Handgemeen in Franse NationaleVergadering De volksstemming op Malta Frans-Marokkaanse besprekingen begonnen Het verbreken van de Ned.-lndonesische Unie De winter in Scandinavië K-'' W'': H-ikïs'- r Wil DONDERDAG 16 FEBRUARI 1956. 11e Jaargang Nr 3691. Poujadisten slaags mei politieke tegenstanders - Prof. Mr. J. C. van Oven benoemd tot minister van Justitie Spoorwegen vechtentegen vastgevroren wissels en stuifsneeuw De Elfstedentocht 1956 De moeilijkheden in de Stichting van de Arbeid Het uittreden van Indonesië uit de Nederlands- Indonesische Unie De reis van minister Algera naar Ceyloi TUNESIE Indonesische regering stelt Nederland officieel op de hoogte HET WEER KEKKONEN TOT PRESIDENT VAN FINLAND GEKOZEN Hulpverlening aan Ital De strijd in Algerije WEERBERICHT. HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN Vraakering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Ncordstraat 55—57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nd 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaai; Per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. I erneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct, minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. In de Franse Nationale Vergadering heeft zich, gedurende een iletot ovor de al dan niet geldigheid van een aantal uoor ï'oujadis- ten verworven zetels, een handgemeen voorgedaan tussen Pouja- ilistisclie en andere afgevaardigden, waarbij de stoelen door de ver gaderzaal vlogen. Het ^"""11 werd nog groter toen een beBoekcir van de openbare tribune met naar later bleek een kinderpistooltje in de lucht schoot. Suppoosten schoten toe en poogden de vechtende ,/lepu- tees" te soneiden. Ook de man-metrhet-kinderpistcoltje werd „out- lTM)GWd", Ken Poujadistische afgevaardigde liep een bloedneus op, terwijl de das van een ander sneuvelde. Voorzitter Le Troquer liet onmiddellijk de sirenes loeien en gat opdracht tot ontruiming van de tribunes voor bezoekers en pers. De strijd brak uit toen er juist gestemd zou worden over een voorstel om de verkiezing van Cyprien Calmel, een Poujadisti sche afgevaardigde voor het departement Haute Garonne, on geldig te verklaren. Jean Damasio, een nauwe medewerker van Pierre Poujade, rende naar het spreekgestoelte en poogde zich van de microfoon meester te maken. Een socialistische afgevaardig de zette toen op zijn beurt een stormloop naar net spreekge stoelte in. Hij werd door de Pou- jadist opgevangen, waarna vuist slagen werden uitgewisseld. Andere Poujadisten ijlden Da masio te hulp en weldra ontspon ach een algemeen gevecht tus sen Poujadisten en linkse afge vaardigden, waarbij het strijd toneel werd gevormd door de open ruimte tussen het spreek gestoelte en de voorste zitban ken. Uiteindelijk vochten een veer tigtal Poujadisten tegen een hon derd socialisten en communisten. Zaalwachten slaagden er ten slotte in de twee groepen te scheiden, waarna zij door hand reiking een menJblijke ketting dwars door de vergaderzaal vormden. Toen niet meer mogelijk was de meningsverschillen op de vuist te beslechten, uitten par tijen hun toorn in wederzijdse be ledigingen, waarbij de linksen ..fascisten" riepen en de Pouja disten reageerden met „Ga naar Moskou" en „Kom dat eens liier i vertellen". Nader wordt gemeld dat de man met het kinderpistooltje Jang leve Ravachol" (Ravachol was een beruchte Franse anar chist, die in het begin van deze eeuw verscheidene mensen door het werpen van bommen om het leven bracht), riep, toen hij in de lucht schoot Hij werd, na „ontwapend" te zijn, eerst naar het secretariaat der Nationale Vergadering en vervolgens naar het dichtst bij het parlementsgebouw gelegen politiebureau gebracht, om on dervraagd te worden. Toen men hem daar vroeg, of hij ook anar chist was, antwoordde hij: „Neen, maar hetgeen ik vanavond ge zien heb zou genoeg zijn om mij er een te doen worden". De vergadering werd hervat, nadat de orde was hersteld. De voorzitter, Le Troquer, deelde mee, dat Damasio zijn excuus had aangeboden voor het feit, dat hij de oorzaak van het inci dent was geweest. Le Troquer verdaagde daarop het debat tot vandaag. Premier Guy Mollet zal de vergadering dan toespreken. Hij zal de Alge rijnse kwestie ter sprake bren gen. Bij Koninklijk besluit van 15 februari is prof. mr. J. C. van Oven benoemd tot minister van Justitie. Ce beëdiging geschiedde woensdagmorgen ten paleize Lange Voorhout te 's- Graven - hnge. De volksstemming die in het afgelopen weekeinde op Malta is genouaen heelt voor de labour - partij van premier Dom Mintotf <4,8 procent van net aantal Uitge- Dracnte stemmen opgebraent. Van de 90.434 uitgebraente stem men, slechts 60 procent van de stemgerechtigden is opgekomen, waren er 6Y.b07 voor 't plan van Mintotf voor nauwere politieke en economische banden met En geland en vertegenwoordiging van Malta in hc-t lagerhuis in Londen door drie afgevaardigden. 20.177 stemmen werden tegen de aansluiting uitgebracht en 2.559 stemmen waren ongeldig. De nationalistiscne oppositie partij, die tegen het plan van Min totf is, had de bevolking opge roepen de volksstemming te boy cotten. De Rooms-Kachoiieke hiërarchie op het eiland had om uitstel van de stemming ge vraagd, hangende verzeaering van de gelooxsvrijheid door ae Britten. Engeland had een „duidelijk en onmiskenbare" meerderheid ten gunste*van integratie van Malta met Engeland geëist, alvorens men verder zou gaan met het om streden plan van Mintotf. Een woordvoerder van aarts bisschop Gonzi, de Rooms-Katho- lieke leider op Malta, verklaarde, dat geen duidelijke en onmisken- TOMAAT IN DE KOU. bare meerderheid zich vóór inte gratie heeft uitgesproken. Premier Minion heeit nog geen commentaar willen geven. Naar verluidt beschouwt hij de uitslag als een overwinning voor zijn pian en een vertrouwensvo- -tum voor zijn regering, die na verkiezingen in maart aan het be wind kwam met een program voor algehele integratie met En geland. Vertraging cp bijna alle lijnen. Hebben de Spoorwegen de vo rige week een verwoede strijd moeten leveren tegen de zich of de elektrische bovenleidingen vastgezette ijzel, thans is de grootste vijand van de N. S. de stuifsneeuw, die zich tussen wis sels, motoren en tussen de schuifdeuren van de rijtuigen nestelt. Dinsdagavond vooral hebben vele reizigers met verkleumde handen getracht de deuren los te trekken, maar tevergeefs. Muur vast bleven de deuren, de min der parlementaire uitdrukkingen van de reizigers ten spijt. Met grote moeite neett her N. S.-personeel enkele deuren open kunnen houden. Maar ook onder de trein koekte de snuif- sneeuw, die daardoor de verwar mingsapparatuur uitschakelde. Het probleem van de vastge vroren wissels is thans door de fijne sneeuw nog groter gewor den. Door al deze factoren is vertraging op de lijnen niet te vermijden. Zelfs vallen treinen uit, sommige moeten worden omgelegd. In Nijmegen, Venlo en Best heeft men het woensdagochtend zwaar te verduren gehad, ver tragingen van meer dan een uur deden zich hier voor. Maar ook in het Westen op de meer drukke lijnen zijn velen te laat op kantoor on fabriek geko- nen. De Spoorwagen doen wat ze kunnen, maar staan voor een vrijwel hopeloze taak. In Nederland bedragen de ver tragingen maximdal een uur. ■■■■is. Naar wij vernemen heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurnoif woensdagmiddag op zijn departement een informele bespreking gehad met vertegen woordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties, die in de Suchting van de Arbeid zijn vertegenwoordigd. Van officiële Nederlandse zijde wordt bevestigd, dat de Indone sische regering aan de Neder landse hoge commissaris in Djakarta een nota heeft overhan digd, waarin wordt medegedeeld, De minister van Verkeer en Waterstaat mr. J. Algera brengt, zoals is gemeld, op het ogenblik als gast van de Ceylonese lucht vaartmaatschappij „Air Ceylon" een bezoek aan dat land. Op vrijdag 17 februari, 's mor gen} om half twaalf plaatselijke tijd zal de minister met een toe stel van de „Air Ceylon" naar Nederland terugkeren. De terug reis wordt gemaakt van Colombo over Bombay, Karachi, Bahrein, Cairo, Rome en Londen naar Amsterdam. Zaterdag 18 februari om 19.20 uur wordt de minister op Schiphol terugverwacht. Bovenstaande foto toont de doortocht van de den ^alnvan^Z^ Hinueioopen, waar de tocht tegen de koude wind in naar het noor den een aanvang Geneest ruwheid en schraalheid Te Parijs zijn woensdag de Bij een botsing tussen aanhan- Frans"Marokk,tanff„bHSSehebhpn gers van de Tunesische premier begonnen, welke ten doel h Boerguiba en de uiterst nitio a- Marokko onafhankelqkh listische leider Ben Joessef zijn ver-enen.'waairbU ter toch twintig Tunesiërs om het leven met Frankrijk verbonden j gekomen. Het gevecht begon met een aan val van BoerguLa's volgelingen op die van Ben Joessef. Eerstge- noemden verloren vijf twee doden en drie vermisten en de laatsten vijften man. Boerguiba's mannen maakten enkele vuurwapens fbuit. Aan de veiling Kwinsheul heeft de firma Batist-Veerkamp gis- termorgen de eerste tomaat aan- .lat. de Indonesische regering uit gevoerd. De opbrengst, bestemd (te Nederlands-Indonesische Unie voor het Nederlandse Rode Kruis, Is getreden. Deus mededeling is was 1,55. Koper was de heer H. Zuiderwijk uit Poeldijk. In 1954 werd de eerste tomaat aangevoerd op 22 februari. In 1955 op 4 April. gisteren bij de Nederlandse rege ring in Den Haag via de Neder landse hoge commissaris in Dja karta, mr W, F. L. graaf van By landt, ontvangen. De Indonesische regering beeft gisteren Nederland officieel mee gedeeld, dat zij de Nedariands-In- <lones«*iie Unie als niet meer be staand beschouwd. De algemene adviseur van 't Indonesische ministerie van Bui tenlandse Zaken, dr Sudarsono, heeft gistermorgen aan de Ne derlandse hoge commissaris in Djakarta, mr W. F. L. graaf Van By landt, een nota met betrekking tot dit onderwerp, overhandigd. De inhoud van deze nota is niet hekend gemaakt, maar volgens zegslieden zou hierin de kwestie van de diplomatieke betrekkin gen ter sprake zijn gebracht. Ten tijde van de Unie wisselden Ne derland en Indonesië hoge com missarissen uit. Indonesië wenst thans de diplomatieke betrekkin gen op een normale basis te bren gen door het uitwisselen van am bassadeurs. De zegslieden herin nerden in dit verband aan de ver klaring van de Indonesische mi nister van Voorlichting, Sutan Makmur, dat de ophelfing van de Unie niet betekent, dat Indone sië geen normale diplomatieke betrekkingen met Nederland wenst. OPPOSITIE WENST AFTRE DEN VAN DE REGERING. Inmiddels heeft de minister van Voorlichting een beroep gedaan op de oppositie-partijen om eens gezind te zijn tegen Nederland. Hij zei. dat het thans het „psycho logische moment" was om de overeenkomsten van de Ronde Tafel Conferentie op te zeggen. Eenzijdige stappen hiertoe kon den met uitgesteld worden tot de formatie van een nieuw kabinet, omdat zij het gevolg zijn van de mislukking van de onderhande lingen, die door het huidige kabi net huidige kabinet gevoerd wer den. Alleen de Nederlanders zou den ervan profiteren als de oppo sitie de regering in deze kwestie aanvalt. De voorzitter van de oppositie partij, de P.N.I., Mangunsarkoro, heeft daarentegen herhaald, dat het huidige kabinet niet in staat kan worden geacht vérstrekken de maatregelen te nemen. Het op positieblad „Merdeka" drong er gisteren in een hoofdartikel we derom op aan, dat de regering zal aftreden. De kleine oppositiepartijen heb ben gistermorgen een motie inge diend, waarin van het kabinet wordt geëist, zijn mandaat terug te geven. DE FINANCIËLE EN ECO NOMISCHE OVEREEN- KOMSTEN. Het kabinet is in een vergade ring met de regeringspartijen in principe overeengekomen, dat de financiële en economische over eenkomsten met Nederland moe ten worden opgezegd. De bespre kingen hierover zullen worden voortgezet na aankomst van de Indonesische delegatie uit Genè- ve. De minister van Voorlichting verklaarde, dat vóórdat zal wor den overgegaan tot uitvoering van het besluit om de financiële en economische overeenkomsten op te zeggen, eerst de mening zal worden gevraagd van de leden van de delëgatie en van de finan ciële adviseurs. HET UITWISSELEN VAN GEVANGENEN. De woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, Suwito Kusumowidigdo, heeft gisteren verklaard, dat de toe stand, die is ontstaan uit het mis lukken van de conferentie te Ge- nève, door de regering niet gun stig wordt geacht om met Neder land besprekingen te voeren over het uitwisselen van gevangenen. In Noorwegen worden de ko- moet sluiten wegens brandstof- mende dagen nog temperaturen gebrek en doordat men de pro tot 26 graden onder nul verwacht. dukten niet kan vervoeren. Vol- Gevreesd wordt dat bij de Zuid- gens een ander blad te Helsinki, Noorse kust veel vis in zee zal „Ehelslngin Sanomat", is de toe- bevriezen. Er is daar op vijftien stand voor de houtv.eredelingsin- meter diepte een temperatuur dustrie zeer precair. De Finse van min 0.8 graad gemeten. Ver- spoorwegen ondervinden grote scheidene vissoorten zijn hierte- j hinder door de koude en vele goe- gen niet bestand. De Oslofjord is,1 deren blijven in havens en op doordat dinsdag een krachtige stations Lggen. noordoostenwind woei, vrijwel I Door de ijstoestand in Denemar- ijsvrij, dpch nu de wind zwakker ken en de ontsporing van een is geworden bestaat de kans opgoederentrein, gistermorgen bij nieuwe ijsvorming. Gothenburg, is ernstige vertra- Op sommige plaatsen, vooral'ging ontstaan in het internatio- ln het noorden des lands, heerst nale treinverkeer. Passagiers die ernstig gebrek aan drinkwater. dinsdag met de Scandinavië-Ita- In Finmarken zijn alle bronnen lie-expres en de Noord-expres en beken tot op de bodem bevro- Denemarken zijn binnengekomen ren, zodat de waterreservoirs uit- en naar Oslo moeten, hebben geput raken. In het plaatsje daardoor ten minste negen uur Brunnoysund moet het water per vertraging, tankwagen over een afstand van acht kilometer aangevoerd wor den. De geringe neerslag van deze winter heeft mede het waterge brek veroorzaakt. Ook heeft de strenge winter moeilijkheden veroorzaakt voor het verkeer, de elektriciteitsvoor ziening en in het noorden voor de brandstofvoorziening. Vijf mannen uit Alta in Noord- Noorwegen hebben van de week Frankrijk en de andere rr. gendheden, die het verdrag van Algiciras en andere intemati. rune overeenkomsten betreffende Marokko hebben gesloten, het ben formeel de sleutels tot deze eenheid in* handen", aldus sultan riidi Mohammed Ben Joessef van Marokko. Te Parijs is van officiële zij: medegedeeld, dat de eigenlijk" besprekingen 22 dezer zullen be ginnen. Zij zullen in het Fran.- ministerie van Buitenlandse Z? ken worden gevoerd. De Franse delegatie zal doo de minister van Buitenlandse Zf. ken Pineau worden geleid, ter wijl Si Bekkai, de Marokkaans1 premier, het hoofd der Marofc Kaanse delegatie is. In de loop van woensdag stroomde met oostelijke winden opnieuw zeer koude lucht or- land binnen. Ondanks de langdurige zonn<- schijn kwam het kwik in Eelde midden op de dag niet hoger day- min tien graden. In Zeeland waar het kwik om 12 uur bij wind van zee zelfs even boven nul stond, vroor 'het een uur later, toen de wind was ge draaid, alweer drie graden. Woensdagavond daalde Ln ons tand de temperatuur vrij stabiel snel aangezien er óp de meesu plaatsen weinig -bewolking Ofschoon de Liga van Rode Kruisverenigingen te Genève op een desbetreffende vraag van het Nederlands Rode Kruis in eerste instantie heeft geantwoord, dat hulp uit Nederland voor Italië niet onmiddellijk nodig was, daar voldoende hulp geboden werd heeft zij de directie thans laten weten, dat hulpverlening wel op prijs wordt gesteld. De situatie blijkt ernstiger dan oorspronkelijk werd gedacht. Dank zij de belangeloze mede werking van de K.L.M. zullen door het Nederlandse Rode Kruis 1000 dekens ter waarde van 20.000,per vliegtuig naar het Italiaanse Rode Kruis worden verzonden. Premier Urho Kekkonen is woensdag door driehonderd kies mannen tot president van Fin land gekozen. .Noorwegen neouen v«n uc weer. Kekkonen behoort tot de agra- met een door een bulldozer ge-rische partij en volgt de 85-jarige trokken slee bij veertig graden conservatief Juho Paasikivi op. kou een tocht van 500 kilometer Hij verkreeg in de derde stern- naar Finland gemaakt om mate- ronde 151 stemmen, het vereiste riaal voor een rendierafrastering minimum, en versloeg de sociaal democraat Karl August Fager- holm, voorzitter van de Kamer, met een meerderheid van slechts twee stemmen. Paasikivi, die niet tot de offi ciële kandidaten behoorde, had laten weten, dat hij opnieuw voor zes jaar president wilde zijn, in dien alle partijen dit wensten. Alle zes Finse partijen hadden een kandidaat gesteld. tussen Noorwegen en Finland te vervoeren. In een fjord in de buurt van Bergen zijn dinsdag drie jongens door het ijs gezakt en verdronken. Zweden heeft nog zelden zulk een barre winter beleeft, waarin het ijs in alle het land omspoelen de zeeën zich zo vroeg vormde en zo dik werd. Voortdurende sneeuwstormen maken de toe stand nog erger. De bevoorrading is tot nu toe niet gestagneerd, maar in enkele delen van het land bestaat gevaar voor gebrek aan brandstof en olie. De autoriteiten hebben de bevolking verzocht, niet te hamsteren. De olieimpor teurs hopen de toestand meester te kunnen blijven door de aan voer voornamelijk op Gothenburg te concentreren en deze aan te vullen met transito-invoer via Drontheim. In Finland ondervindt de indu strie moeilijkheden. Volgens „Huvudstadsbladet" dreigt het ge- nen door verzetslieden om vaar. dat verscheidene fabrieken leven gebracht. Rebellen hebben woensdag bij Sinmokra twee autobussen aan gehouden, doch zij werden op hun beurt door ordetroepen ver rast. Bij 'n vuurgevecht, dat ont stond, zijn 5 rebellen gesneuveld. Elders in het departement Con- stantine zijn bij gevechten nog 5 opstandelingen gedood. Bij verschillende aanslagen in het land zijn zeven Mohammeda nen door verzetslieden om het ven. President Coty verklaarde in zijn openingstoespraak dat de tegenwoordigneid in Parijs van de sultan van Maroxko en de president van 1 ranKTijK „het hi storiscne belang" der onderhan delingen aantoont. „Le suitan wil de meester werkman zijn bij liet leggen van een nieuwe tias.s voor samenwer king tussen frankrijk en Ma- roKKO". Het doel der komende onder handelingen en van ons geza menlijk streven is net vesugen van een steisei, waardoor het lot van de massa van het volk ver beterd zal worden en dat ruimte iaat voor grotere ontwikkeling op intellectueel en economiscn gebied. Doch laten wij niet zo s.mpnstiscn zijn te geloven, dat de taak der ondernanueiaars een voudig zal zijn", aldus president Coty. De sultan verklaarde in zijn openingsrede, dat de onderhan delingen „in vrije en stoutmoe dige geest" moeten woroen ge voerd. Volgens hem was de taak der oridernandeiaars als voigt: 1. De Marokkaanse onaihan- keiijkheid moet een tastbare wer kelijkheid worden door opzegging plaatsen weinig bewolking ex- van het in 1912 gesloten verdrag weinig wind was. Om 21.00 uui van 1 ez. vroor het op het vliegveld Leem „Wij zijn bijzonder ingenomen warden al twintig gradem met de van groot begrip getui-Gok elders in Europa hield de gende houding der franse rege- vorst over het algemeen onver ring, die ermeue heeft ingestemd, minderd aan. Alleen in West het protectoraatstijdperk als ge- Frankrijk kwam de iemperatuiu eindigd te beschouwen", aldus even boven nul, toen met noord Ben Joessef, die vervolgde: westelijke winden zachtere luch' 2. „De wijze, waarop Frank- werd aangevoerd. rijk en Marokko in het vervolg 20 dooide het in Parijs wcens verbonden zullen zijn, moet om- dagmiddag een weinig. Wat ons schreven worden." land betreft wordt voor donder „De vaderlandsliefde der ïei- ,jag een aanhouden van de vorst dende Marokkanen sluit in geen verwacht, enkel opzicht realisme uit en de eis van een vrij Marokko dient in overeenstemming te worden gebracht met de vereisten van vrijwillig aanvaarde samenwer king met Frankrijk". 3. „Wij zijn van mening, dat de in Marokko wonende Fransen alle waarborgen moeten ontvan gen ter verzekering van hun rechten, belangen en vrijheid m.a.w. er moet worden gewaar borgd, dat Fransen en Marokka nen vriendschappelijk samen kunnen leven, zonder dat de na tionale soevereiniteit afbreuk wordt gedaan". 4. „De toekomst van de Ma rokkaanse economie". 5. „Het vraagstuk der territo riale integriteit van Marokko. Wij hopen dat voor dit vraagstuk, dat een ander karakter draagt, in de zeer nabije toekomst de noodzakelijke rechtvaardige en wettige oplossing zal worden ge vonden. Want wij willen dit hier na drukkelijk vast stellen: er kan voor ons geen wezenlijke en aan vaardbare vrijheid bestaan, be halve in het kader van eenheid en integriteit van ons nationale grondgebied. medegedeeld door het K.N.M.i. te De Bilt, geldig van donderda.' ochtend tot donderdagavond Strenge tot matige vorst. Over het algemeen weinig be wolking maar in de ochtend hier en daar mist. Geen sneeuw van betekenis. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Strenge tot matige vorst VRIJDAG 17 FEBRUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.59 5.34 6.14 6.24 n.m. 5.23 5.58 6.3S 6.48 MAAN ZON op onder Febr. 17 7.55 18 7.53 19 7.51 20 7.49 op onder 17.58 18.00 18.02 18.03 9.30 10.01 10.40 11.31 1.00 2.14 3J24

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1