Nederland zal ontwikkeling rustig afwachten Congres van de communistische partij ^der Sowjet-Unie te Moskou begonnen Uitgifte van nieuwe bankbiljetten van f25,- De mislukte conferentie te Genève Reactie op de Sowjet-verklaring over het Midden-Oosten WOENSDAG 15 FEBRUARI 1956. lie Jaargang Nr 3690. Persconferentie van minister Luns PROF. J. C. VAN OVEN MINISTER VAN JUSTITIE Koninklijk Paar bij opening boekenweek Het bezoek Mansholt aan van minister ndia TWEEDE KAMER HARTSPECIALIST VAN EISENHOWER OVER HARTZIEKTEN DE OVERSTROMINGEN OP MADAGASCAR De gezondheidstoestand van Eisenhower Zware aardbeving op Malta De volksstemming op Malta HET WEER Australische havenarbeiders weer aan het werk WEERBERICHT. HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN yr anker in g bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoef dredacteur I. van de Sande Noordstraat 5557 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1.80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct, minimum pee advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adies Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. voerbaarheid". Minister Luns voegde hieraan toe: „Ik vrees, dat de Nederlandse arrestanten de dupe zullen worden van de mislukking van de conferentie van Genève. Minister Luns wenste geen ant woord te geven op de vraag wat de positie zal zijn van de Neder landse hoge commissaris in Dja- Naar wij vernemen is binnen kort de benoeming te verwachten van prof. mr J. C. van Oven, oud hoogleraar te Leiden, tot minis ter van Justitie. Hij behoort tot de partij van de Arbeid. Prof. Van Uven is in Dordrecht geboren. Aan de uni versiteit te Amsterdam studeerde hij rechten, waarna hij in lauo promoveerde. Oorspronkelijk ging ue heer v. Oven in de jour nalistiek. Hij werd verbonden aan het „Nieuws van den Dag" aan welk iblad hij de rubriek buiten land verzorgde. In 1917 werd hij „De Nederlandse 'regiering izal rustig de ontwikkelingen afwach ten en geen onberaden stappen doen". Dit heeft minister Luns giBtenmdd&g op een, persconferentie verklaard naar aanleiding van de berichten uit Djakarta, dat de Indonesische regering heeft be sloten de Nederlands-Indonesische Unie eenzijdig op te heifen. karta, nu Indonesië de Unie een- Minister Luns zeide, dat „zal ting van de conferentie, blijkbaar zij dig opheft. ,,De toestand is nog moeten blijken, of dit besluit de omdat dit nodig was in het poli-met duidelijk genoeg", voegde hij internationale positie van Indone- tieke schaakspel in Indonesië dier aan toe. Hij zeide voorts niet sLfi goed zal doen". Hij wees er op, aldus mnister Luns, „en de rege te willen ingaan op een vraag dat de Indonesische regemig zeer ring in Djakarta dwong haar de- over de positie van de Nederlan- verstrekkende maatregelen heeft legatie^ in Genève hoge eisen teders in Indonesië in 't algemeen, aangekondigd nog geen dag, na- stellen". Op een vraag van een Indonesisch dat de conferentie in Genève is j Minister Luns herinnerde er journalist of met de nieuw op te hoogleraar te Groningen, waar mislukt en -voordat de leden van voorts aan, dat de conferentie is treden Indonesische regering wel-1 hij het Romeinse recht doceerde, de Indonesische delegatie per- gestrand op het formuleren van jicht gunstiger mogelijkheden Van 1925 tgt zijn pensionering in soonlijk rapport hebben kunnen een geschillen-regeling. „Ik con-1 voor een overeenkomst zullen zijn 1952 was profVan Oven als hoog- uitbrengen over de besprekingen, stat eer, dat het niet is gegaan tus- herhaalde mr Luns, hetgeen hij leraar verbonden aan de Leidse „Degenen, die hebben gezegd, dal sen een door Indonesië en een reeds zeide in zijn slotrede in universiteit. Hij is redacteur-op- in Genève ons een ultimatum is door Nederland voorgestelde ge- Genève, n.l., dat Nederland altijd richter van het Ned. Juristenblad, gesteld, konden wel eens gelijk j schillen-regeling, maar dat Indo- bereid is mede te werken aan de i Naar verwacht wordt, kan de benoeming van prof. mr J. C. van Oven zó tijdig geschieden, dat hij reeds heden door H.M. de Koningin ten paleize Lange Voor hout te 's-Gravenhage zal worden beëdigd. Hij zal zijn taak onmid dellijk aangevangen. Aan het A.N.P. verklaarde prof. Van Oven, dat in hoofdzaak zijn taak zal zijn, het door wijlen hefbben", aldus mr Luns. Hij voeg- nesië geen geschillen-regeling opheffing van de Unie en een her- de hier aan toe: ,,Het lijkt er op, wenste". Wat de Indonesische -a- dat de politieke verwikkelingen in rndonesië worden uitgevochten op de rug van Nederland". Mr Luns zeide de jongste ontwikke lingen te betreuren en sprak de delegatie voorstelde, was ziening van de financiëel-econo- geen misehe overeenkomst. Mr Luns werkelijke arbitrage-regeling, al- zeide hierbij uitdrukkelijk zich dus voegde mr Luns hier aan toe. uiteraard van elke voorspelling „De tekst van de Indonesische Gver de nieuwe Indonesische re- j tekst was voor alle uitleggingen gering te onthouden, hoop uit, dat wanneer de situatie vatbaar en bood geen enkele 0p verdere vragen zeide mr in Indonesië zal zijn gestabili- waarborg". De Nederlandse tekst Luns, (la{ (le Nederlandse rege- seerd, de normale verhoudingen daar zullen terugkeren. Over de conferentie zelf herin nerde mr Luns eraan, dat toen enkele maanden geleden Indone sië verzocht om een nieuwe con ferentie nadat de resultaten van de Haagse conferentie van 1954 niet door het Indonesische parlement waren geratificeerd de Nederlandse regering zich aldus mr Luns was niet 'meer dan het vastleggen van het geen in beginsel was overeenge komen in een vorm, die niet voor tweeërlei uitleg vatbaar was. Minister Luns herinnerde voorts aan de tegemoetkomende hou ding van de Nederlandse delega tie ten aanzien van de Indonesi sche bezwaren tegen de Neder landse formulering. Hij bestreed ring officieel nog niet op de hoog te is gesteld van het besluit van de Indonesische regering tot een- minister Donker voorbereide be- zijdige opheffing van de Unie. Er I langrijke wetsontwerp tot ophef- heeft afgevraagd, of het wel zin voorts de mening van de Indonesi- had een dergelijk gesprek te be- sehe minister-president, Harahap, ginnen. Indonesië verkeerde in dat op 7 januari reeds een geschil een overgangsfase met de alge- len-regeling was bereikt. Mr Luns mene verkiezingen voor de deur, noemde dit volkomen onjuist, terwijl de huidige regering slechts „Het was juist een van de punten, een beperkt mandaat had. Ten- jwaarover het overleg moeizaam slotte besloot de Nederlandse werd". Wel lag er een Indone- regering het verzoek, niet af te sisch voorstel ter tafel, dat ech- wijzen, ook omdat zij geen kans wilde laten voorbijgaan verbete ring te brengen in de kwestie van de Nederlandse arrestanten. Overigens aldus mr Luns heeft ook de huidige regering In er de arbitrage-mogelijkheden be perkte door de bepaling, dat de binnenlandse jurisdictie zou pre- zijn dan cok nog geen reacties van andere regeringen, hoewel deze kwestie grote aandacht heeft. Minister Luns deelde tenslotte mede, dat langs diplomatieke kanalen nog steeds wordt ge tracht mr Van Empel te doen op treden als verdediger van Jung- schlager en Schmidt. „Wat denkt u van punt drie van de agenda?" Minister Luns heeft gistermid dag in antwoord op een vraag fing van de handelsonbekwaam heid van de gehuwde vrouw, dat reeds bij de Tweede Kamer aan hangig is, verder met de Staten- Generaal af te doen. Het ligt in de bedoeling van HJVf. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden de offi ciële openingsavond van de een In dc vergaderzaal van de op- j perste Sowjet, in het Kremlin, is dinsdagochtend om elf uur plaat selijke tijd het twintigste con gres van de communistische par tij der Sowjet-Unie begonnen. Het congres, dat wordt bijge woond door circa 1600 afgevaar digden en alle partijleiders, zal mogelijk tot het einde van de maand duren. Toen partijsecretaris Chroesj- sjef en andere partijleiders op de eretribune verschenen, onder een levensgroot beeld van Lenin, werden zij langdurig toegejuicht. Na een korte openingstoespraak werd de volgende agenda goed gekeurd: 1. Verslag van Chroesjtsjef over de activiteit van het centra le comité. 2. Verslag van de voorzitter der verificatiecommissie Moska- tof, over de werkzaamheden van diverse partij-organen. 3. Richtlijnen van het 20ste congres met betrekking tot het zesde vijf-jarenplan. Deze zullen door premier Boelganin aan het congres worden voorgelegd. 4. Verkiezing van centrale partij-organen. Tot het congres zijn alleen com- munistisohe journalisten toegela ten. Uit gezaghebbende bron ver luidt, dat het verslag van Chrie- jtsjef 50.000 woorden omvat en dat de lezing ervan bijna zes uren duren zal. TOESPRAAK VAN CHROESJ TSJEF. Chroesjtsjef sprak in het eer ste gedeelte van zijn toespraak zowel over binnen-, als over bui tenlandse aangelegenheden. leger te versterken en het ver- dedigingspeil van ons land in het algemeen op te voeren", aldus Chroesjtsjef. Binnenland. De secretaris-generaal der Rus- 6iscne commumstiscne partij leg de de nadruk op de noouzaaK ener snelle industriële ontwiKr.e- ling, waarbij voorrang dient te worden gegeven aan de zware industrie, uoK aan de ontwikke ling van de landbouw dient ane aandaent te worden besteed. Cnroesjtsjef steiae een zeven urige werKuag en een werkweek van vijf dagen in het vooruit zient. Hierna werd een half uur ge pauzeerd. Bij het vervolgen van zijn toe spraak zeide Cnroesjtsjei, uat de Amenkaans-Sowjetrussiscne be treKKingen geoaseerd zouden moeten zijn op de vijl beginseien weike op de comerenue te nan dung werden aanvaard, namenjk wederzijdse eerbiediging van grondgeöied en soeveieiniteu nonagressie, geen inmenging in binnenlandse aangeiegenneaen, genjkneid en streven naar weder zijds voordeel en vreedzaam naast j gendneid. onthuld, hoe na de beëindiging en twintigste boekenweek in de van de Nederlands-Indonesische besprekingen de kwestie N.euw- Guinea nog ter sprake is ge- valeren. Ook noemde mr Luns de bracht. Op de laatste informele verklaring van mr Harahap on- bijeenkomst van de ministers juist, dat de Nederlandse delega- waarop dus werd geconstateerd, deze kwestie geen enkele noe- t e zou zijn teruggetreden ten aan- dat de conferentie was mislukt menswaardige verbetering ge bracht. Nederland is deze rege ring met de grootste (bereidwillig heid en soepelheid tegemoet ge treden en heeft ingestemd met het houden van de conferentie in Genève, omdat de Indonesische regering daarop aandrong, hoe wel daar voor ons land grote za kelijke bezwaren aan waren ver bonden. De minister gaf voorts 'n over zicht van de ontwikkelingen van de conferentie na de 7e januari en herinnerde aan de notawisse ling tussen beide landen, waarin Nederland om klaarheid verzocht over het Indonesische standpunt jegens de tot die datum bereikte resultaten. ,,Het was voor Neder land onaanvaardbaar naar Genè ve terug te keren oen daar een overeenkomst te tekenen of af te wijzen. Deze voorstelling van za ken was volkomen onjuist. Op 7 januari was informeel overeenstemming bereikt over een aantal punten, doch tal van kwesties waren nog niet opge lost". Mr Luns memoreerde hier- bij, dat in 1954 de Indonesische delegatie een uur voor de onder tekening van de toen bereikte overeenkomst mededeelde, dat rij niet door de regering in Djakarta was gemachtigd tot onderteke ning over te gaan. Formeel was dit volkomen juist en de overeen komst kwam eerst later tot stand toen opnieuw overleg had plaats gehad tussen een Lid van de Indo nesische delegatie met de rege ring in Djakarta en enkele wijzi gingen waren aangébracht. Tij dens de notawisseling na de 7e januari heeft de Nederlandse re gering de vraag gesteld, of het niet 'beter zou rijn de besprekin zien van de kwestie Nieuw-Gui- op de formulering van een ge- nea. „De laatste week is dit on- schillen-regeling en .minister derwerp niet meer ter sprake ge- j Luns reeds was opgestaan om de komen", zo voegde hij hier aan conferentiezaak te verlaten, vroeg toe. de voorzitter van de Indonesische Mr Luns deelde voorts mede, delegatie, mr Anak Agung Gde Stadsschouwburg te Amsterdam op 24 februari a.s. bij te wonen. Die avond zal het toneelstuk „Het geheim van den idioot" van Cornells Veth opgevoerd wórden door een twintigtal schrijvers, on der regie van A. Koolhaas. nie reeds lang voorbijgestreefd, terwijl zij gestadig op de ver- enigue Staten imoopc", aidus Jnroesjtsjef. Chroesjtsjef deelde het partij- ongres ïaeue, aat de Sowjet Unie bereid is de proefnemingen met de warerstoibom stop te zetten, „in aiwaciiting van een overeenkomst over de voornaam see ontwapeiungsvraagstukiten". Cnroesjtsjei zei voorts, aat de comerenue van- staatsnooiaen te Geneve een bevestiging was ge weest van het bowjemussiscne standpunt, dat de dxuigenaste in ternal lOiiaie vraagstUKKen door ondernanaeiingen kunnen wor aen opgelost, indien weaerkerig ae wens tot samenwerking en overeenstemming bestaat „ten regemig van net vraag stun aer gemeenscnappenjüe Europese vemgneid zou een op lossing van net nuitse vraagstuk mogenjk maken. Nu kan dn pro bieem siecnts gevoelens van on benagen verwecken. rianitrijK is bij de huidige stand van zaken de eerste verne zer. Het wordt thans terugge bracht tot een derde-rangs-mo dat geen stap is gevorderd met de kwestie van de Nederlandse ar restanten. Het voorstel tot uitwis seling van de Indonesische infil tranten in Nieuw-Guinea tegen 14 Nederlandse arrestanten in Indonesië „moet door Indonesië nog worden getoetst aan de uit- Agung, hem: „Wat denkt u van punt drie (Nieuw-Guinea) van de agenda?". Het antwoord van de voorzitter van de Nederlandse delegatie luidde slechts: „Nu de conferentie is geëindigd, lijkt mij dit alleen van academisch be lang". De directie van de Nederlandse Bank N.V. maakt bekend, dat zij binnenkort, naast de thans circu- Jerende bankbiljetten van 25, biljetten van dezelfde coupi^re van een nieuw model in het ver keer zal brengen. De nieuwe biljetten zijn ge drukt bij Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting N.V. naar een ontwerp van J. F. Doeve. Het biljet draagt de handtekeningen van dr. M. W. Holtrop als presi dent en van prof. mr. A. M. de Jong als secretaris en de datum 10 april 1955; het is slechts aan de achterzijde genummerd. Voor een volledige beschrijving wordt verwezen naar de Nederlandse Staatscourant van 14 februari 1956, no. 32. Intrekking van de bankbil jetten van ƒ25, model 1947. Overeenkomstig artikel 14 van gen verder over te laten aan de ue Bank wet 1948 roept de Neder- wolgende regeringen. „Indonesië landse Bank N.V. krachtens heeft aangedrongen op voortzet-1 machtiging, haar verleend bij De minister zonder Portefeuille i Indonesië zou zijn. Indonesië de heer Luns heeft gistermiddag (bleef echter aandringen op voort in de vergadering van de Tweede zetting der conferentie. De feite- Kamer een verklaring afgelegd lijke aanleiding tot de mislukking nopens de afgesprongen confe- j is geweest de weigering van Indo- Koninklijk Besluit Vein 18 januari 1956, no. 29, mits deze de houders der door haar in omloop gebrach te bankbiljetten van 25, model 1947, waarvan de uitgifte aange kondigd en een uitvoerige be schrijving gegeven werd in de Nederlandse Staatscourant van 28 januari 1949, no. 20, op om deze biljetten vóór 15 Augustus 1956 ter verwisseling aan te bie den bij haar hoofdbank, haar bij bank te Rotterdam, haar agent schappen of haar correspondent schappen. Bovenbedoelde bankbiljetten zijn alle gedateerd 19 Maart 1947 en (.ragen de handtekeningen van dr. M. W. Holtrop (president) en van prof. mr. A. M. de Jong (se cretaris). rentie te Genève. De minister verklaart dat de be richten in de ochtendbladen om trent het toesluit van de Indone sische regering tot het afbreken van de Unie nog niet officieel zijn bevestigd, noch bij het hoge com missariaat in Djakarta, noch bij de Indonesische vertegenwoordi ger in Den Haag. Vervolgens geeft hij een over zicht van het verloop der bespre kingen, daarbij herinnert hij er aan dat de regering nog op 1 februari aan de Indonesische de legatie heeft voorgesteld te wach ten tot er een nieuw kabinet in nesië om de effectieve geschillen regeling te aanvaarden. Indonesië schijnt thans te wil len overgaan tot eenzijdige maat regelen. Of dit haar positie inter nationaal goed zal doen zal moe ten worden afgewacht. De regering zal de ontwikke ling afwachten en geen overhaas te stappen te doen, aldus besioot minister Luns. De voorzitter meende, dat een debat later zal kunnen worden gehouden. De Kamer stemt daar mede in. De voorzitter dankte de minis ter voor zijn mededelingen. Li de V.S. zjjn hartziekten tot een werkelijke epidemie gewor den en men kan een van de twee sterfgevallen op rekening van de ze kwalen schrijven, zo 'heelt dr Paul Dudley White, de hartspe cialist die president Eisenhower behandelt, voor een groep cardio logen te San Francisco ver klaard. Hij herhaalde dat naar zijn mening de hartaanval van de pre sident niet veroorzaakt is door de inspanningen van dienst ambt. „Werken doet iemand geen kwaad", zo voegt dr White hier aan toe. De overstromingen, die het ge bied van Tamatave op Madagas- car hebben getroffen, hebben .tot dusver aan zeven personen het leven gekost. 77 mensen worden nog vermist en de schade wordt op 700 miljoen frank (ruim zeven miljoen gulden) geschat. De dorpen Mandilivery en Aimpesina rijn geheel en drie an dere plaatsen zijn gedeeltelijk verwoest De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, die maan dag voor een bezoek van twaalf dagen in India is aangekomen, heeft in de loop van de dag een onderhoud gehad met zijn ambt genoot dr. Desjmukh. Ook bezocht hij Rajghat, waar hij een krans legde op het monu ment voor Mahatma Gandhi. De artsen van president Eisen hower hebben verklaard, dat, me disch gezien, de president in staat kan worden geacht nog vijf tot tien jaar het presidentschap te vervullen. Be Japanse hoofdstad Tokio is dinsdag om 01.51 uur Nederland se tijd geteisterd door een lang durige krachtige aardbeving. Bijna twee minuten lang volg den de bevingsgolven elkander gestaag in een horizontale be weging op. Grote gebouwen van gewapend beton zwaaiden op re gelmatige wijze met de bevings golven heen en weer. Het is ech ter zo goed als zeker dat er geen slachtoffers zijn gevallen en geen schade is aangericht. Het is mo gelijk dat de aardbeving elders ernstiger is geweest. Buitenland. Chroestsjef verklaarde nadruk keiijK dat de Sowjetrussiscne bui tenlandse politiek gebaseerd Diijit op het beginsel van een vreedzaam naast eikander be staan van staten met verscnillen- de maatscnappeiijke steiseis, Jtiij wees met nauruK op de „wezenlij ke mogelijkheid" van verbetering der betrekkingen tussen de bovv- jet-Unie ener- en de Verenigde btaten, Groot-Brittannië en r ranarijk anderzijds. „Vooral op t'echniscn en cultureel gebied is meer samenwerking, die vrucht bare resultaten zou afwerpen, mogelijkverklaarde hij. „Alie landen, die zich niet heb ben aangesioten bij met agressie ve bedoelingen gesloten verdra gen, kunnen in vorkomen vnend- scnap met de Sowjet-unie leven. Wij onderhouden reeds hartelijke oetrekkingen, met siechts met de voiksriemocratische staten, doch ook met India, Birma, Afghani stan en andere landen." Hij waarscnuwde echter tegen een „overmatig gevoel van ge rustheid", waaroij hij er de na druk op legde dat de s>owjet-Ume in geen geval op bewapeningsge- bied bij de kapitalistische mo gendheden achter mag blijven. „Alles wordt gedaan om het ent ander bestaan, (ueze princi pes zijn oorspronkelijk door pre- mier Nenroe van india en ae commumstisch-Cninese premier en minister van Buitenlandse Za ken 'l'sjoe en Lai opgesteld.) Omtrent de werktijden der Russen zeide Chroesjisjei nog, dat invoering van een werkdag van zeven uur en een werkweek van vijf dagen siecnts in die in dustrieën zou gescmeden, waar dit mogelijk was. in andere be drijven wordt de huidige werk week van zes dagen en een werk dag van acnt uur, waaronder geen scnafttijd is begrepen, ge- nandhaaid. Omtrent Boelganins schrifte lijke voorstel aan president Eisenhower voor het sluiten van een Amerikaans-bowjeiruss.sch verdrag van vnendscnap en sa menwerking zeide Cnroesjtsjef dat dit voorstel niet werd gedaan „omdat de Sowjet-Unie met zon der kon". „L>e sowjet-unie be stond ook, toen zij zens geen be trekkingen met de Ver. Staten ondermeid. Zij steiae het verdrag voor, omdat zij er voor beide lan den voordeel in zag", verklaarde hij. Produktie-uitbreiding. „In de afgelopen 26 jaar is de SowjetrussiscJhe produktie meer dan twintig maai zo groot ge worden, zuiks ondanks ue reus- acntige scnaae, die de Russiscne economie in de atgeiopen oorlog heeft geieaen. De sowjet-Uniet neemt, wat betreft de omvang harer indus triële voortbrenging, reeds de tweede plaats ter wereld in. In de produktie van ijzer, staal, alu minium, koper, machinerieën, cement en steenkool en het op wekken van eiektriscn vermogen is de Sowjet-Unie Frankrijk, West-Duitsland en Groot-Erittan- Bij de volksstemming, die zon dag op Malta is gehouden, heb ben 67.607 stemgerechtigden zich uitgesproken voor het aansluiten van het eiland bij Engeland en het zenden van drie afgevaardig den naar het Brtise parlement. Het aantal tegenstemmers be droeg 20.177. Er waren 2559 ongeldige stem men. De telling nam 17 uur in beslag. Het aantal onthoudingen was 62.480. De woordvoerder van het Britse aan de drie-mogendhedenverkla- ministerie van Buitenlandse Za- ring van 1950. ken heeft verklaard, dat er geen De democratische voorzitter sprake van is, dat de drie Wes- van de senaatscommissie voor terse mogendheden troepen naar buitenlandse betrekkingen Wal- bet Midden-Oosten zullen zenden ter George, heeft verklaard tegen zonder toestemming der betrok- stander te zijn van het zenden van - (troepen naar het Midden-Oosten, ken landen. Vdm de Sowjet-Unie zulks mo- Hfl zei dit naar aanleiding van gelijk ZOu aangrijpen als voor- Er ontwikkelt zich steeds dui delijker een washington-uonn-as, die het oorlogsgevaar doet toe nemen. Het Duitse vraagstuk. „Het Duitse vraagstuk kan worden opgeiost door in Europa een steisei van gemeenschappe ajke vemgneid in net leven te roepen, door ue verwerping der Parijs overeenkomsten, die voorzien in Vvestdunse herbewa pening en door toenadering en samenwerking tussen de twee Duitse staten. De heneving der Westduitse economie kan in het bijzonder de wereldmarkt ten kwade beïnvloe den. De les van de twee wereld oorlogen is dat de Duitse mono polisten, in hun worsteling om wereldmarkten te beheersen, ner gens voor terugdeinzen. Dit betekent met veel goeds voor Frankrijk en Groot-Enttari- ruë, vooral met indien de West- duitse herbewapening verder voortgang heen", verklaarde Cnroesjtsjef. Volgens Chroesjtsjef waren Groot-Brittannië en ae Verenig de Btaien net op vele punten or eens. „Zij voeren een leile strijd om de strategische en economi sche sleutelposities van het Brit se gemenebest en ieder voor zich prooeert de belangrijke verbir dingswegen in handen te krijger- en net bterling-gebied aan zten tv onderwerpen", verklaarde hij. wendsel, om haar eigen troepen de Sowj et-verklaring over Midden-Oosten, die hij een ver- te „ehruiken. Hij zei verder niets draaiing van het Westerse stand- te weten van Brits-Amerikaanse punt ten aanzien van het Midden- piannen zoais omschreven wor- Oosten noemde. den in de Sowjet-verklaring. „In- De verklaring van Washington dien wy betrokken geraken in (Eisenhower en Eden) handelt een oorlog in bet Midden-Oosten, over de maatregelen, die even- za] de Sowjet-Unie ingrijpen, tueel getroffen dienen te worden eerat indirect en dan recht- m overeenstemming met de drie- streeks". mogendhedenverklaring van 1950, j\Taar a.F.P. in bevoegde krin- waarin onder meer gezegd wordt, n verneemt betekent de Sow- dat de drie mogendheden zich jgt-verkiaring een „ongerecht- zullen verzetten tegen een ge- vaardigde kritiek op de verkla- welddadige verandering der Is- ring yan ^950". Deze verklaring raëlische grenzen of van de de- sleCbts gericht op het bewaren marcatielijnen. van de vrede met eerbiediging „Met het oog op de toenemende van de onafhankelijkheid en dc spanning, hoofdzakelijk veroor- soevereiniteit van de landen van zaakt door het optreden der bow- Oosten. jet-Unie kwamen de drie mogend verblaring van 1950 wijst heden in Washington tot de slot- er ten overvloede op, aldus voor- In de omvang van het vorstge bied, dat vrijwel geheel Europa bedekt, kwam nog steeds weinig verandering. Boven grote delen van Scandinavië vroor het dir.s dagmiddag 10 tot 15 graden. Boven Duitsland kwam op veie plaatsen 10 tot 12 graden vorst voor. In Noord-Italië en bijna geheel Frankrijk steeg het kwik met ho ger dan 3 tot 5 graden onder nul. In West Franrtrijk en boven de Britse eilanden wezen de ther mometers 's middags temperatu ren aan om het vriespunt. In ons land kwam de tempera tuur behalve langs de kust, waar 2 tot 3 graden vorst werd gemc voor I ten, niet boven de min 5 graden. Er kwamen vooral in de Noor delijke provincies verscheidene sneeuwbuien voor, ook woensdag wordt veel bewolking verwacht met af en toe sneeuw. Het blijft matig tot licht vrie zen, maar bij overigens zwakke wind van zee kan de tempera tuur in het kustgebied dicht by het vriespunt komen. De stakende Australische ha- vanarbeiders hebben dinsdag op een massavergadering te Mel bourne besloten vandaag 't werk in alle havens weer te hervatten. Intussen heeft de vakvereniging van zeeleiden opdracht gegeven to tstaking. Deze staking zal van daag beginnen. som, dat zij duidelijk dienden te maken, dat de drie-mogendheden- verklaring inderdaad betekent wat zij zegt". De verklaring van Washington heeft juist ten doel aan de betrok ken landen duidelijk te maken, dat rij vrienden bij de hand heb ben als zij het slachtoffer van agressie mochten worden. De Westerse mogendheden zouden niet optreden tegen een grens- schending, als hun hulp niet zou worden ingeroepen. Bovenstaande verklaring, aldus de woordvoerder, doet niets af noemde kringen, dat de Westerse mogendheden bij voorkeur zullen handelen in het kader der Ver enigde Naties. ie Een hevige brand heeft maan dagavond het Turkse dorp Gerze, nabij de kust van de Zwarte Zee, in de as gelegd. 800 woningen, 't gemeentehuis, het postkantoor en verscheidene moskeeën werden een prooi der vlammen. 3.000 per sonen rijn dakloos geworden. Van slachtoffers is geen melding ge maakt. medegedeeld door het K.N.M.I. ie De Bilt, geldig van woensdagoch tend tot woensdagavond. Vorst houdt aan. Over het algemeen veel bewol king met nu en dan sneeuw, voor al in de kustprovincies. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopen de richtingen. Matige tot lichte vorst. DONDERDAG 16 FEBRUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.23 4.58 5.38 5.48 njü. 4.45 5.20 6.00 6.10 ZON MAAN op onder op onder Febr. 16 7.57 17.56 9.06 23.45 17 7.55 17.58 9.30 18 7.53 18.00 10.01 100

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1