Uit de Provincie KERKNIEUWS PUROL Bemanning van zinkend schip gered Het geheim van de zeven schoorstenen TERNEUZEN. AXEL. AGENDA BIERVLIET BRESKENS. MIDDELBURG. NIEUWVLIET. Ruwe Handen PHILIPPINE. STOPPELDIJK. DE OPPENHEIMER JUWELEN PROVINCIALE STOOMBOOT- DIENSTEN IN ZEELAND. Door de huidige weersgesteld heid moet op de provinciate ve ren in Zeeland met de mogelijk heid van stagnatie rekening wor den gehouden. berg Centrale, en als zodanig een causerie zou houden over het werk der jeugdherbergen. Na goedkeuring der notulen bracht mevr. Swets-Gilijamse het fmanc.eel verslag uit. De heer R. de Ridder gaf in een gedegen jaaroverzicht een expo- GRIFF1BR KANTONGERECHT sé vfn de gebeurtenissen in het afgelopen jaar. Hierin memoreer- Bij K. B. is benoemd tot grif- -je ^y <je stabiliteit in het leerlin- iier van het kantongerecht te gen^3i en de tot traditie geworden Middelburg mr T. W. Attema, jaarlijkse schooluitvoering. Hier- thans beëdigd klerk (waarne- voor bestaat altijd grote belang- tnend-griffier) te griffie van het sbelling in brede lagen der bevol- kantongerecht te Tilburg. Aan Ring waardoor „Het Centrum" mr Attema is tevens opgedragen ^y deze uitvoeringen altijd te ie werkzaamheden van de grit- js Verder passeerden de fier van de kantongerechten re Oostburg, Terneuzen en Zierik- zee waar te nemen. BEVORDERINGEN. DIENST RIJKS BELASTINGEN Bij besluit van de Staatssecre taris van Financiën zijn bevor derd, gerekend te zijn ingegaan per 1 januari 1954, 3. by de administratieve dienst tot pdjunct-commies le klasse van 's Rijksbelastingen de heren de heren S. P. de Bree en A. J. Eekman, resp. werkzaam ter in spectie der belastingen en ter in spectie der invoerrechten en ac cijnzen te Terneuzen; b. bij de actieve dienst: tot hoofdassistent de heren W. A. Moggré, dienstgeleider van de post directe belastingen te Ter neuzen; H. C. van Dam, dienstge- ieider van de post der invoerrech ten en accijnzen te St Jansteen en D. W. Koster, grensontvanger te Sluis. tot assistent le klasse de heren J. J. van Beijsterveldt en J. A. van der Linden, beiden van de post invoerrechten en accijn zen te Terneuzen; A. Geensen, iienstgeleider van de post direc te belastingen te Axel; L. C. van Duijvenbode, dienstgeleider van de post directe belastingen te Hontenisse; D. Meeuse, dienstge leider van de post der invoerrech ten en accijnzen te Hulst; P. Jo- res grensontvanger te Philippi ne;' J. van Dalen, I. J. Lauret, F. J. de Mul en M. F. Muller, allen van de post invoerrechten en ac cijnzen te Sas van Gent; J. G. van Hal, van de post invoerrechten en accijnzen te Sluis. Door de koude bevangen. in de nacht van zaterdag op zondag, omstreeks 12 uur, von den enige voorbijgangers in de Axelsestraat een man bewuste loos naast zijn rijwiel liggen. Nadat zij hem in de woning van ie heer W. Dingemanse hadden binnengedragen, bleek het de 28- jarige F. M. te zijn, wonende in de Rozenstraat, die aan het hoofd en de tanden gewond was. Dokter Van Zanten, die de eer ste hulp verleende, liet de patiënt, •lie door de val ook nog een her senschudding had opgelopen, naar het Juliana-ziekenhuis over brengen. Ouderavond openb. school. Dat ondanks de barre koude op deze „ouderavond" nog ongeveer honderd ouders aanwezig waren, bewijst wel, dat voor 't werk der leerlingen van de openbare school veel belangstelling bestaat, aldus te voorzitter van de oudercom- naissie, de heer W. Dieleman, toen hfj de vergadering in het gymna stieklokaal opende. Hij sprak laarbij een bijzonder woord van welkom tot burgemeester Van Óeveren en tol; de heer Bookel- ruan, die aanwezig was als verte genwoordiger van de Jeugdher- DS. C. M. DE VRIES IELE VISIE-ADVISEUR BIJ HET I. K. O. R. Ds. C. M. de Vries, Luthers pre dikant in Nijmegen, heeft zijn r>enoeming aanvaard tot theolo gisch adviseur voor de televisie uitzendingen van het I- K. O. R- Hij zal deze maand zijn nieuwe werkzaamheden aanvangen. De regisseur Erik de Vries, die ook de eerste I. K. O. R.-uitzen- dingen in de Janskerk te Utrecht heeft verzorgd, zal zijn werk zaamheden als artistiek adviseur voor deze kerkelijke uitzendin gen tot zijn vertrek naar het bui tenland voortzetten. De voorbereidingen voor de reeks in dit jaar te houden tele visie-uitzendingen van het I- K. O. R. zijn thans zo ver gevorderd, dat de aanvang daarvan kort na Pasen tegemoet kan worden ge zien. schoolreisjes resp. de laagste klassen naar de „Efteling" te Kaatsheuvel en van de hoogste klassen naar Amsterdam en Schiphol, de revue. De schoolsportdag In juni werd ook vermeld en met de teamspe- len heeft de school als zodanig wel successen geöoekt. Bijzondere aandacht had de secretaris in zijn verslag voor de in aanbouw zijnde school. De werkzaamheden aan deze school vorderen goed en is nu reeds zover dat men nu wel al een idee krijgt hoe het gebouw er uit zal zien. Met toestemming van H. M. de Koningin zal de nieuwe school de naam krijgen van „Prinses Marijke-school". Met de wens, dat dit de laatste ouderavond zal zijn welke in deze „ouwe schole" wordt gehouden en dat de volgende in de Pironstraat zal kunnen plaatsvinden, eindigde het verslag. De heer J. Blok, hoofd der school, hierna het woord verkrij gende, zeide, aansluitend op het verslag van de secretaris, dat hij bij de voorbereidende werkzaam heden voor de nieuwe school pret tige ondervindingen had opge daan. Thans zijn wij zover, dat we op goede gronden kunnen re kenen, dat bij de aanvang van de nieuwe cursus per 1 september a.s. de „Marijkeschool" in gebruik genomen kan worden. Voorlopig zal dit belaas zijn zonder gymna stieklokaal, maar met een speel weide. Vervolgens behandelde hij enkele punten het onderwijs be treffende. Spreker achtte het van groot belang dat verkeersonderwijs ge geven wordt. De invoering van de nieuwe spelling heeft z.i. niet de nodige rust in 't taalonderwijs gebracht. De vele keuzewoorden, welke het -spellingsbesluit toelaat, maakt 't geven van taalonderwijs niet een voudiger. Bij het lager onderwijs moet men kunnen zeggen „Zó is het", maar niet: „Het kan ook zus of zo". De vele, en soms niet te begrijpen uitzonderingen ma ken het taalonderwijs moeilijk. Verder releveerde de heer Blok nog even de regeringsmaatrege len om het tekort aan onderwij zers op te heffen. Ook onze school is er tot op heden niet in geslaagd om in een vacature van vaste on derwijzeres te voorzien. Hierin wordt op uitnemende wijze door mevr. Platteeuw tijdelijk voor zien. De voorbereiding tot de lagere school kan, aldus spreker, ons niet onverschillig laten. Daarom vroeg hij aandacht voor de nieu we wet op het kleuteronderwijs. Omdat telkenj are, betreffende de leerplichtge leeftijd inlichtin gen worden gevraagd, meende de heer Blok goed te doen nog eens een uiteenzetting hierover te ge ven. Dit is een stelsel, dat in el kaar grijpt met andere instellin gen van onderwijs, b.v. lager technisch onderwijs, landbouw- huishoudonderwijs, U.L.O. en der gelijke. De leeftijd Ibaj het verlaten der lagere school kan verschillend zijn, naarmate men naar een van genoemde scholen overgaat of dat man alleen de lagere school door loopt. In de pauze was er gelegenheid tot het bezichtigen van het werk der leerlingen. In elke klas was de betreffende leerkracht aanwe zig om de ouders inlichtingen te geven op gestelde vragen. Dit is toch wel het hoofdnummer van de agenda ener ouderavond en draagt het meeste bij tot verster king van de band tussen school en huis. De heer Bookelman kreeg hier na gelegenheid tot het houden van een causerie over het werk van de jeugdherbergen. De hier bij vertoonde film' droeg ook zeer bij tot verheldering van de soms nog heersende misvatting van het samenleven in de jeugdherber- lie in de grote zaal van „Het Cen trum" werd gehouden. Deze bij- tuKomst was beiegd om verslag iit te brengen over de invoering /an de 42-urige werkweek en ver hoging van het loonniveau. Be neer Braspenning, H. B.-lid /an de Christelijke Bedrijfsgroe pen Centrale, opende de vergade ring en ging voor in gebed. v ervoi&ens ving de heer H. B. Vink, K. A. B.-secretaris van de jeJrijfstak zware chemische in dustrie, zijn inleiding aan met te wijzen op hetgeen nu pas in de Stichting van de Arbeid is voor gevallen. Bij de aldaar gehouden oespreking over de lonen, waar bij de voorstellen van de vakcen- traln niet overeenstemden met e voorstellen der werkgevers, hebben de laatsten gemeend, dat de voorstellen aan de Regering dienen te worden overgelegd. Dit noemde hij een ontwijking der verantwoordelijkheid en een aan tasting van het beginsel van het georganiseerd overleg, zoals dit tien jaren heeft bestaan. Het gebeurde in de Stichting van de Arbeid bewijst, aldus spr., dat een stfcrke vakorganisatie zeker nodig is. Komende tot de eigenlijke agenda van deze ver gadering, zeide spreker, dat hij hier is gekomen om een objectief verslag te geven van de actie, zo als die gevoerd is voor het ver krijgen van de 42-urige werk week. Van de invoering kon aan vankelijk niets komen, omdat er geen voldoend aantal arbeiders beschikbaar waren. Inmiddels zijn de bedrijven er in geslaagd om arbeiders aan te trekken, waar door de 42-urige werkweek kon worden ingevoerd. Intussen hielden de looncor- recties nauw verband met de ver korte werkweek en hierover wa ren voorstellen in behandeling. Nu heeft de Algemene Bedrijfs groepen Centrale (N. V. V.), vol gens een verslag in de pers, hier gezegd dat wij, aldus spr., ge tracht hebben hierover met de werkgevers te onderhandelen zonder hen. Dit moet een mis verstand zijn. Het is zó, dat wij door de secretaris van de Alge mene vereniging van werkgevers (A. V. W.) werden opgebeld voor een bespreking over de voorstel len. Toen hebben wij gevraagd aan genoemde secretaris of de A. B. C. óók voor deze bespreking was uitgenodigd, waarop geant woord werd, dat niet hij, maar dat wij dit moesten doen. Niet temin is op deze conferentie van 14 oktober iemand van de A. B. C. bij de bespreking aanwezig geweest. Dat misverstanden als deze mogelijk zijn, komt omdat er geen gereglementeerde samen werking meer is tussen ons en de A. B. C. Dat deze samenwer king is verbroken werd door spr. ten zeerste betreurd en hij deelde mede, dat gehoopt werd dat de samenwerking weer zo spoedig mogelijk hersteld zal worden. Komende tot de 42-urige werk week, zeide de heer Vink, dat deze ingaat op 13 febr. De be oogde uurloonsverhoging, welke de loonderving door kortere ar beidstijd moet conpenseren, is reeds aanvaard en goedgekeurd en gaat dus ook direkt in. De verkorte werkweek wordt geacht te zijn ingegaan op 1 febr. Over deze periode zal een loontoeslag, ook voor de mensen uit de dag- ploegen, van 3,50 per week wor den gegeven. Nadat nog enige gestelde vra gen tot genoegen waren beant woord, sprak de vergadering haar waardering uit over het bereikte resultaat en werd de voorgestel de 42-urige werkweek met alge mene stemmen aanvaard. lijke toneelver. „Jacob van Len- nep". De vice-voorzitter, de heer Jac. J. Dnont, sprak 't openings woord, waarin hij de aanwezigen een hartelijk welkom toeriep. Een bijzonder woord van welkom sprak hij tot burgemeester A. P. Kostense en de wethouders A.1 Hamers en A. Dijk en dankte hen gevolg te hebben gegeven aan de uitnodiging hier aanwezig te wil len zijn. Woorden van grote waardering sprak de heer Dhont tot de toneelvereniging „Jacob van Lennep", die haar medewer king aan deze uitvoering heeft willen geven en dankte tot slot hen, die voor de verloting zulke mooie en vele prijzen gaven. Als eerste trad de Harmonie voor het voetlicht met een mooi programma. Na dit optreden werd een pau ze gehouden, waarin de loten werden verkocht. Vervolgens bracht de toneelver enging het blijspel „De ver jongde professor". Met volle aan dacht volgden de overtalrijke-be zoekers het verloop van dit boei end en vrolijk spel, dat goed werd vertolkt. Na afloop hiervan sloot de heer Dhont het officiële gedeelte van de avond en kondigde een gezel lig bal aan. Maandag 13 februari. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Gezworen Kameraden". Concertgebouw, 7 en 8.30 u. „De Koninklijke reis naar de West". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Gezworen Kameraden". SAS VAN GENT: Olympia-the ater, 8 uur: „De banneling van Ballantrae". Dinsdag 14 februari. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Gezworen Kameraden". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Gezworen Kameraden". SAS VAN GENT: Olympia-the ater, 8 uur: „De lieveling van Broadway". Uitvoering Kon. muziekver. .Harmonie". De Koninklijke muziekvereni ging „Harmonie" hield donder dagavond in de zaal van café v. d. Sande een muziek- en toneeluit voering. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door de Harmonie, onder leiding van haar dirigent Jasper Anthonisse. Het toneel stuk „De verjongde professor", een vrolijk spel in drie bedrijven werd opgevoerd door de plaatse Veerdienst gestagneerd. Tengevolge van de lage water stand in de haven van Breskens, veroorzaakt door de harde noord oostenwind, is zaterdag de veer dienst VlissingenBreskens ern stig gestagneerd geweest. Nadat de eerste reis van Vlis singenBreskens te 5.15 uur nor maal had plaats gevonden, kon de provinciale veerboot eerst met drie kwartier vertraging te 6.30 uur de terugreis aanvaarden. Hierna werd de veerdienst tot des middags 12 uur stilgelegd en kon de dienst tot 6 uur worden voortgezet, om vervolgens op nieuw stopgezet te worden tot de laatste bootverbinding te 10.25 uur uit Vlissingen. Muziekwerken in provinciale bibliotheek. Tot en met de eerste week van maart wordt in de provinciale bi bliotheek in de Abdijgebouwen 'n interessante tentoonstelling ge houden van muziekwerken, alles uit eigen bezit. Een interessant onderdeel van deze expositie wordt gevormd door een groot aantal documen ten, die betrekking hebben op het muziekleven van Middelburg in de laatste eeuwen. Gronden van Walcheren heb ben ka Ik gebrek. Uit de resultaten van 't grond onderzoek op Walcheren is geble ken, dat zeer veel percelen ge brek hebben aan kalk. Praktisch al het bouwland heeft tekort aan kalk, maar het grasland is voor zover het kalk betreft vrij goed te noemen. Het in orde brengen van de kalktoestand op Walcheren is een eerste vereiste. Dit heeft de heer A. E. Wunderink, landbouw kundig medewerker van de stich ting Nederlands landbouwkalk- bureau in De Bilt, in een vergade ring van landbouwers te Oostka pel le medegedeeld. Zeeuwse vereniging „Kinder- zorg bestaat halve eeuw. De vereniging „Kinderzorg" hoopt op 21 februari a.s. haar 50- jarig bestaan te vieren. Om half 12 des morgens is er een herden kingsdienst in de Koorkerk, waarin zal voorgaan ds G. H. van Willenswaard, Ned. Herv. predi kant te Domburg en voorzitter van „Kinderzorg". Des middags wordt in de schouwburg een bij eenkomst gehouden, waarin de directeur, de heer T. J. Kolk. aan de hand van filmstroken het een en ander zal vertellen over het werk der vereniging in de afge lopen halve eeuw. Daarna komen de kinderen zelf voor het voet licht. Tenslotte zal in hotel „De Burg" een receptie worden ge houden. De vereniging „Kinderzorg" is een Hervormde instelling, die haar pupillen uit de geheie pro vincie betrekt. Het werk begon in een huis aan de Herengracht te Middel burg met 8 jongens en 6 meisjes. Reeds in 1907 werd het huidige pand aan de Veersesingel betrok ken, waarna in 1913 in de onmid dellijke nabijheid een nieuw jon genshuis feestelijk kon worden geopend. De tweede wereldoorlog is voor „Kinderzorg" buitengewoon moeilijk geweest. In 1942 moest een deel der kinderen worden ge- evacueerd en toen werd ook uit nood tot het plaatsen in pleeggezinnen overgegaan. Na de oorlog bleek, dat de meeste pleeg ouders de kinderen niet meei* wil den missen en in de volgende ja ren werden steeds meer kinderen in gezinnen ondergebracht, zodat momenteel de helft van de onge veer 300 kinderen, die „Kinder zorg" onder haar hoede heeft, daar vertoeft. Het streven van het bestuur is erop gericht te ko men tot een viertal huizen, zodat de kinderen in kleinere groepen daar kunnen verblijven. Kerkdag op Walcheren op Tweede Pinksterdag. Op Tweede Pinksterdag zullen de Hervormde Gemeenten van Walcheren een kerkdag houden in het openluchttheater „Tooren- vliedt", het stadspark van Mid delburg. Het thema van deze dag zal zijn: „Met de ander in de we reld". Des morgens wordt in de Nieu we Kerk een zangdienst gehou den, waaraan kerkkoren, zang verenigingen en muziekkorpsen zullen medewerken. Daarna is er samenzang op de Markt. In „Too- renvliedt" zal prof. dr G. C. van Niftrik eerst spreken, waarna in discussiegroepen het gesprokene zal worden behandeld. Een fo rum onder leiding van ds W. M. Maas uit Vlissingen zal vragen beantwoorden. Daarna is er de opvoering van Des Heilands tuin" door een lekespelgroep. Vergadering V.V.V. r - vereniging voor vreemde lingenverkeer hield haar alge mene vergadering onder voorzit terschap van de heer A. Brak man. Bij de mededelingen wees de secretaresse, mevr. M. Tam- stra erop, dat de vereniging rechtspersoonlijkheid diende te bezitten om te kunnen blijven samenwerken met de Algem. Nederl. vereniging voor vreem delingenverkeer en e.v.t. andere verenigingen. Daar de vereniging hiermede nog twee jaar tijd heeft, werd be sloten dit eerst nog nader te be kijken, omdat de mogelijkheid om te komen tot een Stichting niet uitgesloten is. De rekening over 1955 werd in orde bevonden met In -batig sal do van 411,22. De aftredende bestuursleden de heren J. Quaars en J. Dubois werden herkozen. Tijdens de rondvraag werd er vrij heftig gediscuseerd over de houding van de diverse instanties die betrokken zijn bij het bouwen langs de kuststrook. Raadsvergadering. In de vorige week gehouden raadsvergadering waren alle leden aanwezig. Door C. Fontenoy te Goes werd verzocht hem mede te delen wat het gemeentebestuur van plan is met zijn twee woningen op de ha ven. De raad verklaarde zich voor ontoewoonbaarverkiaring en ont eigening. De commissie tot wering van schoolverzuim, t.w. de heren An- to.lissen, Guiiiiet, Barbé en Bom- melijn, werd herkozen. Tot lid van het burgerlijk arm bestuur werd benoemd de heer Eug. Lauret. Met algemene stemmen werd besiocen ue spuikom in pacht te geven aan de heer G. Onder- joncK, onder voorwaarde, dat het clubhuis van de R.K. Verkenners behouden blijft. Het voorstel van B. en W. om bouwgrond te verkopen aan de neer C. van Hurck werd ingewil ligd op voorwaarde, dat binnen atzienbare tijd met bouwen wordt begonnen en het gehele stuk grond, zoals in het uitbreidings plan is verkaveld, aangekocht wordt. Het voorstel tot het leggen van een straatweg langs het nieuwe schoolgebouw werd eveneens aangenomen. Het feest van het 450-jarig be staan der gemeente leverde een nadelig saldo op van 471,86. Be sloten werd een verhoogde subsi die tot genoemd bedrag te ver lenen. Het bedrag per leerling van de lagere school werd voor 1956 op ƒ35 vastgesteld. Aan subsidies werd gevoteerd voor het Wit Gele Kruis 1650, R.K. ziekenhuis Sluiskil 50 cent per ligdag (geraamd op ƒ1.000), muziekvereniging 400, R.K. Verkenners ƒ300, R.K. gidsen 150, Fruitteeltproefbedrijf 100, Tuinbouwcursus 50, Uitzending van kinderen 20 per geval, Ma ter Amabilisschool 312, Fruit teeltvakschool 50, R.K. toneel ver. „Esmoreit" 250, R.K. maat schappelijk werk ƒ400, Protes tants Christelijk maatschappelijk werk 100 en Diocesane voorlich ting beroepskeuze 15 per geval. De begroting burgerlijk armbe stuur 1956 werd met algemene stemmen goedgekeurd, evenals de gemeentebegroting 1956. De heer Van den Broek sprak een woord van waardering aan de voorzitter en eerste ambte naar voor hun beleid en de sa menstelling van de begroting. De heer Klaassen verlangde be tere straatverlichting in de ge meente en inlichting betreffende de volkstuintjes. De heer Van Ooteghem vroeg het college van B. en W. aan dacht te schenken aan de onbe- woonbaarverklaarde woningen, welke z.i. een gevaar opleveren voor de spelende jeugd. De heer Van den Broek vroeg bestrating, desnoods met oude stenen, van de weg langs de noodwoningen en een extra ko- lentoelage voor de ouden van da gen. Tot slot vroeg wethouder Cor nells, of het soort transformato ren, zoals in de Braakmanpolder door de P.Z.E.M. zijn geplaatst, niet een tijdelijke oplossing zou kunnen zijn voor onze onrenda bele gebieden. Hierna volgde sluiting. Jaarvergadering R.K. Boeren bond. De plaatselijke afdeling van de R.K. Boerenbond hield in bfit Verenigingsgebouw haar jaar vergadering. Behalve de leden waren op deze vergadering uit genodigd hun echtgenoten, als imede de jonge boeren en boerin netjes. De zaal was door de jonge boerinnen met tafeltjes en stoe len huiselijk ingericht en er wet gezorgd voor koffie met gebak Voor de heren was er een extra sigaar hetgeen de sfeer ten goe de kwam. De voorzitter van de plaatse lijke afdeling, de heer W. Staal, kon in zijn openingswoord mei genoegen constateren, dat de op komst buitengewoon goed was De gewone agenda werd hierna vlot afgewerkt waarna een drie tal sprekers het woord voerde. Eerst kwam pater overste dei Maristen een warm woord spre ken over de inzameling ten be hoeve van zijn Congregatie. Vervolgens sprak de heer E van Kampen, directeur van de C.H.V. te Hulst. In zijn causerie „Het werk van de Boerenbond" trok hij een vergelijking tussen de toestand in de tweede helft van de vorige eeuw en de toe stand in deze eeuw na het tot stand komen van de boeren-orga nisaties. Duidelijk kwam hierbij tot uiting hoe de positie van de boerenstand ten gunste is veran derd. Vroeger was deze stand to taal afhankelijk, terwijl men thans door het werk van de eigen organisaties in staat is op eigen benen te staan en eigen zaken te regelen. De heer C. J. Vercouteren secretaris van de Kring Hulst van de N.C.B., sprak over de eco nomdsche toestand in de land bouw en over de maatregelen, welke van overheidswege nodig zijn om aan de buitenlandse eon currentie het hoofd te kunnen bieden. Ook de te voeren land bouwpolitiek werd door hem be handel d. Vooral door de boerinnen, wel ke met het organisatiewerk en met hetgeen leeft in de landlbouw meestal geen of weinig contact hebben, werden de lezingen met grote belangstelling gevolgd. Het was goed gezien van het bestuur om aan deze bijeenkomst een attractie te verbinden. De R.K. zangvereniging van St. Jan steen onder leiding van de 'heer W. Bartz was n.l. bereid gevon den een uitvoering te verzorgen We kunren niet anders zeggen, dan dat deze uitvoering schitte rend is geslaagd. De zangnum mers van dit ruim 60 leden tel lend koor werden op keurige wij2e ten gehore gebracht. Wat de heer Bartz met dit koor pres teert, is werkelijk af. De boerenbond mag op een zeer geslaagde jaarvergadering terug zien. De tussen Perzië en Pernis va rende, 10.691 ton metende En gelse tankboot „Theliconus" is zondagmorgen in Rotterdam aan gekomen met aan boord de door haar bemanning in de nacht van donderdag op vrijdag geredde op varenden van het Engelse ple zierjacht „Episode". Het waren de 53-jarige com mandant W. Dickinson, de 53-jari- ge commandant J. Marshall, de 47-jarlge machinist V. Sager, de 28-jarige A. Hampton en de 17- jarige D. Collins, die met elkaar woensdag uit Plymouth waren vertrokken om het aldaar op nieuw uitgeruste 106 ton meten de jacht „Episode" naar zijn eige naar, Ver non Coates, te Beira in Portugees Oost-Afrika te gaan brengen..Vóórdat zij Gibraltar, de eerste haven, welke zij zouden aandoen, bereikten, kregen zij ongeveer 90 mijl W.Z.tfyvan het 36) Nadruk verboden. gen. Hier werd de ouders getoond welke mogelijkheden de trekken de jeugd geboden wordt om op goedkope wijze iets van de wereld te zien. Ook het bijbrengen van verantwoordelijkheidsgevoel en versterking van de internationale gedachte worden hier 'bijzonder gediend. De heer W. Dieleman, 't woord nemende om de bijeenkomst te sluiten, constateerde met voldoe ning dat deze „ouderavond" in al le opzichten geslaagd is. Met een opwekking om aandacht te heb ben voor de positie der openbare school in onze samenleving, riep hij de ouders een tot ziens toe en dan in de Prinses Marijke school. Vergadering werknemers or ganisaties in de kanaalzone. Invoering van werkweek. de 42-urige Uit geheel de kanaalzone waren zaterdagmiddag in grote getale de leden van de Katholieke Bond van werknemers in de industri ële bedrijven St. Willebrordus" en van de Chr. Bedrijfsgroepen Centrale naar Axel gekomen voor het bijwonen van de vergadering, Opeens kreeg hij een schok! Dat geluid, dat was het geluid van een schot! Hjj draaide zich vlug om. Het geluid was van binnen gekomen, daar was hij zeker van. Met ingehouden adem bleef hij staan luisteren, maar alles bleef stil, beklemmend stil. Op zijn tenen sloop hij naar de openslaande deuren, vanwaar het geluid, dat hem zo had doen schrikken, gekomen moest zijn. Hij draaide voorzichtig de knop om. De deuren waren op slot. Hij probeerde scherp luisterend, één voor één de andere deuren. Alles was gesloten... Niets verbrak meer de nachtelijke stilte. Ten slotte kwam hij tot de conclusie dat het geluid óf spel van zijn verbeelding geweest moest zijn, of de echo van een schot uit het geweer van de een of andere stroper. Hij keerde zich om en ging langs dezelfde weg, waarlangs hij een minuut of tien te voren gekomen was, langzaam naar zijn auto terug. Bij de muur bleef hij staan en keek om. En opeens, terwijl hij keek, werd een van de ramen op de eerste verdieping hel ver licht. Het volgend ogenblik ging het licht weer uit en lag het grote gebouw weer stil en donker door AGATHA CHRISTIE te midden van zijn uitgestrekte bossen. HOOFDSTUK X. „De Zeven Schoorstenen" Het toneel stelt voor: Inspec teur Badgworthy in zijn privé- kantoor. Tijd: 's morgens half ne gen. Inspecteur Badgworthy is een grote zware man met een speciale gewichtigheids-loop. Haalt, op ogenblikken van pro fessionele emotie, zwaar door zijn neus adem. Op de achtergrond agent Johnson, 'n nieuwe kracht in het corps. Heeft het onbehol pen, ik-ben-pas-uit-het-ei voorko men van elke agent, die pas door de opleiding uitgebroed is. De telefoon op de tafel vraagt rinkelend de aandacht van de aanwezigen. De inspecteur neemt de hoorn met gepast langzame bewegingen op. „Hallo! Politiebureau Market Basing. Met inspecteur Badgwor thy. Wat?" Het uiterlijk van de inspecteur ondergaat een kleine verande ring. Hij is groter figuurlijk gesproken dan Johnson, maar anderen zijn groter eveneens figuurlijk gesproken dan hij. „Ja, mylord. Wat zegt u, my- lord? Die laatste woorden heb ik niet goed verstaan?" Een lange pauze. De inspecteur luistert: de ene uitdrukking wis selt de andere af op zijn gewoon lijk niet zeer expressief gezicht. Na verloop van een minuut of drie legt hij de hoorn, na een „on middellijk, mylord", neer. Keert zich naar zijn satelliet en zegt, nog gewichtiger dan an ders: Zijn lordschap aan de telefoon. Een moord op „De Schoorste nen". Een moord?" stamelde de jon ge agent. „Ja, een moord!" herhaalde de inspecteur met een zekere mate van voldoening. „Wel, wel hier in de buurt is nog nooit een moord gebeurd ten minste niet dat ik weet... behalve die keer toen Tom Pearse zijn meisje doodgeschoten heeft." „En dat was, om zo te zeggen, geen moord, maar sterke drank", zei de inspecteur. „Daarom is-ie d'r ook niet voor opgehangen," zei Johnson neer slachtig. „Maar dit is toch niet echt, niet?" „Ja, Johnson. Ben van de gas ten van het huis een buiten lander - is vanmorgen dood ge vonden. Open raam en voetstap pen buiten." „Zonde dat het een buitenlan der is," zei Johnson spijtig. 't Feit, dat het slachtoffer een buitenlander was, maake de moord veel minder echt. Buiten landers,- vond Johnson, werden zo dikwijls doodgeschoten. Zijn lordschap is helemaal de kluts kwijt", ging de inspecteur voort. „We zullen maar meteen gaan en dr. Cartwright onderweg ophalen... 't Enige wat ik nou maar hoop is, dat er niemand door die voetstappen aan het dauwtrapper! is geweest." Badgworthy voelde zich in de zevende hemel. Een moord, een échte moord! En dat op „De Zeven Schoorstenen"„Inspec teur Badgworthy leidt het onder zoek. De politie beschikt over verscheidene aanwijzingen. Sen sationeel arrest. Promotie en dou ceurtjes voor bovengenoemde in specteur." „Dat wil zeggen," zei inspec teur Badgworthy tegen zichzelf, „als Scotland Yard zich er niet mee bemoeit." Die gedachte dempte zijn en thousiasme danig. De omstandig heden in aanmerking genomen was er veel kans op inmenging van Scotland Yard. Ze gingen bij dr. Cartwright aan en brachten hem van het ge beurde op de hoogte. De dokter was jong en dus zeer enthousiast. De mededeling had ongeveer de zelfde uitwerking op hem als op Johnson. „Alle goden!" zei hij. „Een moord! Dat hebben we sinds de dagen van Tom Pearse niet meer beleefd." Ze persten zich met hun drieën in de twoseater van de dokter en reden met een flinke vaart de weg naar „De Schoorstenen" op. Bij het voorbijrijden van de uit spanning „De VTolijke cricket ter s", maakte de dokter zijn met gezellen opmerkzaam op één van de gasten, die in nonchalante houding tegen de deurpost ge leund stond. Wordt vervolgd) eilandje Quessant te kampen met zwaar weer. Donderdagmid dag omstreeks vijf uur rezen de eerste moeilijkheden. Het schip begon water te maken, de pom pen begaven het en de machine kamer liep vol. Donderdagavond omstreeks elf uur was de toe stand zó, dat men noodsignalen moest gaan uitzenden, die al gauw werden opgemerkt door de tankboot „Theliconus". Er werd een reddingboot uitgezonden, maar door de krachtige windsto ten en de hoge golven slaagde men er niet in het jacht te berei ken. Een van de geredden zeide zon dagmorgen, dat een woord van hulde op zijn plaats is voor dr bemanning van de reddingboot die zich moedig gedragen heelt en gedurende bijna de gehele nacht niet afliet te proberen big het jacht te komen. De kapitein van de „Thelico nus", J. M. Hogg, had tenslotte besloten het ochtendlicht af te wachten om dan te proberen met de tankboot langszij te komen Omstreeks acht uur is men daar in geslaagd en toen, gebruik ma kend van de hoge golven, die het jacht optilden, konden de vijf mannen een voor een oversprin gen. Het jacht bevond zich toen in zinkende toestand. De mannen hebben niet meer dan hun papie ren kunnen meenemen. Zondag nog keerden ze van Sohiphol naar Engeland terug, rug. Aan William Lindsay Pearson, een van de twee mannen die er van beschuldigd worden betrok ken te zijn bij de diefstallen va» de Oppenheimer-juwelen, zal oen beloning van ruim 190.000 guide» worden betaald voor zijn hulp bij het terugvinden van de juwelen, die een waarde hebben van ruim twee miljoen gulden. Hij zal dit geld o.m. kunnen gebruiken om een fcorgsom van 70.000 gulden te storten, zodat hij voorlopig op vrije Voeten kan worden gesteld. De juwelen werden begin de cember gestolen uit het huis van mevr. Harry Oppenheimer. de echtgenote van de Zuidafrikaanse financier van die naam. Zij zijn dank zij Pearsons medewerking teruggevonden, op een partij ter waarde van 80.000 gulden na. Het opperste gerechtshof va» Johannesburg bepaalde vrijdag dat het geld aan Pearson ka* worden .betaald, doch zijn advo caat moet het In beheer houder: tot het proces tegen Pearson ge eindigd aal zijn.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2