i Bu Nederlands-Indonesische bespreking eindigt zonder resultaat De Euratom conferentie te Brussel Persconferentie van Macl rgess en ean Toespraak van Nehru Het weer in Europa MAANDAG 13 FEBRUARI 1956. 11e Jaargang Nr 3688. Minister Luns: Diepe teleurstelling Minister Luns heeft zaterdagavond om 18.35 uur in zgn kamer in hotel Des Bergues medegedeeld, dat de Ne derlands-Indonesische besprekingen zijn geëindigd zon der resultaten. Na de formele slotzitting,die zaterdagavond te 20 uur begon en drie kwartier heeft geduurd, is het volgende ge meenschappelijke communiqué no 8 uitgegeven: „De Nederlands-Indonesisische conferentie is heden beëindigd zonder dat zij erin is geslaagd tot bepaalde af spraken te komen. De delegaties zijn gestuit op een op het ogenblik on overbrugbaar gebleken verschil van inzicht omtrent de formulering van een geschillenregeling. De uitvoerige gedachtenwisselingen, welke in goede sfeer plaats hadden, hebben bijgedragen tot het begrij pen van de wederzijdse standpunten", aldus het commu niqué. DE KWESTIE-LUCY salcrns sabèrt" Guy Burgess en Donald Maclean, de twee Britse di plomaten, die in 1951 verdwenen, hebben in Moskou een ..persconferentie" gehouden voor de vertegenwoordiger van Reuter in Moskou, Sidney Weiland, de vertegen woordiger van de „Sunday Times", een vertegenwoor diger van „Prawda" en de onder-directeur van het offi ciële persbureau „Tass". Zij overhandigden aan de vier persvertegenwoordigers een getekende verklaring do;h weigerden in te gaan op vragen van de Westerse jou rnalisten. OVERSTROMINGEN IN NIEUW-ZUID-WALES Ontploffing in Cubaans congresgebouw ITALIAANS VRACHT SCHIP VERDWENEN HET WEER WEERBERICHT. HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN Knuakering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 5557 Tertteuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nü 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct, minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regals 1,— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres- Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. „Het is met diepe teleurstelling van de Nederlandse regering cn de delegatie, dat ik moet mede delen, dat de Nederlands-Indone slsche besprekingen, die zo hoop vol zijn begonnen op 10 december jJ., niet tot resultaten hebben ge leid''. Met deze woorden deelde minister Luns na afloop van de om zes uur begonnen laatste informele vergadering van de mi nisters mede, dat de conferentie was mislukt. Minister Luns .herinnerde er aan, dat een van de punten, die tot 7 januari onopgelost waren gebleven, betrekking had op een geschillenregeling tussen beide landen. De Nederlandse regering, aldus minister Luns, heeft er de voorkeur aan gegeven een veel minder vérgaande regeling na te streven dan de geschillenrege ling, waarin was voorzien bij de overdracht van de soevereiniteit in 1949, het uniehof. De Nederlandse delegatie heeft dan ook getracht een of andere .arbitrageregeling met de Indone sische delegatie te bereiken. In a principe was reeds tussen beide delegatiesovereengekomen, dat het beginsel van het uniehof zou voortduren voor de uit de over dracht van de soevereiniteit voortkomende Nederlandse be langen. Er zou voorlopig een pa ritaire commissie ad hoe worden ingesteld, totdat een definitief arbitrageverdrag met Indonesië zou zijn gesloten, waarbij zelfs over de datum van het tot stand komen van een dergelijk verdrag werd gesproken. Vrijdagochtend, aldus minister Luns, lag ter tafel een tekst van de Indonesische en een van de Nederlandse delega tie. Er waren drie punten van verschil: in de eerste plaats was er 't Nederlandse bezwaar tegen de Indonesische tekst, die naar Nederlands inzicht niet duidelijk was en te véél onzekerheden overliet. Indonesië had psychologische bezwaren tegen de Nederlandse tekst. Deze twee bezwaren wa ren: 1. Dat door de Nederlandse formulering, de arbitrageregeling slechts betrekking zou hebben op geschillen op financieel-econo- misch terrein; De rector van de universiteit wan Alabama, dr Carmichael, heeft vrijdag op een perseonferen tie verklaard, dat de klacht van de negerstudente Autherine Lucy, volgens welke de autoriteiten van de universiteit de betogingen tegen haar hadden aangemoedigd, „onwaar en schandalig" is. Mej. Lucy, de eerste negerstu- dënte van de universiteit van Ala bama, is maandag „in haar eigen belang" de toegang tot de univer siteit ontzegd, nadat zich felle betogingen tegen de opheffing van de rassenscheiding op de universiteit hadden voorgedaan, zij moest door de politie be schermd worden tegen een woe dende menigte. Dr Carmichael zei op zijn pers conferentie, dat disciplinaire maatregelen genomen zullen wor den tegen studenten van wie be kend is, dat zij hebben meegedaan aan gewelddaden. Wat de toela ting van mej. Lucy tot de univer siteit betreft, meende hij, dat dit nu een kwestie van het gerechts hof is geworden. Als het hof be paalt, dat zij mag terugkeren, „zal alles gedaan worden" om haar veiligheid te verzekeren. De advocaat van mej. Lucy heeft vrijdag verklaard, dat zij zeer dankbaar is voor de aanbie dingen om in het buitenland te komen studeren, doch zij wil thuis 'blijven en de universiteit van Alabama bezoeken. if In Annecy zijn zes koeien, ge- elektricuteerd doordat een rat ver ward raakte in de electrische dra den waardoor de stroom door de drinkbak van de koeien werd ge leid. 2. Dat de president van het in ternationale gerechtshof zou worden ingeschakeld voor de be noeming van de leden van de ad- hoc-commissie, indien een van beide landen zou nalaten tot be noeming van leden over te gaan in geval, van een geschil. Minister Luns deelde mede, dat, bij een persoonlijke ontmoe ting met minister Anak Agung, hij de twee bepalingen, waarte gen Indonesië bezwaren koester de, uit de Nederlandse tekst had geschrapt in een poging om als nog tot overeenstemming te ko men. Bij de ontmoeting van zes uur zaterdagavond bleek echter, dat de formulering, die de Indo nesische delegatie wenste te aan vaarden, even onduidelijk was als de oorspronkelijke Indonesi sche tekst. De Nederlandse dele gatie was van mening, dat deze lormulering zo onduidelijk was, dat deze onmiddellijk tot misver standen zou leiden en daarom .onaanvaardbaar was. Minister Luns herinnerde er voorts aan, dat Nederland alle po gingen in het werk heeft gesteld, om de conferentie te doen voort zetten, waarbij hij verwees naar de telegrammenwisseling tussen hem en minister Anak Agung. Hiermede werd de weg gebaand om de besprekingen te hervatten in de hoop, dat overeenstemming zou kunnen worden bereikt. Mi nister Luns sprak voorts zijn gro te tevredenheid uit over de zake lijke wijze, waarop de besprekin gen zijn gevoerd. Minister Luns legde er op zijn persconferentie de nadruk op, dat Nederland het verlangen blijft koesteren om mede te werken om te komen tot ontbinding van de unie en herziening van de finan- cieel-economische betrekkingen. In antwoord op vragen deelde minister Luns nog mede, dat in feite de positie, zoals bereikt ter R.T.C. in 1949, nog steeds van kracht is. Bovendien, aldus minis ter Luns, zijn er nog steeds de protocollen van de Haagse be sprekingen van 1954, die theore tisch nog steeds door de parle menten van Nederland en Indo nesië kunnen worden geratifi ceerd. Minister Luns ontkende na drukkelijk, dat de geschillenrege ling het enige punt was, dat nog op oplossing wachtte. Er waren nog vele andere punten, waar voor echter een oplossing wel zou kunnen worden gevonden. HET LAATSTE ÏNDONE SISCHE VOORSTEL. De tekst van het Indonesische voorstel inzake de arbitragerege ling luidde woordelijk als volgt: „In afwachting van de totstand koming van een regeling als be- uoeld in artikel vier van dit pro tocol, zal, wanneer een rechtsge schil tussen partijen rijst om trent de heden gesloten protocol len, en overeenkomsten, welke krachtens die protocollen nog tij delijk gehandhaafd worden, en die langs de normale diplomatie ke weg binnen een redelijke tijd niet tot oplossing kan worden ge bracht, op verzoek van een der partijen het rechtsgeschil worden voorgebracht bij een paritair sa mengestelde commissie ter oplos sing volgens beginselen en procedures tot dusver ge volgd door de voormalgie deel genoten van de ontbonden unie met betrekking tot de be slechting van bovenvermelde rechtsgeschillen. Wanneer een der partijen zulk een verzoek doet, wordt genoem de commisjie ingesteld binnen een termijn van twee maanden", aldus dit Indonesische voorstel. PERSCONFERENTIE VAN ANAK AGUNG. De voorzitter van de Indonesi sche delegatie, mr Anak Agung Gde Agung, heeft op een bijeen komst met de pers verklaard, dat „elke geschillenregeling indruist tegen de soevereine rechten van het land". Aangezien het hier gihg over een geschillenregeling MINISTER MANSIIOLT NAAR INDIA VERTROKKEN. De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, is zaterdag middag van Schiphol naar India vertrokken voor een bezoek van 10 dagen. De bewindsman brengt dit bezoek op uitnodiging van de Indiase regering. Op 24 februari zal hij uit India naar Oost-Pakis- tan vertrekken, waar talrijke Ne derlanders werkzaam zijn op het gebied van inpoldering en land aanwinning. Minister Mansholt zal begin maart in Nederland terugkeren. voor een beperkte periode, kon men geen waterdichte regeling opstellen: daartoe zou men van drie tot zes maanden nodig heb ben, aldus de Indonesische minis ter. Daarom, aldus zeide hij, wensten wij de formulering van de geschillenregeling vaag te houden. „Van Nederlandse zijde wordt de ernst van de toestand, die het gevolg is van het misluk ken van de conferentie, niet vol doende onder ogen gezien", aldus mr Anak Agung. Hij zeide te ho pen, dat de Nederlandse regering en de bevolking dit alsnog zou den doen. Mr Anak Agung zeide voorts: Het is verwonderlijk, dat de Indo nesische formulering niet aan vaardbaar werd geacht, terwijl men het wel eens was over het principe van de kwestie. Op een vraag, waarom de Indo nesische delegatie niet bereid was een juridisch voor de Neder landse delegatie aanvaardbare tekst te ontwerpen, zeide een van de adviseurs van de Indonesische delegatie: „Wij maken hier geen wetten; dit is een politieke confe rentie". Mr Anak Agung deelde nog mede, dat de Indonesische delega- tie een voorstel heeft gedaan in zake de kwestie-Nieuw Guinea, if Walther Bethell, organisator De Nederlandse delegatie heeft van een plaatselijke campagne voor kapptr me* 1*1 apor+t cccW markt 16 brouwerijstraat 9 temeuzen mor verzorgd kapwerk en ook voor betere toiletartikelen, aparte salon voor huidverzorging depositair „langome"-dr. payot" -„yardley". Na slechts vier uulr confereren hebben de ministers van Buiten landse Zaken der zes landen van h. „LJeaie Europa" in grote trekken overeenstemming bereikt over de verdere loop van zaken betreffende de werkzaamheden tot verwezenlijking van de Europese gemeenschap en een Europese gemeenschappelijke mairki. daarop echter blijkbaar geen ant woord willen geven, zo voegde hij hieraan toe. Tenslotte zeide hij, dat punt 4 van de agenda, zo als de kwestie van de Nederland se arrestanten, nooit formeel aan de orde is gekomen op de confe rentie zelf afschaffing van de doodstraf in Engeland, heeft aangeboden als proefkonijn voor „ophanging" te dienen om aan te tonen, dat deze niet humaan is en langzame ver stikking veroorzaakt. Zijn enige voorwaarde is: medische hulp om hem tijdig weer los té snijden. Deelnemers aan de conferentie verklaarden na atloop dat er „schot in begint te komen" en dat de reaLsatie binnen bcJ ekkelijk korte tijd, vooral van het plan voor „Euratoom" een tastbare mogelijkheid is geworden. De Belgische minister van Bui tenlandse Zaken Spaak, die de conferentie had gepresideerd, zei dat de Brusselse intergouver nementele commissie van des kundigen opdracht van de minis ters had gekregen, om op de ba- s.s van het.door haar opgestelde rapport oplossingen te zoeken voor enige problemen, die in de loop van de huidige conferentie of reeds eerder naar voren waren gekomen. De belangrijkste daar van zijn: moet de organisatie van Euratoom de mogelijkheid open laten, dat naast het civiele ge bruik van atoomenergie de mili taire toepassing daarvan kan plaatsvinden of moet ook deze iaatste onder Euratoom vallen? Moeten de grondstoffen voor de opwekking van atoomenergie door het executieve orgaan van Euratoom worden verkocht of al leen verhuurd? En bovenal, met welke volmachten moet dit exe cutieve orgaan worden uitge rust? Op deze en andere vragen moe ten de deskundigen in betrekke- In de verklaring zeggen zij naar de Sowjet-Unie overgegaan te zijn, omdat zij er van overtuigd waren, daar beter voor de bevor dering van het wederzijdse begrip tussen Oost en West te kunnen werken. Zij waren beiden reeds in Cam bridge communist geweest, doch hadden hun politieke activiteit gestaakt, omdat zij meenden, dat zij hun denkbeelden beter in de praktijk zouden kunnen brengen als zij in overheidsdienst zouden zijn. Burgess noch Maclean wa ren ooit Sow jet-agenten ge weest. Onafhankelijk van elkaar waren zij tot de slotsom gekomen dat zij de politiek van 't Foreign Office niet langer konden dienen. Toen zij elkaar troffen na de te rugkeer van Burgess uit Wa shington (Maclean was hoofd voor de Amerikaanse afdeling van het ministerie), haaden zij gezien, dat zij dezelfde opvattin gen onderschreven. Burgess was daarop op het voorstel van Mac lean samen met hem naar de Sowjet-Unie gereisd. Burgess had voor de Britse ge heime dienst gewerkt, nadat hij een functie bij de B.B.C. had ge had. Nooit had hij verzwegen, dat hij in Cambridge communist was geweest. Beiden zeiden uit hoofde van hun diplomatieke functie het in zicht te hebben gekregen, dat de Lritse politiek niet ernstig 'en de Amerikaanse nog minder gericht was op het verbeteren van het begrip tussen Oost en West. Zij hadden dit als een ge vaar onderkend. Reuters correspondent werd „Wij zullen de wereld laten zien, hoe wij een grote sociale en economische revolutie tot stand kunnen brengen met vreedzame middelen en wederzijdse samen werking", aldus heeft premier Nehru van India zondagochtend verklaard tijdens een openbare vergadering van zijn congrespar tij. De Indische premier keerde zich tegen de communisten, „die in 'n voorbij verleden leven, hun geesten sluiten, steeds maar ver sieten leuzen herhalen, reactio nair zijn en in plaats van voor waarts te gaan naar een werke lijke revolutie passen achteruit maken". Gewagend van de door de Sow jet-Unie in de loop van enkele 10- tallen jaren gemaakte vorderin gen, zeide Nehroe, dat dit „gewel dige succes" werd behaald tegen een hoge prijs en met grote of fers, omdat de autocratische Sow jetregering grote druk op het volk oefende. „Het is duidelijk, dat wat wij democratie noemen in de Sowjet- Unie niet bestaat. De democratie van de Sowjet-Unie is iets an ders, maar ik wil hier geen crl- tiek mee uitspreken". India moest de wereld een democrati sche vreedzame weg van vooruit gang tonen. Het was niet nodig het bloed van zijn volk te vergie ten voor de vooruitgang. Dit zou uitermate onzinnig zijn. Engeland, Frankrijk, Duits land en Amerika hadden 150 jaar de tijd gehad voor hun industrië le revoluties en hadden andere landen kunnen beheersen en uit buiten, zoals India door Enge land was uitgebuit. India zou to nen, dat er een derde weg be stond. „Wij hebben tenslotte besloten naar socialisme te streven en snel een socialistisch stelsel op te bouwen met vreedzame midde len". Nehru legde de nadruk op het democratische karakter van het bewind in India „waar iedereen degene naar het parlement kan zenden, die hem bevalt". Zijn vertrouwen uitsprekend in het welslagen van het tweede vijfjarenplan, zei Nehru, dat dit plan voorziet in een verhoging van het nationale inkomen met 25 pet. Hij herinnerde eraan, dat bij het begin van het eerste plan, India 4.200.000 ton levensmidde len moest invoeren. Thans kon het land, ondanks de door over stromingen van de laatste tijd aangerichte schade, zichzelf be druipen. Het was nodig de ongelijkheid van de inkomens te verminderen. Wanneer de rijkdommen in han den van een kleine groep waren en ongelijk verdeeld, zou dit niet bijdragen tot de nationale wel vaart. Sprekend over ontwikkelings projecten voor het platteland, deelde Nehru mede, dat reeds 125.000 dorpen waren gemoderni seerd, hetgeen revolutionnaire veranderingen in het leven ten plattelande had teweeggebracht. telefonisch uitgenodigd, om een „belangrijke mededeling" in ont- vangai te Komen nemen in hotel „Nationaal". Voor de aangewezen kamer had hij de twee ex-dipio- maten ontmoet en daar Waren ook de andere persmensen geko men. In de kamer overhandigden c.e beide Britten hun verklaring. Burgess scheen zich het best op zijn gemak te voelen. Hij zei niet te willen mededeien waar zij werkten teneinde de journalistie ke nieuwsgierigheid te ontgaan. Op de vraag, ot zij in de nabije toekomst naar Engeland zouden terugkeren kwam geen ant woord. Na het onderhoud, dat slechts vijf minuten in beslag nam, ver trok het gezelschap. Weiland be geleidde de twee Britten op straat en hier gaf Burgess de groeten aan zijn moeder. Maclean zei zelf met zijn verwanten in contaet te treden (zijn vrouw kwam ha zijn verdwijning met de drie kinderen na). De beide diplomaten zeiden tij dens hun verblijf in de Sowjet Unie de bevestiging te hebben gekregen, dat hun uitwijken juist was geweest. Maclean en Burgess droegen Engelse pakken en Russische jas sen en petten. Zij lieten op de drukke Gorkystraat Weiland ach ter en verdwenen in de Moskou- se mist. De verklaring van Btirgess en Maclean in de Sow jet-pers De zondagse Sowjet-bladen pu bliceren de gehele verklaring van Burgess en Maclean op een bin- nenpagina. REACTIES. Diplomatieke waarnemers te Londen zien de verklaring van Maclean en Burgess als een on derdeel van „de campagne van het Kremlin om de neutralen er van te overtuigen, dat slechts de Westerse onverzoenlijkheid een stabiele vrede tussen de twee blokken in de weg staat". Men ziet in de verklaring ook propa gandistische waarde voor de vol ken in de communistische landen zelf. Een woordvoerder wenste geen commentaar te geven op de vraag, of Burgess inderdaad voor de geheime dienst heeft gewerkt. In Amerikaanse regeringskrin gen toonde men zich niet verrast over het „opduiken in Moskou" van de twee ex-diplomaten. Men was reeds gedurende vijf jaar van gevoelen, dat zij naar de Sow jet-Unie waren gegaan. Over het algemeen gaan de spe culaties meer uit naar de vraag, waarom de twee juist nu, na vijf jaar, in de openbaarheid zijn ge treden en men toont zich niet ver baasd over het feit, dat dit in Moskou is geschied. lijk korte tijd een antwoord vin den, want hun aanvullend rap port moet uiterlijk op 15 maart voltooid zijn, zodat de ministers er omstreexs 20 maart over kun nen beraadslagen. Daarna zullen de regeringen vijf of zes weken tijd nemen voor bestudering van het rapport en consultatie over de daarin vervatte conclusies, waarna dus volgens minister Spaak, omstreeks begin mei de tijd rijp zou zijn voor het opstel- c.i van een verdrag. Men streeft ernaar, om onge- gelijktijdig met deze confe renties over Ei i atoom ook confe renties over de instelling van de gemeenschappelijke markt te houden, want in het bijzonder de Benelux en West-Duitsland heb ben met nadruk betoogd, dat de twee ontwerpen niet geheel van elkaar mogen worden losge maakt. Hoewel het duidelijk is, dat jle volledige verwezenlijking van het Etoratooinplan veel snel ler kan geschieden dan die van de gemeenschappelijke mairkt, streven zij er toch naar, dat met do realisatie van beide projecten althans een gelijktijdig begin wordt gemaakt. Intussen hopen de delegaties, dat de zes regeringen het reeds op zeer korte termijn eens zullen worden over het studieproject be treffende een of twee Europese gasdiffusiefabrieken en over een „Stand still agreement", dat han gende de onderhandelingen het nemen van nieuwe maatregelen, zoals verhoging van invoerrech ten voor atoomenergie en andere handelsbeperkingen door de af zonderlijke regeringen, moet voorkomen. De zes ministers werden het er over eens, dat bij de a.s. minis tersconferentie van de organisa tie voor Europese economische samenwerking, O.E.E.S., eind fe bruari in Parijs, door hen een ge meenschappelijk standpunt inza ke de samenwerking op atoom gebied zal worden ingenomen. Er zal een gemeenschappelijke ver klaring worden opgesteld, die na door de zes ministers te zijn goed gekeurd, door een van hen op de ministersconferentie der O.E.E.S. zal worden voorgelezen. Wat de instelling van Eura toom en van de gemeenschappe lijke markt betreft, bleek er op de conferentie in principe voor keur te bestaan voor het gebruik maken van drie organen van de Europese gemeenschap voor ko len en staal: de assemblé (die dan echter met nieuwe leden zal moeten worden aangevuld), de ministerraad en het gerechtshof. Het executieve orgaan (bij ae E.G.K.S.) dus de hoge autoriteit) zou echter volgens sommige van de ministers minder in aan merking komen voor een perso nele unie met de nog nader te presideren executieve organen tot de gemeenschappelijke mark en Euratoom. Minister Spaak zei op een pers conferentie o.m. dat Italië, Ne derland, België, Luxemburg en Frankrijk zich het recht voorbe hielden geen beperkingen aan hun eventuele productie van atoomwapens te aanvaarden. De Franse minister van Buitenland se Zaken haid er op gewezen, dat er een verschil bestaat tussen Euratoom en een „belofte om nooit atoomwapens ie produce ren" (West-Duitsland, dat bij tof treding tot de Westeuropese unie het Atlantische verdrag plechtig afstand gedaan heeft van het recht om atoomwapens te produ ceren, onthield zich bij de behan deling van dit onderwerp var, ieder commentaar). De woordvoerder van de Fran se delegatie heeft medegedeeld dat Frankrijk van de Britse am Ibassadeur in Parijs de medede ling heeft ontvangen, dat Groot Brittannië alle mogelijke hulp bi. de totstandkoming van Eura toom wil verlenen en dat het be réid is met deze organisatie eer overeenkomst te sluiten. Ernstige overstromingen ir. Nieuw-Zuid-Wales heöben aan zes mensen het leven gekost. Meer dan tienduizend mensen zjjn dakloos. Er is voor miljoenen guldens schade aangericht en er is veel vee verlogen gegaan. De overstromingen rijn veroor zaakt door ongekend zwart regenval. In Sydney is in twee dagen tijds ruim' 30 cm regen ge vallen. In laaggelegen voorsteder van Sydney moesten een twee honderd gezinnen door boten er. i amfibievoertuigen van het leger uit hun overstroomde buizen ge red worden. Ten zuiden van Sydney is een spoorlijn over een afstand van verscheidene kilometers wegge spoeld. Vele wegen zijn verspero door omgevallen telefoonpalen Te Cambelltown ig een goederen trein door het water meegesleurd De machinst en de stoker konder zich bijtijds in veiligheid brengen In het souterrain van de senaatsvleugel van het ka pi too te Havanna is vrijdag een zwart bom tot ontploffing gekomer. waardoor twee voorbijgangers zwaar werden gewond en aar, zienlijke schade werd aangericht. De koude heeft vrijdag en zater dag in Europa aan ongeveer 50 mensen het leven gekost. De meeste slachtoffers vielen in Frankrijk. In Parijs zijn vrijdag en zater dag minstens 23 mensen om het leven gekomen als gevolg van de koude. In Marseille was zaterdag het vliegveld, evenals vrijdag, geslo ten. De voedselvoorziening van Parijs loopt gevaar, doordat ijs gang in de rivieren de binnen scheepvaart onmogelijk maakt, terwijl op vele lijnen het spoor wegverkeer stil ligt. Het 767-ton metende Italiaanse vrachtschip „Regolo" wordt na een dag van zware storm vermist uit de Zuidslavische haven Senj. Het is niet Ibekend of het schip is gezonken of van zijn kabels losgeslagen is. Het had een be manning van dertien aan boord, vorst. Zondag zijn in het grootste deel van het land de temperaturen tot dicht bij het vriespunt opgelopen. Alleen in het zuidoosten vroor het 's middags nog 46 graden. De temperatuurstijging werd veroorzaakt doordat een uit Scan dinavië afkomstige storing min der koude lucht naar ons land deed stromen. Vervolgens trok 'n nieuwe depressie in 'betekenis toenemend over de Noordzee naar het zuiden. De sneeuwzone, die aan deze depressie voorafging be reikte zondagmiddag de Wadden- kust en breidde zich geleidelijk verder over Nederland uit. Van daag komt ons land aan de ach terzijde van deze depressie te recht. Met noordoostelijke winden wordt dan weer iets koudere lucht aangevoerd, waarin opkla ringen en ook enkele sneeuwbui en voorkomen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. Vorst wijkt niet. Opklaringen maar ook enkele sneeuwbuien. Matige tot krachti ge wind draaiend naar noord tot noordoost. Overwegend lichte Aan de Franse Rivièra rijn trei nen vastgelopen in een sreeuv, laag van 50 cm. In Zwitserland vielen 3. slacht offers. In sommige delen van dit land zakte het kwik zaterdag tot min 42 graden Celsius. In Griekenland, waar zware sneeuwstormen de bevcorradir door de lucht van ingesneeuwde dorpen belemmeren, kwamen' 12 mensen om het leven. In Italië houden de zware sneeuwstormen in de Apennijnen aan. In Oöst-België vroor het zate; dag 20 graden. In West-Duitsland is op sommi ge plaatsen de karnavalsviering afgelast, omdat het 25 tot 30 gra den vriest. De binnenscheepvaar. is tot stilstand gekomen, daar de voornaamste rivieren en kanalen dichtgevroren zijn. Drie mensen zijn om het leven gekomen. Te Erdberg, in Ned er-Oosten rijk kwam een vrouw door kolen dampvergiftiging om het lever. In Grevena (West-Macedonië) is een dak van een school inge stort door het gewicht van df- sneeuwlaag. Drie kinderen kwa men om het leven en 15 liepen, verwondingen op DINSDAG 14 FEBRUARI van. nan. Breskens 3.18 3.41 Terneuzen 3.53 4.16 Hansweert 4.33 4.56 Walsoorden 4.43 5.06 ZON MAAN op onder op onder Febr. 14 8.01 17.52 8.26 21.17 15 7.59 17.54 8.45 22.30 16 7.57 17.56 9.06 23.45

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1