DE ELFSTEDENTOCHT S GRATIS I Voor HORLOGES naar VAN DE REE het derde stuk Eric de Noorman - Do gouden droom DIJKSTRAAT 8082 - Telefoon 2910 BUDGE bij idae aankoop van l stukken Gcudstrespzeep of Bioemenzeep MARKTBERICHTEN Kleine AdvertentiëB Beursoverzichl THANS Levering uitsluitend aan bedrijven, handel en industr e. Wederom zeer onbevredigend slof van Friese schaatsmaraihon Officieel geen winnaar Prijzen en krans niet uitgereikt toerrijders houden -//.• t/m 21 februari 1956 e,""/ Lh *&r- blinde man maakt Telefoon 2285 Nieuwstraat 14 ■■H wm om lèK .1 Temeuzen t/o Hotel Des Pays-Bas Wederom heeft de Friese elf- stedentocnt heiaas een buitenge woon teleurstellend slot genad. Men kenue in 1M1 het nun of meer berucht geworuen geval van de reders Semppers en «os man, die ais eersten ue tocnt ne- elndiguen, doch later, uooruat rapporten over „opleggen" waren binnengekomen, na veie tienuu- lea vergaderingen weruen gems- taacieerd. Uiimaal heeft zich weer een geval voorgedaan van een aan tal rijders, die gearmd door de finisn gingen ornaat zij eikaar op (ie iaaLSte Kilometers ae zege niet wilden betwisten. Iets aergenjKS was geoeurd m i»4v, met ue groep Adema, Van der Uuim, •Jongert, Keizer en Westra. Des tijds oesioot de toenmalige voor zitter van het ensteuen-uestuur, met een grootmoedig gebaar, aire vijf rijders een grote gouden me daille ter hand te stenen. Ue vier volgenden kregen toen ïeaer een kleine medaille, zoais die norma liter aan de nummers 2 tot en met 5 wordt uitgereikt. Ditmaal waren het wederom vijf rijders, die na een oarre tocnt, waarop zij lief en leed met elkaar hadden geueeid en beur telings het zware „kopwerk" had den verricnt besioien, arm in arm de eindstreep te passeren. Kn deze keer was de gezamen lijke eilsteüencomnrnssie met zo goedgeefs. Nadat het vijltai: A. Vernoeven, J. van den Hoorn, A. (ie Koning, J. Nauta en M. Wijn hout, ooor duizenaen Friese sehaatsliemebbers in net aiouue Prinsenpark onder de Uiaennove, met stormachtig gejuicn was be groet, liet de jury onmidoemjK omroepen, dat nog met oiiiCieei van een winnaar oi van winnaars kon worden gesproken. Na ruim 'n kwartier te confereren, staan de op 't ijs, maakte 't bestuurs lid, ae heer J. D. oe Jong, dezen- de,' die des morgens om nan zes de wedstrijdrijders het vertrek sein had gegeven, het volgende bettend „Het bestuur van de vereni ging „De Friese Klfsteden" is van oordeel, dat de vijl eerst aan komenden geen sportieve stryü beboen geleverd, kij vindt daarin aanleiding om voor aeze uenae elfstedentocht geen prijzen toe te kennen. Ook de krans zal niet worden uitgereikt, want er is geen winnaar". Deze mededeling is algemeen, •zowel door de rijaers als uoor net publiek, als zeer teleurstellend ontvangen. Zij vormue inderdaad een siecht slot van een evene ment, dat althans in de winter - als het grootste dat Neder land kent, kan worden be schouwd. Deze sportief gezien droevige finale van de elfstedentocnt was eigenlijk het gevolg van twee gé beurtenissen: ten eerste: het gearmd door de finish gaan van de vijf rijders in de kopgroep; ten tweede: de beslissing van het elfstedencomité, om geen prijzen te geven en geen winnaar aan te duiden. HET WEED EEN ZWARE AFVALRACE. De nacht in. In Hindelopen, waar het vijfde van de eu s.empeis moest wor den gehaald, bleek om tien over half negen de „grote slag" te zijn gevallen. Er was een kop groep van acht man, bestaande uit Verhoeven (Dussen), Van den Hoorn (Ter Aar), Wijnhout (Haarlemmermeer), De Koning (Purmerend), Van der Meer (Roordahuizum), Jeen van den Berg (Nijbeets), Jeen Nauta (Wartena) en Tichelaar (Frane- ker). Dat waren dus vier Frie zen tegen vier rijders uit de „rest" van het land. En de oude strijd tussen deze beide groepen laaide op. Zij duurde uren en speelde zich af op vele kilome ters tussen de hoog opgewaaide sneeuwwallen, door Workum, Bols ward, (de helft van de tocht werd in 4 uur 12 min. afgelegd Harlingen (zeer zware sneeuw val) en Franeker. In dit laatste stadje, waar het krioelde van de mensen od het „bolwerk geleek net ijsoppervlak van de Sixbieru- mervaart hier en daar op gegolfd plaatijzer De kopgroep verloor ets van zijn voorsprong en Jeen ran den Berg, die al vijfmaal was gevallen, kreeg te kampen met een kromme scnaats. Twee mannen vielen af: Tichelaar en Van der Meer. Op de plaats, waar de zes over gebleven rijders onder St. Anna- parochie, twee minuten moesten lopen over de weg, schreeuwde de winnaar van de vorige elfste dentocht om nieuwe „redens Die kreeg hij enkele kilometers verder, in Vrouwbuurtstermolen. Het wisselen kostte hem enkele minuten en Jeen van den Berg kon die, ondanks zijn forse slag op de „verse" schaatsen niet in- bdlon. OFFICIEEL KLASSEMENT. 1. ex aequo J. van der Hoorn (Ter Aar), A. J. P. de Koning (Purmerend), J. Nauta (Warte na), M. Wijnhout (Haarlemmer meer) en A. Verhoeven (Dussen) allen in 8 uur 46 min. 2 sec.; 6. J van den Berg (Nijbeets) 8 u. 54 min.; 7. Kruger (Middelstum) lu,2 min.; 8. Tichelaar (Frane- xer9 u 2 min.9. Klaas Leffert- stra (St'obbega) 9 u. 3 min.; 10. uamberts (Yvageningen) 9 u. 4 min.; 28. J. J. Blok (Krabbend#- xe) 9 u. 35 min. DE AFSPRAAK. Intussen hadden de resterende vijf koprijders op initiatief van Aad de Koning, hun afspraak reeds gemaakt om tezamen de tocht te beëindigen. De Koning maakte de meest frisse indruk van het vijftal. Maar ook Verhoe ven leek nog bijzonder fit. „Nie mand smeert 'm", vertelde De Koning ons tijdens een looppasje over de wallekant. „Wie het zou proberen, spring ik onmiddellijk op de huid". Toen verdween hij met zijn gezellen in een schrik barende sneeuwjacht op het voor laatste traject, naar Dokkum. Jeen van den Berg, die enkele minuten later alleen het zelfde deed, moet zich wel vreselijk een zaam hebben gevoeld... Met nog grotere achterstand reed, met kletsnatte benen en pijnlijke ogen, een groep taaie achtervolgers, welke bestond uit Tichelaar (Franeker), die voor het eerst deelnam, Van der Meer (Roordahuizum), die na een val van droge kleren werd voorzien, Klaas Lefferstra uit Stobbega (zesde van 1954), de Wageningse gymnastiekleraar Lamberts 8e van 1954), Kruger uit Middel stum en P. van Zandvoort uit Eindhoven. En met steeds toenemend tijds verschil streden de overige race rijders en de naamlozen uit het massale leger van de elfsteden- toer Met geringer kwaliteiten wellicht, met meer pech mis schien, maar met even grote moed en met even bewonderens waardige vasthoudendheid. VOL. Hoewel 's avonds om negen uur op geen stukken na te be zien was hoeveel toerrijders de tocht volbracht hadden, kon men uit cie rijen, die zich voor de in- - gang van de eindcontrole for* meerden, opmaken, dat duizen- I den de tocht met succes hadden beëindigd en cius in aanmerxmg zuilen Komen voor het elfsteden- kruis. Eén der prominente toerrijders was de Commissaris van de Ko ningin in do provincie Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, die in de vooravond met zijn tocht genoten door de voorzitter van de eifstedencommissie, de heer A E. Hannema, in „De groene weide" begroet kon worden. Op de vraag hoe hij de tocht had ge vonden, was het antwoord van mr. Linthorst Homan: „Bijzonder zwaar". Ook hij was niet ontko men aan de veie valpartijen, die deze elfstedentocht gekenmerkt hebben. „Waar ben ik niet geval- i ien", zeide mr. Linthorst Homan, 1 terwijl hij, een pijnlijk gezicht trekkend, over zijn rechterheup street» Honderden rijders moesten zich na binnenkomst laten ver binden, onderzoeken of behande len, voornamelijk voor wonden aan benen of hoofd. Die waren ontstaan, doordat voorrijders ge vallen waren en de uitstekende einden van de schaatsen bleken dan gevaarlijke wapens te zijn. Sneeuwblindheid en enigszins be vroren ledematen kwamen ook voor maar in slechts een enkel geval moesten deze patiënten voor een verdere behandeling naar elders vervoerd worden. Er waren rijders, die hun schaatsen niet uit konden krij gen, zo hard waren de schoenen geworden, nadat zij geruime tijd door plassen hadden gereden. Maar men hield het hoofd hoog, want het elfstedenkruis 1956 was veroverd. De 5e ronde in het kampioen schap voor Zeeland van de Neder landse Bridgebond gespeeld in hotel „Des Pays Bas" te Terneu- zen eindigde als volgt: Hoofdklasse 1. De dames Jurry—Cattoir (Temeuzen) 49% M.P.; 2. De heren v d. Go.esAfeulenberg (Luctor) 47% M.P.; 3. De heren De MeurischyDe Jong (Hulst) 46 M.P. ie Klasse 1. Al—Cattoir (Sas van Gent) 32 M.P.; 2. Mevr. De Meurischy de heer Boel (Hulst) 27 M.P.; 3. De heren De Smet— Verstraeten (Oostburg) 25% M.P. 2e Klasse 1. De heer en mevr. Drok (Ter- neuzen) 46 M.P.; 2. Mevr. Bedde- rokde heer Quaghebuer Oost burg) 45% M.P.; 3. De heren GuntherVan Dongen (Sas van Gent) 44 M.P. MARKER BRUILOFT OP HET IJS Hedenmiddag 3 uur zal op het ijs van de Marker haven een Mar ker (bruiloft worden gehouden. In tegenstelling met vorige jaren zullen de bruiloftsgasten Marker folkloristische dansen uitvoeren en in karakteristieke ZWAKKE DAG VOOR CULTURES De verbreking door Indonesië van de Nederlands-Indonesische Unie en de maatregelen die op iinancieel-economiscn gebied in Djakarta zijn aangekondigd hebben niet nagelaten een depri merende invloed uit te oefenen op de Amsterdamse effecten- oeurs. In eerste instantie weruen hierdoor de cultuuraandelen ge troffen. De leidende soorten open den circa 8 a 10 punten lager, van overweldigend aanbod was echter geen sprake. Geruime tijd trad er weinig wijziging in het koerspeil op, doch tegen slot volg de een licht herstel. Amsterdam Rubber gold toen 111% na 108 (maandag 119). HVA verliet de markt met een verlies van ruim 6 punten en Verenigde Deli no teerde 5 lager. I Ook de scneepvaartsector stond aan verkoopdruk bloot, speciaal de maatschappijen met grote be langen in de Oost. De verhezen hier waren echter niet zo groot en bleven in het algemeien be perkt tot 2 k 4 punten. In de internationale soorten viel gisteren uitermate weinig te beleven. Alleen Philips opende flauw n.l. ruim 5 punten beneden maandag. Later trok de koers echter aan tot 315 (317). Kon. Olie en Unilever per saldo onver anderd terwijl AKU een fractie hogef sloot. De activiteit in deze papieren was gering. Guldensbeleggingen stil en prijs houdend. Prolongatie 3 procent. NAEEURSKOERSEN Kon. Olie 1639 —634 A.K.U. 308 ged. en laten Philips 319 —318 (315%) Unilever 327%326 slot 326 323%) Nw Philips 310 —309 307%) H.V.A j v* II ui toiletzeep reclame 39'N-is rit Sfjirj slot 635 635%) (304%) VEEMARKT ROTTERDAM Aanvoer in totaal 3945. 700 vette koeien en ossen; 777 gelbruiksvee, waarvan 707 t.b.c.- vrij; 60 vette kalveren; 162 gras kalveren, waarvan 159 t.b.e.-vrij; 1780 nuchtere kalveren; 49 var kens; 7 biggen; 90 paarden; 3 veulens; 298 schapen of lamme- BEURSINDICES. 10/2 13/2 14/2 Int. concerns 265.37 262.38 262.05 Industrie 158.79 157.93 156.83 Scheepvaart 163.21 160 07 158.96 Banken 159.63 159.63 159.30 Ind. fondser! 148.24 144.24 137.71 Alsemeen 207.93 205.55 204.17 ren; 18 bokken of geiten. De prijzen w2 ren als vlogt: Vette koeien 2,863,18 2,64—2,86, 2,42—2,64. Vette kalveren 2 803,10, 2.50—2,80, 2,202,50. Graskalveren 450, 350, 250. Nucntere kalveren 60, 52, 45. achtpaarden 2,35, 2,15, 1,95. Schapen 150, 110, 90. Lammeren 135, 110, 95. Kalf- en melkkoeien 1150, ƒ960, ƒ730. Vare koeien 850, 720, 600. Vaarzen 800, 680, 580. Pinken 500, 425, 350. Overzicht. Vette koeien, aan voer als vorige week, handel le vendig» vooral niet lager in prijs De onbevredigende afloop bui ten beschouwing gelaten, is de wedstrijd een ware afvalrace ge worden Als een lawine stortien de 248 rijders zich precies om half zes 's morgens uit de loods aan het Van Harinxmakanaal. De traditionele hardloopwedstrijd naar het ijs begon. Met vonkende schaatsen snelden dé voorsten de nacht in Zij, wier ogen moeilijk aan het 'donker konden wennen, handhaafden zich slechts korte tijd in de gelederen van de aan- voerders. Die joegen het tempo snel omhoog en reeds in de twee de controleplaats, IJlst, was een grove selectie gemaakt. Er bleek een kopgroep van ongeveer der tig man te zijn, onder wie alle „groten". Op de smalle ijspaden over de vaarten en meren en door het in een smetteloos wit gestoken Gaasterland, was het niet gemakkelijk een „gevecht te leveren. Maar in Stavoren wa ren er toch al verscheidene zwak kere broeders losgereden. (124%) 1124% 39. Er zal snel gehan deld moeten worden, wil Eric nog een kans maken zijn zoon te zien, vóór het noodlot tige gevecht plaats vindt. Hf) begrjjpt, dat hij 't gevecht niet zal kunnen verhinderen. 1 De eed, die Erwin ge zworen heeft, moet ook zijn vader eerbie digen. De dorpelingen worden omtrent de komst van Winonah en de overigen inge licht en Eric vraagt de mensen in hun eigen belang hem hun medewerking te wil len verlenen. Immers, de rust kan pas wederkeren als Hake's piraten- bende vernietigd is. De hoofdman belooft alle hulp te zullen geven krijgers te verzamelen en de om liggende dorpen te waarschuwen. De plaatsen in zuidelijke richting zullen het eerst aan de beurt ko men, want daarheen is Hake ver trókken. Op zijn verzoek krijgt Eric ponies te leen en een goede gids. Afgesproken wordt, dat de hoofdman hem met zijn verzamel de krijgers zal volgen. En dan stijgen zij op. Svein schudt bedenkelijk het hoofd: de reus heeft niet veel vertrouwen in de kleine paardjes en is overtuigd, dat het dier waarop hij moet rij den, prompt in elkaar zal zakken, zodra hij er op gaat zitten. Maar de paardjes zijn heel wat sterker dan ze er uit zien en als Svein eenmaal zit, merkt hij met enige verbazipg op, dat ze nog kunnen hardlopen ook! Inderdaad z\jn het voortreffelijke dieren en hoe harder zij voort moeten, hoe wilder en onstuimiger zij schijnen te worden. Ze schieten dan ook flink op. De gids kiest een binnenweg door de heuvels naar het eerstvolgende dorp, dat enkele dagreizen zuidelijk aan de kust ligt, want het is waarschijnlijk, dat Erwin langs het strand trekt om Hake niet mis te lopen. Hoewel zij vlug genoeg vooruit komen, is het Eric nog niet snel genoeg. De angst om het lot van zyn zoon drijft hem voort. Hij wil, ten koste van wat dan ook, vóór het ongelij ke gevecht begint, Erwin ontmoe ten. Maar zal hij nog op tijd komen? Idan maandag, prima's bovws ring. Vette kalveren, aanvoer ab vorige week, handel vlug, w stijver in prijs. Graskalvereo, aar. voer matig, handel redelijk, pni zen als vorige week. Nuchter» kalveren, aanvoer aanmerketrjk groter handel kalm, teruglopen 1 de prijzen. Biggen, vanwege- lage temperatuur geen aanvoer Slachtpaarden aanvoer even pan der handel stug, ruim pnjswm den'd. Schapen, aanvoer iets rui rner handel tamelijk» beste scn»£ pen'en lammeren iets stjjwer in prijs, verder onveranderd. Kar. en melkkoeien, aanvoer redelijk handel kalm, prijs constant. Vare koeien aanvoer gewoon, hano» tamelijk, ruim prijshoudend Vaarzen en pinken, aanvoer wts meer, handel stii, prijzen «wrver anderd. DODELIJKE VAL VAN TRAP Een 74-jarige blinde man a- door onbekende oorzaak van een 19 treden hoge trap in zijn wo ning in de Stoofsteeg te Amster dam, gevallen. De man werd in bewusteloze toestand opgenomen in één der Amsterdamse zieken huizen, waar hij enkele uren fa- ter overleed. Van 1—5 regels t,-ï iedere regel meer 20 cent. (Maxi maal 8 regels.) Brieven: Bureau van dit Blad 20 cent meer. Te koop: een paar nieuwe verchroomde Kunstschaat sen, merk „Hudora", m. 39. prijs f 20,—. Adres: F. X. MIELEN, IJsbaanstraat 4- Te koop: een paar Kunst schaatsen, in goede staat zijnde. Adres: A. DE RID DER, Dahliastraat 9, Ter- neuzen. -•KV 1. XV l-YIP r IV „-ld) 'U

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 3