Binnenlands nieuws Ru we, rode handen HET WEER IN EUROPA HANE A &&i Wat brengt de Radio? KERKNIEUWS de Diepvries officieel installaties in Westelijk Z-Vlaanderen in gebruik genomen Sowjet-verklaring over Brits-Amerikaanse plannen voor Midden-Oosten agenda Het geheim van schoorstenen zeven EEN UNICUM VOOR ONS LAND. Paul de Groot werd toegang geweigerd DE SOWJET-UNIE EN DWANGARBEID DOOR TREIN OVERREDEN EN GEDOOD AUTO DOOR TREIN GEGREPEN. IN AMELAND NOG AAN NIETS GEBREK KALODERMAGELEE voor RUWE, GESPRONGEN handen MET TONG TEGEN BRUG LEUNING VASTGEAHOREN SchoondijKe en Aardenourg on der grote belangstelling de diep vries-inrichtingen door de ecnt- genote van de Commissaris der Koningin, mevr. C. S. de Casem- brootvan der Feitz, otticieel in gebruik gesteld. L/e vereniging „Ceres", die het initiatief voor deze diepvries-in- stanaties ontwikkelde, ontving in de zaal van hotel „De Zwaan" te Sehoondjjke een groot aantal ge nodigden en de besturen van de diverse diepvriesinstallaties, wel ke reeds in Westelijk Zeeuws- Vlaanderen gevestigd zijn. De presidente der vereniging „Ceres" bracht grote dank aan «dien die de officiële opening wil den bijwonen. Bijzonaere dank ging uit naar mevr. C. S. de Casembroot—van der Feltz, die bereid was naar Zeeuws-Vlaande- ren te komen om de officiële openingsplechtigheid te verrich ten. Mevrouw M. J. van Cruijnin- gen gaf een kort overzicht van tie tot standkoming van deze diepvries-installaties, die in een grote behoefte voor het platte land voorzien. Aannemers en uitvoerders had den, aldus de presidente geen ge makkelijke klant aan ons. De kleine gemeenschap St. Kruis, waar slechts 170 gezinnen wo nen, heeft bewezen het nut van de diepvriezerij voor de huishou ding al te weten. 30 diepvries boxen blijken daar lang met vol doende te zijn om in de behoefte te voorzien. Binnenkort zal de in stallatie aldaar, die nog maar enkele maanden in werking is, met 15 a 20 boxen uitgebreid worden. Mevr. Van Crujjningen verze kerde de aanwezigen, dat de fi nanciële basis goed is. Binnen 15 jaar zullen de diepvriesboxen zichzelf hebben betaald, met een reserve voor kleinere reparaties. Burgemeester E. A. van Rose- velt sprak zijn grote vreugde er over uit, dat de gemeente een kostbare installatie rijker gewor den is, die nu eens geen lawines aaperassen noodzakelijk maakte. Hoewel het momentele winterse klimaat een diepvries-installatie bijna onnodig maakt, zijn we toch overtuigd van het grote nut van deze moderne conserverings methode. Dat de Zeeuws-Vlaamse huisvrouwen spontaan aan deze diepvriezerij deelnemen, is een bewijs, dat we hier in één der vooruitstrevendste streken van Nederland wonen. Hij was over tuigd, dat de diepvries ook in de toekomst aan haar doel zal be antwoorden. Mevrouw De Casembroot, die vervolgens het woord voerde, zeide verheugd te zijn nu ook eens te Sehoondijke te zijn, waar zij gewoonlijk met een vaart door moet rijden, van of naar het veer. Zij zeide bewondering te hebben voor de wederopbouw van deze gemeente, die door de verschil lende woningtypen en haar roya le opzet er aantrekkelijk uitziet. De grootste bewondering had mevr. De Casembroot voor het initiatief der vereniging „Ceres", waardoor een belangrijke instal latie aan vele gemeenten kon worden toegevoegd. Dankbaar Zaterdagmiddag werden te was spreekster, dat dit initiatief in de vaak genoemde vergeten hoek van Zeeuws-Vlaanderen ont wikkeld werd, waardoor deze hoek de aandacht trekt van het geneie Nederlandse volk. De voedingsvoordelen noemde mevr. De Casembroot vele, voor al voor het platteland, waar men iets achier de hand heeft uit eigen turn, of van eigen slacht, dat zonder deze methode vaak in een te korte spanne tijds genut tigd moet worden. Op geestige wijze oefende mevr. De Casemoroot kritiek uit op het mannencoiiege van Ged. Staten, die een aanvrage om een gebouw voor diepvries-inrichting te Aar denburg te verbeteren, prompt afwees. Wanneer er een vrouw in dit college was geweest, aldus mevr. De Casembroot, zou zij de mannen van het nut der diep- vriesinrichtingen zeker hebben kunnen overtuigen. Het zou be slist geen kwaad kunnen, als er meer -vrouwelijke Staten- en raadsleden kwamen, die hun in vloed in de college's zouden kun nen doen gelden. Vervolgens bezocht men de in stallatie te Sehoondijke, welke al daar ingericht is in een noodwo ning. Er zijn 36 boxen, waarvan er enkele open stonden, en een heerlijke inhoud toonden. De sleutel voor de noodwoning werd op een kussentje aan mevr. De Casembroot aangeboden door mevr. R. K. Roest, waarna mevr. De Casembroot met een kort woord de installatie voor geopend verklaarde. Vervolgens reed het uitge breide gezelschap naar Aarden burg, waar het gezelschap op het gemeentehuis werd ontvangen. Mej. E. Maenhout bood mevr. De Casembroot bij haar binnen komst een prachtig bouquet rose anjers aan. Burgemeester J. van Dongen sprak een welkomstwoord tot de genodigden. Hij trok een vergelij king tussen de vrouwen- en man nen vergaderingen, en zeide dat mannen de gewoonte hebben slechts na vele moeizame verga deringen tot resultaten te kun nen komen. De vrouwen doen dit anders. Reeds na twee vergade ringen was dei-zaak rond en kon een aanvang worden gemaakt met de diepvriezerij in Aarden burg en St. Kruis. Dat eerst nu de P.Z.E.M. aan het experimenteren is met deze diepvries-installaties bewijst de voortvarendheid der vereniging. De burgemeester sprak de hoop uit, dat het initiatief door velen zal worden overgenomen en in Westelijk Zeeuws-Vlaanderen het begin zal worden gemaakt van een diepvries-victorie. Mevr. Van CruijningenEras mus sprqk vervolgens een dank woord voor de ontvangst en prees de enorme medewerking die de vereniging „Ceres" met dit initiatief ondervonden heeft. Vervolgens bezocht het gezel schap de diepvries-inrichting, die vlak bij het gemeentehuis is in gericht. De keurige inrichting van het gebouwtje viel iedereen op. Mevr. De Casembroot mocht uit handen van mevr. Van Don gen een pakje diepvries ontvan gen, waarin twee panklare pa trijsjes zaten. Op het gemeentehuis werden verversingen aangeboden, waar onder croquetjes, waarvan de in grediënten uit de diepvriesbox kwamen. Ondanks de felle koude vond het roomijs, eveneens uit de diepvries-installatie, grote aftrek. Nadat mevr. De Casembroot vertrokken was, keerde het ge zelschap huiswaarts, in de over tuiging dat Zeeuws-Vlaanderen er een duurzame installatie heeft bijgekregen, die het werk van de vrouwen op het platteland in grote mate kan veraangenamen. De algemeen secretaris van de C.P.N., Paul de Groot, die met de trein op weg was naar Moskou, werd op het station Bentheim door de Duitse passencontröle de toegang tot West-Duitsland ge weigerd. Paul de Groot wilde in Moskou het communistische par tijcongres van de Sowjet-Unie bij wonen. Naar wij van bevoegde Duitse zijde vernemen is de weigering gebaseerd op grond van een der paragrafen van de Paswet, waar bij het binnenreizen in Duitsland of het vertrek uit Duitsland kan worden verboden op grond van overwegingen van openbare vei ligheid of bescherming van de democratische orde. De Duitse grensautoriteiten beschikken over een lijst van personen, wier aanwezigheid op Duits grondge bied als ongewenst wordt be schouwd, daarop komt ook de naam van de heer De Groot voor. Naar het A.N.P. verneemt zal hij de reis naar Moskou thans langs andere weg maken. KERK UITGEBRAND. i luchtbrug nu wordt onderhouden, Omstreeks kwart over een zon-1 heb^'n de vliegtuigen elke dag dagmiddag is brand ontstaan in P°?t «n passagiers naar en van de kerk der Baptistengemeente det edand kunnen brengen waar aan de Heerenstraat te Utrecht. 'oor het geVoel van isolatie bij Kinderen zagen rookwolken uit 't dak van de Kerk komen en waar schuwden de koster. De Utrecht se brandweer rukte met groot materiaal uit en bestreed het vuur met zes stralen. De vuur haard zat in de nok van het kerk dak en breidde zich snel uit. Brandende balken stortten naar beneden en zetten in zeer korte tijd de benedenverdieping van het kerkgebouw in lichterlaaie. Ook een achter de kosterswoning ge legen tuinkamer, die door de Baptistengemeente voor vergade ringen werd gebruikt, was in lut tele minuten een laaiende vuur zee. Van de ladderwagen af be streed de brandweer het vuur. Zij was de brand na een half uur meester. Da kerk is volkomen uit- en Main gestremd voor de scheep- door de bewoners niet meer bestaat. DE IJSTOESTAND OP DE RIVIEREN Over de ijstoestand op de rivie ren heeft de algemene dienst van de rijkswaterstaat ons maandag ochtend het volgende medege deeld: Op de IJssel nadert het vaste ijs Deventer. Op de overige riviergedeelten komt drijfijs voor met een bezettingsgraad van vier tiende tot negentiende. Twee ijsbrekers zijn zondag van Rotterdam naar Vreeswijk geva ren om de vaarweg via het Am sterdamRijnkanaal open te hou den. In Duitsland zijn Lahn, Neckar Het afgelopen weekeinde heeft in bijna geheel Europa zware sneeuwval gebracht. In vele lan den, met name in Frankrijk, Ita lië, Zuid-Slavië en Oostenrijk, is door zware sneeuwval het trein en wegverkeer geheel in de war. Een overzicht uit de verschillen de Europese hoofdsteden geeft net volgende beeld Parijs: Zware sneeuwval aan de Rivièra heeft het trein- en wegverkeer bijna geheel lamge legd en grote schade aangericnt aan de beroemde tuinen in dit ge- Died. Duizenden auto's zijn ge strand langs de wegen en ver- schilende piaatsen rondom Nice zijn door de sneeuw volkomen van de buitenwereld afgesloten. Veie telefoonverbindingen zijn verbroken. In verschillende delen van de Kivièra kon men de ski's onderbinden. Tussen Nice en Mo naco is de weg op sommige plaat sen volkomen afgesneden door landverschuivingen en de meeste busdiensten zijn gestaakt. In Pa rijs zelf gaat men nu op de groen temarkt de gevolgen ondervinden van de zware vorst van de alge- lopen weken. Van verschillende groenten zijn de prijzen verdub beld en ook het brood wordt schaars. Bij de bakkerswinkels moeten lange rijen worden ge vormd. Wenen: Oostenrijk is bedolven onder een nieuwe laag sneeuw, waardoor het trein-, weg- en luchtverkeer grote moeilijkheden ondervindt. Sommige treinen komen met 15 uur vertraging binnen. Rome: In de Italiaanse hoofd stad viert men carnaval in de De Sowjet-Unie heeft in ant woord op een desbetreffende vra genlijst van het secretariaat van ie internationale arbeidsorganisa tie (I.L.O.) verklaard, dat zij voorstellen voor een nieuwe con ventie tegen dwangarbeid zal steunen. Dit is meegedeeld in een rapport over de antwoorden op de vragenlijst van vele leden. De conventie van 1930 wordt als ver ouderd beschouwd. Volgens de Sowjet-Unie dient de kern van de nieuwe conventie aldus te luiden JederTid van de internationale arbeidsorganisatie, die deze con ventie ratificeert, neemt op zich om zo snel als de wetgeving in het betrokken land zulks toelaat, aliA vormen van dwangarbeid hetzij openlijke of verkapte te verbieden en om maatregelen te treffen tot een snelle en feitelijke opheffing van dwangarbeid". WOENSDAG 15 FEBRUARI. OUD-GEREF. .GEMEETE. Temeuzen: 7 uur Ds. Van Koo- ten. Dinsdag 14 februari. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Gezworen Kameraden". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Gezworen Kameraden". SAS VAN GENT: Olympia-the- ater, 8 uur: „De lieveling van Broadway". Woensdag 15 februari. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Gezworen kameraden" Jeugdgebouw, Kerkhoflaan 38, 7.30 uur: Film over het werk van het Leger des Heils in Nederland. AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Gezworen kameraden". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „De lieveling van Broadway". Volgens een maandag door het Sowjet-ministerie van Buiten landse Zaken uitgegeven commu niqué over Brits-Amerikaanse plannen voor het Midden-Oosten, zou het zenden van troepen „een grove schending van het hand vest der Verenigde Naties" zijn. Een dergelijke daad, aldus de verklaring, „kan niet anders dan het voorwerp van gerechtvaar dige bezorgdheid van de zijde van de Sowjet-regering zijn". Het communiqué, dat aan ver slaggevers is overhandigd was getiteld: „Verklaring van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken van de Unie van Socialistische Sowjet-republieken met betrek king tot Brits-Amerikaanse maat regelen voor het Midden- en Na bije Oosten". In het communiqué wordt voorts gezegd, dat onlangs be richten in de pers zijn versche nen volgens welke zekere mo gendheden troépen willen zenden naar genoemd gebied. Deze be richten waren niet tegengespro ken. Aangenomen moet worden dat de nodige klaarheid in deze kwestie gebracht zal worden en dat verklaringen zullen worden afgelegd, die de begrijpelijke on gerustheid van landen in het Nabije en Midden-Oosten en niet slechts van deze landen in verband met de bedoelde be richten zulen wegnemen, aldus het communiqué. Het Sowjet-ministerie van Bui tenlandse Zaken acht het nodig nogmaals te zeggen, dat elke daad, die leidt tot een verwikke ling in het gebied van het Nabije- en Midden-Oosten en tot ver scherping van de spanningen in dit gebied, niet anders dan het voorwerp van gerechtvaardigde bezorgdheid van de Sowjet-Unie kan zijn. Het zenden van troepen naar dit gebied zou duidelijk in strijd zijn met het belang van de versterking van de vrede en zou een broeinest van gevaarlijke ge schillen en spanning doen ont staan. Hierdoor zou de mogelijk heid van regeling van geschillen tussen de landen van het betrok ken gebied nog meer worden be lemmerd. Verwijzend naar de gemeen schappelijke verklaring van pre sident Eisenhower en premier Eden van Engeland na hun jong ste besprekingen te Washington, wordt gezegd, dat de „door En geland en de Ver, Staten voor het sneeuw, doch ernstiger is de toe stand in Zuid-Italië en in de Abruzzen, ten oosten van Rome. Vele dorpen in deze gebieden zijn door de zware sneeuwval en de vorst van de afgelopen dagen ge heel van de buitenwereld afge sloten en hebben dringend om voedsel gevraagd. Nieuwe sneeuwval bemoeilijkt de hulpverlening. In dringende gevallen worden hard benodigde medicijnen met hefschroefvlieg- tuigen overgebracht. Ook voed sel en veevoeder wordt zoveel mogelijk door de lucht aange voerd. Intussen heeft de Ameri kaanse ambassadeur te Rome, mevrouw Claire Booth-Luce, be kendgemaakt dat 36 „Flying Box cars" van de Amerikaanse lucht macht in Duitsland maandagmor gen zouden opstijgen met dekens, Kleren en voedsel voor de ge- isoleerde dorpen in Italië. Intus sen maken de Italiaanse autori teiten zich grote zorgen over deze zware sneeuwval. Zij vrezen zwa re overstromingen zodra de dooi in zal vallen. De sneeuwval in Italië is de zwaarste sinds men senheugenis. Belgrado: In West-Macedonië en langs de ZuidslavischAlba nese grens wordt door lawines gevreesd voor de levens van een nog onbekend aantal arbeiders en grenswachten. In Mavrovo, vVest-Macedonië, is een lawine terechtgekomen op een hut, waarin arbeiders waren onder- gebrand. De tuinzaal is een zwart geblakerde ruïne. Zondagmorgen werd in het kerkgebouw nog een dienst ge vaart. Even beneden Kaulb is het ijs vast, waardoor de waterstand stroomopwaarts 405 centimeter is gestegen. De scheepvaart is Maandagochtend is de 60-jarige ploegbaas J. G. S., bij post twee aan de Buitendijk te Rotterdam- Zuid door de trein naar Dor drecht, die omstreeks kwart voert zeven van het Centraal station was vertrokken, overreden en op slag gedood. De machinist, die met een vaart van ongeveer 100 km pet uur reed, hoorde een tik en bracht de trein Ibij de Smeeüand sedijk tot stilstand. Men liep terug langs de lijn en vond hal deerlijk verminkte lichaam van de ploegbaas. BOTER GESMOKKELD NAAR BELG IE Douaneambtenaren van het Nederlandse grenskantoor Wolf haag, bij het drielandenpunt te Vaals aan de Belgische grens, hebben naar thans bekend is ge worden, vorige week vrijdag een Belgische bus met Nederlandse mijnwerkers aangehouden, die werkzaam zijn in België. In een geheime bergplaats in de autobus werd 125 kilo boter aan getroffen. De Ibus die eigendom was van de chauffeur, afkomstig houden. Omstreeks kwart over 12 gestremd tot aan de Nederlandse t)0Sia„ Fenomen was het gebouw gehéel verlaten. grens. Omtrent de toestand van het De kachels waren toen practisch uit. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat de brand is ontstaan door kortsluiting. Zondagmiddag even na 12 uur is op een onbewaakte overweg onder de gemeente Zevenbergen een personenauto door de trein Lage ZwaluweBreda gegrepen. De auto werd een 20-tal meters meegesleurd en geheel vernield. De beide inzittenden werden licht gewond. De auto werd bestuurd door de chauffeur J. Rops uit Prinsenbeek, die met een passa gier op weg was naar die ge meente. Van de trein raakte een auto matische koppeling defect, ten gevolge waarvan hij moest wor den teruggesleept naar Lage Zwaluwe. De reizigers hadden enige uren vertraging. Om half drie was het verkeer weer normaal. Ondanks de geregelde sneeuw val wordt de luchtbrug Leeuwar der- meiand nog steeds onder raden. Gistermiddag landden op het Ballumer vliegveld weer drie vliegtuigen. Zij brachten drie per sonen naar het eiland en 180 kilo gram post en vervoerden 11 pas sagiers naar Leeuwarden. Aan de oproep van de burgemeester voor vrijwilligers om de luchthaven sneeuwschoon te maken, gaven Het is gebleken, dat de chauf gebracht, die bezig zijn met het uouwen van een hydro-electrisch veel personen gehoor, zodat de krachtstation Telefoon- en weg- vliegtuigen tussen de sneeuw- Midden-Oosten beraamde „afzon derlijke maatregelen", slechts een bedreiging van de vrede en veiligheid in het Nabije en Mid den-Oosten kunnen vormen en de onafhankelijkheid en souvereini- teit van landen van dit gebied moeten schenden. In verband met de Brits-Ameri kaanse verwijzing naar de drie- mogendheden-garantie van 1950 t.a.v. de Israëlisch-Arabische grenzen, heet het, dat het niet moeilijk te begrijpen is. verbindingen tussen Belgrado en West-Macedonië zijn afgesneden. Berichten uit Skolpje melden „enkele tientallen doden". In geheel Zuid-Slavië is de ge nie van het leger op de been om wegen vrij te maken'met explo sieven. BerlijnZware sneeuwval plaatst het verkeer voor dikwijls onoverkomenlijke moeilijkheden. De gehele binnenscheepvaart met West-Duitsland is tot stilstand gekomen. In Keulen moesten carnavalvierders zondag zingen zonder orkestbegeleiding omdat de instrumenten waren bevroren. Kopenhagen: In Denemarken zijn tijdens het weekeinde vier personen om het leven gekomen door het „Poolweer". Maar uit de Faroer en uit Groenland worden voorjaarstemperaturen gemeld. Stockholm: Zweden meldt o.a. sneeuwstormen langs de kust en zonneschijn bij 10 graden vorst in het binnenland. buien door vlot kunnen landen. Hoewel Ameland, afgezien van de luchtbrug, reeds veertien da gen geïsoleerd is, heeft men daar aan niets gebrek. Al zijn er dan geen verse groenten meer, blik- groenten, zijn in grote verschei denheid verkrijgbaar en aan be schuiten, is alleen bij de bakkers gebrek. Winkeliers hebben er nog voldoende. Gist kan geregeld wor den aangevoerd. In de veertien dagen dat de vaarwater heeft het ministerie ^faSSeltoSSenlS?^ van Verkeer en Waterstaat ons ae iaatsIe Vler. maanflen 4UUU Kg maandagochtend medegedeeld, dat vrijwel alle kanalen nagenoeg boter na-ar België heeft gesmok keld. De chauffeur is inmiddels dicht 7iin On He srheenvaartwee- VOOr de of£icier van Justitie te Snl Maastricht geleld. HIJ heeft, een ligt op het gedeelte Krimpen Vreeswijk zwaar drijfijs. Het Hol lands Diep bij de Moerdijkbrug is eveneens met zwaar drijfijs be dekt. Op de Dordse 'Kil ligt acht tiende drijfijs. Bij Drimmelen en St. Andries aan de Waal komt negentiende voor. In de Zeeuwse wateren komt ook overal drijfijs voor. De vaart over het Volkerak zal moeilijk zijn voor de binnenvaart. VERKEER IN ZUIDWEST FRIESLAND GESTAGNEERD Tengevolge van de 'hevige sneeuwval van zondagavond en gisternacht, die gepaard ging met wind, is -het verkeer in vrijwel de gehele zuid-west-hoek van Fries land gestagneerd. De sneeuw is op verscheidene plaatsen hoog opgewaaid. De treinenloop is nor maal. DODELIJK ONGEVAL OP HET IJS Zondagmiddag is de 37-jarige chauffeur A. van D. op het ijs van de Boezem bij de Paradijs- brug te Rotterdam gevallen. Het s'aehtoffer is in bewusteloze toe stand naar het ziekenhuis Berg weg gebracht, waar later bleek dat hij was overleden. volledige bekentenis afgelegd Het onderzoek wordt voortgezet Bern: Zwitserse meteorologen hebben medegedeeld, dat Zwit serland dit jaar de koudste dagen achter de rug heeft. De tempe ratuur in het gehele land schom melde rondom de 10 graden on der nul. In de wintersportcentra verwacht' men verse sneeuwval. Londen: Na drie dagen vorst begon het zonuag in Engeland weer te dooien. In Kent zijn nog vele dorpen van de buitenwereld afgesneden door sneeuw. Drie kleine meisjes, die gister ochtend op weg naar school op de Berlagebrug over tie Amstel in Amsterdam naar het voederen van de meeuwen stonden te kij ken, hebben de schrik van hun nog jeugdig leven meegemaakt Toen zij met de hemdjes op de rand van de brugleuning en hun hoofdjes nog net er boven uit naar het dartele spel van de rond wiekende vogels stonden te kij ken, begon plotseling een van hen hevig te gillen. Vol ontzet ting keken de beide andere meis jes naar hun vriendinnetje, die met haar tong als vastgeklonken tegen de brugleuning scheen. Dit vochtige lichaamsdeel was name lijk in aanraking gekomen met het ijzigkoude metaal en daar tegen vastgevroren. In haar angst niet meer te kun nen loskomen begon de kleine te trekken, hetgeen het er niet beter op maakte, daar zij flink uit haar mond begon te bloeden Haastig toeschietende voorbij gangers, die wel begrepen, dat hier niet gewacht kon worden tot het zou gaan dooien, zonnen op raati. Redding kwam in de persoon van de brugwachter, die de warme inhoud van zijn van huis meegenomen thermosfles over het tongetje van het meisje leeggoot. Nog trillend op haai beentjes werd het kind naar een in de nabijheid wonende apothe ker gebracht. Achteraf bleek de verwonding nogal mee te vallen. WOENSDAG 15 FEBRUARI. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 7.23 Idem; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gram.9.35 Water standen; 9.40 Gr.; 10.00 School radio; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gevar. progr.; 12.00 Orgelspel en zang; 12.30 Land- en tuinbouw- meded.; 12.33 Voor 't platteland; 12.38 Instr. kwint.; 13.00 Nws; 13.15 Tentoonstellingsagenda; 13.18 Promenade-ork.; 13.45 Me dische kroniek; 13.55 Promena de-orkest; 14.30 Vc-or de jeugd; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Radio Philharm. ork.; 16.55 Gr.; 17.30 Lichte muz.; 17.50 Regeringsuit zending; 18.00 Nieuws en comm.; door AGATHA CHRISTIE 37) (Nadruk verboden). „Een vreemdeling in dit oord," zei hij. „Flinke kerel! Zou wel eens willen weten hoe lang hij hier al is en wat hij in „De Vro lijke Cricketers" doet. Eerste keer, dat ik hem zie. Misschien gisteravond pas gekomen." „Niet met de trein," zei John son. De broer van Johnson was de c-nige plaatselijke beambte, op wie de „spoorweghalte" bogen kon en als gevolg daarvan was Johnson, wat de „aankomsten" en „vertrekken" aanging, een wandelend informatiebureau. „Wie zijn er gisteren voor „De Schoorstenen" uitgestapt?" vroeg de inspecteur. „Lady Eileen, met de trein van drie uur veertig, met twee heren, één Amerikaan en één jongmens, officier of zo. Geen van twee met bediende. Zijn lordschap met een vr eemde meneermisschien de meneer die doodgeschoten is, met de trein van vijf uur veer tig. De vreemde meneer had zijn bediende wél bij zich. Met de zelfde trein van zeven uur vijf en twintig en tegelijk met haar nog een buitenlander, een met een kaal hoofd en een haakneus. En de kamenier van mrs. Revel met de trein van acht uur zes en vijftig." Johnson hield buiten adem op. „Dus niemand voor „De Cric keters?" Johnson schudde het hoofd. „Dan moet-ie per auto geko men zijn", besliste de inspecteur. „Johnson, noteer, dat je op de terugweg in „De Cricketers" de nodige informaties inwinnen moet. De meneer in kwestie is opvallend gebruind. Misschien komt hij ook ergens uit het bui tenland." De inspecteur knikte een paar maal tevreden. Hij zou ze tonen, dat hij goed zijn ogen open had, dat hij er niet een was, ook al was hij ergens in een uithoek ge- stationneerd, die zich om de tuin liet leiden. De auto reed tussen de hek pilaren van „De Zeven Schoor stenen" door, snorde de oprijlaan op en hield voor de imposante ingang stil. In elke „Gids voor Engeland's Historische Bouwwerken' staat een uitvoerige beschrijving van „De Schoorstenen", dus die kun nen we hier gevoegelijk achter wege laten. De deur werd opengedaan door een butler met een volmaakt uiterlijk, volmaakte manieren en een volmaakte houding. „Wij zijn niet gewoon," zei die houding, „dat er binnen deze muren 'n moord wordt gepleegd. Maar de tijden zijn verdorven. Laat ons daarom het onvermij delijke dragen zoals mensen van ons type betaamt en laat ons, tot onze laatste snik, voorgeven, dat er niets, hoegenaamd niets bij zonders gebeurd is." „Zijn lordschap verwacht u," zei de butler. „Deze kant op, als 't u belieft." Hij bracht hen naar een kleine gezellig-ingerichte kamer de toevlucht van lord Caterham als de pracht en praai van de overi ge vertrekken hem té bar werd en diende hen aan. „De politie, mylordèn dr. Cartwright." Lord Caterham liep jachtig de kamer op en neer. Zijn uiterlijk, zijn gehele manier van doen be wees. dat hij buitengewoon op gewonden was. „Ha! Inspecteur Badgwortny! Eindelijk! Gelukkig dat u er bent. En dr. Cartwright ook. Een buitengewoon onaangename ge schiedenis, heren! Buitengewoon onaangenaam!" Bij het laatste „buitengewoon onaangenaam," streek lord Ca terham zo verwoed met alle tien zijn vingers door zijn haar, dat het in plukjes recht overeind bleef staan. „Waar is het lichaam?" vroeg de dokter zakelijk. Lord Caterham keerde zich bij na verheugd naar hem toe. Waar schijnlijk dankte hij de hemel dat hem eindelijk weer eens een doodgewone, nuchtere vraag ge daan werd. „In de vergaderzaal, op dezelf de plaats, waar het gevonden is, ik heb het door niemand laten aanraken. Als ik het wel heb ahemis dat de gebruikelijke manier, niet?" „Zeker, mylord!" zei inspec teur Badgworthy goedkeurend. Hij diepte uit één van zijn zak ken een opschrijfboekje en een potlood op. „Wie heeft het gevonden? U?" „Gelukkig niet," zei lord Ca terham. „Wat dacht udat ik gewoonlijk op zo'n onmogelijk uur als dit opsta? Neen.één van de kamermeisjes heeft het gevonden. Is aan het gillen ge slagen, hebben ze me verteld. Zelf heb ik niets gehoord. Toen zijn ze mij komen waarschuwen en natuurlijk ben ik toen opge staan, heb ik me aangekleed en ben beneden gekomen. Ja, en toen zag ik het ook herkende het lichaam als dat van één van uw gasten?" „Ja. „Genaamd. Die eenvoudige vraag bleek lord Caterham zéér te verontrus ten. Hij deed één, twee maal zijn mond open en sloot hem daarna wèer. Na een paar keer op die manier naar lucht te hebben ge hapt, vroeg hij, met een benepen stem: „Bedoelt u.dat u wilt we tenehhoe hij heet?" „Ja, mylord." (Wordt vervolgd). 18.20 Act.; 18.30 Caus.; 19.00 Voor de jeugd; 19.10 Toespraak; 19.25 Vara-varia; 19.30 Voor de jeugd 20.00 Nieuws; 20.05 comm.; 20.15 Gevar. progr. voor de militairen 21.00 Hoorspel; 22.00 Lichte mu ziek; 22:25 Caus.; 22.40 Ham mondtrio; 23.00 Nws; 23.15 Coc nieuws in Esperanto; 23.20 Gr HILVERSUM II: 7.00 Nieuws, 7.10 Gew. muz.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws; 8.15 Gr.; 9.00 Voor de zieken; 9.25 Voor de vrouw; 9.35 Gram.; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Gr.; 11.30 Hoor spel; 12.20 Gram.; 12.30 Land- en tuinbuowmeded.12.33 Gr.; 12.53 Gram. en act.; 13.00 Nws; 13.15 Amus. muz.;,13.40 Gram.; 14.00 Filh. orkest en kamerkoor; 15.30 Pianorecital; 16.00 Voor de jeugd, 17.20 Gram.; 17.40 Koersen; 17.45 Orgolspel; 18.15 Oude muz.; 18.35 Gram.; 18.45 Spectrum van het Chr. organisatie, en verenigings leven; 19.00 Nws; 19.10 Koperen- somblë; 19-30 Buitenl. overzicht, 19.50 Gram.: 20.00 Radiokrant, 20.20 Concertgebouworkest; 21.30 Caus.; 21.50 Gram.; 22.00 Militai re kapel; 22.30 Vocaal ens.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws; 23.15 Sportuitslagen; 23.20 Gr. BRUSSEL: 12,00 Amus. muz.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram., 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Schoolradio; 16.00 Koersen; 16.02 Gram; 16.15 Orkestconc.; 17.08 Nws; 17.10 Instr. ens.; 17.50 Boek bespreking; 18.00 Causerie; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws, 19.40 Filmmuziek; 20.00 Hoorsp.; 21.35 Orkestconcert; 22.00 Nws; 22.15 Orkestconc.; 22.55 Nieuws STAATSLOTERIJ. Prijs van ƒ35.000, In de derde klas van de 530e Staatsloterij is een prijs .van ƒ35.000,— gevallen op lot no. 4357. AUTOMATISCH TELEXVER KEER MET DENEMARKEN In de loop van het jaar 1955 is een volledig automatische afwik keling van telexverkeer nam' a'bonné's in vijf landen ingevoerd Met ingang van woensdag 15 februari te 8.00 uur zullen voor taan ook de telexabonné's in Denemarken langs automatische weg bereikbaar zijn.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2