Uit de Provincie zware shag DOUWE EGBERTS de Nieuw Sowjet protest tegen Amerikaanse ballons Het gehesm van schoorstenen zeven t TERNEUZEN. AXEL. OOSTBURG. SLUIS ZAAMSLAG agenda Brits parlementslid: Aantal N ederlanders wil aansluiting van Nederland bij Gemenebest Twee Britse schepen met elkaar in aanvaring POLITIK IN ZEELAND OP DE BRES VOOR DE VOGELS. In Zeeland zal de hulp aan de in nood verkerende vogels, zo ang dat nodig is, geschieden met medewerking van alle rijkspolitie mannen in de provincie. Elke postcommandant geeft aan zijn groepscommandant onmiddellijk floor waar vogels zijn neergestre ken. Al deze berichten gaan ver volgens via de districtscomman dant te Middelburg door naar de afdelingen Zeeland-Zuid en Zee- land-Noora van de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren, die voor de voedering zal zorgen. Dit systeem blijkt uitste kend te werken. Zeer veel telefoontjes met ver beken om hulp zijn ontvangen. Zo zijn er op Thoien meer uan 2000 meerkoeten, wilde zwanen, waterhoentjes e.d. in een volko men verkleumde toestand ont dekt. Bij Kruiningen zijn vele wildé ganzen en eenden neerge streken, evenals in de Peel onder de rook van Goes. In de kreken bq Veere werden minstens 600 wilde ganzen en eenden ontdekt, terwijl in het natuurreservaat bij Rammekens vele honderden vo gels een koude wijkplaats hebben gezocht, evenals m de kreek bij Westltapelle. DE STEKBEETEN- VEEORDENING ZEELAND. Gedeputeerde Staten, van Zee land hebben de Provinciale Sta ten voorgesteld een wijziging aan te brengen in de Stekbietenver- ©rdening Zeeland. Volgens de huidige bepalingen bestaat er een veroofl tol het ver bouwen van suikerbieten, voeder bieten, kroten en snijbiet voor zaadwirming. Op verzoek van des kundigen werd op dit verbod een uitzondering gemaakt ten behoe ve van enige in Zeeland gevestig de kweners van D.eieiuaaü, oie ie teelt van suikerbieten en voe derbieten in bescheiden mate uit oefenen voor slectiedoeleinde n Voor de buiten Zeeland gevestig de zaadtelers, die, in verband met arbeidsmoeilijkheden, elders of de bijzondere geschiktheid van de Zeeuwse grond, in deze provin cie bietenzaad verbouwen of la ten verbouwen, geldt het verbod volledig. Gebleken is echter, dat deze laatste groep de bevoorrechting van de Zeeuwse kwekers als een onbillijkheid gevoelt. Enige van leze bedrijven kunnen zich erop beroepen, dat zij reeds tientallen laren onder leiding van Zeeuwen dun selectiebedrijt in Zeeland uit oefenen en daardoor historische rechten hebben verkregen. Dit standpunt wordt gedeeld door de Nederlandse algemene keuringsdienst voor groente en bloemzaden en door de minister van Landbouw. Uit een bespre king met de rijkslandbouwconsu- lenten in Zeeland is gebleken, dat het aanbeveling verdient de grief weg te nemen. Alle kwekers van suikerbieten, voederbieten, kro ten en snijbiet voor zaadwinning, in of buiten Zeeland gevestigd, zullen bij Gedeputeerde Staten een aanvrage om ontheffing kun nen indienen. BURGEMEESTER D'AILLY KRIJGT ZEEUWSE OESTERS. 21 Februari a.s. zal de burge meester van Yerseke, de heer A. C. Willem sen, namens de geza menlijke oestercultuur in Zee land, de burgemeester van Am sterdam een vaatje oesters aan bieden. Deze aanbieding zal een spectaculair karakter hebben. In tiet gevolg van de burgemeester nevinden zich o.a. een deputatie Zeeuwen in klederdracht. Om van dit kleurige geheel ook de Amsterdamse bevolking een blik :e gunnen, wordt er een kleine stoet geformeerd, die plus minus 15.30 uur zal vertrekken van de Spulstraat De officiële ontvangst ten stadhuize is op vier uur ge steld i in dezelfde stoet zal ook meerijden ,,de muze". Zij is ge zeten in een fraai rijtuig, getrok ken door vier paarden, 's Avonds zal namelijk het gehele gezel schap aanwezig zijn bij de opna me van het (AVRO)-radiopro gramma. ,-De muze betrapt". Het motto van deze manifesta tie is dan ook „Wat muze is in 't culturele dat is de oester in act culinaire leven". Het geheel heeft als doel de aandacht van 't Nederlandse volk te vestigen op dit Nederlandse produkt-. VEERDIENST ZIERIKZEE— KATSEVEER GESTAAKT. De veerdienst Zierikzee-Katse- -,-eer is sedert zaterdag definitief gestaakt. Schouwen-Duiveland is nu bij hoog water alleen te be reiken via de verbinding Anna JacobapolderZij pe Dienstjubileum. Morgen herdenkt de heer P. Bakker ambtenaar op het hoofd kantoor der Z. V. T. M. alhier, de ■dag, dat tiij 40 jaar in dienst van deze Maatschappij is. Examen, machine-schrijven. Voor het Unie-practijkdiploma slaagden de dames C. C. Brandes, C. van Langevelde, I. Marthèze, L. de Visser en W. Vonck, allen uit Axel; J. T. I. de Groot, E. van Langevelde en T. A. Snap, allen uit Terneuzen, en de heren A. J. Comelis uit Hoofdplaat; J. van Langevelde, P. Marijs en B. Wie. !es, allen uit Terneuzen. Voor het vaardigheidsdiploma slaagden de dames J. K. M. Trap man en S. M. Schippers, beiden uit Terneuzen. Aanrijding. Op de wegkruising Wilhelmina- straatBeatrixstraat had tenge volge van het gladde wegdek een lichte autobotsing plaats. De lu xe wagen van de landbouwer K. de P. uit Axel kwam uit de rich ting Singelweg en de vrachtwa gen van de heer v. W. uit Sluiskil uit de richting Bylocqueplein. Zowel de bestuurder van de lu xe wagen als de bestuurder der vrachtwagen hebben tijdig krach tig geremd, maar de auto's gle den over de bevroren sneeuw te gen elkaar. De luxe auto liep enige ma teriële schade op. Persoonlijk bekwam niemand enig letsel. Dier envri enden Dezer dagen zagen tussen Axelse Sassing en Sluiskil auto mobilisten een hond midden in het kanaal liggen, worstelend te gen het ijs. Hulp werd ingeroe pen bij de rijkspolitie te Axelse Sassing, die met behulp van een ladder en touw het dier uit het kanaal wisten te redden. Jaarverg'. afd. Axel detr Chr. Bedrijfsgroepen Centrale. De jaarvergadering van de afd. Axel der Christelijke Bedrijfs groepen Centrale was zeer druk bezocht. De concertzaal van „Het Centrum" was geheel bezet met leden en hun vrouwen of verloof den. Nadat de aanwezigen gezamen lijk Psalm 68 vers 2 hadden ge zongen, volgde Schriftlezing uit Matth. 6 19—34. De heer A. C. van Houte ging voor in gebed. In zijn openings woord wees hij op de grote bete kenis van de invoering van de 42- urige werkweek op de fabrieken in de kanaalzöne. Hij memoreerde het ernstig be drijfsongeval dat het lid Hame link in 1954 heeft gehad. Geluk kig is deze thans weer zo ver her steld, dat hij weer in het produk- tieproces is opgenomen kunnen worden. Na het zingen van Gezang 135 vers 1 was het woord aan de se cretaris voor het uitbrengen van het jaarverslag. Dit verslag liet een optimistisch geluid horen en vermeldde o.m. dat het ledental gestegen was van 158 op 31 dec. '54 tot 193 op 31 dec. 1955. Na dit verslag, dat uitgebracht werd door de heer M. Verschel ling, volgde het financieel ver slag dat een goed overzicht gaf van het geldelijk beheer over het afgelopen jaar. Op voorstel van de kascommis- sie werd de penningmeester dé charge verleend over zijn beheer. De voorzitter dankte de secre taris de heer M. Verschelling voor zijn werkzaamheden, even als de 2e penningmeester Jac. Bakker, die wegens ziekte van de le penningmeester, de heer S. Jansen, het financieel verslag had uitgebracht. De voorzitter sprak de hoop uit dat de heer S. Jansen spoedig hersteld mag zijn. In verband met het 25-jarig lid maatschap van de bond werd het gouden insigne uitgereikt aan de leden P. Deij, M. Verschelling, A. Buijze en C. Oppeneer. De voorzitter verrichtte deze uitreiking met een toepasselijk speechje en tipte hierbij nog aan dat in de loop van het jaar ook de leden A. Oostdijk en P. Rouw dit insigne hebben ontvangen. De heer Compiet uit Sluiskil bracht de groeten en beste wen sen over van de K.A.B.-afdelin- gen Axel en Sluiskil en namens de Chr. B. B. te Axel kwam de heer J. van de Velde op het po dium om te getuigen van de on derlinge verbondenheid. De districtsbestuurder, de heer Braspenning, het woord verkrij gende zeide. dat hij eens een reis had gemaakt naar Limburg en aldaar een bezoek had gebracht aan een vijver met forellen. Hij had aan de gids gevraagd, waar aan men de mannetjes-forellen kon herkennen. De gids had hem uitgelegd, dat de mannetjes de kaken onder het zwemmen dicht hielden. Hij hoopte, dat het met de mannelijke leden anders zou zijn, wanneer zii voor de bond aan het werk waren. Het is no dig, dat er gepraat wordt en dat gaat niet wanneer men de kaken op elkaar houdt. Hij wees op de noodzaak van een sterke vakor ganisatie en de plaats van de Prot. Christelijke Bond. Hij stelde de vraag, of de voor uitgang, welke de 42-urige werk week toch is, bereikt zou zijn, wanneer er niet een sterke vak beweging was geweest. Hij spoorde in zijn korte rede aan om te helpen de bond groter te maken. Het tweede gedeelte van de avond werd gevuld met een to neelspel in 3 bedrijven „De ver dwenen mummie" door S. F. van Wattum. De toneelgroep Ko Bakker bracht dit stuk op sublieme wij ze voor het voetlicht en de zaal heeft werkelijk genoten van het spel. Zonder anderen tekort te doen kunnen wij gerust zeggen, dat Ko Bakker (die ook de regie had) zelf met zijn vertolking van de rol Bram Baeker veel tot dit succes heeft bijgedragen. De gri me was verzorgd door de heer J. v. d. Hout. De voorzitter bracht in z'n slot woord deze toneelgroep hartelijk dank voor haar medewerking en hoopte, dat zij zich nog dikwijls voor de C.B.C. beschikbaar zou stellen. Vóórdat de bijeenkomst met dankgebed werd gesloten, werd gezamenlijk gezongen het eerste en laatste vers van Gezang 280. Vroukvenwereldgebedsdag Ook in Axel waren vele vrou wen bijeen voor de „vrouwenwe reldgebedsdag". De samenkomst, welke gehouden werd in de Ge reformeerde Kerk in de Piron- straat, werd geleid door de da mes F. J. de KrakerBlankert en A. van OostenKoolstra. In niet minder dan 133 landen werd op dezelfde tijd gebeden en gezongen aan de hand van de te voren samengestelde liturgie: „Eén kudde één Herder". Aan het einde van deze bijzon dere bijeenkomst werd een col lecte gehouden ten bate van alle „zendingscorporaties". Het kerkorgel werd bespeeld door de organiste mevr. De Feij- ter; Het Deltaplan en de ruim telijke ordening. Als vervolg op de spreekbeurt van ir Dibbits over het Deltaplan sprak voor de afd. Axel der ZVU ir De Vink, directeur van de Pro vinciale Planologische Dienst over „Het Deltaplan en de ruim telijke ordening". Ingeleid door de plaatselijk voorzitter der ZVU, de heer v. d. Lee, ving ir De Vink zijn lezing aan met te constateren, dat men ook in het verleden, al werd het dan ook niet in plannen vastge legd, bij het gebruiken van de ruimte voor industrie en land bouw, zich richtte naar de om standigheden, bijv. de loop van waterwegen e.d. Nu ons land steeds meer en meer bevolkt wordt en dit vraag stukken oproept van meer pro- duktie, dient men uit te zien naar meer industrialisatie. Alleen al bij dit vraagstuk beseft men dat bij vestigen van industrieën reke ning moet worden gehouden met te vervullen voorwaarden, zoals bevolking arbeidskrachten ORCAM land- en waterwegen (transport van aan- en afvoer), volkshuis vesting en recreatie. Er waren reeds lang plannen in studie om de zee-armen af te dammen, maar de grote ramp van 1953 heeft het inzicht van de noodzakelijkheid naderbij ge bracht en heeft geleid tot indie ning bij de Tweede Kamer van het ontwerp voor de Deltawet. Dit deltaplan zal, wanneer de uitvoering een aanvang heeft ge nomen, zulke problemen mee brengen voor Zuid-West-Neder land, dat het niet anders kan of wij zullen voor elk onderdeel van het Deltagebied aparte plannen moeten hebben. Ook in deze plan nen zal weer het verband moeten liggen met het grote plan, b.v. gemeentelijke plannen moeten passen in regionale of streek plannen en de laatste weer in het nationale plan. Door het Deltaplan wordt de Zuid-Westhoek van Nederland ontsloten en komen er mogelijk heden van bestaan, die er anders niet waren. Er is echter ook kans, dat er mogelijkheden komen te verval len bijv. de oestercultuur hetgeen ook niet mag worden on derschat. Daarom zal men van te voren moeten zien hoe wij met ae ruimte omspringen. Alles zal in eikaar moeten pas sen en voor onze snel groeiende bevolking zullen wij in alle be hoeften moeten traenten te voor zien. Opvoering van industriële produkue door mduscnaiisatie op de juiste plaatsen. Verbetering van de bodemgesteldheid als ge volg van de Komende zoetwater bassins. Daarnaast zal men heel veel aandacht moeten hebben voor de ontspanning van de mens. Goede recreatiegebieden zijn nodig voor de bevolking en hieruit kan ook weer een bron van inkomsten ontstaan. Ir De Vink heeft verschillende aspecten van het plan gedetail leerd belicht. Dit pian is voor Zeeland op zichzelf van groot be lang. Met cijiers toonde spr. aan, dat Zeeland bij de bevolkingstoe name is achtergebleven bij ove rig Nederland. Door verschillende oorzaken had hier minder industrialisatie plaats dan b.v. in de randstad „Holland". Hierdoor ontstond er een trek van de bevolking naar de streken waar meer werkgele genheid was. wij Kennen ook tegenwerkende factoren. Door gebrek aan werk- gelegenheidscheppende industrie iroK de bevolking meestal de jonge arbeidskrachten weg en door gebrek aan goede arbeids krachten durft men weer niet in dustrialiseren. Hierdoor is in Zeeland een ach terstand ontstaan. Echter komen er met het Deltaplan betere kan sen, doordat er door de afdam ming een betere eenheid komt. Alle factoren zullen afgewogen moeten worden vóórdat de plan nen in onderdelen definitief wor den. Door een goede verdeling van de ruimte voor arbeid en re creatie kan Zeeland aan zijn toe komst bouwen. Nadat ir De Vink enkele vra gen tot <*enoegen had beantwoord bracht de heer v. d. Lee dank aan ir. De Vink voor zijn interessante lezing, welke door de aanwezigen met grote belangstelling werd ge- f volgd. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van de Rijks politie zijn de volgende voorwer pen als gevonden aangegeven, die terug te bekomen zijn aan de daar Dij vermelde adressen: Blauwe alpinomuts, Oudewijk 57; Wollen bruin-rode das, Irene, str. 14; Twee paar wantjes (Jae. ger en -bruin), Buthdijk 2; Jon genspet, Kanaalkade 7Heren polshorloge, Noordstr. 32; Rood gebreid kinderwantje, Oudewijk 55; Gebreide bruine handschoen. Irenestr. 28; Ballpointpen, Noord str. 24; Blauw met rood gebreide want, Irenestr. 26; Vulpotlood, Margrietstr. 4; Kinderwantje. Oudewijk 45; Leren motorhand schoen. Kanaalkade 71; Steek. sleutel, Pr. Hendrikstr. 71; Brui ne linker glacé herenhandschoen, De Ruyterstr. 43; Schaatssleutel, Pr. Hendrikstr. 76; Doublé meis jes-armband, Noordstr. 9; Groene bivakmuts en rood wollen kinder- wantje, Pr. Hendrikstr. 42; Bruin wollen sjaal, Buthdijk 25; Bruin gele dameswant met zakdoek, Ju- lianastr. 47; Paar grijze wollen kinderwantjes en rood wollen das, Irenestr. 42; Wit met blauwe da- meswart, Wilhelminastr. 43; Ball pointpen, Bernhardstr. 34; Gebl. woden sjaal, Beatrixstr. 18; Sleu. tel voor schaats, magazijnknecht, Evertsenstr. 14; Sleutel met zak doek, Joost de Moorstr. 1; Zwart dameshoedje, Julianastr. 25. Verder werden op het bureau der Rijkspolitie gedeponeerd: Sleutel, Gebreide Jaeger wollen das, Blauw/wPte kinderwant, Grijze leren riem; Rood plastic kin mbandje, .Groene auto. r j, -..dvindersfluit, Kinderpor- temomiaie en twee wollen wan ten. Bestuurde-rsbond W. Z. Vlaan deren kwam bijeen. In hotel De Eenhoorn verga derde de Bestuurdersbond van 't N.V.V. o.Lv. de voorzitter de heer K. Koster. De voorzitter heette in zijn ope ningswoord de heer G. Jansen van het hoofdbestuur en C. Hoek, districtsbestuurder, hartelijk wel kom. De heer Jansen hield vervol gens een inleiding, waarin hij uit voerig stilstond bij het conflict in de Stichting van de Arbeid, waarbij de dne vakcentrales eensgezind besloten de geschillen voor te leggen aan de regering. Uitvoerig stond de heer Jansen stil bij de propaganda in eigen kring, ledenbehoud is even be langrijk. Ruim 2050 leden zijn na nieuwjaar weer ingeschreven. Het half millioen leden moet dit jaar bereikt kunnen worden. Vervolgens werd het jaarver slag van de secretaris uitvoerig bespreken. Er is een ledenwinst van 6 leden, die volgens de secre taris te gering is. Thans zijn er 1484 leden. De vrouwenbond groeide van de 195 leden naar 239 leden. Een verheugende groei, die haar oorsprong vindt in het oprichten der aid. Aarden burg en verhoogde activiteit. De oprichting der arbeidersavond school werd belangrijk genoemd. Na het uitbrengen van het jaar verslag werd het financieel ver slag goedgekeurd. Tot bestuurs leden werden herkozen de heren A. v. d. Velde en P. Toesseint en in de vacatures gekozen de heren P. de Klerk, F. du Pon, J. Com- melui en T. Versprille. De heer Hubregtsen, die West Zw.-Vlaanderen gaat verlaten in verband met zijn in vaste dienst van de N. V. V. treden, werd dank gebracht voor het vele werk, dat hij in West Zeeuws-Vlaancieren heeft gedaan. Ook werd dank ge bracht aan de scheidende secreta ris de heer A. Klaeijsen en aan de heer Kamminga. De Meer Koster bood de heer Hubregtsen een vulpen aan. Van de rondvraag werd ge bruik gemaakt om de aandacht te vestigen op de vrije veren. Ook de vakbeweging diende in deze haar protest te laten horen. De heer C. Hoek zag dit meer als een taak der politieke verenigin gen dan aan die der vakbewe ging. Daar de vakbeweging in de ze vele contacten heeft met Ka merleden etc. ontraadde hij een actie alleen uit W. Z. Vlaanderen. De vrije veren raakt meerdere veren dan alleen Vlissingen Breskens. De situatie Jacobapol derZijpe bevredigt, helemaal niet. Besloten werd het verbondsbe- stuur van het N.V.V. te vragen deze kwestie centraal te bekijken. De heer Koster sloot hierop de vergadering, waarna men zich verenigde aan een broodmaaltijd. De Zeeuws-Vlaamse Boerenka- pel o.l.v. van de heer J- Henne- key verzorgde hierna een uitste kend muziKaal programma. Aanrijding. In de Nieuwstraat vond een aanrijding plaats tussen een volkswagen, bestuurd door de heer V. uit Cadzand, en een vee wagen, toebehorend aan de gebr. B. uit Waterlandkerkje. De splin ternieuwe volkswagen kwam uit de richting Draaibrug naar Sluis. Ter hoogte van de Plompe Toren naderde de veewagen, die do»r de gladheid van de weg begon te slippen. Daar de afetand tus sen beide voertuigen op dat ogen blik niet groot meer was, vras een botsing onvermijdelijk. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar de volkswagen werd zwaar beschadigd. Rood© Kruisfilmavond In hotel „Het Zwin" werd door de afdeling West Zeeuws-Vlaan deren van het Roode Kruis de film „Zij keerde terug" vertoond. Voor deze filmavond bleek een goede belangstelling te bestaan De heer M. I. Hoste uit Oost burg deed een hierbij een beroep op de aanwezigen om zich ate donor voor de bloedtransfusie dienst beschikbaar te stellen. Voos- de vogels. Door de leden van de dierenbe scherming en vogels werd zater dagvoormiddag bekend gemaakt, dat degenen die voedsel voor de vogels hadden, deze konden be zorgen op het gemeentehuis. Daar er meerdere voedselplaat sen zijn, worden de inwoners op gewekt om zoveel mogelijk brood of ander voedsel naar het ge meentehuis te brengen. Het wordt dan verder op de voeder plaatsen, waar tot heden nog geen dode vogels zijn aangetrof fen, uitgestrooid. MAANDAG 20 FEBRUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Tussen hemel en aar de". Concertgebouw, 8 uur: Op voering van het toneelstuk „Waarheen?", door de toneel- groeD v. d. moderne arbei dersbeweging. AXEL: het Centrum, 8 uur: „Menselijke begeerte". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Het loon van de angst". DINSDAG 21 FEBRUARI. TERNEUZEN: Duxor-Theater, 8 uur: „Waldo speelt detec tive". AXEL: Hotel „Het Gulden Vlies", 2.30 uur: Vergadering van stembev. ingelanden van de polder Beoosten Blij Be noorden. ZAAMSLAG: Café „Het Wa pen van Zeeland", vergade ring ingelanden polder Zaam- slag. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Manon van de bronnen". De Russische onderminister van Buitenlandse Zaken Gromy- ko heeft zaterdag aan de Ameri kaanse ambassadeur in Moskou, Bohlen, een nota overhandigd, waarin opnieuw wordt geprotes teerd tegen de Amerikaanse bal lons boven Sowjetgebied. Het Amerikaanse antwoord op het eerste Sowjet-protest wordt door de nieuwe nota verworpen. Herhaald wordt, dat het zenden van de ballons over Sowjet-ge- bied. Het Amerikaanse antwoord op het eerste Sowjet-protest wordt door de nieuwe nota verworpen. Herhaald wordt, dat het zenden van de ballons over Sowjet-ge- bied schending van de Sowjet- soevereinlteit betekent en in strijd is met de algemeen aan vaarde normen van de interna tionale wetten. De Sowjet-regering biedt aan in New York, Washington, Lon den of Parijs Amerikaanse bal lons met de daarbij behorende in strumenten, die in de Sowjet- Unie zijn onderschept, ten toon te stellen, om aan te tonen, dat de ballons niet voor weerkundige waarnemingen doch voor militai re doelen opgelaten worden. De Sowjet-nota wijst opnieuw op het gevaar van botsingen tus- door AGATHA CHRISTIE 41) (Nadruk verboden). HOOFDSTUK XI. Hoofdrechercheor Battle verschijnt ten tonele. Lord Caterham was zó bang, dat Lomax 'hem niet éénmaal, maar verscheidene malen zou moeten spreken, dat de gehele ochtend besteedde aan een in spectie-reis door de terreinen om het park van „De Schoorste nen" zelf. Ten slotte dreef de honger hem naar huis. „En," re deneerde hij, „nu zal het ergste ook wel achter de rug zijn." Hij sloop door een kleine zij deur het huis binnen. En van daar, door een tamelijk donkere gang, naar zijn heiligdom. Hij dacht, dat niemand zijn terug komst bemerKt had, maar daarin vergiste hij zich. Hij zat nog geen I minuut in zijn gemakkelijke stoel of er werd geklopt. En op zijn „ja" kwam Tredwell binnen. „Neem me niet kwalijk, my- lord „Wat is er nu weer, Tredwell?" „Mr. Lomax heeft gevraagd, of hij u, dadelijk als u thuiskwam, in de bibliotheek mocht spre ken." Op die discrete manier bracht Tredwell ter kennis van zijn heer en meester, dat hij nog niet thuis behoefde te zijn, als hij dat lie ver niet wilde. Met een zucht stond lord Ca terham op. „Het moet toch, of ik het nu of straks doe. In de bibliotheek zeg je?" „Ja, mylord." Met een tweede diepe zucht zette lord Caterham zich in be weging en na een wandeling van een paar minuten door het kas teel zijner voorouders stond hij voor de bibliotheekdeur. Hij draaide de knop om; de deur was gesloten. Hij begon te rammelen met de knop en na even wach ten werd de sleutel van binnen omgedraaid, de deur ging een paar centimeter open, het ge zicht van Lomax verscheen voor de opening en gluurde achter dochtig naar buiten. Bij het zien van lord Caterham maakte de achterdocht plaats voor bijna vaderlijke welwillend heid. „Ah, Caterham, kom binnen. We stonden ons juist af te vra gen, wat er met jou gebeurd zou zijn!" Lord Caterham mompelde iets over plichten tegenover de be zitting en reparaties voor zijn pachters, wrong zich door de kier heen en kwam kleintjes het ver trek in. Behalve Lomax waren er nog twee mannen aanwezig. De ene was kolonel Melrose, de plaatselijke hoofdinspecteur en de andere een onbekende, een stevig gebouwde man van mid- j delbare leeftijd, met een gezicht, dat opvallend was door het ont breken van enige uitdrukking. .Hoofdinspecteur Battle is een half uur geleden gearriveerd," lichtte Lomax lord Caterham in. „Hij heeft met inspecteur Badg- worthy geconfereerd en heeft dr. Cartwright gesproken. Nu wil hij het een en ander van ons we ten." Lord Caterham begroette Mel rose als goede bekende, verwel komde hoofdrechercheur Battle op ouderwets-hoffelijke manier en ging zitten. De andere namen eveneens plaats. „Ik hoef je zeker niet te zeg gen, Battle," zei Lomax, „dat dit een zaak is, waarbij de grootst mogelijke discretie betracht moet worden." De politie-beambte knikte op een manier, nonchalant en toch een tikje ongeduldig die lord Caterham buitengewoon sympathiek aandeed. „Dat komt wel in orde, mr. Lo max. Maar wij moeten alles we ten, alles zonder voorbehoud! Nu is mij gezegd, dat de naam van de heer, die doodgeschoten is, graaf Stanislaus was. Is dat zijn ware naam?" „Neen." „Wat was z'n ware naam dan?" „Prins Michael van Herzo-Slo- wakije." De kleine staaigrauwe ogen van Battle gingen iets wijder open. „En wat, als ik vragen mag, was het doel van dit bezoek hier? Een kwestie van genoegen, an ders niets?" „Neen, naast het genoegen was er ook nog een ander doel. Maar denk erom, Battle, dit in ver trouwen gezegd, de strikste ge heimhouding is nodig." „Ja, mr. Lomax." „En kolonel Melrose." „Natuurlijk!" „Nu dan, prins Michael was hier om mr. Herman Isaacstein te ontmoeten. Er was sprake van een zekere lening, -een lening on der zekere voorwaarden...." „Welke waren die voorwaar den?" „Details weet ik niet. Daarom trent was ook trouwens niets ge regeld. Maar de hoofdzaak was deze. Ingeval van herstel der monarchie verbond Michael zich tot het geven van petroleum- concessies aan zekere maatschap pijen, waarbij mr. Isaacstein ge ïnteresseerd was. En de Britse re gering had zich bereid verklaard om, met het oog op de uitgespro ken pro-Britse gevoelens van prins Michael, zijn zaak te steu nen." „Hm! Verder hoef ik het niet te weten," zei Battle. „Prins Mi chael was het om gold te doen, mr. Isaacstein om olie en de re gering voelde wat voor de nobele rol van vader-die-zijn-zegen- geeft. Eén vraag nog. Waren er nog anderen, die de concessies wilden hebben?" (Wordt vervolgd). POST VER V OER BIJ SNEEUW EN MS. De huidige weersomstandighe den zijn er oorzaak van dat ver scheidene postverbindingen waar langs het postvervoer gewoonlijk geschiedt, zijn uitgevallen, zo ver nam A.N.P. van de P.T.T. Vooral het vervoer naar de eilanden heeft ingrijpende wijzi gingen ondergaan. Zo wordt de verbinding met Ameland en Schiermonnikoog, daar de rijks- veerdienst op deze eilanden reeds geruime tijd is gestaakt, thans met militaire vliegtuigen onder houden. Evenzo de verbinding met Vlie land en Terschelling, die tot 16 februari op de normale wijze (met een particuliere bootdienst) in stand kon worden gehouden. Voor het vervoer naar Texel wordt gebruik gemaakt van een bootverbinding. De bootverDinding Hellevoet- sluisMiadelharnis haven, en Anna JacobapolderZijpe, zijn nog intact. Voorbereidende maat regelen zijn echter reeds getrof fen om bij het uitvallen van deze verbindingen ook de post voor Goeree en Overflakkee en Schou wen-Duiveland door de lucht te vervoeren. Wat de treinverbindingen be treft, dient rekening te worden gehouden met vertraging in de overkomst. Door het treffen van die bijzondere maatregelen, wel ke de plaatselijke omstandighe den vereisen, wordt getracht de bestelling zo goed mogelijk te doen verlopen. sen ballons en vliegtuigen en het gevaar dat de bevolking loopt als de ballons dalen. Zaterdag heeft ook buiten-Mon golië tegen schending van zijn luchtruim door Amerikaanse bal lons geprotoesteerd. In de Sowjet-nota wordt voorts gezegd, dat „nota genomen" is van de Amerikaanse verklaring, volgens welke maatregelen ge no men zullen worden om te verhin deren dat Amerikaanse ballons boven Sowjetgebied komen. Patrick Maltland, conservatief lid van het Britse parlement en journalist, heeft vrijdagavond verKiaam, dat een aantal Neder landers hem had geschreven, dat zij aansluiting van Nederland bü het Britse Gemeneibest wensen op dezelfde -basis ate India. Maitland, een voormalig oor iogscorrespondent, zei tot een studentenvereniging te Durham dat een kring van gelijkgezinde landen zich rond de ,,kern van het Gemenebest" kan scharen waarbij geheimen zouden kun nen worden uitgewisseld. De kleinere landen van vrij Europa rijn gedesillusioneerd, omdat zij geen gemeenschappe lijk doel voor onderlinge samen werking en weinig geloof in eén kunstmatige unie ol federatie hebben, aldus Matland. Twee Britse schepen, de 7.000 ton metende „City ot Sydney" uit Liverpool en de 2.374 ton me tende „Corchester" uit Londen, zijn zondag voor de kust van Nor folk (Engeland) met elkaar in aanvaring gekomen. De „Corchester" was in zinkem. de toestand, alleen de voorsteven is nog -boven water. Veertien ma zjjn door een ander Britse schip, de „CormuU", opgepikt. Zes man worden vermist. Er is één lijk ge borgen. De „City of Sidney", die naar Londen is doorgevaren, is niet ernstig beschadigd. Een aantal schepen is in de buurt van de „Corchester". De aanvaring gebeurde ongeveer 16 km uit de kust. Er heerste op het ogenblik van de aanvaring een sneeuwstorm. Volgens latere berichten wordt aangenomen dat zeven zeelieden bij de aanvaring zijn omgekomen De „Corchester" zonk vier uur na de aanvaring. Veertien over. levenden zijn aan -boord genomen door het zusterschip van de „Oor Chester", de „CormuU".

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2