, die vraagstukken zal moeten bestuderen welke zich zouden voordoen, indien een pre sident der Verenigde Staten ge- durenoe zijn ambtsperiode door ziekte niet meer in staat zou eenstemming met Nederland zijn zijn ambt naar behoren te zoekt, deze ook kan vinden". vervullen. Men verwacht, dat de Griekse premier, Constantine Karaman lis, na zijn kleine overwinning bij de verkiezingen van zondag, zowel op binnen- als buiten lands gebied een politiek van „de gulden middenweg" zal voeren. De oppositie heeft Karamanlis ervan beschuldigd, dat hij zich teveel richt naar de Westelijke mogendheden. Vrienden van de premier menen dan ook, dat de nieuwe Griekse regering zal vast houden aan de traditionele bond genootschappen, doch dat een meer „onafhankelijke" houding zal worden aangenomen. Karamanlis' anti-communisti sche radicale unie heeft bij de verkiezingen 155 parlementsze tels gewonnen. De democratische unie (oppositie) kreeg 142 zetels en de onafhankelijken kregen er drie. De democratische unie meent, dat nieuwe verkiezingen gehou den moeten worden, omdat de militairen volgens hen van hun officieren opdracht hadden ge kregen voor Karamantis te stem men. De oppositie van centrum en links had zich voor de verkie zingen in één front verenigd. De partijen zullen echter afzonder lijk in het parlement zitting ne men. De voornaamste taak van pre mier Karamanlis ligt op econo misch gebied. Dc prijzen zijn ge stegen en ambtenaren en arbei ders eisen loonsverhogingen. Voorts zullen maatregelen ge nomen moeten worden met het oog op de 200.000 werklozen en het anderhalf miljoen gedeelte lijk werklozen. In Londense diplomatieke krin gen verwacht men, dat de Griek se houding ten aanzien van de kwestie-Cyprus verstarren zal. De regering zou, gezien haar kleine meerderheid, afkerig zijn van een compromis. zich echter bij de opstandelingen aan. Volgens Veloso kunnen zijn troepen zich zeker drie maanden De 41ste zitting van de zaak- Schmidt, die maandag voor het landgereeht te Djakarta is ge houden, werd weer besloten met een demonstratie van jongeren. Toen beklaagde het gebouw ver liet, werden er vruchten naar hem gegooid en toen even later mevr. Bonman met mr. Bonn naar haar auto ging, wierpen ook twee jongelui vruchten naar haar. Toen zij al in haar auto zat, spuwde een jongen haar in het gezicht. Hij zei, dat hij dit gedaan had omdat hij haar haat. De 3 getuigen, die werden ge hoord, waren dorpsmensen, die ale drie zeiden, dat beklaagde in 1951 enige dagen met een bende van de Darul Islam in hun dorp heeft gelogeerd. Beklaagde Schmidt noemde dit alles fanta sie. Om 9.30 uur opende maandag morgen rechter Rechjani de 41- ste zitting van de zaak-Schmidt. Er was zeer veel belangstelling van de jongeren die al verschei dene keren hebben gedemon streerd. Ook de heer Bayens van het Belgische gezantschap was aanwezig. Te 14.00 uur sloot de rechter de zitting. Maandag 27 februari zullen de getuigen Taji Bin Adi, Entjep Wardu en Erna bij As- mawinata worden gehoord. te Jacareacanga staande houden. Hij betreurde het alleen, dat. hij niet meer vliegtuigen had. Volgens niet-officiële berich ten hebben de rebellen een vijfde vliegveld, dat van Monte Alegre, bezet. Zij hebben reeds Santa- rem, Jacareacanga, Belterra en Itaituba in handen. De regering heeft troepen, schepen en vliegtuigen naar het noorden gezonden. Zo is het snel le passagiersschip „Presidente Vargas" met 500 man troepen de Amazone opgevaren om een „sta len ring" om het opstandelingen hoofdkwartier te Santarem te leggen. De linkse pers in Rio de Janei ro meldde dinsdag, dat verschei dene 'hoge officieren geweigerd hebben bevelen te gehoorzamen. Volgens kringen, die in nauw contact met president Kubit- schek staan, is met een speciaal vliegtuig een boodschap .van de minister voor de luchtmacht en andere hoge officieren naar de opstandelingen gezonden, waarin op capitulatie wordt aangedron gen. Ingeval van overgave zou den er tegen de rebellen geen re presailles worden genomen. In verband met deze oproep zouden de operaties tegen de revolutio nairen een etmaal zijn uitgesteld. Een officiële Tsjecho-'Slowaak- se commissie van onderzoek heeft verklaard, dat het vliegtuig, ongeluk van 18 januari in Slowa. kije, waarbij 22 doden vielen, een gevolg Is geweest van een bot sing met een Amerikaanse pro- pagandaballon. Op de dag van het ongeluk zijn in het gebied waar het vliegtuig neerstortte, ballons waargenomen. Niet ver van de plaats van de ramp zijn voer. tolijfselen gevonden van een ballon waarmee het vliegtuig kennelijk in botsing is geweest. Het vliegtuig zelf had geen gebreken en de vlucht ver'iep normaal tot kort voor de landing in Tatra. Toen wijzigde het toe stel plotseling zijn koers en ver loor veel hoogte. Dit duidt op een storing van buitenaf. In de wrak stukken van het vliegtuig is niet de antenne teruggevonden, aldus het verslag van de commissie van onderzoek, dat diftsdag is gepu bliceerd door het officiële Tsje. choslowaakse persbureau Ceteka. De vier mensen die het vlieg tuigongeluk overleefden heb. ben weliswaar verklaard geen ballon gezien te hebben, doen het zicht was slechts ongeveer 15 meter geweest. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft verklaard, dat er „geen enkel bewijs" was, dat een Amerikaanse ballon het ongeluk heeft veroorzaakt. Evenals voor de voorafgaande twee weken heeft de staatssecre taris van Sociale Zaken voor de lopende week goedgeUearsi, dat de brandstoffenbijsteg voor di sociale voorziening wordt rerrduk beid. Kostwinners en ulleenwo nenden krijgen weer f kort gangers 4,10. i De minister van Sociale Zake en Volksgezondheid de heer J. G Suurhoff heeft, naar aanleiding van de geschillen in de Stichting" van de Arbeid over de lonen, de betrokkenen tegen a.s. donderdag 23 februari voor een besprekir bij zich genodigd. Door een aardbeving is maan dagnacht een deel van de oud.' Byzantijnse stadsmuur in Istan bul ingestort, wsardoor vier men sen gedood werden. In het gebied van Esldsehir werden meer dan. duizend huizen in negen dorpen vernield. Ook viel hier nog een dode te (betree ren. De scholen in dit gebied wrs ren dinsdag gesloten» Het K.N.M.I. heeft maandag dagavond omstreeks half tien 'r. vrij sterke aardbeving geregi streerd in Centraal Turkije. Het Nederlandse 8079 tort rcc tiende m.s. „Straat Bali" van de Koninklijke J ava-China-Pak©! vaart Lijnen N.V. te Amsterdam heeft op zijn route tussen Buenos Aires en de Japanse stad Yoke hama geseind, dat uit een der luiken rook opsteeg. De gezag voerder heeft besloten met volle kracht op te stomen naar Colon: bo, waar het vandaag wordt ver wacht. De „Straat Bali" werd in 1953 gebouwd. De besprekingen in Parijs tus sen de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Pineau, en zijn Westduitse collega, Von Brenta- no, over Franse-Duitse kwesties zijn dinsdagochtend geëindigd. Officieel is bekendgemaakt, dat de ministers hun gesprek op 3 maart in Bonn zullen voortzet ten. Het voornaamste punt van be spreking was de toekomst van het Saargebied, dat aansluiting bij West-Duitsland wenst. Men verwacht, dat de Fransen hierin zullen toestemmen, als een re geling getroffen kan worden ter verzekering van hun grote velhebber van het garnizoen van Quemoy, heeft de nationalistisch- Chinese regering gewaarschuwd, dat een communistisch-Chinese aanval op zijn eiland „op han den" is. Generaal Lioe zei maandag tot zijn troepen, dat 120.000 Chinese soldaten zijn samengebracht op het vasteland nabij de eilanden groep van Quemoy. De commu nisten heb'oen hun leger, marine en luchtmacht uitgerust om op Generaal Lioe Yee Tsjang, be- elk ogenblik een aanval op de eilanden te kunnen beginnen, alcius de generaal. Het nationa listische ministerie van Defen sie meldde maandag, dat door kustbatterijen op het vasteland 15 granaten op Quemoy waren afgeschoten. In een officiële nationalistische mededeling wordt thans gezegd, dat een „groot aantal" nationa listische straaljagers van het type „Thunderjet" boven de eilandengroep van Quemoy en boven de rest van de Straat van Formosa paraat is. Men verwacht dat aartsbis schop Makarios, de leider van de beweging op Cyprus voor aan sluiting van het eiland bij Grie kenland, woensdag aan de Britse gouverneur, veldmaarschalk sir John Harding, een negatief ant woord zal geven op de Britse voorstellen voor zelfbestuur. De aartsbisschop besprak de voorstellen dinsdag met de Eth- narchische Raad van de Grieks- orthodoxe kerk en naar verluidt Noorwegen beschouwt zijn be zittingen aan de Zuidpool als Noors gebied en is niet van plan concessies op dat punt te doen. Dit is door de permanente secretaris-generaal van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, Skylstad, in een interview met het Oslose dagblad „Morgenbla- det" verklaard. Hij leverde com mentaar op een Indisch voorstel, dat volgens persberichten erop zou aandringen, dat het Zuid poolgebied onder beheer van de V. N. wordt geplaatst. De Amerikaanse delegatie in de Beheerschapraad van de V.N. heeft het voornemen de clande stiene slavenhandel tussen Frans-Afrika en Saoedi-Arabië ter sprake te brengen. heeft de raad zijn antwoord aan sir John Harding goedgekeurd. In politieke kringen verklaar de men dinsdag, dat de aartsbis schop blijft vasthouden aan zijn eis van een algemene amnestie voor politieke gevangenen. Naar verluidt willen de Britten geen amnestie op grote schaal toe staan. In deze kringen gelooft men, dat het negatieve antwoord van Makarios zal neerkomen op een schorsing van zijn onderhande lingen met de gouverneur over zelfbestuur voor Cyprus. Maka rios zou de besprekingen willen hervatten, als de door hem ge- eiste amnestie toegestaan wordt. Jesse Johnson, hoofd van de bevoorradingsafdeling der Ame rikaanse commissie voor atoom energie, heeft op een te New- York gehouden bijeenkomst van technici verklaard, dat de ,,ura- niumzoekers" met hun Geiger tellers in de afgelopen acht jaar reeds zoveel uranium in de Ver enigde Staten hebben opge spoord, dat voldaan kan worden aan de gehele behoefte aan deze grondstof voor de uitvoering van de programma's voor kern energie-aanwending voor bur gerlijke en militaire doeleinden. Volgens Johnson hebben de uraniumjagers meer verdiend dan de goudzoekers in welke pe riode ooit der Amerikaanse ge schiedenis. economische belangen in het Saargebied. De ministers Pineau en Von Brentano hebben hun staats secretarissen opgedragen in structies op te stellen voor de Franse en Duitse deskundigen, die bepaalde kwesties nader zul len bestuderen ter voorbereiding van de besprekingen der minis ters in maart. Een vooral in het Zuiden vni zonnige dag leverde dinsdag maximum-temperaturen van om s'treeks 5 graden op. De op klaringen hingen samen met een zwakke rug van hoge druk die in Westwaartse richting over ons land trok. Over Duitsland nader de toen een nieuwe zwakke sto ring die daar plaatselijk weer wat sneeuw veroorzaakte. Daar achter voerden krachtige Oost lijke winden koudere en vooral drogere lucht, waarin vrijwel geen bewolking voorkomt, over Polen in Westelijke richting. Deze luchtstroom wordt nog iets versterkt door dat boven Scandi navië de luchtdruk nog lang zaam iets stijgt en boven de Mid dellandse zee de luchtdruk nog wat verder daalt. We verwachten dus een verder aanhouden van het huidige weer type met een tendens tot lagere waarden van de temperaturen, vooral overdag. medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt; geldig van woehsdagoeh tend tot woensdagavond. Meer wind. Overdrijvende wolkenvelden met plaatselijk enige sneeuw. Zwakke tot matige en later af en toe krachtige oostelijke wind. Matige tot strenge vorst. DONDERDAG 23 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 11.25 11.41 Terneuzen 12.15 Hansweert 0 40 12.5' Walsoorden 0.50 1.0C ZON MAAN op onder op onder Febr. 23 7.43 18.09 15.10 5.54 24 7.41 18.11 16.34 6.26 25 7.39 18.13 17.58 6.52

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1