Binnenlands nieuws SPORTNIEUWS ft Het Zeeuws-Viaamse muziekleven Eric de Noorman - Ue gouden droom SCHAATSENRIJDEN BOKSEN WIELRENNEN Bond van Muziekverenigingen in Z.-Vlaanderen vergaderde ONGEVAL OP ONBEWAAKTE OVERWEG. AUTOBEZITTERS WERKEN MEE AAN VERKEERS CONTROLE TE ENSCHEDE Akkoord tussen Amerikaanse regering en Stavros Niarchos over tankschepen Russische commentaar op de Amerikaanse weerballons. Bendeleden gedoon De Bond van muziekveremgm- rjen in Zeeuws-Vlaanderen kwam zaterdag te Oostburg in jaarlijkse algemene vergadering bijeen in hotel l>e Eennoorn. Tijdens deze vergadering, wel ke gepresideerd werd door de lieer K A. Ocké, namen de vele afgevaardigden der aangesloten muziekgezelschappen een zeer vérstrekkend besiuit, waarmee muziekleven in geheel keeuws- Vlaanderen ten zeerste gebaat is en er wellicht in niet geringe ma te toe zal bijdragen de animo voor de concoursen, die de laatste jaren aanmerkelijk verslapt was, thans weer te doen toenemen. Het besluit waarover hier spra ke is, heeft betrekking op de aan sluiting van de Bond bij de Ko ninklijke Nederlandse f ederatie 'tan Harmonnie- en Fanfaregezel- senappén. L*e vergadering be- sloot tot bovengenoemue aanslui ting, op de volgende voorwaar '1Pa. Watervliet blijft dezelfde rechten en plichten behouden, die zrj thans in de Zeeuws-Viaamse bond heeft, zonder dat deze ver eniging de verplichting heeft zich hij de Kon. Ned. Federatie als lid aan te sluiten; b. De Bond heeft het recht elk ■aar een concours te houden op Hemelvaartsdag of een andere datum; l c Een lid van de Kon. Nea. Fed. in Zeeuws-V laanderen, geen lid zijnde van de Bond, kan de deelname aan het bondsconcours worden ontzegd; d Minstens twee leden van i bondsbestuur dienen lid te zijn van het prov. bestuur Zeeland van de Kon. Ned. Fed. Bij de te houden concoursen zal ue federatie de juryleden aanwij zen. De concoursvoorwaarden zijn dan natuurlijk die, welke door de Federatie zijn vastge steld. Aangezien het overschakelen voor het bondsconcours moeilijk heden overlevert, onder meer voor Axel, werd besloten het con cours 1956 nog onder de oude voorwaarden te doen plaats heb- lien. In 1957 zullen de federatie ve bepalingen gelden. Bij de aanvang van de vergade ring bood de voorzitter de veront schuldiging van het bestuur aan, dat deze vergadering niet te Ter- neuzen is uitgeschreven, maar te Oostburg. Het bestuur vond de vergadering van zo'n groot be lang dat men de meerdere West Zeeuws-Viaamse leden tegemoet is gekomen door de plaats van samenkomst op Oostburg te be palen. De agenda ziet er ogen schijnlijk vrij onschuldig uit, al dus de voorzitter, toch zit zij vol voetangels en klemmen. Het jaarverslag gaf een over zicht van de verrichtingen van de bond over het afgelopen jaar, waarvan het bondsconcours op Hemelvaartsdag te Watervliet gehouden, wel het hoogtepunt vormde. Het traditionele bonds- solistenconcours, dat in 1955 te Schoondijke zou worden gehou den, kon wegens geringe deelna me niet doorgaan. Men conclu- cours te kunnen houden. Het werd beter geacht een zodanig concours om de drie jaar te be- Tenslotte kwam nog een pijn lijke kwestie aan de o.u/, nu. ue concours om ue vine jcvcci vu r c0hiive leggen in de belangrijkste plaat- door de heer C. Sch*ve sen met de nodige accomouaue In het jaarverslag werd tevens de nagedachtenis levendig gehou den van de heer R. P. A. H. van Daele, afgevaardigde van Water vliet bij de bond, en Jan Gossije uit Oostburg. Voorts werd de heer A. I. B. Schjrris, oud-diri gent van de „Harmonie" te Ter- neuzen en E.N.Z.K. te Hoek, in het jaarverslag herdacht. Hoewel niet meer actief in de bond mede werkende, vond men het, wegens zijn grote verdiensten voor zijn vereniging, op zijn plaats ook aan hem in hec jaarverslag een in me- moriam te wijden. Uit het jaarverslag van de pen ningmeester bleek, dat de ont vangsten in 1955 1317,59 bedroe gen, de uitgaven 1547,15, der halve leverde 1955 een verlies van 229,58 op. Aan kasgeld en bank saldi bezat de vereniging per 1 jan. 1955 363,96, hetgeen dus verminderde tot S 134,38. De periodiek aftredende be stuursleden L. Bekaert te Water vliet, A W. Gossije te Oostburg e.i P. A.' Ocké te Hoek werden bij enkele candidaatstelling herko- Vrijdagavond omstreeks 10 uur liike kwestie aan ue o.u^, iu. uc is 0p een onbewaakte overweg dirigentencursus die 't vorig jaar tussen Wychen en Ravenstein n r> c-tiiivo was vrachtauto door een trein gegre pen. Een der inzittenden werd ge wond Trein en vrachtauto wer den beschadigd. De trein had een oponthoud van drie kwartier. zen. Hierna kwam de bespreking over de aansluiting bij de Kon. Ned. Federatie aan de orde. Voor zitter OcKé deelde nog uitdrukke lijk mede, dat het verzoek tot aansluiting uitgegaan is van de Federatie zelf. Voorts kwamen nog de moeilijk heden aan de orde, gerezen tus sen de Biervliet en IJzendijke enerzijds en de bond anderzijds. De voorzitter kon mededelen, dat de moeilijkheden met Biervliet opgelost zijn, terwijl de moeilijk heden met IJzendijke blijkens een desbetreffend ontvangen schrij ven van IJzendijke tot een oplos sing konden komen wanneer de bond toetrad tot de federatie. Met algemene stemmen werd hierop besloten tot de federatie toe te treden. Wegens het 65-jarig bestaan van de vereniging „O. K. K." te Schoondijke, verzocht haar be stuur het a.s. bondsconcours op Hemelvaartsdag aldaar te mogen houden, hetgeen werd goedge keurd. gehouden De voorziuev neuem ue net, uat hierover in de pees reeds melding was gemaakt. Het oestuur en ue aanwezigen han den waardering voor de muzikale Kennis, d.e ue cuiSiSien op ge noemde cursus hadden opgedaan. De cursus kwam wat auiupt tot een einde en miste derhalve de juiste aironding. De heer Schijve gaf zulks vol mondig toe en zeiae dat gezond- neidsredenen hiervan de oorzaak waren geweest. Bij de rondvraag bracht de heer Filius de muziekexamens nog ter sprake, waarop de secretaris me- ueaeeide, dat nieraan 15 cursis ten uit Terneuzen, 10 uit Zaam- slag, 2 uit Breszens, 3 uit Axel en 1 uit Watervliet zullen deel nemen. De vereniging te Bres- kens, welke in de atd. „uitmun tendheid" zou moeten uitkomen, voelde zich hiertoe niet in staat en iniormeerde naar de mogelijk heid in de eerste atd. uit te mo gen komen. Tenslotte wees de voorzitter er nog op, dat, ofschoon de aanslui ting bij de federatie een feit is geworden, het bestaan van de bond geenszins overbodig is ge worden. Gezien de gestelde voor waarden, zal men Daas in eigen huis blijven. Reeds alleen het leit, dat de concoursen door de bond georganiseerd zullen worden, en derhalve eventuele verliezen door alle 16 leden worden gedragen, is een voldoende motief h.ervoor. Nadat nog enkele ondergeschik te punten onder het oog waren gezien, sloot de voorzitter de ver gadering. GASVERGIFTIGING. In Den Haag is de 63-jarige J K. door gasvergiftiging om het leven gezomen. Hij had, in de keuken van zijn woning in de Pretoriusstraat, het gas willen aansteken om water op te zetten en heeft vermoedelijk niet gezien dat de pit geen vlam vatte. Door dat zijn reuk slecht was heeft hij ook het uitstromende gas met kunnen ruiken. Hij was reeds over.eden toen buren, die gas ro ken, de politie hadden gewaar schuwd. VROUW IN BRAND GERAAKT. SLACHTOFFERS VAN DE KOUDE. Vrijdagavond stond de 69-jarige mevr. G. O.V. uit de Aleida- straat te Schiedam, te wachten bij de bushalte aan de Broervest aldaar, toen zij door de koude werd bevangen. Bij haar aankomst in een zieken huis bleek zij te zijn overleden. Zaterdag is een aan de Iepen laan te Schiedam wonende 73- jarige man, op de Kerkweg in Kethel door de koude bevangen Hij werd naar een ziekenhuis in Schiedam overgebracht, waar ge constateerd werd dat de man in middels was overleden. UITVOERINGSBESLUIT VERGOEDINGEN BIJZONDER KLEUTER-ONDERWIJS In Staatsblad 49 is gepubliceerd het koninklijk besluit van 4 febr 1956, houdende voorschriften voor de besturen van de bijzonde re kleuterscholen inzake de reali- an de aanspraak op de sering v.v r In een woning in de Wattstraat J-ijksvergoeding voor de salaris in Den Haag is vrijdagmorgen j van de ingevolge de bepalin om kwart over zes mej. J. N. B. n der kleuteronderwijswet ver- B„ kantoorbediende, met haar „j^hte leidsters en van de aan- ochtendjas te dicht bij een petro- spraak op de gemeentelijke ver- leumkachel gekomen, waaraoor „oecjjnr- van de boventallige leid- 1 «AroaHo V.W rpnriP .1 de spoedig uit Papekop en Oude water aangenomen brandweren, nagenoeg macnteioos. De nooioerg, aismeue een naast de boerderij staande stal en de mjkeuken konden behouden blij- en, doen een zeer groot gedeelte van de inboedel werd een prooi der viammen. De ijlings toege snelde buren konoen weinig red den door de rookontwikkeling, uit de stal konden 12 koeien wor den gered, terwijl 4 koeien in de viammen omkwamen. Kén koe werd dol en is in het weiland ontsnapt. Het dier zal vermoe delijk worden atgemaakt. De materiële scnade loopt in de duizenden guldens. Bij de red dingspogingen kwam een buur meisje te vanen, waardoor zij een arm orak. Een buurjongen ver wondde zich ernstig aan de pols. Beiden moesten naar het zie kenhuis te Oudewater worden gebracht. Het gezin, bestaande uit man, vrouw en 7 kinderen, waarvan dQ oudste 13 jaar en de jongste 8 maanden, zijn, werden bij omwonenden ondergebracht. De officier van Justitie te Rot terdam heeft met medewerking van de rijkspolitie een onderzoek ingesteld. Weinig tijds na de brand werd alles een ijsmassa en oood de plaats van het onheil een troosteloos aanzien. „Voorwaarts, IJsbrand van der Bent, op het laatste ogenblik vol le kraent achteruit liet geven, is net te danken, dat er geen slacht offers zijn gevallen. Anders had de Engeise treiler de Katwijker ongetwijreid in de midscheeps ge- •aaKC. net scnip is nog zaterdag- iacnt op de heinng van 't Staats- vissersnavenbedrijl gegaan voor een omvangrijke reparatie, nadat ae vangst geiost was via een zus terschip van de rederij Haasnoot. 6 Madeirese vissersboten vermist Zes vissersboten met een be- zij in brand geraakte. Zij rende gillend de gang op, waar medebe woners haar te hulp schoten. Met brandwonden over het hele lichaam is zij in het ziekenhuis Westeinde opgenomep. Haar toe stand is ernstig. Vijf en twintig autobezitters uit Enschedé hebben gehoor gegeven aan de oproep van de politie om hun auto ter beschikking te stel len voor een intens'eve controle op het wegverkeer. Volgende week zal deze verkeersactie be ginnen. Politieagenten zullen in de auto's plaats nemen naast de automobilisten en gedurende een uur of langer door Enschede sters, voor zover deze bestaat. Bovendien regelt genoemd ko ninklijk besluit de wijze, waarop de vergoedingen van de exploita tiekosten, die de gemeentebestu ren krachtens genoemde wet ge houden zijn aan het bijzonder kleuteronderwijs te betalen kun nen worden verkregen. Het be sluit werkt terug tot 1 januari 1956. BOERDERIJ AFGEBRAND. Zaterdagmorgen omstreeks 9 uur is brand uitgebroken in de boerderij „Beukenhoeve" van de veehouder J. Boere te Papekop. De brand is vermoedelijk ont manning van in totaal 80 koppen die hun thuishaven te Funchal, de hoofdstad van het ter hoogte van de westkust van Afrika ge legen eiland Madeira hebben, ~-~eren over de bepalingen van worden vermist na een hevige - .r„„irrto„c.T-ocric»mpnt. kruisen om weggebruikers op hun fouten attent te maken. Bin-enkort begint de Ensche- dese politie ook een actie o.m de bezitters van - bromfietsen te in- BRAND IN BOERDERIJ TE N I J BEETS Opnieuw is er in de zuidoost hoek van Friesland een boerderij door brand grotendeels vernield. Om kwart over vijf vrijdagmid dag werd door buren brand ge constateerd in de schuur van de boerderij, bewoond door de wed. A. de Boer aan de Kanaalweg in het dorp Nijbeets, naloij Beetster- zv/aag. De brandweer van Beet- sterzwaag kwam ter plaatse toen een groot deel van de schuur en de veestallen al fel brandde. De motorspiut bleek te zijn bevroren. In ongeveer tien minuten had men de spuit ontdooid en daarna kon het vuur met zeven stralen worden aangetast. De veestapel van veertig dieren storm, die in de afgelopen dagen ^rhon^i' bromf'etserl^ullen boven het zeegebied tussen Ma deira en het eiland Porto Santo heeft gewoed. daaraan op vrijwillige basis deel nemen. bevroren waterleiding, waarbij een hoeveelheid kaf, dat op hot plafond van de bijkeuken ter be scherming tegen koude, was ge borgen, in brand is gevlogen. Binnen een half uur stond de boerderij met rieten dak in lich ter laaie. Aangewakkerd door de felle noordoosten wind greep het vuur bijzonder snel om zich heen. Tegen het vuur stonden GESLAAGDE WEDSTRIJD SLUISBRUGGESLUIS. C. de Jager uit Wolfaartsdijk na felle kamp eerste. Ondanks de felle kou met een snijdende noord-oostenwind was de belangstelling voor deze tradi tioneel geworden wedstrijd groter dan vorige jaren en Sluis was za terdag een Zeeuws wintersport- centrum, waar bekende Zeeuwse hadden hardrijders zich hadden verza- dëérd'e in het jaarverslag dat het meld en zich gereed maakten werkgebied van de bond te klein voor de 32 km tocht SluisBrug- is en te hoge financiële lasten op de schouders van de bond legt om ieder jaar een solisteneon- Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft vrijdag j.l. ver- Waard dat een akkoord is reikt waarmee een einde wordt gemaakt aan de gerechtelijke ver volging, welke door de Ameri kaanse regering is ingesteld te gen de Griekse reder Stavros Niarchos. Niarchos werd er van beschul digd op illegale wijze door bemid deling van buitenlandse maat schappijen negentien tankboten, gebouwd in de oorlog, gekocht te Hebben. De wet staat de verkoop van deze boten slechts toe aan Amerikaanse burgers. Het definitieve akkoord vormt een afsluiting van de regelingen, die de Amerikaanse regering en Niarchos reeds eerder hadden ondertekend. De Griekse reder sal aan de Amerikaanse regering volgens het definitieve akkoord voor al zijn aankopen een totaal bedrag van 12,5 miljoen dollar rooeten betalen en zich moeten verbinden verscheidene andere tankboten op de Amerikaanse scheepswerven te laten bouwen. Hij is daartegen gemachtigd der ten van de negentien na de oor log gekochte tankboten te behou den. Prawda schrijft dat de aanwe zigheid van Amerikaanse, met camera's uitgeruste ballons bo ven Rusland een eenzijdige po ging is om het plan-Eisenhower tot wederzijds luchtverkennen uit te voeren. Radio Moskou zegt, dat de bal lons niet ten doel hebben foto s v«n wolkenformaties te maken. Weerkundige inlichtingen kun nen de Amerikanen van de Sow jet-Unie ook krijgen zonder ge bruikmaking van ballons, die 50.000 dollar per stuk kosten. Uit In beslag genomen films is geble ken, aldus de radio, dat het de bedoeling is de grond te fotogra feren. De camera's kunnen door een bepaald radiosignaal worden losgemaakt, waarna zij met een valscherm naar de grond komen aldus radio Moskou. geSluis. Dat er stevig gereden is en de deelnemers elkaar niet veel toe gaven bewijst de eindsprint op 't allerlaatste gedeelte te Sluis, die zulk een spannend verloop had als nog nimmer is voorgekomen. Luide aangemoedigd door de belangstellende sportliefhebbers, die in grote getale zich in de om geving van de finish hadden ver zameld, reden De Jager en Blok in vliegende eindspurt naar de eindstreep en met slechts 1% sec. verschil werd C. de Jager uit Wol faartsdijk winnaar van deze for midabele laatste 100 m. Voor deze kamp hadden zich 38 deelnemers laten inschrijven. Te ongeveer half dre loste bur gemeester Van Hootegem het startschot en met de felle noord ooster in de rug werd in vliegen de vaart het eerste gedeelte naar de syphons in de gemeente Oost- kerke afgelegd. Tot Brugge nam Van Acker de kop, maar het was I duidelijk dat de grote strijd pas zou komen na het keerpunt als de rivalen "hun krachten zouden moe ten tonen tegen de felle noord ooster. Langzamerhand begon er teke ning te komen in de kamp. Er vormde zich een kopgroep van 3 deelnemers, n.l. C. de Jager uit Wolfaartsdijk, J. J. Blok uit Krab- bendijke en Staf Dobbelaere uit Schoondijke, met op korte af stand een tweede kleine groep, waarin Van Acker zich bevond. Toen er nog 1500 meter te rij den waren kon Dobbelaere het tempo niet meer volhouden en zakte af naar de tweede groep. De eindstrijd ging tussen De Jager en Blok. Onder grote spanning werden de laatste paar honderd meter afgelegd. Met slechts 1% sec. verschil ging C. de Jager in de tijd van 1 uur 12 min. 15 sec. 7 L. J. de Jager, Wolfaartsdijk, 113.49,18. P. Koos, Zuidzande, 113 52- 9 St Dobbelaere, Schoon- diiKe, 1.15.31; 10. P. Ganzeman, Kipelle, 1.2015,5; 11. J. Risseeuw, Schoondijke, 1.20.17,5; 12. W. de Bruijn, Cadzand, 1.20.18,5. Slechts drie deelnemers hebben tijdens de rit de tocht gestaakt. De oudste deelnemer, de heer L. J. de Jager, 50 jaar, eindigde als zevende. Na afloop werden door de bur gemeester in hotel „De Koren beurs" de prijzen uitgereikt. in de ronde van Spanje zal kun nen rijden. Reeds voor de wedstrijd een als eerste over de eindstreep aan aanvang nam bestond er een gro- de Kadfc waardoor be te spanning wie dit jaar als eer ste zou eindigen, want enige leden van de bekende familie De Jager uit Wolfaartsdijk behoorden tot de favorieten, evenals de winnaar van de loeide vorige wedstrijden, Van Acker uit Cadzand en de be kende sportman Staf Dobbelaere uit Schoondijke, terwijl als onbe kende grootheden twee Urker-vis- sers, die met hun schepen in de haven van Breskens lagen, zich zit kwam van de uitgeloofde be ker. De verdere prijzen bestonden uit diverse gebruiksvoorwerpen. De uitslag is als volgt: 1 C de Jager, Wolfaartsdijk, 1.12.15; 2. J. J. Blok, Krafcbendij- ke 1.12.16,5; 3. Jac. de Jager, Wolfaartsdijk, 1.13.40,5; 4. J. Rite- co, Oostburg, 1.13.41,5; 5. Van Acker, Cadzand, 1.13.46; 6. J. G. .,t i.- a J»70. als deelnemer hadden aangemeld. |de Jager, Wolfaartsdijk, 1.13.47,2; NEDERLANDSE RENNERS NAAR DE GIRO. Kees Pellenaars is benaderd door de organisatoren van de ron de van Itaüë in verband met deel neming van een Nederlandse ploeg aan de Giro (19 mei tot en met 10 juni). Men stelt er in Ita lië prijs op, dat enkele gerenom meerde krachten zullen komen, zoals Wout Wagtmans, Jan Nol ten en Daan de Groot. Pellenaars heeft hierin voorlo pig toegestemd, met het voorbe houd dat deze renners omstreeks die tijd in goede vorm zullen ste ken Wanneer dit niet het geval is, zal hij naar andere renners omzien. In ieder geval wil Pelle naars de ploeg, die in totaal uit zeven man zal bestaan, met vier jongere krachten aanvullen. Wie dat zullen zijn, is op het ogenblik nog niet te zeggen. Wat de ronde van Spanje aan gaat (26 april tot en met 13 mei) is het niet waarschijnlijk, dat hieraan Nederlanders zullen deel nemen gezien het feit dat het kampioenschap van Nederland voor profs op de weg op 13 mei wordt gereden. Het ziet er dus niet naar uit dat Wim van Est. die er zijn zinnen op gezet had, JOE LOUIS WIL EIGEN- BOONTJES DOPPEN. Te Yuma in Arizona hebben 3 kappers, een oud-bokser en een autoverkoper een fonds gesticht met de bedoeling de oud-wereld kampioen zwaargewicht Joe Louis te helpen bij de betaling van zijn achterstallige inkomsten belasting. Louis heeft naar aanleiding hiervan verklaard, dat hij het ge vaar op prijs stelde maar dat hij van mening is dat hij zijn schul den zelf moet betalen. Hij had al 46.000 dollar betaald, en aangebo den nog meer te storten. De zaak was nu in behandeling bij een tri bunaal dat zich speciaal met be lastingaangelegenheden bezig houdt. Naar verluidt staat Joe Louis voor meer dan 1 miljoen dollar aan belastingschuld bij de fiscus in het krijt. In het steun fonds, dat enkele dagen geleden werd gesticht, is tot nu toe 8 dol lar gestort. doch het boerengerief, de wagens en de hooi voor raad gingen nage noeg geheel verloren. De brand weer wist te bereiken, dat het voorhuis, het woongedeelte van de boerderij, waarvan het dak aan de achterzijde reeds vlam had ge vat, behouden bleef. Het huisraad kon worden gered, pe eigenaar van de boerderij is tegen brand verzekerd. De oorzaak van de brand is vermoedelijk kortsluiting, die zou zijn ontstaan in de verw-rmings- installatie van 't varkenshok, dat in de senuur was onaer ge Dracht. Omwonenden ontdekten de brand en waarschuwden de bewoonster en haar kinderen, die nog niets hadden 'bemerkt. Eerst heeft men geprobeerd zelf het vuur te blus sen, doch deze pogingen werden bemoeilijkt door gebrek aan wa ter tengevolge van de strenge vorst. Men slaagde er tenslotte in een bijt in het ijs te hakken, doch zag toen wel in, dat hulp van de brandweer nodig was. BRAND IN DIAMANTBEURS TE AMSTERDAM. Zondagmiddag is brand uitge broken op de zolderétage van de ruim 30 meter hoge massieve dia mantbeurs van de vereniging zoor de diamanthandel aan het Weesperplein te Amsterdam, wel ke étage voor een groot deri erwoest is, terwijl het overblij vende deel zware waterschade heeft opgelopen, m deze diamantbeurs bevonden zich voor vele miljoenen aan ruwe en geslepen diamant, doch zondagavond kon worden mede gedeeld, dat geen diamanten ver- oren zijn gegaan. De brand ontstond zondagmid- lag omstreeks 20 over drie door een vonk uit een ioodg ie tersap paraat. Op de bovenste étage, de vierde van het gebouw, was de 54-jarige verwarmingsman van de beurs; C. Kolder, bezig met het ontdooien van een bevroren waterleidingsbuis. Hij slaagde er niet in de beginnende vuurhaard te doven, raakte in paniek en werd later met een opgelopen shock in het gebouw aangetrof fen. Het gevolg was, dat de brand weer niet onmiddellijk is gewaar1 schuwd. De vernielde étage zal zo spoedig mogelijk weer worden opgebouwd. AVRO OP HEMELVAARTSDAG IN APELDOORN. De AVRO is voornemens op Hemelvaartsdag op de terreinen van „Berg en Bosch" en 't Bosch- bad te Apeldoorn een bijeenkomst te houden, waaraan alle Avro- orkesten en -artiesten zullen mee werken. Er is met het gemeente bestuur van Apeldoorn reeds overeenstemming bereikt over het gebruik van de terreinen. De j totale oppervlakte zal circa 30 ha beslaan. AANGEVAREN LOGGER BEHOUDEN BINNEN. Zaterdagavond laat is in de vis sershaven te IJmuiden de zwaar- beschadigde logger „Voorwaarts" KW 140 met de complete beman ning aan boord en geëscorteerd door twee rederijgenoten, de KW 57 „Dina Marie" en de KW 16 „Willem Cornelis", aangekomen. Het schip is vrijdag tegen de mid dag op de Noordzee geramd door een Engelse treiler, de „Carris- brooke" uit Grimsby. Het liep daarbij een manshoge scheur in de stuurboordboeg op, waarbij de logger zoveel water maakte, dat de bemanning oversprong op de Engelsman. Later is men op de KW 16 overgegaan. Toen bleek, dat de KW 140 niet zonk heeft een ploeg vrijwilligers van vijf man op de woelige zee, met be hulp van een vlet, een lijn over gebracht naar het wrak, dat ver volgens door de „Dina Marie" en de „Willem Cornelis" op sleep touw is genomen naar IJmuiden. Daar stond in de bijtende kou een groot aantal familieleden van de opvarenden ter verwelkoming ge reed en kwamen de eerste verha len over de aanvaring los. Toen het ongeluk gebeurde was de gehele bemanning beneden- deks bezig met het strippen van de vis. Aan de gelukkige omstan digheid, dat de schipper van de NEDERLANDS SCHLP OP DRIFT GERAAKT. Het 215 ton metende Nederland se kustvaarder „Tonny" is op de Noordzee ter hoogte van het vlak bij de Schotse grens gelegen Ber wick on Tweed in Engeland op drift geraakt. Het schip was op een zandbank in de monding van de Tweed vastgelopen en wee* vlot gekomen, waarbij öf het roer öf de schroef beschadigd werd. De reddingboot van Berwick on Tweed ligt langszij van de „Ton ny", en tracht, geholpen door vit serschepen uit de Scnotse plaats Eyemouth, te verhinderen dat de kustvaarder op de rotsen lopot. Ook vissersboten uit de ten noor den van Berwick gelegen plaate Burnmouth houden zich gereed om te hulp te komen. Uit Rosyth was een sleepboot van de Britse marine uitgevaren, doch inmiddels was het Britse tankschip „B. P. Engineer" langs zij van de „Tonny" gekomen en heeft haar op sleeptouw geno men naar Berwick on Tweed. 37. Axe heeft al een pfjl op de pees en Svein rukt met nijdig gegrom z'n zwaard uit de schede, maar Erie houdt hen tegen. Hij voelt er niet voor om met deze mensen in gevecht te komen: iet zijn waarschijnlijk bewoners van het ampzalige dorp. Bo vendien kunnen zij hem meer over de averval en Erwins lot /ertellen. „Vrede," roept hij hen toe, en, terwijl hij zwaait en het schild van zich afwerpt, snelt hij op het groepje toe. De vreemde krijgers voelen blijk baar al evenmin iets voor strijd; waarschijnlijk met het oog op de vrouwen, die bij hen zijn. De hoofdman is van zijn paardje gegleden en zij laten Eric rustig naderen. „Wat ztjt gij voor landslieden?" vraagt de aanvoerder enigszins wantrouwend. „Noren," antwoordt Eric. „Wij zijn slachtoffers van de Noorse pi raat Hake, evenals gij," laat hij er haastig op volgen, als hij de haat in hun ogen ziet opflikkeren. „Verklaar U nader," snauwt de hoofdman, terwijl hij zijn mannen een teken geeft, waarop deze het groepje van Eric insluiten. „Het zou te ver voeren U alles te verklaren," zegt Eric kalm. „Wij zoeken een man, een jonge man, die zich op een van Hake's sche pen bevond." Zo nauwkeurig mogelijk geeft de Noorman een beschrijving van zijn zoon. Nauwelijks heeft hij dit gedaan of de jongste van de twee vrou wen slaakt een zachte kreet. „Hoort ge dit, vader? Dat is de zelfde aan wie ik mijn leven heb te danken, toen een aantal van die zeerovers mij probeerden mee te voeren naar hun schepen. Eens klaps stond deze jonge man naast mij en doodde twee van mijn ont voerders, waardoor ik kans kreeg te ontvluchten." „Ik zag dit gebeuren," valt de hoofdman in. „Het was een dappe re jongen. H\j redde nog meerde ren van ons. Ze sloegen hem neer en wat er verder van hem gewor den is, weet ik niet, want zelf had ik mijn handen vol om mijn leven te redden." „Hij was mijn zoon," mompelt Eric schor. Alles draait hem een ogenblik voor de ogen. Zij sloegen hem neer, maar zijn lichaam is niet bij de gevallenen op het strand. Dan moet Hake Erwin hebben meege nomen op zijn boot, dreunt het in zijn hoofd. Dat kan slechts beteke nen, dat zijn zoon niet meer in leven zal zijn TWEE DODEN EN DRIL GE WONDEN BIJ AUTOBOTSING Twee kinderen vonden zater dagavond de dood en drie perso nen wérden ernstig gewc ou. toe.i op de rijksweg Breda—Roosen daal ter hoogte van het dorp St. Willebrord een personenauto, be stuurd door de heer L. Hendriks uit Leur, met waarschijnlijk flin ke snelheid opbotste te./c i ioi stilstaande traeer. De nee: H. «wam van Huyberg-n ai, waar lij, in gezelschap v, n z15-jarig dochtertje, zijn zoontje ging op- .ïalen, die daar op kostschool is. Twee dorpsgenootjes, die even eens ifi Huy bergen op kostschool zijn, mochten meerijden. In de finaal verwrongen resten van de auto troffen te hulp ge snelde buurtbewoners het stoffe lijk overschot aan van twee kin deren, die op slag dood moeten zijn geweest, n.l. het dochtertje van de heer H. en een 13-jarig zoontje van de familie Rijken uit Leur. Slechts met veel moeite slaagde men er in de heer H. zijn 13-]ang zoontje en een zoontje van do familie Luijks uit hun be narde positie te bevrijden. Allen bleken ernstige kwetsuren te heb ben opgelopen en moesten wor den overgebracht naar het zie kenhuis v nan tas te Roosendaal. Een half uur nadat het onge luk was gebeurd, toen de ver keerspolitie volop bezig was met het verrichten van de nodige op metingen, botste een andere per sonenwagen op het wrakstuk van de auto van de heer H. De inzit tenden van deze wagen, een echt paar uit Dordrecht, werden licht gewond. Hun auto kon de reis echter niet op eigen kracht voort zetten. 50 bendeleden zijn gedood en 2 zijn gevangen genomen bij een militaire zuiveringsactie in Zuid- Celebes. Benden van de Darul Islam worden nog in het bergachtige binnenland van het eiland achter volgd. Zij hadden 800 huizen in de districten Pare-Pare en Lipu- kasi in brand gestoken, waardoor 5.000 inwoners dakloos werden en voor ca 4 miljoen rupiahs schade berokkend werd. In Atjeh hebben speciale poR- tietroepen bij een hardnekkig ge vecht, dat zes uur duurde, acht bendeleden gedood.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 3